Minister Van Thiel verdedigde in Tweede Kamer zijn beleid Uitbreiding van Eisenhouwers plan KLANmm als Rusland ja zegt TWEE VEROORDEELDEN IN BELGIË GEARRESTEERD BRAZILIAANSE HAD VLOT STAATSGREEP VERLOOP ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 BEGROTING NOG NIET AANGENOMEN Bewindsman kan het niet zonder voorlichtingsambtenaar stellen (Van onze parlementaire redacteur) De minister van maatschappelijk werk, mr. Van Thiel, heeft zyn begro ting voor 1956 Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer nog niet aangenomen kunnen krijgen. Want toen het op de eindstemming aankwam, bleek dat de heer Ritmeester van de V.V.D. stemming had gevraagd over de post be doeld voor de aanstelling van een voorlichtingsambtenaar aan het departe ment. Hjj was van het nut van een voorlichtingsdienst bij maatschappelijk werk niet overtuigd. Dinsdag a.s. zal blijken hoe de overige Kamerleden over deze zaak denken, dan zal men n.l. over de desbetreffende post moe ten beslissen waarna de begroting in haar geheel in stemming komt. In de houding van de heer Ritmeester was duidelijk het element van critiek gele gen. Het was niet de enige critiek die de bewindsman te verduren heeft ge kregen. In zyn antwoord op de algemene beschouwingen van de leden, heeft hij een lofwaardige poging gedaan de tegen zijn beleid geopperde bezwaren te weerleggen. Het departement vervult een nut tige functie, zo stelde de minister po sitief vast. In de drie jaar van zijn be staan heeft het dit bewezen. Hiermee wuifde hij alle twijfel weg, die som mige leden aan het bestaansrecht van het ministerie van maatschappelijk werk hadden geuit. Het verwijt, dat de organisatie van zijn departement thans nog niet gereed is wees hij af met de opmerking, dat van geen en kel ministerie de organisatie ooit vol tooid is. De voorlichtingsdienst Bezwaren waren ingebracht te gen de instelling van een voor lichtingsdienst aan het departe ment. De bewindsman had aan vankelijk gedacht, dat hij het zon der een voorlichtingsambtenaar zou kunnen stellen en dat hij wel kon volstaan met de rijksvoor lichtingsdienst. Drie jaar erva ring hadden hem echter geleerd, dat de dienst noodzakelijk is. Pas als een voorlichtingsambtenaar aanwezig is komt de voorlichting volledig tot haar recht, zo was hij overtuigd. Een voorlichtingsambtenaar kan gecoördineerde voorlichting geven over bijv. de Ambonezen en hun te rugkeer naar Indonesië. Het bureau komt rechtstreeks onder des secreta ris-generaal te ressorteren. De klach ten over de toeneming van het aantal ambtenaren aan zijn departement weerlegde hij door het noemen van cijfers. In 1953 waren er 926, in 1954 924, in 1955 930, in 1956 zullen er 933 zijn. Het aantal is dus vrijwel stati- onnair. Huishoudelijk reglement Hij deelde mee, dat voor de con tractpensions een huishoudelijk ment is vastgesteld, ter v van een goede gang van vendien is er nu en dan onverwacht controle. Wanneer de gerepatrieerde dan nog klachten hebben, er zullen er altijd wel blijven, dan weten zij de minister wel te vinden. Wat de Nederlanders in Indonesië betreft was de minister niet zo som ber gestemd, als b.v. de heer Rit meester. Hij zag althans geen directe noodzaak voor hun onmiddellijke over komst. Dat bleek volgens hem wel hieruit, dat 31 van de aanvragen om een voorschot voor de overtocht door een niet-ambtelijke commissie waren afgewezen. Ambonezen Ten aanzien van de Ambonezen zei de minister, dat hem over een door de Indonesische regering van terugkerende Ambonezen ge- eiste loyaliteitsverklaring niets definitiefs bekend was. Er willen 5000 Ambonezen weer naar Indo nesië. Dat getal is niet van de bewindsman, maar van hun or ganisatie. Het beleid betreffende de Ambonezen is enigszins ver anderd. De opzet is thans dat zij moeten werken, teneinde in het onderhoud van het gezin te voor zien. Zij moeten verantwoorde lijkheid Ieren dragen. De be windsman hoopte, dat het met dit nieuwe beleid en met de bij zondere zorg voor de huisvesting beter zou gaan. Hjj gaf in over weging nog wat te wachten met de oprichting van een raad, een denkbeeld van de heer Stufkens (P.v.d.A.), voor overleg omtrent de terugkeer van de Ambonezen. Hij had er in principe geen be zwaar tegen, doch hij vond, dat de omvang en de aard van de problemen eerst beter bekend moeten zyn. Na 's ministers uitvoerige uiteen zetting, zij duurde 2% uur, en werd in ijltempo uitgesproken, leverden de replieken niet veel meer op. DE ZAAK-ANNEKE BEEKMAN Ex-pleegmoeder en moeder-overste zullen worden uitgeleverd Het ministerie van buitenlandse zaken deelde gisteren mede, dat uit Brussel officieel bericht is ontvangen, dat in België zijn gearresteerd me vrouw G. M. L.-van M. en de moeder-overste V., wier uitlevering onlangs door de Nederlandse regering was gevraagd. Zoals bekend, zijn betrokkenen onlangs door de rechtbank te Amster dam veroordeeld in de zaak van Anneke Beekman. toen veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. De rechtbank gelastte De rechtbank te Amsterdam heeft op 24 October de 52-jarige mevrouw G. M. L.-van M. uit Hilversum, die de laatste tijd te Maastricht woonachtig was, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met bevel tot onmid dellijke gevangenneming. Zij is de ex- pleegmoeder van het meisje. De 66-jarige moeder-overste van het klooster te Valmeer in België, mej. A. V., die Nederlandse is, werd mdelijk regle- waarborging n zaken. Bo- Kindertoeslagwet voor gepensionneerden Verhoging voorgesteld Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de kindei'toelagewet voor gepension neerden. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: In aansluiting op de bij de wet van 12 Januari 1955 tot stand gekomen verhoging met 6 pet. van de kinder bijslag voor invaliditeits-, ouder- doms- en wezenrentetrekkers zijn de ministers van binnenlandse zaken en van defensie van oordeel, dat ook de bedragen van de kindertoelage voor gepensionneerden met een gelijk percentage dienen te worden ver- De kindertoelage ingevolge de kindertoelagewet voor gepension neerden, welke laatstelijk werd vast gesteld bij de wet van 26 April 1954, bedraagt thans: 152.per jaar voor het eerste kind; 168.per jaar en per kind voor liet tweede en derde kind; 232.per jaar en per kind voor het vierde en het vijfde kind; 264.per jaar en per kind te rekenen van het zesde kind. Voorgesteld wordt deze bedragen te verhogen tot onderscheidenlijk 162.—, 179.—, 246.— en 280. De kosten van het voorstel worden geraamd op ongeveer 130.000. KLACHT. In Bristol (Vancouver) kreeg de „Herald-Courier", een dag blad, een bedankje van een abonné. Er Was een briefje met de veront schuldiging: „We bedanken voor de krant ornaat het dienstmeisj'e eerst wil lezen alvorens het ontbijt klaar te maken. Daardoor zijn we de hele dag te laat op onze afspraken". MEDISCH BEVEL. W. P. Howland gaf in een kruidenierswinkel drie val se cheques uit en werd toen prompt in de plaats zijner inwoning, Nash ville (Verenigde Staten), gearres teerd. Voor de rechter verklaarde hij: „Ja, edelachtbare, ik heb een rug kwaal en moet nu licht werk doen van de dokter". KLANT. Robert L. Maley werd in Houston tot een langdurige gevange nisstraf veroordeeld omdat hij o.a. tot viermaal toe dezelfde wasserij bestal. Hij verklaarde, dat hij een ernstige grief tegen de eigenaar van de was serij koesterde, omdat die weigerde hem zijn kleren terug te geven, toen hij na sluitingstijd kwam. (Slot van pag. 1) ook zou reageren, elk ogenblik het recht het presidentschap weer op zich te nemen. Vroeg in de middag arriveerde be richt uit de provincie Sao Paolo, dat de strijdkrachten daar loyaal bleven en dat de toestand in Sao Paolo rus tig was. Galeao, het internationale vliegveld van Rio de Janeiro, werd gesloten voor het luchtvaartverkeer en op de aangrenzende luchtbasis betrokken luchtmachtsoldaten haas tig hun posten. Zij bemanden stuk ken licht luchtdoelgeschut, die schuil gingen achter muurtjes van zand zakken. Op de luchtbasis stonden weldra straaljagers gereed voor on middellijke actie. Vlak by de lucht basis bevonden zich dreigend in een rij een tiental Sherman-tanks. Luiz Menezes, een der redacteu ren van United Press, die woont op het eiland Galeao in de nabij heid van de vliegbasis, werd twee uur lang vastgehouden door lucht machtsoldaten en had, terwijl men zijn papieren zorgvuldig contro leerde, ruimschoots gelegenheid, de militaire bedrijvigheid op de basis waar te nemen. Menezes be richtte later, dat twee legerkolo- nels, over de brug, welke het ei land met de vaste wal verbindt, naar de basis kwamen en na een bespreking in het kantoor van de plaatsvervangende commandant van de luchtbasis, die tien minu ten duurde, weer vertrokken. Al spoedig verschenen censoren van het leger in de redactiebureau's van de dagbladen en radiostations. Neen, maakt U zïcli maar niet bang. de Eiffeltoren blijft heus wel staan bij het Trocadero in Parijs. Wat U op deze foto ziet is een grapje van een fotograaf op de Place V Alma die U de schrik van uw leven wilde be zorgen... want al heeft de Parijse po litie-pref eet, André Duboisdie in middels resident-generaal voor Ma rokko is geworden, een maatregel uit gevaardigd, krachtens welke alle voertuigen, die het verkeer in de Franse hoofdstad hinderen, met een kraanwagen worden weggehaald, aan deze opruim-rage, welke, tussen haak jes, vele goede zijden heeft, zal de trots van elke Parijzenaar zéker niet ten offer vallen. De Kamer heeft gisteren, nadat het leger in een flitsende staatsgreep vrijwel overal in het land de macht aan zich had getrokken, met 185 te gen 78 stemmen de Senaatsvoorzit ter Nereu Ramos, gekozen als waar nemend president. De Senaat be krachtigde daarna de benoeming van Ramos met 44 tegen 9 stemmen. De toestand in geheel Brazilië was rustig. De bevolking toonde geen tekenen van opwinding. Mi- utairen bewaakten de belangrijk ste openbaregebouwen. Alle ban ken en vele winkels waren geslo ten. De Braziliaanse staatsbank bepaalde in de loop van de dag, dat alle banken tot Woensdg ge sloten zullen zijn. De beurzen zullen ook tot Woensdag sluiten. Ongeveer 10 Oofficieren bevonden zich Vrijdagmiddag als arrestan ten in het gebouw van het mini sterie van oorlog. (United Press). Volgens een Vrijdagavond te Rio de Janeiro uitgegeven bekendmaking Zowel mevrouw moeder-overste, mej. A. V., hebben op 5 November door hun raadsman, mr. F. J. M. Nederveen uit Roermond, hoger beroep laten aantekenen tegen de vonnissen van de Amsterdamse rechtbank. De zaak tegen de moeder-overste, die op de zitting van 22 September j.l. niet was verschenen, werd toen by verstek behandeld. Ook bij de uit spraak was zij afwezig. Eerst daarna is blijkens het in appel gaan van de moeder-overste, mr. Nederveen als haar raadsman opgetreden. Omdat de justitie het ernstige ver moeden had, dat mevrouw L.-van M. naar België zou uitwijken, werd bij de uitspraak d or de officier van jus titie haar onmiddellijke opsporing en aanhouding via het politietelexnet verzocht. Die dag bleek zij echter al verdwenen te zijn. In haar uitspraak op 24 October bepaalde de rechtbank ten aanzien van de beide dames, dat de voorlopi ge hechtenis in Amsterdam moet worden ondergaan. Op de 106de verjaardag van mevr. J. J. de Callonne-Meister de oudste inwoonster van Den Haag en op een na de oudste inwoonster van Neder land, werd deze krasse Haagse gefe liciteerd door o.a. mevrouw Dierkje Lammerts, die „nog maar" 103 jaren telt. Op de foto deze twee hoogbe jaarden bij elkaar. Links mevrouw Lammerts, rechts mevrouw De Cal lonne-Meister. heeft admiraal Benjamin Sodre op het ministerie van oorlog de verzekering gegeven, dat de marine de beslissing van het congres, waarbij een nieuwe waarnemend president werd aange steld, onderschrijft. Volgens bepaalde geruchten, die te Rio de Janeiro de ronde doen, zou de afgezette president Carlos Luz op weg zijn naar Santos, waar hij een eigen re gering zou willen vormen. In Argentinië is het nog verre van rustig Een kleine bom is gistermiddag ont ploft vlak voor het congresgebouw te Buenos Aires, waar de adviserende junta een lichaam, dat door de re gering is opgericht en deze van ad vies moet dienen haar inaugurale vergadering hield. Er werd door de explosie echter geen schade aangericht. Wel werden kreten als „Viva Peron" gehoord en even la ter ontstonden er enige vechtpartijen. Zes overvalwagens van de politie ar riveerden even later voor het gebouw. Dit feit is er eens te meer een bewijs van, dat het in Argentinië nog verre van rustig is. Ronald Richter is doctor honoris causa-af De universiteit van Buenos Aires heeft de titel „doctor honoris causa", die aan de Oostenrijkse „atoom-ge leerde" Ronald Richter tijdens het bewind van Peron werd verleend, ingetrokken. Wereld niet ouder dan 6,400.000,000 jaar Astronomen van drie obser vatoria in Califomië hebben in een verslag aan de nationale academie van wetenschappen, welke dezer dagen in Pasadena vergaderde, gezegd, dat onze aarde niet ouder dan 6.400.000,000 en niet jonger dan 4.400,000,000 jaar is. Het meest waarschijnlijke achten deze astronomen het, dat de aarde een 5.400,000,000 jaar oud is. Al die millioenen jaren gele den moet er iets gebeurd zijn, waardoor alle materie in de ruimte vanuit een gemeen schappelijk centrum wegge slingerd werd, aldus het natio naal geographisch genootschap, dat de schattingen van de ge leerden publiceerde. (United Press) Het Wereldgebeuren. DULLES WIL GEEST VAN GENÈVE NOG REDDEN Slotcommuniqué zal Woensdag worden opgesteld In een poging, de in een impasse verkerende bespreking der Grote Vier te redden, hebben de V.S. Vrijdag aangeboden, president Eisenhowers pro ject voor luchtinspectie uit te breiden tot alle naties, 'vooropgesteld, dat Rusland het eerste ja zegt.. Tezelfder tijd verklaarden de V.S. zich bereid een beperking der kernproeven te accepteren, indien men het erover eens kan worden, de atoombommen uit te schakelen op basis van doeltreffende inspectie. Maar de Amerikaan Dulles verklaarde recht op de man af, dat zijn land geen vertrouwen heeft in de beloften van de Sowjets en hij drong er bij Rusland op aan, dat feit realistisch te accepteren. Dulles bracht zijn nieuwe suggesties ter tafel, terwijl de ministers van buitenlandse za ken der Grote Vier al besloten hadden a.s. Woensdag hun Geneefse confe rentie te beëindigen. Evenals Donderdag werd gisteren door de ministers gediscussieerd over de kwestie van ontwapening. Zij be sloten deze kwestie vanochtend weer te behandelen. Maar de hoop op over eenstemming is practisch al verdwe nen en de grote zorg van de minis ters is nu alleen nog maar, de con ferentie zo af te sluiten, dat een openlijke breuk vermeden wordt. De Grote Vier beëindigen vandaag him gesprek over ontwapening. Maandag middag en Dinsdagmorgen zullen zij zich bezig houden met de kwestie van de contacten tussen Oost en West, die him deskundigen reeds in een hopeloze impasse heeft gebracht. Misschien, zullen zij Dinsdagmiddag nog eens de vastgelopen kwestie van de Europese veiligheid en Duitse uni ficatie aanpakken, waarna de slot zitting van Woensdag zal dienen, om het slotcommuniqué op te stellen. Voorstel van Dulles. De nieuwe Amerikaanse sugges ties waren de enige nieuwe voor stellen, die Vrijdag werden inge diend in een discussie, die ruim vier uren duurde. Nog eens terug komend op Eisenhowers plan voor luchtinspectie en uitwisseling van militaire blauwdrukken, zei Dul les, dat de regeringen van Frank rijk en Engeland zich reeds ac- coord hebben verklaard met Eisenhowers voorstel. Als het ook door de Sowjet-Unie geaccepteerd zou worden, zouden de V.S. bereid zijn, met de betrokken souverei- ne staten en met de Sowjet-Unie te onderhandelen over de meest geschikte uitbreiding op weder kerige basis van de voorstellen van Eisenhower en Boelganin tot overzeese bases en tot de strijd krachten van de andere landen. Het „Boelganin-voorstel", waarop Dulles doelde, was door de Russische premier ingediend op de Geneefse conferentie van Juli. Het beoogt de oprichting van controleposten door iedere party in het gebied van de an dere om toezicht uit te oefenen op de stand der bewapening daar. De Rus Molotow heeft het plan-Eisen- hower Donderdag al afgewezen, hoe wel hij wel zeide, dat het misschien overwogen kon worden als onderdeel van een wereldproject voor ontwape ning. Dulles gebruikte gisteren scher pe taal, toen hij de Russen vertelde, dat de V.S. niet genoeg zullen hebben aan alleen maar woorden van de Russen als het gaat om ontwapening overeenkomsten. „Ik heb redenen ge noemd, waarom de V.S. geen ontwa peningsvoorstellen van de Sowjet- Unie Kunnen overwegen, welke niet op wederzijds vertrouwen gebaseerd zijn. Wy dringen er bij de Sowjet- Unie op aan, dit feit te accepteren". In een langdurig debat bleek, dat Oost en West nog geen stap dichter bij elkaar zyn gekomen wat de ont wapening betreft. Molotow had niets nieuws aan te bieden. Stoïcijns ver wierp hij opnieuw alle ontwapenings voorstellen van het Westen en hij gaf daai'voor niet minder dan acht rede nen. Maar de Sowj et-voorstellen zo beweerde hij, zijn bestemd om ver trouwen te bevorderen. De Engelsman MacMillan gaf nog een overzicht van de situatie en wees op het tanen van de geest van Genè- ve. Vertrouwen zou de beste basis zijn, waarop een ontwapeningsplan gebouwd kan worden. De conferentie van Juli verbeterde de stemming, omdat het toen bleek, dat zij mis schien vertrouwen kon scheppen, zo verklaarde hij. Het besluit van de Grote Vier om a-s. Woensdag een streep er onder te zetten werd geno men gedurende de geheime zitting van anderhalf uur, die voorafging aan de elfde plenaire zitting. De woordvoerder der conferentie zeiden, dat het eenstemmig genomen werd. (United Press). Nieuwe provinciale wet Wat het tydstip van indiening van het ontwerp van een nieuwe provin ciale wet betreft wijst minister Beel er op dat de voorgestelde wijzi ging van de grondwet zal moeten worden afgewacht. Inmiddels is het streven van deminister er op ge richt het ontwerp nog gedurende zijn huidige amtbsperiode voor in diening bij de ministerraad ryp te maken. Bananenrepubliek Niet alleen Moskou is tegenwoor dig een gastvrij oordMen zou het haast gaan denken om dat de ene hoge gast na de andere de poorten van het Kremlin binnen gaat, maar die drukte wordt alleen maar veroorzaakt doordat er een achterstand moet worden ingehaald. Het ijzeren gordijn is zo lang her metisch dicht geweest, dat de Sow- jet-leiders intensief gebruik willen maken van hun afspraak, om het nu af en toe op een kier te zetten. De Verenigde Staten van Amerika zijn altijd reeds vriendelijk geweest voor vreemde bezoekers. Zo komt het, dat aan de visite's van vreemde staatslieden in Washington door de wereldpers veel minder aandacht wordt besteed. En dat, terwijl de personage's die de trappen van het Witte Huis bestijgen ook niet mo gen worden uitgevlakt. Van de week was er bijvoorbeeld de heer Carlos Castillo Armas, president van Gua temala, bij wiens aankomst op het vliegveld van Washington der tradi tie getrouw saluutschoten klonken, troepen paradeerden en muziekcorp sen speelden. Dat die welkomstmu- ziek mooier klonk dan ooit, was mis schien een gevolg van het feit, dat de president zijn innemende, donker- ogige vrouw Odilia had meegebracht. Mevrouw Armas heeft zich tij- .dens het bezoek aan de Ver enigde Staten niet ertoe be perkt, haar man terzijde te staan, lopen en zitten. Zij heeft een com pleet eigen programma afgewerkt, waarop bezoeken aan weeshuizen, ziekenhuizen en maatschappelijke instellingen stonden vermeld. En zij heeft het goed gedaan, want de Amerikaanse bladen waren verrukt van haar ongedwongen optreden en van haar warme meeleven met de genen ,die het zonder sociale zorg niet kunnen stellen. De bemoeiingen van haar man wa ren van zakelijker aard. Met zijn ega samen werd hij vanzelfsprekend ont vangen door Richard Nixon, vice- president van Amerika en ging hij op ziekenbezoek bij Eisenhower. Maar in zijn eentje sloeg hij ook aan 't confe reren, bijvoorbeeld met de president van de United Fruit Company. Ken neth Redmond. Het is onder meer door de activiteit van deze reusach tige maatschappij, die ook in andere landen van Latijns-Amerika uitge strekte plantages bezit, dat het land van Armas bekend staat als „bana nenrepubliek". Men mag aannemen ,dat Armas niet alleen maar beleefdheids bezoeken heeft afgelegd. Evenals in Zuid-Amerikaanse staten als Brazilië en Argentinië, waar het nu weer roerig wordt, is een hoog geplaatst man van een Centraal- Amerikaanse staat als Guatemala nooit zeker van zijn „politieke le ven", en zelfs gevaar voor lijf en le den kijkt telkens om de hoek. Ar mas weet ervan mee te praten. Toen zijn voorganger. Jacobo Arbenz Guz man. in Ï950 aan het bewind kwam, werd dè door kolonel Armas gesteun de candïdaat voor het president schap, Arana, vermoord. Armas zelf nam de wijk naar het buurland Hon duras, en het was van daar uit. dat hij met andere ballingen vorig jaar optrok om Arbenz Guzman, een communistisch getint mannetje dat wapens bestelde achter het ijzeren gordijn, uit het zadel te werpen. Toen Armas en de zijnen vorig jaar Juli het regermgspaleis van Guate mala binnendrongen, was Arbenz Guzman inmiddels verdwenen. Hij vestigde zich in Buenos Aires. En het is voor Armas nu zaak, boeren, burgers en militairen in zijn land te vriend te houden om straks niet het zelfde lot te ondergaan In diverse toespraken in de Ver enigde Staten heeft Armas dui delijk gemaakt, dat zijn land het eerste in de geschiedenis was, waar een communistisch dictatorschap ten val werd gebracht. Er is dan ook geen plek op de wereld, zo vervolgde hij, waar de invloeden van commu nisme en democratie zo goed kun nen worden vergeleken. De Verenigde Staten hebben vorig jaar uiteraard met welgevallen naar Armas' staatsgreep gekeken en er is ook de Amerikanen iets aan gele gen .dat in de vergelijking de demo cratische periode het wint. In de eerste plaats is natuurlijk Armas daarvoor verantwoordelijk. Maar het is waarschijnlijk, dat hij ook op de Amerikaanse „morele ver plichtingen" gewezen heeft. Hij kon ïn dat opzicht herinneren aan een toespraak, die vice-president Nixon laatst voor de Inter-Amerikaanse Persvereniging hield en waarin o.m. werd verklaard, dat de V. S. met de buidel gereed staan om geld uit te lenen. ,,Wij weten", aldus Nixon ..dat wat het ene lid van de Amerikaan se familie kwetst, ook de anderen zeer doet, en dat wat helpt ons al len ten goede komt". Overigens deelde Armas mee, dat het belangrijkste al is bereikt: „Er is weer eerbied in mijn land voor de waardigheid van de individuele mens". CARLOS CASTILLO ARMAS vergelijking

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5