Middenstand moet ook voor de jongeren aantrekkelijk blijven Ciiefariac4 BENOEMING RIJKSCONSULENT MIDDENSTAND IN ZEELAND OP TERUGWEG VAN BRUILOFT BRANDDE AUTO IN NACHT UIT lm\m Almanak ZANDZUIGER „PAULA F" DOOR DRIJVENDE BOK GELICHT Agenda 2 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE C OU RAN T WOENSDAG 9 NOVEMBER 1955 K.N.M.B..KADERDAG TE GOES Hoofdbestuurders bespraken actuele vraagstukken Middenstanders uit geheel Zeeland kwamen Dinsdagmiddag naar Goes, waar zij in „de Prins van Oranje" op een kaderbijeenkomst van de Kon. Ned. Middenstandsbond, uit de mond van enkele bondsbestuurders vernamen, wat er momentcel èn ook in de toekomst, aan vraagstukken de aandacht van de middenstand verdienen. Talrijk zijn de problemen, die de enkeling niet alléén meer kan oplossen, doch waarvoor een grote organisatie gewenst is. In dit verband kon de voorzitter van deze vergadering, de heer P. G. v. d. Weele uit Colijnsplaat, gewagen van een voorspoedige groei van de K.N.M.B, in Zee* l3nd. Er sloten zich in het afgelopen jaar zes nieuwe afdelingen, nl. Haam stede, Dreischor, Sint-Philipsland, Serooskerke, Hocdekcnskerke en Brcskens aan. Het totaal aantal afdelingen in deze provincie steeg hiermee tot 28. In zijn openingswoord schreef de voorzitter de betrekkelijk geringe op komst toe, aan de welvaart waarin men thans leeft. In een tijd van hoog conjunctuur moet er echter volgens hem juist hard gewerkt worden aan een organisatie, opdat deze paraat is wanneer er later moeilijkheden opdoe men. Verder deed de heer Van der Weele mededeling van het besluit tot het instellen van een rijksmiddenstands- consuientschap voor Zeeland, waar voor zoals elders in dit blad wordt gemeld een toezegging van benoe ming aan de heer A. Korstanje te Goes werd gedaan. De bondssecretaris, de heer D. Swa- german, besprak vervolgens een aan tal vraagstukken, die de aandacht van het hoofdbestuur hebben. Het beleid van de bond moet er op gericht zijn, aldus spr., dat het middenstandsbedrijf ook voor de jongeren aantrekkelijk blijft om zich in de toekomst aan te wijden. Hij constateerde verder een toenemende aandacht voor de wensen en verlangens van de middenstand. In dit verband noemde hij de aanstelling van een Staatssecretaris voor de mid denstand en het verschijnen van de Middenstandsnota. Als een van de eer ste vruchten van deze nota zag spr. de Advertentie.) Vier middelen die betrouwbaar zijnl vier werkelijk betrouwbare middelen helpen eikeer en. doen wonderenl Ot vlei geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Zo hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in ién tablet verenigd werken zij nóg beter «n helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen in derdaad waard is. m n in doet wonderen! benoeming van de rijksmlddenStands- GOnsulenten. De bonden zullen er echter wel op moeten letten, dat de taak van de consulent begrensd wordt. Zij zul len niet op het terrein van de bon den mogen gaan werken. „Het moe ten consulenten zijn, doch geen concurrenten van de middenstands organisaties", aldus spr. Hun hoofd taak is op te treden als contactman tussen de overheid en de midden standsbonden. De tot stand koming van de wet op het cadeaustelsel zag de heer Swager- man als een typisch bewijs van de groeiende invloed van de georgani seerde middenstand. In het verdere van zijn betoog besprak hij in grote lijnen de loon- en prijzenpolitiek en het algemeen economisch beleid. Spr. wees daarbij op het gevaar van kar tels, die verstarring in de hand wer ken, waardoor het voor Nederland moeilijk kan worden in het buitenland te concürreren. Het zou daarom fout zijn, het beleid in deze te zien als uit sluitend gericht tegen de middenstand. Nu gewerkt wordt aan een wijzi ging van het belastingsysteem, heeft de K.N.M.B. een aantal deskundigen aangezocht, die de bond op dit punt kunnen voorlichten. De fiscus Ten aanzien van het fiscale beleid, wees de heer Swagerman nog op het gevaar van het streven om gedaan te krijgen, dat met verdere belastingver laging gewacht wordt tot de conjunc tuur minder wordt. Wanneer er grote stromen geld naar de fiscus gaan, blijft het naar de mening van deze spreker een vrome wens, dat de overheidsgel den zuinig beheerd worden. Verder wees hij nog op enkele nieuwe credietvormen, als het hypo thecair crediet voor de bouw' yah nieuwe'bedrijfspanden' tot 85'procent van de bouwprijs en een inrichtings- crediet tot een max. van 40.000. De centrale middenstandsbonden vorm den in verband hiermede een waar borgfonds. Ook werd een centraal or gaan voor de bouw van middenstands- berijfspanden opgericht, om van ad vies te dienen voor vestiging in nieu we stadswijken e.d. Voorts heeft een studiecommissie het vraagstuk van de Vestigingswet in studie. Bij overname zaken op het platteland kan het voorkomen, dat men bijv. vijf of zes vakdiploma's zou moeten hebben om een zaak te kunnen overnemen. Hier in moet verandering komen, want een actieve middenstand, het vrije bedrijf dat verantwoording durft te nemen, is onmisbaar voor onze samenleving, al dus spr. Het Deltaplan Nadat over enkele punten uit deze inleiding van gedachten was ge wisseld, was het woord aan mr. F. Portheine, adj. secretaris van de K.N.M.B., die sprak óver de ver anderingen welke het Deltaplan ook voor de Zeeuwse middenstand met zich zal brengen. Zo wees hij o.a. op de verwachte toename van het vreemdelingenverkeer. De Zeeuwse Horeca-bedrijven zijn volgens hem nog niet voldoende in gesteld op een grote vreemdelingen stroom. In dit verband vestigde hij de aandacht op de mogelijkheden, wel ke de nieuwe credietregeling voor de uitbouw van bestaande bedrijven biedt. Ook de middettstandsbedrijven zullen hieraan aandacht moeten schen ken. Het zal zaak zijn, zich reeds nu op de komende ontwikkeling te gaan oriënteren. Spr. wéés daarbij op de diensten die het Productiviteitscen- trum kan bieden, in de voi'm van voor lichting op het gebied van winkelin richting, reclame, enz. Tenslotte wees mr. Portheihè op de wenselijkheid van een goede samen werking met de plaatselijke organi saties van huisvrouwen e.d., daar ook de wensen van de eigen bevolking zich onder invloed van het Deltaplan zul len wijzigen. Na -de pauze heeft de gedelegeerde voor Zeeland, mr. D. Kluiver, die bij de aanvang van de voorzitter éen ere saluut kreeg voor zijn activiteit, een gedachtenwisseling ingeleid, waarbij nog verschillende vraagstukken naar voren kwamen. Huisvlijttentöonstelling personeelsvereniging PZEM Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan heeft het bestuur der perso neelsvereniging van de P.Z.E.M. be sloten te Middelburg een huisvlijtten töonstelling te houden in de tweede helft van Januari 1956. Op deze ten toonstelling zuilen werkstukken, die in de ruimste zin des woords tot de huisvlijt kunnen worden gerekend en vervaardigd zijn door leden of huis genoten uit de gehele provincie, wor den bijeengebracht. Voor deze expositie blijkt zeer veel belangstelling te bestaan en 'n groot aantal leden heeft reeds bericht van deelneming gezonden. Voor de diver se rubrieken zullen prijzen beschik baar worden gesteld; de beoordeling zal geschieden door een onafhanke lijke jury. Aan de tentoonstelling, die ook voor niet-P.Z.E.M.-personeel toe gankelijk zal zijn, zullen verschillen de attracties worden verbonden. Nutsspaarbank Middelburg. Het totale tegoed van de spaar ders bij de Nutsspaarbank Middel burg steeg gedurende de maand Oc tober van 13.275.648,92 tot 13.299.646,79. Ingelegd werd in to taal 498.745,05 en terugbetaald 474.747,19, hetgeen een gunstig verschil van 23.997,86 te zien geeft. Het aantal rekeningen steeg van 13147 tot 13210. Er kwamen 131 nieuwe rekeningen bij, terwijl er 68 werden beëindigd. Op het kantoor Middelburg daal de het tegoed van 11.107.499,15 tot 11.075.415,82. Er werd een inleg genoteerd van 385.771,80 en een terugbetaling van 417.855,13, het- reen dus een ongunstig saldo van r 32.083,33 te zien geeft. Het btjkan- ;oor Oostburg boekte aan terugbeta lingen tot een bedrag van f 56,892,06 en een inleg van 112.973,25, der halve een positief verschil van 56.081,19. Tijdens de zitdagen in Oostkapel- le werd 1999,03 ingelegd en 975 terugbetaald. Het tegoed van het schoolsparen steeg van 52.546,61 tot 53.328,44, met 781,83. In Middelburg werden 10 en in Oost- burg 2 babyboekjes uitgereikt. De spaarbusjes-actie leverde in Octo ber een totaalbedrag van 2215,05 op. PER 1 MAART 19S6 IN FUNCTIE BESTUURDER REED ONDER INVLOED VAN Imn TOT lijfje Dinsdag 15 November aanstaande zal het oo jaar geleden zijn, dat liet huwelijk werd voltroltken tussen de heer G. van de Griek en mejuffrouw B. Snoek. Het echtpaar Van de Griek- Snoek woont in Riliand-Bath, waar het dus volgende week groot feest zal zijn. Zes kinderen werden uit dit hu welijk geboren en daarna aanschouw den twaalf kleinkinderen het levens licht FIGURANTEN Tijdens het derde bedrijf begon het bij sommigen in de zaal te dagen. ,JDie schrijver die daar alleen maar zit en iülcs zegt, die lijkt sprekend op Jansen", zo kon men hier en daar horen mompelen. Een ander, gezeten in de Middel burgse Schomvburg, tijdens de jong ste voorstelling voor de Z.V.U., staar de wat glazig naar een man die de rol van parketwachter vervulde, „Je zou toch zweren dat het Pietersen was", fluisterde hij tegen z'n echtge note. Maar die schudde zwijgend, maar beslist van nee. Hoe kan dat nou", siste ze. „En tochhield de man vol. Twee ryen verder kwam een juf frouw niet uitgekeken op het snorre tje van de schrijver. ,Dat is toch pre cies het snorretje van Jansen", gaf ze door aan haar buurvrouw, die zich op haar beurt in postuur stelde om de bedoelde toneelspeler aan een na dere beschouwing te onderwerpen. „Nee, kwam ze even later gedeci deerd,' „nee, Jansen z'n snorretje is zwarter. En bovendien, hoe zou nou Jansen hierin mee kunnen spelen. Hij is toch amateur Teneinde thans allen uit een mi— schien martelende onzekerheid te ha len: het waren „Jansen'' en „Pieter sen" en nog iemand. Leden van Het Middelburgs Dilettanten Toneel, die zo bereidwillig waren als figuranten te fungeren. En het snorretje van Jansen is niet zwarter, zoals die juf frouw dacht De heer Ed. Aarssen, besteller eer ste klasse bij de PTT te Kloosterzan- de, vierde dezer dagen zijn veertig jarig dienstjubileum. Tal van geluk wensen en cadeaux, zowel van supe rieuren als van de bevolking, getuig den van de sympathie, die men de postbode toedraagt. Maandag jubileerde te Sluiskil de heer C. van de Vnver. Het was name lijk 25 jaar geleden, dat hij by de C. N.A. in dienst trad als verbandmees- ter. Ook hem heeft het geenszins aan belangstelling ontbroken. De toneelvereniging „Semnre Avan- ti" te Sluiskil bestaat inmiadels ook al weer tien jaar. In verband met dit jubileum voert de vereniging Zondag 13 en 20 November aanstaande het toneelstuk „Het witte schaap van de familie" op. De regie is in goede han den, want zij wordt door niemand minder gevoerd dan de Vlaamse to neelcriticus Herman Brugge. BIET Gisteren is dan de strijd om de lang ste biet losgebarsten. Het is mis schien wat teleurstellend voor de heer Priem te Brouwershaven, maar de heer J. Dekker te Wolfaartsdijk rooi de op het bedrijf van de heer W. van Liere een biet van 102 cm. Hetgeen toch werkelyk wel de moeite waard genoemd mag worden. Met belang stelling wachten we het verdere ver loop van de stryd af. VEEMARKT. Onder het sprekende motto „Voor een betere koe naar IJzendijke toe" organiseert de ÏJzendykse veemarktcommissie voor de vijfde maal een najaarsveemarkt. Deze wordt Zaterdag 26 November aan staande op het marktplein gehou den en vangt om tien uur 's mor gens aan. Zoals gebruikelijk zijn er ook dit keer weer fraaie prijzen te winnen. MUZIEKTENT. Bruinisse krygt volgend jaar een muziektent. Deze zal worden gebouwd op het pleintje tussen het Kerkplein en de Korte Ring, waar thans nog het telefoongebouwtje van de PTT staat. Een deel van de kosten wordt gedra gen door de gemeente Gorssel als af sluiting van de adoptie-actie. Het ontwerp is van de Gorsselse archi tect-wethouder Sobel. Politierechter legde een voorwaardelijke straf op In de nacht van 24 op 25 Augustus raakte op de Kloetingseweg in Goes een auto in brand, wonderlijk genoeg vlak voor het huis van de brandweer commandant. De 'Öfandweèf Was dan ook snél gewaarschuwd, maar'het baatte niet moer. Bestuurder van het uitgebrande wagentje Was de 29-jarige vcrkoopsleider' W. H. de K. uit Voor burg. Deze was naar een bruilöfsfcest in Vrouwenpolder geweest en'benutte de nachtelijke uren om naar huis te rijden. Na het gebeurde bleek het de politie dat K« onder invloed van drank ver keerde. Om die reden stond Hij nu voor de politierechter terecht. T Voordat de wagen in brand vloog de oorzaak is niet-,geheel .duidelijk was K. tegen enkele paaltjes aangere den en bovendien was hij de weg kwijt. Hét alcoholpromilage; zó had de bloedproef uitgewezen, was 1,45, boven de grens dus. Een onderzoek wees uit, dat K. gedurende het feest enkele glazen wijn en een viertal bor rels had gedronken. Volgens de politie gedroeg hij zioh na het in. brand vlie gen van zijn wagen zeer zonderling. De officier, mr. J. L. Andreae, be toogde, dat het rijden van verdachte onverantwoord was geweest na zulk een hoeveelheid drank. HÜ vorderde tegen K., wiens rijbewijs onmiddellijk was ingetrokken, 1 maand voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar en voorwaardelijke ontzegging van het rijbewijs voor 6 maanden, eveneens met een proeftijd van 2 jaar. De raadsman van K., mr. J, F. G. van Deinse, voerde verzachtende om standigheden aan. Verdachte was naar zijn mening dc kluts inderdaad kwijt. De oorzaak daarvan is echter de schrik niet de drank: De politierechter meen de, dat het wettig en overtuigend be wijs is geleverd. Hij verminderde de voorwaardelijke ontzegging tot drie maanden, maar vonniste verder con form. Wegens diefstal van in totaal 225 moest zich verantwoorden de 18-jarige J. H. uit Vlissingen. Zij was in dienst bij een Belgische loods in haar woon plaats. Van de gelegenheid, dat deze met zijn vrouw van huis was en zij op.de kinderen moest passen, maakte zij gebruik om het geld te ontvreem den. Het gestolene was „belegd" in kle- Inlichtingen gevraagd De Middelburgse politie verzoekt inlichtingen over een aanryding, die Vrijdagavond is gebeurd. Zij roept een dame op, die omstreeks 19.45 uur op de hoek van de Houtkaai en de Herenstraat opzy moest springen voor een auto, die bjj deze aanrijding betrokken was, zich aan het bureau te melden voor het afleggen van eventuele verklaringen. Nieuw lid in raad van bestuur P.Z.E.M. Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen voor de vertegenwoordigers van de provincie in de algemene aan deelhoudersvergadering van de P.Z. E.M. op te dragen tot fid van de raad van bestuur van deze N.V. de heer M. J. van Poelje, lid van G.S., te benoe men. De heer Van Poelje zal dan de plaats innemen, die vrijkwam door 't vertrek van Gedeputeerde C. Hame link. ren. Later is verdachte getrouwd. Zij heeft voor vergoeding gezorgd. De officier was van gedachte, dat het huwelijk verdachte wei op betere pa den heeft gebracht. Omdat het boven dien de eerste maal was, dat zij met de justitie in aanraking kwam, vroeg mr. Andreae 2.jaar voorwaardelijk met ie^n.'proeftijd van 3 jaar. Het vonnis. j\pfSé conform. Geen voorbeeld,.. De Kamperlandse landbouwer J. A. D., 35 jaar oud, had zich, zo zei de po litierechter, niet bepaald „als een voor beeld voor de knechts" gedragen. Deze Noord-Bevelander gaf namelijk enkele keren 'zijn arbeiders opdracht „wat grint mee te brengen". Het grint lag aan de kant van de weg en behoorde aan de Rijkswaterstaat. D. kon het goed gebruiken voor -de aanleg van een betonvloer. „Het gaat niet aan, dat U zich op een dergelijke wijze bevoorrecht", zei de officier, die 75 of 10 dagen eiste. „Hebt U daar nog iets op te zeggen?" vroeg mr. Van Empel, waarop ver dachte informeerde of de hoeveelheid van het gestolene ook nog verschil maakte wat de strafmaat betreft De politierechter zorgde toen snel voor een vonnis, conform de eis. De heer A. Korstanje te Goes aangezocht Binnenkort is de officiële benoe ming te venvachten van de heer A. Korstanje te Goes tot Rijksmidden- standsconsulent voor Zeeland. Het ligt in de bedoeling dat deze func tionaris, die do rang van referenda ris zal krijgen, per I December een opleiding van drie maanden op het Departement van Econ. Zaken ont vangt, om dan per 1 Maart 1956 zijn taak in Zeeland aan te vangen, De functie van Rijksmidden- standsconsulent is nog geheel nieuw. Voor de provincies Groningen, Gelder land, Limburg en Zuid-Holland wer den dergelijke functionarissen per 1 Juli jl. be-, noemd. De idee tot het aanstellen van dergelijke voorlich tingsambtenaren zoals bijv. de land en tuinbouw reeds lang kennen, werd in de vorig jaar verschenen Midden standsnota geopeprd. Het is de taak van de consulenten, dat zy door voor lichting de bedrtffseconomische posi ties van de bedrijven helpen verbe teren en ook de verhoging van de productiviteit stimuleren. Naast voorlichting over overheidsmaatrege len in het belang van de middenstand zal de consulent anderzijds adviseur voor de overheid moeten zijn inzake plaatselijke en regionale verhoudin gen. Hij zal in het algemeen als schakel tussen de overheid en de middenstandsbonden moeten funge ren. De heer Korstanje, die voor deze functie in Zeeland werd aange zocht, is momenteel directeur van het Zeeuws Instituut voor Han delsonderwijs te Goes. Geboren in Schrijfster Jo L. F. de Liefde werd tachtig jaar Goesse schreef romans en vele kinderboeken Dinsdag vierde de schrijfster mej. J. L. F. de Liefde thans wonende aan de Stationslaan te Zeist, haar tachtigste verjaardag. De schrijfster werd geboren te Goes en verhuisde later naar Hoorn, waar zij reeds op 17-jarige leeftijd bijdra gen leverde aan Christelijke tijd schriften voor de jeugd. Later schreef zij een' serie 'leesboekjes voor het- La- °'e? onderwijs, waarvan .enkele een Ie- druk beleefden. Hierna volgden kinderboeken zoals „Piet en „Óé-tje" en „Onder zes neefjes en nichtjes". Te Zeist schreef mej. de Liefde haar romans „In liefde bloeyende". (1912) „Begeerte des Harten", „De vrucht die blijft", enz. Haar boekje ,;Als een, die zijn Moeder troost" werd indertijd voor de radio voorgedragen, bij welke gelegenheid de schrijver W. G. van der Hulst haar de talent volste schrijfster van Christelijke lec tuur noemde. Ergens schreef zij. Ik moet, ón danks het gebrekkige, schrijfster zijn by de Gratie Gods, ofik ben het in het geheel niet". Zy schreef met een eenvoudige distinctie en hechtte ;rote waarde aan de sfeer van het 'oek, aldus het Utrechtsch Nieuws blad. Om gezondheidsredenen heeft me juffrouw de Liefde het schrijven ge stopt, maar zij zal terug kunnen zien op een omvangrijk oeuvre en een wel besteed leven. IN ZAND KREEK BIJ VEERE In minder dan 20 minuten 1916, was hij tot en met 1944 te Middelburg woonachtig, Hij be zocht daar de R.H.B.S. en behaal de diverse boekhouddiploma's, het Staatspraktijkdiploma, diploma Ned. handelscorrespondentie en vakleraar Handelswetenschappen. Op 18-jarige leeftyd kwam hij als ambtenaar in dienst by de P.Z.E.M. In 1945 verkreeg de heer Korstanje op zijn verzoek eervol ontslag, om zich te Goes volledig te gaan wijden aan het geven van lessen in boek houden, moderne bedrijfsadministra tie en opleiding voor het midden- standsdijjloma. Vorig jaar begon hij ook met een systeem voor moderne bedrijfsadmi nistratie bij verschillende bedrijven in te voeren, terwijl van zijn hand te vens enkele leerboeken over bedrijfs economie en handelsrekenen versche nen,. waarvan er één o.a. op de Econ. hogeschool wordt gebruikt. Verondersteld mag worden, dat Goes als standplaats voor deze nieu we functionaris zal worden aangewe zen. Goed verzorgd extra nummer van „Hervormd Vlissingen" Over nieuwe Johannêskerk Ter gelegenheid van de inwijding van de Jóhanneskerk in Vlissingen (vanavond om zeven uur) verscheen er een extra nummer van „Hervormd Vlissingen", geheel gewijd aan de nieuwe kerk in Vlijsingen-Noord, met o.in. een kort woord van burgemees ter mr. B. Kolff. Naast de bijdragen van enige pre dikanten, schreven o.a. de bouwmees ters, de architecten Berghoef en Kla- renbeek, een artikel, dat handelt over de vorm van de kerk. Bij de vormgeving' werd rekening gehouden met enkele bepaalde aspec ten. Zo kwam reeds bij het maken van de eerste tekeningen, in 1944, naar voren dat het gebouw als wijkkerk in de bebouwing aan de Bonedijkestraat zou moeten domineren en dat het een sterk, eigen karakter zou moeten krij gen. Zo mogelijk met een van de om liggende bebouwing afwijkende, rijke materiaalbehandeling, zonder toren, maar wel voorzien van een ruiter of torenachtige bekroning. Het eigen karakter tegenover de omringende huizenblokken is gezocht in de sterke contour van het bouw blok, zonder dak, gröot van maat, met een sterke nadruk op het handwerk van metselaar en timmerman, tenein de met de eenvoudigste middelen een zekere rijkdom van materiaalbehan deling te krijgen. „De thans ietwat bars aandoende zelfstandigheid van het bouwlichaam wordt straks ver zacht als het wjjkgebouw verrezen zal Zijn,, waarvan nu alleen' de aanzet, tils kosterswoning aanwezig'"is", zo.schrij ven de heren Berghoef en Kiarenbeek. Voorts bevat het goed verzorgde extra riurrimer van „Hervormd Vlis singen" nog bijdragen van o.a. orga nist Piet Broerse, ir. J. Gesinlt (over de groei van Vlisingen) en van de kerkvoogdij. Arbeidsmarkt in Zeeland Blijkens opgave van het Districts bureau voor de Arbeidsvoorziening in Middelburg stonden per 1 November j.l. bij de diverse G.A.B.'s in totaal 824 werkzoekenden ingeschreven. Het cij- :r van 15 October j.l. bedroeg 646. Van eerstgenoemd aantal waren 660 mannelijke werkzoekenden. Hiervan waren er 376 geheel werkloos, 71 wa ren werkzaam op objecten voor aan vullende werkgelegenheid, terwijl 213 tewerkgesteld waren op GSW-objec- ten. Van werkgeverszijde werden 695 aanvragen voor mannelijk personeel genoteerd. Het aantal ingeschreven vrouwelij ke werkzoekenden bedroeg 164. Van hen waren 105 geheel werkloos en 59 niet-werkloos. In deze sector wareii 207 aanvragen van werkgevers inge diend. f A dvp.rtentie i In minder dan twintig minuten heeft de 180 ton grote drijvende bok „Hercules II" van \V. A. van den Tak's bergingsbedrijf N.V. te Rotter dam Dinsdagmiddag omstreeks drie uur de zandzuiger „Paula E" van de firma Faasse uit Goes, die Vrijdag avond in de Zandkreek nabij Veere is gekapseisd en gezonken, gelicht. De „Hercules II' verkreeg hierby assistentie van een kleinere drijvende bok van het bergingsbedrijf J. van den Akker uit Rotterdam, de „Gruto II." Tegen drie uur verscheen even eens een 70 ton metende bok van het bergingsbedrijf J. van der Graaf en Mulder uit Rotterdam. De hulp van de laatste bok was echter niet meer nodig. Deze drie bergingsmaatschappUen voerden gezamenlijk het lichten van de 200 ton grote zandzuiger uit. Vol gens insiders valt de schade betrek kelijk mee; alleen de mast zou scha- Binnenbrandje Maandagavond uit voor een "binnen brandje in het huis van de heer v. d. L. aan de Middelburgseweg. Bij aan komst van de brandweer hadden de bewoners het brandje echter al weer geblust. Het behang was door vonken in brand geraakt. De brandweer was evenals de politie snel ter plaatse. Benoeming Met ingang van 16 November a.s. is tot assistent bij de gemeentelijke havendiensten en veerbedrijven te Dox-drecht benoemd de heer P. H. Boon te Goes. de opgelopen hebben. Na het lich. werd onmiddellijk begonnen de ..Pau la F" leeg te pómpen, waarmee men I tegen het vallen van de duisternis ge reed was. Geldleningen van 15 ei 10 millioen door provincie Voor bouw van veerboten op Westerschelde en voor P.Z.E.M. Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen voor twee geldleningen aan te gaan. De eerste, groot vijftien milli oen gulden, houdt verband met de bouw van de beide nieuwe, grote veer boten, die dienst zullen doen op de Westerschelde. De tweede lening, ten bod rage van tien millioen gulden, is bestemd voor de investeringen van de N.V. P.Z.E.M. De plannen voor de veerboten zijn thans byna gereed, zo zegt het colle ge en de onderhandelingen om tot aanbesteding te komen, z(jn in volle gang. De totale bouwkosten voor de schepen worden geraamd op f 15.000.000. Hoewel de minister van Verkeer en Waterstaat zich nog over de bouw van de boten moet uitspreken menen G.S., dat zy toch reeds thans machti ging dienen te vragen om de nodige kapitalen te verwerven. Vorig jaar namen de Provinciale Staten het besluit om ton behoeve van de P.Z.E.M. geldleningen tot een bedrag van 10 millioen gulden aan te gaan. Thans zyn reeds leningen tot f 9.700.000 in totaal gesloten. Volgens de begroting voor 1956 worden de P. Z.E.M.-investerlngen voor dat jaar op f 10.000.000 geraamd. Om die reden vraagt het college machtiging voor het sluiten van een lening voor dit bedrag. Voor „haar" slaagt U nergens beter dan in 't Geschenkenhuïs. Honderden echte dames cadeautjes en in iedere denkbare prijs. Uw succes met uw ca deautje is voor 100 verzekerd. - l/oor ~Haar naar VANDAAG Middelburg Electro: „Koning der Ma nege", (14 jaar), 19 en 21.15 uur. Schouxyburg: CFA, „Mandy", (alle leeftijden), 20 uur. „De Burg": ver gadering Ziekenhuisverpleglng Wal cheren, afd. Middelburg, 20.30 uur. Vlissingen Ingebruikneming van de Jó hanneskerk aan de Bonedijkestraat, 19 uur; Alhambra: „De schoonheids specialist", (18'jaar), 10 en 21 uur; Luxor: „De volmaakte overval", 8.20 Goes Grand: „Gejaagd door de wind" (14 jaar), 19 uur; Korenbeurs: Jubi leumviering Ned. Ver. van Hulsvrou wen, i.v.m. 30-jarlg bestaan, 14,30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2