PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vorstelijk Paar op Schiphol door duizenden met gejuich begroet Rampgemeente Kruiningen krijgt een nieuw kart" EL GLAOUI WIERP ZICH VOOR DE VOETEN VAN BEN Y0ESSEF MOLOTOW VERWIERP VRIJE DUITSE VERKIEZINGEN Vandaag... 198e Jaargang-No. 263 Dagblad uitgave van de flima Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 1 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 Nov. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaaJ tarief. Kleine advertenties tmax 8 regels) 23 cent per regei met een minimum van 1.—. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. JEfur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 61, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, FIniandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. N Bogerdstraai 24, teief. i ONDER INDRUK VAN HARTELIJKHEID IN DE WEST. handdruk en woorden van dank af scheid van gezagvoerder N. W. Bos en zijn bemanning. Het Koninklijk Paar onderhield zich daarna nog geruime tijd met de vele aótoriteiten, onder wie wij o.in. opmerkten de ministers Beyen, Donker, Staf en Luns, de ge volmachtigde minister van de Neder landse Antillen, mr. Lampe, de vice- president van de Raad van State, jhr. mr. S. Beelaerts van Blokland, de commissaris der koningin in Noord- Holland, dr. M. J. Prinsen, alsmede de burgemeesters van Amsterdam en Haarlemmermeer. De andere leden van het gezel schap gingen naar hun familiele den, die al vol ongeduld op hen stonden te wachten. De minister van Overzeese Rijksdelen, prof. Koningin Juliana omhelsde haar dochters en haar moeder Terwijl gejuich opsteeg uit duizenden helen, daalden koningin Juliana en prins Bernliard gistermiddag de roltrap af, die op Schiphol voor de uit gang van het K.L.M.-toestel, de ,Jan van Riebeeck", was gereden. Na een reis van drie en een halve week was het koninklijk paar van zijn eerste officiële bezoek aan de West teruggekeerd. De koningin, die gekleed was in een wijnrood mantelpak en de prins in een bruin costuum waarover hij een zwarte winterjas droeg, liepen eerst naar de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke. Koningin Juliana wist bijna niet, wie van haar kinderen zij het eerst zou omhelzen. Er volgde een hartelijke begroeting. De Oranjefamilie was weer verenigd, ook met prinses Wïlhelmina, die eveneens koningin Juliana hartelijk omhelsde. Vervolgens heette eerste mi nister Drees onze vorstin en de prins welkom in het vaderland, er volgde een begroeting door de andere autoriteiten en vervolgens begaven de konin gin en de prins zich op het gereedstaande podium, waar zij een kort woord spraken voor radio, film en televisie. ,fBet is een beetje onverwacht, om bij terugkomst onmiddellijk een microfoon voor je neus te zien", zo sprak de koningin, „maar ik wil toch heel graag iets over deze reis vertellen, want wij zijn buitengewoon onder de indruk gekomen van de hartelijkheid waar mee we ontvangen zijn, zowel in de Nederlandse Antillen als in Suriname." „Dit- kan alleen voortgekomen zijn", zo vervolgde Hare Majesteit, „uit een diep gevoel van verbondenheid van de Rijksdelen onderling en met Neder land in het bijzonder, en ik kan dan ook alleen maar zeggen, dat we zo'n schat aan mooie herinneringen terug brengen, dat het lang zal nemen om het allemaal weer te doen herleven in onze herinnering. We kunnen buiten gewoon dankbaar zijn, dat we dit alle maal hebben mogen meemaken." Prins Bernhard zei, zich in het bij zonder er over te verblijden, dat de economische vooruitgang in beide rijksdelen bijzonder groot is sinds de laatste keer dat hij er was. Hij ver heugde zich nu dubbel op de volgende reis naar de West. Bundel pijlen. De koningin en de prins verlieten daarop weer het podium en keerden terug naar het vliegtuig, waarvoor de bemanning stond aangetreden. Vor stin en prins namen met een hartelijke jUUiuniiiiuMHHiiiiwinHniiiiiiiBniiiiiiiwiiiifflmiiiiiiwiHmiiinii|i Antillen willen ook prinsessen zien Aan het voorlopige verslag op de Antilliaanse begroting, dat jz- Maandag in de Statenvergade- ring van de Antillen is uitge- bracht, ontlenen wij het vol- gende: H „Na het bezoek van de ko- m ningin en prins Bernhard, mo- gen de Staten met voldoening constateren, dat de plaats, die de koningin in het nieuwe p staatsbestel inneemt voor de bevolking aanschouwelijk is geworden. Het overweldigende enthousiasme en de ontroerende pp spontaneïteit van de bevolking der Nederlandse Antillen is wel het meest treffende bewijs n van haar liefde en aanhanke- lijkheid aan het beminde Huis van Oranje en van de bewuste n en innige band van saamhorig- heid binnen het Koninkrijk der Nederlanden. De hoop moge dan ook worden uitgesproken, dat dit koninklijk bezoek spoe- dig gevolgd zal mogen worden door een persoonlijke kennis- making van de prinsessen met de Nederlandse Antillen. Het lijdt niet de minste twijfel dat dit koninklijk bezoek in de an- nalen der Nederlandse Antillen zal worden geboekstaafd als een der belangrijkste gebeurte- nissen in het eerste jaar van de staatkundige zelfstandig- heid van dit Rijksdeel. n lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllll Een opname van het nieuwe dorps huis in Kruiningen. De fraaie reliëf versiering aan de deurgevel is een ge schenk van de adoptie-gemeente Apeldoorn. Vermoedelijk zal het dorpshuis begin Decembei officieel in gebruik genomen worden. (Foto P.Z.Cj Kernkamp, gaf zijn zoon behoed zaam één van de geschenken, waar mee hij op de verre reis was ver eerd: een grote bundel pijlen, waar van de punten zorgvuldig waren verpakt. Bloemen. Het was een aardig moment, toen een stewardess van de K.L.M. de Vor stin op een presenteerblad een fraaie kleine ruiker overreikte en aan prins Bernhard een witte anjer. Lachend stak de prins deze terstond op de revers van zijn overjas. Het koninklijk paar nam tenslotte met zijn dochters in een hofanto plaats, waarop reeds de koninklijke standaard stond. Snel reed de wagen het platform van de luchthaven af op weg naar Soestdijk, nagejuicht door het publick, dat zich op de dakpromenade en achter de af zetting van het platform verdrong. Prinses Wilhelmina was reeds eer der, zo onopvallend mogelijk, in haar auto gestapt voor de terugreis naar Het Loo. Ook zij werd door het pu bliek met een ovatie vereerd. West-Duitse regering aanvaardt Zorin De Westduitse regering heeft zich accoord verklaard met de benoeming van V. A. Zorin als Sowjetrussische ambassadeur in Bonn. Dit deelden zegslieden van de regering Dinsdag mede. Zorin is zoals bekend een van de Sowjetrussische onderministers van buitenlandse zaken. Sommige kringen te Bonn veronderstellen dat de per soneelssterkte van de Russische am bassade aldaar tamelijk groot zal zijn. (United Press.) CEREMONIE VAN VERGIFFENIS Na een uur in „wachtkamer" kreeg hij vorstelijk pardon Sultan Mohammed Ben Yoessef van Marokko heeft gisteren de pasja van Marrakesj, EI Glaouï, zijn vorste lijk pardon verleend. Het was op ver zoek van El Glaoui, dat de Fransen twee jaar geleden sultan Ben Yoessef afzetten en verbanden. In een salon van het hotel van de sultan te Parijs moest El Glaoui gis teren een uur wachten. Intussen ont ving Ben Yoessef in een ander ver trek Marokkaanse nationalisten, vrienden van de sultan en vijanden vaii El Glaoui. Toen hij voor de in zyn eer herstelde vorst was geleid, wierp El Glaoui zich voor diens voeten op de grond, hem vragend, het verleden geheel te vergeten. Ben Yoessef verzocht de pasja, die zich enkele weken geleden uitsprak voor terugkeer van de sultan naar Marokko, om op te staan, maar het was vergeefs. Tenslotte zei sultan Ben Yoessef: „Ik wil niet over voor bijgegane zaken spreken. Wij zijn kinderen van de toekomst. Ik ben sultan van alle Marokkanen en gij zyt één van hen. Laat ons het verle den vergeten". Bij het betreden van het vertrek had El Glaoui, die gehuld was in een spierwitte mantel, de schoe nen uitgeworpen, voordat hij na derbij kwam en Ben Yoessefs voeten kuste. Hij stamelde her haaldelijk toen hij, onder de in druk van de vernedering die hij moest doormaken, om de vergif fenis van de sultan te verkrijgen, zijn verzoek om vergiffenis for muleerde. Toen de ceremonie ten einde was. rees de pasja langzaam op van het dikke tapijt. Hij trok zijn schoenen aan en verliet het hotel in gezelschap van zijn adjudant. Zijn gele, perka menten gezicht-leek even onbewogen als altijd. In Parijs deden geruchten de ronde, dat de Franse regering morgen een nieuwe resident-generaal voor Ma rokko zal benoemen. Daarbij wordt de naam genoemd van de populaire politieperfect van Parijs, Dubois, die een geboren Algerijn is en een expert in Noord-Afrikaanse zaken. De huidige resident-generaal Pier re Boyer de Latour du Moullin, die 't oneens is met de terugkeer van sul tan Ben Yoessef, heeft de regering gevraagd, hem van zijn functie te ontheffen. (United Press). Koninklijk Paar terug op Schip- M hol. Op de foto: v.l.n.r. Prins Bernhard, prinses Beatrixprin- m ses Marijke, prinses Margriet en prinses Irene en verder H. m M. Koningin Juliana in gesprek met haar moeder, HJL.H. Prinses Wïlhelmina. Indonesië niet in het Z.0.A.V.0.-bIok Communistische verklaring officieel tegengesproken In een communiqué heeft het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Zaken een verklaring van de leider van de communistische partij, Aidit, bestreden, dat de gemeenschappelijke verklaring van de ministers Anak Agung en Casey „niets anders in dan een middel om Indonesië dichter bij de landen van de Zuid-Oost-Aziati sche Verdragsorganisatie te brengen" In het communiqué wordt gezegd, dat het kabinet-Harahap in zijn pro gramma en zijn verklaringen in het parlement duidelijk heeft gemaakt een neutrale politiek te voeren en ac tief te streven naar vrede en samen werking tussen de Aziatisch-Afri kaanse landen. Daarnaast Streeft de regering naar een goede samenwer king met alle landen en natuurlijk ook met de nabuurlanden. Het verlangen naar een goede samenwerking met Australië als buurland plaatst Indo nesië echter niet in het Z.O.A.V.O.- blok, aldus het communiqué. PESSIMISME IN GENÊVE Grote Drie beraden zich „De voorstellen, die de Westerse mogendheden hebben gedaan betreffen de het, in September 1956, houden van vrije verkiezingen in geheel Duits land, bevatten niets nieuws. Het doel ervan is, een herenigd Duitsland In de Noord-Atlantische verdragsorganisatie op te nemen en hiermede zal de Sovvjcfc-Unïe nimmer kannen instemmen", aldus heeft de Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Viatsjeslaf Molotow op de Dinsdag her vatte besprekingen der ministers van buitenlandse zaken van de „Grote Vier" verklaard. Hij vervolgde: „In de Westerse voor stellen, die zgn opgesteld na overleg met West-Duitse vertegenwoordigers, wordt geen rekening gehouden met kennen zij de werkelijke toestand in Duitsland, daar deze voor het houden van algemene verkiezingen nog niet rijp is. En ook al zouden wij een der gelijk kunstmatig voorstel aanvaar den, dan nog zou het niet kunnen wor den toegepast zonder aanvaard te zijn door de Duitsers zelf, zowel die in Oost-, als in West-Duitsland". Dulles: beraad. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, -John Foster Dulles, beantwoordde, mede namens zijn Westerse ambtgenoten, Molotows toe spraak. Hij stelde dat de verklarin gen van Molotow, dermate ernstig en een zo uitgesproken schending van de „DE MOOISTE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL". Vijf gebouwen naderen voltooiing Vermoedelijk zal het Dorpshuis te Kruiningen in het begin van -Jeeera- ber officieel in gebruik genomen worden. Hoewel de schilders nog druk aan het werk zijn, betekent dit niet, dat de vierhonderd moderne klapstoelen in de toneelzaal ongebruikt staan. Daarvoor is de behoefte aan een grote lokaliteit in Kruiningen te groot. Nu de restauratiewerkzaamheden aan de Hervormde kerk nog in volle gang zijn, wordt er iedere Zondag in de gro te zaal van het Dorpshuis kerkdienst gehouden. Ook zijn er reeds uitvoerin gen gegeven, waarbij is gebleken, dat de toneelzaal over uitstekende acous- tische kwaliteiten beschikt. ieping. jok de gevelversiering rsteen bij de hoofdin- De in lichtblauwe tinten geschilder de zaal met de moderne verlichting is een juweel geworden. Op de bene denverdieping is ook de hal met buf fet bijna klaar, terw:':l de keuken reeds is gemeubileerd en de electri- sche koffiezet-installaties en kook platen zijn aangebracht. Momenteel wordt nog de laatste hand gelegd aan de vergaderlokalen en filmcabine op de tweede verdiep Inmiddels in lichte natuursteen gang gereed gekomen;; een fraai beeldhouwwerk in relief, dat de adop tiegemeente Apeldoorn heeft laten aanbrengen en dat de hulp van deze emeente aan Kruiningen uitbeeldt. Vanneer het gebouw straks in ge bruik genomen zal worden, rest al leen nog het aanleggen van een tuin, doch daarvoor zal men de lente moe ten afwachten. Gereformeerde kerk In het verenigingslokaaltje van de nieuwe Gereformeerde kerk was tim merman Boer juist bezig met het ma ken van de trap naar het podium. „We schieten al goed op", vertelde hij, „het sanitair is klaar, de deuren hangen er in en de banken en de preekstoel komen de zeventiende November". De voetver warming onder de banken is ook aan gebracht en wanneer er zich geen bijzonderheden voordoen, zal de kerk op 15 December in gebruik genomen kunnen worden. Het grootste project van het nieu we in aanbouw zijnde centrum van Kruiningen is wel de landbouwhuïs houdschool van de Z.L.M. Hier zal het echter nog wel even duren voor alles klaar is, al vertelde uit voerder Schiebroek, dat hij half December weg hoopt te zijn. Op de bovenverdieping moet alleen de schilder nog komen voor het aflakken. De tegelzetters zullen volgende week aan het werk gaan. Voor de verdere afwerking, zoals het leggen van linoleum en het plaat sen van gasfornuizen en kookinstal- laties komen de onder-aannemers. In de vier theorielokalen op de tweede verdieping zijn de lichtleidingen reeds aangebracht en de lichtpunten behoe ven alleen nog aangesloten te wor den. Op de begane grond wordt ge werkt aan de twee grote keukenlo kalen en de aparte directricewoning. „Volgens de Rijksgebouwendienst is het de mooiste landbouwhuishoud- school, die in Nederland in aanbouw zei opzichter Kopmels met begrij- trots. Verdere werken. Ook bij de gemeentelijke kleuter school en het Groene Kruis-gebouw gaat het nu voorspoedig met de af werking en vermoedelijk is hiervan ook het tijdstip niet ver verwijderd meer, dat zij in gebruik genomen kun nen worden. Een officiële datum is echter nog niet bekend. Tegenover de kleuterschool zijn metselaars nog bezig met de bouw van het politiebureau annex arbeids bureau en twee woningen voor poli tiemensen. Zo verrijst in het hart van Krui ningen een complex van gebouwen, die ongetwijfeld door hun uitvoering ook buiten deze rampgemcente de be langstelling zullen trekken. Mustang-jagsr stortte op Koreaanse school Een Mustang-jager van de Zuid-Ko- reaanse luchtmacht is gisteren op een schoolgebouw te Seoel neergestort. Volgens onbevestigde berichten zijn bij het ongeluk zestien schoolkinde ren om het leven gekomen De piloot van de F-51-werd op slag gedood. Het toestel vernielde vier klas selokalen, waarin zich intotaal 150 kin deren bevonden. richtlijnen, verstrekt door de eerder te Genève vergaderende regeringslei ders der „Grote Vier" waren, dat hij zich eerst wilde beraden, alvorens er op in te gaan. Foster Dulles zal daarom eerst he den op het door Molotow naar voren gebrachte reageren. Richtlijnen vernietigd De woordvoerder der Ameri kaanse delegatie, Henry Suy- dam, verklaarde na de bijeen komst: „De eerste indruk, ge wekt door Molotows toespraak, is dat de richtlijnen, opgesteld door de regeringsleiders der „Grote Vier" op hun in Juli j.l. te Genève gehouden conferentie, vernietigend zijn. De Russische minister van buitenlandse zaken heeft duidelijk gemaakt, dat de Sowjet-Unie geen enkele rege ling van het Duitse vraagstuk zal aanvaarden, die niet gepaard gaat met een communistisch wor den van geheel Duitsland. Er heerste Dinsdagavond, na de ze achtste bijeenkomst der vier ministers van buitenlandse zaken een zeker pessimisme in Wester se kringen te Genève, Poolse V.N.-waarnemers in Korea verongelukt Drie Poolse leden van de neutrale commissie van toezicht in Korea en him Amerikaanse piloot zyn Maan dagavond om het leven gekomen toen hun vliegtuig bij slecht weer in de huurt van de haven Moensan aan de Westkust neerstortte. §i is het een halve eeuw gele- den, dat te Hulst het Rijkstele- pp foonkantoor werd geopend. pp is het tien jaar geleden, H dat 't „Orchestra of the Dutch Swing College" te Den Haag in het gebouw voor Kunsten en pp Wetenschappen debuteerde. Hl!llll!lllllllllll!!lllllllll!lllllllllll!llllllllllll|!llllllllllllll!lllllllllllllllïjfl VERWACHT. VRIJ ZACHT. Veranderlijke bewolking met plaat selijk een enkele bui en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Vrij zacht weer. ZON EN MAAN 10 November Zon op 7.51 onder 17.00 Maan op 3.25 onder 14.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1