PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ambassadeurs pleitten voor dankbeelden van Hammarskiöld Zeeuws beroepsgoe derenvervoer vraagt 60 oct meer tonnage GROTE DRIE: EERSTE DOEL BLIJFT DUITSE EENHEID Vand aag, PORTRET VAN KROESJTSJEW VOOROP IN MOSKOUSE STOET 198e Jaargang-No. 262 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week; 5.85 p kw.; fr. p. p. t 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJ* oI EMMEN Dinsdag 8 Nov. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p advertentie i 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax H regels) 23 cem per reg»-' -n*i een minimum Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg, Finlandstraat 2, telel 16; Terneuzen. Brouwerijslraa' 2: Zierikzee. N Hugerastraa' 24. telef 26; WEER INCIDENTEN AAN ISRAELS GRENZEN Egyptische minister Fawzi „Wij zullen zelf beslissen" De ambassadeurs van de drie Westelijke grote mogendheden te Cairo, hebben Maandag ieder afzonderlijk getracht, te bemiddelen in het geschil tussen Egypte en Israël. Zij brachten ieder een bezoek aan de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mahmoud Fawzi. De Britse ambassadeur, sir Humphrey Trevelyan, pleitte voor aanvaar ding van de voorstellen van Dag Hammerskjöld, de secretaris-generaal van de V.N., aldus een woordvoerder van de Britse ambassade. De Franse ambassadeur, Armand du Charlas, en zijn Amerikaanse collega Henry By roade deden de minister soortgelijke verzoeken, neemt men te Cairo aan. Minister Fawzi deelde later mede: „Egypte is een souvereine staat en zal zelf beslissen op grond van eigen rechten en eigen waardigheid". (Uni ted Press). De Britse minister van buitenlanse za ken MacMillan heeft Maandag, m antwoord op vragen, in het Lager huis meegedeeld, dat de Egyptische regering in nog lopende besprekin gen te kennen heeft ge<reven, moge lijk geneigd te zijn de beperkende maatregelen, die zij thans toepast op het scheepvaartverkeer door het Suezkanaal te verzachten De Britse regering erkent niet de wettigheid van deze Egyptische maatregelen, die zijn genomen in verband met lading- vervoer naar Israël. Admiraal Paul Dadly, de Ameri kaanse vlootvoogd in het Midden- Oosten, heeft Maandag te Amman een onderhoud gehad met generaal John Glubb, de Britse stafchef van het Arabische legioen. Hij heeft zich verder verstaan met Jordaanse re- Êeringsfunctionarissen en de Ameri- aanse ambassadeur, Lester Mallory. Overvallen. Inmiddels werden' nieuwe inciden ten gemeld. Van Jordaanse militaire zijde werd bekendgemaakt, dat een Israëlische patrouille in het district Hebron de grens zou hebben over schreden om een kudde weg te voe ren. Door Jordaanse veiligheidstroe pen waren de Israëliërs eehters ver dreven. Bovendien zou in twee geval len een Israëlische patrouille het vuur hebben geopend op Jordaanse mili tairen aan de andere kant van de grens. Bij geen van deze incidenten waren slachtoffers gevallen. Israël heeft van zijn kant Egypte er van beticht, dat in het afgelo pen weekeinde een commando groep een Bedoeinenkamp op Is raëlisch grondgebied heeft over vallen en de bewoners heeft ge- Verenigde Naties Kort geleden bestonden de „Ver enigde Naties" tien jaar en men heeft thans die gelegenheid aan gegrepen om ook in Middelburg en Vlissingen herdenkingssamenkomsten te organiseren. In 1945 waren er optimisten, die van de Verenigde Naties de schoon ste verwachtingen hadden. Broeder schap van de volkeren, altijd durende vrede en gemeenschappelijke wel vaart, waren toch wel de minimum verlangens van deze mensen. Zij hebben aan de internationale samenwerking veel afbreuk gedaan. Het was namelijk uitgesloten, dat in een wereld, die zo juist uit de ver schrikkelijkste oorlog van alle tijden tot de vrede was gekomen, zulke hoge idealen verwezenlijkt konden worden. In veler harten ontstond teleurstel ling toen bleek, dat de Verenigde Naties dikwijls en heel ernstig tekort schoten Hoewel men voor het wereldforum van de Verenigde Naties naar recht zocht, was gerechtigheid dikwijls ver te zoeken. Het politieke apparaat van de V.N. bewees slechts één ding: zijn onbruikbaarheid. Men moest weer terugkeren tot de oude methode van besloten conferenties tussen een beperkt aantal mogendhe den. De Verenigde Naties staan nu aan de kant en kijken toe! Dat is voor de optimisten een bittere ontgoocheling geweest. Iets minder ontgoocheld was de er varing met het hulpwerk van de Verenigde Naties voor onder-ont wikkelde landen, voor vluchtelingen, vooi in nood verkerende kindéren, voor culturele-uitwisselirig enz Op die terreinen heeft men wel iets bereikt en daarvoor nast dan ook dankbaarheid. Er ligt op deze gebieden nog een ontzaglijke taak. die niet in tien en misschien zelfs niet in vijftig jaar te volbrengen is De Verenigde Na ties zullen dus voort moeten gaan met deze moeizame arbeid en zo mo- feljjk zullen zij het werk moeten uit- reiden Daartoe zullen zij de steun van alle aangesloten landen nodig hebben Dat die steun in Nederland van harte wordt gegeven, blijkt juist in deze dagen door de wijze waarop hier geofferd wordt voor de vluchtelingen Gezegd mag worden, dat de stem ming van het Nederlandse volk jegens de Verenigde Naties nog altijd welwillend is. ondanks de ondervonden teleurstellingen. Men is er vrij 'algemeen van over tuigd dat een werelrlovanisatie van volkeren nodig is Het vertrouwen in die organisatie echter moet door die organisatie zelve verdiend worden en dat kan nog geruime tijd duren. dwongen, voorraden af te staan. Tevoren had deze groep Egyp- tenaren tevergeefs gepoogd, de Israëlische nederzetting Beit Ka- ma, 25 km ten Zuid-Oosten van de kuststrook van Gaza, binnen te dringen. Het Israëlische ministe rie van buitenlandse zaken deelde mee, dat er tekenen waren die er op wezen, dat de Egyptenaren een „actie met commandogroepen tegen Israël ontketenen". Reuzenslang bekocht luchtlift met de dood Een geweldige giftige tijgerslang uit Queensland heeft meege„iift" met een vliegtuig, dat van Brisbane naar Syd ney vloog een afstand van 1000 kilo meter door zich om het landings gestel te kronkelen van een con vair. Toen bemanningsleden bij de landing de vreemde „verstekelinge" opmerk ten gaven ze de 28 passagiers opdracht aan boord te blijven en werd het rep tiel omzichtig omsingeld Een kruier maakte het beest, dat behoort tot de dodelijkste slang'ensoort.en van Austra lië tenslotte af met. een ijzeren staaf. Amerikaans vliegtuig in Spanje neergestort Een vliegtuig van de Amerikaanse militaire missie in Spanje is Maan dag in een bergachtig gebied tussen Madrid en Barcelona verongelukt. De bestuurder, die zich als enige aan boord van het toestel bevond, is om het leven gekomen. Het vliegtuig stortte neer op ongeveer 15 km van Tortosa in de provincie Tarragona. GELOFTE IN GENÈVE De drie Westerse grote mogendhe den zjjn bezig, een plechtige gelofte op te stellen om voor een verenigd Duitsland te blijven werken na de conferentie vun Genève, zo wordt van hooggeplaatste Westerse autoriteiten te Geneve vernomen. De gemeenschappelijke verklaring van principes, of „Handvest voor Duitsland" zal gepubliceerd worden indien en dat lijkt thans welhaast zeker de conferentie van de Gro te Viej* beëindigd wordt znnder.dat dé impasse over de kwestie -van Duitse eenheid doorbroken is. In de verklaring zal het Westen onderstrepen dat zijn doel no 1 in Europa blijft de hereniging van Duitsland na algemene vrije verkie zingen voor geheel Duitsland en een Europese veiligheidsovereenkomst welke op een verenigd Duitsland ge baseerd is. De verklaring wordt op gesteld in overleg met de West-Duit se regering. Zij zal door de drie Wes terse mogendheden alleen worden uit gegeven, daar geen hoop schijnt' te bestaan, de Russen ertoe te krijgen haar in een gemeenschappelijk com muniqué der vier mogendheden op te nemen. Verwacht wordt, dat de conferentie tussen 15 en 20 November af gesloten zal worden. (United Press) Minister Dulles voerde Maandag te Genève besprekingen met de Ameri kaanse ontwapeningsdeskundige Stassen en de onderminister van de fensie, belast met aangelegenheden betreffende de internationale veilig heid, Gordon Gray. Verwacht werd dat de ministers van buitenlandse zaken der „Gro Sultan Mohammed Ben Yoessef legde in Parijs een krans op het graf van de Onbekende Soldaat. te Vier", die vandaag weer bij een komen, nu het gesprek over de Europese veiligheid en de eenwor ding van Duitsland zullen afslui ten en overgaan tot de kwestie der ontwapening, het tweede punt op hun agenda. Minister Molotow is te middernacht Moskouse tijd naar Genève vertrok ken. In antwoord op vragen van Wes terse journalisten deelde Molotow vlak voor zijn vertrek mede, dat de kans van slagen van de Geneefse con ferentie groter was geworden, dat het internationale overleg na de conferen tie voortgezet zal worden en dat hij in Moskou goed nieuws had vernomen. (United Press). begint de Tweede Kamer met de financiële beschouwin gen wordt te Melbourne met d> binnenkomst van het Engelse schip „Oronsay" de millioenst •nmigrant in Australië na weede wereldoorlog veewacb is het 100 jaar geleden, da' ie beroemde Afrika-reizigei David Livingstone Linyant> verliet voor een reis door he' Zambesigebied, op welke toch' hij de Victoriawatervaller: va de Zambesirivier ontdekte. w\*v*\*\**wvw*vw\**v Onder grote belangstelling werd Maandag te Zierikzee hel stoffelijk overschot ter aarde besteld van bur gemeester jhr. mr. -J. Schuurbeque Boeije. (Foto P.Z.G.) Eisenhower Vrijdag uit ziekenhuis President Eisenhower zal Vrijdag 11 November het ziekenhuis in Den ver verlaten en terugvliegen naar Washington. Volgens zijn artsen zal hy pas laat in Januari of vroeg in Fe bruari een besluit kunnen nemen over de vraag, of hij zich al dan niet can- didaat zal stellen voor de presidents verkiezing. El Glaoui moet Ben Yoessef vergiffenis vragen De Marokkaanse Berberleider. El Glaoui is gisteren met een boot in Marseille aangekomen waar hij de trein heeft genomen naar Parijs. De 84-jarige Pasja van Marrakesj zal sultan Mohammed Ben Yoessef vergiffenis moeten vragen voor zijn aansporing tot diens afzetting twee jaar en drie maanden geleden. Tegen over verslaggevers deelde hij in Mar seille mee: Zijne Majesteit de sultan en ik hebben altijd geloofd dat ons voornaamste doel behoort te zijn de vriendschappelijke betrekkingen tus sen Frankrijk en Marokko. Peron naar Panama De afgezette president van Argen tinië, Juan Peron, is voornemens zich te vestigen als balling in Panama. Peron zal waarschijnlijk Dinsdag per vliegtuig doorreizen naar Mana gua. de hoofdstad van Nicaragua, om i een bezoek te brengen aan Anastasio Somoza, de president van die repu bliek. HERDENKING OCTOBERREVOLUTIE Parade was een der kortste sinds de revolutie Ter gelegenheid van de 38ste verjaardag van de October-revolutie heeft de Russische minister van defensie, maarschalk Zjoekow, Maandag op het Rode Plein te Moskou een massale parade van de land-, lucht- en zeestrijd krachten van de Sowjet-Unie afgenomen. Staande op het mausoleum van Lenin en Stalin heeft de maarschalk de troepen en de duizenden burgers die het schouwspel gadesloegen toegesproken, üydens die toespraak van tien minuten ronkten een reusachtige straalbommenwerper geëscorteerd door straaljagers boven het plein. Na de rede klonk een luid gejuich. De - v erzamelde- militaire muziekcorpsen speelden het volkslied en de kanonnen van het Kremlin bulderden een saluut. De parade was een der kortste sinds de revolutie. Het voorbijtrekken van de troepen duurde slechts veertig mi nuten. Zjoekow zei onder meer, dat de goede wil, welke getoond is op de Geneefse conferentie van de Grote Vier deze zomer heeft geleid tot „een zekere vermindering van de interna tionale spanning". Maar hy waar- waarschuwde de strijdkrachten, hun waakzaamheid niet te verslappen. „Terwijl wij de zaak van de vrede ver sterken, moet het Sowjet-volk niet vergeten, dat ei in sommige kapita listische landen reactionnaire mach ten zijn die niet naar verzachting, maar naar verscherping van de inter nationale spanning streven, en die trachten, de zaak van de vrede te tor pederen. De belangen van de veilij heid van het moederland en van c vreedzame samenwerking van alle volkeren eisen een. voortdurende waakzaamheid van de zijde van het Sowjet-volk, en een verdergaande versterking van de Sow jet-staat en VRIJDAG BELANGRIJKE ZITTING IN MIDDELBURG. Commissie Vergunningen Goederen vervoer zal vele aanvragen behandelen. Vrydag 11 November a.s. houdt de Commissie Vergunningen Goederen vervoer (CVG). in het Middelburgse Schuttershof zitting voor Zeeland. Dan komen de aanvragen aan de orde, die een zeventigtal goederenver voersondernemingen uit onze provincie heeft ingediend om vergunning voor het uitvoeren van ongeregeld vervoer. Het gaat hier om de definitieve vergunningen ingevolge de Wet Autovervoer Goederen (WAG). Deze re geling trad 12 Februari 1954 in werking cn in dat jaar dienden de Zeeuw se belanghebbenden hun aanvragen in. Er werd in deze verzoeken vermeld het totale laadvermogen, waarop elke onderneming tot dusver rechten kon doen gelden en het laadvermogen, dat de vervoerders krachtens de nieuw te verlenen vergunningen wensen te bezitten. Een optelling wijst uit, dat de ongeveer 70 aanvragers tezamen een officiële laadcapaciteit van 1600 ton bezaten. Het totaalcijfer van de voor de toekomst verlangde vergun ningen bedraagt echter ruim 2550 ton. Daaruit blykt dus, dat de Zeeuwse beroepsgoederenvervoerders tezamen een hoger tonnage van ongeveer 60% wensen. De Commissie Vergunningen Goe derenvervoer is jonger dan haar zus- ter-instantie, de Commissie Vergun ningen Personenvervoer, die onlangs voor Zeeland zitting hield. De C.V.G. heeft tot taak in ieder verkeers- district de behoefte aan ongeregeld vervoer te peilen en aan ae hand daarvan aan de ondernemers een be paalde tonnage toe te staan, uiter aard met inachtneming van zekere maatstaven. De oude normen voor het ongere geld vervoer dateren van 1939. Aan de hand van de toestand in dat jaar is een totale laadcapaci teit voor deze tak van vervoer in Nederland van ongeveer 105.000 ton vastgesteld. Krachtens de nieuwe criteria kan dit worden opgevoerd tot een landelijk to taal van ongeveer 150.000 ton. De commissie is nu bezig aan een „ronde" door het land, waarbij Zeelapd de zesde provincie is, waar zij komt T ijdelijki er gunning e Als alle aanvragen toegestaan wor den stijgt het Zeeuwse laadvermogen althans wat ongeregeld vervoer be treft, van 1600 tot 2550 ton. Dit wil echter niet zeggen, dat thans de to tale tonnage in Zeelr.nd slechts 1600 ton bedraagt. In afwachting van het ver lenen van definitieve vergunningen zijn namelijk aan een aantal vervoer ders reeds tijdelijke vergunningen verleend. Dit geschiedde in die drin gende gevallen, die de wet als „on verwijlde noodzaak" aanmerkte. De betrokken vervoerders moesten daar bij aantonen, dat zij beslist niet bui ten uitbreiding konden. Dit hondt niet in, dat deze onder nemers thans automatisch voor de tydelijk-verleende tonnage een definitieve vergunning ontvan gen. De C.V.G. beziet alle geval len opnieuw. Al is dan thans de werkelijke tonnage, met inbegrip van de tijdelijke vergunningen, belangrijk hoger dan 1600 ton, toch ligt het verlangde totaalcijfer nog aanzienlijk boven het hu>- :ge reële laadvermogen. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat alle reeds bestaande on dernemingen uitbreidin van de ton nage willen sommige vragen zelfs veel meer dan verdubbeling! Een van de voornaamste oorzaken is de ruimere werkgelegenheid, die de huidige conjunctuur met zich heeft gebracht. De overschakeling van binnenvaart naar autovervoer in het algemeen is een andere. De hoge re opbrengsten van de landbouw en het opheffen van kleine havens zijn specifiek Zeeuwse oorzaken: Een deel van de aanvragen betreft (Vervolg op pag. Kroesjtsjew verscheen gisteren zeer duidelijk als de eerste man van de Sowjetleïding. Hij stond in zijn functie van eerste secretaris van de Russische communistische partij op de plaats, die Stalin vroeger innam. Van de por tretten der elf presidiumleden die in verschillende onderdelen van de para de werden meegedragen, ging dat van Kroesjtsjew voorop. De militaire parade werd gevolgd door een volksdemonstratie, waarbij in totaal ongeveer een millioen bur gers in rijen van vijftig man breed over het Rode Plein trokken. Het Rode Plein, een zee van vlag gen, werd beheerst door een ge weldig doek met de gebruikelijke hedenkingsleuze: „Onder de ba nier van de communistische par tij voorwaarts naar nieuwe over winningen van 't communisme". (United Press.). Ambtelijke ideeën droegen rijke vrucht Besparing van twee ton Vijf ambtelyke ideeën, gedeponeerd in een der ideeënbussen van de de partementen, droegen vrucht. Zij brachten het rijk een besparing van 200.000 gulden. Dit vertelde minister president dr. W. Drees via een ge luidsband aan de vergadering van de centrale ideeënbuscommissie en de ideeënbuseommissies van departe- enten en rijksdiensten. Van de dit jaar ingezonden 600 ideëen zijn door de departementale commissie 383 afgedaan, waarvan 102 naar de centrale commissie zijn door gezonden. Rechtstreeks kreeg de cen trale 127^stuks ingezonden. Van de ze 229 zijn 173 afgedaan. Veertien procent (21 stuks) daarvan is geho noreerd met totaal 3500, waarvan 1000 in één geval. De ideeën kwa men voor 40 percent van het lagere, voor 50 percent van het middelbare en voor 10 percent van het hogere personeel. VERWACHT... WEINIG VERANDERING Op de meeste plaatsen droog weer met flinke opklaringen maar aanvan kelijk hier en daar mist. Weinig wind Iets minder zacht. ZON EN MAAN 9 Novembe Zon op 7.49 onder 17.02 Maan op 2.11 onder 14.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1