Is moderne Westerse Rusland niet langer kunst voor decadent? „MARTIN FIERRO", HET boek der gaucho's MARECHAUSSEE KAN TOEZICHT HOUDEN OP BURGERVERKEER COMMERCIËLE TELEVISIE BEGINT GOED IN ENGELAND ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT 7 Hernandez: groof dichter Tot het midden van de vorige eeuw zwierven onbezorgde gau cho's over de Argentijnse pampa's. In alle eenzaamheid hoedden zij te paard de enorme kudden vee en soms keerden zij wekenlang niet in de bewoonde-wereld terug. Met de val van de dictator Rosas in 1852 was het echter afgelopen met hun onbezorgd bestaan. Toen de vijan den van de dictator aan de macht kwamen en hun moderniserings programma in werking stelden, be hoorde daartoe ook het ontwikke len van de landbouw door middel van immigratie. Dit ging natuurlijk ten koste van de veestapel en be tekende een radicale ommekeer in de positie van de gaucho. Veel te arm om voor zichzelf land te kopen, zwierf deze ruiter van dorp tot dorp en een wet tegen landlopen maakte hem tot een delinquent. Hq werd spoedig het slachtoffer van despotisme: sheriffs, rechters, of ficieren van de „militia" deden allen hun best om deze minnaar van de vrijheid te vervolgen, van zijn bezit te beroven en hem in de kerker te werpen of naar de grens te sturen om tegen de Indianen te vechten. De enige, die openlijk durfde te protesteren tegen het lot van de on ontwikkelde ruiters was de Argen tijnse dichter-journalist José Her nandez. Voor de eerste maal in de geschiedenis van Spaans sprekend Amerika nam een dichter de verdedi ging op zich van een klasse, die werd uitgebuit en met uitroeiing werd bedreigd. Hernandez werd in 1834 geboren op een „estancia" in de buurt van Buenos Aires. In zijn jeugd leidde hy het leven van een gaucho en leer de paardrijden, veehoeden en tegen Indianen vechten. In het lassowerpen en mesvechten werd hij net zo be kwaam als in het tokkelen op een guitaar, de onafscheidelijke metgezel van de gaucho. Later werd hij een journalist, met wiens mening terdege rekening werd gehouden in de stryd om de macht, die op Rosas' val volgde. De politieke partij, waartoe Hernandez behoorde leed echter de nederlaag en de schrijver werd verbannen. Toen besloot hij een openlijk protest te laten horen tegen het harde lot van de gau cho en daarom publiceerde hij in 1872 het eerste deel van „Martin Fierro", dat zeven jaar later werd gevolgd door „De terugkeer van Martin Fierro." In deze boeken klaagde Hernandez vooral het schandaal van de zoge naamde grenstroepen aan. Het sys teem was zeer eenvoudig. Alle ver dachte personen werden zonder vorm van proces naar de grens gestuurd om tegen de Indianen te vechten. De bevelvoerende officieren van de grensposten dachten er echter niet aan om wapens, munitie, voedsel of salaris te verschaffen en de arme stakkers moesten, slechts gewapend met stokken, de strijd met de rood huiden aanbinden. Als de veroordeel den wegliepen werden zij natuurlijk als deserteurs beschouwd en dien overeenkomstig behandeld. José Her nandez was vastbesloten de hele kwestie in het licht der openbaar heid te brengen en hij schiep daar voor de figuur van Martin Fierro, een van de zwervende gaucho's, die van dorp tot dorp trekken en als Middeleeuwse barden hun lotgevallen bezingen, zich daarbij begeleidend op de guitaar. Dezer dagen is men begonnen met de aanleg van de nieuwe weg over Schouwen-Duiveland naar de West hoe. In de bocht bij de Schelphoek ziet men reeds duidelijk de tracé van de nieuwe weg, die zich van de oude verbindsweg, vol kuilen en afbrokke- lenendè randen, afsplitst. Na voltooi ing van dit projectzal de afstand Zierikzee-Haamstede zes kilometer worden verkort. (FOTO P.Z.O. ONGELUKJE. Martin Fierro vertelt op eenvou dige en eerlijke wyze zijn levensge schiedenis. Als gaucho leidde hij een geluk kig leven met vrouw en kinderen tot hij voor een klein vergrijp naar de grens werd gestuiird. Toen hij na een jarenlange strijd wist te ont snappen en naar huis terugkeerde, was zijn gezin verstrooid en zijn huis vernietigd. Zijn vrouw was met een andere man weggelopen en zijn kinderen werkten als schaaphoeders, eigenlijk lijfeigenen, voor een rijke grootgrondbezitter. Martin Fierro zag geen kans om weer behoorlijk aan de slag te komen en raakte aan het zwerven. Op een avond ver scheen hij, lichtelijk aangeschoten door de wijn, op een dansfeest en na een hevige twist doodde hij hier een neger (de gaucho noemde dat een „ongelukje"). Martin raakte steeds verder aan lager wal en korte tijd later daagde hij een gaucho, die bele digende toespelingen maakte op zijn vrouw, tot een duel uit. Het gevolg was, dat Fierro weer een „ongelukje" had en voor de poli tie op de vlucht sloeg. De militia zat hem echter op de hielen en midden in de nacht werd hij door tien man overvallen. Martin bood echter zo schitterend tegen stand, dat een sergeant van de mi litia, Cruz genaamd, zijn partij koos en hem hielp de aanvallers af te slaan. Toen nam Cruz de guitaar op en verhaalde zijn lotgevallen, die eveneens tragisch waren. Van dit moment af waren de twee mannen vrienden en zij besloten om het land te verlaten en zich bij de Indianen aan te sluiten. Hiermee eindigt het eerste deel van „Martin Fierro." TERUGKEER. Het tweede deel behandelt de te rugkeer van de held uit de woestijn en laat hem vertellen over de In dianen, bij wie hij jaren heeft ge woond. (Ook nu is José Hernandez de eerste Latijns-Amerikaanse schrijver, die de Indianen beschrijft zonder valse romantiek en zonder emotionele vooringenomenheid). Hoewel de koude wreedheid van de roodhuiden Martin Fierro tegen de borst stuitte, bewonderde hij toch hun moed in de strijd en hun liefde voor paarden. Cruz was onder hevig lijden aan de pokken gestorven. Martin leverde een vreselijk gevecht met een Indiaan, die probeerde een blanke gevangene te martelen en hij wist samen met de ongelukkige vrouw te ontsnappen en naar zijn 1 Oudste inwoonster in Den Haag: 106 jaar In de Laan van Meerdervoort bij het Valkenbosplein te Den Haag hingen gisteren de vlag- 2 gen uit. De oudste inwoonster van Den Haag, mevr. De Ca- lonne, vierde haar 106de ver- jaardag met grote opgewekt- f heid en levenslust. Zoals elke 4; dag zat ze des morgens weer op haar plaatsje aan haar H: raam en meer nog dan andere dagen moest ze passerende vrienden en bekenden groeten. Tientallen bloemstukken wer- T den aan haar huis bezorgd en 2 om half twaalf kwam mevr. ïjj Schokking, echtgenote van de Haagse burgervader, op bezoek met bloemen en fruit. Even te- voren was een oude vriendin, 4. de 103-jarigf mevr. Lammers, 2 haar gelukwensen al komen 2 4: aanbieden. Des avonds bracht een drum- band haar een serenade en de 'f gehele dag door kwamen hon- 2 derden even bij haar raam krj- 2 jjj ken, vooral de kinderen die een 4: grote plaats in haar hart heb- ben. vroegere woonplaats terug te keren, waar zijn twee zoons en Picardia, een zoon van Cruz, op hem wachtten. In het café, waar de mannen de terugkeer van Martin Fierro vier den, maakte een neger zich bekend als broer van de man, die jaren ge leden door Fierro was gedood. Hij daagde Martin uit tot een duel, maar deze was door de jaren en door bit tere ervaring verstandig geworden en weigerde te vechten. Samen met de drie jonge mannen verliet hij daarom het café, terwijl de neger hem honend uitlachte. Hoewel de twee boeken in dicht vorm waren geschreven, werd de strekking ervan door de weinig ont wikkelde plattelandsbevolking van Argentinië toch zo goed begrepen en aangevoeld immers, de klachten van Martin Fierro tegen de maat schappij waren ook hun klachten dat binnen enkele jaren meer dan 22.000 exemplaren werden verkocht. Voor de eenvoudige mensen werd „Martin Fierro" een epos over de strijd, die alle gaucho's hebben moe ten voeren tegen het onrecht en te gen de aantasting van hun bestaan. Het duurde echter meer dan veer tig jaar, voordat de ontwikkelde laag van de Argentijnse bevolking besloot, José Hernandez te erkennen als één van de grootste dichters, die het land ooit had voortgebracht. ADRES VAN DE K.N.A.C. Definitieve oplossing niet snel te verwachten Het bestuur ran de Koninlijke Ne derlandse Automobiel Club heeft naar aanleiding van het feit, dat ook de regering met toenemende bezorgd heid de ontwikkeling van het verkeer volgt en in het bijzonder haar aan dacht schenkt aan de stijging der on gevallen, welke daarmede gepaard gaat, in een adres aan de raad van ministers er de aandacht op geves tigd, dat één van de factoren, welke hierop van grote invloed moet wor den geacht is g legen in het verkeers toezicht, dat om verscheidene rede nen niet intensief genoeg kan worden uitgeoefend. Adressante heeft dan ook reeds herhaaldelijk aangedrongen op het treffen van zodanige maatregelen, dat dit toezicht in overeenstemming wordt gebracht met de verkeersom vang op de wegen. Het is algemeen bekend, aldus de K.N.A.C., dat in het bijzonder het gebrek aan voldoende ge schoold personeel en de onmoge lijkheid, dit op korte termijn aan te trekken, een snelle oplossing in de weg staan. Naar haar oor deel zou hierin zeer spoedig ver betering kunnen worden ge bracht door desnoods tijdelijk op de buitenwegen gebruik te ma ken van de diensten van de Ko ninklijke marechaussee en wel in het bijzonder van die groepen, welke nu reeds in het bijzonder belast zijn met het toezicht op het militaire motorische verkeer. Dit apparaat surveilleert reeds geregeld op. de buitenwegen, de noodzakelijke outillage is daar op ook ingesteld. De K.N.A.C. is van mening, dat hiermede niet alleen een snelle ver lichting van de bestaande toestand zou worden bevorderd, doch ook een economische oplossing zou worden verkregen, daar ook thans reeds een bepaald aandeel van de kosten van dit wapen ten laste van het ministe rie van justitie wordt gebracht. Voor zover adressante bekend is, staat ook de aanhangige politiewet deze gang van zaken niet in de weg. De K.N.A.C. heeft met aandrang aan de raad van ministers verzocht in de door haar aangegeven zin te besluiten. Het Centraalstation te Rotterdam, vertoont een zonderling beeld va?i vernieuwing en sloping tegelijk. Ter wijl het. oude gedeelte van de D.P. nog gedeeltelijk in gebruik is, gaat de bouw van het nieuwe Centraal Station gestadig voort. Links op de foto zien we het 5e perron in aan bouw, terwijl aan het le perron van de D.P. een trein voor vertrek gereed staat. Studenten en politie slaags te Delft In de nacht van Donderdag op Vrij dag is het te Delft tot een vechtpartij gekomen tussen studenten en politie. Hierbij werden drie politiemannen ge wond. Nadat de leden van de R.K. studentenvereniging „Sanctus Virgi- lius" geruime tijd hadden doorge bracht in de sociëteit „Alcuin" aan de Oude Delft, tezamen met leden van de R.K. studentenvereniging „Caro- lur Magnus" uit Nijmegen, die op be zoek. waren in Delft, kwamen zij in de loop van de nacht naar buiten. Er ontstond toen een zodanig ru moer, dat de politie hun verzocht naar binnen te gaan. Een aantal stu denten gaf hieraan geen gehoor, waarna de politie genoodzaakt was, hardhandig in te grijpen. De studen ten begonnen toen van de binnen plaats van de sociëteit af met bier glazen te gooien. Daarbij werden drie agenten gewond, van wie er één twee wonden boven de ogen kreeg. Zijn wonden moesten in het ziekenhuis worden gehecht. Rita Hayworth naar de Rivièra Rita Hayworth is in Cannes aan gekomen voor een bezoek aan haar twee dochtertjes, die logeren bij haar ex-echtgenoot Aly Khan. Intussen wordt Aly Khan tegen woordig veel in gezelschap gesigna leerd van een van Frankrijks be roemdste „cover girls", Bettma, die reeds langer dan drie maanden bij Aly in huis is en kennis heeft ge maakt met de Aga Khan. ZEVEN MILLIOEN IN EEN MAAND „Weggeef-programma" in Italië De commerciële televisie heeft de reclamefirma's in de eerste maand van haar bestaan in Engeland 664.000 pond (bijna 7 millioen gulden) opge leverd, aldus werd bekend gemaakt in de vakpers. Per jaar komt dit neer op ruim 80 millioen gulden. Woordvoerders voor de commerciële televisie leiden daaruit af dat het feit, dat de adverteerders een dergelijke uitgave er voor over hebben, wijst op een krachtig vertrouwen in de moge lijkheden en prille populariteit van de concurrente van de B.B.C.-televisie. Volgens de Amerikaanse markt- en opinie-onderzoekorganisatie, A. C. Nielsen, heeft een door haar ingesteld onderzoek uitgewezen dat in de week eindigend 30 October de commerciële televisie negen van de elf populairste programma s verzorgde. „Nielsen" volgt ae methode om toestelletjes te installeren, televisie ontvangapparaten welke beide ka nalen kunnen opvangen waarmee automatisch wordt geregistreerd waarnaar en hoelang de televisie-toe- stelbezitter kijkt. Volgens de gegevens had de gemid delde Britse televisiekijker zijn toe stel gedurende October per dag 3,8 uur aanstaan. Daarvan werd 2,1 uur naar de commerciële en 1,7 uur naar de B.B.C. gekeken. Volgens Britse vakperspublicaties bedraagt het aantal televisie-toestel len dat de commerciële televisie kan zien momenteel 460.000 en verwacht wordt dat het er tegen eind Novem ber 500.000 en tegen volgend jaar Maart 730.000 zullen zijn. De Italiaanse regeringstelevisie zal binnenkort een weggeefprogramma OPMERKELIJK ARTIKEL VAN ALEXANDER DIKY „Jonge Russische schilders kunnen van Westerse collega's veel leren" Voor de eerste maal sedert het einde van de tweede wereldoorlog is in de Sowjet-Unie een krachtige stem opgegaan ter verdediging van de moderne Westerse kunst, die na 19Jfl in Rusland uit alle musea geweerd werd. In een artikel in ,fNovy Mir", het maandelijkse orgaan van de Bond van Sow jet-schrijvers, bepleit Alexander Diky, directeur van het befaamde „Maly"-theaterheropening van het museum voor Moderne Westerse Kunst, dat sinds de oorlog gesloten ia. Hij zei tevens, dat de werken van de moderne Franse impressionisten op ruime schaal en op juiste wijze dienden te worden tentoon gesteld. Moskou bezit een van de rykste collecties van werken van Franse meesters, welke nog vóór de revolutie door aankopen van vermogende Rus sen tot stand kwam. Deze collectie bevat een groot aantal Gauguins, Re- noirs, Cézannes, Picasso's en werken van tal van andere beroemde schil ders. Maar onder de invloed van de heer sende Sowjet-theorïe van het socia listisch realisme werden deze werken achter slot en grendel gehouden, daar zy als „formalistisch, decadent en ontoegankelijk voor de massa" be schouwd werden. Diky schrijft nu echter in „Novy Mir': „Wy hebben ons altyd aangetrokken gevoeld tot de op merkelijke scheppingen van de nieuwe kunst in het Westen". Hij toont zich er verontwaardigd over, dat het museum voor mo derne Westerse kunst gesloten is en zegt. dat het „onvergeeflijk is, dat slechts een onbelangrijk aan tal werken samengeporpt is in twee kleine zaaltjes van de Her mitage in Leningrad en het Poesjkin-museum in Moskou". Diky betoogt, dat de impressionis ten de horizon van de kunst verbreed hebben en dat de jonge Russische schilders heel wat van hen kunnen leren. Naar verluidt, zouden alle nood zakelijke voorbereidingen getroffen zijn om oinnenkort het museum voor Moderne Westerse Kunst te her openen met een grote tentoofistelling van de Franse impressionisten. „Geen schilders Maar nog geen week geleden heeft Alexander Gerasimow, directeur van de Academie voor Schone Kunsten te Moskou en de meest gezaghebbende vertegenwoordiger van het socialis tisch realisme in de schilderkunst, de correspondent van United Press ge zegd, dat bedoelde Westerse kunste naars „geen schilders meer zijn, maar commerciële lieden, die de decadente gevoelens van de rijken uitbuiten". Gerasimow zei in het bijzonder din gen over Picasso, die „hoewel hij ho gelijk gewaardeerd wordt als stryder lanceren dat geïnspireerd is op het befaamde Amerikaanse succesnum mer „The 64.000 thousand dollar question". Dit is bekend gemaakt door de onderdirecteur van de Italiaanse te levisie, Aldo Pesante, na zijn terug keer van een Amerikaanse studie reis. De prijzen bij de Italiaanse ver sie zullen variëren van 2500 lire (ruim vijftien gulden) voor de eerste beantwoorde vr -.ag tot 5 millioen lire (ruim f 30.000) voor de slotvraag. Deelnemers zullen zelf het onderwerp mogen bepalen' waarover hun de vra gen worden gesteld. (United Press). Filmfestival in Brussel? Het internationale filmfestival 1958 zal waarschijnlijk te Brussel worden gehouden tijdens de wereld tentoonstelling, die daar dat jaar georganiseerd zal worden. De voor zitter van de Belgische Vereniging van Filmproducteurs is naar Wash ington vertrokken, waar hij deze aangelegenheid zal bespreken op een bijeenkomst van de Internatio nale Federatie van Filmproducen ten. I Ook atoomauto's in de toekomst De president-directeur van de Wabash-spoorwegmaatschappij heeft in Illinois (Verenigde Hj Staten) in een rede voorspeld, dat atoomlocomotieven binnen een generatie over de rails zul- len snellen. 4. De president, Arthur K. Atkin- 4: son, zeide, dat men uit de komst van de atoomduikboot de logische gevolgtrekking kon f maken, dat in een niet ver ver- 2 wijderde toekomst atooomsche- pen, atoomlocomotieven en 4= 4c zelfs atoom-automobielen een realiteit zouden zijn. voor de vrede, geen schilder is". Ge rasimow betoonde zich bijzonder ver ontwaardigd over een onlangs afge legde verklaring van Picasso volgens welke de schilderkunst in de Sowjet- Unie slechts bestond uit het afbeel den van generaals, wier borst met medailles bedekt was. Gerasimow, die vond, dat er in de Sowjet-Unie potentiële Rembrandts waren, die echter pas tot ontplooiing konden komen wanneer men zich vol ledig vrijgemaakt had van de kwa lijke invloed van de moderne Franse kunst, vertelde nog, dat hij op het ogenblik de laatste hand legde aan een realistisch schilderij van zes boe renvrouwen in een stoombad. Gerasimow, die vooral bekendheid heeft verworven met zijn martiale schilderijen var Stalin en andere Sowjet-groten, scheen hiermee te wil len zeggen, dat deze badende vrou wen toch heel iets anders waren dan met medailles behangen generaals. (United Press). Ds. Kershaw zou niet naar Mississippi mogen Dominee Alvin Ker shaw, die het kortgele den tot op een na de hoogste trede bracht van het Amerikaanse T.V.-programma „the 6lf.000 thousand dollar question" en door zijn jazzkennis 32.000 dol lar minus belastingen toucheerde, is de les gelezen door de repu blikeinse afgevaardig de, James A. Morrow. Dominee Kershaw heeft namelijk de toe zegging gedaan dat hij een deel van het door hem gewonnen bedrag ter beschikking zou stellen van de nationa le vereniging ter behar tiging van de belangen van niet-blanken. Morrow heeft nu op de universiteit van Mississippi die de do minee van de episco paalse kerk in Ohio had uitgenodigd in Febru ari a.s. te spreken op een godsdienstige dag, een beroep gedaan de invitatie in te trékken. Morrow meende niet dat het noodzakelijk zou zijn een berisping toe te dienen aan dege ne op de universiteit, die voor de uitnodiging v rantwoordélijk was. Jk geloof dat. deze de situatie in het reine zal brengen en de invitatie aan de dominee om zich zelf. maar in Mis sissippi te laten zien ongedaan zal maken", aldus de Amerikaanse parlementariër. Voorts drong Mor row er op aan dat de dominee „in het open baar" zou worden be rispt daar hij, eveneens openlijk in een natio naal televisieprogram ma, „onze levensstijl in het Zuiden te schande zette door zijn voorne men „behulpzaam te zijn in de stryd voor de rassen-desagregatie".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7