Veel critiek op financieel beleid van minister Van de Kieft C ,,'flaUohiez éjenèoeI Zullen Zuidelijke staten van V.S. hun parken verkopen KLANKBORD WAARSCHUWING TEGEN EEN WETTELIJK PERFECTIONISME WOENSDAG 9 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 STAATSUITGAVEN LOPEN TE HOOG OP Beangstigende uitbreiding van het ambtenarenkorps (Van onze parlementaire redacteur) De minister van financiën is zelden te benijden. In een tyd van laag conjunctuur, wanneer we dus leven in de magere jaren, is het moeiiyk de touwtjes van het financieel beleid zo strak in handen te houden, dat geen brokken gemaakt worden en zo weinig mogelijk ontevredenheid wordt ver wekt. Ook in perioden van hoogconjunctuur, de vette jaren waarin we thans leven, kost het financieel beleid de bewindsman eveneens veel hoofd brekens. Er doemen dan nieuwe problemen op. Minister Van de Kieft heeft er dapper mee geworsteld, doch hjj heeft de goede oplossingen slechts zeer ten dele gevonden en dit had Dinsdagmiddag In de Tweede Kamer, waar de afgevaardigden aangetreden stonden voor de financiële beschouwing over de rijksbegroting van 1956, veel critiek te verduren. kelijk" uit. Duidelijk liet deze af gevaardigde overigens uitkomen, aat hij voor loonsverhoging voel de. Nu komen de hogere winsten, voortvloeiende uit de hoog-con- junctuur de ondernemers ten goe de, al weet de fiscus hen wel te vinden, doch de billijkheid eist dat de werknemers er in delen. Er bestond zelfs een merkwaardige eenstemmigheid over enkele hoofd punten van zijn politiek. Een van die fiunten was de sterke divergentie ussen de ramingen van de inkom sten en de uitgaven enerzijds en de werkelijke inkomsten en uitgaven anderzijds. De begroting geeft een tekort te zien doch er zijn nog zo veel uitgaven in het komende jaar te verwachten, deels ter financiering van wettelijke maatregelen, die nog moeten worden ingevoerd, dat het reële tekort nog aanzienlijk zal stij gen. Boze woorden heeft de bewinds man te slikken gekregen over de staatsuitgaven en over de veront rustende stijging van het aantal ambtenaren. Enige waardering be stond er voor ministers poging om door een beperking van de investe ringen eventuele inflationistische ge varen te bezweren. Doch ook hier was men lang niet tevreden, omdat de heer Van de Kieft naar het oor deel van een aantal leden het zwaar tepunt van de investeringsbeperking meer gelegd heeft bij het particuliere bedrijfsleven dan bij de overheids sector. Tenslotte kreeg de bewindsman verwyten te slikken over de moeilijke onoverzichtelijke inrichting van de begroting. Men hield hem het be drijfsleven als lichtend voorbeeld voor. Met name mr. Van Leeuwen van de VVD klaagde er over, daarin gesteund door de heer Hofstra van ae PvdA, dat het moeilijk is een dui delijk inzicht van de toestand van 's lands geldzaken te krijgen door de ingewikkelde opstelling van de cij fers. Behalve deze afgevaardigden spra ken in deze vergadering, die van des middags een uur tot des avonds kwart over zeven duurde, de heren Van den Heuvel (AR), Van de Wete ring (CH), Lucas (KVP), Weiter (KNP), Wagenaar (CPN) en Van Dis (SGP). Werkeloos Met verwondering constateerden en kele sprekers, dat de minister over tuigd is dat de staatsuitgaven hoog, wellicht al te hoog oplopen, maar dat hij er desondanks niets tegen doet. De heer Van de Wetering nam daar geen genoegen mee. Hij infor meerde zeer instantelijk hoe het pro gramma van afremming van de over heidsuitgaven luiden zal. De heer Lu cas legde er, nadat ook de heer Van Leeuwen hem al was voorgegaan, een schepje op en demonstreerde zijn bezorgdheid met enkele cijfers. Ten opzichte van de begrotingscijfers van 1953 stegen de uitgaven telken jare met respectievelijk 5%, 8% en 12 procent. De katholieke afgevaardigde verlangde daarbij dat het overheids- f;eld nuttig wordt besteed. Hij hoop- e op de indiening in dit zittingsjaar van een wetsontwerp inzake steun verlening aan weduwen en wezen en gaf enkele frappante staaltjes van verspilling door het tegen elkaar in werken van het rijksinkoopbureau en de rijksgebouwendienst. Al vroe ger heeft hij een spierinkje uitge worpen over de afstoting van Be paalde staatszaken. Hij hoopte, er nog steeds een kabeljauw mee te van gen. Ook pleitte hij, gesteund door de heer Weiter voor een efficiente werkwijze van de overheidsdiensten. De heer Hofstra volgde dit voorbeeld. Loffelijk achtte hij het, dat de rege ring denkt aan een apart bureau aat bezuinigingen zal moeten invoeren, doch dit bureau zal al gauw een paar honderd .ambtenaren omvatten, vreesde hij. Dan gaf hij toch de voor keur aan de rekenkamer. Hausse-mentaliteit Overigens kon het socialistische lid wel begrijpen, dat verhoging van de staatsuitgaven voor be paalde nuttige doeleinden niet al tijd te vermijden valt. Toch had hij het gevoel dat een zekere haussémentaliteit de overheids diensten had aangetast. Hg sprak in dit verband het woord „beden- BESPARING: „Wij verkopen licht beschadigd aardewerk kopjes, schotels en wat dies meer zij. Ideaal om te gebruiken bij echtelijke ruzies, woedeuitvallen van huisvrouwen, fa milievetes". Een Londens warenhuis, waar men dit alles kopen kan, verze kert zijn klanten, dat men later dank baar is dat het goede servies ge spaard bleef. Van de aanbieding Wordt druk gebruik gemaakt. LEERLINGEN: Wét de jongelui op een lyceum in Nice willen leren, ver telt de geschiedenis niet. Zij kregen een fikse geldboete omdat zij een emmer water over de geschiedenisle rares uitstortten en daarna de filo sofieleraar, die te hulp kwam, met schuimblussers bespoten, zodat hij ernstige brandwonden opliep. Tot slot sloeg een van hen vermomd als glazenwasser met 'n hamer twaalf ruiten in De stijging van de staatsuitgaven vindt formeel haar oorzaak m de opmerkelijke uitbreiding van het ambtenarenapparaat, niet het minst bg het departement van oorlog. Er zijn harde woorden over deze toene ming van het aantal overheidsdiena ren gevallen. Behalve ide minister van financiën, gelooft niemand in Ne derland, zo smaalde de heer C. van den Heuvel, dat de ambtenaren al len overwerkt zijn. Hij voegde er ter waarschuwing aan toe, dat elke nieu we ambtenaar bovendien zijn kan- tooroutillage vereist en dat het be drijfsleven, dat om mensen zit te springen, deze werknemers ontberen moet. De heer Van de Wetering noemde de sterke toeneming van het rijkspersoneel afschuwelijk en drong op inkrimping aan. Binnenlandse bestedingen Zoals gezegd, de Kamer oordeelde milder over het afremmen van de binnenlandse bestedingen teneinde inflationistische tendenzen te vermij den. Wat het bedrijfsleven betreft past de bewindsman daarvoor voor namelijk twee middelen toe en web temporisering van de vervroegde af schrijving en versnelde inning van de vennootschapbelasting. Men vond dat nog zo kwaad niet al verbaasde men er zich over dat de regering er zo spoedig na de belastingverlaging toe gekomen was. Veel minder beviel het echter een aantal leden, dat de beperkingen in de eerste plaats bij het bedrijfsleven gezocht zijn. De héér Lucas verlang de zeer nadrukkelijk gelijktijdige evenredige beperking van de investe ringen in de ovevheids- en in de par ticuliere sector en de heer Van de Wetering drong op een geleidelijke beperking aan, ornaat hij van een •plotselinge inkrimping nadelige ge volgen vreesde voor het bedrijfsleven ten opzichte van het buitenland. De heer Lucas beval nog een middel aan, namelijk de uitgifte van een nieuwe staatslening tegen voordeli- Ïer voorwaarden dan de laatste, literaard zijn er de hele lange mid dag door ook tal van andere punten ter sprake gekomen. Zij waren me rendeels van ondergeschikt belang of van theoretische aard. Wij tekenen er nog uit aan, dat de heren Van Leeuwen en Lucas om fis cale maatregelen verzochten teneinde het sparen en daardoor de bezitsvor ming te bevorderen en dat enkele af gevaardigden aandrongen op maat regelen tegen de uitwassen van het huurkoopsysteem. De minister komt hedenmiddag aan het woord. Frans-Zwitserse expeditie bereikte top Ganesj Himal Een Frans-Zwitserse expeditie on der leiding van de Zwitser Lambert is er op 24 October in geslaagd de top van de ongeveer 8000 meter hoge Ganesj Himal in het Oostelijk deel van Nepal te bereiken. Deze berg was tot dusver onbedwongen, aldus is Dinsdag te Katmandoe vernomen. De top werd bereikt door Lambert, Gauchat, mevrouw Claude Kogan en Gendre. Gauchat is op de terugweg in een ra- vgn gestort en om het leven gekomen. Z.K.E. prins Bernhard, juist per ,yJan van Riebeeck" op Schiphol terugge keerd uit de West, vertélt kennelijk zijn eerste reisverhaal aan zijn ge ïnteresseerd toeluisterende dochters. Prinses Irene is op deze foto niet zichtbaar. PENSIOENVOORZIENINGEN Bij aanpassing aan de ouderdomsverzekering In de Dinsdag in het Kurhaus gi tuden algemene ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werkge vers-verbond, heeft mr. W. van Elden, directeur van de bank van handel en scheepvaart en voorzitter van de ad vies-commissie voor personeelsfond- sen gesproken over „aanpassings- vraagtukken bjj particuliere voorzie ningen". Bezien wij de pensioen-positie van den doorsnee-arbeider, zo betoogde spreker o.m., dan krijgen wij in de toekomst het navolgende beeld: wet alg. ouderdomsvoorzekering 1.338; ouderdomsrente inval wet ca. 5 p.w. 260; bedrijfspensioenfonds ca 12 p.w. 624; 2.222; loon 70 p.w. is per jaar 3.640; 2.222 is ruim 60% van 3.640. Deze 60% van het laatstgenoten bruto-loon is voor den 65-jange vrij van premie (algemene ouderdoms verzekering 7%, bedrijfspensioen fonds ca 3%, ziektewet 1% en werk- loosheidwet 1%%) terwijl er voorts verschil in belastingdruk zal zijn ten gunste van den gepensionneerde. Het pensioeninkomen van vorenbe doelde arbeider kan dus gelijk ge- Genève staat op het ogenblik in het middelpunt van de wereldbelangstel ling. Uit vele landen zijn verslagge vers gekomen om de gebeurtenissen te verslaan. De Zwitserse P.T.T. heeft voor perfecte verbindingen gezorgd, zélfs vanuit een hangar op het vlieg veld kunnen de journalisten in ver binding komen met hun krant als ze zich tenminste door het lawaai van een vliegtuigmotor heen verstaanbaar kunnen maken. REACTIES OP UITSPRAAK OPPERSTE GERECHTSHOF. Velen willen rassenscheiding geheel handhaven. De uitspraak van het Opperste Gerechtshof van de Verenigde Staten dat liet weren van kleurlingen uit openbare zwembaden, parken en andere re creatie-oorden in strijd is met de grondwet heeft in de Zuidelijke Staten ve le tongen los gemaakt. Verscheidene hooggeplaatste functionarissen heb ben duidelijk laten blijken, dat zij het niet eens zijn met de beslissing van het hoogste rechtscollege. Sommigen verklaarden zonder veel omhaal, dat zjj zouden zien wat zij konden doen om de toestand het hoofd te bieden. An deren zeiden, dat zij een afwachtende houding zouden aannemen en maar weinigen heten blijken, dat zjj zich zouden neerleggen bij de uitspraak, om dat nu eenmaal het Opperste Gerechtshof in zaken als deze het laatste woord heeft. Tot de onverzoenlijksten behoort ongetwijfeld Marvin Griffin, de gouverneur van de staat Georgië. Hij deelde Dinsdag mede, dat Georgië liever alle openbare parken, die de staat beheert, van de hand zal doen dan ze open te stellen voor kleurlingen. Het gemeenschappelijk gebruik door verschillende rassen van de parken van de staat Georgië en andere open bare recreatie-oorden zal niet gedoogd of getolereerd worden, zei Griffin. Geheel anders dan deze onverzoen lijke reageerde mevrouw Kathreen Abbey Hanna, de voorzitster van de commissie, die de openbare parken yan de staat Florida beheert. Zij sprak de hoop uit, dat de openstelling van de parken voor niet-blanken zodanig met wijs beleid geregeld kan worden, dat zich geen wrijvingen of andere moeilijkheden zullen voordoen. Tus sen deze twee uitersten lagen andere reacties in een rijke schakering, som mige hevig emotioneel, andere blijk- gevend van kalm afwachten. De uitspraak van het Opperste Ge rechtshof, die gisteren opnieuw stof deed opwaaien in het Zuiden had for meel betrekking op de openbare par ken en zwembaden in de staten Mary land en Baltimore en een golfbaan in Atlanta (Georgië). In de praktijk zal de consequentie er van zijn, dat alle zuidelijke staten zich er naar moeten richten. De staat Maryland, zo blijkt uit de officiële reacties daar, zal de uitspraak van het Opperste Gerechtshof aanvaar den als richtlijn. De hooggeplaatste functionnaris van de staande magi stratuur in Maryland, de attorney ge neral C. Ferdinand Sybert zei: „Het Opperste Gerechtshof is de hoogste rechtsinstantie.. Wij, die de wetten van het land respecteren kunnen niets an ders doen dan er ons bij neerleggen." Griffins voorganger als gouverneur van Georgië, Herman Talmadge, .die bekend staat als een van de meest on- verzoenlijken in het gehele Zuiden, voorspelde dat de openbare recreatie oorden in een groot deel van de zui delijke staten zullen verdwijnen. Dit betekent vermoedelijk het einde van de meeste openbare golf banen en andere-recreatie-oorden, zei hij. Gemeentebesturen zouden volgens hem die oorden kunnen verkopen aan particulieren. Dit denkbeeld is overigens niet nieuw. Enige maanden geleden werd het openbare park van Leiand, een stadje in Mississippi, voor de no minale som van tien dollar over gedaan aan een vereniging. Tal madge ontpopte zich enige tijd ge leden als een krachtig voorstander van een andere ontwijkingsmanoeu vre: het vervangen van de openba re scholen door particuliere scholen ter omzeiling van de uitspraak van het opperste gerechtshof, dat ge scheidenheid van rassen op scholen in strijd is met de grondwet. steld worden met 70% van zijn laatst- f enoten netto-loon. ndien er een bedrijfspensioenfonds is dan zal er voor de particuliere sector dus niet veel aanleiding meer bestaan om nog iets extra te doen. Als er geen bedrijfspensioenfonds is, dan zal in de particuliere sector kunnen worden volstaan met een uitkering die onge veer gelijk is aan wat anders het Be drijfspensioenfonds gedaan zou heb ben. Indien de geopperde bezwaren weerklank vinden in het parlement, dan is de kans groot, dat de wettelij ke aanpassingsmogelijkheid wordt ingeperkt. Ernstiger nog blijkt het spreker, indien een nieuw art. 60 een geheel complex van regelen zou be vatten, waarin getracht zou worden de gehele materie der aanpassing tot in de bijzonderheden te regelen. Spr. zou dan ook ernstig willen waar schuwen voor een wettelijk prefec- tionisme, dat dwars ingaat tegen de sfeer van vrijwilligheid en onderling overleg, waarin tot dusver de pen sioenvoorzieningen in Nederland tot stand zijn gekomen. Aan degenen, die thans opnieuw met pensioeninkomsten uit anderen hoofde rekening willen houden en die het bodempensioen willen verminde ren al naar gelang de pensioenge rechtigde meer of minder eigen in komsten heeft, zou hij tenslotte wil len vragen, of zij alle narigheden ver bonden aan de noodwet Drees thans alweer vergeten zijn. Deze wet heeft jarenlang remmend gewerkt op de ontwikkeling van het particu liere pensioenwezen in ons land. Met de verklaring van de stichting van den arbeid en het aanpassings artikel 60 van het wetsontwerp is men nog niet uit de moeilijkheden. Wel is daarmede de weg gebaand om in onderling overleg tussen werkge vers en werknemers een redelijke herziening van de bestaande particu liere pensioenregelingen in de voor elk specifiek geval meest geeigende vorm te bereiken. Haagse politie deed inval in scholieren-dancing Zondagavond heeft de Haagse poli tie een inval gedaan op een zolder, gelegen boven een kolenpakhuis in Den Haag. Deze zolder was ingericht als dansgelegenheid. Het betreft hier een dansclub, voortgekomen uit scholierenverenigingen, die buiten de door de school georganiseerde feest jes eens vrg willen dansen. Reeds enige tijd is de politie met deze actie bezig. De ouders van deze j'ongelui hebben meestal geen idee waar hun kinderen vertoeven en de politie stelt deze ouders dan ook onmiddellijk op de hoogte, waar zij hun zoon of doch tertje neeft aangetroffen. De politie heeft opgemerkt, dat in deze scholie renclubs allerlei ongewenste elemen ten zijn binnengedrongen, die deze clubs organiseren op commerciële grondslag. Poujade stelt candidaten voor verkiezingen Pierre Poujade's beweging voor belastinghervorming, waarvan bijna een millioen Franse winkeliers lid zijn, heeft besloten in elk kiesdis trict candidaten voor het parlement te stellen. H Apenstreken Een gevoelig klein aapje dat H Maandag uit zijn kooi in een Londense dierenwinkel wist te breken, besloot ook zijn lotge- noten de vrijheid te hergeven. Hij peuterde een flink aantal s kooien open en even later krioelden er 27 witte muizen, zeven parkieten, twee kanaries en zeven vinkjes door de win- kei. Hlllllilllllll Het Wereldgebeuren. Invitatie De Russische hoge ome's hebben grote ogen opgezet, toen de pre mier van Birma, die dezer dagen op bezoek was in Moskou, een ver rassende tafelrede hield. „Als ik zo eens om me heen kijk", zo zeide die premier, Oe Noe, onder meer. „dan moet ik zeggen, dat Rus land toch eigenlijk ook een Aziatisch land is. Zou het geen idee zijn, om de Sowjet-Unie te laten meepraten, wan neer vertegenwoordigers van Afri kaanse en Aziatische landen weer sa men aan eer. conferentietafel zouden taan zitten, zoals dit jaar in Ban- oeng?" Dat de communistische leiders van het onmetelijke Russische rijk niet weinig opkeken bij dat idee, had zijn reden. Zij hadden totnutoe altijd ge dacht, dat de Afrikaanse en Aziati sche machten-in-opkomst elkaar juist hadden opgezocht, om buiten de te genstellingen van de grote mogend heden van het ogenblik hun eigen gang te laten gaan. Kroesjtsjew, de machtige eerste secretaris van de Russische commu nistische party, verslikte zich bgna toen hg zich haastte om met zijn ge wone vurigheid uit te roepen, dat dit een prachtig denkbeeld van Oe was. Ruslands premier Boelganin, die wat voorzichtiger is uitgevallen frommel de even aan zijn keurige baardje en verzachtte die uitlating van de partg- leider een beetje: „Als u mij vraagt, zouden in elk geval de Aziatische Sowjetrepublieken als Kazachstan en Oezbekistan op het appèl kunnen ver schijnen". Inmiddels had de ontvangst van Oe Noe de gastheren in het Kremlin geen windeieren gelegd. De pre mier van'Birma was bereid gevonden, om een slotcommuniqué te onderte kenen, waaruit bleek dat hg het met allerlei Sow jet-standpunten eens was: atoomwapens moeten worden verbo den en de politiek van blokvorming is uit den boze. Zoals bekend, veroor deelt Rusland met zijn anti-blok-theo- rie het Noord-Atlantisch Pact, de West-Europese Unie en het Pact van Bagdad (het Turks-Pakistaans Ver dedigingsverdrag) enzovoort. De Russen nemen daarbij zonder meer aan, dat de buitenwereld de ogen zal sluiten voor de vorming van hele communistische blokkendozen, waarmee zij zelf bezig zgn. Ook Oe Noe is zo vriendelijk geweest, om daarvoor de ogen dicht te doen en zo kwam dan dat communiqué tot stand. Er zgn niet alleen theoretische re sultaten bereikt, maar ook heel prac- tische. De Sowjet-Unie had gra cieus glimlachend volgens de mode bereidheid getoond, om de onverkoop bare rgstvoorraden van Birma af te nemen. Rusland zal „als tegenpresta tie" een corps deskundigen, vijftig honderd in getal, naar Birma sturen om te adviseren bij de economische opbouw van het land. Aanbiedingen van andere kant om Birma uit de economische put te hel pen (van de V.N., van het Colombo- plan en van Amerika) had Oe Noe in een nabg verleden van de hand gewe zen. Vooral voor Amerikaanse hulp voelde hij niets: de grote buurman communistisch China mocht eens boos worden! Dat nu aan die andere kanten voorhoofden worden gefronst, is duïdelgk bij een blik op de kaart van Azië. Birma immers ligt aan de Golf van Bengalen tussen India en Thailand in Stggt in Birma de Rus sische invloed, dan wordt langzaam maar zeker een wig gedreven in de niet-communistische gebieden van Zuid-Oost Azië. En dat die invloed nu zal toenemen, behoeft geen betoog, want de Sowjet-Unie zal niet alleen deskundigen op het gebied van de economie sturen Het zal nodig zgn, dat ook van Westerse kant diplomatieke ac tiviteit wordt ontplooid om Bir ma, dat tot 1948 nog bij het Engelse imperium behoorde, niet helemaal in het Russische vaarwater te laten dui ken. Enige spoed is daarbg niet over bodig, want het contact met de Rus sen op hoog niveau zal weer gauw worden voortgezet. Waarschijnlijk op 1 December zullen de Sowjet-leiders in Birma landen, na een bezoek van twaalf dagen aan India. Zij komen er op tegen-bezoek en zulien benieuwd zgn naar onverwachte vriendelgkhe- den van de zo heerlijk argeloze Oe Noe. Om al direct bij aankomst in druk te maken, reizen de Russen per straalvliegtuig. En Boelganin neemt zgn dochtertje mee om te bewijzen, dat er in Rusland heus ook wel aar dige meisjes zgn. Premier OE NOE tegen blokken Antwerpen dringt aan op verbinding Schelde-Rijn De Antwerpse gemeenteraad heeft Maandagavond op voorstel van bur gemeester Craeybeckx, eenstemmig een motie goedgekeurd waarin nog maals bij de regering wordt aange- drongen op de dringende noodzake lijkheid van het aanleggen van het Moerdijkkanaal. teneinde een ge schikte verbinding te krijgen tussen de Schelde en het Rijnbekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5