PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT President Lonardi van Argentinië werd tot aftreden gedwongen Zeeuwse Zangersbond viert in Februari het 60-iarig bestaan Vand aag. MISDADIGE VERWAARLOZING VAN KINDEREN IN UTRECHT 00K OVER ONTWAPENING GEEN OVEREENSTEMMING IN GENEVE DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 267 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W, Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p kw.; £r. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 14 Nov. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie i 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van t Ij—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C Middelburg. BUr. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 3 Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, N, Bogerdstraat 24, telef. 26. BOTSING KON NIET UITBLIJVEN Troepen namen posities in rond regeringsgebouw Generaal Eduardo Lonardi is Zondagmiddag als voorlopig president van Argentinië afgetreden en heeft zijn ambt overgedragen aan generaal- majoor Pedro Eugenio Arambnru, de stafchef van het Argentijnse leger. Lonardi trad af, nadat een speciale adviserende raad, aan het hoofd waar van vice-president en schout-bij-nacht Isaac Rojas stond, heengegaan was uit protest tegen het betrekkelijk milde optreden van Lonardi tegen voor malige Perohistische leiders en militairen, die tot het einde toe Peron loyaal waren gebleven. Rojas zal vice-president blijven. Dit heeft hij Zondag aan de adviserende raad medegedeeld, nadat Lonardi het presidentschap had neergelegd. Lo nardi arriveerde om 16.40 uur in het Casa Rosada. het regeringsgebouw, waar ongeveer een uur eerder reeds meer dan 200 officieren met bussen er auto's aangekomen waren. De meesten van hen hadden Tommy- guns bij zich en sommigen droegen klaarblijkelijk pistolen in tassen. Deze gewapende officieren gingen allen het Casa Rosada binnen. Aramburu k vam om 17.05 uur bij het regeringsgebouw aan en ging het febouw aan de kant van het Plaza el Mayo binnen. Hij werd vergezeld door een groep in burger geklede per sonen, die machinepistolen droegen. Tevens arriveerde er een bataljon infanterie, dat posities rond het Casa Rosada innam en een aantal zware machinegeweren opstelde. Niet lang daarna werd het aftre den van Lonardi officieel bekend ge maakt. De raadgevende vergadering die na de omverwerping van het be- Roofoverval op een bezbetankstation. Daders over Duitse grens gevlucht In het afgelopen weekeind hebben twee tot nu toe onbekende gemas kerde mannen een roofoverval ge pleegd op het benzinetankstation dat staat langs de weg WylerBerg en Dal, nabr de Duivelsberg. Toen de be diende even weg was, zijn de twee ro vers het tankstation binnengedron gen hebben de kas geroofd, bestaande uit een paar honderd gulden eri een paar duizend mark. De bediende zag de diefstal plegen, maar de mannen waren zo snel, dat ze al verdwenen waren voor hij bij het tankstation aankwam. Onmiddel lijk werd de rijkspolitie te Beek by Nijmegen gewaarschuwd, die een uit voerig onderzoek instelde, maar geen van de beide daders meer kon terug vinden. Zij bleken over de Duitse grens verdwenen te zijn. Zij waren doorgelaten door de Duitse douane, die niet op de hoogte was van deze roofoverval. Zondagavond was er nog geen spoor van de daders ontdekt. Men weet ook niet, of men hier met Nederlanders of met Duitsers te ma ken heeft. Prins Bernhard vertrekt naar Tanganyika. Prins Bernhard vertrekt vanmiddag naar Tanganyika (Oost-Afrika) om het terrein, dat hij onlangs tezamen met enkelen zijner vrienden in pacht heeft verkregen te inspecteren, voor bereidende regelingen voor de exploi tatie te treffen en er wellicht te ja gen. De reis wordt per vliegtuig ge maakt. In de eerste dagen van De cember hoopt de prins in Nederland terug te zijn. In de gymnastiekzaal van het Goesse Lyceum heeft in het afgelopen week end de volksdans hoogtij gevierd. Ruim 50 jongeren uit alle delen van Zeeland, waren als leden van de C.J.V. F., V.C.J.C. en C.J.M.V. bijeen geko men om gezamenlijk de volksdans te Foto P.Z.C. wind van Peron de taak van het ontbonden parlement had over genomen was Zaterdagmorgen afgetreden uit protest tegen de benoeming van twee ministers die tijdens de tweede wereldoor log grote sympathie voor de as- mogendheden toonden. Deze nieuwe ontwikkeling leidde tot ernstige politieke moeilijkheden tussen de voorlopige president, Edu ardo Lonardi, die de twee ministers benoemde, en vice-president Isaac Rojas, die als schout-bij-nacht een belangrijk aandeel had in de verwij dering van Peron. In de afgelopen weken werd het steeds duidelijker dat een botsing niet kon uitblijven tussen Lonardi, expo nent van de conservatieve krachten in het leger dat jarenlang op Duitse leest geschoeid is geweest, en Rojas, de vertegenwoordiger van de demo cratisch ingestelde marine. De moeilijkheden begonnen, toen Lonardi zich lankmoedig betoonde jegens de aanhangers van Peron. Ro jas en tal van hooggeplaatste marine officieren vonden hem te tolerant. Een groep jongere en liberaal gezinde legerofficieren deelden die mening. (United Press). begint aan alle postinrich- tingen in ons land de verkoop van de door de heer S. L. Hartz uit Haarlem vervaardigde kin derzegels 1955; viert prins Charles van Engeland zijn zevende verjaar dag. Ernstige trambotsing in Amsterdam. Twintig gewonden. Bij een botsing in Amsterdam tussen twee tramtreinen van het gemeentelijk vervoerbedrijf zijn Zondagavond twintig personen gewond. Drie van hen zijn in ziekenhuizen opgenomen. De motorwagens van de tramtreinen zijn door de politie in beslag genomen in verband met een onderzoek naar de deugdelijkheid van de Telefoon goedkoper Met ingang van 15 November a.s. worden maatregelen genomen om het interlocale telefoontarief zodanig te wijzigen, dat elk gesprek in zóne B vie* cent en in zóne C acht cent goed koper wordt, zo deelt de P.T.T. mede. Daar de apparatuur, welke voor automatisch afgewikkelde gesprek ken de kosten vaststelt, moet worden gewijzigd en omdat voor de hieraan verbonden werkzaamheden ongeveer twee weken nodig zijn, zal deze ta riefsverlaging in de loop van die pe riode van 14 dagen geleidelijk overal in den lande effectief worden. Toelating van communis tische landen tot V. N. V. S. zullen zich niet langer verzetten. Het hoofd van de Amerikaanse ver tegenwoordiging bij de Verenigde Na ties, Henry Cabot Lodge, heeft Zon dagavond bekendgemaakt, dat de Ver enigde Staten zich niet langer tegen toelating van communistische landen tot de V.N. zullen verzetten, met uit zondering van Buiten-Mongolië. Be halve Buiten-Mongolië hebben Alba nië, Bulgarije, Hongarije en Roemenië om toelating verzocht. De V.S. zullen zich bij stemming over toelating van de vier laatstge noemde landen onthouden. Lodge voegde eraan toe, dat de V.S; voor de dertien andere, niet-communistische landen zullen stemmen, die tot de V.S. wensen toe te treden. DE POLITIE GREEP IN Knaapje van twee jaar aan gevolgen overleden. Een week geleden heeft de politie van Utrecht op aanwijzingen van bu ren alle vier kinderen uit het gezin van de metaaldraaier Van W. verwij derd. De oudste twee, 4 en 3 jaar, zijn onder de hoede gesteld van het Leger des Heils. Bij de jongsten, jongetjes van 2 jaar en negen maanden, was de mate van verwaarlozing zodanig, dat zij met spoed naar het Wilhelminakin- derziekenhuis moesten worden overge bracht. Het jongetje van twee jaar, dat nog geen negen pond woog, bleek er het slechtst aan toe te zijn. Het was in stervende toestand en het is ondanks de zorgen, die er in het kinderzieken huis aan zijn besteed, na enkele dagen daar overleden. Bij de sectie bleek het lichaampje geen lichaamsvocht en vrijwel geen bloed meer te bevatten. De baby van negen maanden hoopt men in het le ven te kunnen houden. De oudsten, die eveneens zeer sterk zijn verwaarloosd, hoopt men te kun nen redden. De ouders zullen wegens dood door schuld worden vervolgd. Het gezin was in het bezit van een televisietoe stel, een electrische wasmachine en een scooter, maar de bedden verkeer den in een erbarmelijke toestand. Drie hoofdpersonen uit de stille" omwenteling, die dezer dagen in Bra zilië heeft plaats gevonden. Waarne mend president Carlos de Luz (zit tend) in gesprek met de chef van het militaire kabinetkolonel Canavarro Pereira en de chef van het civiele ka binet Monteiro de Castro (rechts). Mevrir»itf Coty overleden. Zij veroverde zich een plaats in de harten van alle Fransen. Mevrouw Réné Coty, de echtgenote van de Franse president, is Zaterdag op het kasteel Rambouillet te Parijs op 69-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Mevrouw Coty, die in Le Havre als de dochter van een rijke reder werd geboren, trad in 1907 ir. net huwelijk met de tegenwoordige Franse presi dent, die toen als jeugdig advocaat zijn eerste schrede in de politiek zette als lid van de gemeenteraad üit haar huwelijk met Kéné Coty werden twee dochters geboren. Zij had tien kleinkinderen, onder wie ne gen meisjes Mevrouw Coty was een zeer moederlijke vrouw, die zich voor namelijk concentreerde op het gezins leven en hel huishouden Het was be kend, dat zij de eer van de Franse keu ken op uitnemende wijze wist hoog te houden. Sinds haar echtgenoot op 23 December 1953 na dertien stemmingen tot president van Frankrijk werd ge kozen, heeft mevrouw Coty, die met haar man o.m. een officieel bezoek aan Nederland bracht, zich een warme plaats verworven in de harten van alle Fransen. Een van de eerste condo leancetelegrammen was van Koningin Juliana en Prins Bernhard der Neder landen. „Onze kinderen en wij zullen altijd vele kostbare herinneringen be waren aan ons contact met onze gelief de mevrouw Coty", zo eindigde dit telegram. (United Press.) „Turk" Westerling in Manila? Het in Makassar verschijnende blad Pedoman Rakjat, zou volgens berichten uit die stad beweerd heb ben. dat „Turk" Westerling, de voor malige kapitein van het KNIL, vo rige maand in de op de Noordkust van Nederlands Nieuw-Guinea gele gen plaats Hollandia aangekomen is. Volgens Pedoman Rakjat zou Wes terling. die zichzelf de leider noemt van A.P.R.A., de Angkatan Perang Ratoe Adil, leger van de rechtvaar dige vorst, in een klein vaartuig in Hollandia zijn aangekomen nadat hij enige tjjd geleden erin slaagde, in het geheim Nederland te verlaten. Volgens de Pedoman Rakjat zou Westerling bij zijn aankomst in Hol landia vergezeld zijn geweest van zijn staf. Aan boord van zijn schip zou den zich een radiozendstation en wa pens en munitie hebben bevonden. (United Press). Israëlisch kabinet tegen voorstellen van Eden. Het Israëlische kabinet heeft Zon dag besloten, de voorstellen van pre mier Eden voor een ArabischIsraë lisch compromis inzake territoriale kwesties van de hand te wijzen. Het kabinet keurde de verwerping van de voorstellen door de minister van buitenlandse zaken, Sjaret, goed, aldus een woordvoerder van de rege ring. VOLLEDIGE IMPASSE Adenauer en Pinay werden het eens De ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier hebben Zaterdag in Genève, daar zij in een volledige impasse zijn geraakt over dat onder werp, alle verdere pogingen opgegeven om een overeenkomst te bereiken over een wereldontwapening. Er kon zelfs geen overeenstemming worden bereikt over een communiqué. Minister Dulles en minister Molotow hadden Zondag een aparte ont moeting op verzoek van de Russische afgevaardigde. De drie Westelijke ministers kwamen afzonderlijk byeen, waarbij o.a. gesproken werd over de kwestie van levering van Westelijke wapens aan het Midden-Oosten. Er wordt in de huidige situatie geen rekening gehouden met een Westelyk initiatief. Pinay bracht een bezoek aan Bonn, waar hij met kanselier Adenauer overeen kwam, dat gewacht zal worden met het zoeken naar een nieuwe oplossing van het Saarprobleem tot na de verkiezing van 18 December in Saarland. Vanmiddag zullen de ministers in Genève de contacten tussen het Oos ten en het Westen bespreken. Tijdens de besprekingen op Zater dag zeide Dulles, dat zowel het Oos ten als 't Westen willen ontwapenen. De conferentie had dan wel geen overeenstemming gebracht maar de uitwisseling van inzichten werkte constructief. De deskundigen in de subcommissie betreffende ontwape ning van de Verenigde Naties zullen daardoor worden geholpen in hun streven naar een oplossing van deze problemen. Molotow verklaarde nog, dat het ontwapeningsvraagstuk voor de Sow- jet-Unie in de liereerste plaats het beëindigen van de bewapeningswed loop betekent. Rusland wil eerst de atoomwapenen verbieden. Ook zeide Molotow, dat de Russische delegatie onder bepaalde voorwaarden positief reageerde op de Amerikaanse voor stellen van een luchtverkenning en ZOMERCONCOU RS IN YERSEKE Solistenconcours in Kruiningen De Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt" za] in Februari a.s. zjjn 60- jarig bestaan vieren met een solistenconcours te Kruiningen. Het jaar lijkse zomerconcours zal in 1956 te Yerseke worden gehouden, waarvoor als voorlopige datum Zaterdag 17 Juli werd vastgesteld. Tot deze besluiten kwam men in de Zaterdag te Goes in vergadering van deze bond. In zijn openingswoord kon de voor zitter, de heer T. L. Jonker uit Haam stede. afgevaardigden van 18 vereni gingen verwelkomen. Voorts memo reerde hij in het kort het deze zomer gehouden concours te Kats, waar de jubilerende vereniging voor een uit stekende ontvangst zorgde Nadat de secretaris, de heer P. C. Schippers uit Kortgene de notulen van de vorige vergadering had gele zen, bracht de penningmeester, de heer J. A Hennekey uit Retranche- ment verslag uit over de financiële po sitie van de bond De rékening sloot met een batig saldo van f 272.17. Als kascommissie voor 1956 werden benoemd de verenigingen uit Borssele, 's Heer Abtskerke en Wilhelminadorp. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende bestuursleden, nl. de heer T. L. Jonker (voorzitter) en mevr. K A. Beek- Bakker uit Zuid- zande bij acclamatie herbenoemd. Hierna werd het verzoek van de ver eniging „Excelsior" uit Yerseke, 'om in verband met haat 60-jarig jubileum, het concours 1956 tc mogen organise ren, ingewilligd. Uitvoerig werd van gedachten ge- .De Landbouw" gehouden algemene. wisseld over een voorstel van het Ge mengd koor 's Heer Abtskerke, dat ondersteund werd door het hoofdbe stuur, om voor 1956 weer een muziek- commissie te benoemen. Deze commis sie, bestaande uit directeuren van aan gesloten verenigingen, zou de verplich te nummers voor het concours moeten aanwijzen Er gingen echter stemmen op uit de vergadering, de jury de uit te voeren nummers te laten aangeven. Men moet op dat punt met overig Ne derland meegaan, zo was de mening Van bestuurszijde werd opgemerkt, dat de directeuren van de Zeeuwse ko ren beter weten welke nummers voor hun koren passend zijn. Toen het voor stel voor 'n muziekcommissie in stem ming werd gebracht,'werd dit met 5— 13 stemmen verworpen. Voortaan zul len dus nu de juryleden de verplichte nummers voor het concours aanwijzen. Een bestuursvoorstel om de jury leden voor liet concours 1956 te be- noemen, ontlokte ook enige dis cussie. Er waren verschillende af gevaardigden, die het juister ech ien. dat dit door hel hondsl». jJaur geschiedt. De verenigingen weten dan niet vooraf de samenstelling van de jury. Een door burgemees ter Everwijn uit Zuidzande gedaan voorstel in die geest, werd met 144 stemmen aanvaard. Concoursreglement Voorts bevatte de agenda nog een voorstel tot wijziging van het con coursreglement. Het koor 's Heer Abts kerke had voorgesteld het reglement mdanig te wijzigen, dat een .vereniging (Vervolg op pag. 7.) Subsidie voor Veilig Verkeersactie. Extra Rijksbijdrage van f 125.00 Door iet Verbond voor Veilig Vei keer, dat jaarlijks een rijkssubsidi ontvangt, zal in aansluiting op dc i radiorede van H.K.H. prinses Wilhe! mina inzake de verkeersveiligheid "n bijzondere actie worden gevoerd, welke beoogt door inschakeling van alle Nederlandse gezinnen op inten sieve wijze propaganda te voeren voor veilig verkeer. In verband hiermede heeft het ver bond voor 1955 een extra rijksbijdra ge gevraagd van f 125.000. Gelet op de onrustbarende stijging van het aantal verkeersongevallen bestaat er alle aanleiding, aldus de minister tot de Tweede Kamer, deze actie te ondersteunen en aan liet ver zoek \e voldoen in verband waar mede wordt voorgesteld het onder- werpelijke artikel met f 125.000 te verhogen. een uitwisseling van militaire blauw drukken, maar hy duidde deze voor waarden niet verder aan. DullesMolotow Ofschoon er officieel niets békend is geworden over het onderhoud, dat Dulles apart met Molotow had, neemt men aan, dat zij spraken over de plannen tot voortzetting van het overleg over ontwapening na beëindi ging van de huidige conferentie in Genève. Voorts werd gesproken over het slot-communiqué, dat Woensdag ge publiceerd zal worden, over het plan van Eisenhower voor vreedzaam ge bruik van atoomenergie, de toestand in het Midden-Oosten en de kwestie van toelating van nieuwe leden tot de Verenigde Naties. Saar-kwestie Kanselier Adenauer verklaarde na afloop van het onderhoud met Pinay, dat volledige overeenstemming over alle kwesties was bereikt en dat het gesprek in een buitengewoon vriend schappelijke sfeer was verlopen. Het FransDuitse streven zou vol ledig rekening houden met de wensen van het Saargebied en de Franse en Duitse economische belangen in dit gebied. Men zal blijven streven naar een verenigd Europa, dat een even wicht moet vinden in een nauwe FransDuitse samenwerking. (United Press). Geen arrestaties in de zaak-Anneke Beekman. Officiële tegenspraak uit Brussel. Het Belgische ministerie van bui tenlandse zaken heeft Zaterdag offi cieel bekendgemaakt dat een Neder lands bericht als zonden twee in de zaak-Anneke Beekman veroordeelde vrouwen in België zijn gearresteerd, „volkomen onjuist" was. De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken verklaar de; „Wij kunnen alleen maar conclu deren dat de Nederlandse autoritei ten onze bevestiging van ontvangst van hun ^rzoek tot arrestatie ver- k rdelijk bebben opgevat als een mededeling dat werkelijk arrestaties raren verricht". VERSPREIDE OPKLARINGEN Overwegend droog weer met ver spreide opklaringen. In de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Dezelfde of iets lagere temperaturen. ZON 15 November Zon op 8.0 Maan op 9.0 'N MA VN cider 16.52 onder 17.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1