ImCmCa en Verbouwing op komst in de Herv. Kerk van Oostkapelle Caltex Super ic-pius benzine JEUGDIGE GASTEN BESTALEN LOGEMENTHOUDSTER IN GOES n i mmi :mn EERSTE STEENLEGGING VOOR HERVORMD RUSTHUIS TE GOES KON. MARINE IN VUSSINGEN ONTVING DE BURGERIJ Agenda 2 I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 7 NOVEMBER 1955 HET WACHTEN IS NOG OP EEN BESLISSING Ingrijpende veranderingen, die historisch verantwoord zijn Binnen afzienbare tijd zal in de Hervormde kerk van Oostkapelle een grote verbouwing worden uitgevoerd. Het plan, dat de Middelburgse ar chitect ir. H. de Lussanet de la Sablonière, daartoe heeft ontworpen, voorziet in een aantal ingrijpende veranderingen. Met de verbouwing is een niet onaanzienlijk bedrag gemoeid, maar zij wordt historisch verant woord geacht. De Kerkvoogdij van de Oostkapelse gemeente heeft voor haar project de medewerking van Monumentenzorg. De mogelijkheid is groot, dat men volgend jaar met de verbouwing kan beginnen. Thans wordt gewacht op een bepaalde beslissing van de zijde van Monumenten zorg, die op het verdere verloop van deze zaak van grote invloed zal zijn. Aan het uiterlijk van deze Her vormde kerk, die dateert van 1610, zal niets veranderen. Slechts aan de koorzijde waar thans de ingang voor de kerkgangers is is een verandering geprojecteerd, omdat hier een nieuwe consistorie zal wor den gebouwd. Deze consistoriekamer (met o.a. een wachtkamer) komt ten dele in de plaats van de tegenwoordige aan bouw een ingangsportaal en ten dele op het voormalige kerkhof. Het laatste behoort aan de burgerlij ke gemeente, die reeds toestemming gaf om Van deze grond gebruik te maken. Een moeilijk punt vormt nog de vraag, wat gedaan moet worden met dat deel van de huidige aanbouw, dat volgens de deskundigen van Monumentenzorg historische waarde bezit. Zy willen niet, dat dit ge bouwtje aan de modernisering ten offer valt. Moet men nu de aan bouw verplaatsen of ten dele t hand haven. In het eerste geval zou men de aanbouw tegen de Noordzijde van de toren kunnen bouwen, in het tweede dient de nieuwe consistorie er op aan te sluiten. In deze zaak wordt op een beslissing gewacht, omdat de kostenraming van het plan er door wordt beïnvloed. Totale omkeer De wijzigingen, die men aan het interieur wil aanbrengen zullen in de kerk een totale „omkeer" teweeg brengen. De preekstoel, die thans aan de zijde van de toren staat, wordt dan aan de andere kant, aan de koorzyde, gebracht. Het orgel, dat thans aan de achterzijde is op gesteld, zal straks op een podium aan de zijde van de toren worden ?;ebouwd. Via een trap, die in de oren begint, wordt dit podium be reikbaar. Na uitvoering van de plannen zul len de kerkgangers de kerk langs een geheel andere weg betreden, na melijk onder de toren door, waar in oude tjjden ook de hoofdingang is geweest. Aan de straatzijde is dit nog zichtbaar aan de noort van het kerkhof met twee leeuwen aan weerszijden die zich vlak voor de toren bevindt. In de toren wordt tij dens deze restauratie een portaal met gewelf aangebracht. Via een klein tochtportaal zal men dan de kerk bereiken. Het meubilair zal geheel worden vernieuwd. De zijbanken zullen ver dwijnen, behalve die voor ouderlin gen en kerkvoogdij in de nabijheid van de preekstoel. Ook de stoelen zullen worden ver wijderd. Nieuwe eikenhouten ban ken zullen de kerkgangers tot zit plaats dienen. Het bedehuis zal na de verbouwing ongeveer 300 mensen kunnen bevatten. De onvoldoende en ontsierende verwarming door middel van kachels zal plaats maken voor een hetelucht- verwarming. Muren en zoldering van de kerk zullen ongewijzigd blyven. Voor deze verbouwing zullen binnen kort subsidie-aanvragen worden ge richt tot de daarvoor in aanmerking komende overheidslichamen. Diefstal van oud ijzer. In Middelburg zijn Zondagmiddag middag twee mannen en een vrouw aangehouden wegens diefstal van oud ijzer uit de opslagplaats van de N.V. Polak op het industrieterrein. De wachtsman van deze onderneming betrapte het drietal toen het zich in de buurt van het Peulvruchtencen trum ophield. Zy bleken het ijzer in een actentas bij zich te hebben. De aangehoudenen zijn de 58-jarige P. B. en de 30-jarige C. F., beiden uit Middelburg, in wier gezelschap de 26-jarige mej. J. F. de T., uit de zelf de gemeente verkeerde. De politie heeft tegen hen proces-verbaal opge maakt, waarna zy weer op vrije voe ten zijn gesteld. IN PUTTE AANGEHOUDEN. Naspeuringen van politie hadden succes. Een Goesse logementshoudster bemerkte onlangs, dat enkele jeugdi ge logeergasten met de noorderzon waren vertrokken. Uit een geldkistje hadden zij bovendien een bedrag van ruim achthonderd gulden ontvreemd. De politie werd gewaarschuwd, doch bij het onderzoek bleek, dat de gasten gefingeerde namen hadden opgege ven. De logementshoudster kon even wel een vrij nauwkeurig signalement opgeven, zodat na vele naspeuringen de politie vorige week in een woon wagenkamp te Putte de 21-jarige K. uit Breda kon arresteren in gezel schap van de 18 jarige jongedame VAN TOT 't HEERLIJK AVONDJE Het aloude heerlijk avondje komt al weer in het verschiet en wie zijn oor goed te luisteren legt, kan hier en daar de kinderharten al wat snel ler horen kloppen. En misschien niet alleen de kinderharten Maar er zyn ook andere, meer za kelijke tekenen, die wijzen op de na dering van de vijfde December. In Axel bijvoorbeeld heeft het gemeen tebestuur de winkeliers bereids toe stemming verleend om de winkels in de periode van St. Nicolaas open te stellen tot negen uur 's avonds. Op de avond van de vijfde December zullen de kooplustigen zelfs tot elf uur in de winkels terecht kunnen! Zodat er in Axel in ieder geval vol op gelegenheid zal bestaan om sui kergoed en marsepein, taai-taai en speculaas plus banket op te slaan.,... ELKE DAG „Elke dag een draadje is een hemds mouw in het jaar", is een goed-va- derlands gezegde en 't mag dan van zuinig beleid getuigen, het in practijk brengen van deze zegswijze, vlüg gaat het bepaald niet. Het is ongeveer net als met de woningbouw, ieder uur een theelepeltjeNiettemin is men in St. Annaland toch dankbaar, dat een tweede zevental nieuwe wo ningen gebouwd zal mogen worden en wel aan de Tuinstraat. De goed keuring is er voor ontvangen, het materiaal ligt er al geruime tijd op geslagen en nu kunnen de handen dus uit de (hemds)mouwen TE KOOP Aan het beginpunt van de Zeeuwse lijn, op het station te Bergen op Zoom, stonden de resten van een circus. Een bi-ok vergane romantiek. Op de haveloze wagens hingen nog gescheurde, felgekleurde affiches. Europa's grootste shoio". was een van de slagzinnen, waarmede het Cir cus Espanol" eens zijn voorstellingen heeft aangekondigd, maar van de show was niet veel overgebleven. De charmes van de op de aanplakbiljet ten afgebeelde Spaanse schonen had den dit circus toch kennelijk niet van de ondergang kunnen redden. De wagens waren te koop. Op een ervan stond een waarschuwende me dedeling van de spoorwegen: „Breek baar". Een vrij overbodige waarschuwing. Deze wereld van zand en zaagsel, van de schone schijn en het klater goud, was al gebroken OFFERZIN Om even in „het hoge Noorden", in St. Annaland, te blijven: er is daar flink geofferd bij de oogstcollec- te! De totale opbrengst bedroeg niet minder dan 3041,89 en dat zo meldt onze correspondent trots is wel de moeite waard. ZEEUWSE SUCCESSEN Bij de Zaterdag in Zevenbergen ge houden nationale trekkersploegen- wedstrijd van de Plattelands Jonge ren Gemeenschap Nederland zijn de Zeeuwse deelnemers niet slecht uit de bus gekomen. De heer C. de Jager uit Wolfaartsdijk bezette de zevende plaats en de heer A. van Dyke uit 's Heer Arendskerke kwam als acht ste uit de strijd. Als kampioen ont popte zich Wim de Lint uit Zeven- bergschehoek, die ook vorig jaar eer ste werd en die nu de wisselbeker de finitief in zijn bezit kreeg. NAAR CADZAND Naar Cadzand trokken Zaterdag middag een aantal leden van de af deling Zeeland der Kon. Ned. Nat. Historische Vereniging, waar deze natuurliefhebbers een aantal aardige schelpenvondsten deden. Er waren ai- verse fossiele schelpen bij, zo meldde uw en onze Barend Zwerfmans, die dat weet ge op de hoogte is val dergelijke zaken! Moeder Natuur zorgde bovendien voor een mooi slot van deze dag, met een schitterende zonsondergang boven het Zwin. van E., een meisje uit een woonwa genkamp in Dordrecht. Zy hebben een bekentenis afgelegd. De jongeman K. was een pupil van de psychiatrische instelling „Ave- reest" en was met enige dagen proef verlof. Hij was op de afgesproken datum niet in „Avereest" komen op dagen om zich te melden, maar had zich in plaats daarvan in gezelschap van het meisje naar Goes begeven en zich daar onder onder valse namen bij het logement laten inschrijven. Uit het onderzoek van de politie is gebleken, dat het tweetal dezelfde avond van hun haastig vertrek uit Goes in Bergen op Zoom een gebruik te auto had gekocht. Met deze wagen toerden zij enkele dagen door Bra bant, maar toen het. geld opraakte kwam daaraan spoedig een eind. De politic v,*as inmiddels de juiste .na men te weten gekomen en wist het tweemaal in Putte te achterhalen. Onder bewaking werden zy naar Goes gebracht. De jongeman is ter beschikking van de justitie in Middel burg gesteld, terwyl het minderjarige meisje by haar ouders werd terugge bracht. Benoeming. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school 'te Zuicfeande ls benoemd de heer J. A. C. Smallegange te Dreiscnor. Benoeming. Te Biervliet is de heer C. de Ruijsscher benoemd tot besteller in vaste dienst der P.T.T.. Advertentie i Open zo'n pakje DAKOTA, snuif... steek op en inhaleer diep Ddt is een ontspanning, dat geeft behaaglijke rust Mild als maneschijn, maar toch pittig is die nieuwe Amerikaan, waarin uitgelezen tabakken zijn verwerkt tot een „top-flavour". Werkelijk: U voelt zich in de wolken met een DakotaI 85 ct per pakje Fietser bij St. Jansteen dodelijk verongelukt Zondagmiddag omstreeks kwart voor twee is in de buurt van Heikant een motorongeluk gebeurd, waardoor de 66-jarige J. B. Behiels uit Hulst om het lev en is gekomen en de 55-ja- rige vlasser F. D. Raes uit Koewacht ernstig werd gewond. De heer Ra.es reed met hoge snel-' heid op een motorfiets van Sc. Jan steen naar Koewacht. Vlak bij Hei kant vloog hij uit de bocht en raakte daardoor de heer Behiels, die juist op zijn fiets was gestapt. Het slacht offer werd vrijwel op slag gedood. De motorrijder werd in zorgwekken de toestand naar het ziekenhuis in Hulst vervoerd. Zijn toestand is ern stig. (Advertentie) OFFERVAARDIGHEID MAAKT BOUW MOGELIJK Ds. A. W. M. Odé verrichtte symbolische handeling Zaterdagmiddag heeft ds. A. W. M. Odé, Ned. Hervormd predikant te Goes de eerste steen gelegd van het rusthuis voor bejaarden, dat wordt ge bouwd op Initiatief van de Hervormde diaconieën van Goes en Kloetïnge. „Een eenvoudige plechtigheid, die het teken van het geloof in zich draagt", zoals ds. P. Kloosterman, Hervormd predikant te Kloetïnge, deze gebeur tenis later in zijn toespraak omschreef, „een geloof, dat wil getuigen van kracht, liefde en vreugde, die het aan de wereld kan geven." De wens van de Commandant Ma ritieme Middelen Vlissingen, kapitein ter zee N. W. Sluyter, Zaterdagavond uitgesproken aan het begin van de in „Britannia" te Vlissingen gehouden feestelijke avond, aangeboden door de afdeling Vlissingen der Vereniging van Marine Officieren, is wel volledig in vervulling gegaan! De heer Sluy ter zeide in zyn welkomstwoord tot de vele genodigden namelyk te hopen dat zy een genoeglijke avond zouden hebben. En dé gasten van de Vlissing- se marine-officieren, onder wie de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr, A. F. C. de Casem- broot en zijn echtgenote, hebben in derdaad een bijzonder prettige avond gehad. Dat begon al met de opvoering van (Advertentie) MET de dubbele plus: (IGNITION CONTROL COMPOUND) EXTRA HOOG OCTAANGETAL Fneller - Veiliger - Zuiniger bij eik klimaat en iedere weersgesteldheid. Verkrijgbaar aan de zilveren pompen de in lichte, amusante trant gehou den thriller „Gif en Gember" door de toneelvereniging van de Haagse ma rine-officieren, waarin niemand min der dan de directeur-generaal van het ministerie van oorlog, de heer S. D. Duyverman. (bijzonder enthousiast), een rol vervulde. „Enthousiasme" was trouwens toch het voornaamste kenmerk van deze opvoering die de toeschouwers enkele plezierige uur tjes bezorgde. De waardering voor 't werk van de Haagse amateru-tone- listen kwam tot uiting in een harte lijk applaus en in de bloemenschat, die kapitein ter zee Sluyter de dames na afloop aanbood. Met een opgewekte polonaise, ge opend door de Commissaris der Ko ningin, kapitein ter zee Sluyter, mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissin gen en president-commissaris van de N.V. „Britannia", met hun dames, begon vervolgens het bal, dat vele uren lang een stijlvol en geanimeerd karakter droeg. Een orkestje, samen gesteld uit leden van de bemanning van Hr. Ms. „Jacob van Heems- kerek", droeg er zorg voor. dat de tal rijke danslustigen n de grote zaal van „Britannia" voortdurend „in be weging konden blijven", terwyl in het restaurant de „huis-pianist" van Bri tannia eveneens dansmuziek speelde. In een dankwoord richtte de Com mandant Maritieme Middelen Vlissin gen zich in het bijzonder tot de lui tenant ter zee der tweede klasse (o.c.) P. Philipse, die zich met de organisa tie van deze feestavond had belast en tot de directeur van „Britannia", de heer N. ten Haaf. voor diens me dewerking. Deze uitstekend geslaagde ontmoe tingsavond tussen Koninklijke Mari ne en burgerij,-werd bijgewoond door vele marine-officieren, officieren van de Koninklijke Landmacht, autoritei ten en vertegenwoordigers uit han dels- en Industriekringen op Walche ren. vergezeld van hun dames. Voor het eerst sinds 1940 is in Vlissingen op deze, feestelijke, bijzonder prettige wijze, de band tussen marine en bur gerij weer geaccentueerd. Omstreeks half drie waren vele ge nodigden, onder wie de heer J. A. de Kramer, secretaris van de Provin ciale Diaconale Commissie Uit Mid delburg, de heer L. Everaars, voor zitter van de sectie bejaardenzorg van de diaconale commissie, ver tegenwoordigers van de Hervormde diaconieën van Goes en Kloetinge en de beide colleges van B. en W. van Goes en Kloetinge op het bouwterrein bijeengekomen. De heer K, T. Bak ker, praeses van het stichtingsbe stuur van het Hervormd rusthuis, sprak een welkomstwoord waarna hij de geschiedenis, die aan de bouw vooraf ging, memoreerde. „Sinds on heuglijke tijden is er al over de bouw van een rusthuis gepraat", aldus de heer Bakker, „aanvankelijk heeft men getracht met de Zuid-Beveland- se Hei-vormde diaconieën tot de bouw te geraken maar de besprekingen wa ren niet erg bemoedigend. Later wer den er onderhandelingen gevoerd met verschillende kerken waarbij de voor uitzichten evenmin hoopvol bleken. Ook een samengaan met de burger lijke overheid bracht geen oplossing. Het resultaat van al deze besprekin gen was echter, dat men tot samen werking kwam met de kerkelijke ge meente van Koetinge. Het bestuur moest nog vele moeilijkheden over winnen en vooral lang moeten wach ten, maar thans is het zeer verheu gend, dat wij midden in de bouwerij kunnen staan." Spreker bracht hier bij ook dank aan de architect, ir. P. J. 't Hooft. De heer Bakker vervolgde, dat de dankbaarheid vooral uitging naar God, die de offervaardigheid in de harten van de gemeenteleden heeft gebracht waardoor de bouw mogelijk is geworden. Hierna las h\j nog een brief voor van ds. J. de Vries, eme ritus-predikant die wegens gezond heidsredenen niet aanwezig had kun nen zijn. Ds. Odé, die vervolgens dc eer ste steen legde, verklaarde, dat hij „niet bedreven in dit handwerk was en zich afvroeg of dit nu niet een taak was geweest voor zijn collega ds. Metselaar." In ztfn toe spraak bracht hjj een ere-saluut aan de diacor!~ën van Goes en Kloetinge. „Zy hebben elkander verstaan en eendrachtig de schou ders onder dit werk gezet. Te recht hebben zij hierin de roeping van de kerk gezien", aldus ds. Odé, die eindigde met de hoop uit te spreken dat God dit gebouw, dat op liefde en offervaardigheid van beide gemeenten is gefun deerd, tot in lengte van jaren moge zegenen. ANDERE SPREKERS Vervolgens begaven de genodig den zich naar het bijgebouw. Als eer ste spreker voerde hier de burge meester van Goes, mr. W. C. ten Kate het woord. Spi-elcer sprak een woord van dank er. gelukwens, voor wat hier tot stand komt. Vooral in deze tijd, nu de gemiddelde levenstijd ho ger wordt, zal het gebouw volgens spreker voor vele bejaarden in moei lijkheden van huisvesting en verzor ging voorzien. Namens de provinciale diaconale commissie sprak de heer J. A. de Kramer, die de beide Hervormde dia conieën gelukwenste met de bekro ning van een initiatief, dat van wel overwogen durf en activiteit getuigt. Ds. P. Kloosterman sprak als prae ses van de kerkeraad van Kloetinge. Hij schetste de diepere betekenis van de eerste steenlegging en verklaarde, in het totstandkomen van dit gebouw een geloofsgetuigenis te zien, Hij hoopte, dat vele ouderen in het rust huis een gelukkige levensavond mo gen vinden. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door ir. P. P. 't Hooft, waarna de heer Bakker de sprekers dankte voor hun goede woorden en de bijeenkomst sloot. t Advertentie Wat U ook nodig heeft in het be roemde Zilmeta-tafelzilver, 't Geschenkenhuis heeft alles voor radig, terwijl U, door onze 25-jarige ervaring hierin, deskundig wordt ge adviseerd. Complete cassettes vanaf 33.45. Voor Zilmeta naar \/onr "ZUmetsi naar VANDAAG Middelburg Burgerzaal stadhuis: Her denking 10-jarlg bestaan der Ver. Na ties, 19.30 uur; Electro „Odyssee", (14 jaar), 19 en 21,15 uur. Vlissingen Alhambra: „De Woestijn leeft", (a.l.), 19 en 21 uur; Luxor: „Ontvlucht uit Colditz", (14 jr.), 20 uur; Britannia: Herdenking 10-jarig bestaan der Verenigde Naties, 20 uur: Goes Grand: „Gejaagd door de wind", (14 jr.), 19 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2