PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Ben Yoessef zal nog deze maand eren op Marokko's troon Bevolkingsonder zoek krijgt nu een geheel andere 0"zet HET COMMUNISME KAN NIET WORDEN GEËXPORTEERD" AMERIKAANSE WAPENS VOOR VERDEDIGING VAN ISRAEL? DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 261 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoof dred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; I 5.85 p kw.; tr. p. p. I 6.10 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPG£fóOMÊN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 7 Nov. 1955. ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p advertentie i 4.—. tng medeflelingen -Iriemaat tarief. Kleine advertenties 'max 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van t l.— „Briever ol adrea Bureau v d Blad' 25 ceni meer. Giro No 3593nnPZ.i Midneiburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 3041; Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef 2475 (b.g.g 2228). Oostburg. Finiandstraat 2. teiei 16; "neuzen Br><-«werUslraa> 2; Zierikzce N Bngerasiraa- iele! 26. FRANS KABINET BESLUIT Resident-generaal Boyer de Latour heeft ontslag gevraagd De Franse regering heeft Zaterdag in een speciale kabinetszitting on der voorzitterschap van president Réné Cofy besloten, om de verbannen Sultan Sidi Mohammed Ben Yoessef weer op de Marokkaanse troon te laten terugkeren. Het voorstel hiertoe was uitgegaan van de Franse mi nister van buitenlandse zaken Antoine Pinay, die voor drie dagen van de ministersconferentie in Genève naar Parijs was teruggekeerd. De monarch zal op 16 November naar zijn land teruggaan. Het besluit van de regering werd reeds als vaststaand verwacht, te meer, daar onlangs de vroeger zo verbitterde tegenstander van Ben Yoessef, El Glaoui een even onver wachte als opzienbarende politieke reuzenzwaai maakte en verklaarde, dat Ben Yoessef op de troon moest terugkeren. El Glaoui is uit Marokko naar Pa rijs vertrokken om daar zijn trouw te betuigen aan de 47-jarige sultan. (United-Press) Bezoekend vorst. In een verklaring van de Franse regering wordt gezegd, dat „met de terugkeer van Zijne Majesteit de weg is geopend voor opbouwende onder handelingen". De Franse minister van buiten landse zaken, Pinay heeft tot verslaggevers gezegd, dat 't ka binet de ontslagaanvrage van de Franse resident-generaal in Ma rokko, generaal Boyer de Latour heeft besproken. De ministers be handelden nog niet de keuze van een opvolger. Verder zeide Pinay, dat Sidi Mo hammed Ben Yoessef alle eerbe- Dr. W. Drees lijstaanvoerder bij Partij van de Arbeid. Schilthuis bedankt als Kamerlid. Het secretariaat van de Partij van de Arbeid deelt mede: „Op Zaterdag 5 November heeft de partijraad van de P.v.d.A. verga derd. Door de voorzitter van de Tweede Kamerfractie, rar. J. A. W. Burger, werden de besprekingen over de samenstelling van de candidaten- hjsten in verband met de wijze, waarop de Kamerfractie in de vol gende periode behoort te zijn samen gesteld, ingeleid. Hierbij werd o.m. medegedeeld, dat de heer J. Schilthuis te kennen heeft gegeven zich niet meer voor het lidmaatschap van de Kamer be schikbaar te stellen. Tijdens de korte discussie is van alle zijden een dringend beroep ge daan óp dr. W. Drees om zich weder om als lijstaanvoerder voor het ge hele land beschikbaar te stellen. Met groot enthousiasme heeft de partij raad er kennis van genomen, dat dr. W. Drees aan dit beroep gehoor heeft gegeven". Fiscus glimlacht niet „U wordt verzocht, niet te glimlachen of blij te kijken", als U zich tegenover belasting betalers bevindt". Hierop komt de inhoud van een circulaire neer, die het hoofd van de be lastingen van Los Angeles aan zijn ondergeschikten heeft ge zonden. De ambtenaren dienen niet de indruk van onbezorgd heid en vrolijkheid te geven, als zij zich in de gangen bevin den van de bureaux, waar de belastingbetalers hun belastin gen afdoen. wijzen deelachtig zal worden,, die een bezoekende vorst in Frank rijk geniet. Plechtigheid. Tijdens een plechtigheid in het Cha teau Veile Saint Cloud, de officiële residentie van de minister van buiten landse zaken Pinay in een voorstad van Parijs, erkende Frankrijk Zondag officieel het volledig herstel van de sultan op de Marokkaanse troon. De sultan en minister Pinay ston den beiden in de houding, toen een Franse militaire kapel de Marseillai se en het Marokkaanse volkslied speelde. De Franse en Marokkaanse vlaggen wapperden naast elkaar van Pinay's ambtswoning. Overeengekomen is, dat Marokko een democratische staat zal worden, en wel als constitutionele monarchie. Hoger beroep zaak- Anneke Beekman. Veroordeelden en officier tekenden appèl aan. Op de laatste dag dat de veroor deelden in het proces over de ver dwijning van het Joodse pleegkind Anneke Beekman appèl konden aan tekenen heeft de raadsman van de voortvluchtige mevrouw G. M. L. van M., mr. F. J. M. Nederveen, hoger beroep voor zijn cliënte aangetekend. Tevens heeft hij dit gedaan voor de 66-jarige moeder-overste van het klooster Ave Maria te Valmeer in België, mej. A. V., die de Nederland se nationaliteit bezit. Ook de 45-jarige verkoopspecialist, de heer C. J. F. B.. de vroegere pater A., heeft tegen zijn vonnis hoger be roep aangetekend. Opdat de zaak in zijn geheel op nieuw door het gerechtshof in Am sterdam behandeld zal kunnen wor den, heeft de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, van zijn kant appèl aangetekend tegen de vonnis sen van de voortvluchtige 57-jarige mej. E. M. van M„ mevrouw E. M. D. van M, een nicht van de beide zus ters, en de oud-moeder-overste van het klooster Mariënburg te Bussum, de 71-jarige mej. J. F. W. De beide laatste dames werden door de recht bank te Amsterdam op 24 October jl. vrijgesproken. - VICE-PREMIER KAJANOWITSJ Europese veiligheid belangrijker dan de Duitse eenheid. Lazar Kaganowitsj, eerste vice- remier van de Sowjet-Unie, heeft iondag by de herdenking van de verjaardag der Octoberrevolutie van 1917 in het Bolsjoi-theater te Moskou verklaard, dat het communisme niet kan worden geëxporteerd. Hy zei tot de communistische par tijleiders, die de plechtigheid bijwoon den, dat de 19e eeuw de eeuw van het kapitalisme was, maar dat de 20ste eeuw die van het socialisme en communisme is. Maar „dat niet exporl nationale verschijnsel" met geweld van wapenen te stimuleren zou neer komen op imperialisme. De Sowjet- regering mengt zich niet in de bin nenlandse zaken van andere landen, aldus de vice-premier, die Lenins Lijk van Eindhovenaar te Oostmalle (B.) gevonden In een dreef op 200 meter van de Turnhoutse baan te Oostmalle vond men Zaterdag het lyk van J. van den V. uit Eindhoven, die door wurging om het leven is gebracht. - Volgens het eerste onderzoek van de rijkswacht is het niet uitgesloten, dat dc man op een andere plaats is ,'edood en dat het lijk daarna is ver- voc.-d naar de dreef waar het werd gevonden. In Heinkenszand werd Zaterdagmid dag de heer P. van de Guchte gehul digd wegens zijn 5-jarig jubileum als lid van de muziekvereniging „Euter pe" Voor deze niet alledaagse gebeur tenis mocht de jubilaris de bronzen ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in ontvangst ne men die hier door wethouder C. Nijsse wordt opgespeld. Foto P.Z.C.) woorden aanhaalde: „degenen, die denken, dat revoluties naar welgeval len in iedere staat kunnen worden ontketend, zijn krankzinnigen of pro vocateurs". Vrede en vreedzaam naast elkaar leven (coëxistentie) vormde het thema van zijn toespraak. De Sowjet-politiek is er volgens Kaganowitsj een van vreedzame co- existentie en concurrentie met de ka pitalistische landen opdat de volke ren van de gehele wereld overtuigd zullen geraken van de superioriteit van het communisme op het kapitalis me. Over buitenlandse kwesties ver klaarde hy, dat 1955 had getoond, dat geschillen door onderhandelingen kunnen worden opgelost. Molotow, de minister van buiten landse zaken, zat tijdens de toespraak nabij Kaganowitsj. Deze laatste zei niets, dat er op zou kunnen wijzen, dat bij de hervatting van de confe rentie te Genève nieuwe Russische voorstellen zullen worden ingediend. Hij deelde mee, dat de Sowjet-rege- ring haar standpunt handhaaft, dat Europese veiligheid belangrijker is dan Duitse eenheid. „Wij zijn voor standers van het herstel der Duitse eenheid, maar alleen in de vorm van een vredelievend en democratisch Duitsland", aldus de vice-premier. Door twee doelpunten van Tinus M Bosselaar voor de rust en een |j van Bram Appel na half-time lieeft het Nederlands elftal M Zondagmiddag in het Olym- pisch Stadion te Amsterdam Noorwegen met 30 geklopt. Deze fotogemaakt achter het Noorse doellaat zien hoe het tweede Nederlandse doelpunt H werd gemaakt. V.l.n.r. Bosse- M laar, de maker van het doel- s punt, de Noor Hernaes, de ver- §1 slagen Noorse doelman Hansen en de spil Svenssen. H (Zie voor een uitvoerig verslag M p van deze wedstrijd pag. 3). p Kind ontvoerd in New York De politie in East Meadow (New York) heeft een uitgebreide jacht ontketend, op zes negers, die er van verdacht worden de driejarige kleu ter Stephen Damman te hebben ont voerd. Het kind werd gekidnapt door vier vrouwen en twee mannen toen de moeder in een warenhuis aan het winkelen was. De moeder, de 22-jarige Marilyn Damman, moest zich onder doktershanden stellen. De vader is de 26-jarige sergeant van de luchtmacht, Jerry Damman. Twee vrouwen, die van de ontvoe ring getuige waren, hebben goede signalementen van het zestal ver strekt. Twee personen bij aanrijding Op de provinciale weg te Giethoorn- Noord zijn Zondagavond om acht uur twee personen by een aanrijding om het leven gekomen. De 46-jarige me vrouw K. Ó.-A., die met haar schoon zuster, mevrouw O. uit Amsterdam liep te wandelen, werd door een haar achterop komende motorrijder aange reden en op slag gedood. De motorrij der, de 19-jarige G. V. uit Steenwij- kerwold werd bij de aanrijding van de motor geslingerd. Ook hij werd on middellijk gedood. De dame uit Am sterdam kreeg geen letsel. DE SPANNING IN HET MIDDEN-OOSTEN Luchtmacht van Jordanië krijgt Engelse straaljagers Van gezaghebbende zijde is Zondag te Washington vernomen, dat de Ver enigde Staten bereid zijn, Israëls verzoek voor het leveren van verdedi gingswapenen, gedaan in verband met de Tsjecho-Slowaakse wapenleve ringen aan Egypte, te overwegen. Gedacht wordt aan het zenden van lucht doelartillerie, anti-tankgeschut en andere, uitsluitend voor verdediging be stemde, wapens. Tevens zal de gehele Amerikaanse politiek op korte en lange termijn in het Midden-Oosten opnieuw in studie worden genomen. Op het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken groeit de ongerustheid over het stre ven van de Sowjet-Unie, om haar invloed in het Midden-Oosten uit te brei den, en het gevaar voor de wereldvrede, dat de botsingen aan de Israëlisch- Egyptische grens opleveren. De voorzitter van de commissie van de Verenigde Naties voor toe zicht op de naleving van de wapen stilstand tussen Egypte en Israël, generaal-majoor E. L. M. Burns, is Zondag te Jeruzalem aangekomen na zijn reis per vliegtuig naar New- York. Tegenover journalisten ver klaarde Burns, niet te geloven Maurice Utrillo overleden Te Dax, in het Franse departement Landes is Zaterdag de schilder Mau rice Utrillo overleden. Hij werd op 26 December 1883 in Parijs geboren. Utrillo debuteerde op 18-jarige leef tijd met landschappen uit de omge ving van Parijs. Zijn werken hangen in talrijke Europese musea. Enige er van zijn Notre Dame Pavoïssée", ..La Place Jean-Baptiste Clément a Montmartre" en „Le Square Saint- Pierre". T.B.C.-BESTRIJDERS IN MIDDELBURG BIJEEN „Gerichte" onderzoekingen van infectiehaarden en regelmatig onderzoek in bepaalde gebieden Tydens de jaarvergadering van de Provinciale Zeeuwse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose, die Zaterdagmiddag in Middelburg werd ge houden, deed de voorzitter, dr. J. J. Okker, enkele mededelingen over de wyze, waarop voortaan het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in Zeeland zal geschieden. Zoals indertijd reeds gemeld, wordt geen massaal onderzoek door de gehele provincie meer nodig geacht. Toch zullen, om nauwlettend op deze ziekte te blijven letten, nog onderzoekingen worden gedaan. Het ge heel wordt echter in andere banen geleid. In dit verband is van belang, dat Zeeland sinds enige tijd in drie districten is verdeeld, in elk waarvan één t.b.c.-arts werkzaam is. Tot voor kort bedroeg het aantal districten twee. Het nieuwe bevolkinsonderzoek draagt meer het karakter van een „gericht" onderzoek. Dit houdt in, dat tot massale doorlichting van de be woners van eer bepaalde gemeente of strèek zal worden overgegaan, wanneer daar in grote mate infecties optreden. Deze eventuele t.b.c.-haar- den zullen dus onmiddellijk worden bestreden. Daarnaast zijn er gebieden In Zeeland, waar af en toe een on derzoek nodig blijft. De ervaring heeft geleerd, dat men hier met plaatsen en streken te doen heeft waar de t.b.c. steeds weer de kop kan opsteken. Van tyd tot tjjd zal hier dan ook onderzoek op grote schaal geschieden. Tot deze gebie den behoren bjjv. Vlissingen en de grensstreek in Zeeuwsch-Vlaande ren. Een definitief plan voor het laatste onderdeel van het nieuwe bevolkings onderzoek is nog niet greed. De voor bereidingen verkeren in vergevorder de staat, zodat het begin dan ook niet al te lang meer op zich zal laten wachten. Bij dit alles wordt de nood zaak gevoeld, dat een bepaald team van onderzoekers bereid gevonden wordt om zodra nodig op de aan te wijzen plaatsen aan-het werk te gaan. Beroep op bevolking. In deze vergadering gaven ook de distriets-artsen W. K. Schuling, dis trict Middelburg en dr. J. M. van Daal. district Goes dokter H. D. J. Meyer, district Terneuzen was door de mist verhinderd een toelichting op de door hen uitgebrachte jaarver slagen, waarover reeds werd gemeld In aansluiting op deze mededeling betoogde dokter J. R. v. d. Borgh, ge neeskundig inspecteur voor Zeeland van de Volksgezondheid, met nadruk dat de bevolking meer gevolg dient te geven aan de oproep der t.b.c.-art- sen. Met name doelde spr. hierbij op het z.g. contacten-onderzoek. Dokter V d. Borgh wees er op, dat immer het opsporen van zieke mensen het doel is. Hy meende, dat bij velen de bereidwilligheid om mee te werken nog ontbreekt en in dit verband deed spr. een beroep op ieder om de ge vraagde medewerking te verlenen. Tijdens de bijeenkomst herdacht de voorzitter in korte bewoordin gen de vorige week overleden bur gemeester van Zierikzee. jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, dié lid der vereniging was. Ter zijner nage dachtenis neir de vergadering en kel- r.tr^„«-iMrirpn stilte in acht. Ook werden gebruikelijke jaar- verslager uitgebracht.Zo kon de pen ningmeester. burgemeester Th. J. An- driessen van Ovezande. mededelen, dat de financiële omstandigheden der dat de strijd zou uitgroeien tot een oorlog op volle schaal. Een gevechtspauze zou, naar hij meende, beide partijen in staat stellen, tot bezinning te komen. Incidenten Uit Libanese bron werd Zaterdag vernomen, dat een Syrisch vliegtuig een Israëlisch toestel had neerge schoten en dat dit toestel nabij Ba- nias op Libanees gebied was neer gestort. Een Israëlische vlieger heeft het incident overleefd. Van officiële zijde werd te Cairo bekendgemaakt, dat vier Israëlische pantserwagens Zaterdagochtend ten Oosten van Gaza opgerukt waren en een Egyptische stelling hadden beschoten. Deze beantwoordde het vuur. Aan Egyptische zijde waren geen verliezen te betreuren, maar de Is raëliërs hadden zware verliezen ge leden. Een Israëlische militaire woordvoerder sprak het vermoeden uit, dat met dit bericht werd gedoeld op de beschieting van een Israëli sche jeep door Egyptenaren. Aan Israëlische zijde werd daarbij vol gens hem niemand gewond. Jordanië Groot-Brittannië zal de Jordaanse luchtmacht tien straaljagers van het type Vampire leveren. Het besluit tot levering werd genomen, nadat koning Hoessein van Jordanië enige tijd geleden tijdens een bezoek aan Groot-Brittarmië met Engelse auto riteiten had geconfereerd. vereniging thans niet ongunstig zijn. Bij de verkiezingen -agen mevrouw N. Schlüter Ytsma, Graauw en dr. R. C. Renes, Oud-Vossemeer, zich in het bestuur herbenoemd In de vaca ture, ontstaan door het bedanken van dokter H. P Veening, internist uit Vlissingen. werd voorzien door benoe ming van dokter H. J. Jongepier, arts-radioloog uit Middelburg. Dokter H J. S. Timmer, schoolarts uit Cad- zand werd gekozen tot vertegenwoor- digei van West-Zeeuwsch-VIaande- ren in het bestuur. VRIJ ZACHT Bijna overal droog weer met op klaringen, maar plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Vrij zacht. «)N EN MAAN 8 November Zon op 7.48 onder 17.03 Maan op 0.56 onder 14.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1