Overgang op vrijere loonvorming brengt nog vele moeilijkheden Minister Staf acht per jaar tot 1957 1350 millioen voldoende toefde tueuwe dh/gatef li Bestrijdt WOONPEIL VAN NEDERLAND BEHOEFT VERBETERING N.S. ZETTEN ELECTRIFICATIE EN MODERNISATIE VOORT GRSEPmet Aspirin*) PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 9 NOVEMBER 1955 CENTRAAL SOCIAAL WERKGEVERSVERBOND Voorstel van loonraad wordt thans afgewezen In de jaarlykse algemene ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond gisteren in het Kurliaus in Seheveningen gehou den heeft de voorzitter, mr. F. H. A. de Graaff, gesproken over de ontwikkeling van de loonpolitiek gedurende de afgelopen maanden en de loonpolitieke vooruitzichten. Mr. De Graaff noemde de reeds geconsta teerde bekende symptonen, welke tot een zekere gereserveerdheid bij de beoordeling van de naaste toekomst aanleiding geven. Matiging en discipline zyn nodig in een tijd, die er licht toe kan leiden een inflatoire ontwikkeling van lonen en prijzen in gang te zetten. Voorts merkte mr. De Graaff op, dat bij een vrijere loonvorming, die zich binnen de polen van een coör dinatie en een differentiatie moet voltrekken, de beslissingen van het toezichthoudende orgaan veel meer hoofdbrekens zullen kosten dan thans het geval is. In verband met die moeilijk heden zou spreker het onverant woord vinden om de overgang naar zulk een vrijere Joonvorming te combineren met de vervanging van het college van rijksbemïd- delaars door een tripartite loon raad, die gedacht is als een com missie van de S.E.R. Aanvankelijk stond het verbond een dergelijke wijziging voor, maar het is hierop teruggeko men omdat het de loonraad als een kunstmatige constructie ziet, die minder doelmatig lijkt dan de bestaande apparatuur. Wel zou mr. De Graaff gaarne zien, dat het college op de duur zijn verordenende bevoegdheid verliest, maar dat het in ieder geval een zekere mate van zelfstandigheid behoudt, al zal de minister voor de grote lijnen vanhet beleid verant woordelijkheid dragen. De voorzitter van het verbond zou er op zijn minst voor willen pleiten, dat organisato rische wijzigingen op dit punt voor lopig worden uitgesteld. Hij stelde dan de vraag of het verbond overi- fens een vrijere loonpolitiek, als iervoor geschetst, ook op langere duur aanvaardbaar acht. Daarvoor zal men eerst ervaring moeten op doen met een op dit punt gewijzigde praktijk. Hij erkende, dat het werken met richtlijnen het bezwaar oplevert, dat men tweeërlei soort loonpolitiek kan gaan bedrijven: onderhandelingen over richtlijnen op het centrale ni veau en onderhandelingen over de lonen op hét bedrijfsniveau. Zonder zich uit te spreken over wat op de langere duur moet ge schieden, achtte 'de voorzitter een geleide loonvorming met een wat ruimer gedoseerde vrijheid voor de naast9 toekomst aanvaardbaar, mits het centrale toezicht bij een be proefd orgaan blijft berusten. Niet geheel vrij Een overgang' thans naar een ge heel vrije loonvorming zou daaren tegen voor de economische en so ciale belangen van ons volk te grote risico's inhouden. Het bestuur van het verbond heeft geen aanleiding gevonden om met betrekking tot de toepassing van de verruimings-mogelijkheia op het gebied van de secundaire ar beidsvoorwaarden een bepaald stand punt in te nemen: Het is in de geest van de regeringsbeslissing dit geheel over te laten aan het bedrijfstaks- gewijze overleg. Persoonlijk kan mr. De Graaff zich voorstellen, dat er bedrijfstak ken zullen zyn, waar men voors hands op grond van het personeels tekort niet tot een verlenging van de vacantie kan besluiten, doch wel bereid is om een gratificatie te ge ven. Vooruitzichten Stilstaande bij de verdere loonpo litieke vooruitzichten, meende spre ker, dat het in de geest is van de jongste regerïngsbeslissingen, dat thans matiging betracht wordt bij tussentijdse C.A.O.-herzieningen. De berichten die het verbond uit som mige bedrijfstakken hebben bereikt, wijzen volgens spreker op te ver gaande eisen. Voornamelijk zal bij zulke herzie ningen de kwestie van de 3 pet. ver betering in de secundaire arbeids voorwaarden aan de orde kunnen worden gesteld. Afgewacht dienen verder te worden de uitkomsten van het nieuwe S.E.R.-onderzoek. Mr. De Graaff wees er in dit verband op, dat' tussen nu en begin Januari '57 waarschijnlijk reeds met een min of méér al gemene verhoging van de loon kosten met ca. 6 ès 8 pet. moet worden gerekend. Bij deze ver onderstelling ging spreker er van uit zonder te weten of dit alles zich zo zal kunnen voltrek ken dat in ruime mate de 3 pet. zal worden gerealiseerd, dat een gecompenseerde huurverho ging van 25 pet. op de bestaan de huren leidt tot een loonsverho ging van 1 a 3 pet. en dat een gecompenseerde werknemerspre mie voor de ouderdomsverzeke- ring ongeveer 2 pet. extra loon lasten zal meebrengen. Deze laatste 2 pet. vormt dan het verschil tussen een premie ad 672 pet. voor de ouderdomsverzekering en de 4 pet. vereveningsheffing. De ,6% pet. wordt geheven tot aan een loongrens van 6000, de 4 pet. over het gehele loonbedrag. Hy sprak dus bij deze 6 8 pet. loonkostenverho ging niet van andere desiderata, waarvan minister Suurhoff er, in zijn memorie van toelichting enkele heeft genoemd. Een desideratum waarvoor spreker in ieder geval wel opnieuw de aan dacht van de Nederlandse werkge vers zou willen vragen is de wense lijkheid van een verdere denivelle ring, zowel bjj de beloning van vak arbeiders, als bij de salariëring van hoger beambten-personeel. voorshands leek het mr. De Graaff voor ernstige twijfel vatbaar of, in- 'dien met de zojuist genoemde cijfers wordt gerekend, bij het onderzoek van de S. E. R. veel ruimte aan de dag zal kunnen treden voor nog extra loonsverhogingen. Hij dacht daarbij tevens aan de mogelijkheid, dat de regering bin nenkort het besluit neemt gevolg te geven aan het S.Ë.R.-advies om de loonvorming vrijer te maken. Dit immers zou naar zijn mening beteke nen bij aanhouden van de schaarste aan arbeidsltrachten dat, zelfs bij het meest voorzichtige beleid en on gewijzigde richtlijnen, het gemiddel de loonniveau enige stijging zal on dergaan. Korter werktijd? Mr. De Graaff sprak de hoop uit dat de regering gevolg zal willen ge ven aan het verzoek van de stichting van den arbeid om aan de S. E. R. het vraagstuk van de werktijdver korting in studie te geven. Het ver heugde hem daarbij in het bijzon der dat er zo van alle zijden be grip voor blijkt te bestaan, dat werk tijdverkorting en vooral, de invoe ring van een 5-daagse werkweek zeer verreikende consequenties moet hebben voor onze nationale econo mie. VOLKSHUISVESTINGSPROGRAMMA P. v. d. A. Zwaar vergiftigde pijlen Een hoteldief heeft Maandag te Ghamberry (Fr.) een slechte slag ge slagen door uit dé kamer van me vrouw Jeanine Flasson een koffer te stelen, welke geheel gevuld was met Indiaanse pijlen, waarvan de punten in het snelwerkende en dodelijke ver gift curare gedoopt waren. Dit ver- flft, waarvan alleen de Zuid-Ameri- aanse Indianen het geheim kennen, blijft voor onbepaalde tijd zijn kracht behouden. Mevrouw Flasson had ed pijlen wil len gebruiken ter illustratie van een reeks lezingen over Zuid-Amerika. Als de hotelrat zich slechts een kleine schram met een van deze pijlen toebrengt, dan geldt voor hem zeker het „gestolen goed - 4jt niet (United Press) Problemen van de productie van bouwmaterialen Zoals gemeld, houdt de Partij van de Arbeid, in samenwerking met de sec tie Volkshuisvesting van de dr. Wiardi Beckmanstiohting, op 12 November ïn Zwolle een congres over volkshuis vestingproblemen. Tijdens dit congres zal een volkshuisvestingsprogramma van de Partij van de Arbeid worden aangenomen, waarvan thans een ont werp is gepubliceerd. Dit ontwerp handelt in de eerste plaats over het woonpeil en de aard van de woningbehoefte. Daarover zegt het ontwerp, dat het huidige woonpeil verbetering behoeft. In het bijzonder moet worden gestreefd naar verhoging van de kwaliteit van de afwerking der woningen, naar verbetering van de uitrusting (douche- of badinstallatie en warmwatervoorziening, centrale ver warming, was- en droogmachines) en naar meer mogelijkheden voor gezins leden tot afzondering (tweede woon vertrek, ruimere slaapvertrekken). Voor opvoering van de woningproduc tie geeft het ontwerp o.m. als midde len aan: betere'organisatie van het bouwbedrijf en verdere opvoering van de productie van bouwmaterialen, waarbij voor wenselijk overheidsin grijpen niet mag worden terugge schrokken en zo nodig de oprichting van een nationaal bedrijf in de vorm van een overheids-, een semi-overheids- of een gemengde onderneming over wogen moet worden; samenwerking tussen gemeentebesturen en woning bouwcorporaties teneinde tot grotere woningbouwopdrachten te geraken; soepeler hanteren van het contingen- teringsstelselopheffen van ongemoti veerde verschillen in gemeentelijke bouwvoorschriften en het aanbrengen van technische en sociale verbeterin gen pp de bouwwerken. Op het stuk van de huurpolitiek wil het ontwerp, dat gestreefd wordt naar het bereiken van een algemeen huurpeil, waarbij een sociaal verantwoorde woningvoor ziening mogelijk is op de grondslag van zelfdekkende exploitatie. De subsidiëring van de woningbouw moet op de duur worden beperkt tot gevallen, waarin het gaat om de huisvesting van nauwkeurig omlijnde groepen (bijvoorbeeld gezinnen uit krotten). Uiteraard zal dit doel slechts etappe-gewijs bereikt kunnen worden. De huren van vooroorlogse woningen dienen in zoverre in overeenstemming met die van nieuwe woningen te worden gebracht, dat alleen het onder linge kwaliteitsverschil tussen de wo ningen in het verschil in huurprijs uit drukking vindt. Iedere huurronde zou gepaard die nen te gaan met een tenminste'even redige stijging van het inkomen van de gfpte' massa..der..huurders. 'Het ontwerp huisvestingspro gramma gaat ook in op de grondT politiek en op de ruimtelijke order- ning. Over dit laatste wordt ge zegd, dat de spoedige totstandko ming noodzakelijk is van een ruim- tewet, die de materie regelt, welke thans is vervat in de woningwet en in de wet, houdende voorlopige regeling van het nationale plan en de streekplannen. Nieuwe heerlijke smaak! tDe verrukkelijke peper muntsmaak vinden ook de kinderen erg lekker. Nieuw actief schuim! Het zuivere, werkzame schuim houdt Uw mond fris en gezond. ct Standaard tube 44 c/. be f 1, Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven: Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld Atoomvliegtuigen binnen 10 jaar een realiteit? De atoömexperfc van de vliegtuig fabriek Northrop heeft medegedeeld dat het heel goed mogelijk is dat binnen tien jaar atoomvliegtuigen door het luchtruim zullen snellen. De 48-jarige geleerde zei dat het toepassen van de atoomenergie in vliegtuigen niet langer een kwestie is van „kan het?", maar van „wan neer?" Ohlinger die houder is van meer dan 40 patenten op het gebied van de atoomenergie voor industriële doeleinden en de oliewinning, heeft gezegd te geloven dat „sommige pro totypen van door kernenergie voort bewogen vliegtuigen „binnen drie tot tien jaar tot onze beschikking moeten staan." Hij zei dat de eerste toepassingen zullen zijn in militaire vliegtuigen en dat atoom-lijnvliegtuigen om streeks 1970 zullen zijn verwezen lijkt. Sommige woordvoerders van de vliegtuigindustrie voorzien reeds de mogelijkhei atoomvliegtuigen met snelheden van 2500 kilometer dat of meer zullen voortijlen Nieuw-Zeelandse minister in Djakarta aangekomen De minister van buitenlandse zaken van Nieuw-Zeeland, MacDonald, zal Woensdag in Djakarta aankomen. Mac Donald is door de Indonesische rege ring uitgenodigd voor een bezoek van vier dagen aan Indonesië. Hij zal ver gezeld worden door de Nieuw-Zeeland se commissaris in Singapore, Fosb Sjunahan. Bouwvakarbeiders eerder de militaire dienst uit Hun aantal slechts 1000 1200 De minister van oordog en marine, if. C. Staf, heeft besloten om 1000 tot 1200 dienstplichtigen, die in het bezit zijn van het diploma van een ambachtsschool of van een bewijs van vakbekwaamheid, met ingang van 1 Maart 1956 op hun verzoek met vervroegd klein verlof te zen den, indien zij zich verbinden voor de verdere duur van 1956 in de wo ningbouw werkzaam te zijn. Tevens zal hij aan dienstplichtigen, die in 1956 voor eerste oefening wor den opgeroepen en die voldoen aan de eisen van vakbekwaamheid, op hun verzoek uitstel geven tot 1 Octo ber 1956, echter wederom op voor waarde dat zrj tot die datum in de woningbouw werkzaam zullen blij ven. De minister hoopt op deze wij ze een wezenlijke bijdrage te leveren tot verlichting van het huisvestings probleem. Overwerk in bakkerijen In de Staatscourant van Maandag is opgenomen een besluit van de mi nister van sociale zaken en volks gezondheid waarbij aan hoofden of bestuurders van broodbakkergen, waarin tevens koek, banket, chocola de of suikerwerken- worden vervaar- i'digd, vergunning wordt verleend !dat. in dë tijdvakken van 16 Nov. tot en met 3 Dec. 1955 en van 19 Dec. tot en met 24 Dec. 1955 op werkdagen en bovendien op 29 en 30 Dec. 1955 de in hun onderneming werkzame bakkersgezellen per dag ten' hoogste 2 uren en per week ten hoogste 12 uren langer arbeid ver richten dan in artikel 40, eerste lid, der arbeidswet 1919 is bepaald. LENING VAN 50.000.000 Personenvervoer sinds 1938 meer dan verdubbeld Op Woensdag 16 November a.s. wordt de inschrijving van de nieuwe spoorweglening opengesteld op 50.000.000 3>/z procent 20-jarige obligatiën, in stultken van nominaal 1000, tot de koers van 100 procent. De storting dient te geschieden op Donderdag 15 December. Beursno tering zal worden aangevraagd. De lening is aflosbaar in 10 gelij ke jaarlijkse termijnen ad 5.000.000 door uitloting pari, aanvangende 15 December 1966. Vervroegde alge hele of gedeeltelijke aflossing is voor 15 December 1965 niet toegestaan; Duitse krantenlezers komen op voor oorlogsmisdadigers De „Hamburgse Bildzeitung", een dagblad met de grootste oplaag in Duitsland (ruim twee millioen), meldt dat zijn redactie overstroomd wordt met brieven van lezers over hét lot van de oorlogsmisdadigers van Breda. De meningen in een aantal brieven varieerden van de suggestie van een anti-Nederlandse reisooycot tot lof voor de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Beyen, die zich in een recente verklaring heeft uit gesproken tegen de vrijlating der oorlogsmisdadigers. ANTWOORD AAN TWEEDE KAMER Geen inkorting van de diensttijd In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van het département van oorlog, zegt minister Staf over de organisatie der Nederlandse strydkrachten dat niet zozeer de doeltreffendheid van hetgeen Nederland op militair gebied thans presteert in het geding is, dan wel de onzekerheid welke bestaat omtrent hetgeen in de toekomst zal moeten en kunnen geschieden om de Nederlandse bijdrage aan de N.A.V.O. aan haar doel te doen blijven beantwoorden. De nieuwe technische ontwikkeling zal geen consequenties hebben op de legervorming als geheel, op de mankracht en op de duur van de dienst plicht. Wèl voorziet de minister consequenties op financieel gebied; welke deze zullen zijn, kan thans nog niet worden overzien. Op basis van'de bestaande verplichtingen meent de minister nog steeds aan een begrotingsplafond van 1350 millioen per jaar tot en met 1957 voldoende te hebben. De herbewapening van de Duitse bondsrepubliek, welke zich nog slechts in het beginstadium bevindt, zal ge nerlei invloed hebben op de samen stelling van onze krijgsmacht. De op stelling van Duitse divisies zal in geen geval aan Nederland de mogelijkheid geven om over te gaan tot een inkrim ping van de landmacht ten behoeve van de luchtmacht. Immers, eerst de opstelling van Duitse divisies opent de mogelijkheild de verdediging vanj West-Europa zover mogelijk Oost-, waarts te voeren. (Advertentie) In Uw carburateur 1 kan het 14° C kouder zijn dan buiten. Daardoor kan bij kil en vochtig weer i ijsvorming in de Jt carburateur optreden. JËa EXTRA ffuFTntep Gr&HMM in ei specid>i, "nuci stalling" 'ii.gi odui.L tégen ijsvo, ,mng. -"(hi| j|e Mauw/witte'E»o pompen) Snellere start, sneller op temperatuur en qeen afslaan van de motor! Komende op de manoeuvre-gelegen heid in Duitsland zegt de minister, dat vóór de totstandkoming van de ac- cóorden van Parijs, de kosten, welke het gevolg waren van het verblijf van Nederlandse troepen In West-Duïts- land, slechts voor een gering deel be hoefden te worden verrekend met de toenmalige bezettende mogendheden. Deze gunstige omstandigheid, is na de inwerkingtreding van de Parijse ac- coorden geëindigd. Er dient derhalve voor de toekomst rekening mede te worden gehouden, d^t het deelnemen aan oefeningen in'Duitsland hogere bedragen zal vergen. Wat het raketten-vraagstuk betreft, zeide de minister, dat hij zich over aankoop- van enkele Engelse raketten niet uitgesproken heeft. Ten aanzien van de inschakeling van de Nederlandse industrie bij de .ver werving van geleide projectielen zij vermeld, dat de moeilijkheden daar van anders dan door licentiebouw vrijwel uitgesloten moeten worden geacht. Marine Op het ogenblik is het overgrote deel der reservevloot in Den Helder gestationneerd. Door reserve-schepen élders, hetzij hier te lande, hetzij over zee neer te leggen, wordt de aantrek kelijkheid van Den Helder als doel voor een atomisch bombardement ver minderd en de kans op behoud van de i vloot vergroot. Aangezien een derge lijke verspreiding echter vele conse quenties, onder meer ten aanzien van de wijze van conservatie en op perso neelsgebied, met zich brengt vraagt deze aangelegenheid diepgaande stu die, aldus de minister, Over de financiële aspecten zegt de memorie van antwoord o.m., dat op dit ogenblik de richtlijnen inzake nieuwe organisatievormen en eventueel nieu we uitrusting voor de landstrijdkrach ten nog niet zijn uitgewerkt, zodat nog zelfs bij benadering niet kan worden bepaald, welke financiële en mate- teriële consequenties de reorganisaties bij dit krijgsmachtdeel zullen hebben. Ook is nog geheel onzeker, wat de in voering van geleide projectielen in onze luchtverdediging en bij de vloot zal gaan kosten. Het op de begroting voor de bescher ming bevolking uitgetrokken bedrag ad 15 millioen is het maximum bedrag dat voor deze zorg onder het defensie plafond is kunnen worden gebracht. De minister acht het gezien de taak, welke onze krijgsmacht ïs toe gedacht allerminst opportuun over te gaan tot inkorting van de eerste oefening tot bijv, 16 maanden en dit als overgang naar een eerste oefening van 12 maanden. Aan inkrimping van de duur der her halingsoefeningen kan hij evenmin me dewerken. Kostwinnersvergoeding Wat betreft de verruiming der kost winnersvergoeding meent de minister, mits naar een volgend jaar verscho ven, daarvoor een bedrag van 10.000.000 beschikbaar te kunnen stellen. Dë oplossing van het kostwinner- vraagstuk mpet worden gevonden in een algehele verhogihg van de gezins maxima. Het bedrag van tien millioen maakt een verhoging van deze maxima met 15 mogelijk, waardoor het aan tal gezinnen dat voor kostwinnersver goeding in aanmerking komt, zal stij gen van 14 tot ongeveer 40 Niet alleen zal het aantal gevallen waarin kostwinnersvergoeding kan worden toegekend belangrijk "toene- met ingang van deze datum slechts gedurende 5 jaar tegen de koers van 101 procent en daarna pari. De totale lengte van het net be draagt thans 3178 km, waarvan 2480 km voor reizigers-en goederen vervoer en 698 km alleen voor goe derenvervoer. Aan dit net zijn 2,5 stations voor het reizigers- en 547 stations voor het goederenvervoer _>e bedrijfsuitrusting van de N.S. be hoort tot de modernste in Europa. Het spoorwegnet is over een lengte van 1341 km geëlectrificeerd. "Van het reizigersvervoer wordt 69 electrisch gereden en van het goede renvervoer 42 De stoomtractie zal geheel uit de normale dienst ver dwijnen. Kleine winst Voor het reizigersvervoer staan 1585 rijtuigen met 97.700 zitplaatsen ter beschikking. Met uitzondering van een klein aantal rijtuigen, dat in de loop van 1956 zal worden af gevoerd, bestaat dit park uit mate rieel van geheel stalen constructie. Hét goederenmatërieel bestaat uit 22.700 wagens. De modernisering van de beveiligingsapparatuur is in volle gang. In millioenen eenheden bedroeg 't aantal reizigers 80,8 in 1938 en het aantal afgelegde reizigerskilometers 3.423. Voor 19'55 zijn deze egfers ge raamd op resp. 184 en 7500. Het ge wicht in tonnen bedroeg bij het goe derenvervoer 14,6 in 1938 en 25,6 in 1955. Het financiële beleid van de N.S. heeft het mogelijk gemaakt de winst- en verliesrekeningen sinds 1942 met een -v- zy het bescheiden winst af te sluiten. (Advertentie) Het merk Aspirin en het Bayerkruis op ieder tablet gevén U de garantie daB U Aspirin hebt. gedeponeerd handelsmerk men, doch een algehe.le verhoging van de gezinsmaxima zal tevens tot gevolg hebben, dat in vele gevallen, waarin thans reeds vergoeding wordt toege kend, een hoger bedrag zal worden uitgekeerd. LUCHTMACHT. Het aantal luchtvaartongevallen bij de Koninklijke Luchtmacht vertoont tot nu toe een dalende tendens. De getallen in dit verband steken gunstig af bij de gegevens der andere Navo- landen. Het reeds in voorgaande jaren bij herhaling door d'e minister ingenomen standpunt, dat hij een apart staatsse cretariaat voor de luchtmacht en der halve ook voor de landmacht niet no dig en niet wenselijk achtte, en dat hij tot de instelling hiervan dan ook niet over zou gaan, heeft geen veran dering ondergaan. Ook een ministerie van defensie acht de minister thans niet wenselijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 12