PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Flitsende staatsgreep uitgevoerd door Braziliaanse strijdkrachten Tien jaar werk „ter bevordering van Walcherens welvaart" EISENHOWER IN WASHINGTON ENTHOUSIAST VERWELKOMD Vandaag... DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 266 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 12 Nov. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van L„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 350300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. i telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef, 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 26. TEGEN „ERFGENAMEN" VAN VARGAS Waarnemend president Carlos da Luz vluchtte aan boord van kruiser Het Braziliaanse leger heeft Vrijdag in een flitsende operatie de macht overgenomen en de waarnemende president Carlos da Luz heeft op een oorlogsschip de hoofdstad verlaten. De eerste fase van de staats greep geschiedde zonder bloedvergieten, maar later openden de bat terijen van het fort Copacabana, bij de monding van de haven van Rio de Janeiro, het vuur op de Braziliaanse kruiser Almirante Barros en an dere oorlogsbodems, die buiten de haven lagen. De oorlogsschepen be antwoordden het vuur niet. Luz deelde in een boodschap aan de Ka mer van Afgevaardigden mee, dat hij als president van de republiek, ge zien de ernstige gebeurtenissen van Vrijdagmorgen, die indruisen tegen de grondwet, had besloten zijn bevoegdheden te blijven uitoefenen aan boord van een oorlogsschip in de territoriale wateren. De waarnemende-president nam de wijk op het oorlogsschip, nadat het leger ae macht aan zich getrokken had in vrijwel het gehele bewoonde deel van het land. De opstand is uit gevoerd onder leiding van de afge treden minister van oorlog H. T. Lolt. De vloot en de luchtmacht bleven Luz trouw. Het ingrijpen van het leger is de climax van een perio- van onrust, die de vorige maand begon toen de sociaal-democraat Kubitschek tot president en diens partijgenoot Goulart tot vice-pre sident werden gekozen. Sommige invloedrijke militairen stonden wantrouwend tegenover Kubit schek en Goulart omdat zij hen beschouwden als de politieke erf- genamen van wijlen president iulio Vargas, die in 1954 zelf moord pleegde na een conflict met het leger. Een groep van legerkolonels dwong Vargas in 1954, Goulart te ontslaan als minister van arbeid. Diezelfde groep liet onlangs uitkomen dat het Kubitschek en Goulart wel eens onmogelijk kon worden gemaakt, in functie te treden als president en Dure wegen Het zijn pijnlijke opmerkingen, welke door ir. G. Slotboom, di recteur van de Kon. Wegen bouwmaatschappij, zijn gemaakt in Den Haag. Hij sprak in een bijeen komst van het Nederlands Verkeers- instituut en hij betoogde, dat de Ne derlandse wegenbouwers gemakkelijk 30% meer werk kunnen leveren en tegen een lagere kostprijs konden werkenwanneer de overheid maar minder stroef functioneerde. De overheid dat 'zijn dan de regering, de provinciale en de gemeentebestu ren die met wegenaanleg te maken hebben. j et machinepark van de wegen- juwers staat een deel van het jaar ongebruikt en de man kracht lummelt rond. Alleen in de H goeding van reisuren plus prestatie- toeslag enz. ongeveer 75% boven het nalr zomer en de herfst is er volop werk. In het voorjaar als het goed weer is, werkt men niet aan de wegen. De opdrachtgevende instanties zijn dan nog niet klaar met de bestekken en tekeningen of met het houden van de aanbestedingen. Hoe eenvoudig zou men dat euvel kunnen verhelpen door de aan bestedingen reeds in de winter te houden, zodat de wegenbouwers in het voorjaar direct aan het werk konden gaan. De meeste overheidsin stanties zitten echter vast aan be grotingen. die pas omstreeks Nieuw jaar goedgekeurd worden en eerst als die begrotingen „administratief" verwerkt zijn, kan men de aanbeste ding voorbereiden. Een direct uitvloeisel van de nut teloze voorjaarsstilte bij de we genbouw is een ongezonde kos tenstijging. Ir. Slotboom heeft becij ferd, dat als gevolg van de hoog spanning in zomer en najaar de per soneelskosten door busvervoer, ver- van reisuri toeslai normale loon komen te liggen. Het zijp uiteindelijk de overheids instanties zelve, die uit belastinggel den deze hoven-normale kosten beta len. Betalendoor eigen schuld. En dat laatste is nu juist het pijnlij ke. Men wist ook in overheidskringen, die zich met wegen-aanleg be zig houden, heel wel. dat er in het voorjaar te weinig werk voor de wegenbouwers was. Maar die instan ties konden niet op tegen de verstar ring in het administratieve apparaat en zij gaven zich gewonnen. Het is goed. dat ir Slotboom dui delijk heeft gezegd hoeveel nadeel daardoor wordt berokkend. Niemand koestere echter de illusie, dat door zijn redevoering de stoot ge geven wordt tot het wegnemen van de grove nadelen, welke aan het hui dige stelsel van te late aanbesteding kleven. Er zou een kleine revolutie in het administratieve apparaat nodig zijn, om tol de bovengeschetste betere werkwMze te komen. Wij echter in dit gop'V- -nd houden niet van revolu ties. I lever nog laten wij de wegen bouwers 30% beneden hun productie- grens werken en betalen wij via de fiscus 75% teveel aan loon! vice-president. De Kamer van Afge vaardigden hoorde Vrijdagmorgen tussen elf en twaalf Braziliaanse tijd de boodschap van Luz, de waarne mend-president, aan in een speciale zitting. Het gebouw van de Kamer stond onder zware politiebewaking, het publiek had eekter vrij toegang en de publieke tribune was dan ook geheel bezet. Toen de voorzitter van de Kamer de boodschap had voorge lezen, stonden de leden van de Ka- merfractie van de Nationale Demo cratische Unie op en begonnen te juichen. De aanhangers van Kubit schek, de leden van de arbeiderspar tij en van de sociaal-democratische partij, bleven zitten en joelden. De Kamer-voorzitter, da Culha, had moeite met het bewaren van de orde. Het werd pas weer rustig, nadat de fractie-voorzitters kalmte hadden verzocht. Steun aan rebellen. De leider van de staatsgreep van het leger, generaal Texeira Lott, maakte bekend, lat de bevelhebbers van alle tien militaire districten hem hadden gemeld, dat hjj op hun volle dige steun kon rekenen. Hij deelde verder mede, dat de gouverneurs van de provincies Minas Geraes, Rio de Jamero en Bahïa ook zijn zijde hadden gekozen. Luz bevond zich aan boord van de zware kruiser Ta- mandare, de vroegere Amerikaanse kruiser Sint Louis, die evenals de Almirante Barroso, de vroegere Amerikaanse kruiser Philadelphia, 10.000 ton meet. Luz werd de vorige week waarnemend-president, toen president Joao Café jr. na een hart aanval rust moest nemen. Café heeft, hoe de Kamer van Afgevaardigden (Vervolg op pag. 3) WELKOM THUIS, IKE Negen orkesten schetterden tussen juichende menigten. Op enthousiaste wijze verwelkomd is president Eisenhower Vrijdagavond weer thuisgekomen. Flink gevorderd op weg naar herstel van een hart aanval verliet de president glim. lachend en zonder hulpzichtbaar aangedaan door het eyithousiasme van regeringsdignitarissen en gewone burgers het vliegtuigdat hem van Denver naar Washington had ge bracht. Eisenhower zeide, dat hij zich diep vereerd gevoeldenu zovélen ge meend haddenhem en zijn vrouw weer te moeten verwelkomen in Washington na een afwezigheid van bijna dertien weken. „Het was ivat langer dan we van plan waren ge weest, maar ik weet dat U de om standigheden begrijpt. Ilc ben blij dat de doktoren mij op erewoord hebben vrijgelaten. Ik verwacht mijn werk zaamheden als president te hervatten hoewel ik daarmee geleidelijk tewerk zal gaan", zo verklaarde hij. „Welcome home Ike!" Spandoeken vertelden het met vette letters, orkes ten schetterden het uit, soldaten ston den stram in de houding en hoge auto riteiten en gewone burgers kwamen bij duizenden om de president te be groeten. Het weer verleende zijn me dewerking. Het was een warme en zon nige dag. De stad maakte er een feest van. Het grote militaire vliegtuig van de president, de „Colombine III", sti'eek neer op de nationale luchthaven na een vlucht van ongeveer vijf uur vanaf Denver. Vice-president Richard De Stichting Nieuw Walcheren zal te zijner tijd in het huis te Vrouwen polder, waarin op S November ÏOJ/J/ de capitulatie van de Duitsers op Wal cheren werd getekend, een steen laten aanbrengen, waarop dit feit staat ge memoreerd. De steen werd ontwor pen door de heer A. G. Wagensveld (links) en vervaardigd door de h$er Roth (rechts)1 beiden te Middelburg. (Foto P.Z.C.) Nixon, leden van het kabinet, diploma ten en heel wat leden van het congres waren ter begroeting aanwezig. Ook Ike's zoon, majoor John S. Eisenhower, was er. Langs de route van de stoet au to's, die over de Memorial Bridge langs Constitution Avenue naar de Pennsylvania Avenue ging, waren negen muziekkorpsen opgesteld. De president en mevrouw Eisenho wer zullen het weekeinde in het Witte Huis doorbrengen, waarna zij zich naar hun boerderij in Gettysburg (Penns) zullen begeven voor een langdurige herstelperiode. (United Press). De restauratie van de Groote- of St. Laurenslcerk in Rotterdam was Vrij dag zover gevorderd, dat met de vol tooiing van de kruisings- of daktoren het hoogste punt was bereikt, een ge beurteniswelke een mijlpaal in het herstel van de in het eerste oorlogs jaar zwaar gehavende kerk mag wor. den genoemd en waaraan een plech tige bijeenkomst werd verbonden. De foto toont de toren met de vaderland se driekleur feestelijk op de spits. Oorlogsschade aan bedrijfsuitrusting De termijn van 1 October 1954 voor het indienen van aanvragen om aanvullende bijdragen in oorlogs schade aan bedrijfsuitrusting is her haaldelijk door middel van pers en radio aan het publiek bekendge maakt, aldus minister Van de Kieft in zijn antwoord aan de Kamer. Het is dan ook voorgekomen, dat getroffenen tot driemaal toe hun verzoek om een aanvullende bijdra ge herhaalden. Vast staat dan ook wel, dat de getroffenen van de ge stelde termjjn op de hoogte waren of konden zijn. Hoewel de getroffenen ruimschoots de gelegenheid is gegeven tijdig een aanvraag te doen en voor het over schrijden van de termijn in het al gemeen geen verontschuldiging' kan worden gevonden, heeft de minister toch erin toegestemd, dat de. na 1 October 1954, maar vóór 1 Januari 1955 ingediende aangiften alsnog in behandeling worden genomen. Voor een verdergaande verschuiving van de termijn is echter geen aanleiding. ^VV^^^^/VVVWvVVVV^^^(^l^A Achter storingsfront iets koudere lucht (Van onze weerkundige medewerker) Wij kunnen op een November- week terugzien, zoals die ook in Zeeland maar hoogst zelden voorkomt. In het begin van de week werden record-hoge tem peraturen gemeten van 17 a 18 graden C., in Maastricht zelfs van 21 graden C. Ook gisteren was het met bijna 15 graden C. nog een zachte Novemberdag. Boven Zuid-Schotland was Vrijdagavond een depressie ge legen, die in Noord-Oostelijke richting wegtrekt. Een front hiervan verliep met enkele bui en over Oost-Engeland naar Noord-West Frankrijk en be woog langzaam in onze richting. Dit front kan vandaag mogelijk wat regen brengen maar veel re gen verwachten wij dit week einde niet. Van Groenland over IJsland voeren stormachtige Noordelij ke winden koude poollucht, waarin ook sneeuwbuien voor komen, naar Schotland. Het be gint er naar uit te zien, dat ook bij ons de temperatuur de ko mende dagen geleidelijk wat la ger zal worden, al zal over dag nog wel de normale waar de voor November van 9 graden C. worden bereikt. JUBILEUM VAN „NIEUW-WALCHEREN" Een wereld kwam in beweging voor een verdronken eiland „DE STICHTING NIEUW WALCHEREN" is goed gestart. Met span ning ziet Zeeland de ontplooiing van haar werkzaamheid en de vrucht daar van tegemoetDit stond te lezen in onze krant van 15 November 1945 in een verslag, waarin werd verhaald van het eerste „openbare optreden" van de Stichting Nieuw Walcheren. Tien jaren zijn inmiddels voorbijgegaan en de spanning van het begin heeft plaats gemaakt voor een oprechte be wondering. Bewondering namelijk voor het i ele, dat deze Stichting in de afgelopen tien jaren onafgebroken deed krachtens haar statuten „ter be vordering van Walcherens welvaart". En wanneer men terugblikt over de ze periode, vraagt men zich wel eens af hoe het mogelijk was, dat een hand jevol mensen een wereld in beweging wist te brengen voor een verdron ken eiland. Eerljjk gezegd stellen de mensen van Nieuw Walcheren zich deze vraag ook wel eens, wanneer zjj over deze bewogen tien jaren spreken. Het ene initiatief na het andere „rolde" er als het ware uit en alles werd met 'n geestdrift en een inspiratie aange pakt, die verbluffend was. „Voor een bevrijd Europa een verdronken Wal cheren"Deze slagzin vormde een soort appèl op het geweten van de vrije wereld, een appèl, dat niet te vergeefs was! Want het getij keerde voor het verwoeste eiland en van einde en ver stroomden giften bin nen, die konden worden aangewend voor tientallen doeleinden, maar voor namelijk voor de herbeplanting. De mannen van Nieuw Walcheren voel den zich soms als moderne tovenaars, die slechts het „Sesam open U" had den te spreken om toegang te ver krijgen tot ambassades en regerings gebouwen, waar allerlei zaken ten bate van het „Eiland zonder scha duw" zoals Walcheren toen werd genoemd konden worden klaarge maakt. Het is deze week tien jaar geleden, dat de eerste stoot tot oprichting van de Stichting werd gegeven door de heer C. H. J. Vroom uit Middelburg, een initiatief, dat onmiddellijk weer klank ondervond in onderscheiden kringen. Notaris J. L. Verhagen uit Vlissingen, voorzitter van Nieuw- Walcheren en de heer D. F. P. Hoe gen, secretaris, beiden van het begin af bestuurslid, hebben ons dezer da gen verteld van dat begin. Dien voelde in die chaotische tijd van na de bevrijding, dat er ook van particuliere zijde iets gedaan moest worden. De burgerij zat in de put, diep in de put en zij moest een hart onder de riem worden gestoken, voor al ook omdat er allerlei gevaren dreigden: het wegtrekken van krach ten, die hier dringend nodig waren, naar een bewoonbaarder deel van Nederland, was daarvan een van grootste. Bovendien was men er zich van bewust, dat de overheidsinstan ties nooit die vrijheid van handelen hadden als mensen in de particuliere sector, zodat bepaalde initiatieven van ambtelijke kant niet verwacht konden worden. In zulke gevallen, meende men lag er een taak voor een particuliere instelling, welnu, zij werd opgericht en kreeg de symboli sche naam van „Nieuw Walcheren". Maar één ding zagen de heren van deze Stichting bijzonder scherp: zo dra er instellingen kwamen of be paalde diensten, die een taak van de Stichting beter konden uitvoeren, dan moest Nieuw Walcheren zich on middellijk terugtrekken. Dat voortreffelijk gezien, want daardoor onstonden nooit narigheden over competentie-kwesties. Integedeel, Nieuw Walcheren zag niets liever dan dat de taken van deze instelling werden overgenomen door .daartoe meer geëigende instanties.Zo heeft de Stichting in de afgelopen jaren heel wat werk afgestoten, werk op charitatief terrein b.v. Maar één taak heeft Nieuw Walcheren steeds als 'n eigen werk gezien: de herbeplanting! De geschiedenis daarvan is genoeg zaam bekend en het is overbodig haar weer in den brede op te halen. Doch wel mag worden vastgesteld, dat het voor het grootste deel te dan ken is aan deze Stichting, dat Wal cheren is geworden tot wat het nu is: een groen eiland mèt schaduw! (Vervolg op pag, 2). §f is het 25 jaar geleden, dat H het bjj de wet van 18 Mei 1929 gestichte Nederlandse Postmu- M seum te Den Haag voor net pu- bliek werd geopend; is het 100 jaar geleden, M dat de Duitse veldmaarschalk p p G. J. l). von Scharnhorst, stich- ter en organisator van het M Duitse volksleger, die zich on- derscheidde in de strijd tegen p Napoleon, te Eordenau (Hann- p p over) werd geboren. p liïFifliiiiiiiii'niiii'i'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'n;1 .1 Peter Churchill gescheiden Een Londens echtscheidingshof heeft fisteren de echtscheiding uitgespro- en tussen Peter Churcnill, de be faamde Britse oorlogsheld en de even heldhaftige Odette Sansom, die zijn medewerkster is geweest en waar mee hij in 1947 trouwde. Odette's belevenissen werden op het witte doek vastgelegd, waarbij zrj als adviseuse optrad. Beiden hadden overspel gepleegd; Odette met een goede vriend des hui zes in Parijs (United Press). Van Gogh voor 37.000 dollars verkocht Een bloemstuk van Vincent van Gogh, geschilderd enkele jaren voor de dood van de schilder in 1890, is de ze week op een veiling in de Parke Bernet Galleries te New York ver kocht voor 37000 dollars. Op deze zelfde veiling ging een, straatgezicht van Utrillo, geschil derd omstreeks 1928, voor 3000 dol lar van de hand, een zeegezicht van Manet daterende van 1871 bracht 11.500 dollars op. Een Nederlander, die onbekend wenst te blijven, heeft door de Ne derlandse kunstschilder Max Nauta een portret van Sir Winston Church ill doen vervaardigen, dat hij door tussenkomst van de Nederlandse am bassadeur te Londen aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. De voor- KORTE PREDICATIE TIJD GEDULD. ......niet vnllende, dat enigen verloren gaan, maar dat zij allen tot bekering komen. 2 Peir. 3 9. Wij hebben weer tijd gehad deze week. Zoveel dagen, zoveel uren. 't Is precies «if te rekenen. Hei was weer druk. Dit kon niet ■langer wachten en dat moest nood zakelijk gedaan tcorden. Volgende week gaan ice weer hard verder. Hoe was het eigenlijk deze week? Was het nu MIJN tijd of was het de tijd van een ander? Rare vraag! Iedereen heeft zijn eigen tijd. Dat is logisch. Goed, maar als U genegen bent even te luisteren naar een Ander dan zegt Hij, dat DE tijd van Hem is. Hij heeft de tijd in Zijn hand. En Hij geeft daarvan zoals Hi) wil en aan wie Hij wil. Tot sommigen zei Hij deze week: Ik geef U geen tijd meer. Tot U zei Hij het anders: „Ik heb met U geduld gehad. Ik ben lank moedig over U". Hij geeft die tijd, die Hij U schenkt dus een naam: geduld of zinrijker lankmoedigheid. Dat doet Hij, opdat U zult iceten, hoe vol de tijd teel is. ^eel meer dan van het uwe is die vol van het Zijne. Oneindig veel meer geduld van Hem dan ongeduld van U. U hebt gejaagd om klaar te komen Hij was lank moedig en wilde Zijn werk nog niet afmaken. Dat werk, dat God nog uitstelt is het gericht. Het gericht over zonda ren. Zeker, Gods gericht is er ook wel IN het leven van een mensmaar het is meestal zó verborgen, dat U het niet ziet als U niet zeer dicht bij hem leeft, in ootmoed en >?i gehoor zaamheid aan Zijn Woord. Maar dat beslissende gericht voor de eeuwigheid, dat heeft Hij nog uit gesteld. Dat deed Hij echter niet om U de gelegenheid te geven uw ogen daar voor te sluiten. Gods lankmoedigheid de tijd is niet uw ruvmte voor uw eigen machtig leven, de zonde, maar de ruimte, die Hij V geeft tot uw beke ring. Want Hij wil niet dat enigen verlo ren gaan maar dat zij allen tot beke ring komen. Daarom heeft Hij Zijn tijd vol gemaakt met Zijn Christus opda t' ook uw tijd vol zou worden van Hem. Bekeer U tot de Heere. Dat kan niet langer wachten. St. Philipsland. F. VAN DIEREN. MINDER WIND Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige Zuidelijke, wind. Dezelf de middagtemperaturen als gisteren of iets lager. ZON EN MAAN 13 November Zon op 7.56 onder 16.55 Maan op 6.59 onder 16.05 14 November Zon op 7.58 Maan op 8.06 onder 16.54 onder 16.35

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1