Sommige vervoerders ongerust over omvang van tonnage N.V.v.h. GEBR. POLAK VLISSINGEN VAN itvin TOT Immt Almanak fllsU een horloge wilt kopen STICHTING NIEUW WALCHEREN BESTAAT TIEN JAAR AMBONEZEN UIT VLISSINGEN VERPLAATST NAAR SCHOUWEN met melk meer mans Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 12* NOVEMBER 1955 LANGDURIGE ZITTING C.V.G. IN MIDDELBURG Commissie behandelde aanvragen om vergunningen Zeeuws beroepsvervoer De Commissie Vergunningen Goederen Vervoer (C.V.G.) heeft Vrijdag in het Middelburgse Schuttershof tijdens een langdurige zitting een zeventigtal aanvragen om vergunningen uit Zeeland voor het uitoefenen van ongeregeld vervoer behandeld. Zoals gemeld, betrof het hier de definitieve vergunning verlening krachtens de vorig jaar 12 Februari in werking getreden Wet Autovervoer Goederen (W.A.G.). Op die datum konden de betrokken Zeeuwse vervoerders rechten doen gelden op in totaal ongeveer 1600 ton laadvermogen De in 1954 ingediende aanvragen voor een definitieve vergunning gaven een totaal aan van meer dan 2550 ton, hetgeen ongeveer 60 procent meer is. De ongeregelde vervoerders in Zeeland, de zesde provincie, waar de commissie komt, verlangen dus een aanzienlijke uitbreiding van hun tonnage in totaal genomen. Dat deze wens niet algemeen gedeeld wordt, is bij deze behande ling, die onder het bekwame voorzitterschap van rar. J. van Andel Gzn. ge- scliiedde, duidelijk gebleken. Van verschillende zijden ook uit vervoerders- kringen werd namelijk een waarschuwende vinger opgeheven voor de ge volgen, die zulk een vermeerdering in de toekomst kan meebrengen. weg weinig betekenis zullen hebben. Aanvoer voor deze werken zal name lijk gemakkelijker over het water kun nen geschieden. Met name richten de bezwaren van sommigen zich tegen de aanvragen van „nieuwelingen" in het ongeregeld ver voer, van ondernemers dus, die daar aan voorheen niet deelnamen. Zij vre zen, dat er bij gunstige beschikking van de commissie in bepaalde streken een overcapaciteit zal ontstaan, die scherpe concurrentie tengevolge zal hebben en in het algemeen de ver voerders in hun bestaanszekerheid zal kunnen bedreigen. In sommige geval len werd namelijk aangevoerd, dat in bepaalde streken geen behoefte aan meer bedrijven voor het ongeregelde vervoer zou bestaan. Maar niet slechts tegen „nieuw-e lingen" kantte men zich. Zo heerst er bijv. bij de vele coöperatief aangeslo ten vervoerders op Walcheren grote •■ongerustheid over de grote vraag om tonnage van andere ondernemingen. Met het oog gericht op de toekomst werden hier zelfs het Drie-eilanden en het Deltaplan in het geding ge bracht. Men voerde aan, dat deze wer ken voor het beroepsvervoer op de AdvertentieJ HET ADRES VOOR. IJZERWAREN, GEREEDSCHAPPEN ENZ. Namens de N.S. werd een principieel betoog gehouden tegen de richtlijn van de C.V.G. bij het uitbreiden der tonnage. Zij streeft namelijk een lan delijke uitbreiding van de huidige 105.000 tot 150.00 ton na, hetgeen onge veer 42 procent betekent. De N.S. vinden dit percentage te hoog, gezien de statistieken van de vervoersbehoefte in de laatste ja ren. Bovendien werd aangevoerd, dat het eigen vervoer belangrijk is toegenomen. Andere argumenten. Tal van andere argumenten kwamen nog in het geding. Wat Schouwen be treft werd er bijv. op gewezen, dat de cultuurtechnische werken waarop sommige aanvragers zich hadden be roepen binnen enkele jaren zullen zijn beëindigd. Dan zal dus een ver voersbehoefte zijn. verdwenen. Van de zijde der betrokken wegver voerders werd echter geantwoord, dat de vervoersbehoefte niets slechts door de gevolgen van de ramp is toegeno men, maar ook zeer in het bijzonder door de verbeterde verbindingen. Er worden nu meer producten per as van het eiland afgevoerd dan voorheen. Bij Tholen kwam de afsluiting van de havens van Stavenisse en Sint- Maartensdijk ter sprake. Men meent, dat o.a. daardoor gedurende het gehele jaar een grotere behoefte aan vervoer van landbouwproducten per as zal be staan. De aandacht hadden ook enkele aanvragen voor speciaal vervoer. Hierbij werd van de zijde der in dieners van bezwaren de vrees voor concurrentie geuit. O.a. werd opgemerkt, dat bijzonder vervoer VREUGDEVOLLE DAG. De bevolking van 's-Hjeer Hendriks kinderen zal Maandag 28 November aanstaande een vreugdevolle dag be leven. Lange tijd heeft men moeten wachten op een geschikte badgele genheid in het dorp, op voldoende vergader- en feestruimte en niet in de minste plaats op een gymnastieklo kaal Al dit wachten gaat Maandag over een week bekroond worden. Dan namelijk wordt het onlangs gereed gekomen gebouwencomplex, dat een badhuis en een verenigingsgebouw omvat, officieel in gebruik genomen genomen. Het verenigingsgebouw is tevens ingericht om gebruikt t.e worden als gymnastiekzaal, zodat de sportieve jeugd van deze Zuid-Bevelandse plaats eindelijk naar hartelust zal kunnen werken aan ringen, in tou wen, op bruggen en op paarden. Op turnbruggen en dito paarden dan uiteraard. Bijzonder verheugend is ook, dat liet bedoelde complex nog m PRACTICAL JOKE Het uitvoeren van een geslaagde „practical joke", een grap dus waar bij een of meer personen ergens in lopen", is niet eenvoudig. In de mees te gevallen ontaarden dergelyke grappen in flauwiteiten van formaat. Een uitstekend voorbeeld van een wel geslaagde practical joke was het op treden van de twee Amsterdanimers, die er bij de laatste interland-wed strijd in slaagden door te dringen, zonder kaartjes, tot op de ere-tribu- Intussen echter heeft ook Zeeland zijn „practical joke" gehad! In Hulst is het dezer dagen name lijk gebeurd, dat de organisatoren van een of andere demonstratie tot hun verbazing voor een vrijwel lege zaal moesten demonstreren. Terwijl ze er toch zeker van warendat er voor hun demonstratie de nodige belang stelling was. Er werd een nader onderzoek inge steld en toen kwam aan het licht, dat zich buiten bij de ingang van de zaal een tot nu toe onbekend ge bleven persoon had opgesteld, die ëen ieder die naar binnen wilde mede deelde, dat de demonstratie niet door ging Men vraagt zich thans af, of hier sprake geweest kan zijn van een al dan niet geoorloofde concurreniie- methode! de aanvang van het winterseizoen in gebruik genomen kan worden. NIEUWE STRAATNAMEN. In Sint Annaland is men gereed gekomen met de nummering van de nieuw gebouwde huizen en te gelijk daarmee is ook de nieuwe stratenbenaming van kracht ge worden. Voor de bestellende be ambten van de P.T.T. kan dit de eerste dagen misschien nog wel wat moeilijkheden opleveren, want de gemeente heeft de naam borden nog niet kunnen aanbren gen. Deze moeten nog van de fabriek komen. Het zal zo meent onze correspondent ter plaatse nog wel even duren eer de Sint Annalanders aan de nieuwe en de gewijzigde straat namen gewoon geworden zyn. VLASLOKKEN IN BRAND. In een lading vlaslokken een landbouwproduct en geen haar van een bepaalde kleur op een vracht auto van de firma De E. uit Axel ont stond, vermoedelijk tengevolge van kortsluiting, een begin van brand. Een zwarte rookontwikkeling waar schuwde de belanghebbenden en zij wisten door snel en doortastend in grijpen de vuurhaard spoedig te be dwingen, De Axelse' brandweer was binnen recordtijd ter plaatse, maar behoefde niet meer in te grijpen. Bij de meeste ongelukken komt een ge luk. Zo ook hier. De auto stond stil, toen de brand uitbrak; het vuur zou anders gretig om zich heen gegrepen hebben in het uiterst brandbare ma teriaal. door verschillende omstandigheden tot algemeen vervoer afvlakt. Zij nog gemeld, dat ook een aan vraag voor een vrachtautodienst Hon- tenisseRotterdam werd behandeld en enkele aanvragen uit Zuid-Holland en Gelderland, een en ander met voor rang. De C.V.G. zal nu haar oordeel dienen te geven over de verlangde uitbreiding van het Zeeuwse wegvervoer. De be slissingen zullen zeker nog enkele maanden op zich laten wachten. Bij de aanvang van deze zitting kon de C.V.G.-voorzitter in zijn openings woord o.a. begroeten de directeur-ge neraal van het verkeer, mr. G. H. Dijk- mans van Gunst, de vertegenwoordiger van het college van GS., de heer J. C. de Pagter, hoofdcommies ter tweede afdeling van de Provinciale Griffie, de vice-president van de rechtbank, mr. P. van Empel en mr. Ph. M. Schenken- berg van Mierop, substituut-officier van justitie voor economische zaken. Gewonde aan boord van „Esso Rotterdam" Aan boord van de 10.954 ton me tende tanker „Esso Rotterdam", die van Sidon kwam met bestemming Antwerpen, viel de electricien J. R. zodanig, dat de kapitein het nodig achtte medische hulp Eian te vragen. Per telegram werd Den Haag inge licht, vanwaar per telefoon Hans- weert op de hoogte werd gebracht. Toen duurde het niet lang of de dok ter van Kruiningen was op weg met de „R.P. 4" naar de tanker. De dok ter achtte het noodzakelijk, dat de man naar het ziekenhuis in Goes ver voerd werd om daar een foto te laten maken. De electricien mocht na het onderzoek naar huis. Hg had vooral zijn schouder verwond. Universitair examen Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde mejuffrouw E. M. de Groo- te te Breskens voor het doctoraal examen geneeskunde. (Advertentie) laat U dan de junghans-coüectie tonen. De sierlijke modellen zullen U zeker aanstaan en de naam junghans op de wijzerplaat garandeert U een solide en betrouwbaar uurwerk, waar U lang plezier van zult hebben. „Stavenisse, der zee ontrukt" werd in Middelburg vertoond Landelijk handelsreizigerscongres in 1956 naar Zeeuwse hoofdstad Burgemeester L. A. Ver burg van Stavenisse heeft Vrijdagavond in Middelburg voor de afdelingen Mid delburg en Goes van de Neder landse Handelsrelzigersvereniging zijn film „Stavenisse, der zee ont rukt" vertoond. Tijdens deze bijeen komst werd o.a. medegedeeld, dat het 75e landelijke congres van de vereni ging ter gelegenheid van het 30-ja- rïg bestaan van de afdeling Middel burg volgend jaar April in de Zeeuw se hoofdstad zal worden jehouden. De avond, die voor de afdeling, de eerste zg. culturele avond van het seizoen was, werd gehouden in restaurant Wöhler. De voorzitter van de Middelburgse afdeling, de heer J. Polderman, sprak - een inleidend woord, waarin hij speciaal de Stave- nisser burgemeester en diens echtge note welkom heette. Hierna vertoonde burgemeester Verburg zijn rolprent, die zoals gemeld een uiterst boeiend beeld van bet door de ramp geslagen dorp en van het wonderbaarlijke herstel geeft. De heer Polderman sprak na af loop een dankwoord, waarbij hij de burgemeester en mevrouw Verburg een herinnering aanbood. Kantongerecht Zierikzee herdacht Jhr. Schuurbeque Boeye. Voor de aanvang van de openbare civiele terechtzitting van het kanton gerecht te Zierikzee van Donderdag j.l. memoreerde de kantonrechter mr. H. van den Belt, het overlijden van jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, in leven rechter-plaatsvervanger in het kanton Zierikzee sedert 16 Juli 1938. In gevoelvolle bewoordingen bracht de kantonrechter onder meer in her innering, dat de overledene door diens ambt van burgemeester van Zierikzee en de uitoefening van diverse andere functies weliswaar volledig werd op geëist, doch dat hij desondanks steeds bereid was gevonden, zo nodig, in zijn functie van kantonrechter-plaatsver- vanger, dan wel als waarnemend amb tenaar van het Openbaar Ministerie op te treden. De nagedachtenis van jhr. mr. Schuurbeque Boeye zal dan ook bij het Kantongerecht te Zierikzee met dankbaarheid en waardering in ere worden gehouden. Met het uitspreken van de hoop, dat de nabestaanden van de ontslapene kracht gegeven moge worden tot het dragen van het voor hen zo zware ver lies, besloot de Kantonrechter deze korte herdenkingsplechtigheid. (Slot van pag 11 Grootse manifestaties. Rond die boomplanting; ontston den grootse manifestaties: men denkè maar eens aan de vierde November 1947, toen de prinses- regentes en prins Bernhard naar Walcheren kwamen om de her- beplanting symbolisch te begin nen. De Britse eerste minister Attlee, was er bij aanwezig en met hem een grote schare van ambassadeurs en gezanten. Voor het zovèr was, hebben de mannen van Nieuw-Walcheren me nig hard gevecht moeten leveren: voorzitter Verhagen denkt nog steeds met enige schrik aan een vrij rumoe rige bespreking met de chef-protocol van buitenlandse zaken en secretaris Hoegen moest ter wille van interna tionale gevoeligheden discussiëren met een minder goed-gemutste Ame rikaanse ambassadeur. En toen hij in verband met Zwitserse giften een ge sprek moest hebben met de Neder landse gezant in Bern, werd hij ver keerd aangediend door de kamerbe waarder met het gevolg, dat hij het hele gesprek door betiteld werd met „meneer Middelburg Het zou te ver voeren om op deze plaats nog eens weer alle initiatieven van deze Stichting opnieuw op te sommen: het zijn er tientallen. Even wel in dit artikel moet nóg de vraag worden beantwoord, „hoe dat alles toch mogelijk as?" De heren Ver hagen en Hoegen zijn het daar over eens: voor een groot deel was dat te danken aan de grote team-geest, die er altijd in 't Stichtingsbestuur heeft geheerst. En door de grote verschei denheid van samenstelling was er voor elk onderdeel van het werk een specialist. Hechte werkgemeenschap Zo was daar wylen de heer R. de Muynck, een zakenman met artistie ke inslag, die de bomenactie gestalte gaf, voorts de heer P. Blaauw, die deze actie verder uitbouwde en die met name enorm veel werk verzette voor de grootse folkloristische mani festatie in 1954, verder de heer A. G. Wagensveld, wiens kunstzinnige ga ven gepaard gingen met een techni sche aanleg en onder v/iens leiding, „Miniatuur Walcheren" werd gebo ren, dan wijlen de heer G. Ballintyn, die met zijn voortreffelijke relaties in de perswereld het werk van de Stich ting een brede bekendheid gaf, niet te vergeten het werk van voortreffelijke landschapsarchitect Broerse. De heer Hoeden verzorgde de bui tenlandse betrekkingen en de heer Verhagen, wel tei tale, wist steeds op het juiste moment een gevoelig pleidooi voor Walcheren te houden. Zo groeide een heterogene groep uit tot een homogene werkgemeenschap. Het werk nu Het werk van de Stichting is thans beperkt, maar zij doet wat haar hand vindt om te doen. Zij exploiteert thans „Miniatuur Walcheren", dat aanvankelijk bedoeld was als afslui ting van het werk. Voorts ligt het in de bedoeling opnieuw een Zeeuwse manifestatie te houden, waarvoor reeds een kernverzameling van oude klederdrachten en boerenwagens aan wezig is. Ook wil men in het huis te Vrouwenpolder, waar op 8 November 1944 de capitulatie van Walcheren werd ondertekend, een gedenksteen aanbrengen, waartoe te zijner tijd' oud-strijders zullen worden uitgeno digd. En wanneer zich in de toe komst een nieuwe taak zou voordoen „ter bevordering van Walcherens wel vaart", dan zal men niet schromen, die ter hand te nemen! „De Stichting Nieuw Walcheren is goed gestart!" Dat schreven wij in November 1945. Welnu, zonder enige beperking mogen wy thans No vember 1955 deze beschouwing besluiten met deze woorden: „De Stichting Nieuw Walcheren heeft voortreffelijk gewerkt". Italiaanse technici filmen in Zierikzee Televisiefilm over Nederland voor USIS in Rome Naar wij vernemen zullen in de week van 21 tot en met 26 Novem ber aanstaande drie technici van Ita liaanse televisiestudio's een bezoek brengen aan Zierikzee om daar een deel van een televisiefilm over Ne derland op te nemen. De film wordt vervaardigd in opdracht van de Uni ted States Information Service in Rome. EVACUATIE VERLIEP ORDELIJK Ter voorkoming van verdere moeilijkheden Acht-en-vijftig bewoners van het Ambonezen-woonoord in het Haven dorp te Vlissingen zyn Vrijdagmor gen op last van hel Commissariaat voor de Ambonezenzorg overgebracht naar het inmiddels daartoe in gereed heid gebrachte kamp te Burghsluis In alle orde is Vrijdagmorgen de eva cuatie van een aantal bewoners uit liet Ambonezen-woonoord „Vlissingen I" verlopen. Onder hot toezicht van de politie die tevens de vertrelckenden waar nodig de helpende hand bood begaven de betrokkenen zich in de ge reedstaande autobussen. Foto P.Z.C.) op Schouwen. De evacuatie, die tot het laatste ogenblik was geheim ge houden, verliep, mede dank zij de uit stekend getroffen voorzorgsmaatre gelen, in alle orde. Zoals reeds eerder gemeld, was deze verplaatsing nodig geworden, omdat zich onregelmatig heden voordeden by de bouw van ge zinskeukens in dit woonoord. De be trokken negen gezinnen on één vrij gezel zijn aangesloten by de Partai Nasional Maluku Selatan. Het merendee: van de inwoners van dit kamp is lid van de B.P.R.M.S., een belangenvereniging, die welwillend tegenover de bouw van deze keukens staat. Door de voorgevallen inciden ten voelden deze mensen zich ih een moeilijke positie geplaatst, omdat zij uiteraard daarmee niets te maken hadden, maar er door niet-ingewyden toch voor werden aangezien. Mede op hun verzoek is tot de verplaatsing be sloten. Des morgens om half acht arri veerde bij het woonoord een sterke politiemacht en kregen de betrokkenen de aanzegging, dat zij naar Burghsluis zouden wor den overgebracht. De woningen werden ontruimd; de bewoners vertrokken in twee autobussen en de huisraad werd per verhuis- auto onmiddellijk nagebracht. Tijdens het ontruimen der wonin gen hebben de achterblïjvenden de vertrekkenden veelal geholpen bij het inpakken van het huis raad. Er was een sterke politiemacht aan gevoerd, niet om eventuele moeilijk heden te onderdrukken, maar om deze te voorkomen. Provinciale dag V.V.H. De provinciale dag van de Fede ratie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening zal Donderdag 17 No vember in Middelburg niet in „De Vergenoeging" worden gehouden, maar in de grote Schouwburgzaal. Na sluiting van de termijn kwamen namelijk nog zoveel aanmeldingen binnen, dat men noodgedwongen een grotere ruimte ter beschikking moest hebben. Het aantal inschrij vingen is ruim 300. Advertentie Pubficoilö N.detlondi Zulwtbur.ou, 'i Grovenhojs 39 Afdeling Zeeland N.I.V.E. was in Terneuzen bijeen Financiering van middelgrote- en kleine bedrijf Dezer dagen hield de afdeling Zee land van het Nederlands Instituut voor Efficiency een vergadering in hotel „Rotterdam" te Terneuzen. We gens ziekte van de voorzitter, de heer G. N. van Ginkel, stond deze bijeen komst onder leiding van ir. C. A. Horstmann. In deze vergadering hield de beer A. J. Carpenfier, directeur van het kantoor Goes van de Nederlandse Mifldenstandsbank N.V., een uitste kend gedocumenteerde inleiding over het onderwerp: „Financiering van 't middelgrote- en kleine bedrijf". Na met een enkel woord 'gewezen te,hebben op de moeilijkheden om het middelgrote bedrijf nauwkeurig te omschrijven, ging spr. uitvoerig in op de vraag waarom het middelgrote be drijf met financiële moeilijkheden heeft te kampen en by welke gebeur tenissen zich deze behoefte aan geld middelen manifesteert. Hy deelde de oorzaken in twee groepen in, namelijk de oorzaken van geldbehoefte, waartegen men zich kan wapenen. Allereerst de groep, waaruit financieringsproblemen ont staan, zoals overlyden van een me devennoot en een groep, waaruit fi nancieringsproblemen ontstaan, zo als een kopersstaking, voortijdige vervanging van de installatie als ge volg van een uitvinding e.d. Toch kan men zich vaak wapenen tegen deze financiële moeilijkheden en speciaal tegen de schaarste aan kasmiddelen, die hier vaak mede ge paard gaat. Hiervoor moet men ech ter over nauwkeurige en recente ge gevens uit het bedrijf beschikken. Met de meeste klem wees spr. daarom op de grote betekenis van een goede administratie en regelma tig opgestelde liquiditeits-begrotin- gen. In de technische afdelingen wordt grote aandacht - aan rationalisatie, maar vee] minder aan renteverliezen, als gevolg van een onjuiste financie- ringspolitiek besteed. Daarna gaf de heer Carpentier een uitvoerig overzicht van de bronnen, waaruit het middelgrote bedrijf kan putten voor de financiering van de onderneming. Advertentie l 'n Dankbaar geschenk en blijvend aandenken is zo'n pracht schilderij bos-, heide- en zeegezich ten. in zware ornament- lijsten en in alle maten. Vanaf 12.75 tot 85.—. Voor 'n schilderij naar VANDAAG. Middelburg Electro: „Papa, mama, het dienstmeisje en ik" (a.lj, 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De witte droom", (a.l.), 14.30 Ij 20 uur; Ned. Koffiehuis: Alg. vergadering Vereniging „Zieken- huisverpl. op Walcheren", 15.30 uur. Vlissingen. Alhambra: „Een meisje om te stelen", (alle leeftijdenj. 19 en 21' uur; Luxor: „Moord in de rue Mor gue" (18 jaar), 19 en 21 uur: Schelde- kwartler: Poolse Volksvei eniging. Ca baretavond; Concertgebouw: Zang uitvoering „De Volksstem", 20 uur. Goes Grand: „Gejaagd door de wind" (14 jaar), 19 uur; Landbouw: Jaarver gadering Zeeuwse Zangersbond; Goesse Lyceum: Volksdansweekend C. J.M.V. MORGEN. Middelburg Electro: als vandaag, 15.30, 19 en 21 uur; Luxor: als vandaag, 15 daag, 14.30 en 20 uur. Vlissingen Alhambra: als vandaag, 15, 19 en 21 uur; luxor: als vandaag, 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: als vandaag; Goesse Ly ceum: als vandaag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2