PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grote Drie: Russische regering toont zich vertrouwen niet waard Zorgen over water en licht op Schouwen-Duiveland GERUCHTEN OVER EEN NIEUWE STAATSGREEP IN ARGENTINIË Vandaag... NIEUWE RESIDENT-GENERAAL VOOR MAROKKO: A. L. DUBOIS 198e Jaargang-No. 264 Dagblad ultgav* van do firma Provinciale Zeeuwae Courant Directie: F. van de Velde en F. B den Boer, Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteur; W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week; 5.85 p. kw.; £r. p. p. t 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 10 Nov. '55 ADVERTENTIEPRIJS 2S cent per mm. Minimum p advertentie I 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van t 1.„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No- 359300 P.Z.C.. Middelburg. Hut. Vllsslngen, Walatr. 68—80, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorstatr. 63, telef. 2475 Ib.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstraat 2, telef. 18; Teraeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstraat 24, telef. 28i SCHERPE TAAL OP GENEEFSE CONFERENTIE Geen accoord over Duitsland en Europese veiligheid De in een impasse verkerende conferentie van de Grote Vier te Genè- ve heeft Woensdagavond in wanhoop zijn pogingen opgegeven het eens te worden over een veiligheidspact en Duitse eenheid, nadat het Wes ten de Russen fel verweten had, dat zij zich niet hielden aan de accoor- den, die deze zomer op de Geneefse conferentie aan de top bereikt wa ren. Het Westen liet aan de Russische minister van buitenlandse zaken Molotow in de scherpste bewoordingen, die gebruikt zijn sedert de dooi In de koude oorlog intrad, dat het zijn vertrouwen verloren heeft in de Sowjet beloften. Het Westen waarschuwde, dat de Russische weigering om Duitsland thans te unificeren niet voor onbepaalde tijd kon worden volgehouden zonder ernstig risico. En toen Molotow niet liet blijken, dat hij wilde toegeven, verlangden de drie Westerse ministers, dat de confe rentie misschien voorlopig de pogingen zou opgeven, om overeen stemming te bereiken wat betreft Europese veiligheid en Duitse eenheid. Kennelijk schoorvoetend stemde de Rus daarmee In. Vandaag gaat men tot het tweede punt op de agenda, de kwestie van ontwapening. Westerse woordvoerders zeiden, ha afloop, dat de mogelijkheid nog niet is uitgeschakeld, dat de confe rentie later nog op het eerste punt teruggrijpt. Een besluit hiertoe is echter niet genomen. Ieder op zijn beurt beschuldigden MacMillan, Dul les en Pinay Rusland van belofte breuk, loslaten van de geest van Ge- nève en ernstige bedreiging van de wereldvrede. Zolang de Sowjet-rege ring haar politiek volhoudt, zo waar schuwde de Engelsman MacMillan, kan de tegenwoordige stand van za ken alleen maar voortduren met al zijn gevaren en met tanende hoop op een rechtvaardige oplossing. Ernstig doe ik een beroep op de Sowjet-regering zulk een verant woordelijkheid niet op zich te ne men voor de geschiedenis. Dulles vertelde Molotow ronduit, dat zijn weigering om Duitsland te "herenigen het accoord van de „conferentie-aan-de-top" brak en van invloed moet zijn op de alge mene betrekkingen van de Sow- jet-Unie met andere naties, de Verenigde Staten inbegrepen. Pinay, die van de drie het mildst was, zeide: Ik kan de heer Molo tow vertellen, dat volgens mg de veiligheid van Frankrg'k en Duits Humaniteit In Hamburg verschijnt het dag blad de „Bildzeitung", dat de grootste oplage heeft van alle Duitse dagbladen. Die krant heeft zich bezig gehou den met het lot van de Duitse oor logsmisdadigers in Breda. Vele Duit sers hebben aan de redactie brieven gestuurd met protesten tegen het voortduren van de gevangenschap dezer oorlogsmisdadigers en ze heb ben onaangename dingen geschreven over Nederland en de Nederlanders. United Press gaf een overzicht van die Duitse verzuchtingen, waarvan ook in dit blad melding is gemaakt. Het zou verkeerd zijn, dat nieuws zonder commentaar te laten. e kwestie van de oorlogsmisda digers zit de Duitsers hoog. Vrijwel geen Duitser gelooft, dat het hier om werkelijke oorlogs misdadigers gaat. Men heeft zich vastgebeten in de mening, dat de oorlogsmisdadigers gewone militairen zijn, die hun harde soldatenplicht ver vulden en die nu de gevolgen dragen van de onvermijdelijke wreedheden, welke zich in dé oorlog voordoen. Bovendien heeft het feit, dat Rus land de Duitse oorlogsmisdadigers vrijlaat, de verontwaardiging over de houding der Nederlanders nog gesti muleerd. Tegen dit Duitse sentiment baat geen redelijk betoog, maar men zal toch van Nederlandse zijde niet zonder meer aan de Duitse ver langens mogen toegeven. Wanneer men leest, wat de Duitse gevangenen die thans uit Rusland terugkeren zo al misdreven hebben, dan zijn dat al lemaal vrij nietige feiten waarvoor met kwistige hand jarenlange ge vangenisstraffen werden gegeven. Daaruit kan geconcludeerd worden, dat de Russen de „ernstige" oorlogs misdadigers zonder verwijl met de kogel of de strop hebben bestraft. Ook in België en in Frankrijk heeft men de doodstraf tamelijk veel vuldig toegepast. In Nederland is dat niet gebeurd. Men houdt nu eenmaal in oris land niet van doodvonnissen. Wanneer men dan nog weet, dat van de spaarzame doodvonnissen een be- duidenc aantal bg wijze van gratie is omgezet in levenslange gevange nisstraf, dan wordt het duidelijk, waarom Nederland in Breda nog met een restant aan Duitse oorlogsmis dadigers zit. Hier spreekt niet de Nederlandse hardnekkigheid, maar de Nederland se humaniteit. Deze Duitse oorlogsmisdadigers zouden in Ruslandja zelfs in België en Frankrijk reeds lang over leden ziin. Nu kan men in de „Bild zeitung" wel ach en wee roepen over die gevoelloze Nederlanders, de Ne derlanders zelve echter zullen die verwijten rustig moeten afwijzen. Zelfs als het grootste Duitse dagblad een lawaai-campagne ontketent. lands buren, ernstig bedreigd lijkt als het standpunt van de Sowjet-delegatie niét gewijzigd wox*dt. Maar Molotow was doof voor hun klachten. In een nieuwe lange rede voering herhaalde hij zijn oude argu menten, dat veiligheid vóór Duitse eenheid moet komen en dat de tijd nog niet rijp is om nu verkiezingen voor geheel Duitsland te houden of Duitsland te herenigen. Hij verwierp echter de Westerse beschuldiging, dat Rusland erop uit is geheel Duitsland te bolsjewiseren. Hg zei dat hg nota ervan had geno men, dat het Westen zijn redevoerin- van gisteren op die manier had uit gelegd en hij verklaarde dat men er naast zat. De drie Westerse leiders begonnen toen erop aan te dringen, de kwestie van veiligheid en Duitse eenheid maar te laten rusten opdat men op de ontwapening kon over schakelen. Terwijl hierover heen en weer werd gepraat, maakte Molotow plotseling bekend, dat hij een nieuw veiligheiasvoorstel had. Dit was een herhaling van een, dat reeds door premier Boelganin op de conferentie van Juli geopperd was maar nooit formeel ter tafel was gebracht. Het voorstel beoogt sluiting van een non-agressie overeenkomst tus sen de staten van de Nato en de West- Epropese Unie enerzijds en de staten van het Pact van Warschau ander zijds. De leden zouden zich verbinden overleg te plegen in geval geschillen de Europese vrede zouden bedreigen. Het zou een voorlopig pact zijn tot een Europees collectief veiligheidssy steem verwezenlgkt zou worden. Ook deed Molotow de suggestie, maar kennelijk was het geen formeel voor stel, de buitenlandse militaire strijd krachten in Duitsland met bijv. 50 te beperken. V erbittering. Dulles verweet Molotow, dat deze probeerde nieuwe onderwerpen op de agenda van de conferentie te brengen voor men klaar was met die, welke er al op stonden. Tegen het eind van de zitting traden MacMillan en Dulles nog eens tegen de Rus in het strijd perk. Met éen slag, zei de Brit, heeft de heer Molotow een streep gehaald door onze verwachtingen. Misschien is hij zich nog niet ervan bewust, wat hij gedaan heeft. Dulles deed er nog een schepje op: „Ik vraag mg af, of overeenkomsten met de Sowjet-Unie veel waard zijn". In die atmosfeer van teleurstelling en verbittering braken de Grote Vier de discussie over het eerste punt van de agenda af. Het besluit van de Wes- tersen. stevig en recht op het doel af terug te slaan, was gisterochtend ge nomen tijdens een bespreking, waar aan ook werd deelgenomen door de West-Duitse minister van buitenland se zaken, Heinrich von Brentano. Er heerste gisteravond zulk een mi neurstemming dat geopperd werd, maar onmiddellgk de koffers te pak ken, maar de meerderheid was er voor de agenda maar af te werken, hoewel niemand nog geloofde, dat men het in Genève op enig punt eens kon worden. Besloten werd echter dat het, hoe weinig misschien nog is overgebleven van de „geest van Ge nève beter zou zijn toen maar voort te gaan. Von Brentano keert vanavond 'tec rug om kanselier Adenauer versla*' uit te brengen. Pinay reist Zondag ook naar Bonn. Hij zal met Adenauer confereren over de Frans-Duitse betrekkingen, de Saar-kwestie, het lot van de Europe se Unie en Genève. (United Press) POLITIEKE TOESTAND VERWARD Minister van oorlog is afgetreden In Buenos Aires doen geruchten de ronde over d,e mogelijkheid van een nieuwe staatsgreep. Krachtige gemoto riseerde eenheden van het garnizoen van Buenos Aires, die over pantser wagens beschikken, hebben stellingen ingenomen in de omgeving van het gebouw van het ministerie voor de luchtmacht. Het is echter nog niet dui delijk, of deze troepen het ministerie beschermen of bedreigen. Op de vliegvelden van Buenos Aires zijn luchtmachteenheden van bases in het binnenland aangekomen. De politieke toestarfd in Argentinië is thans, nauwelijks zeven weken na het verdrijven van Juan Peron als pre sident, verward. Generaal Leon Bengoa is Woensdag als minister van oorlog afgetreden, wat tevens de eerste wijziging be duidt in de revolutionaire regering van president Lonardi. Osorio Arana zal Bengoa opvolgen. Het bericht, dat Bengoa afgetreden was kwam, nadat ongeveer tweehon derd jonge officieren gewapend met lichte machinegeweren zich op hadden gesteld op de binnenplaats van het regeringsgebouw. Men neemt aan, dat dit machtsvertoon bedoeld was om de nodige druk op Bengoa uit te oefenen om heen te gaan. Bengoa stond op slechte voet met verscheidene andere ministers en heeft hevig geprotesteerd tegen een onderzoek naar de politieke verleden van officieren, dat volgens hem te rigoreus doorgevoerd zou wor den. Vloot en luchtmacht zouden ech ter voorstander van een dergelijk on derzoek zijn. De kampioen-trcwlvisser van 19 54 de kapitein van de Arctic Warrior" uit Hull is de eerste, die voor zijn prestaties de zilveren kabeljauw zal ontvangen, welke door de Britse Trawler Federatie is beschikbaar ge steld voor die Britse trawler, die over een geheel jaar geteld, de grootste vis- opbrengst boekt. De Arctic War rior" bracht het vorig jaar in Huil niet minder dan 2662 ton vis aan. M ...is het 10 jaar geleden, dat na de bevrijding het eerste vliegtuig met post naar het pp voormalige Ned. Indië ver- trok. j| ...viert de bekende Engelse li filmster Claude Rains naar F gj 65e verjaardag. n ...is het 200 jaar geleden, dat M H de Duitse concertmeester n Frans A. Ries, vioolleraar van p Beethoven, te Bonn werd ge- p= boren. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bouwindex verhoogd In verband met gestegen bouwkosten De ministers van wederopbouw en volkshuisvesting en van financiën hebben de bouwindex verhoogd welke op grond van artikel 8 van de wet op de materiële oorlogsschade wordt toe gepast bij de berekening van vergoe- lingen op basis van vervangings waarde. Dit is geschied met het oog op de gestegen bouwkosten. De volgende indices gelden van 1 September 1955 af (de bouwindices gelden van 1 Mei 1955 tot en met 81 Augustus 1955) -f- voor licht herstel 2.90 (2.85), voor zwaar herstel 3.05 (3.00), voor bouw of herbouw op het platteland en in kleinere gemeenten 3.50 (3.40), voor bouw of herbouw in grote steden 3.70 (3.60). Eden beschuldigt Sowjet-Unie Sir Anthony Eden, de Britse eer- ste-minister, heeft Woensdag te Lon den de Sowjet-Unie er van beschul digd, dat zij met opzet wapens aan Arabische staten levert om een com munistische penetratie in de Arabi sche wereld gemakkelijker te maken. Over de Geneefse conferentie zei Eden, dat de poging om Duitsland voor nog onbepaalde tijd verdeeld te houden, de gevaren in Europa ver groot en geen bijdrage aan de vrede is. Eden waarschuwde de Arabische staten, dat zij gevaar lopen „in het communistische wereldrijk" op te gaan, als zij slachtoffers worden van de communistische tactiek. President Eisenhower heeft Woens dag verklaard, dat de V.S. niet van plan zijn bij te dragen tot een bewa peningswedloop tussen Israël en Egypte. Vrouw van filmster Victor Mature gescheiden Mevrouw Dorothy Mature, 35 jaar, heeft zich Dinsdag laten scheiden van filmster Victor Mature, na ge tuigd te hebben ^.it zij haar meeste tijd doorbracht met wachten tot hg thuiskwam. De advocaat van mevrouw Mature zeide, dat het echtpaar een finan ciële schikking heeft bereikt, welke haar misschien 500.000 dollar zal op leveren in de komende tien jaar. DE NOORD-AFRIKAANSE KWESTIE. Incident aan grens van Spaans en Frans gebied. André Louis Dubois, de 52-jarige hoofdcommissaris van politie te Pa rijs, is Woensdag benoemd tot pre sident-generaal in Marokko als opvol ger van generaal Pierre Boyer de Latour du Moulin. Generaal De La- tour is op eigen verzoek van zijn functie ontheven. Roger Génébrier, prefect van het departement Seine- et-Oise, krijgt de functie van hoofd commissaris van politie te Parijs. Dubois is bekend als de „hoofd commissaris van de stilte", wegens het uitvaardigen van een verbod op het gebruik van claxons in Pargs. Hg' is in Bone, in Algerije, geboren en was een van de eerste hoge ambte naren, die door de regering van Vi chy in 1940 werd ontslagen. In de oorlog was hg actief in de verzetsbe weging. Behalve voor „de stilte", streed hij voor andere verkeersher- vormingen. Hij was bovendien een campagne begonnen tegen de rook in het gebied van Parijs. Zijn voorganger als resident-gene raal Boyer De Latour, had het ver trouwen van de kolonialen, die tegen de hervormingsplannen van de rege ring waren. Een delegatie van het bestuur van de Marokkaanse Istiqlal heeft aan sultan Ben Yoessoef trouw beloofd. Hetzelfde deed de oudste zoon van de pasja van Marra- kesj, die zdch evenals zijn vader aan de voeten van de sultan heeft geworpen. De sultan zei: „Wij hebben de jongere leden van de familie Glaoui nodig om samen met de rest van het Marokkaanse SAMENWERKING IS GEBODEN Woensdagavond hield de vereniging van oud-leerlingen van de School met de Bijbel" te Arnemuiden een reünie. Tijdens deze bijeenkomst werd aan de voorzitter der vereniging, de heer K. J. Steketee, (links) een schoolradio aangeboden door de oud-leerling, de heer K. v. d. Ketterij (rechts). (Foto P.Z.C Ook elders enige ongerustheid Reeds geruime tgd heerst op Schouwen-Duiveland onder de bg de verka veling verplaatste boeren ongerustheid over de waterleiding- en electrici- teitsvoorziening. Vple hoeren, die voor de ramp of hofsteden woonden die op beide diensten waren aangesloten, ontvingen weliswaar de toezegging dat by ver plaatsing door de herverkavelingsdienst voor heraansluiting op waterlei ding- en lichtnet zorg zou worden gedragen, maar zgn tot nu toe van water er licht verstoken. Dit is trouwens geen kwestie die alleen op Schouwen- Duiveland speelt, ook op Tholen, Zuid-Beveland (Waarde en de Zak van Z.- Beveland) en Sint Philipsland beginnen landbouwers zich ongerust te ma ken. bestond, en voor welks ontbreken de herverkaveling niet verantwoordelijk is. Anders is het met de verplaats te boerdergen, waarop de toezeg ging van aansluiting rust. De wa terleidingmaatschappij „Schou wen-Duiveland" heeft een bereke ning gemaakt waarbij de herver kaveling 125 pet. van de aanleg- kosten moet betalen, het volle pond voor de aanleg en de 25 pet. voor de onrendabiliteit, een voor stel, waarop de herverkaveling niet in wil gaan. Wat dit betreft ziet het er dus niet naar uit dat spoedig een oplossing gevonden zal worden, hoewel de dienst van de volksgezondheid op de duur een woordje zal meepraten. Met de electriciteit ligt het enigszins an- (Vervolg op pag. 2) In feite liggen de problemen van de waterleiding- en lichtvoorziening op Schouwen-Duiveland niet ver uit elk aar. Iedere dienst voor zich is ervan overtuigd dat beloften aan verplaats te boeren gegeven, moeten worden ingelost. De vraag is nu alleen: op welke wijze kan dit gebeuren? Ook vóór de ramp waren er talrgke boer derijen die door hun ligging moeilijk konden worden aangesloten op het hoogspanningsnet. Wanneer een en kele aansluiting hiervoor, zoals be rekend is, gemiadeld op vgfduizend gulden komt in verafgelegen hof steden wel tienduizend dan ligt 't zonder meer voor de hand. dat ook voor dc ramp velen het zonder eiec- trisch licht moesten stellen Ook bij de herverkaveling kunnen deze hof steden moeilijk op kosten van deze dienst aangesloten worden op een net, dat voordien op die plaats niet volk in het belang van de natie te werken. Laat ons daarom het ver leden vergeten". Incident Naar van Franse zijde is onthuld, hebben Spaanse troepen op een een heid van honderd Franse militairen gevuurd, toen deze eenheid zonder op zet de grens tussen Spaans en Frans Marokko had overschreden. De Fran sen waren in het Rifgebied met een zuiveringsactie bezig en waren ver dwaald. Zij werden omsingeld en ont wapend en gedurende twaalf uur vastgehouden, terwijl tussen Spaanse en Franse officieren werd onderhan deld. Het Franse leger meldt, dat bij een gevecht, dat Dinsdag woedde in Al gerije veertig verzetslieden zijn ge dood. Huybergen, witte raaf De gemeente Huijbergen zal een der eerste gemeenten in Ne- derland zijn, waar de woning- |f nood geheel zal zijn opgeheven. H Uit de migratiesector zijn aan H deze gemeente twaalf woningen toegewezen, nadat men de laat- ste drie jaren telkens twee nieu- we woningen had kunnen bou- wen. Wanneer deze nieuwe toe- H wijzing is gerealiseerd, zal aan alle woningaanvragen kunnen H worden voldaan. lllll Zuid-Afrika verlaat Assemblee der V.N. Zuid-Afrika heeft, het voorbeeld van Frankrijk volgend vandaag be sloten voor de duur van de lopende zitting niet verder deel te nemen aan de werkzaamheden van de algemene vergadering van de Verenigde Na ties. Du Plessis, de leider van de Zuid-Afrikaanse V.N.-delegatie, deel de dit mede, nadat de speciale poli tieke commissie had besloten de zit tingsduur van speciale V.N. commis sie voor de Zuid-Afrikaanse rassen kwestie met een jaar te verlengen. De speciale politieke commissie nam dat besluit met 37 tegen 7 stem men met 13 onthoudingen. Door dit Zuid-Afrikaanse besluit is het aan tal landen, dat vertegenwoordigd is in de algemene vergadering voor de rest van de zittingsduur teruggelo pen van 59 op 58. Frankrgk verliet de algemene ver gadering, die toen zestig delegaties telde op 30 September, omdat was besloten de Algerijnse kwestie op de agenda te plaatsen. De Zuid-Afrikaanse delegatie pro testeerde evenals Frankrgk er te gen. dat de meerderheid van de UNO-landen zich ten onrechte wil bemoeien met binnenlandse aangele genheden. (United Press). ZUIDWESTELIJKE WIND Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien. Matige tot vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Tamelijk zacht. ZON EN MAAN 11 November Zon op 7.53 onder 16.58 Maan op 4.37 onder 15.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1