Huisvrouw en electriciteit: Soms ;e combinatie iarlijk< een gevai Onze ~ütouwenfiaqina VAN VROUW T07 VROUW EER VROLIJK PAKJEGEMAAKT UIT K00RDFLUWEEL VRIJDAG 11 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 18 DOOR SLORDIGHEID EN ONWETENDHEID Wassende huismoeder riskeert leven door versleten wasmachine De eerste wasmachine, waarmee wij kennis maakten, was oud, zeer oud. Wat wy zagen leek enigszins op een tekenfilm over een met leven be zield wasapparaat dat onder een asthmatisch gepiep op drie poten heen een weer waggelde en zich van zyn reinigingsfunctie nog dapper tracht te te kwyten. Naarmate wjj dichterbij kwamen werd het ge „tjle-iep piep piep" luider en bewoog de kuip zich onrustiger. De vrouw des huizes was zeer vriendelyk en stond ons onmiddellijk toe, haar wasmachine en schuurtje aan een vluchtig onderzoek te onderwerpen, een onderzoek, waarvan de uitslag een „energie-ambtenaar" echter de haren ten berge zou hebben doen rjjzen. Van de voor een was apparaat zo noodzakelijke „aarding" was geen spoor te bekennen. Het snoer naar de motor bevatte geen derde (aard)leiding en ook was in het schuurtje een geaard stopcontact niet aanwezig.De schor grommende motor was verroest en verveloos, gereed om door zyn niet-geaard-zjjn by een eventuele kortsluiting dodelijk toe te slaan. Twee tussenstekkers lagen losjes op de betonvloer In elkaar. Een plas water er op, een „gesokte" voet er in en de electrische stroom zou wéér een mensenleven hebben geëist. De dood was in dit schuurtje tastbaar aanwezig! Toen wij het gevaar, dat hier heerste uitlegden, was men ver baasd. „Mijnheer", was het antwoord, „vijf en twintig jaar hebben wy al met onze wasmachine gewassen en nooit is er een ongeluk mee ge beurd! Wat wilt u?'r Men besefte het gevaar niet, wilde het ook niet zien en scheen te wach tente wachten op het fatale moment dat het te laat zou zfln, zijn slordigheid te erkennen. Wij willen direct toegeven, dat wij bij de negen overige be zoeken die wij op deze ochtend bij wassende huisvrouwen afleg den, de grove fouten zoals bij ons eerste bezoek geconstateerd, niet zo „open en bloot" tegenkwamen. Maar het heeft een diepe indruk op ons gemaakt, dat m 8 van de genoemde 10 gevallen de aan sluiting der -electrische wasma chines op het net onverantwoord was! In sommige gevallen bevatte het snoer van de machine wel de derde aardleiding (hetgeen te zien valt aan de twee nippeltjes van de meestal zeer solide stekker), maar was deze stekker in een wandcontactdoos ge stopt, die niét geaard was. Andere huisvrouwen bleken het snoer van hun apparaat in een in de wasruimte aanwezig geaard stopcontact gesto ken te hebben, maar hier bleek het snoer weer geen aardleiding te be vatten. In beide gevallen zou een klein defect aan de motor de meta len kuip en het waswater onder stroom hebben gebracht. Verbijsterende onkunde Over het algemeen toonde men zich tenslotte erkentelijk, op het des- ■- gevaar opmerk; betreffende zyn te enkele spraken onzer" gastvrouwen het voornemen uit één en ander onmiddellijk door een Installateur te laten voorzien. Dat was een bemoedigend geluid. De indruk dat huismoeders voor het overgrote deel in het geheel niet op de hoogte zijn van de voorschrif ten volgens wélke zij haar wasma chines op het net dienen aan te slui ten, hebben wij tijdens onze „steek proeven", die overigens geheei wille keurig genomen werden bevestigd gezien. De indruk dat men een controle rend energie-ambtenaar de toegang tot zijn woning zou ontzeggen en zich niet zou storen aan diens aan wijzingen (die in laatste instantie inderdaad móeten worden opge volgd) hadden wy niét. De contróle op electrische In stallaties is gewoonlijk zeer ge ring. Meestal vindt zij plaats wanneer een bewoner van woning verwisselt. Dan steekt een afge vaardigde van het energiebedrijf g> gezellig rokje en vestje hebben, waarbij ze allerlei bloesjes en trui tjes kan dragen? Als materiaal wordt tinneroy gebruikt, het fijnge- ribde koordfluweel in vrolijk rood, groen of blauw. Het vestje is getail leerd met een rugceïntuurtje; kope ren knoopjes voltooien het geheel. Voor de leeftijd van zeven jaar heeft U nodig ca. 2 m tinneroy van 70 cm breedte. Voor de rok neemt TJ twee baantjes van de gehele stof- breedte. De lengte meet TJ even bij het meisje (ca. 40 cm, zoom en naad extra aanknippen). U sluit de zijnaden en zet in de linkse van boven een 15 cm lange rits. De 3 cm brede rokband maakt U op taillewijdte met 3 cm overslag van dubbele stof, waartussen U de ingerimpelde rok stikt. De band sluit U met knoop en knoopgat. Het linkervoorpand van het vestje wordt van een zaksplitje voorzien, waaraan U het voeringzakje zet en het met een 2 cm breed patje van dubbele stof afwerkt. Tegen de voorkanten naait TJ het beleg. In het rechtervoorpand worden de knoops gaten aangebracht. Bij het dicht- stikken van de figuiirnaden naait TJ in die van"het voorpand de 30 cm lange en 2 cm brede ceintuurdelen mee, die op de rug met een gespje sluiten. De schouder- en zijnaden dichtstikken en de rughals, onder kant en armsgaten met schuine biesjes of biaislint afwerken.- Maakt U het stelletje van andere stof, dan staat het erg aardig als TJ de randen van het vestje tussen schuingeknipte biezen van een af stekende kleur naait. De knoopjes kiest TJ dan ook in die kleur. Wedden, dat uw kleine meid wat trots op haar mooie pakje zal zijn? ELLA BEZEMER. zijn neus even om de hoek, con stateert lacunes en geeft op dracht in deze te voorzien. Wordt hieraan niet voldaan hetgeen overigens practisch niet voor komt dan volgt afsluiting van stroom. Maar van regelmatige contróle op huisinstallaties, zoals thans b.v. in Deventer wordt toegepast, is In vele plaatsen nog geen sprake. En toch staat het voor insiders vast, dat er met electrische leidin gen verschrikkelyk geknoeid wordt en dat men eigenlyk verplicht is de mensen tegen zichzelf te bescher men. Stroomgeleiding door ongeïso leerde bellendraadjes, gebruik van verboden stopcontacten in badka mers en douchecellen, aarding van wasmachines op de waterleiding, hetgeen volstrekt onvoldoende kan zyn (het al dan niet functioneren van een dergelyke aarding hangt af van de stand van het grondwater, de chemische samenstelling van grond, het materiaal van de onder grondse waterpijpen en de wyze waarop zy aan elkaar zijn ge schroefd), kortom, al deze en der gelyke overtredingen die gevaar op leveren, komen nog veel te vaak voor. Meer voorlichting op dit gebied en intensievere contróle lykt ons dan ook dringend gewenst! éxclusieoe luxe in ziföe en celen. Een van Amerïka's bekend ste mode-ontwerpsters is de New-Yorkse Ceil Chapman. De meest luxueuze scheppingen uit haar salons worden gedragen door de best Gesitueerde vrou wen uit de Nieuwe Wereld In mevrouw Chapman's col lecties van deze herfst nemen de geklede toiletten een grote plaats in. Zij ontwierp voor het komende seizoen een serie vor stelijke cocktail, en avondja ponnen, vervaardigd uit een nieuw materiaal dat vele voor treffelijke eigenschappen be zit. Het is een satijnsoort, sa- mengesteld uit zijde en uit de kunstvezel orlon. Dit materiaal laat zich prachtig verwerken tot draperieën en heeft boven dien een bijzondere glans, waardoor het bij uitstek ge schikt is voor luxueuze middag en avondtoiletten. Volgens mrs. Chapman verdraagt het nieuwe materiaal zich bijzonder goed met de door haar voor dit na jaar gelanceerde modelijn: voor het bovenlichaam rechte, nauw- sluitende lijnen, voor de rok ken een matige wijdte. Hiernaast staat een vap Ceïl Chapman's uit zijde-met-orlon vervaardigde creaties afge beeld: een zwarte cocktailjapon met mooiegeraffineerde dra perie-effecten. Deze japon is een wel bijzonder duidelijk voorbeeld van de nieuwe Chap- manlijn. Het diepe décolleté en de opvallende rok, waarin van achteren een vrjhangendein plooien gelegde baan is gezet, maken deze japon tot een ex clusief en begerenswaardig uit gaanstoilet! Kook ideaal... op radar De federale commissie voor de communicatiemiddelen te New York heeft de Amerikaanse huisvrouwen in de gelegenheid gesteld, op „radar-for nuizen" te gaan koken. Door een paar restaurants in het land wordt gekookt op micro-golven, maar dit systeem heeft tot dusver nog geen burgerrecht verworven. Een fabrikant heeft echter onlangs een electronisch apparaat op de markt gebracht, dat in elk fornuis kan wor den ingebouwd. Met een dergelyke in stallatie kan men een ei in 22 secon den koken en een stuk vlees van vyf pond in een half uur braden Wasdag in Nederland Tjie-iep tjiep tjiep......tjie-iep tjiep tjiep1 S Het is Maandagmorgen, was- dag in Nederland. Achter som- mige huizen moeten, naar het geluid te oordelen, wasmachi- nes staan, die de dagen van haar jeugd reeds lang geleden X t in stoom en damp hebben zien opgaan! Een onzer medewerkers is er deze morgen op uit getrokken om een -niet alledaagse steek- proef te nemen. Het vrij grote X J aantal dodelyke ongelukken .j. door electrische apparaten was 4c voor hem aanleiding om het gebruik (en misbruik!) van nuishoudeiyke electriciteit en electrische apparaten eens on- X der de loupe te nemen. 4- Zijn bevindingen kunt u in by- 4c staand artikel lezen. Niet elke dag bruine bonen, maar wel een maal per week Alle dagen bruine bonen mag dan niet zo lekker zyn, eens per week een peulvruchtengerecht is met alleen een gezonde en voedzame maar ook een smakelyke gewoonte. Peulvruchten zyn ryk aan eiwitten, yzerzouten en B vitamines, en iedere huisvrouw weet wel, dat ze bovendien gemakkelyk te bereiden zijn! Dat een ouderwetse erwtensoep of bonenmaaltyd met spek en vlees of worst zeker niet goedkoop is, geven wy graag toe. Maar is het nodig om u tot deze gerechten te beperken? Er zijn nog zoveel andere, eenvoudige en toch smakelyke mogelijkheden. Mogen wy u er tot slot aan herin neren, dat in een stevige soep of an dere peulvruchtenmaaltyd de groen ten met mogen ontbreken en dat een vleesloze peulvruchtenmaaltyd het beste besloten kan worden met een melkgerecht (Advertentie) Dn keclon t smet tende tabletten Voor nijvere handen Er is weer een boek-voor-de-vrouw verschenen, betrekking hebbend op de edele naaldvakken. By de uitgeve rij „De Nederlanden" te Amsterdam verscheen het „Leerboek der naai- kunst", een verzameling tips en aan- wy zingen welke de vrouw die zelf haar kleding maakt, heel wat wyzer en verstandiger kunen maken! Want het maken van goede kleding is een kunst, welke geen enkele vrouw „zomaar" komt aanwaaien; het is een kunst die grondig en degelijk moet worden geleerd. Anders blyft het zelfgemaakte beneden de maat, en heeft men meer na- dan voordelen van het zelf naaien. In „Het leerboek der naaikunst" zyn op duidelijke en overzichtelijke wyze vele wenken en Illustraties by- eengebracht, welke tezamen een lei draad vormen voor correct en vak kundig werken. Menige vrouw, die ervan houdt in haar vrye tijd haar eigen japonnen en pakjes te ontwer pen en te maken, zal van dit boek veel plezier kunnen hebben, vooral van de grondpatronen welke zich als bylage m dit werk bevinden. Och, zij kon het natuurlijk óók niet helpen: zy deed het voor haar boterham, en dan kan ik iemand btt voorbaat al veel verge ven. Want de boterham is in deze wereld een héél voornaam, om niet te zeggen vitaal ding. Waar die boterham ontbreekt behoeft U niet met wyze lessen of fraaie be ginselen aan te komen, en om aan Jie boterham te komen moet iemand zich in meer bochten wringen dan vaak voor zijn geestelijk welvaren dienstig is. Goed: dat is een wetenschap, waarvan ik zo diep ben doordrongen, dat het mij van vele partijdige of al te snelle oordeelvellingen weerhoudt. En dus slikte ik, altyd maar met die boterham voor ogen, een kleine irritatie haastig omlaag. Want, niet waar en dat vergeten vele drin gend bellende lieden op de stoep maar al te vaak: het beroep van huisvrouw is er één waarin men op het allerongelegenste ogenblik ge stoord wordt Als men juist een rustig inter mezzo benut om een party was goed maar driehoog te trans porteren, belt de postbode met een pakket. Als die slopen en theedoeken dan veilig aan de lyn hangen meldt zich de ly'st voor een of ander Sinter- klaasfestyn, een collectebus, een braaf meiske met postzegels, een ~gmens dat oude kranten ham- een dame die het huisnummer van de familie Dinges kwijt is, een heer die galanterieën poogt te slijten en een andere dame die TJ omstan dig iets wil gaan uitleggen. Al deze verschynselen in uw voor tuin hebben U al tweemaal genoopt uw kolenkit halfvol geschept te la ten staan, uw bedden in drie étap pes op te maken en de gasvlam onder uw aardappelen laag te draai en. Wat allemaal nog niets is ver geleken by de roofbouw op uw ener gie en goed humeur. By zo'n vijfde belletje denk ik dan wel eens: Zoiets moest een man nu eens dag aan dag over komen. Zo'n zakenman bijvoorbeeld, 'n directeur van een groot bedrijf achter een groot bureau, die maar telefoons opneemt en juffrouwen dic teert en lekker beschut achter zijn bordje: Privé-DIrectie zit te diri geren. Of een professor die onge stoord staat te doceren, een dirigent die met volle concentratie heerlijk onschendbaar staat te repeteren. Al lemaal beschermde beroepen van heerlijk geïsoleerde mannen die nooit zomaar Kunnen gestoord worden ten zij U over de lijken van portiers, privé-secretaressen of pedellen bent geklauterd. Maar een hulsvrouw staat onbe schut en onbeschaamd bloot aan de aanvallen van ledereen die bij mach te is op haar bel te drukken. En als zy dan daarbij ook nog een telefoon ryk is Ia elk geval was het lieve kind uit myn aanhef de vyfde belleklant die morgen, en ik liet om haar de haard maar weer eens om voedsel schreeuwen Dat zy lief was verzoende my alvast met véél. En zo kleurig, met haar zijden regenjasje en haar Griekse knoetje met 'n fluweeltje er omheen, haar puntige trippelschoentjes en haar tinkelende oorbellen. Als zij my 'n ly'st of een bus had voorgehouden had zy het goed by my gehad, on danks die haard maar zy begon te praten. En prompt versteen ik op de plek zelve. Nee, niet om haar accent. Dét was even verzorgd en modieus als haar persoontje. Maar o, dat tóón- tje, dat afschuwelijk irritante toon tje van de advertentie-pagina, waar- by iemand onmiddellijk een slab wordt voorgebonden en een ramme laar in de hand gedrukt: „„„„een prèttige verrassing, mevrouw, ééééé- nig he, vindt U dat nu geen leuk voordeeltje Een grammofoonplaatje, dacht ik, een lier aangekleed grammofoon plaatje, dat daar op elke stoep het zelfde stereotiepe zinnetje afdraait, in dat miserabel bakvissenjargon van de advertentie-pagina, dat béte gejubel over aparte vlotte jurkjes met leuke knoopgarneringen en snoezige wiegedekentjes met schat tige wollen konyntjes Worden wy dan altegader, moeders van gezin nen, beheersters van het nationaal inkomen, hard werkende gades van ploeterende mannen, nog zo weinig voor vol en volwassen aangezien door heel dat uitgekookte en uitge kiende apparaat van de reclame, aat wy enkel en uitsluitend mogen toe gesproken worden in het opgewon den en overdreven jargon van een flodderig meisjesboek? Dan moet er toch iets man keren aan de gemiddelde Nederland- T extiel-merhartikel wint terrein Er bestaat in ons land bij de tex tiel- en kledinghandel nog steeds een sterk verzet tegen merkartikelen, een verzet dat zeker niet geheel on begrijpelijk is, omdat de handel een te grote afhankelijkheid ducht. Daarentegen hebben de fabrikanten van kwaliteitsartikelen er groot be zwaar tegen, dat hun prodneten anoniem verkocht mede de dupe worden van het geknoei van hun r.oncnrrenten, die hun maatstaven meer afstemmen op een kort succes. Is in de kledingbranche en in de manufacturen het merkartikel reeds een eind gevorderd, in de stoffen- sector, die immers heel sterk afhan kelijk is van de groothandel, zijn de voorbeelden met een lantaarntje te zoeken. Enkele poohveefsel-fabrikan- ten zijn aarzelend deze weg inge slagen, maar veel méér is er nog niet te signaleren. Een van onze meest vooraanstaan de drukkers-finishers, heeft nu een methode gevonden, die wel in deze richting wijst, maar een soort tus senvorm kan worden genoemd. Zij richt zich nog niet tot het gro te publiek, maar tot de detailhandel en het; daar werkzame personeel. In een boekje „In de Lusthof van Tex tiel" wordt een beknopt overzicht gegeven van de geschiedenis van het drukken op textiel, van de technie ken daarbij toegepast, van de bete kenis van de verschillende materia len, hun eigenschappen en toegepas te finishes en van de behandeling welke voor de stoffen in het norma le gebruik aanbevolen zijn. De be treffende drukkerij wijst verder op het baanbrekende werk dat zij heeft verricht, door kunstenaars van naam te vragen dessins voor haar te ont werpen: Karei Appel, Corneille en Hendrik van Bottenburg. Tenslotte geven een vijftiental staaltjes de kwaliteiten weer, die worden ge bracht. Hierbij is telkens de voor die kwaliteit gekozen naam vermeid; verder de eigenschappen en behan deling alsmede het doel war rvoor ze zijn bestemd. Een leidraad lus voor het verkopend personeel, dat veel be ter dan tot dusverre het publiek zal kunnen voorlichten. se koopster, want die jongens van de reclame-branche weten nun weetje en kennen hun klantje, dat kunt U van mij aannemen. Ën dit aardige ding op myn stoep volgde hun in structies tot in het timbre van haar stemmetje. Ik heb, aldoor maar met die boterham voor ogen, vrien delyk haar offerte geweigerd, en ben beschaamd myn haard gaan byvul- len met, gelukkig doodgewone nuch tere industrie-nootjes sans phrase. Wint mijn kolenleverancier is nog niet zo ver heen dat hy zijn waren modern aan de vrouw brengt. Maar de tijd komt stellig óók nog wel, dat hij mij te lefonisch verwittigt van een partij tje zojuist aangekomen snoezige nootjes van héél apart formaat in van die leuke handige gekleurde zakjes met een plastic ruitje, te leveren bij elke tint behang, een aanwinst voor uw moderne interieur, mevrouwtje. Maar dan zeg ik iets héél kern ichtigs. Saskia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9