KAPPIE IN dl GR01NI WiMPlL ZEELAND HERBERGT NOG VEEL ONBEKENDE PADDESTOELEN WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Kilo's slanker BonKorets BIGGEKERKE HEEFT ONTWERP VOOR VERENIGINGSGEBOUW WOENSDAG 9 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Op de onvervalste Zeeuwse klei Het herfstweer heeft zich best gehouden. De heerlijke zomerdagen zagen we slechts langzaam overgaan in 'n koelere uitgave van mooi weer. 't Was of we ze stillekens zagen afdruipen, als beschaamd, dat ze zo lang waren gebleven. De droge lucht hield de paddestoelen wat langer dan anders in de grond, maar eindelijk kwamen ze dan toch te voorschijn. Een week tjjds was genoeg om een leeg bos in een rjjk gesorteerde zwammonvegetatle to veranderen. We hebben de bossen bezocht en er vele oude bekenden aangetroffen, Amanieten, Lepiota's, Riissula's, Car '-harellen. Bundelzwammen in di verse kleuren en formaten, Boleten en Ridderzwammen. Soms hele hek- senringen tegelijk. En toch... onze aardigste belevenis ondervonden wo buiten het bos, zo maar in de stuk jes wildernis tussen bouw- en wel landen, niet op zandheuvels in de dennenaalden, maar op de onver valste Zeeuwse klei. Dit is geen won der, want de klei herbergt nog veel onbekends. Paddestoelen groeien over al. maar niet overal komen ze zo mooi uit als in het bos, waar de sfeer om de kleurige kinderen van de aarde er sterk toe meewerkt hen onder de aandacht te brongen. Zo hebben we dan weer eens ge neusd in de kwekerijen op de kiel, ln de boomgaarden en tussen de klamp jes hout, die langs de sloten liggen opgetast en daar soms jaren blijven liggen. Éénmaal hebben we zelfs een nieuwe methode toegepast en die is ons best bevallen, Len groepje kinderen, een per missie van een boomkweker en dan de hele club verspreid door liet terrein aan het speuren. Voor af even dresseren: niet plukken voor gezegd is hoe het moet ge beuren, dat voorkomt het vernie len door de enthousiaste zucht eerste vinder te willen zijn. De kleuren trekken nog meer dan de vorm en ook de grootte spreekt een woordje mee. Zo komen de gou den Pholiota's. die op onze vrucht bomen groeien het eerst, de minder kleurige geschubde is er ook gauw bij. De reusachtige witte Akkercnam- pignons met hun rose plaatjes wor den voorzichtig tussen hun al zwarte en natte voorgangei's uitgehaald. Dan ltoTnen de Inktzwammen, de Bundel- zwammen, de Zwavelkopjes rood en geel en daar gilt er al weer een, om dat ergens zo'n mooie paarse staat; dat blijkt dan een Paarse Ridder- zwam te zijn. Langzaam aan gaan ze scherper kij ken en vinden ze ook „liefjes", de fijne klokvormige Myeena's op hun dunne steeltjes en de grauwe Maras- mia's op stronken en takken. Elfen door BAREND ZWERFM.ANS bankjes en andorc korstzwammen komen nu ook aan de orde, ze vinden zelfs een Crepidotus en een Oester zwam. Alles gaat in meegebrachte oude kranten mee en ze matyen er een wedstrijd van, wie ze het gaafst van de takken kan snijden of zé onbescha digd uit de grond weet op te diepen. Als ze een paar fel oranje beker- zwammetjes vinden laten ze ze vol bewondering staan, hoe krijgen ze die kleurige lapjes gaaf van de bodem. Maar het lukt en dan staat er weer een bij een korstachtige zwam, die zo maar op de grond ligt. Dat ding doen we even apart, het lijkt wel iets bijzonders, het is bepaald een onge wone gaatjeszwam, waarvan we bij benadering de naam niet kunnen op geven. (Advertentie j voor keel en lucht wegen. In een ver- - standig gezin staat nu een fles ABPHSIROOP Ziezo, nu zit de spanning er in, er zijn er bij die zich stilletjes van de groep verwijderen. Als ze ook iets bijzon ders vonden... Succesvolle speurtocht Deze speurtocht is bepaald een succes geworden. Bij het uitstallen van de oogst bleek het mogelijk alle sporenkleuren te demonstreren, wit-, rose-, bruin-, purper- en zwartsporige waren er onder aanwezig; plaatjes- zwammen, gaatjeszwammen en zelfs twee soorten bekerzwammen. Enkele merkwaardige exemplaren zonden we voor de aardigheid op naar Leiden. Het antwoord bleef lang uit, een teleurstelling voor de helpers en helpsters, maar toen het eindelijk kwam, kon de vlag in top. Niet min der dan drie ongewone soorten ston den er op het lijstje en een er van was zelfs nieuw voor Nederland. Flora novum species, dat klinkt zelfs een volwassene nog aangenaam ln de oren, Het ging om de tweede er nogal gewoon uitziende bekerzwam, een, bruine op een voetje, ze bleék Puatu- larla (Feziza) catinus te heten, De beide andere Frametes mollis en He» teroporus biennis konden als eerste vondsten voor Zeeland worden be schouwd. Vooral op het gebied van de beker- zwammen staat Zeeland er thans goed voor. Onze Pustularia prijkt als derde op het lijstje van nieuwe vond sten. Het is dus zaak op de beker- zwammen tr letten cn ze, al schijnen ze gewoon, ze maar eens op te zen den. Verpakt in een los krantenhuls- je en in een stevige doos komen ze zeker goed over. Middelburg Arbeiderskunstkring in Middelburg is gestart De Stichting Arbeiderskunstkring in Middelburg is met haar werk zaamheden begonnen. Voor haar eerste seizoen, 1955—1956 heeft zy thans een programma doen verschij nen. Daarin worden 3 avonden ver meld, die alle in de Schouwburg zullen worden gehouden. Woensdag 30 November is de ope ningsavond, waarop „De Toneelvere niging" op de planken komt met „Mgnheer Gillie*' van James Bridie. Op 18 Januari, eveneens een Woens dag, treedt het Ballet der Lage Lan den op onder leiding van Mascha ter Weeme. Het programma ver meldt de nieuwste balletten van deze groep. Woensdag 25 April tenslotte, komt Bert Brugman's Marionetten theater met een opvoering van „De barbier van Sevilla." Gymnasiasten volgden een volkshogeschoolcursus Vorige week hebben de leerlingen van de 5e en 6e klas van het Stedelijk Gymnasium in Middelburg onder lei ding van de docenten F. Pos en F. G. van der Poll een cursus gevolgd aan de volkshogeschool in Bergen (N.H.). Tegelijkertijd was op deze school ook een groep van het Zaanlands Lyceum aanwezig. Van de onderwerpen, die werden be handeld, verdienen te' worden ge- Kloosterzande Districfswedsirijden R.K- E.H.B.O. Te Kloosterzande werden onder grote belangstelling en in aanwezig heid van burgemeester C. J. van Höötogem, het Rode-Kruis bestuur, afdeling Hulst, nastoor J. v. d. Eynde en vele anderen de districtswedstry- den gehouden van de Kath. Natio nale E.H.B.O.-afdelingen in Zeeland. De uitslagen waren als volgt: afde ling senioren: 1. Kloosterzande II, 631 pt,; 2. Kloosterzande I, 558 pt.; 3. Weotdorne II, 377 pt.; 4. St, Jan steen I, 336 pt.; 5 Hulst, 323 pt.; 6. Westdorpe I, 312 pt. De afdeling Kloosterzande II behaalde voor de tweede achtereenvolgende maal de wisselbaker. De uit-'ag bij de commandanten was: 1. H. Menu. Kloosterzande II, 88 pt.; 2 mei. P Tieleman. Klooster- zand"! I SA r>t 3. mei. H. Pieters, St. Janst*""!, 77 nt.: 4. J. v. Kimschoot, Wc-rid-— 71. 66 pt. Bij f1~ waren de uitslagen als vo!"t' 1 T'M'«t I. 297 pt.: 2. St. Janpt-n TT OS-, nt 3 Hlllst IIL 2st pt, 4. St Jprwtcon I, 253 pt.; 5. Hulst II. 233 nt.; 6. Westdorpe I, 223 pt.; 7. Westdorne. II. 117 pt. De afdeling Hulst, verwierf defini tief de. i'inioron-wisselbeker. De uitslag bij de commandanten was als volgt: 1. W, Srrdt Hulst I. 53 pt.;. 2. J. do Koning, Hulst II, 53 pt.; 3. H. van Wn.es. St. .Tansteen TI, 50 nt.: 4. mei. 0. v. Bambost, West dorpe I, 50 pt 5. A. v. d. Putte, St, Jansteen I 49 pt. Hoofdplaat Toneslultvoorlng De vereniging „Katholiek Leven" te Hoofdplaat, heeft voor haar eerste uitvoering in het winterseizoen 1955- '56 wel een bijzonder goede keus ge daan, De voorzitter der vereniging, de heer Stuy, sprak er zijn vreugde over uit, dat voor de opening van het seizoen „Het Reizend Zeeuws Volks toneel" naar Hoofdplaat was geko men. Deze veren,tv!n.g voorde voor een volle zaal de lucht „De eenza me heer uit Shanghai" op, onder re gio van drs. Loekefeer. Zonder de andere spelers tekort te doen nr g in het bijzonder de heer De Bloc': genoegd worden die uitste kend de hoofdrol „Blum" vertolkte. Het stuk. dat opgebouwd is rond een enigszins fantastisch gegeven, wist de zaal van het eerste tot het laatste berijf te boeien, en bezorgde de bezoekers een genotvolle avond. Ook de spelers mochten, zo sprak drs. Lockefeer in zijn slotwoord, te rugzien op een prettige uitvoering voor een zeer dankbaar reagerend publiek. Voor 29 November staat een twee de uitvoering op het programma ditmaal een cabaretavond. Hoek Jaarvergadering Geref. Jeugdverenigingen. Dezer dagen werd in de gemeen telijke gehoorzaal te Hoek ae jaar vergadering gehouden van de jeugd verenigingen „Onze tijd en onze Roe ping" op Gereformeerde grondslag met de jongens- en meisjesclub op Geref. grondslag. De voorzitter, de heer F. de Jonge, opende de bijeen komst, waarna men gezamenlijk Psalm 138, verzen 1 en 3, zong. Ds. F. L. Schalkwijk hield een rede, met als titel „Kinderen des Verbonds." De zangnummers werden verzorgd door mejuffrouw A. de Kraker en de heer A. Meeuwsen. Door de le den van de jongens- en meisjesclub werd een éénactertje opgevoerd, dat bijzonder in de smaak viel. Mejuf frouw D. Jansen declameerde. Met het zingen van het J.V.-bondslied werd het programma vóór de pauze afgesloten. Na de pauze werd het bekende spel „Wie doet het uit de doeken?" gespeeld, waarna het toneelstuk „Rondom Nooitgcdacht" werd opge voerd. Ds. Schalkwijk sloot de verga dering na het laten zingen van net lied „Dank, dank nu allen God." Sluis Golfbiljartwedstrijd In café „Lamminsvliet" te Sluis werd een biljartwedstrijd gehouden op het golfbiljart tussen de clubs uit Sluis en IJzendijke. Deze wedstrijd werd gespeeld voor de competitie van de West Zeeuwsch-Vlaamse golfbll- jartclubs en eindigde in een 55 ge lijk snel. In totaal werden 30 partijen gespeeld waarvan Sluis er 16 en I.Tzendijke 14 wonnen. COLLECTE De Najaarszendlngscollecte heeft in cte Ned. Herv. Kerk te Sluis 148,37 opge bracht. noemd „De ontwikkeling van de mo- derne muziek" door de heer H. Stam, „De toekomstmogelijkheden in de in tellectuele beroepen" door de heer Th. van der Maden van het Centraal Planbureau en „De menselijke ver houdingen in het bedrijfsleven" door de heer P. Barbiers, personeelschef van de N.V. Fokker. Speciaal voor de meisjes hield mevrouw L. Elias- Papanek een inleiding over kleuren- harmonie in kleding,- Voorts hebben de leerlingen van beide scholen de culturele en econo mische aspecten van Zeeland en van de Zaanstreek besproken. De Middel burgers belichtten hierbij met name het Deltaplan. Ter afwisseling van de lezingen en discussies werd o.a. volksdans en handenarbeid beoefend. Er werd een bezoek gebracht aan het1 atelier van de schilder J. Sax. De sluir tingsavond werd opgeluisterd met pantominespel van Rob van Rejjn. Evenals twee jaar geleden mocht de cursus zeer geslaagd worden ge noemd. Benoemingen en ontslag Een drietal leden van het bestuur van de Burgerlijke Instelling voor de Maatschappelijke Zorg te Middelburg treedt per 1 Januari a.s. af. Ter voor ziening in de vacatures bieden B. en W. de raad de volgende dubbeltallen aan: vacature J. M. Hertogh: 1. J, M. Hertogh, 2. L. P. Ch. G. A. Damenva cature rar, J. Moolenburgh: 1. mr. J, Moolenburgh, 2. mr. J. A. E. Rink; va cature M. Ton: 1. M. Ton, 2. J, J„ van de Hofstede. Voorgesteld wordt tot be noeming over te gaan. Verder stellen B. en W. voor, de heer G. H. Luijendijk, die per 1 Janua ri aan de beurt is van aftreden van de door de gemeente aan te wijzen be stuursleden van de Stichting Concert en Gehoorzaal, opnieuw in deze func tie te benoemen. Tenslotte wordt voorgesteld de he ren P. Geelhoed en W. A. van de Lin de eervol ontslag te verlenen als le raar aan de Avondschool voor Nijver heidsonderwijs, achtereenvolgens met ingang van 1 October j.l. en met in gang van 1 Januari a.s. Duivenkampioenschappen De kampioenschappen 1955 van de Mid delburgse Postduivenvereniging „Zeelan- dia" werden als volgt behaald: hokkam- ploen: vltesse: 1, M. Jaspers, 2. A. Hooft- man, 3. J. Kruft; midden fond:.l. A, Hooft- man, 2. P van Sabben, 3. J. W. Vetter; fond: 1. J. de Buck, 2. J. Snoep, 3. M. Jas pers; jonge duiven: l. J. P. Davidse, 2. P. van Sabben. 3. A. Hoof-tman; kampioen duif: vitesse: 1. P. van Sabben, 2. M. Jas pers. 3. M. Jaspers: midden fond: 1. A. Hooftman, 2. A. Hooftman, 3. J. W. Vet ter; fond: 1., 2. en 3. J. de Buck; jonge duif: 1. J, Davidse, 2. A. Hooftman, 3. J. Davidse; kampioen-generaal: 1. A. Hooft man, 2. P. van Sabben, 3. M. Jaspers. Met het vorderen van de houw in da Meelstraat te Zierikzee van het nieu we P.T.T.-centrum, naderde auto matisering van het telefoonnet op SchouwenDuivéland. De nieuwe centrale verrijst op dezelfde plaats waar het vroegere postkantoor stond dat na de oorlog dienst deed als ar beidsbureau en rampschadekantoor. Het arbeidsbureau heeft sinds kort een vernieuw pand in de Nieuwe Boogerdstraat betrokken. (Foto P.Z.C.) Westkapelle Plattelandsvrouwen bijeen De Bond vun Plattelandsvrouwen, afdeling Westkapelle, kwam bijeen in „Westkapelle Herrijst", onder voor zitterschap van mevrouw De Kam Lous. Ook dc leden van de ZLM wa ren hierbij uitgenodigd. De heer Tie leman, uit Leiden, hield een tweetal lezingen met lichtbeelden over „Het Krüger Wildpark" en „Een bezoek aan Parijs". Het was een interessan te avond. Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer mei u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. BonKorets werken volgens het principe van dehy- dratle - veilig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, loomheid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en montei gevoel - veroverende charme straalt van u af - u Is een ander mens. Be gin een nieuw leven, begjn nog vandaag me! BonKorels, f. 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES EXAMENS Aan de „De Ruyterschool' te Vlissingen slaagde de heer P. J Kentin voor derde stuurman G.H.V.; de heer J A. Roth be haalde het diploma scheepswerktuigkun- de B.I, en de heer A. v. d. Welle het di ploma scheepswerktulgkunde A, Aan de sportschool Felix Janssens te Bergen op Zoom slaagde voor de derde graad Jiu Jitsu de heer J. van Rest uit Vlissingen Filmavond Uitgaande van de propagandaraad van de Middelburgse Bestuurders Bond werd Maandag in de „Gouden Poorte" een filmavond gehouden. Voor de pau ze werd vertoond „De pioniers van Rochdale", een interessante rolprent, waarin het onstaan der eerste coöpera tieve winkel in 1844 wordt belicht en waarin men ziet wat de coöperaties vermogen. In aansluiting hierop sprak de heer J. de Roos uit Rotterdam een propagandistisch woord over de co- operaties en haar economische beteke nis. Na de pauze werd nog een aantal films gedraaid, waaronder één, die in fraaie kleurenopnamen een beeld gaf van de ontwikkeling „van knop tot •bloem (of blad)" bij planten en bo men. Biljarters vierden feest De Middelburgse biljartvereniging „De Poedelaars" hield dezer dagen een feestavond ter gelegenheid van het 13-jarig bestaan. De voorzitter, de heer R. van Dirven, liet in zyn openingswoord de geschiedenis der vereniging de revue passeren. „De Poedelaars" werd 28 September 1942 opgericht. Van de oprichters zijn er nog 4 in leven, namelijk de heren Th. Zeventer, J. Freekennorst, J, van Belzen en W. van Belzen. Spr. hul digde Reze pioniers. De feestavond had een zeer geani meerd verloop, Het feit, dat de „clubbaas", de heer Zeventer het lo kaal met bloemen en slingers had versierd droeg daartoe ook bij. Mu zikale medewerking werd verleend door de accordeonist L. Mouthaan uit Vlissingen. Uitvoering „De Volksstem" De afdeling Vlissingen van de ge mengde zangvereniging „De Volks stem" geeft op Zaterdag 12 Novem ber een uitvoering in het Concertge bouw te Vlissingen. Onder leiding van de dirigent, de neer Ab Lichtendahl, worden onder meer enige gedeelten uit „Der Messias" van G. F. H&ndel ten gehore gebracht. Eveneens zal de meisjesklasse D. van het kinderkoor „Jong Leven" optreden. De piano-be- goleiding wordt verzorgd door mevr. M. SmitMinderhoud; soliste is me vrouw J. J. VertregtSchipper. Voorts wordt ln deze uitvoering medewerking verleend door Jos en Kitty Verkoeilen, resp. viool en piano. Jos Verkoeijen maakte als lid van het Concertgebouworkest de tournoo van dit orkest mee naar Amerika. COLLECTE De in Vlissingen gehouden colleote ten bate van liet misdeelde kind, bracht FINANCIERING NOG EEN PROBLEEM Centrum zal in diverse behoeften voorzien Als de plannen van het gemeentebe stuur doorgang vinden, krijgt Bigge» kerke in de toekomst een fraai vereni gingsgebouw. Deze nieuwe aanwinst zal dan komen te staan op de hoek van de Dorpsstraat en de Stationstraat. De Centrale Dienst heeft een ont werp gemaakt voor het object, waar- van de ramingskosten 52.200 zijn- Alles hangt echter af van de financie ring, De begroting van Biggekerke kan zrulk een last niet dragen. Er zou dus een hogere uitkering moeten wor den gevraagd. Wanneer het gebouw er staat, zullen in de dorpskern de sporen van het oorlogsleed vrijwel zijn uitgewist. Zo als men zich herinneren zal moest ook Biggekerke namelijk zijn tol aan de overheersing betalen. Behalve het feit, dat het dorp van de inundatie te lij- den kreeg, werd het ook gebombar deerd. P.v.d.A.-afdeling vergaderde De afdeling Vlissingen van de Par tij van de Arbeid hield haar huishou delijke vergadering in de zaal van het A.N.M.B.-gebouw te Vlissingen. De voorzitter, de heer M. J. van Poelje, memoreerde in zijn openings woord het 10-jarig bestaan van de Verenigde Naties. Verder schonk hij aandacht aan de vele belangrijke ge beurtenissen van de laatste tijd in de buitenlandse politiek. Als candidaten voor de Tweede Kamer werden gesteld de heren dr. W. Droes, Th. J. Westerhout uit Middelburg, M. J. van Poelje uit Vlissingen, A. Schipper uit Kruinin- gen, MT de Vos uit Terneuzen, A. H. Vermeulen uit Dreischor, mr. A. J. van der Weel uit Middelburg, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer uit Middel burg, drs. M. C. Verburg uit Mid delburg en mr. H. B. Bouwman uit Goes. Alle aftredende bestuursleden voor het gewestelijk bestuur werden weer candidaat gesteld. Als candidaat voor de Partijraad werd gesteld de heer P. J. van Ben- degem en als plaatsvervangende le den dé heren Ph. Haverhoek uit Goes en S. W. Henry uit Terneuzen. Op Vrijdag 18 November zal een vergadering worden gehouden met de Protestants-Christelijke leden van de P. v. d. A. om te komen tot een Protestants-Christelijke werkge meenschap in de afdeling Vlissingen. Het ere-comité dat de handtekenin gen zal verzamelen voor het „Gul den actieboek", zal bestaan uit de heren J. Sinke en M. J. van Poelje en mevrouw Koops. De voorzitter nield tenslotte een inleiding over de ledenwin- en ver kiezingsactie. Daardoor verdween een groot aantal panden, met name aan de Dorpsstraat. De gronden werden door de gemeente onteigend, ver kaveld en aan gegadigden uitgege ven. De plaats, waar het vereni gingsgebouw moet komen, is één van de laatste open terreinen in de bebouwde kom. Het huidige ontwerp is uiterst sober gehouden. Naast de zalen, die slechts voor vergaderingen bestemd zullen zijn, bevat het gebouw o.a. een kleine hal, een garderobe, een keukentje en toiletten. De langste gevel de voor zijde is aan de Dorpsstraat gepro jecteerd, de zijkant komt aan de Sta tionsstraat, Drie vergadermogelijkheden zullen er zijn in het verenigingsgebouw. Be neden is een zaal van 12 x 7 meter ge projecteerd, die desgewenst in twee afdelingen kan worden gesplitst. Bo ven „onder de pannen" is een derde zaal, maar aanmerkelijk kleiner van afmetingen. Men zal dan in de toe komst keus hebben in Biggekerke, waar thans eigenlijk elke geschikte ge legenheid voor vergaderingen ont breekt. Nog een ander doel zal het vereni gingsgebouw dienen en wel een zeer nuttig. De leerlingen der scholen zul len er namelijk gymnastiekonderwijs kunnen ontvangen. Men acht het ge bouw in zijn huidige opzet daarvoor wel geschikt, al voldoet het niet aan de strengste eisen. Derde bestemming Dan is er nog een derde bestemming voor het gebouw. Men zal er namelijk regelmatig „instuifavonden" kunnen houden. Dit is een plan, dat allerwege grote instemming heeft. Want ook in Biggekerke wil men de opgroeiende jeugd van de straat en uit de stad houden. Met name op Zaterdag avond zal men haar bezig kunnen hou den in het nieuwe centrum. Het is dan ook geen wonder, dat men in deze gemeente dit gebouw er reeds zou willen hebben. Voor bet zo ver is zullen echter nog de nodige problemen moeten worden opgelost. Het plan is dan ook nog vaag cn kan worden gewijzigd. In ieder geval duurt het nog meer dan een jaar voordat met de bouw kan worden begonnen van dit centrum, dat in een bestaande behoefte zal voorzien. 1 Aftver trnti* Verwaarloosde Hoest... kan oorzaak zijn van allerlei kwalen! Geef Uw kind al bij bet kleinste knebje: JUNDER^HONWJ kii.-wia 34. De harpoen, die de schurkachtige stuurman ln de waterski van de Kraak had geschoten, veroorzaak te een ware ramp. De plotse linge ruk deed het scheepje voorover in het water plon sen. Het touw van de Har. poen knapte af, maar reeds was het kwaad geschied: daar lag de Kraak met de achtersteven in de lucht, on machtig om zich weer op de waterski's te verheffen. De ze zonderlinge stand van het schip betekende groot on gemak voor de opvarenden. Kappie verloor het even wicht op de sterk hellende vloer en kreeg de krijsende Maat bovenop zich. „Help!" gierde de Maat, zich aan Kappie vastklam pend. „Ellendel ellendel We vergaan I" „Blèr niet ln m'n oren, ki'ontl" riep Kappie. „En laat me los! Wat, voor den deksel, is er met, mijn arme schip aan de hand?l" Datzelfde vroeg ook de Meester zich af, die plotse, ling temidden van een lading kolen in de hoek van de machinekamer was gerold. „Er is iets lelijk mis, cfa's zeker", bromde hij, het kolengruis uii ziji. ,ein.aciena. „Maar laat lk eerst de machine stoppen; .n'n tunnelas loopt warm., straks knalt de boel uit elkaarl" Inderdaad begon de machine steeds wilder te draalen. tot de machinekamer er van daverde. Moei- zaam werkte de Meester zich uit de kolenberg en rijkte naar de «top-haudle....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9