PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Minister Molotow weigert botweg het IJzeren Gordijn op te halen Vriendschap tussen Saint Hilaire en Zierikzee bekrachtigd Vandaag... BESPREKINGEN MET BELGIË OVER DE WATERWEGEN GROTE ZUIVERING IN HET ARGENTIJNSE LEGER DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 268 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter, Hoofdredacteur: W, Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok, ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 15 Nov. 1955. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie f 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van t i.—„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstraat 24. telef. 26i RESULTATEN BLIJVEN UIT IN GENEVE Westerse voorstellen inmenging in interne zaken genoemd De Russische minister van buitenlandse zaken Molotow heeft Maan dag in Genève botweg geweigerd het ijzeren gordijn nu of binnen afzien bare toekomst op te halen. Hij sprak de beschuldiging uit, dat Westerse voorstellen wat betreft ruimer contacten en opheffing van censuur een poging waren zich te mengen in de interne zaken van de landen van het Sowjet-blok en hij zeide, dat hij niet bereid was over iets te praten, wat interne zaken aangaat. Alles wat hij had aan te bieden waren voorstel len over uitwisseling van wetenschappelijke en andere delegaties en op heffing van embargo's op de export van strategische goederen. Minister Dulles antwoordde, dat hij van zijn stuk was gebracht door Molotows opmerking, dat niets dat de interne zaken van de Sowjet-Unie raakt, besproken mag worden. In dat geval kan de conferentie alleen maar zwijgen. De Russische weigering betekent dat er in het geheel niets besproken kan worden. De vier ministers namen Maandag weer de in impasse verkerende kwestie van contacten tussen Oost en West op en maakten geen vorde ringen. Na Molotow sprak minister Dulles, wiens rede als volgt kan worden sa mengevat: 1. Hij waarschuwde dat liet een kwestie van grote bezorgdheid voor andere naties zou zijn, indien de Sow jet-Unie zou trachten de grote voor raden overtollige wapens en uitrus ting door de gehele wereld te exporte ren om dc eigen grote importbehoef ten het hoofd te bieden. Hiermee doel de de Amerikaan duidelijk op de wa pentransactie met Egypte. 2. De Russische weigering de vrije circulatie van ideeën en gegevens te bevorderen en de handel in vreedza me goederen te vergemakkelijken vloeit voort uit het feit, dat het sys teem van het Sowjet-blok gebaseerd is op omstandigheden, die geen vrije contacten met de buitenwereld kun nen velen. 3. Het Sowjet-systeem van censuur, waarvan het radio-storen een onder deel is, is een fundamenteel en ernstig obstakel voor de vrije stroming van gegevens en ideeën. Deze censuur wordt zodanig toegepast, dat het Sow- jet-volk belet wordt van objectieve zijde iets over de rest van de wereld te weten te komen. 4. Hij somde vier Westerse voor stellen op, die genegeerd zijn of die spoedig op zij werden geschoven door de Russen. De voorstellen wa ren spoedige onderhandelingen is het 200 jaar geleden, dat de bekende Nederlandse ves- ting- en waterbouwkundige Jan Jansz. Blanken, ontwerper van het Groot Noordhollandsch Ka- v naai, te Bergambacht werd ge- boren. vvvvwwvvvvvvvvvvvw De Zaterdag overleden mevrouw Co- ty echtgenote van Frankrijk's presi dent, zal ook in de herinnering van ve le Zeeuwen voortleven. Hier is zij af gebeeld temidden van een groep Schouwse kinderendie de afgelopen zomer een drieweekse vacantie in haar land doorbrachten op uitnodi ging van France-HollandeMe vrouw Coty ontving de jeugdige Schouwenaren in Parijs op 30 Juni. De ontvangst kenmerkte zich door een hartelijke sfeer en de Zeeuwen raakten zeer onder de indruk van de beminnelijkheid der presidentsvrouw. over luchtvaartverbindingen tus sen de Sowjet-Unie en het Westen; vermindering van de moeilijkhe den voor Westerse zakenlieden in Rusland; bescherming van Wes terse patenten en copy-rechten door de Russen en publicatie van gegevens over productie, handel en prijzen door de Russen, zoals in het Westen gebeurt. De Engelse minister MacMillan wees er op, dat het Westen betere fa ciliteiten voor zijn zakenlieden had voorgesteld, zoals een lagere koers van de roebel en een grotere vrijheid van reizen, maar dat de Russen daar voor niet voelen. Het storen van ra dio-uitzendingen gaat zelfs zover, dat de B.B.C. gestoord wordt wanneer er een verklaring wordt uitgezonden van de Russische minister van staatsboer derijen, die is opgenomen tijdens het recente bezoek aan Engeland. Geen vrijheid Molotow gaf ten antwoord, dat de Sowjet-Unie niet instemt met de uit wisseling van ideeën, welke vrijheid Grote staking dreigt in Roergebied. Aanbod van werkgevers afgewezen. De looncommissïe van de metaalbe- kerkersbond in het Roergebied heeft een laatste aanbod van de directie der ijzer- en staalfabrieken afgewezen, waardoor het gevaar voor een grote staking in de metaalindustrie aanzien lijk is toegenomen. De commissie heeft een definitief besluit om de staking van 250.000 arbeiders te proclameren tot Donderdag uitgesteld. Bovendien heeft de commissie, die voor 650.000 arbeiders spreekt, tot Donderdag een definitieve beslissing over het aanvaarden van het voorstel van de bemiddelingsraad, dat een loonsverhoging van veertien pfennig inhield, uitgesteld. Dit laatste voorstel staat gelijk met het laatste aanbod van de ijzer- en staalindustrie in het conflict over de nieuwe contracten. De arbeiders in deze industrie hadden reeds eerder, met een meerderheid van 94 procent, besloten het werk n te leggen als hun eisen niet zouden worden ingewilligd. De directies heb ben in de eerste instantie een loons verhoging van twaalf pfennig aange boden, maar de metaalbewerkers- bond, de grootste vakvereniging in Duitsland, verlangde twintig pfennig. Daarna heeft elk der partijen water in de wijn gedaan, maar er is een ver schil van drie pfennig gebleven. 1 zou geven voor propaganda voor ooi- log en atoomaanval. Ook betoogde hi„ dat strategische embargo's, speciaal die welke door de Verenigde Staten worden toegepast, ontwikkeling van de vreedzame handel belemmeren. De Fransman Pinay bracht een voorstel ter tafel dat neerkomt op een verkorte herhaling van het voorstel der Westerse Grote Drie, dat de mo gelijkheid van grotere contacten tus sen Oost en West uitstippelt en dat door het Westen gepubliceerd is aan het begin van de 'conferentie. De veertiende plenaire zitting is te gen vanochtend half elf vastgesteld. Het debat over de contacten zal dan worden afgesloten. Vanmiddag zal waarschijnlijk nog een zitting worden fehouden. De ministers zullen dan op e op dood spoor geraakte kwesties van de Europese veiligheid en Duitse eenheid terugkeren of een ander on derwerp voor debat voorstellen. Voor de slotzitting op Woensdag is nog geen tijdstip vastgesteld. (United Press) Griekse reder Angelo Lusi maakte dodelijke val. De 66-jarige, rijke Griekse reder An gelo Lusi, maakte gisteren een dode lijke val uit zijn luxueuse flat in het Bayswater-district in Londen. Lusi, die bekend stond als een men senschuwe vrijgezel, bezat 40 sche pen. Hij trad o.a. op als bemiddelaar voor de bouw in Nederland van 20 vrachtschepen voor rekening van Brit se firma's en sloot onlangs een over eenkomst af met" de Britse regering van 3.750.000 pond voor het kolenver- voer vanuit de V.S. Zaterdag nog telefoneerde hij met Scotland Yard om te klagen over de vijanden, die hem wilden vergiftigen. Lusi begon zijn carrière in de Londen- se city als een redersklerk; in 1931 zet te hij zelf een firma op. In Bonn heeft de West-Duitse minis ter van defensie, Theodor Blank (IJ, de benoemingsbescheiden uitgereikt aan in totaal 101 officieren voor het nieuwe West-Duitse leger. Voor deze bijzondere gelegenheid hadden zich nog maar 12 van de 101 betrokkenen in uniform gestoken. Hoe dat wel stond, toont deze foto van de plech tigheid. Rechts op de voorgrond een officier van de West-Duitse marine. Opstand in Workuta-kamp. Oostenrijkse krijgsgevangenen, die uit Rusland zijn teruggekeerd.hebben bericht dat begin vorige maand bij een opstand in het dwangarbeiders kamp Workuta 32 personen zijn ge dood. Bij de 32 doden waren twee bewa kers, de overigen waren gevangenen. De oorzaak van de opstand was een aanval van criminele gevangenen op politieke gedetineerden. De aanval lers gebruikten messen en staken de barakken van de politieke gevange nen in brand. De bewakers moesten het vuur openen om de orde te her stellen. (United Press). Het ministerie van buitenlandse zaken te Den Haag deelt mede: De Nederlandse en Belgische regeringen rekenen ermede binnenkort onderhandelingen aan te vangen over de water- wegen-vraagstukken, die zijn behandeld in het rapport van de commissie Steenberghe—Van Cauwelaert. Zij hebben besloten om onderhandelingen te voeren, niet als tegenstanders, maar als Benelux-partners, welbewust van de noodzakelijkheid elkanders belangen, die in het geding zijn, te waarborgen, teneinde een grotere gemeenschappelijke welvaart te bevorderen. De problemen die rjjzen bij de uitvoering van het Deltaplan zullen in dezelfde geest worden besproken. Hot spreekt van zelf, dat België het recht van Nederland erkent om zich tegen de herhaling van nieuwe overstromingen te verdedigen en daartoe de zeegaten af te dammen, en dat Nederland ander zijds erkent, dat het bij de uitvoering van de werken rekening behoort te honden met de Belgische belangen, zowel voor zo ver deze de Schelde als de tussenwateren betreffen. Sherwood overleden. Bekend Amerikaans toneelschrijver. De Amerikaanse schrijver Robert Emmet Sherwood, winnaar van vier Pulitzer-prijzen, is Maandag op 59- jarïgre leeftijd te New York overleden. Hij had Zaterdag een hartaanval ge had. Sherwood, die aanvankelijk journa list was, werd één van de vooraan staande toneelschrijvers van zijn tijd. Van 1925 tot 1928 was hij hoofdredac teur van „Life". Zijn eerste bekende toneelstuk was „The road to Rome", geschreven toen hij nog onder de invloed van de Britse schrijver George Bernard Shaw stond. Tot zijn successen behoren verder; „Idiot's delight", waarmede hij twee millioen gulden zou hebben verdiend, en „There shall be no night" Hij werd beschouwd als een meester van het blijspel. Hij kreeg onder meer een Pulitzer- prijs voor zijn boek „Roosevelt and Hopkins", dat hij samenstelde naar ge gevens van Harry Hopkins, president Roosevelts rechterhand. Hopkins had deze gegevens voor zijn mémoires ge reed, maar kon het werk niet afma ken, doordat hij in 1945 overleed. GENERAAL ARAMBURU ALS PRESIDENT BEëDIGD Algemeen vakverbond roept op tot algemene staking Generaal Araniburu is te Buenos-Aires beëdigd als voorlopige presi dent van Argentinië. Na de eedsaflegging heeft de 53-jarige nieuwe pre sident zich in een radioboodschap tot het Argentijnse volk gericht, waar in hij zeide dat generaal Leonardi het leger de verantwoordelijkheid heeft teruggegeven voor het vinden van een nieuwe tolk van de tegen Peron gerichte revolutionnaire geest. Lonardi was afgetreden, aldus de boodschap, omdat het hem niet mo gelijk was de moeilijkheden waarmee hij te kampen had, tot een oplos sing te brengen. Generaal Aramburu, die kort na de opstand tegen Peron chef van de generale staf werd, was tevoren commandant van een militaire school. Hij wordt beschouwd als een niet-politieke figuur, die de eerbie van de strijdkrachten geniet. Verkoop Kinderpostzegels begonnen Van heden af zullen in alle post kantoren in Nederland weer de be kende kinderzegels worden verkocht, waarvan de opbrengst wordt verdeeld onder instellingen, belast met de zorg voor het misdeelde kind. Ditmaal werd de openingsplechtig heid voor de eerste maal m het Zui den des lands gehouden, nJ. Maandag in het postkantoor te Tilburg, waar mr. J. Overwater, voorzitter van het Nederlands comité kinderpostzegel o.m. gewaagde van de belangrijke bij drage, telken jare verleend door de Tilburgse gemeenschap en van het hoge niveau van de kinderzorg ter plaatse. Spreker stelde, dat m de loop der jaren de verkoop van kin derpostzegels was uitgegroeid tot 'n nationale actie vorig jaar werd ruim f 1.200.000 aan de onderschei den instellingen uitgekeerd die echter haar noogtepunt stellig nog niet heeft bereikt. VOLGEND JAAR SPORTUITWISSELING? Beker van Zeeuwse stad voor landbouwer uit Normandië (Telefonisch van een onzer verslaggevers). In tegenwoordigheid van de Franse inspecteur van de landbouw, se natoren, burgemeesters van verschillende plaatsen en leden van de ge meenteraad van Saint Hilaire-du-Harcouet overhandigde mejuffrouw Greetje Doeleman, gekleed in Zeeuws costuum, Maandagmiddag op het marktplein van de tvvoelingstad van Zierikzee aan de Normandische landbouwer Hamard de beker, die door de gemeente Zierikzee beschikbaar gesteld was voor het beste rundvee. Onder grote belangstelling van de be volking had de jury vanaf 's morgens vroeg zich beziggehouden met de beoordeling van enkele honderden van de beste runderen van het Nor mandische fokvee. Uiteindelijk was het Hamard, die het geluk had de wisselbeker in ontvangst te mogen De gehele dag stond in het teken van de vriendschap tussen Zierikzee en Saint Hilaire, een vriendschap, die in verschillende redevoeringen be krachtigd werd. Zondagavond werd de Zierikzeese delegatie ontvangen in een bijeenkomst van de gemeenteraad, die onder leiding stond van burge meester dr. D. Cuche, in de ontvangst zaal, waarin een portret van wijlen jhr. mr. J, Schuurbeque Boeye was opgehangen. Dr, Cuche bracht naar voren, dat wijlen burgemeester Boeye de verbindingsman tussen beide st'e- den was geweest en dat hij voor de Fransen net voorbeeld was van Ne derlandse onkreukbaarheid. Maandagmorgen lieten de Norman dische veehouders het beste van hun veestapel zien, onder het critisch oog van de jury, waaronder zich ook de heren L. J. H. Koopman en A. Meer- dink geschaard hadden. Onder de ver toonde dieren bevonden zich prachti ge exemplaren. Tegen vijf uur was het bekend, dat Hamard de wisselbe ker dit jaar voor het eerst in zijn be zit zou krijgen. Onder hartelijk applaus nodigde de onder-prefect te vergelijken met een Commissaris der Koningin in Ne derland de heer D. Marulaz, de win naar uit, de prijs uit handen van mer juffrouw Doeleman aan te nemen, een geste, die hq op zijn beurt met een hartelijke omhelzing beloonde! Terwijl op de markt de veehou ders en kooplui nog in de weer wa ren, trok op het midden van de markt op de jaarmarkt een tent, waarin «Nederlandse producten werden verkocht veler belangstel ling. Geassisteerd door enkele Frangaises verkocht de in Zeeuw se klederdracht gestoken Zierik zeese hier allerhande artikelen in het winkeltje, dat toepasselijk „In het Wapen van Zierikzee" ge noemd was. Aan het einde van de dag verza melden vele genodigden zich aan een banket, waar burgemeester dr. D. Cuche de Nederlanders hartelijk dank (Vervolg op pag. 5) Geen Europese vluchten op Parijse vliegvelden. Het Franse ministerie van burger luchtvaart heeft gisteren alle Europe se en korte afstandsvluchten naar Le Bourget en Orly, bij wijze van veilig heidsmaatregel, verboden. Sinds 10 Nov. is het grondpersoneel en de bediening van de verkeerstoren in staking. Maandag belemmerde bo yendien zware mist het luchtverkeer. Op het vliegveld -Orly heerste Zon dag zulk een verwarring, dat men de wachtende passagiers maar in aan de grond gehouden vliegtuigen liet stap pen om daar de lunch te gebruiken. In de restaurants en de bars van het vliegveld was h"»t te vol. Het grondpersoneel eist een maan delijkse salaristoeslag van 10.000 francs en andere financiële verbete ringen. (United Press). Nader wordt gemeld, dat generaal Lonardi en de afgezette minister van vervoer, generaal Uranga, huisarrest hebben. Intussen heeft het algemeen vak verbond, waarin de Peronisten grote invloed hebben, orders uitgegeven voor een algemene staking in de sleutelindustrieën. Het stakingspa rool geldt o.m. voor de arbeiders in de metaalindustrie en de levensmid- delen-verpakkingsfabrieken in Bue nos-Aires en Rosario, de tweede stad van het land. Intussen is de regering-Aramburu een grote zuivering in het leger be gonnen door 21 generaals, 5 luite nant-kolonels en een majoor te pen sionneren. Het wordt kouder. (Van onze weerkundige medewerker) Daar zich boven Schotland het centrum van een sterk hogedrukgebied bevindt, zal het weer ook in de komende dagen een vrij rustig karakter houden. Boven het zeewater ontstaan enkele buitjes, die het land binnendrijven, maar de buienactiviteit neemt verder af. De wind blijft Noordelijk, zodat de temperatuur ook de komende dagen een daling te zien zal geven. Boven Scandi navië beginnen de barometers te stijgen, zodat achter een de pressie boven Noord-West Rus land gelegen, zeer koude lucht, uit Siberië afkomstig, naar Noord-Scandinavïë stroomt. In geheel Scandinavië is de laatste 48 uur nog al wat sneeuw ge vallen. Geleidelijk komt deze koudere lucht naderbij, maar de vorst, die de komende nachjen in ons land zal voorkomen, zal in Zeeland voorlopig nog van geen of weinig betekenis zijn. VVVV\*A/VVWVWVVV\\VVVVV Flakkee wil brug of dam Op korte termijn: betere veerboot De „Flakkeese gemeenschap", een kring van intellectuelen en zakenmen sen van het eiland Goeree-Overflak- kee, heeft zich in een dezer dagen te Sommelsdijk gehouden vergadering beziggehouden met de slechte oever verbindingen. In beginsel sprak men zich uit voor een brug of dam als oeververbinding met het vaste land. Op korte termgn acht men een grote re en hetere veerboot, nodig, omdat men niet kan wachten tot de brug- plannen verwerkelijkt zijn. ENKELE OPKLARINGEN Overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwak ke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere maximumtemperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 16 November Zon op 8.02 onder 16.51 Maan op 10.04 onder 17.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1