c Begroting draagt niet het stempel van hausse-bestrijdende politiek JIMMY BROWN als politie-chef Klanken uit de aether BRAMENZOEKER ONTDEKTE EEN KUNSTIG DWERGMUIZENNEST is et* Mljjt het betrouwbare zelfwerkend wasmiddel voor de huisvrouw, die weet wat haar wasgoed waard is! bceien PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955 MINISTER v. d. KIEFT OVER MILLIOENENNOTA Accentverschuiving in die richting is echter niet uitgesloten Aan de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de algemene financiële beschouwingen over de ontwerp-begro- ting voor 1956 ontlenen wij nog het volgende: Naar aanleiding van de suggestie In het voorlopig verslag de investe ringsaftrek en vervroegde afschrijving op te schorten, zegt de minister, dat de kern van deze maatregelen is gelegen in een versterking van de econo mische structuur van ons land. Hoewel dit niet wegneemt, dat het by een inflatoire ontwikkeling, indien ook andere mogelijkheden tot beperking van de nationale bestedingen moeten worden overwogen, noodzakelijk kan zijn, als onderdeel van het complex van dan te nemen maatregelen beide voorzieningen op te schorten, behoort anderzijds, met het oog op de alge meen-economische belangen op langere termijn welke deze maatregelen dienen, niet spoedig tot een dergelijke opschorting te worden besloten. Het een en ander tegen elkaar afwegende, acht de regering het bij het huidige conjunctuurverloop voorshands niet verantwoord, verder te gaan dan de reeds vermelde voorzieningen op het stuk van de voorlopige aan slagen in de vennootschapsbelasting en met betrekking tot een beperking van het jaarlijkse percentage van de vervroegde afschrijving voor alle be- bedryfsmiddelen. Hoewel de ingediende ontwerp-be- groting niet het duidelijke stempel van een hausse-bestrijdende budget- politiek draagt, is een accentver schuiving in die richting op grond van de verdere economische ontwik keling zeker niet uitgesloten. De hier boven reeds aangeduide maatregelen op fiscaal terrein dienen in dit licht te worden bezien. Indien dit in de toekomst nodig mocht blij ken, zullen echter ook op andere ge bieden, waaronder dat van de over heidsuitgaven, maatregelen in over weging worden genomen. De minister van financiën is er van overtuigd, dat iedere minister zich bewust is van het feit, dat nodeloze uitbreiding van het bur gerlijk rijkspersoneel wordt tegen gegaan. De ministerraad is bij voortduring bedacht op het tref fen van maatregelen, opdat de rijksdienst zo doelmatig mogelijk zal functioneren. Bezitsvorming In het voorlopig verslag werd een pleidooi gevoerd om, ter bevordering van de bezitsvorming, de fiscale be voorrechting van lijfrentepremiën en pensioenbijdragen boven individuele particuliere besparingen op te heffen in dier voege, dat een gelijke belas tingvrijdom voor die particuliere be sparingen zou gelden. De minister betoogt naar aanleiding daarvan onder meer, dat men niet moet voorbijzien, dat, nu de lyfrente- en pensioenuitkeringen zelve tot het belastbare inkomen worden gerekend, de aftrekbaarheid van de premiën en bijdragen dubbele belastingheffing voorkomt. Deze dubbele heffing evenwel doet zich bjj particuliere besparingen, die men in het voorlopig verslag op het oog heeft, niet voor, zodat de aan bevolen belastingvrijstelling voor de ze laatste besparingen geen gelijk stelling, doch juist een bevoorrech ting zou scheppen ten opzichte van lijfrente en pensioenvoorzieningen. Tegen fiscale vrijstellingen ten behoeve van de bezitsvorming be staan bezwaren, welke ten aan zien van de werkgeversbijdragen in bouwspaarfondsen in ver band met de bijzondere aspecten daarvan overkomelijk zijn ge acht. Met betrekking tot deze wettelijke voorziening worden in gediend. Niet alleen de minister van financiën doch ook zijn ambtgenoot van oorlog en van marine is er op bedacht, een behoedzaam financieel beleid in toe passing te brengen bij het beleid in defensie-aangelegenheden. Landbouw De stijging van het nadelig saldo van het landbouw-egalisatiefonds valt, aldus de memorie van antwoord, inderdaad te betreuren, aangezien deze stijging een gevolg is van een voor de landbouw optredende ongun stiger conjunctuur. Met het landbouwbeleid wordt be oogd, de Nederlandse landbouw tegen marktverstoringen het hoofd te hel pen bieden. De regering acht het ver antwoord, met dit landbouwbeleid voort te gaan. Overigens merkt de minister op, dat een niet onbelang rijk deel (circa 60 millioen) van het nadelige saldo voor 1956 bestaat uit een subsidie op consumptiemelk, het enige subsidie, dat is overgebleven van de subsidies op het voedselpak ket. De subsidies op het voedselpak ket worden geleidelijk afgeschaft. Ook ten aanzien van de consumptie- melk is in de laatste jaren een ge leidelijke aanpassing van de kostprij zen geschied. Gezien het belang van dit product voor de volksgezondheid en de kosten van levensonderhoud, heeft de regering gemeend, ter zake een uiterst voorzichtig beleid te moe ten voeren. ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Geen zeldzaamheidmaar moeilijk vindbaar September is de herfstmaand. Ze behoort voor een groot deel tot de zomer, maar in de tweede helft doet de herfst haar intrede en dat heeft aan September de bijnaam herfstmaand bezorgd. Zo scherp zal de scheiding zomerherfst echter niet zyn of ook de laatste dagen van September kunnen nog geheel tot de zomer behoren en in de late zomerzon rijpen nog veel bramen. Niet ieder is in de gelegenheid bra men te plukken van gekweekte strui ken, daarom doet een vrije middag sommigen nog graag naar het tra ditionele emmertje grijpen om daarin de wilde vruchten, aie onze Beveland- se sloten opsieren door hun blauwe gloed, met ijver te verzamelen. Verbeeld u zo'n verzamelaar in zo'n sloot, die plotseling ophoudt met bra men zoeken, doodstil blijft staan, door BAREND ZWERFMANS riet, om dan te ontdekken, dat daar tussen de riethalmen 'n nestje hangt, misschien een verlaten vogelnestje, waarin zich zeer kleine muisjes be vinden, die telkens even verschijnen voor de zijwaarts geplaatste nest opening om dan vlug weer in hun donker holletje te verdwijnen. Het is niet een verlaten vogel nestje, in gebruik genomen door een pientere veldmuis, het is niet meer of minder dan een zelfgebouwd „home", zeer kun stig vervaardigd door de klein ste van onze muizensoorten (volwassen tot plm. 7,5 cm) Zelf is ze in de riethalmen geklom men om er bladeren af te bijten, die ze door de tanden haalt, waardoor ze in lange flarden uiteen vallen. De flarden slingert ze dooreen tot een bijna kogelrond nestje en daarin ko men de jongen ter wereld. Zoals alle langstaartige klimdieren houden de kleine muizen zich bij het klimmen ook met de staart vast, ze slingeren die gracieus om de stengels van de planten. Daar kan ze ook nut tige planten voor kiezen en zo vinden we het diertje soms in bouwlanden in nestjes gemaakt tussen de tarwehal- men. Dan is het voer wel heel dicht bij en moeten er wel enkele aren aan geloven. Ons dwergmuisie leeft dus zeer ver borgen tussen de planten, waartoe vooral medewerkt, dat het nestje ge maakt wordt van de bladeren, aie aan de halmen groeien. Toch leeft het ook weer niet zo geheimzinnig dat het verborgen kan olijven voor de frote muizenvijand, de uil. Er is geen eter middel om iets over de stand der muizensoorten te weten te komen, 64. Erg comfortabel was Jimmy's positie achterop die jeep niet, maar hij wist zichzelf toch voor een val te behoeden. Zijn nieuwsgierigheid naar cTe richting, die de twee kerels zouden inslaan, was aanvankelijk groot, maar toen zij de richting van de Hobbemastraat kozen, begon hij lont te ruiken. „Die rijden naar het politieposthuis, want dóér zitten hun handlangersJimmy had niet eens tijd zijn gedachtengang af te maken. Hij voelde hoe de jeep werd afgeremd teneinde vlak voor het politiebu reau in de Hobbemastraat tot stilstand te kunnen ko men. Jimmy wachtte nog even, koos het goede moment uit en liet toen het reservewiel waaraan hij zich had vastgeklampt los. Weer maakte hij zich zo klein moge lijk en schoot voordat de kerels hem hadden kunnen ontdekken een sigarenwinkel' binnen. De winkelier be keek hem nogal achterdochtig, temeer waar Jimmy he lemaal geen aanstalten maakte iets te bestellen. Hij was achter het glas van de voordeur blijven staan en keek scherp toe naar wat er gebeurde. De twee mannen wa ren tegelijkertijd uit de jeep gesprongen en liepen achter elkaar het politiebureau binnen. „Ik kom zo wel wat bij U kopen", riep Jimmy naar de sigarenwinkelier. Hij rukte de deur weer open en snelde naar buiten. „Een tweede ritje met de politiejeep zullen zij niet kunnen gaan maken", mompelde hij, terwijl hij in de richting van het politieposthuis liep.... dan het laten onderzoeken van de braakballen van uilen, waarin de ka ken van de knaagdieren onbescha digd wórden teruggevonden. De uilen hadden me al lang verteld, dat op Zuid-Beveland dwergmuizen niet zeldzaam konden zijn, maar het gelukte nooit aan het toeval mij er een in handen te spelen. Nu was er echter de enthousiaste bramenpluk ker, door het vreemde maar aardige geval opeens in een enthousiast na- lurminnaar omgetoverd. Hij wist nog ongeveer de plaats, waar hij het nestje nad gezien en zo togen we er op uit. Bramen genoeg, maar het muizen nestje wilde zich maar niet laten vin den. Bepaald toevallig hadden andere bramenzoekers de rietlaag op zij ge duwd en het nestje verborgen. Bijna gaven we het op, toen wé er plotse ling een vonden, een rond bolletje van tras of (en) uiteengerafelde rietbla- eren, heel los bevestigd boven op een tak van een braamstruik. Even ver der hadden we er nog een, maar dit klopte naar de vorm niet erg met de beschrijvingen. We namen dit (ook geheel ledige) nestje mee met riet stengels en al, want hier had de be woonster haar kunstige arbeid keu rig in het blad van het riet achter gelaten. Het nestje was door half uit eengerafelde rietbladeren aan de stengels bevestigd. Het bijzondere van het geval vorm de een totale camouflage van het nest met een laagje braambladeren, die niet waren behandeld op de beschreven wijze. Het waren ook feen toevallig mee ingevlochten bla- eren, neen, ze bedekten het nestje rondom en waren op z'n hoogst op een enkel plekje door de fijne tandjes doorbeten, overigens waren de sten gels rondom het nestje alle rietsten gels. De bijgevoegde afbeelding toont in een schetsje de onder delen van de bouw, de stengels, de half uiteengerafelde beves tigingsbladeren en het door bladeren omhulde nestje. Het schetsje wil alleen zeggen: zo ongeveer was de toestand, want, hadden we het schetsje f emaakt naar de natuurlijke oestand, dan was er van de vorm niets zichtbaar geweest. Onder het bladerdek zit wej te verstaan een normaal nestje van bladrafels of grassprieten. Ons opschrift: bramen en dwerg muizen heeft dus een dubbele inhoud. Niet alleen werd het nestje bij het bi'amenplukken o.ntdekt, maar ook werkte de bouwst'er van dit speciale nestje met braambladeren. Let dus by het bramenplukken in een sloot eens op de bouwkunst van deze muis jes, wie weet welke aardige variaties er loskomen. ZATERDAG 5 NOVEMBER. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Ge wijde muziek. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Gram. 12.03 Gram. 12.30 LamdL en tuinbouwmededelingen. 12.33 Dansmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en kath. nieuws. 13.20 Promenade-orkest en sol. 14.00 Boekbespr. 14.10 Graan. 14.20 Eng. les. 14.40 Koorzang. 15.00 Kron. van. let teren en kunsten. 16.40 Harmonie-orkest. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Musette-onkest. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek overzioht. 18.25 Gram. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Instr. octet. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 20.00 Lichtba ken. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevar. programma. 22,35 Wij luiden de Zondag in!, avondgebed en lit. kal. 23,00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Kon. bezoek aan Suriname. 23.3224.00 Gram. met toelichting. HILVERSUM H: 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VARA. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de rouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", oaus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de ar- beiders'in de continubedrijven. 11.40 Vrou wenkoor. 12.00 Orgel' en zang. 12.30 Land en tuimibouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.50 Kon. bezoek aan Suriname. 13,00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de ■jeugd. 14.35 Lichte muziek. 14.50 Dansmuz. 15,20 Strijkuitz. 15.45 Omr. orkest en koor. 16.30 „Het volle pond", caus. 16.45 Gram. 17.10 Act. 17.40 Roemeens orkest. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch al lerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „De Bijbel in het kerkelijk jaar", oaus. 19.55 „Deze week", caus. VA RA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Ra- diophilharm. orkest en solist. 21.15 So cialistisch comm. 21.30 Gevar. program ma. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA VARA. 20.15 Act. en weerberichten. 20.30 Gevar. programma. 21.05 Fiïmverz. programma. 21.30 Pauze. 21.35 Een avond in St. Ger main des Prés. FEUILLETON Elwood had weer wat van zijn vroegere kalmte terug gekregen, maar het was gemakkelijk te zien, dat het werk van Tom hem irriteerde en dat hij met angst de dag tegemoet zag, waarop diens plannen gemaakt zouden zijn en hij zou beginnen de op drachten te geven tot de uitvoering daarvan. Die dag kwam veel te gauw, niet alleen voor Elwood en de arbeiderrs uit de fabriek, maar ook voor Clau dia. Er volgden al heel gauw moei lijkheden op, waarbij Tom in een fel er. ongunstig licht kwam te staan. Gedurende de weken van zijn studie en onderzoek, maakte hij zich met de rustige, zekere glimlach, die hij altijd klaar had, geleidelijk zo bemind by de rest van de huishouding, dat een buitenstaander hem zeker voor een lid van de familie, zou hebben ge houden. Peter maakte daar een opmerking over, toen hij met de rest van het on afscheidelijk kwartet picnicte by het bosje, dat Dick en Claudia nog altijd door TERRY DEAN als hun privé-bezit beschouwden. Hij babbelde wat over het leven van de vrijgezel en over het doen en laten in Pottsville, terwijl hij zyn philosophi- sche kronkelingen begeleidde met de zachte tonen van zijn accordeon, waarmee hij een milde glimlach to verde op dj gezichten van zijn toe hoorders. „Beroerd, dat die knul zo'n akelige baan heeft" teemde hij en aan zijn accordeon ontsnapte een valse toon. „Hij is anders wel een gezellige kerel. Heel gezellig zelfs, vind je niet? Als ik zo'n gezicht en zo'n figuur had, zou ik er wel voor zorgen, dat ik een baantje bij het toneel of bij de film kreeg. Hij zou een prachtige acteur zijn, dacht je niet, Kitty-schat „Nou-en-of" reageerde die met een veelbetekenende lach. „Hij is precies het soort man, met wie ik graag een liefdesscène zou spelen." „Nou zeg", daverde Dick, „hij lijkt een gevaarlijke concurrent te zijn. Heb je Claudia wel in de gaten ge houden Peter, sedert die afgod hier binnengewandeld is?" „Ik heb al weken lang geen oog dicht gedaan, oude jongen, omdat ik op wilde letten wie er in en uit zyn kamer ging. 't Is maar gelukkig, dat Claudia zo gek op mij is, anders had die gladjanus mij al lang uitgeran geerd. Ik geloof, dat hij dan een beste kans gemaakt zou hebben ook. Als hy denkt, dat ze niet kijkt, verslindt hij haar met zijn ogen." Dick sprong overeind. „Ik vind dat aan slechte dingen denken even erg is als slechte dingen doen. Geef hem een pak ransel Peter, ouwe gladiator als je hem weer ziet gluren. En vertel hem als hij overeind krabbelt, waar aan hij dat dankt." Peter antwoordde door een kras-, sende klank aan zijn accordeon te ontlokken en liet geringschattend zijn lange, onregelmatige tanden zien. „Ik niet, ouwe jongen. Niet zwaar genoeg gebouwd. Misschien is het wat voor jou. Je kunt op my reke nen... als supporter." „Ik moet hem eerst beter leren ken nen én proberen uit te vinden, wat voor een knaap hij precies is. Per slot van rekening is het niet beleefd, een vreemdeling een pak slaag te ge ven". De volgende dag al ontmoette Dlck Tom Cavanagh, toen hij met Claudia naar een meertje wandelde, omdat ze een paar uren voor zichzelf hadden. Tom lag nonchalant in het gras en deed alsof hij het heel erg druk had met zijn kaarten en tabellen, toen hy het tweetal naar hem toekwam. HQ i krabbelde overeind toen zij naderden en wuifde vriendschappelijk met zijn pijp- „Juffrouw Ellis", riep hy. „Leuk U te zien." Hij nam Dicks hand en no digde hem uit op zijn kaarten te gaan zitten; Dick deed geen moeite om zijn te leurstelling te verbergen. „Waarom werkt U op Zondag?/' vroeg hij. „Bang niet oud genoeg te worden om klaar te komen met uw werk?" Tom hielp, voordat hij antwoordde Claudia op haar plaats. Zijn hemels blauwe ogen ontmoetten de indigo blauwe van haar, rustten daar een ogenblik en wendden zich toen af. „Iets dergelijks, Forrester. Er wordt ook veronderstelt, dat ik effi cient ben." „Ik denk, dat U blij zult zijn, dat U Pottsville weer de rug kunt toe keren, als U met uw werk klaar bent." Tom stak een verse pijp op. ,,'t Is de eerste keer, dat ik er niet aan denk met de noorderzon te vertrek ken. Ik weet, hoe de mensen over me denken, maar de familie Ellis is zo vriendelijk voor mij geweest, dat ik zonder aarzelen alle anderen aan m(jn laars durf te lappen. Alleraar digste mensen zijn ze, allemaal. Flip de Fluiter, ik bedoel Ponsonby en Kitty Blackwell inbegrepen. Ik ben zelfs een beetje verliefd op haar, ge loof ik. Als ik de kans kreeg, zou ik voor mezelf beslist een vaste baan hier op de fabriek instellen, al was het alleen maar om In Pottsville te kunnen blijven." Claudia bewoog onrustig, maar ze zei niets. Ze hield haar wazige blik op het water gevestigd en haar vin gers speelden verveeld met een gras sprietje. „Je zegt zeker precies wat je dent, Cavanagh. Maar soms is dit beslist niet het beste, dat een mens kan doen." Bedachtzaam bestudeerde Dick het openhartig gebruinde ge zicht. „Dat moet ik helaas tegenspreken. Mijn beroep heeft me heel veel ge leerd. Zorg er voor, dat je er zeker van bent, gelijk te hebben en val dan, zonder omwegen en dubbelzinnig heden met de deur in huis. Vijanden zijn veel minder gevaarlijk dan on trouwe vrienden. Ze geven iedereen altijd en overal een eerlijke kans. En je behoeft niet bang te zijn in de rug aangevallen te worden. „Dat is een harde theorie, Cava nagh." „Het is een harde wereld." Hij wendde zich tot Claudia. „Ik zou U graag willen vragen, juffrouw Ellis, heeft Peter ze niet alle vijf, of doet hy alleen maar alsof? Ik bedoel, als hij alleen is. Hij houdt me halve nach ten wakker met allerlei brabbelende geluiden, die klinken als stemmen uit een andere wereld. Weet U wat hij uitvoert?" Claudia kon een grijns niet onder drukken. De gedachte aan Peter al leen al maakte haar agressief. „Ik weet net zo weinig als U ook. Ik ben er van overtuigd, dat Kitty er meer van weet, maar ze vertelt niemand iets. Alles zal onthuld worden, als er een zekere graad van volmaaktheid is bereikt, heeft ze mij medegedeeld. Buiten dat... niets." „Als zijn aanstaande bruid zoü U daar toch mee op de hoogte moeten zyn, lijkt me. Denkt U, dat het iets met de bruiloft te maken heeft?" „Lieve help, dat hoop ik niet." „Tussen haakjes, is er al een datum vastgesteld?" Tom zag, dat Dick met moeite een opmerking onderdrukte. „Ik zou U graag een cadeautje wil len geven, ook als ik hier niet meer ben", vroegde hij er aan toe. „Dat is erg aardig van U. Ik zal U tijdig op de hoogte stellen, als de da tum gekend is." „U bent erg lief. Het kan me niets schelen, wat Peter van die opmerking denkt." Hij klom overeind en begon de kaarten by elkaar te zoeken. „Ik ga er vandoor want er wacht op mijn kamer nog een stapel problemen. Neen, blijf maar zitten. Neem de pa perassen waar jullie op zitten maar mee, als je thuiskomt. Ik heb ze van daag niet meer nodig." Claudia bracht verder een ongewone dag met Dick door. Ze was veront rust door de gedachte, dat Tom de situatie „door" had gehad: Ze wist, wat er in hem was omgegaan en dat ergerde haar meer dan ze wou toe geven. [(Wordt vervolgd),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4