Hollandse boeren verwelkomden Koningin in Surinaamse polders Franse regering wint in het parlement pleit DESKUNDIG OORDEEL OVER ONTWERP LANDB0UWWET ONTAARDE MOEDER VERKOCHT TWEELING VOOR 150 DOLLAR VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 HOGE GASTEN ZAGEN LANDBOUWPROJECTEN De Prins inspecteerde kampement van de Koninklijke Landmacht Al vroeg: in de morgen van Donderdag om 06.30 (11.00 uur Ned. tijd) bereikte Hr. Ms. „Willem van der Zaan", met de Koningin en de Prins aan boord, de monding van de Nïckerie-rivier en bij het passeren van de hoofdplaats van het district kwamen de districtscommissaris, de heer W. Howitt, en de directeur van de Stichting tot Ontwikkeling van de Machi nale Landbouw in Suriname, ir. L. G. Witte, aan boord. Deze laatste gaf tijdens de tocht naar Wageningen, die tot negen uur duurde, een uitéén zetting van de ontwikkeling van dit project. Wageningen is een polder, waar Nederlandse boeren rijst verbouwen. Naast ryst zal ook soja wor den verbouwd. Hoewel de boerderijen in de eerste plaats door Nederlan ders zullen worden „bemand", is het de bedoeling, dat ook Surinamers hier de hand aan de ploeg zullen slaan. In Wageningen volgde de officiële begroeting en daarna werd overge stapt op de sleepboot „Beatrix", waarmee een tocht door de irrigatie kanalen werd ~emaakt. Verschillende in exploitatie zijnde boerderijen wer den daarbij bezocht. Bij boer Van der Beek dronk de Koningin een kopje koffie, terwijl de Prins de familie Perdaems bezocht. Hierna werd in Wageningen nog een bezoek ge bracht aan het gemaal, de rrjstpelle- rij en de kliniek. Rond het middaguur werd weer ingescheept en ging het naar Pa radise, iets verder de Nickerie- rivier op. Daar aangekomen stap te het gezelschap in auto's om een rondrit te maken door het Nicke- rie-district, waarbij onder andere een kort bezoek werd gebracht aan het experimenteel bedrijf in de Prins Bernhardpolder. De schoolkinderen ontbraken natuur lijk niet en brachten in Hampton- courtpolder het koninklijk paar een zanghulde. Terwijl de Koningin in de Weste lijke polders een ziekenhuis bezocht, inspecteerde Prins Bernhard een Verzoek tot intrekking van beschikking handelsmarges. Daling in koslen van levensonderhoud. Het bestuur van het Nederlands Verbond van Middenstandsvereni gingen (NVM) heeft aan de minis ters van economische zaken en van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning verzocht, te willen bewerkstel ligen dat, op zo kort mogelijke ter mijn, de Prijzenbeschikking Handels marges 1955 wordt ingetrokken. Het verbond herinnert er aan dat naar het oordeel van de regering, de in Maart van dit jaar afgekondigde prijzenbeschikking handelsmarges 1955 nodig was ter voorkoming van een opwaartse druk op het prijspeil in de detailhandel, in verband met de technische wijziging van de om zetbelasting. Volgens het verbond kan thans worden geconstateerd, dat het prijzen-niveau zich niet alleen aan de gewijzigde omstandighe den heeft aangepast en er van een opwaartse druk op het prijs peil in de detailhandel geen spra ke is, maar ook, dat de concur rentie in vele sectoren van de detailhandel steeds scherpere vormen aanneemt. Ook uit de mededeling van het C. B. S. inzake de prijsindexcij fers van het levensonderhoud per 15 September jl. blijkt, dat in de sectoren van voeding, kleding, woninginrichting en huisraad een daling in de kosten van het le vensonderhoud is opgetreden, al dus het verbond. Priiis Bernhard maakte tijdens 't be zoek aan de binnenlanden van Suri name van de gelegenheid gebruik om staande op één der banken van de corjaal, enige filmopnamen te maken van het oerwoud en zijn bewoners. kampement van de Koninklijke Land macht. Ook de Corantijn- en Clara- polders werden bezocht en daarna ging het terug naar Nieuw Nickerie, waar ten huize van de districts commissaris een receptie werd ge houden met als een der gasten de gouverneur van Brits Guyana, sir Patrick Rennison, die hier zijn op wachting kwam maken. Terwijl ae bevolking vuurwerk afstak, begaven Koningin en Prins met hun gezel schap zich rond zeven uur (23.30 u. Ned. tijd) weer aan boord van de „Willem van der Zaan" en werd weer zee gekozen, ditmaal om tydens de nacht naar Coronie te varen. De nationale ploeg wedstrijd De nationale trekkerploegwedstrijd van de Plattelands Jongeren Gemeen schap Nederland, die Zaterdag we gens de slechte weersomstandigheden moest worden afgelast, is nu vastge steld op Zaterdag 5 November, op een perceel van gebr. De Lint, Mee- renseweg, Zevenbergen. Lagere belasting op eigen vervoer naar Duitsland. De E.V.O., de Eigen Vervoerders Organisatie meld,., dat de Duitse au toriteiten hebben bepaald, dat met ingang var. 1 Juni 1955 het vervoer met eigen wagens van Nederlandse groenten en fruit onderhevig; is aan een beförderungsteuer van Dm 0,01 per ton/kilometef, in plaats van de sedert Juni berekende Dm. 0,03. De Nederlandse exporteurs, die de verhoogde beförderungsteuer voor li vervoer met eigen auto's hebben betaald, kunnen thans restitutie ver zoeken bij de Duitse autoriteiten van de te veel betaalde 2 pfenning. De E.V.O. adviseert om de restitutie aan te vragen via de grensexpediteurs. Rotterdamse politie moest waarschuwingsschot lossen. In Rotterdam ondervonden enige voorbijgangers Woensdagavond last van twee militairen. De politie werd gewaarschuwd, maar het gelukte haar aanvankelijk niet de militairen mee te krijgen. Het publiek, dat /an alle kanten toeliep begon op te drin gen en een agent verloor zijn wapen stok. Er werd een waarschuwings schot gelost en toen gelukte het de militairen over te brengen naar het hoofdbureau van politie. Dochter van opperrechter trouwt bij vrederechter. Nina Warren, de 22-jarige doch ter van de Amerikaanse opperrech ter Earl Warren, is met haar ver loofde weggelopen en Woensdag in een hotel te Las Vegas getrouwd. Een vrederechter verbond hen in 't huwelijk. Een dorpshnt met bewoners, in Kwa- koegron, waar H.M. aan wal ging en de bosnegerdaiisen aanschouwde. Taak van Centrale Overheid besproken Een commissie van het centrum voor staatkundige vorming van de K.V.P. heeft een rapport samengesteld over het ontwerp landbouwwet, dat in Juni van dit jaar bij de Tweede Kamer is ingediend. Van deze commissie is o.a. lid, drs. H. J. P. Verschaffel, indus trieel te Sas. van Gent. In haar beschouwingen over het wetsontwerp- beperkt de commissie^ zich tot de grote lijnen. Zij vraagt vooral aandacht voor de. omvang der te verlenen bevoegdheden, de rol bij de publiekrechtelijke bedrijfsorganen en de uitoefening der bevoegdheden. Zij komt onder meer tot volgende conclusies: De in het wetsontwerp aan de cen trale overheid toegekende bevoegdhe den zijn in het algemeen voor het voe ren van een goed landbouwbeleid nodig. De centrale overheid moet regelend kunnen optreden op die terreinen, waarop de publiekrechtelijke bedrijfs organen geen of nagenoeg geen auto nome bevoegdheden krijgen of kun nen krijgen, te weten het terrein van de in- en uitvoer en van de prijzen. De centrale overheid moet daarne vens regelen kunnen treffen op het zelfde terrein was waarop de publiek rechtelijke bedrijfsorganen autonome bevoegdheden bezitten, indien zulks noodzakelijk is in verband met een reeds getroffen regeling door de cen trale overheid op het terrein van de prijzen of van de in^ en uitvoer en het betrokken bedrijfsorgaan niet tij dig een dergelijke noodzakelijke rege ling kan treffen of zulks nalaat na daartoe in de gelegenheid te zijn ge steld. De centrale overheid scheppe een ruim-kader voor het medebewind van de bedrijfsorganen, in. het bijzonder met betrekking tot de mogelijkheid van het stellen van nadere regelen. Een doeltreffend landbouwbeleid is slechtse mogelijk, indien de uitvaardi ging van de voor de uitvoering van dit beleid nodige voorschriften wordt toe^i vertrouwd aan de minister van land bouw,. visserij en voedselvoorziening, Ter versterking van de parlemen taire controle op het ministeriële be leid worde een Kamercommissie van breed georiënteerde .samenstelling in het leven geroepen, aan welke com missie de minister elke twee of drie maanden vertrouwelijk verslag uit brengt. De vorming van een gemeenschappe lijk ambtelijk orgaan van samenwer king öp hoog niveau tussen de minis teries van landbouw en economische zaken kan in belangrijke mate bijdra gen tot het voorkomen of het oplossen van problemen. S.E.R. advies gevraagd over werktijden bakkersgezellen. Nog te veel nachtarbeid. De staatssecretaris van sociale za ken heeft het advies gevraagd van de Sociaal-Economische Raad inza ke het vraagstuk van de arbeids- en rusttijden iri broodbakkerijen. On danks het feit, dat 35 jaar geleden, toen de broodbakkerij-paragraaf van de arbeidswet 1919 in werking trad, aan de ongebreidelde nachtarbeid van de bakkersgezellen beperkingen wer den opgelegd, wordt door deze ar beiders nog steeds doox-lopend gedu rende een gedeelte van de nacht ar beid verricht, De staatssecretaris is van oordeel dat thans het ogenblik gekomen is, om na te gaan of hierin geen veran dering kan worden gebracht, tenein de te komen tot verbetering van de sociale positie van de bakkersgezel len. Nog duizenden Joden in Russische kampen Het American Jewish Committee heeft een verklaring uitgegeven waar in geklaagd wordt dat nog altijd dui zenden Joden in Russische gevangen nissen Óf werkkampen worden vast gehouden om geen andere reden dan nun godsdienst. Dé A.J.C. dringt er op aan dat de Russen alle personen vrijlaten die worden, vastgehouden op beschuldi gingen die op hun ras, godsdienst of nationale'oorsprong betrekking heb ben, Joodse burgers hun vrijheid van godsdienstuitoefening volledig terug geven, hun toestaan scholen te her openen, hun toestaan hun taal en pers te gebruiken en hun culturele activi teit te ontplooien, de volledige vrij heid van beweging voor alle volkeren van Oost-Europa herstellen, en her eniging van uiteen getrokken gezin nen toestaan. BARVROUW MAAKT HET TE BAR Nieuwe ouders willen kinderen niet afstaan. (Van United Press) De 32-jarige Margaret Miller Fredrickson is Woensdag te Denver in hechtenis genomen op beschuldi ging, haar nog geen maand oude tweelingzoontjes voor een bedrag van 150 dollar aan een kinderloos echtpaar te hebben verkocht. Een functionaris van het bureau van de officier van justitie, die met het onderzoek belast was, heeft me degedeeld, dat mevrouw Fredrickson, die in een plaatselijke bar werkt, heeft toegegeven, dat zij op 5 Febru ari van dit jaar de tweeling, die op 9 Januari was geboren, had overge dragen aan de heer en mevrouw To- ler. Zij had voor de tweeling 100 dol lar aan ziekenhuiskosten en 50 dol lar vergoeding gekregen. De vrouw had uit haar eerste hu welijk reeds vyf kinderen, die echter allen aan haar vroegere echtgenoot waren toegewezen. De tweelingzoontjes waren echter' buitenechtelijke kinderen. Vier we ken na de geboorte van de tweeling was de vrouw opnieuw in het huwe lijk getreden, ditmaal met R- Fre-. drickson, een militair van de Ameri kaanse luchtmacht. Tegenover de ambtenaar van het O.M. had zij ver klaard. dat zij en haar tweede man „niets met de kinderen te maken" wilde hebben. Een kennis had de Fredricksons in contact gebracht met het echtpaar Toler. Mevrouw Fredrickson werd han gende haar verschijnen voor de recht bank op een borgtocht van 500 dollar vrijgelaten. COMMUNISTEN STEUNDEN FAURE In Dec. algemene verkiezingen als Senaat er mee instemt (Van United Press). Premier Faure heeft Donderdag het vertrouwen van de Nationale Ver gadering behouden. De uitslag van de stemming over de door hem gestel de vertrouwenskwestie was 330 tegen 211 stemmen. Deze uitslag betekende ook dat de meerderheid van de Nationale Ver gadering accoord gaat met het voornemen van Faure in December alge mene verkiezingen te houden. De overwinning van Faure betekende voorts een nederlaag voor zyn voornaamste tegenstander, Pierre Mendès-France. Na een verwoed debat dat zeven.i Indien de Senaat ermee instemt uren duurde, viel de stemmenstrijd, waarvan weer het voortbestaan van de regering afhing, opnieuw in het voordeel van Faure uit. Faure's stemmenoverschot, 119, was ruim genoeg. De premier kan nu de volgende maand, zes maanden vroeger dan normaal, algemene verkiezingen la ten houden. Hij moest echter de kans wijziging van de kieswet laten glippen. Mendès-France viel in de Nationa le Vergadering het geldende kiesstel sel aan. Hij noemde het immoreel eh onrechtvaardig. Faure hield de Nationale Vergade ring voor dat er allereerst een nieu we assemblee moest komen en een stabiele regering. De tekst van het voorstel waaraan Faure de vertrouwenskwestie had gekoppeld luidt: „De bevoegdheden van de leden van de op 17 Juni 1951 gekozen Nationale Vergadering zul len vervallen op 2 Januari 1956". Het einde van de normale zittings duur zou 30 Mei zijn geweest. De senaat moet'zich nog uitspre ken over de vervroeging van de al gemene verkiezjngen, De senatoren hebben daarmee theoretisch twer maanden de tijd, maar men verwacht dat zij binnen een week het voorstel in stemming zullen brengen. ;aat het terug naar de Nationale Vergadering voor behandeling in tweede lezing. Mendès-France zal dan een laatste kans hebben het te torpederen. De 94 communisten in de Nationa le Vergadering gaven Faure hun steun maar hij had het, getuige de uitslag, zonder die steun kunnen stel len. De 104 man sterke socialistische fractie stemde tegen Faure. Duitser wegens diefstal van jacht veroordeeld. De rechtbank te Rotterdam heeft Donderdag de 27-jarige Duitser S. K. zonder vaste woon- of verblijf plaats, tot een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek veroor deeld. Hij had in de nacht/ van negen op tien Augustus jl. uit de jachthaven van Schiedam het zeiljacht „Aldeba- ran" weggenomen en was daarmee gaan varen op de Nieuwe Waterweg in de richting van de Noordzee. Ver der was hem diefstal van een blauw luchtbed, een stormstok en blikken levensmiddelen uit het jacht „Espe- ria" te Willemsdorp ten laste gelegd. De eis was een jaar gevangenis straf met aftrek. Europese vrouw en haar dochtertje vermoord In dorpje in Mau Mau-gebied (Van "United Press). Mevrouw Milton en haar 12-jarig dochtertje zijn Woensdag in hun hu.s nabij Nakoeroe op gruwelijke wijze vermoord. Deze afschuwelijke ontdekking werd gedaan door de echtgenoot van mevrouw Milton, toen hij van zyn werk thuis kwam. Nakoeroe, een klein stadje in het hart van het dicht beboste Man-Mau- gebied, telt op een bevolking van 14.054 zielen slechts ongeveer 900 blanken. De politie zeide nog niet over ge gevens te beschikken, die erop wezen, lat deze byzondér wrede moord ge- J- Mau De heer en mevrouw Toler hebben inmiddels medegedeeld, dat zij met alle wettelijke midde len zullen trachten, de jongens tweeling te behouden. De moeder had zich in een zie kenhuis laten inschrijven onder de naam van mevrouw Toler, zo dat het kind of de kinderen de naam Toler zouden krngen. Na de geboorte hadden de Tolers formeel adoptiepapieren aange vraagd. pleegd Mau. was door leden van de Toen Milton voor het gebruiken van de lunch thuis kwam, ontdekte hij de lijken van zijn vrouw en doch tertje, terwijl twee inheemse be dienden vermist werden. Ongegronde klachten Over woningen te Bergen op Zoom Aan het dagblad „Het Parool" werd dezer dagen een bericht ontleend, dat huiseigenaren in Bergen op Zoom een Vlissingse bouwmaatschappij zouden aanklagen omdat woningen niet vol gens het. bestek zouden zijn gebouwd. Zij zouden een schadevergoeding eisen van f 1750 per pand, in totaal f 29.750. Blijkens een ons verstrekte mede deling. van de betrokken bouwmaat schappij in Vlissingen is het totaal onjuist, dat zij inzake de" transactie met de zeventien Ruizen te Bergen op Zoom ook maar iets deed. dat enige waarde zou verlenen aars het protest, dat namens de kopers van die huizen via een deurwaarder is ingebracht. Rechtsgrond voor een arbitragezaak is niet aanwezig, omdat de bedoelde huizen niet gebouwd werden in op dracht van de tegenwoordige bewo ners. Die kochten de woningen pas toen ze in het voorjaar glas- en waterdicht waren of nadat zij ze enige maanden hadden bewoond. Een zeer gunstig be kend staande Berger op Zoomse aan nemer bouwde ze voor- de Vlissingse bouwonderneming en heef* ze tot vol le tevredenheid van gemeente en we- deropbouwdienst opgeleverd. Zonder bezwaar is de bouwpremie aan de di rectie betaald. De moord te Harderwijk Een evolg van het verhoor van de 22-jarige ex-militair L. P. uit Amster dam is, dat er nog een aantal andere personen verhoord zal worden naar aanleiding van de moordaanslag op mej. Dieuwke var. de Vlegel bij Har derwijk. Hoewei P. el gefantaseerd moet hebben, schijnen er toch nog en kele kleine aanknopingspunten aan het licht gekomen te zijn Naar aan leiding van de oproep van de justitie I tot de anonieme briefschrijfster heeft de justie, behalve anonieme tele fonische inlichting, inmiddels ook nog enige schriftelijke inlichtmgen gekregen, waarvan de afzenders zich echter eveneens in de anonimiteit heb ben gehuld. Amerikaans militair vliegtuig neergestort Een B-26 van de Amerikaanse lucht macht, die op het punt stond te land.en op de luchtbasis Mitchell is brandend neergestort boven bewoond gebied vlak bij de hoofdverkeersweg naar Hempstead en terecht gekomen op een huis. Het huis en een in de nabijheid ge parkeerde auto gingen in vlammen op. De bewoners van het huis waren af wezig. De twee inzittenden van het vliegtuig kwamen om het leven. Locomotief geolied met champagne Van United Press De Franse Spoorwe gen hebben bakzeil ge haald en de in gram schap ontstoken bur gers van Virieu-sur Bourbre hun zin gege ven. Gisteravond stopte de eerste trein van Saint André naar Le Gaz er nadat er we kenlang een guerilla gevoerd was tussen „die var. Virieu-sur Bourbre" en de SN CF die er geen treinhalte wilde maken. Drie honderd verruk te burgers waren naar het stationnetje geko men om hun overwin ning te vieren en twee flessen champagne te offeren: een iverd nlechtig stukgeslagen op de locomotief die door het kostelijke vocht eens extra wera geolied tn de andere werd aan de conduc teur ten geschenke ge geven met een kus en een bos bloemen van ie vrouw van de bur ge- neester. Bij hun strijd om de trein aan hun station te doen stoppen hadden de burgers van het plaatsje niet ger schroornd, hun toe vlucht te zoeken tot drastische maatregelen als het trekken aan de •loodrem en het op de rails gaan liggen voor ie aanstormende trein. De realistisch denken de Franse spoorweg- functionarissen zagen in dat het beter icas, in het schema de halte Virieii-sur-Bourbe offi cieel in te lassen dan om de andere avond'of zo te moeten stoppen tegen de voorschriften en het spoorboekje in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5