Provinciale subsidies voor restauratie van monumenten Subsidiëring door de overheid van Kerkbouw 4, PRONTO OLYMPUS ZAL WINST (TEGEN EMM) IN MIDDELBURG LATEN PROVINCIALE BEGROTING THANS AANGEBODEN VRIJDAG 4 NOVEMBER 1655 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 GROOT AANTAL VOORSTELLEN Ook voor conservering ruïne van Hoogelande Gedeputeerde Staten van Zeeland doen weer een voorstel tot het inwil ligen van bijdragen in de kosten van restauratie van diverse bouwwerken van historische waarde. Er is ook een voorstel bij tot het bijdragen van f 1708 in de restauratiekosten van f 17.080 der kerkruïne van Hoogelande. De heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande nit Den Haag wil enkele conser- veringswerkzaamheden aan deze ruïne doen verrichten en het terrein rond om opknapen. Door werking van weer en wind komt dit bouwwerk waar van slechts nog muren overeind staan meer en meer in verval. Ingrijpen is dan ook dringend noodzakelijk. f 19.007 f 950 bij te dragen. De meer dere restauratiekosten van de Her- vormde kerk van Noordgouwe bedroe gen f 173.975, waarin i 8699 kan wor den bijgedragen. In de kosten van conservering van een aantal in de Hervormde kerk van Aardenburg gevonden sarcophagen geschat op f 8000 wordt voorgesteld f 500 bij te dragen. Voor de restauratie van de stenen stellingmolen in 's-Heer Arendskerke, die t 4090 vergt, wordt f 409 gevraagd. In de geraamde restauratiekosten van de Seismolen in Middelburg van f 49.500 achten Ged. Staten een bijdra ge van f 3975 wenselijk. De restauratie van de toren in Oudelande zal f 73.500 vergen, waarin het college f 5175 wil bijdragen. De gemeente Sluis draagt zorg voor de restauratie van de bekende kerk toren van Sint Anna ter Muiden, waarvoor een bedrag van naar raming De restauratiekosten van de toren van Baarland moesten met 1 10.931,55 worden verhoogd tot f 92.125,67. In de meerdere kosten wordt voorgesteld subsidie te verlenen. Ook voor het pand „Het Anker" in Renesse, dat f 14.700 aan restauratiekosten vergt en voor bewoning geschikt wordt ge maakt achten Ged. Staten een bijdra ge van f 1470 wenselijk. De aanvankelijk geraamde kosten van de restauratie van het stadhuis in Hulst waren f 75.103. De meerdere kosten waren echter f 9365,07, waarin het college f 468 wil bijdragen. De restauratiekosten van de toren in Ka- pelle, die aanvankelijk op f 17.500 wa ren geraamd, stegen later tot f 63.000, waarvan Ged. Staten f 2900 willen bij dragen. Voorgesteld wordt verder in de meerdere kosten van restauratie der Hervormde kerk in Kattendijke ad Aanbestedingen „Gronhnij" voor Herverkaveling De N.V. „Grontmij." heeft Donder dag namens de Herverkavelingscom missie Zeeland verscheidene aanbeste dingen gehouden. In hotel „De Kroon" te Kwadendam- me werd aanbesteed het graven van waterlopen ter lengte van circa drie kilometer en het verwerken van de uitkomende specie met bijkomende werken. De inschrijvers waren: G. van Oord, Dordrecht, f 232.000; N.V. Van Oord, Werkendam, 234.000; N.V. Hillen- Roose, Amsterdam, 245.000; Aanne mingsbedrijf Zeeland, Middelburg, f 246.500; J. D. Jansen, Middelburg, f 249.000: Walcherse Aannemingsmij., Middelburg, f 258.440; J. Visser, Slie- drecht, f 259.000; N.V. Wijnands-Cor- net, Werkendam, f 268.340; Hakkers en Schermer, Werkendam, i 284.700; Aannemingsmij. Van Oord, Utrecht, f 289.400; Fa. De Oude en De Jonge, Zierikzee, f 295.000. De raming bedroeg f 245.000. De gunning werd aangehouden. In hetzelfde hotel werd later aan besteed het maken of verbeteren van de aardebanen van de wegen 2832 en het verharden hiervan met een to tale lengte van 5,4 kilometer, gelegen in het waterschap „Baarland". Hiervoor waren de inschrijvingen: Fa. Duijnhouwer, Goes, f 353.700; N.V. J. de Kraan, Rhenen, f 406.477; J. Hol, Kloosterzande, f 408.750; Gebr. Knuist, Goes, f 416.930; N.V. Hillen-Roose, Amsterdam, f 469.000; J. Janse, Mid delburg, f 473.000; Jaspers van 't Ver laat, Hardinxveld, f 476.000; Aanne mingsbedrijf Zeeland, Middelburg, f 488.000; G. van Herk, Nieuwerkerk aan de IJssel, f 490.000; Fa. De Oude en De Jonge, Zierikzee, f 492.000. De raming bedroeg f 414.000. De gunning werd aangehouden. In café Verbeek te Ovezande werd 's middags aanbesteed het graven van leidingen en kavelsloten, het egalise ren van percelen, het dichten van slo ten en putten en het opruimen van wegverhardingen en singelbeplantin gen in complex 15, 16 en 17 van de Herverkaveling in de Zak van Zuid- Beveland. De inschrijvers waren: Jos. Mulder en Zn., Bergen (N.-H.), f 397.000; Joos Visser, Sliedrecht, f 425.000; Fa. De Oude en De Jonge, Zierik/.ee, f434.000; J. Jansen, Middelburg, f 439.000; Hak kers en Schermer, Werkendam, f 444.000; G. van Herk. Nieuwerkerk aan de IJssel, f 448.U00; N.V. J. de Krom, Rhenen. f 449.776; Jaspers van 't Verlaat, Hardinxveld, f 457.000; Hil- len-Roose, Amsterdam, f 469.000; N.V. Van Oords Handelsbelangen, Werken dam, f 475.400 Wijnands en Cornet, Werkendam, f 486,278. De raming bedroeg f 458.000. De gunning werd aangehouden. Hierna werd nog aanbesteed het uit lagen en ophogen van percelen in com plex 18, het graven van waterleidin gen en kavelsloten, het dichten van sloten en putten en het opruimen van wegverhardingen en bijkomende al daar; Hiervoor kwamen de volgende in schrijvingen binnen: Jos. Mulder, Ber gen. f 279.500; N.V. J. de Krom, Rhe nen, f 311.877; N.V. Hillen-Roose, Am sterdam, f 329.000; J. D. Jansen, Mid delburg, f 333.000; Jaspers van 't Ver laat, Hardinxveld, f 337.000G. van Herk, Nieuwerkerk aan de IJssel, f 339.000;' Wijnands en Cornet, Wer kendam, f 343 459; N.V. Van Oord, Werkendam, f 345.800; Fa. De Oude en De Jonge, Zierikzee, f 346.000; Hak kers en Schermer,. Werkendam, f 340.000; Joos Visser, Sliedrecht., f 354.000. De raming bedroeg f 337.000. De gunning werd aangehouden. f 75.440 nodig zal zijn. Hier stellen Ged. Staten een bijdrage van f 5272 voor. Voor de restauratie van de Her vormde berk in Waterland kerkje is f 13.366 geraamd, van welk bedrag Ged. Staten t 1337 willen bijdragen. In de op f 7639 geraamde kosten van het pand Sarazijnstraat 15 in Vlissin- gen dat een monumentale voor gevel bezit wordt een bijdrage van f 764 voorgesteld. Tenslotte wordt nog voorgesteld de beslissing op de verzoeken om bijdra gen in de restauraties van de koren molen op de Hulsterse wallen, de to ren van Serooskerke (S.), een aantal panden in Veere, de toren van Kloe- tinge, de Gasthuiskerke in Zierikzee en de voormalige Gasthuiskapel in Middelburg voorlopig aan te houden. Zeeuwse cursus voor het horeca-personeel begint Dinsdag 8 November a.s. zal in de Industrie- en Huishoudschool in Mid delburg de eerste elementaire cursus voor horeca-personeel in Zeeland be ginnen. Zoals indertijd gemeld, wordt de gegadigden een opleiding gegeven tot buffetdame, serveerster en/of aankomende kellner. Het Gewestelijk Arbeids Bureau in Middelburg nam het initiatief tot de cursus. Reeds di rect na de bekendmaking bleek, dat er voor deze nieuwe leergang grote belangstelling bestaat. Niet minder dan 50 cursisten hebben zich namelijk aangemeld, 30 dames en 20 heren. ZEEUWSE HANDBALLERS IN ACTIE Hontenisse kan ODI de puntjes afhandig maken. De Zeeuwse handballers, die in het district Zuid van het Nederlands Handbalverbond spelen, zullen dit weekeinde niet in actie komen. Voor Zondag zijn namelijk geen competi tie-wedstrijden vastgesteld in ver band met 'het feit, dat er enkele se lectie-wedstrijden tussen Zuidelijke teams zullen worden gehouden. De afd. Zeeland schotelt de belang stellenden ditmaal een enigszins be perkt programma voor. In de dames le klasse A trekt het Vlissingse Olympus naar de Zeeuwse hoofd stad om met EMM te gaan duelle ren. Veel winst zullen de Schelde- stadbewoonsters niet uit dit uitstap je kunnen beuren. In de le klasse B gaat Hontenisse twee puntjes bij ODI weghalen. De heren le klasse draait Zondag op volle toeren. EMM H zal daarbrj ;een kans zien het sterke Tonido H le voet dwars te zetten, want de Goessenaren zullen zeker weer een klinkende overwinning behalen, Olvmpus grist de volle winst weg bij Hellas H. Thuiswedstrijden voor alle Middelburgse hockeyploegen Het eerste kan Pelikaan kloppen. Alle vyf hockeyteams van Mid delburg spelen a.s. weekeinde een thuiswedstrijd. Het eerste 2 e klasse A héren ontvangt het uit de promotieklasse gedegradeerde Pelikaan. Hoewel deze Roosendaal- se ploeg in de laatste wedstrijden een herstel te zien gaf moeten de Zeeuwen in staat zijn te winnen. In Breda is er een derby tussen Zwart Wit H en Push H. Het jeug dige team van de bezoekers zal ver moedelijk een kleine zege behalen. Cadetten-Liberty wordt hier de grote strijd om zich los te maken van de onderste plaats. De thuisclub is ze ker niet kansloos. WarandeBreda H kan in een puntenverdeling re sulteren. De Middelburgse dames (3e klas se A) krijgen Pelikaan op bezoek, hetgeen in "een gelijkspel kan eindi gen. Forward IIILiberty wordt 'n zege voor de thuisclub, die nog steeds op de eerste plaats loert. Bre da II zal eeri gemakkelijke overwin ning behalen op en bij Tilburg IH en daardoor de kopplaats behouden. Voor de z.g. onderbondscompetltie speelt bij de heren Middelburg H tegen Push, een' wedstrijd, die ge wonnen kan worden. Rapide H kan in Hulst van Breda VI winnen. Voor Breda IVPush IV wordt een ge lijkspel verwacht. Bij de dames krijgt hier Middel burg H een zware opgave tegen Bre da HI. Push IV kan van Rapide win nen. Push HlWarande wordt een gelijkopgaande strijd. Voor de jeugdcompetitie luidt het programma: Breda APush A, Breda BPush B, Middelburg Warande Sporl van Zaterdag. In het kader van de nederlaagwed strijden staat een wedstrijd tussen WHS 2 en Smerdiek 2 op het pro gramma. die Zaterdagmiddag om half vier gespeeld zal worden. SANOSTOL f bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers In Vlissïngen treden meer ge lijkwaardige tegenstanders tegen, elkaar in liet strijdperk, namelijk Marathon UT tegen Tonido III en Marathon II tegen Volhar ding. Ondanks 't geringe krachts verschil vrezen wij toch, dat Marathon Hl aan de eerste overwinning zal komen. Voor Marathon II zit er echter meer kans in. Bg de dames-junioren steken de beide ploegen van Hontenisse de Schelde over. Het eerste elftal zal de winst in Heinkenszand bij Luctor achterlaten, terwijl het tweede elftal ook veel kans loopt zonder puntjes weer naar Zeeuwsch-Vlaanderen te moeten terugkeren. 'Jk v&dzieb r.U Nieuwe verenreglementen Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen de Provinciale Staten voor een drietal nieuwe verenreglementen vast te stellen. Twe*. daarvan zijn inter- Srovinciaal, namelgk het Noordbra- antsZeeuws verenreglement en het Zeeuws-Zuidhollands verenregle ment. Deze beide reglementen waren merendeels verouderd en hadden dringend voorziening nodig. Om die reden was reeds in 1953 een interpro vinciale commissie ingesteld ter voorbereiding van deze herziening. In deze commissie hadden ook van Zeeuwse zijde twee ambtenaren zit ting. Tevens werd het uniform maken van de reglementen der verschillende !»rovincies een programmapunt. In de oop van dit jaar hebben G.S. van Zeeland, evenals hun ambtgenoten in de andere provincies, een ontwerp voor de nieuwe reglementen opge steld. Zij delen nu mee zich daarmee te kunnen verenigen. In verband hier mee wordt tevens voorgesteld een nieuw Zeeuws verenreglement vast te stellen. Wijziging in „Rest van Zeeland" Het elftal van Vllssingen, dat Zaterdagmiddag om half vier op 't veld aan de Irislaan zal uitkomen tegen de Rest van Zeeland, is als volgt samengesteld: doel: P. Baart; achter: A. Wijgman en J. de Waal; midden: P. Weststrate, P. Barten en W. Struywigh; voor: P. v. d. Schraaf, H. de Nooyer, A. Claris- se, K. Dingemanse en M. van Ot- terloo. Het medespelen van laatstge noemde is nog niet zeker, in ver band met diens werkzaamheden. Mocht hij verhinderd zijn, dan zal zijn plaats worden ingenomen door rechtsbuiten Kok van het tweede elftal. Junioren spelen voor-wedstrijd. De voetbalwedstrijd Vlissingen Rest van Zeeland zal worden voor afgegaan door de competitiewed strijd tussen de A-junioren van Zeeland Sport en Vlissingen. Deze wedstrijd begint om kwart over twee. Het elftal van Vlissingen tegen de rest van Zeeland. Het elftal van de „Rest van Zeeland", dat Zaterdagmiddag de strijd aanbindt tegen de Zeeuwse le klasser Vlissin gen, is gewijzigd. De Zeelandiaan J. van Iren zal namelijk de midvoor- plaats bezetten inplaats van C. Kra mer (Biervliet), die verhinderd is mee te spelen. H. Schotman (Middelburg) ïs nu aan de reserves toegevoegd. fAdvertentie swss Voorzichtig financieel beleid geboden (Slot van pag. 1) bestratingswerk worden aanbesteed. Het ligt in de bedoeling om in 1956 de weg naar de Val aan te leggen, ter wijl de weg ZierikzeeRenesse even eens dat jaar aan de beurt komt. In 1956 zullen de rondwegen Scherpe- nisse en St. Maartensdijk tot uitvoe ring komen. Op Walcheren zal het gedeelte Noordweg van de Kalfhoek- se weg tot Domburg worden verbe terd en zo mogelijk weggedeelten tus sen Koudekerke en Westkapelle. In en bij de Braakman worden thans de wegvakken Biervliet-Braak- man, Braakman en Braakman-Hoek uitgevoerd. Het voornemen bestaat om in 1956 in aansluiting daaraan de vakken IJzendijke-Biervfiet en Hoek- Terneuzen ter hand te nemen. Een gedeelte van de weg Zuiddorpe-Koe- wacht-St. Jansteen-Hulst zal nog in 1956 worden aanbesteed. Zo mogelijk zal deze winter worden begonnen niet Jaarverslag over 1955 van Schoonheidscommissie. Weinig rampgemeenten vroegen advies. De kwaliteit van de beoordeelde architectuur, aldus het verslag over 1954 van de Provinciale Zeeuwse Schoonheidscommissie, was over het algemeen niet slecht te noemen, hoe wel ruim 25 procent van de ingedien de plannen niet zonder veranderingen kon worden aanvaard. Dat de ont werpers rekening gaan houden met het bestaan van de schoonheidscom missie, is vooral te merken in een be haalde gemeente, die geregeld de plannen laat beoordelen. De rekening van de commissie over 1954 had een totaalcgfer aan in komsten en uitgaven van f 5236,80 en het voordelig saldo aan het eind van het jaar bedroeg 747,92 tegen 982,47 aan het begin. De begroting voor 1955 het lopende jaar dus vermeldt een totaal aan inkomsten en uitgaven van 6000 met 580 voor onvoorzien. In het vorige jaarverslag sprak de commissie de verwachting uit. dat in het bijzonder in de rampgemeenten van haar diensten gebruik zou wor den gemaakt. Vastgesteld werd ech ter, dat geen of zeer weinig advies aanvragen uit de rampgemeenten werden ontvangen. Over de bouw van de graansilo te Zierikzee wordt opgemerkt, dat het gemeentebestuur het advies van de commissie niet heeft opgevolgd uit economische overwegingen. De voor gestelde veranderingen waren ingrij pend en wegens de urgentie van de bouw bleef er weinig tijd de plannen te herzien. STEMMEN UIT DE KERKEN Aanvraag in Goes eerste die van uit Gerei, kerken is gedaan Een kleine mededeling stond er onlangs in het verslag van de gemeente raad van Goes, dat n.l. de aanvraag vanwege de Gereformeerde kerk om subsidie voor de bouw van een kerk, niet behandeld was, maar terug ver wezen naar B. en W. Z\\ moeten dus nu een oordeel vormen over het al of niet geven van subsidie en de hoogte daarvan. Deze aanvraag heeft een lichte beroering gegeven in de gemeentelijke vijver. De politieke kraanvogels aldaar hebben hun halzen uitgereikt; zij hebben eens rond gekeken en de koppen bij elkaar gestoken, zonder dat zij recht wisten wat te denken van en wat te doen met die subsidie aanvraag. Dat was voor hén een nieuw geval, waarover zo maar geen beslissing kon worden genomen. In de gemeenteraden van de grote steden van onze provincie is men waarlijk wel gewend aan subsidie aanvragen voor alles en nog wat, maar tot nu toe is de vraag om mee te helpen aan de bouw van een kerk, nog niet dikwijls voorgekomen. De Hervormde kerk in Vlissingen, die de volgende week in gebruik zal worden genomen, is het enige voorbeeld dat we kennen. Het geval in Goes wekte niet alleen enige verwondering omdat deze aan vraag hier de eerstte was van die aard, maar vooral ook omdat deze aanvraag van Gereformeerde zijde kwam. Van rooms katholieke zijde is men gewend subsidie aan te vra gen voor de bouw van kerken. Enige bekendheid heeft onlangs gekregen de beslissing van de gemeenteraad te Nijmegen om ruim 64.000 voor de bouw van een R.K, kerk te be stemmen. Dit besluit werd door Ge deputeerde Staten niet goedgekeurd, maar de Kroon heeft de gemeente in het gelijk gesteld. Wat er in Nijmegen gebeurde, is in Brabant en Limburg reeds lang gewoonte geweest. Daar wordt trouwens over heel de linie het kerkelijk werk in zeer ruime mate gesubsidieerd. Er zijn ook wel meer voorbeelden aan te halen van subsi dies voor de bouw van Hervormde kerken ontvans niet zo groot De aanvraag om subsidie voor kerkbouw in Goes, is voor zover we weten, de eerste die van uit de Ger. kerken is gedaan. Men moet het ons hier maar niet kwalijk nemen, dat er een glimlach om onze lippen speelde, toen we er het eerst van hoorden. Vooral sinds de Doleantie is men hier opgevoed in de gedachten van een vrye kerk en een neutrale staat. Die kerk moet geheel en al zorgen voor haar eigen zaken. Van enige ver menging van het kerkelijk terrein en het gebied van de overheid, ïs men schuw geweest. En vooral heeft men niets willen weten van enige „zilve ren koorde", waarmee gedoeld wordt op finantiële verhoudingen, vooral op dat kleine stukje tractement dat de predikanten van de Ned. Herv. en andere kerken uit de staatskas ent- vangen. En nu vraagt een Gerefor meerde kerk subsidie van de overheid voor een nieuw kerkgebouw. OMMEZWAAI. Er heeft trouwens over heel de li nie in de gedachtengang van de Ger. kerken een ommezwaai plaats gevon den. De pas geëindigde Synode van Leeuwarden heeft in dezen ook nieu we richtlijnen voor het diaconale werk gegeven. Het standpunt: wij zorgen geheel en al voor onze eigen mensen die hulp nodig hebben, zonder dat wij een beroep doen op de kas sen van de overheid, heeft men ver laten. Meer nadruk zal worden ge legd op het nieuwere diaconale werk als het maatschappelijk werk, de ge zinsverzorging, enz. wat ook mee door de Overheid wordt gesubsidi eerd. Er zullen echter hier en daar wel broeders en zusters zijn, die deze ommezwaai niet goed kunnen mee maken en er wat duizelig van wor den. Wanneer dr. Stam in de Zeeuwse Kerkbode van 14 October schrijft over de subsidie-aanvraag voor de kerkbouw in Goes, acht hij het nood zakelijk de mensen uit eigen kerk daarover toch enige voorlichting te f even. Dan wijst hg er op hoe de uit- reiding van sommige steden enor me enorme afmetingen aanneemt. Hele steden worden er eigenlijk bijge bouwd. Hij vertelt van kleine dorpjes, waar binnenkort een 60.000 mensen zullen wonen. De Overheid bepaalt hier de uitbreiding. En dan vindt hg het niet onbillijk dat de overheid ook mede helpt kerken en wat er bg be hoort te bouwen. Het is voor hem een vraagt of hier niet van een recht der kerk kan worden gesproken. We zijn dit hartroerend met hem eens. Dr. Stam voelt blijkbaar het argument aankomen, dat de bo dem van de Goesse schatkist in 't zicht is en dat men op de aan vraag van de Ger. kerk met een zo vriendelijk mogelijk gezicht zal antwoorden: „Mijne heren, het spijt ons zeer, maar het geld is op. Daarom neemt hij als voor beeld een gewone huishouding. „Iemand zit voor zijn huishou delijke uitgaven moeilijk. Maarhet belang van de kin deren mag daar niet onder lijden. Voor het eerste levensbelang van het gezin is het dan verant woord. desnoods een tijdelijke schuld te aanvaarden. We zijn van oordeel dat er tegen de gedachtengang van dr. Stam niet veel redelijke argumenten zjjn ïn te brengen. Het moét voor de „vroede vaderen", van welke gemeente dan ook, van belang zijn, dat er binnen het gebied waarover zij mede-zeggen schap hebben, een goed-lopend ker- kelijk leven is. Allerlei zaken voor cultureel en sportief belang en weet ik wat nog meer, worden gesubsidi eerd. Men zorgt voor schouwburgen en concertzalen. En kan men dan een aanvraag om éénmaal subsidie te mogen ontvangen afwijzen voor de bouw van een kerk, in een stadsdeel Hoofd- de verbetering van de plaat-Nummer Eén. Er is een bedrag uitgetrokken voor muziek, toner beeldende kunst enz. van 50 000. De ver blijdende Moei van (le muziek school is In belangr ike mate de oorzaak van de verhoging van dit bedrag, dat op de begroting 1955 40.000 bedroeg. Toekomst In het kort gaan God. Staten in de brief aan Provinciale Staten enkele punten na, die in de toekomst het be leid mede zullen beïnvloeden. De steeds voortgaande uitbreiding van de provinciale taak zal de personeels lasten doen stijgen, zo wordt opge merkt. Tenzij spoedig een bevredigen de regeling inzake de uitkeringen voor de wegen wordt getroffen, zullen ook de lasten hiervoor verder stijgen. Het veer naar Zierikzee zal in de naaste toekomst een toenemend ver lies opleveren. Bovendien kan een mogelijke bijdrage van de provincie in de tekorten van de Westerschelde- veren het provinciaal bestuur voor nieuwe financiële zorgen plaatsen. De stijging van het uitgavenpeil is sinds 1948 weliswaar ruimschoots gecom penseerd door toenemende uitkerin gen uit het provinciefonds, maar het staat naar de mening van Ged. Sta ten wel vast, dat voor de toekomst met een geringere stijging en bij het verdwijnen van de hoogconjunctuur zelfs met een daling moet worden ge rekend. Een volledig en scherp beeld van de toekomst kan niet worden gebo den, zo verklaren G.S. tenslotte. „Het vorenstaande is echter voldoende om te nopen tot een voorzichtig finan cieel beleid. Te meer is daartoe aan leiding omdat hetgeen geleidelijk is bereikt ter zake van het provinciaal voorzieningenpell zo mogelijk dient te worden gehandhaafd, ook wanneer de tijdsomstandigheden minder gun stig worden". Ged. Staten delen mede, dat geen begroting is ontworpen voor het pro vinciaal gasbedrijf, dit in verband met de oprichting van de N.V. Gasmaat schappij Midden Zeeland. Adjudant der Rijkspolitie plotseling overleden Adjudant P. M. Dekker van de Rijkspolitie, commandant van dc Groep 's-Heer Arendskerke, is Don derdag, terwijl hü op weg was naar het districtsbureau in de Lange Delft in Middelburg, plotseling onwel ge worden en overleden. De oorzaak ïs vermoedelijk een hartverlamming. De overledene, die volgend jaar April met pensioen zou gaan, bereikte de leef tijd van 59 jaar. De heer Dekker was afkomstig uit de rijen der voormalige Rijksveld- wacht. In 1947 werd hg groepscom mandant in 's-Heer Arendskerke. Te voren had hij deze functie reeds be kleed in Oostkapelle en Kortgene. Met ingang van 1 Juli 1949 werd de heer Dekker tot adjudant bevorderd. Hij was drager van de gouden medail le, verbonden aan de Orde van Oran- je-Nassau. dat naar verhouding van de oude stad „binnen de wallen" zulke grote afme ting,n aanneemt. Met de hand op on ze Nederl. Geloofsbelijdenis kan een kerk met recht een beroep doen op de overheid. „Hun ambt is, niet al leen acht te nemen en te waken over de Politie, maar ook de hand te hou den aan de Heilige Kcrkediensf' (Ar. 36). Wat er in de kerken gebeurt, is ook een gemeentebelang. Onlangs heeft er in dit dagblad een foto gestaan van de waarnemende burgemeester van Goes, die „op origi nele wijze", door een deur in te trap pen, een stuk winterwerk van de Hervormde Jeugdraad opende. Na tuurlijk is er zo iets bij gezegd als dat het gemeentebestuur met belang stelling enz. enz. Het zou nog origi neler zijn als een volgend jaar de bur gemeester in hoogst eigen persoon, een sleutel overhandigde van een mo dern ingericht jeugdgebouw, dat door de gemeente ter beschikking werd gesteld voor alle kerkelijk jeugd werk, van af de Geref. Gemeente tot aan de Vrijzinnig Godsdienstigen. Goed-lopend kerkelijk jeugdwerk moet een gemeenteraad evenveel, ja, zo niet nog veel meer waard zijn dan goed-lopende riolen. In een volgend artikel hopen we nog enkele opmerkingen te maken over moeilijkheden bij het verstrek ken van subsidie voor kerkbouw. H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9