Prof. Banning sprak over de jeugd en de moderne maatschappij Sowjet-regering eist drastische herziening van architectuur CHAPLIN UIT FEUE CRITIEK OP H0LLYW00DS „INDUSTRIE" GEEN HERENIGING VAN NOORD EN ZUID-VIETNAM VRIJDAG 11 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 CONGRES „JEUGD 1955 Menselijke waarden dienen voorop te staan Na de ontvangst van de 650 deelnemers door het gemeentebestuur van de hoofdstad en het welkomstwoord van de congresvoorzitter ds. N. O. Steenbeek is Donderdagavond in het koninklijk institunt voor de tropen te Amsterdam het nationaal congres „Jeugd 1955" aangevangen met een rede van prof. dr. W. Banning onder de titel „jeugd en maatschappü in het midden der twintigste eeuw." Dit congres, ter organisatie waarvan een twaalftal groeperingen voor jeugdzorg en jeugdvorming van allerlei kerkelijke en maatschappelijke richtingen zich aaneen heeft gesloten, is bedoeld als een geschenk van de tien-jarige Nederlandse Jeugdgemeenschap aan het Nederlandse volk. Op het tweedaags congres wordt een critische beschouwing gegeven op de situatie, waarin de tegenwoordige jeugd tussen 14 en 21 jaar verkeert. Prof. Banning zei het waagstuk te bestaan, generaliserend te spreken over „de jeugd": dat zijn met de beperking voor dit congres de jeugdigen vanaf circa 14 jaar tot aan de volwassenheid (21 jaar), dus zij die spoedig de maatschappij der vol wassenen zullen binnentreden of reeds zijn binnengeaan. Dit is een in menig opzicht beslissende perio de, waarin de maatschappij zich reeds duchtig heeft laten relden, hoezeer ook het gezin als bescher ming tegen deze maatschappij kan hebben gefunctionneerd. Rijpingsperiode Het eerste proces, dat spreker behandelde is de rijpingsperiode. De jeugd van 14 tot 21 jaar is in die rijpingsperiode, in die periode tussen kind en volwassen zijn. Het conflict jeugd-maatschappij is het scherpst in deze rijpingsperiode. Het ont waakte ik-bewustzijn, de aanspreek baarheid op verantwoordelijkheid, de ontplooiing van het innerlijk levens plan en de begeerte naar de vriend of partner doen zich gelden als het beslissende wonder. De innerlijke groei gaat n.l. in de richting van zelfstandigheid, verantwoordelijk heid, persoonlijk leven. De maatschappy eist echter aan passing, onderwerping, aan vreemde, harde normen, reductie van per soonlijkheid. De jongere doorleeft deze spanning in de rijpingsperiode als een bedreiging, een aantasting en een verkrachting van het meest eigene. Arbeidsproces Het industrialisme is naar zgn aSfrd technisch-mathematisch, ratio nal istisch-utilistisch gericht en laat weinig plaats voor vragen over het mysterie van het mens-zijn en de zin van het leven. Bg de jeugd in het Roergebied is geconstateerd op grond van bedrijfsonderzoekingen, dat in de Waardering van het beroep en van de plaats in het bedrijf deze rang orde naar voren komt: het sociaal aanzien van het beroep, de atmos feer bg de arbeid en in het bedrijf, de sociale zekerheid, het rechtvaar dig loon en de sociale prestatie van het bedrijf. Volgens prof. Banning pleit een dergelijke rangorde voor de jeugd :het loon komt op de vier de plaats; waarden die met de men selijke houding samenhangen, staan voorop. De klagers over jeugdver- jjaifir"'" daarover naden- De maatschappij Ten aanzien van het proces van de ontmoeting met de maat schappij als geheel, zei prof. Ban ning, dat „de" maatschappü voor wie er in leven en werken sinds tientallen jaren een labyrinth is, waarvan de volwassenen zich nauwelg'ks kunnen indenken hoe moeilük het kind daarin een weg vindt Is veel z.g. cynisme van de jeugd Waar was die wals? De West-Berlijnse politie heeft het mysterie opgelost van een uit een constructiewerkplaats verdwenen stoomwals van 10 ton. 4: De machinist had zijn wals met 4. een steekvlam stuk gesneden en als schroot van de hand ge- daan. Een recente opname van het "buiten van president Eisenhowerwaar hij zal herstellen van de hartverlamming, die hij hort geleden heeft gehad. Het huis is gebouwd in de omgeving van Gettysburg, in de staat Pennsylvania. niet te herleiden tot het conflict tus sen eigen groeiproces en de poly valente maatschappij De volwas senwording wordt er volgens spre ker zoveel gecompliceerder door. „De hardwerkende machtig im- onerende en wereldveroverenae in- ustrialistische maatschappij heeft teen antwoord op een heel eenvou- ige wezenlijke vraag voor elke sa menleving van mensen: wat de in houd van het mens-zgn in verhou ding tot de medemens is. Het ont breken van een antwoord illustreert beter dan iets anders de „crisis" van onze maatschappü", aldus prof. Banning. Los van het gezin Ten aanzien van het proces „het losraken van de jeugd van het ge zin". zei spreker zich te beperken tot a. het verschünsel van de toe nemende onstabiliteit van het gezin in de moderne tgd (het aantal jeug digen dat met negatieve vreugde het gezin der ouders verlaat is gro ter dan het aantal dat de echtschei dingsstatistiek geeft); b. Het ver schijnsel van de toenemende beteke nis van de persoonlgke factor (dat is de erkenning van het recht van het persoonlgk leven, zowel van de vrouw als van de opgroeiende kin deren) Een gezin is pas een goed gezin als het is een milieu voor de ont plooiing der echtgenoten en ook het milieu van de liefde voor het kind. Het is dan eerst een uiterst waar devol, onvervangbaar sociaal ele ment. Vrije tijd Om voluit menselijk en mede menselijk te leven, is de vrije tijd nodig met die vormen van groeps? leven, die de jeugd zelf daarin schept. „De jeugdbeweging in al haar geledingen heeft niet alleen aan de eigen groep, maar aan heel ons volk een positieve bgdrage ge leverd in de oplossing van het vraagstuk van menselijke ontplooi ing door zinvolle vrijetijdsbesteding. De menselgke solidariteit, die m het eigen groepsleven der jeugd werd beleefd, de hoge deugd der ka meraadschap in kleiner verband kan een uiterst waardevolle bg'dra-- ge zgn voor de grotere verbanden m ons volk, mits de jeugd zich laat gelden en de in vorige generaties gegroeide scheidingen durft te rela tiveren en doorbreken" aldus prof. Banning. Vos doodde adelaar in I luchtduel Een vos heeft in een duel in de lucht boven de Italiaanse Alpen een adelaar gedood, al- dus een verhaal van herders 4. 4- iiit dat gebied. Zg hadden bij de Oostenrijks-Italiaanse grens een vos zich wanhopig zien verdedigen tegen een grote adelaar, die er tenslotte in slaagde weg te vliegen, terwijl 4. hg de vos in zgn klauwen mee- nam. Plotseling verloor de ade- laar echter hoogte en stortte neer op een naburige berghel- ling. Toen' de herders deze plaats bereikten vonden zg de 4; adelaar doodgebloed aan een 4« grote wond. De vos was ver- awenen. Telescopen in 1956 gericht op Mars Het volgende jaar. omstreeks het begin van de herfst, zullen in vele delen van de wereld de astronomen hun machtige telescopen richten op Mars omdat die geheimzinnige pla neet dan voor het eerst in vele jaren weer eens betrekkelijk dicht bij de aarde komt. Betrekkelijk, want de afstand die de rode planeet dan van de aarde zal scheiden is nog altijd rond 35.400.000 mijlen. Sedert Mars het laatst „dicht" bij de aarde kwam zijn de telescopen veel sterker geworden. De astrono men hopen daarom dat zij een deel van de geheimen van Mars zullen kunnen ontsluieren mot behulp van hun verbeterde apparaten. Nog al tijd zijn zij het er niet over eens wat bij voorbeeld de „kanalen" zijn. Ook vragen zij zich af of er werke lijk plantengroei op Mars is. Bijna 50 jaar geleden opperde prof. Pcrci- val Lowell in een boek over Mars de theorie dat het netwerk van lij nen over de oppervlakte van Mars een samenstel van door intelligente wezens aangelegde kanalen kon zijn. De theorie sprak tot de verbeelding en gaf dan ook de wetenschapoclij- ke wereld stof voor discussie en studie en schrijvers van ruimte vaartromans een gehele wereld vol nieuwe mogelijkheden. Tot degenen die in spanning wach ten op de nadering van Mars behoort Lord Nelson, een achter-achterneef van de beroemde Engelse zeeheld. Dezer dagen verscheen zijn boek: „There is life on Mars." (Er is wel degelijk leven op.Mars). Lord Nel son wacht nu af of de waarnemingen van het volgende jaar zijn stellige conclusies zullen bevestigen. (United Press) 0 De per ongeluk door zijn vrouw dood geschoten New Yorkse sportman en so- ciety-figuur William Woodward jr., heeft zijn weduwe en twee zoons een vermo gen nagelaten van tussen de 5 en 10 mil- iioen dollar. De nieuwe burgemeestér van Londen, Alderman Cuthbert L. Ackroyd, rijdt op deze foto door de straten van Lon den in de burgemeestersoptocht. Daar hij wolkoopman is, heeft hij de wol ge kozen als het thema van de optocht en de praalwagens, die in de stoet mee rijden verbeelden de geschiedenis van de wol. IN EUROPA LEVEN HEERLIJK Hij hééft Amerikaanse markt niet nodig Het links getinte weekblad „Natio nal Guardian" heeft Woensdag een interview afgedrukt, dat de grootste filmclown aller tijden, Charlie Chap lin, in Vóüvry (Zwitserland) ver leende aan Cedric Belfrage, die even eens de Verenigde Staten heeft moe ten verlaten. Chaplin zei o.m.: „Ik ben niet meer van enig nut voor Amerika en ik zal daarheen nooit meer teruggaan". De filmster, die nimmer zgn Britse staatsburgerschap opgaf, ontkende, dat hij ooit communist geweest was of is. Hij verklaarde echter niet te ge loven in het adagium „Right or wrong; my country" en merkte op: „Al dat gepraat over dankbaarheid Anita liet de Polen praten Poolse diplomaten hebben de laat ste weken hun uiterste best gedaan om Anita Arley, een filmster van Poolse geboorte die nu de Britse na tionaliteit heeft, over te halen een contract te sluiten met een Poolse filmmaatschappü. aldus de „Daily Sketch". Zij boden haar volgens dat populaire dagblad 7800 pond, vlieg- passage naar Warschau en volledige vergoeding van onkosten aan. Anita, die gehuwd is met een En gelse vliegtuigbouwkundig inge nieur, denkt er niet over naar Polen te gaan. Het knappe 25-jarige sterre tje heeft zich acht weken lang laten fêteren door de Poolse diplomaten die haar in een Cadillac rondreden, met haar uitgingen en haar allerlei ge schenken gaven, tot potten Poolse honing toe (United Press) jegens Amerika of welk land ook,, -omdat men zich daar heeft kunnen, ontplooien, is grote nonsens „Maar hoe dan ook, ik heb nim mer het gevoel gehad, dat ik werke lijk deel van Amerika uitmaakte al heb ik er lang gewoond. En öm weer in Europa te- leven is heerlgk, is wer kelijk heerlgk". „Wat Hollywood aangaat, wat moet men zeggen over een industrie;, die zulke kolossale fortuinen aan de mensen heeft verdiend en er nog nim mer zelfs maar aan gedacht heeft een millioen of zo te schenken aan een faculteit voor dramaturgie van een universiteit of een nieuwe vleugel aan een ziekenhuis te laten bouwen?'' „Het enige, wat deze industrie ooit voor het openbaar welzgn heeft gedaan is de bouw van een renbaan'.'. „Be heb de Amerikaanse markt voor mün films niet nodig en ik zal nimmer toestaan, dat ook maar een van mijn films, waarover ik zeggen schap heb, weer in de Verenigde Sta ten vertoond zal worden", aldus de verbitterde Chaplin. (United Press). Belgische onderscheiding voor Eduard van Beinum De koning der Belgen heeft de eer ste' dirigent van. het Concertgebouw orkest, de heer Eduard van Beinnm, benoemd tot commandeur in de Orde van Leopold H. Dit werd Donderdag meegedeeld door de ambassadeur van België, F. baron van der Straten- Wailliet, aan een in diens residentie aangeboden lunch. De Belgische am bassadeur hëëft de hëef Vdn Beinum "de tot de Orde behorende versierselen, 'overhandigd. Minister Staf naar Canada en Washington Dé Nédèrlandse minister van de fensie, ir. C. Staf, zal eind deze maand, als: hg een officieel bezoek aan Canada brengt, ook naar Wash ington gaan om op een niet-officiële basis besprekingen te voeren met ho ge functionnarissen van het departe- mént van defensie. Hg zal het over leg voortzetten dat werd begonnen op de recente 'Parijsé N-A.'V.O.-confe- rentie van 9ë' ministers van defensie over toekomstige wapens voor N;A. V.O.-landen. Staf zou in het bijzonder belang stéllen in de vraag, of alle N.A.V.O.- landen zich dienen Voor te bereiden op. het gebruik van wapens als ge leide projectielen en de vraagstukken bespreken, die dergelijke wapens meebrengen voor kleine landen als Nederland gezien hun kostbaarheid. PRESIDENT DIEM Nieuwe republiek niet gebonden aan accoord President Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam heeft in een exclusief interview, dat h"g de United Press verleende, verklaard, dat hij zal wei geren met de communistische auto riteiten van Noord-Vietnam bespre kingen te voeren over de hereniging van Noord- en Zuid-Vietnam. Diem zeide, dat zijn nieuwe repu bliek zich niet gebonden acht aan wat „gemeenlijk het Geneefse ac coord" genoemd wordt, „hoewel Zuid-Vietnam voor de vrede is." Hij doelde hiermee op de overeen komst, welke in 1954 in Genève be reikt werd. Deze overeenkomst maakte een einde aan de strijd in Indo-China en voorzag in besprekin gen over de hereniging van Noord en Zuid-Vietnam, welke dit jaar zou den moeten plaats vinden en voorts verkiezingen voor geheel Vietnam, waarbij de bevolking zich over de hereniging moest uitspreken, welke verkiezingen volgend jaar zouden moeten worden gehouden. Noord-Vietnam heeft herhaalde lijk op het houden van de besprekin gen aangedrongen, maar Zuid-Viet nam heeft dit tot dusverre gewei gerd, wat bij de mogendheden, die in Genève de overeenkomst onderte kenden, de nodige onbehaaglijkheid heeft opgewekt. De kleine, maar energieke presi dent zeide, dat hij door de recente verbetering van de toestand in zijn land gesterkt was in zijn overtui- STALINPRIJZEN ONTNOMEN Architecten ontslagen en burgemeesters berispt De Sowjet-Unie heeft namens de regering en de communistische partij oevolen, dat er een onmiddellijk begin moet worden gemaakt met een uitgebreid reorganisatieprogram in de bouwnijverheid. Er werd een tien pagina's tellend decreet uitgegeven, waarin een dras tische reorganisatie van het nationale bouwprogram werd gelast en waar in werd geëist, dat verspilling en architectonische wansmaak bü de bouw van woningen, hotels, scholen en ziekenhuizen onmiddellijk zal worden stopgezet. In het document werd hevig van leer getrokken tegen de academie voor bouwkunde, de meest vooraanstaande Sowjet-architecten, ontwerpers van stedebouwkundige plannen en devoorzitters van de stads-Sowjets (gelijk te stellen aan onze burgemeesters), waaronder ook burgemeester Michael Jasnow van Moskou, wegens de achterlijkheid in de Sowjet-ar- chitectirar. te buiten zijn gegaan aan het bou wen van overbodige en onaestheti- sche torens op gebouwen, zuilen- gaandergen, die noodzakelgk noch decoratief waren, beelden, die het uitzicht verhinderen, terwijl dit al les tenslotte ontzaglgke kosten met zich meebracht. Het decreet zei. dat deze toestand heerste in Moskou, Leningrad, Kiew, Charkow, Minsk en nog tal van an- aëre steden. Verder werd in het decreet een scherpe aanval gedaan op de non chalance en ondoelmatigheid bij de bouw van standaardwoningen en industriële ondernemingen, waar de architecten comfort en economie uit het oog verloren hadden. Verscheidene van de meest voor-, aanstaande architecten in den lande werd bg decreet de Stalinprgs ont nomen, die hun vroeger toegekend was, terwijl zg voorts uit hun func ties ontzet werden. Volgens het decreet waren er „es sentiële tekortkomingen en vergis singen in zowel het ontwerpen als de douw van woningen." Architecten zouden zich in de eer ste plaats moeite hebben gegeven indrukwekkende facades te douw,en zondei daarbij acht te slaan op de binnenbouw en het interne comfort van de bewoners Zij zouden ruimte verkwist hebben met het bouwen van volkomen -overbodige gangen, vestibules en foyers. Verder zouden de architecten zich Op een vergadering van jonge ar chitecten had een van hen scherp een gebouw gehekeld, dat slechts kleine ramen in diepe nissen bevatte, waar door nauwelijks licht naar binnen lcvvam. Dit was echter nog niet het ernstigste. De architect, die dit ge bouw op zijn naam had, had name lijk gemeend voor elk van de ramen een fors beeld te moeten plaatsen, zodat de bewoners zelfs ieder uitzicht ontnomen werd Wedstrijden Geëist werd, dat in de bouwkun de voortaan eenvoud en strengheid van vorm, een juist economisch be leid, het bouwen van aantrekkelijke binnenhuizen en het achterwege la ten van dure ornamentatie ten kos te van de bewoners toegepast zou worden. Men zou tot een „harmo nieuze menging van vorm en func tionalisme" dienen te komen. Architecten, bouwkundigen en in genieurs werden opgewekt „zich stoutmoedig de vorderingen eigen te maken, welke in binnen- en buiten land op bouwgebied gemaakt zgn." Het decreet, dat ondertekend was door Kroesjtsjew en premier Boel- ganin, bepaalde, dat er wedstrijden zullen worden uitgeschreven voor de beste blauwdrukken van nieuwe ge bouwen, waarbij een reeks prgzen tot een bedrag van 50.000 roebel te behalen zgn. De reorganisatie diende met on- middel,!>'-p ingang *e geschieden en de eerste nieuwe nlannen moesten nog binnen twee maïiT"lftn worden in gediend. (United Press). ging, dat besprekingen met de rege ring van Ho Tsji Minh niet zouden leiden tot een hereniging van Noord en Zuid-Vietnam. „Ik heb mijn opvattingen op dit punt reeds duidelijk gemaakt", aldus Diem, „en ik geloof niet, dat de meerderheid van mijn landgenoten, die van hun land houden, oprecht een ander standpunt hieromtrent kunnen innemen". Berbers in zeilwagens? Twee Amerikanen Mortimer Sheppard en Donald Shaprou hebben het plan om de Saha- ra met een zeilwagen door te trekken. De zeilwagen is in de Verenigde Staten geconstru- 4- eerd en wordt thans in een der buitenwhken van Tanger. in gereedheid gemaakt. Het is de bedoeling na te gaan, of deze zeilwagen in serie ge- bouwd kan worden voor ge- 2. bruik door de bewoners van 4- de rand van de Sahara en an- dere woestijnen. Als de zeil- wagen geheel zonder brand- stof gebruikt kan worden. verwacht men een grote "aaE. I Abraham van der Vies gaat naar Genève De heer Abraham van der Vies die naar aanleiding van een artistiek conflict tussen hem en het bestuur van de Nederlandse Opera op eigen verzoek per 15 November a.s. zal af treden als directeur van de Neder landse Opera, bericht ons thans, dat hg in Genève een nieuwe functie zal krijgen. Hg heeft n.l. een benoeming aanvaard als secretaris-generaal van de Association Européenne des Fes tivals de Musique aldaar. Wettelijke regeling van het z'ekenfnn^wezen Kamerleden stellen vragen over artsen conflict In het voorlopig verslag over de begroting van sociale zaken van de Tweede Kamer werd door zeer vele leden betreurd, dat de memorie van toelichting geheel zwijgt over een wettelijke regeling van het zieken fondswezen, hoewel deze bg de be groting voor 1955 werd toegezegd. Met het oog op de telkens aan de dag tredende moeilgkheden op dit terrein, achten zg een totstandko ming hiervan uitermate urgent. Velen van hen oordeelden de ge brekkige wetgeving, welke voor het belangrijkste deel nog steunt op be zettingsmaatregelen, een van de hoofdoorzaken van die moeilgkheden. Deze leden hadden uit de pers ken nis genomen van de gespannen ver houding met de huisartsen en van de per 1 Januari a.s. dreigende conflict situatie. Heeft de beslissing ter za ke van de meerderheid van de zieken fondsraad de instemming van de mi nister Is het juist, dat deze situatie mede ontstaan is door de houding van de door de minister en de overheids organen aangewezen vertegenwoor digers in de ziekenfondsraad? Zo ja, acht de minister het een juiste fi guur, dat de overheid haar eigen verantwoordelijkheid verplaatst naar dit orgaan Ligt het niet meer voor de hand, dat de verantwo^delgkheid, welke de particuliere organisaties daar dragen, niet doorkruist wordt 'loor die van de overheid? Enige leden zouden in dit verband van de minister willen vernemen of hij van plan is, in dit conflict in te grijpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5