/Heetifven kzijslen en qcloen beukten ?e ?ifk IR. F. Q. DEN HOLLANDER VADER VAN TRANS-EUROP-EXPRESSE WOENSDAG 9 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Bij véle ontvangsten en bezoeken van het koninklijk paar in Suriname zijn de z.g. ,fKotamissies" opgetreden, vrouwen in oude en merkwaardige klederdracht die door het volk wor den geëerd. Vooral de hoofddoek is een belangrijk onderdeel van hun kleurig costuum. Hier ziet men vrou wen bezig aan de vervaardiging van deze hoofddoeken. Het desolate gekrijs van zeemeeuwen en het doffe geluid van golven die breken tegen de dijk weerklonk in een studio dicht bij New York's beroemde Broadicay. Eerst zacht, geleidelijk luider, tot het het geluid van de meeuwen en de zee overstemde, klonken de instrumenten van Amsterdam's Concertge bouworkest. Toen stierf de muziek weg en zeide een diepe mannenstem: „To start with there was shora, a small fishing village on the shore of the Northsea, tight against the man-made dike". („Eerst ivas er shora, een vissersdorpje aan de kust van de Noordzee, dicht tegen de door mensen ge maakte dijk aan"). Wederom krijsten de meeuwen en beukten de golven de dijk: de gra- mofoon-opnamen van een verhaal van de Nederlands-Amerikaanse auteur Meindert de Jong, die met zijn kinderboek „The wheel on the school" on langs een pr\j$ heeft gewonnen, waren begonnen. Acht acteurs en actrices spraken hun zinnen in een zorgvuldig opge steld patroon van achtergrond-mu- ziek vai het Concertgebouworkest, waarin typisch-Hollandse geluiden zijn verwerkt, welke in Nederlaxjd op de band zyn opgenomen en door de zorgen van de Nederlandse regering naar New York zijn gezonden. Als men zymogen sloot zou men zich in Nederland gewaand hebben, afgezien van de taal, die uiteraard geheel Engels was. Het verhaal van Meindert de Jong vertelt van een denkbeeldig vissers dorpje in Nederland, waar de school kinderen en hun onderwijzer na avontuurlijke gebeurtenissen er tenslotte in slagen de ooievaars ertoe te brengen weer in het „wiel op de school" te komen nestelen. Het verhaal wordt verteld door de onderwijzer. Oorspronkelijk zou de acteur Claude Rains deze rol op zich nemen hij had reeds zijn bewonde ring voor het idee geuit maar zijn zakelijke agenten en de gramofoon- In een New Yoikse plaat-producenten konden niet tot overeenstemming komen. Thans werd deze rol gesproken door Jonathan Harris, die medespeelt in het Broad- way-successtuk „Theahouse of te August moon". Twee kinderen verlenen hun mede werking: de 12-jarige Lynn Loring, een meisje dat reeds bij de Ameri kaanse televisie-kijkers bekend is om haar rol in een serie kijkspelen „The search for tomorrow", en de 13-jari ge Joe Fallon, die Huckleberry Finn speelt voor de NBC. De productie van de langspeelplaat van Meindert de Jong's boek is in handen van Alexander Marshack, be kend door zijn leiding van kinder voorstellingen voor de CBS. Het verhaal zal twee kanten van een langspeelplaat van 12 inch be slaan en men verwacht 26.000 platen te verkopen. Tot de „geïmporteerc" Nederland se geluiden behoren, behalve de meeuwen en de zee, het gekleppei van klompen op de keien, het luider, van kerkklokken, het klapperen van de ooievaarsvfeugels en hef geluid van hun snavels. (United Press). Kleinste luidspreker ter wereld is 5 cm lang De Radio Corporation of America heeft de ontwikkeling bekendgemaakt van wat zij noemt de kleinste luid spreker die ooit gebouwd is en die be stemd is voor zakformaattransitor radiotoestellen. De miniatuur-luidspreker is slechts 2-1/8 inch in diameter en weinig meer dan 1 inch dik. rjp AAR kan het toch lopen. Een half jaar lang hebben de heer D. Bouman, directeur Lande lijke Eigendommen van Apeldoorn en de heer J. D. Rozenboom, tech nisch ambtenaar die hef „Boshuis" in de Loenermark bewoont, uitge keken naar de oude schaapherder Van Dijk, maar deze scheen van de aardbodem verdwenen te zijn. Tot hij op een Zaterdagmorgen ineens opdook en wel precies daar waar men hem graag wilde hebben: op de hertenwei midden in de Loener mark. Waar hij al die tijd gezeten heeft? „Wee'k niet", zegt de geheim zinnige schaapherder, grinnekend in zijn wilde witte baard. „Woar e'k weg kom wee'k niet en woar 'k hen gao wee'k ok niet" Er zijn trouwens meer dingen die hij niet weet, of niet wil weten. Hoe wel zijn oer-gezonde kudde onge veer 180 schapen telt, beweert hij zelf hardnekkig: ,,'f bint er honderd vuftig". Hoe oud hij is weet hij evenmin, ,,'k Was er wel zelf by", zegt Van Dijk, „maar hoe lang 't geleden is zou 'k niet kunn'n zegg'n" KRANTENLUU bint nieuws gierig", stelde hij, peinzend m de verte, vast. „Se wilt alles weten, ha-ha, ja, dat wilt ze" Van Dijk vertrouwt het potloodje van de journalist niet erg, evenmin als de kiekkast van de fotograaf. In wezen is deze geheimzinnige schaapherder een goedhartig mens, pienter als de meest gewiekste za kenman en zacht voor zijn dieren. Toen wij onder de veilige hoede van de heer Rozenboom (want je kunt immers nooit wetenvanuit het dichte bos op de als een sprookje y.o prachtige hertenwei belandden, wa ren de schaapjes er wel, maar van Brugge en Gezelle. (Van een correspondent) Het Gezelle-museum te Brugge heeft niet die belangstelling, welke het verdient. De Vlaamse pers heeft gezocht naar de oorzaken hiervan. Opgemerkt wordt o.m.: „Onze tijd is er een met opgroeiende mensen, die" geen tijd hebben voor lang ge storven Vlaamse" dichters. Het eni ge wat men kan doen, althans in Brugge, is op school de belangstel ling voor het museum opwekken en voor Gezelle, de grote man, aan wie het museum is gewijd". De Brugse studenten hebben eni ge tijd geleden hun spijt betuigd over hun geringe belangstelling voor Gezelle. Niet zozeer om het museumbezoek, dan wel om het feit, dat hun woordenkeuze gedu rende het studiejaar in erge mate afwijkt van de schone taal van de beroemde dichter. Men kon hen dan ook enige tijd geleden, na een rit door de stad, bij het standbeeld van Gezelle aantreffen, dat ze met bloe men hadden versierd en waarbij ze heel wat toespraken ten beste ga ven... Van Dijk geen spoor. Alleen vonden wrj op een beschut plekje een ziek schaap liefderijk op stro gebed en met zakken toegedekt. Het bleek, dat de oude man in het bos op zoek was naar medicijnen voor het dier. Ineens hoorden wij de korte nijdige blaf van de hond, toen zwiepten takken uiteen en daar kwam Van Dijk: een gebo gen, in lompen gehulde figuur met een wilde baard, borstelige wenk brauwen en in zijn bruine gerimpelde knuisten verschillende soorten pad denstoelen. Lekkere hapjes voor het zieke beest. Dat blaffen van de hond had op de kudde een merkwaardige uitwer king. Bij onze komst graasden de schapen waaiervormig over de grote wei verspreid, maar toen zij de blaf van Victor hoorden, was het alsof een èlectrische schok door de kudde voer. Vlugger dan het verteld kan worden, kwamen zij in een kring op Van Dijk toe, die tevreden constateerde „Ja, ja, se lüstert goed-" Een jas meer of minder NEE, we zijn er niet achter ge komen hoe Van Dijk plotseling uit het niet kon opduiken en we zouden er hem ook geen plezier mee hebben gedaan wanneer we verder gespeurd hadden. Hij mompelde iets in z'n baard van „vliegvelden" en van „sappige klaver- en kleiweitjes" en zo bestaat er nu alleen een gerecht vaardigd vermoeden dat hij met zijn wit- en zwartgewolde kudde langs allerlei binnenweggetjes kort geleden uit de Betuwe is komen zwalken, na een zwerftocht langs diverse vlieg velden. Hij heeft leren berusten in het feit dat hij tot de „bezienswaardighe den" behoort. Wat de mensen zeggen, och, hij maakt zich wel' eens nijdig, maar als het met de hond en de schapen maar goed gaat, vindt Van Electronica in speelgoedwinkel De electronica heeft thans haar in trede in de speelgoedwinkels gedaan. Ontwerpers en technici van een Brit se firma hebben een modél vracht schip vervaardigd, dat geheel door radiosignalen te besturen is. Dit is het eerste door radio bestuurde model dat in massa wordt vervaardigd, hoe wél de vraag ernaar reeds geruime tijd groot is geweest. Het schip, nauwkeurig tot in elk detail, is 50.8 cm lang. Op de druk van een knop of het draaien aan een vliegwiel op een kleine draagbare zender voert het iedere manoeuvre uit die men wenst. Het schip kan zelfs bijdraaien. De werking van de zender is nauwkeurig tot op een afstand van 137 meter. Het schip heeft een antenne via welke de signa len naar een eenheid onder het dek worden gevoerd, bestaande uit ont vanger, de activator en de motor. Het gehele bestuursmechanisme kan ook voor andere modellen worden ge bruikt, bijv. voor zeilboten, speel- goedauto'tjes en vliegtuigen. Nog geen opheldering in moord op Eindhovenaar Uit het onderzoek door Belgische politie-autoriteiten is gebleken, dat de moord op de Eindhovenaar v. d. V., niet op de plaats is gebeurd, waar hel lichaam werd gevonden. Men neemt aan, dat het slachtoffer, na te zijn gewurgd, in een deken werd ge rold en toen naar de plaats werd ver voerd waar het later werd aangetrof fen. Op het armoedig geklede slacht offer werd een bedrag van f 120. gevonden, zodat roofmoord niet waarschijnlijk is. Men gelooft, dat 't hier ging om een onderlinge „afre kening" van smokkelaars. Strijd om het monster van Loch Ness E. n onverschrokken Engelse vissersman hoopt het beroemde monster van Loch Ness te vangen, maar de loyale Schotse buren van het monster zijn lijnrecht tegen dit idee gekant. De grijze hengelaar Stanley Tomkins en zijn helpers zijn van plan radar te gébrui ken om hel monster te lokaliseren, en het te vangen met een stalen sleepnet of een kabel waaraan een dood schaap als aas beves tigd is. Het monster is sedert 1933. door meer dan duizend personen ge zien. Sceptici hebben bij diverse gelegenhe den beweerd dat het monster een grote vis, een bruinvis, een zee hond, een balk of een ■streng mijnen uit de eerste wereldoorlog is. Maar vélen in Noord- Schotland houden vol dat het monster echt is. Vorig jaar nog heeft visser Peter An derson geméld, dat h\, het monster op 90 va dem diepte had waar genomen op het scherm van zijn echo apparaat. Tomkins, een 12-ja rige inwoner van Throop, wil het mon ster vangen, het bekij ken en het dan weer vrij laten omdat het thans een van de grootste attracties van Schotland is. De hoofdagent van politie van Invernes- shire heeft Tomkins verteld dat de plaatse lijke bevolking gekant is tegen zijn expeditie en dat hij er goed aan zon doen zich twee maal te bedenken. De juiste omvang en uiterlijk van het mon ster worden omstre den. Arthur IIMee, die beweert het mon ster op 23 Juni 1935 in helder water gezien te hebben, zeide dat het ongeveer tien meier lang en ruim een meter dik was, spits toelo pend naar de staart. SNELLERE TREINVERBINDINGEN. Dijk een heleboel best: Niet alles. Onze vraag naar zijn plannen voor de winter werd niet gewaardeerd. „Wat doch ie? De winter is juust best voor de schaap!" „Maar voor Uzelf toch minder?" „O, doch ie? Dan trek 'k er een jas meer bie an" Punt. Uit. Van Dijk is hard voor zichzelf en vraagt allerminst deernis met zijn lot. Als de nacht over de bos sen valt, als de koude regen klettert en de temperatuur beneden het vries punt daalt, blijft Van Dijk buiten. In weer en wind houdt hij met Victor de wacht over zijn kudde. Op de klom- Een, en gehuld in drie, vier of als het ar koud is, vijf jassen Waakt dag en nacht SLAPEN doet hij in een droge greppel of zomaar tussen de schapen op het open veld, dicht tegen een warme wolvacht aan. Hij moet minstens 84 jaar zijn, recties in België. Frankrijk, Luxem burg, West-Duitsland en Italië, zullen nieuwe snelle Dieseltreinen, genaamd „Trans-Europa-Expressen" de be langrijkste steden op het Europese vasteland verbinden en de passagiers het maximum aan conform bieden. Zij bestaan, behalve de locomotief, uit een restauratiewagen en twee rij tuigen met een totale capaciteit van 144 plaatsen. Samenwerking, Bij de bouw van de „Trans-Euro- a-Expressen" zal ook samenwerking estaan. Van het materiaal voor de eerste vijf expressen, zo voegden de federale spoorwegen er aan toe, zou 62% uit Zwitserland komen, krach tens een met de Nederlandse spoor wegen bereikte overeenkomst, welke de expresse-treinen aanbesteedt bg Werkspoor in Utrecht, de Zwitserse Industriemaatschappg (SIG) in Neu- hausen en de AG Brown-boverie en Co (BBC in Baden). Werkspoor zou, volgens een bekendmaking van de Zwitserse federale spoorwegen, de locomotief leveren, BBC zal dc clcc- trische installaties verzorgen en SIG zal de rgtuigen bouwen. De eerste Trans-Europa-Expresse moet volgens het schema begin 1957 op de rails komen. Volgens het bestaande plan zal de trein rijden tussen Parijs, Mi laan, Zwitserland, West-Duitsland, België en Nederland, tussen Zwitser land, België en Nederland en tussen deze drie landen en West-Duitsland. „Het is heel goed mogelijk, dat de prijs van de kaartjes voor deze trei nen iets hoger zal zgn", aldus func tionarissen in de Zwitserse hoofd stad, „maar het definitieve besluit hierover is nog niet gevallen. Negers en blanken samen in parken en zwembaden Uitspraak van Opperste Gerechtshof in V.S. Het Opperste Geretshef van de Verenigde Staten heeft Maandag een lager rechtscollege in het geliik stel lend, bepaald, dat gescheidenheid van rassen in openbare parken en zwembaden ongrondwettig is. Het eerste resultaat hiervan Is, dat de gescheidenheid van rassen, dus van blanken en negers, in open bare parken en zwembaden van de staat iMaryland in stryd met de wet zal zijn. Een hof van appél oordeelde in Maart il. in deze zin en het Opperste Gerechtshof sloot zich gisteren bg dit oordeel aan. Aangezien het rechtsge bied van 't hof van appél het Fourth Circuit Court of Appeals, ook de staten Zuid-Carolina, Noord-Carollna en Virginia omvat, kunnen de negers in die staten ook aandringen op op heffing van de „colourbar" in open bare parken en zwembaden. Prin cipiële uitspraken van het Opperste Gerechtshof zijn gewoonlijk toonaan- fress? V°°r h6t gehele land' (United maar bij het minste gerucht 's nachts rijst hij op, de trouwe Victor naast zich, om. te kunnen ingrijpen als er onraad mocht dreigen. En dat is nog wel eens. Enkele schapen lopen rond met één oor. Het andere werd hen enige maanden geleden afgebeten door een wilde hond. Ergens in de buurt van Den Bosch. Het verhaal is onsamenhangend om een juist beeld van het gebeurde te krijgen, maar wij maken er uit op, dat Van Dijk behoorlijk slag geleverd heeft. De gewonde dieren, zoals ge zegd. verpleegt hij zelf en het moet een knappe veearts zijn, zegt de ouwe baas, die het hem verbetert. ,,'t Bint beste mensen en se meent het goed, mar se geef een smeerseltje van dit en een bietje van dat én dan wat rukerieë er bie, so dat het goed duur liekt en dan nóg is hun medicijn niet zo goed als wa'k zelf maak" „In de natuur is alles gegeven om mens en dier te genezen" is zijn stel regel. En daarin staat de zonderlinge oude schaapherder niet alleen. Zovele raadsels OVER zelf ziek worden denkt hij schynbaar geen ogenblik. „Bin nog lang niet versleten", zegt hg „en 'k hope nog lang mee te lo- fien". Hoe hij aan de kost komt etterlijk bedoeld is een raadsel, zoals er zo veel raadsels om hem zijn. Hij blijft bij de kudde, komt zel den of nooit in een bebouwde kom waar bakker en kruidenier zgn en om zijn garderobe bekommert hij zich al helemaal niet. In deze dagen wordt hij echter tot zijn volle tevredenheid verzorgd door mevrouw Rozenboom, die hem drie maal daags een stevig maal bereidt, dat grif .tot de laatste kruimel ver dwijnt. Hoewel, vandaag of morgen zal de heer Rozenboom met een pan netje eten op de hertenwei verschij nen en dan zullen herder en kudde als in het niet schijnen opgelost. Ver dwenen, zonder achterlating van adres „Maar hoe doet U het dan", wil den wij weten, „als de schapen in het voorjaar geschoren moeten worden „Laa'k doen". „Gaat U dan op zoek naar een schaapscheerder?" Er treft ons een priemende blik. Wat een onnozelheid, denkt Van Dijk waarschijnlijk... „Wel neen, je moet se niet achterna lope. Die kerels komme vanzelf wel". En zo wordt ook de verkoop van de wol geregeld, 't Komt allemaal van zelf in orde. Naar zijn spaarbankboekje hebben we maar niet geïnformeerd. Verhaal zonder begin IK HEB er nog wat te koop", kon digt hij dan uit zichzelf aan. „Beste lammeren en ook wat schaap". Hij schijnt warempel zijn praatdag te hebben en daarom wa gen we nog een kans. „Hoe lang doet U dit werk nu al?" „O, ik „heue" al van mien twaalfde jaor af", laat hij los. „Mien vader had (hij schijnt zijn jeugd ergens in de buurt van Amersfoort te hebben doorgebracht) zoals meer boeren een stuk of wat schaap. Andere boeren ok en die heuden we dan. 't Ging toen niet om de schaap, maar om de mest". „En bent U toen gaan trekken, het land door?" „O nee, toen nog niet", zegt de oude zwerver nog, maar dan doet hn er ook ineens het zwijgen toe. Wat zit er achter? Een boerenzoon, die misschien om een meisje, het ouder lijk huis de rug toekeerde en de „breeveertien" op ging? Van Dijk tuurt maar in dê wijde verten, alsof hij ergens iets bijzonders zag gebeu ren en zwijgt over zijn verleden als het graf. Hoe het zij, maatschappelijk ge strand is hij beslist niet. Hij heeft een eigen bestaan, is niemand tot last en zorgt voor zijn beesten als een moeder voor haar kinderen. Bouwopdracht over drie landen verspreid. (Van United Press)) Een voorstel van de president-di recteur der Nederlandse spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander voor sa menwerking op het gebied van in ternationale treinverbindingen tussen de Europese hoofdsteden, heeft geleid tot een nieuwe samenwerking tussen de Nederlandse spoorwegen en de Zwitserse federale spoorwegen. Volgens het voorstel, dat ook ge steund wordt door de spoorwegdi-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7