Tweede Kamer en minister Algera tegenover elkaar Groter zeggenschap van overheid en bedrijfsleven bij A.N.V.V. NOBELPRIJS VOOR DE VREDE VOOR 1954 TOEGEKEND De VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 WEINIG OVERTUIGENDE MINISTERIELE REDE Behandeling wetsontwerp betreffende zeelieden-oorlogsslachtoffers (Van onze parlementaire redacteur). Met weinig overtuiging en daardoor zwak heeft de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. Algera, zich Donderdagmiddag in de Tweede Kamer verweerd tegen de aandrang, die van alle politieke kanten op hem uitgeoefend werd om bij de toekenning of de verhoging van een buitengewoon pensioen aan de zeéliedenoörlogsslachtoffers de Buitenge wone Pensioenraad en bij beroepskwesties de Centrale Raad van Beroep in te schakelen. De heer Koersen van de K.V.P. dreigde zelfs, sprekende in eerste ter mijn bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de wet buitengewoon pensioen zeelieden-oorlogsslachtoffers, een amendement in te dienen om in overeenstemming met de algemene wens van de Kamer raadpleging van de Buitengewone Pensioenraad voor te schrijven. De critielc kan wel algemeen zijn, dat is echter nog geen waarborg voor de juistheid ervan, merkte de bewindsman spits op. In zijn poging om de onjuistheid van de critiek aan te tonen, faalde hij echter, hoeveel woorden hij er ook voor gebruikte. Zelfs zijn partijgenoot, de antirevolu tionaire heer Stapelkamp, kon hij niet overtuigen. Nadat Woensdagavond de heer Rit meester van de WD reeds met de meeste klem had aangedrongen op de inschakeling van de Buitengewone Pensioenraad en de Centrale Raad van Beroep, deden dat Donderdag middag op hun beurt de heren Koer sen (KVP), Reuter (CPN), Stapel kamp (AR), Posthumus (PvdA) en Beernik (CH). De verbetering van de financiële positie van de zeelieden oorlogsslachtoffers, die het wetsont werp brengt er is een bedrag van 1,6 millioen mede gemoeid had uiteraard de instemming van de Ka mer. Minister Algera bleef doof voor de argumenten, die de verschillende af gevaardigden aanvoerden. Op de sug gestie van de heer Ritmeester om het wetsontwerp in nadere overwe ging te nemen, wilde de bewindsman in geen geval ingaan. „In nadere overweging nemen", betekent staats rechtelijk beschouwd: de intrekking voorbereiden, zo beleerde hg de libe rale afgevaardigde. Tot intrekking was hy niet bereid, omdat daarvoor de voorgestelde verbeteringen te be- 1 angry k waren. Zo erg had de heer Ritmeester het echter niet bedoeld. Hij had alleen de minister gelegenheid willen bieden aan het algemene verlangen van de Kamer tegemoet te komen. Causaal verband Met nadruk verklaarde mr. Algera, dat het causale verband tussen het pensioengerechtigd worden en de oorlog moet vaststaan. De vaarplicht alleen vormt een grondslag van het ontwerp. Tot nu toe is dat causale verband al zo ruim mogelgk ge ïnterpreteerd. In de toekomst zal men deze gedragslijn blijven volgen. Schakelt men de Buitengewone Pen sioenraad en de Centrale Raad van Beroep in, dan worden de zeelieden daarvan, zo verzekerde de minister, geen cent beter. Onjuist noemde hij iet, dat deze instellingen een mildere behandeling toepassen. Aangezien de inschakeling het systeem van de wet zou veranderen, verklaarde hij zich tegen een wijziging van het wetsont werp in de door de Kamer gewenste zin. Dat weerhield de heer Koersen er niet van bg de de replieken zijn amendement in te dienen om de Bui tengewone Pensioenraad en de Cen trale Raad van Beroep in de wet op te nemen. Een aantal Kamerleden be tuigde zijn instemming ermede en de heer Stapelkamp verzocht de minis ter dringend het op dit ondergeschik te punt niet op een conflict £e laten aankomen. Inmiddels is de kwestie nog niet uitgevochten. Hedenmiddag krijgt de Bewindsman de gelegenheid om het amendement te bestrijden of te capituleren. Mgr. dr. B. J. Alfrink benoemd tot aartsbisschop. Naar het A.N.P. van de zijde van liet aartsbisschoppelijk paleis te Utrecht verneemt, is mgr. dr. B. J. Alfrink, tot nu toe admini- strator-apostolicus van h# aarts bisdom Utrecht, door de paus be noemd tot aartsbisschop van Utrecht. Het bericht werd het eerst ge publiceerd in het semi-officiële dag blad van het Vaticaan, de „O.sserva- tore Romano". Naar aanleiding hier van is mgr. Alfrink officieus op de hoogte gebracht van zijn benoeming. De officiële benoemingsbrief zal bin nen twaalf dagen afkomen. Mgr. Alfrink zal dan, om zijn be voegdheden als aartsbisschop te kun nen uitoefenen, kennis van deze be noemingsbrief moeten geven aan het metropolitaan kapittel. Deze datum van het tonen van de benoemingsbrief wordt door de nieuwe aartsbisschop zelf bepaald en geschiedt gewoonlijk gelijktijdig met de bezitneming van de aartsbisschoppelijke zetel. De benoeming van mgr. Alfrink tot aartsbisschop van Utrecht brengt een wijziging mee in het tot nu toe ge voerde, destijds door de edelsmid Brom ontworpen wapenschild. Met name zal dit schild thans als liart-schild geplaatst worden tegen de achtergrond van het wapenschild der Nederlandse kerkprovincie. Nadat te zijner tijd aan de nieuw benoemde hoogwaardigheidsbekleder te Rome het pallium (schoudermantel als ereteken voor aartsbisschoppen) zal zijn verleend, wordt naast het aartsbisschoppelijk kruis ook dit ere- teken in het wapen opgenomen. Instellingen voor tienduizenden guldens opgelicht Dezer dagen zijn door de Tilburgse recherche op verzoek van de Vughtse politie als verdacht van oplichting ge arresteerd de 35-jarige M. F. C. en zijn compagnon, de 30-jarige' mej. J. B., bei den uit Vught. Het tweetal gaf zich uit voor de directie van de gefingeerde „M.F.C.-metaalfabrieken combinatie", gevestigd te Vught. Zij richtten vol gens de politie circulaires aan kloos ters, internaten en soortgelijke instel lingen, waarin zij tal van huishoude lijke artikelen aanboden, zogenaamd van goede kwaliteit, en die geïmpor teerd heetten te zijn uit Zwitserland. Volgens zo'n circulaire lag de prijs der aangeboden artikelen 60 tot 80 pro cent lager dan de geldende marktprijs. Wanneer incidenteel enkele artikelen door de „firma" werden geleverd zo deelde de politie mee bleek deze van een dubieuze kwaliteit, waarvan de prijs 60 tot 80 procent, hoger was dan de winkeliersprijs. In de circu laire werd aangedrongen op vooruit betaling van een bepaald bedrag, dat dan zou moeten dienen om de invoer- documenten voor de Zwitserse arti kelen te verkrijgen. Om vertrouwen te wekken werd op het cloor hen ver spreide drukwerk misbruik gemaakt van de naam van enkele bankinstel lingen en van Zwitserse emblemen. De politie schat het bedrag, dat met deze practijken is gemoeid op ettelijke tien duizenden guldens. Koning Haakon oudste regerende vorst. Op 25 Nov. zal Koning Haakon van Noorwegen als oudste regerende vorst zijn 50-jarig regeringsjubileum herdenken, zo meldt U.P. uit Oslo. In verband met de gezondheids toestand van de vorst zijn alle fees telijkheden afgelast. De koning, die op '29 Juli by een val zgn been orak, gaat thans langzaam vooruit. Hij mag zijn ziekbed weer verlaten en is aan de beterende hand. Hoge eer voor mr. Van Heuven Goedhart en zijn staf (Van United Press). De Nobelprijs voor de vrede voor 1954 is Donderdag toegekend aan 't bureau van de hoge commissaris van de V.N. voor de vluchtelingen. Bij de officiële bekendmaking hier van verklaarde het Nobel-comité van het Noorse storting, dat de vredes prijs voor 1955 tot volgend jaar ge reserveerd zal blijven. De hoge commissaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Na ties, de Nederlander mr. G. J. van Heuven Goedhart, zei gisteravond, dat „wij zeer vereerd waren" toen het nieuws hem bereikte. _'e 54-jarige mr. Van Heuven Goedhart had het te druk in zijn kan toor op de vijfde verdieping van het gebouw van de Verenigde Naties te New-York om meer onmiddellijk com mentaar te leveren, dan een enthou siast maar beknopt „dit is een grote dag in ons werk voor vluchtelingen". Journalisten die van hem een uit gebreidere verklaring wilden opteke nen werden beleefd doch beslist van zgn deur weggehouden. Deze kwam later toen zijn medewerkers een pers communiqué vrijgaven. Hierin stond o.m. „Dit is een grote eer en tegelij kertijd de grootst mogelijke stimu lans om de actie te versnellen met betrekking tot de vluchtelingen met wier tragisch lot wij ons nederig maar intensief bezig houden. ~!r zijn nog honderdduizenden vluchtelingen, die internationale be scherming van node hebben en bij stand in een permanente oplossing voor hun probleem. De toekenning van de Nobel-prgs voor de Vrede aan het bureau van de hoge commissa ris voor de vluchtelingen is een af spiegeling van de diepe humanitaire ;evoelens van degenen die de wils- leschikking ten uitvoer leggen van Alfred Nobel aan wiens edelmoedig heid de wereld zgn diépe dankbaar heid verschuldigd is". De prgs bedraagt 133.000,-; de hoge commissaris en zgn staf zgn van gevoelen dat dit geld besteed moet worden aan een specifiek vluch- telingenproject. De Nobelcommïssïe van het Noorse storting is het dus voor het tweede achtereenvolgende jaar niet eens kun nen worden over een man van een lange lijst van namen waarop die van sir Winston Churchill. Harry S. Tru man, Pierre Mendès-France, sir An thony Eden en Jawaharlal Nehroe. Terwijl alle andere Nobelprijzen verleend worden door Zweedse instel lingen, wordt de vredesprijs verleend door een commissie uit het Noorsg storting, in overeenstemming met het testament van Alfred Nobel, Zweeds dynamietkoning en schenker van prijzen. De vredesprijs zal aan de vertegen woordiger van het bureau van de hoge commissaris worden overhandigd tij dens de traditionele plechtigheid in dé universiteit van Oslo op 10 December, de sterfdag van Alfred Nobel. POLITIE. De 36-jarige Calrey Neef werd in San Francisco gearres teerd, toen zij in een bankgebouw naar de kassier was geslopen, het geld had opgeëist en vervolgens had geroepen: „Politie! Hier wordt een bank bestolen!" VOORWAARDE. De Engelse schrijfster Agatha Christie die in Pa rijs kwam kijken naar de opvoering van een van haar toneelstukken, was bereid om zich voor de radio te laten interviewen „op één voorwaarde: dat U geen vragen stelt over prinses Margaret". DROEF. Een Franse fotograaf was bezig, een fotoreportage te maken van de filmster Michèle Morgan in haar rol van Mari-Antoinette. „Ja", zei hij, en nu zou ik U ook nog even een beetje droevig willen zien. Denkt U bijvoorbeeld eens even aan de dood van Lodewijk XVI", Vergezeld van canon Marcus Knight kwam prinses Margaret gisteren aan bij de St. Pauls kathedraal om daar de herdenkingsdienst, bij te wonen voor dr. Barnardo, de stichter van vele kindertehuizendie vijftig jaar geleden stierf. Man p. obeerde zijn tweede vrouw met vergif te doden. Tien jaar gevangenisstraf geëist. Een gevangenisstraf van tien jaar heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank Donderdag ge- eist tegen de 49-jarige fabrieksarbei der J. K„ terzake van poging tot moord op zgn vrouw door het haar toedienen van Pargs Groen. Bij het verhoor gaf verdachte toe, wat hem ten laste was gelegd. Nadat zyn eerste vrouw in 1953 in Zeeland, waar zij vroeger woonde, was overleden, is hg voor de tweede keer getrouwd met een Zaanse. Aan vankelijk was de verhouding goed, maar na de verhuizing naar Zaandam volgden vele huiselgke twisten. In het voorjaar wilde hij een eind maken aan zijn leven en aan dat van zgn vrouw. Hg kocht een half ons Pargs Groen onder voorwendsel het zware vergif te gebruiken ter bescherming van zgn dahlia's tegen de duiven van een buurman. Hij maakte er poeders van en strooide de inhoud in een kopje thee, dat hg voor zgn vrouw klaar maakte. De vrouw moest daarop en kele dagen het bed houden. Enige da gen later zgn verdachte's pogingen zgn vrouw om het leven te brengen aan het lichtgekomen. De man if toen gearresteerd. De vrouw van verdachte, mevr. K.- P. die als getuige werd opgeroepen, verzocht haar niet te verhoren. Zg is bereid haar man vergiffenis te schen ken. Woensdrecht voorlopig nog opleidingsbasis luchtmacht. De elementaire vliegeropleiding van de Kon. Luchtmacht, welke aan- vankelgk per 1 November van Woens drecht naar Gilze-Rgen zou worden overgeplaatst, zal voorlopig (en in ieder geval tot volgend jaar) nog op eerstgenoemde basis blgven. Twee beelden van het olympische ijs stadion in Cortina d'Ampezzo in Ita liëwaar volgend jaar de Olympische winterspelen worden gehouden. De bovenste foto toont de „open" zijde van het hoefijzervormige stadionmet de olympische vlaggen tegen een fraaie achtergrondgevormd door de vallei. De onderste foto geeft een beeld van de vier verdiepingen tellen de rijkelijk van schijnwerpers voor ziene tribunes. De opnamen wer den gemaakt tijdens de officieuze in gebruikstelling vwti de ijsvlakte dooi plaatselijke ijshockeyploegen. Het Wereldgebeuren. Op 7 December 1953 trad David Ben Goerion af als premier en C.., ...n» P.T.. Kroesjtsjew: eerst een lijstje van onze fouten. (Van United Press) jg Op het diner dat Oe Noe §i Woensdag op de Birmese am- bassade te Moskou aanbooo aan de R ische regeringslei n ders. en waarbij behalve Boel- ganin en Kroesjtsjew ook Ma- lenkow aanwezig was. stelde partgchef Kroesjtsjew 'n jonge n Russische ingenieur aan Oe Noe voor als een van de groep die in Birma installaties zou H aanbrengen. ,Voor je gaat' zei de spraakza- me Kroesjtsjew tegen de jon- H geman, „wil ik, dat je een uit- ji gebreide studie maakt van on- ze installaties, een lystje op- §1 stelt van al onze tekortkomin- gen en fouten en dat je ervoor zorg draagt, dat die fouten niet M in Birma worden ingevoerd." De ingenieur liep rood aan. „Natuurlgk", mompelde hg knikkend, „natuurlgk." lilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll INGRIJPENDE STATUTENWIJZIGING Rapport-Hirschfeld van de baan Heer en vader Natuurlijk op onze heer en vader Davidzo sprak een aantal jaren geleden een vrouw in Is raël, toen men haar vroeg, op wie zij stemmen zou. Heer en vader Davidzo noe men behalve die vrouw ook veel an dere Israëli's de leidei, die dezer da gen het eerste ministerschap van de jonge staat van Mosjé Sjarett heeft overgenomen. Niet zonder reden heb ben de Joden voor deze man grote achting. Al in 1906 hij was toen twintig jaar - betrad hij Palestgns grondgebied om er in de Zionisti sche kolonies boerenwerk te doen en met het geweer in de aanslag wacht te houden omdat overvallen dreigden van Arabieren, die meenden, dat dit land hun onvervreemdbaar eigendom was. Ben Goerion toonde, niet alleen de handen uit de mouwen te kunnen ste ken. maar ook de pen te kunnen han teren en een organisator te zijn. Zo kwam het, dat hij artikelen begon te schrgven in Zionistische blaaen en later, als verdrevene, in Amerika een organisatie oprichtte van mensen, die in het Oude Land wilden pionie ren of de kolonisatie wilden bevorde ren. Na het uitroepen van de staat Israël in 1948 was David Ben Goe rion de aangewezen figuur, om door president Weizman te worden be noemd tot eerste ministerde eerste premier van de staat Israël. p 7 December Ben Goerion 3y minister van defensie. Na ze ventien jaar van ingespannen licha- lij'k en geestelijk werk voor het Zio nistisch ideaal kon hij niet langer de kracht opbrengen, die het ambt van regeringshoofd in een jonge, nog niet geconsolideerde staat als Israël, ver eist. In afwachting van zgn herstel ver wisselde hg zgn elegante villa in Je ruzalem voor een eenvoudige barak van vier kamers in Sdei Boker, een beginnende nederzetting in het hart van de Negebwoestyn. Een honderd tal gezinnen leidde daar het schame le leven van pioniers. Aan comfort ontbrak het er. Verstrooiing boden slechts een bibliotheek en een radio. Maar in Februari 1955 nam hg de portefeuille van defensie weer over van Pinhas Lavon. Wederom stond hg op zgn post, omdat er nood aan de man was. Al gauw (in April) was het nodig, de „vgand in het Zui den en Oosten" i Egypte en Syrië) te waarschuwen, dat de Joden "aan elk complot tegen Israëls onschendbaar heid en de veiligheid van zgn bewo ners met geweld het hoofd zouden bieden. Egypte had Loen namelyk aan spraak gemaakt op het grootste deel van de Negeb-woestijn, waar Ben Goerion juist van zo nabij het ploe teren van de pioniers had gadegesla gen...... Arabische landen weten, wat zij aan David Ben Goerion heb ben. Het is een man, die noch met zichzelf, noch met zgn volk laat spotten. En van wie men zegt, dat hg minder dan Mosjé Sjarett net be lang inziet van onderhandelingen. Hij gelooft meer in de macht van het voldongen feit. Daarom heeft het menigeen verwonderd, toen hg in zgn eerste toespraak (die van Woensdag) de Egyptische premier Nasser en an dere Arabische leiders aanbood, om de conflicten van het ogenblik te be spreken en zo tot een oplossing te komen. Met dit aanbod liet Ben Goe rion de beslissing van oorlog of vre de over aan de Arabische naties en toonde hii tegenover het forum van de publieke opinie zijn goede wil. Terwijl hg zo sprak, waren de Is raëlische strgdkrachten al bezig, zich voor te bereiden op de verdrg- ving van Egyptische troepen uit het gebied van Él Audja, waar zij vol gens de Israëliërs wederrechtelijk een aantal Joodse stellingen hadden be trokken. In dat gebied en in de strook van Gaza wonrlen nu weer felle gevechten, waa-vn mei. alleen maar kan hopen, dat ze nio: tot de ge vreesde „grote evrOirre" m het Mid den-Oosten zullen tei'den. Het oog van de wereld is geves tigd op de nu 68-jarige, grijze Ben Goerion. Ieder hoopt, dat hg toch nog de vrede wint. En in Israël vertrouwen mannen en vrouwen weer op hun premier en minister van defensie: „heer en vader David In een buitengewone algemene ledenvergadering, die Woensdagmiddag in Amsterdam is gehouden, hebben de leden van de Algemene Nederlands! Vereniging voor vreemdelingenverkeer (ANVV) het ontwerp tot wyziging der statuten, zy het na enkele wijzigingen, goedgekeurd en daarmede een ingrijpende verandering in de top-organisatïe van het Nederlandse vreem delingenwezen bekrachtigd. Van nu af aan zal de ANVV als overkoepelend orgaan van alle bij haar aangesloten plaatselgke, provinciale en streek-VVV's, een sterkere posi tie als centraal, uitvoerend lichaam innemen, dan voorheen het geval was. De controle op het dagelijks bestuur van de ANVV zal niet meer zoals vroeger in handen van de algemene ledenvergadering zijn, doch worden uitgeoefend als hoogste macht door het algemeen bestuur, een soort le denraad, die vermoedelijk uit 50 leden zal bestaan. Tot dusverre hadden volgens de oude statuten de VW's de sterke po sitie van 25. terwijl het bedrijfsleven en de overheid, die samen voor de fi nanciering der ANW zorgden, daar in slechts met een minderheid van 15 stemmen waren vertegenwoordigd. Volgens de thans aangenomen nieuwe statuten zullen beide groepen over evenveel vertegenwoordigers in deze ledenraad beschikken, waarschijnlyk dus ieder over 25. Daarbij komt dan nog een voorzitter, die benoemd zal worden door de algemene vergade ring op voordracht van het algemeen bestuur. Zijn benoeming behoeft de goedkeuring van de minister. De dagelijkse leiding van de ANV V wordt in handen gelegd van een dagelijks bestuur bestaande uit de voorzitter, vice-voorzitter, secreta ris, vier in overeenstemming met de minister benoemde leden en acht an dere leden door en uit het algemeen bestuur te kiezen. Directe invloed daarop zullen de plaatselijke WV's dus niet meer kunnen uitoefenen. Ze ven leden van het dagelgks bestuur moeten behoren tot de kring der ge wone leden en juist als in de leden raad een evengroot aantal zal ko men uit de kring der bgzondere le den: de bedrgven en de overheid. Buitenlandse propaganda Ook de propaganda voor Nederland als toeristenland, die in het buiten land gemaakt moet worden, is thans meer gecentraliceerd. De reeds be staande commissie voor het buiten lands werk heeft in de nieuwe statu ten bekrachtiging gevonden. De le den ervan worden benoemd door het algemeen bestuur op voorstel van 't dagelgks bestuur. Deze commissie, bestaande uit deskundigen op het ge bied van propaganda, zal haar advie zen uitbrengen aan het dagelgks be stuur. Die adviezen zal het bestuu niet naast zich neer mogen leggen, doch moeten uitvoeren, tenzy het da gelgks bestuur deze verwerpen met ae gekwalificeerde meerderheid van 3/5 van het aantal uitgebrachte stemmen. Huishoudelijk reglement Aanvankelijk lieten diverse verte genwoordigers van plaatselgke en provinciale VW's op de vergadering critiek horen op onderdelen van het ontwerp. Zij zagen erin een te vér gaande beknotting van hun rechten en hun zeggenschap. Deze critiek leidde ertoe, dat het bestuur tenslot te mr. F. Zeiler van de WV te Ber gen aan Zee gelijk gaf in zgn be zwaar tegen art. 34. Dit artikel behelsde, dat het Huis houdelijk reglement door het alge meen bestuur (de ledenraad) zou worden vastgesteld. Het werd tenslot te in gewijzigde vorm aangenomen. Het reglement zal worden vastge steld door de algemene ledenverga dering op voorstel van het algemeen bestuur. Concluderend kan «jezegd worden, dat met de aanvaarding van deze nieuwe statuten het bedrijfsleven en de overheid, die voor het geld zorg den, en de VW's, die het werk uit voerden, gelijke zeggenschap in het Nederlandse Vreemdelingenverkeer hebben gekregen. Een tweede belangrijk resultaat ervan is, dat het rapport van de commissie-Hirschfeld van de baan is. DAVID BEN GOERION pionier en politicus... Vermoedelijk 60 doden bij mijnramp in Japan (Van United Press). De explosie in de mijn Mojiri by Akahira op Hokkaido heeft vermoe delijk 69 pesonen het leven gekost. Dertig van de 90 mijnwerkers die op het ogenblik van de eerste ontploffin gen ondergronds waren slaagden er in zich te redden. De dood van twintig anderen stond al spoedig vast en vijftien uren later, toen verscheidene mrngangen waren ingestort, uitte de directie de vrees dat de reddingsploegen de andere veertig niet meer zouden kunnen be reiken en dat het totale aantal doden daardoor naar alle waarschyrüyk zou stggen tot 60. De ramp is de ergste in Japan na de oorlog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3