Mevrouw De Casembroot opende het rusthuis in Haamstede HOU on de&OM&T VOOR DE ZEEUWSE WEGEN ZI JN MILLIOENEN NODIG Imm Almanak „De Arend" BURGEMEESTER VAN ZIERIKZEE TE AMSTERDAM OVERLEDEN VERKEER NAAR ZEELAND WERD DOOR BOTSING GEBLOKKEERD Agenda 3 PROVINCIALE ZEEUWSE C OU RAN T VRIJDAG 4 NOVEMBER 1955 GROTE DAG VOOR SCHOUWEN-DUIVELAND Zeven gemeenten werkten samen De heldere klanken van het torenklokje een geschenk van H.K.H. Prinses Beatrix en haar klasgenoten boven de ingang van liet tehuis voor ouden van dagen in Haamstede, begeleidden Donderdagmiddag het hysen van de driekleur door mevrouw S. C. de Casembroot-van der Feltz op het plein voor het gebouw. Met deze symbolische handeling stelde de echtgenote van Zeelands Commissaris der Koningin huizo „Duinoord", project van de stichting „Rusthuizen Westelijk Schouwen", officieel in gebruik. Een groot aantal genodigden was getuige van deze voor het eiland zo belangryke dag. In hotel Bom waren tevoren vele belangstellenden bijeengekomen, be groet door de heren G. A. Haring man en J. A. van Waveren, die bij ae voorbereiding en uitvoering van de plannen een belangryke plaats in de stichting innamen. De burgemees ter van Haamstede, jhr. R. H. J. Q. Röell, tevens voorzitter van het stich tingsbestuur, liet in een redevoering alle gebeurtenissen de revue passe ren, die tot de verwezenlijking van de plannen bijdroegen. Na gewezen te hebben op het percentage bejaarden in Nederland, dat spoedig 10 pet. zal zijn, een cijfer dat voor Schouwen- Duiveland aanzienlijk hoger ligt, meende spreker, dat reeds 3o jaar ge leden door de toenmalige Seroos- kerkse predikant ds. Mortier over de problemen van de ouderdomsbehui- zing gesproken was, echter zonder resultaat. In een vergadering van 21 December 1949 werd besloten statu ten aan te vragen en bouwvolume voor 50 bedden. De moeilijkheid om een geschikt bouwterrein te vinden vond op on verwachte wijze een oplossing, toen het buitenplaatsje „Duin oord" van de familie Crane met 1'4 lia voor 9995,- kon worden aangekocht. Tengevolge van de stormramp bleek op verschillende gronden een wijziging van de oor spronkelijke plannen geboden. Op één na alle gemeenteraden in de Westhoek, waarbij zich later de gemeenten Ellemeet, Eikerzee en Duivendyke aansloten, bleken be reid de rente en aflossing van een geldlening groot 560.000 te ga randeren. Burgemeester Röell herdacht voorts met enkele woorden wijlen de heer Advertentie Bezorg Uzelf verlichting op de juiste plaats. Wrijf Vicks VapoRub tegen bedtijd op Uw borst, keel en rug. (.Verzachtende dampen verrui men de verstopte luchtwegen en bedaren de hoest. En. tegelijkertijd 2. Verwarmende pleister-werking lucht de benauwdheid op cn maakt het slijm los. Het geeft méér verlichting, omdat het geconcentreerd is! VICKS V VapoRub Mevrouw M. A. Verhaal, die 88 jaar in Dreischor woonde, viel Donderdag de eer ie beurt bloemen te mogen aanbieden aan mevrouw De Casem broot die het rusthuis te Haamstede officieel opende. (Foto P.Z.C.). Moolenburgh, die als penningmees ter van de stichting, een belangrijke taak gehad heeft bij de verwezenlij king van de plannen. Spreker betrok in zijn dank de Commissaris der Koningin, die waar devolle adviezen gaf, de heer D. Stam van Wederopbouw, die bij de bouw veel steun verleende, de Stich ting Zeeland voor Cultureel en Maatschapelyk Werk, de directie van de zusterstichting in Walcheren, de inspecteurs van de volksgezondheid en het brandweerwezen. hulp geboden. De heer Röell dacl vooral aan het klokje, waarvoor de gelden werden geschonken door H.K. H. Prinses Beatrix en haar klasge noten, verzameld tijdens een bazar op het Baarns lyceum ten behoeve van de watersnoodslachtoffers. In overleg met de prinses, die regelma tig haar vacantie in Haamstede doorbrengt, viel de keus op een klok. Door tussenkomst van het Rode Kruis ontving de stichting enkele zendingen hout uit Oostenrijk en Zweden, het gemeentebestuur van de Westduitse industriestad Velbert schonk alle deurknoppen en sloten, terwijl Mielte van Waveren op een Amerikaanse Universiteit de gelden voor de inrichting van de bibliotheek inzamelde. Ook een damescomité op het eiland zelf betrok de heer Röell in zijn dankwoord, waarin hij ten slotte de directrice en het personeel (Vervolg op pag. 7) Verlies P.Z.E.M. voor 1956 op 305.000 geraamd Aan Provinciale Staten is aangebo den de begroting van de P.Z.E.M. waarop een verlies is geraamd voor 1956 van f 305.000. Voor 1955 was des tijds een verlies van f 480.000 geraamd, terwijl het verlies over 1954 f 1.055.131 bedroeg. Opgemerkt wordt, dat de resultaten voor 1956 belangrijk gunstiger zullen zijn dan die van 1954. Men zal name lijk de productie vrijwel geheel met de Centrale Zeeland kunnen bereiken, hetgeen een belangrijke kostenbespa ring betekent. Bovendien is er een sterke toeneming van het verbruik, in het bijzonder bij, de grootverbrui kers. Tekorten op de Zeeuwse veerdiensten Op de algemene exploitatiebegro ting 1956 van de provinciale bootdien sten komen de volgende tekorten voor de Zeeuwse veren voor: Vlissïngeh Breskens f 1.286.300; TerneuzenHoe- dekenskerke f 286.700; Kruiningen Perkpolder f 1.330.8Ó0; Zierikzee Katse Veer f 292.300; Kortgene—Wol- faartsdijk f 70.850; VeereKamper land f 22.230. De bijdrage van het rijk in de Westerscheldeveren is voor 1956 begroot op 2.903.800. DE UITKERINGEN VOOR WEGEN Brief van Ged. Staten over rapport-Oud Bij de begeleidingsbrief van de pro vinciale begroting hebben Ged. Staten van Zeeland een afschrift gevoegd van een schrijven, dat zij in Maart van dit jaar richtten tot de minister van bin nenlandse zaken over het rapport van de commissie-Oud inzake uitkeringen voor wegen. Uitvoerig gemotiveerd worden de bezwaren van Ged. Staten VAN Sjtiin AANRIJDING Te Noordgouwe gebeurde een aan ryding tussen een personenauto, be stuurd door de lieer P. uit Brou wershaven en een bestelauto, be stuurd door de heer Z. uit Kapelle. De heer P. had voorrang moeten verlenen, maar deed dit niet. Met een klap raakten de auto's elkaar en bei de werden zwaar beschadigd. De heer P. liep lichte verwondingen op en klaagde over pijn in de borst- streek. maar kon na in het zie kenhuis te zijn verbonden huis waarts keren. De heer Z. kwam met de schrik vrij. PROPAGANDA De korfbalsport is op Scherpenis- se nog niet zo erg in zwang. Klaar blijkelijk moet het publiek nog meer met deze tak van sport in bekend heid gebracht worden. Daarom wordt Zaterdagmiddag om drie uur op het sportterrein een propagandawed- gespeeld tussen een twaalftal van „Togo" uit Goes en een twaalftal HEMELTJE 't Hondje in dat gezin in Terneuzen was erg ziele, tot groot verdriet van de jongste telg van de familie, een driejarig dochtertje. 3t Hondje ging zelfs dood. Het was erg moeilijk om liet doch tertje te troosten, maar voor één ar gument was het meisje toch erg ge voelig. Het was namelijk wel een op luchting voor haar om te vernemen, dat Fikkie nu in het handenhemeltje wasVanzelfsprekend werd dat hondenhemeltje afgeschilderd als een oord. waar iedere viervoeter eigen lijk bij leven al naar liep te snakken! Een week later geviel het, dat het dochtertje zelf ziek werd. 't Kind was snipverkouden en erg sikkeneurig. Zó sikkeneurig, dat het na een mid dag dreinen plotseling nijdig tot haar moeder sprak: ,,'k Wou, dat ik ook maar in het hondenhemeltje zat tot Wijfie van het Yersekse „Volharding". Het spreekt vanzelf, dat alle sportlief hebbers op het terrein worden ver wacht BELLENTREKKERJI In Axel werd deze week naar har telust aan de bel getrokken. Dit maal was het echter geen ltwajon- gensspel, maar het optreden van de AVRO-tournée „Trek aan de bel" in „Het Centrum". De zaal was tot de laatste plaats bezet, toen de artisten hun vrolijke mop jes zowel gesproken als gemu siceerde over het voetlicht brachten. Medewerkenden waren o.a. Eddy Christiani, Frans Vro lijk, Truus Koopman en „De John sons".. GELUIDSINSTALLATIE De kerk der Nederlands Hervorm de gemeente te Sint-Annaland be schikt reeds sedert enige tijd over een zogenaamde „doventelefoon", waar door het slechthorenden gemakkelij ker wordt gemaakt de diensten te volgen. Er komt nu ook verbetering voor hen, die op de achterste ban ken een plaats in de kerk vinden. De kerkvoogdij heeft namelijk beslo ten een geluidsinstallatie te doen aanbrengen, zodat een ieder ook de predicatie zonder enige moeite zal kunnen verstaan. tegen enkele denkbeelden van de com missie uiteengezet. Deze bezwaren be treffen het totaal der beschikbaar te stellen middelen, de verdeelsleutel en de te sterke binding van de provincie. Zij bepleitten meer vrijheid voor de provinciale besturen, omdat deze beter dan het centraal gezag kunnen beoor delen wat voor de provincie het beste systeem is. Over de beschikbaar te stellen mid delen wordt gezegd, dat hetgeen de commissie-Oud voorstelt bij lange na niet zal voldoen om hier te brengen wat nodig is, namelijk het geheel uit voeren van de wegenplannen en het allengs op peil brengen van de niet- planwegen, tegelijk met het instand houden van hetgeen reeds gereed kwam. Dit betekent, dat de verkeers- armoede mede de rem blijft voor de economische ontplooiing van Zeeland. Voorts ook, dat de landbouw zich niel althans niet overal in Zeeland kan mechaniseren op de wijze die no dig is, terwijl bovendien de in econo misch opzicht gewenste teeltkeuzen niet kan worden togepast. Er zijn in dit gewest nog steeds streken, waar men door dé onvoldoende, wegensitua tie geen keus heeft tussen halm- en. hakvruchten, omdat de afvoer van de laatste te kostbaar is. WAT NODIG IS! Uiteengezet wordt dat naar een ra ming van 1952 in het Zeeuwse secun daire wegenplan een bedrag van f 17.500.000 moet worden geïnvesteerd en in het tertiaire f 25.500.000, totaal 43 millioen gulden. Hierbij komen nog de kapitalen nodig om de niet-planwe- gen in een voor het motorisch verkeer voldoende staat te brengen. Hiermede zijn tientallen millioenen guldens ge moeid. BEGROTINGEN. Tevens zijn aan de Provinciale Sta ten aangeboden de begrotingen van het provinciaal wegenonderhouds- fonds (totaal van inkomsten en uitga ven f 1.106.962,44), provinciaal wegen fonds (totaal gewone dienst £2.312.600) en het tertiair wegenfonds (totaal in komsten en uitgaven f 903:400). it Op feestjes is 'f meest, wat te drinken. Vaak moet men met anderen klinken. Voor mij dan één keus, 'k Herhaal steeds de leus „Tip van Boofz en liefst maar 'n flinke"! 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. A. C., Den Haag ontv. 1 fL TIP 1 Ifl. Bootz' Oude Genever. Comfort ten voeten uït! Sportlef I Mollire In zwart en in bruin. Comfortabel door brede leest^ Rubberen vorm-of li Verkrijgbaar bij: Schoenmagazijn la. L. B. v. Houte Zn. Nieuwe Burg 18, Middelburg Subsidie voor het „Zeeuws Tijdschrift" Ged. Staten stellen de Provinciale Staten voor aan de Stichting Zeeuws Tijdschirft een jaarlijkse subsidie te verlenen van ten hoogste f 1800 per jaar. In een brief van het Stichtingsbe stuur aan de Staten wordt uiteenge zet, dat het onmogelijk is het tijd schrift in stand te houden indien de provincie het financieel niet steunt. Ged. Staten zijn van oordeel dat met instandhouding van het tijdschrift het belang van Zeeland wordt gediend en dat de opheffing daarvan te betreuren zou zijn. Herdenking mr. Van Deinse. In het verslag van de rechtbankzit ting, waarin de overleden oud-deken van de Orde van Advocaten in Zee land, mr. J. F. van Deinse werd her dacht (P.Z.C. van Donderdag), was een onjuistheid vermeld. De presi dent mr. C. R. F. van Roggen, me moreerde in zijn rede namelijk vol gens het verslag, dat mr. Van Deinse de advocatuur meer dan 17 jaar uit geoefend heeft. Men zal begrepen, dat dit 50 jaar diende t~ zijn. Vlissingen herdacht voor elfde maal bevrijding Indrukwekkende plechtigheid bij landingsmonument Vlissingen heeft Donderdagavond voor de elfde maal zijn bevrijding her dacht. Het was een korte, indrukwek kende plechtigheid bij het geallieerde landingsmonument op de Marinedam, die door naar schatting ruim duizend mensen werd bijgewoond. Burgemees ter mr. B. Kolff, die in bet kort de herinnering aan de dag van de be vrijding in de gedachten terugriep, las een beschrijving van de landing voor, geschreven door één van de vele militairen, die er bij betrokken waren. „Het is goed om eenmaal per jaar nog eens te worden herinnerd aan de ver schrikkingen van de oorlog en daar door de waarde van de vryheid des te beter te beseffen en ook te beseffen, dat zovelen deze vryheid niet meer hebben mogen kennen", aldus mr. Kolff. Vóór de toespraak van de burge meester waren de Britse vlag, de vlag van het Vierde Commando, de Franse en de Nederlandse vlag by het monu ment in top gehesen, terwijl ,„Sint- Caecilia" en „Ons Genoegen" respec tievelijk het Engelse, het Franse en het Nederlandse volkslied speelden. Na de toespraak speelde „Sint-Caeci- lia" de „Last Post", terwijl de vlag gen halfstok gehesen werdén. Autoriteiten en burgers legden, na dat de vlaggen wederom in top gehe sen waren, kransen en bloemen aan de voet van het landingsmonument. De erewacht bij deze plechtigheden werd gevormd door detachementen van de Koninklijke Marine en van de Nationale Reserve. Ambones.fi „protestactie" tegen keukenbouw In woonoord te Vlissingen Donderdagmiddag moesten in het Ambonezen-woonoord in het Haven dorp te Vlissingen drie .Ambonezen gearresteerd worden, die een actief aandeel hadden in een „protestactie tegen keukenbouw". Twee hunner ga ven by een verhoor op het politiebu reau onmiddellijk toe de werkzaam heden zoveel mogelijk te zullen be lemmeren; de derde man, die er slechts zijdelings bij betrokken was, ging vrij uit. Na verhoord te zijn, werden de beide protestanten weer in ■vrijheid gesteld. De politie was gewaarschuwd door arbeiders, die in bet woonoord voor de te bouwen keukens bouwputten moesten graven. Ambonezen, ver enigd in de Partai Nasional Maluku Selatan, namen een dreigende hou ding aan en twee hunner begonnen zelfs een der putten weer te dempen. Deze beiden werden gearresteerd. Vooral de leden van de P.N.M.S. hebben zich zoals reeds eerder ge meld gekant tegen de bouw van keukens bij de barakken. Zy beschou wen zich als militairen en zien zich, nu zy geheel en al voor zich zelf moe ten zorgen, op één lijn gesteld met vrijwillig naar Nederland gekomen landgenoten. AAVW/AMMANWWvVWSA iZie voor verder Zeeuws nieuws y de pagim 's 7 en 13. ENERGIEK WERKER GING HEEN Einde van een ruim 20-jarige ambtsperiode Op 64-jarige leeftijd is Donderdag avond te Amsterdam na een langdu rige ongesteldheid overleden jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, burgemeester van Zierikzee. Hiermede is een einde gekomen aan een ruim twintigjarig burgemeesterschap, waarbij de over ledene als geboren Zeeuw de belan gen van zijn stad, ook in tijden van oorlog en watersnood, op energieke wijze heeft voorgestaan. Wijlen de heer Schuurbeque Boeye werd op 22 October 1891 uit een oud Zeeuws geslacht in Middelburg gebo ren en studeerde na zijn gymnasium tijd in Tiel rechten aan de universiteit in Utrecht. Na op het ministerie van buitenlandse zaken en het Centraal Bureau voor de Statistiek werkzaam te zijn geweest, kwam de overledene op 1 October 1934 als burgemeester van Zierikzee naar Zeeland terug, in welke provincie vele van zijn voor ouders belangrijke bestuursposten heb ben bekleed. Na een opbouwende ge meente-politiek in de dertiger jaren, volgde de bezetting met alle nasleep van dien. Op 1 Maart 1944 werden ge- Advertentie HOEST, GRIEP... De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pün in keel en borst en verjaagt de aanval. £/ERM0GENf lllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllll| 1 Huwelijk in §j Oostburg H Het gemis aan een raadhuis f§ deed zich in Oostburg Donder- dag wel bijzonder sterk voelen. Reeds geruime tijd geniet men gastvrijheid van het kantonge- p recht om huwelyksvoltrekkin- gen in de zittingszaal te doen p p geschieden. p Dat zou Donderdag wederom p gebeuren, maar toen ontdekte p M men te elfder ure, dat de zit- p tingözaal niet beschikbaar was, p omdat er herstelwerjczaamhe- p den verrich' werden. Goede raad was duur p P In arren moede zijn bruid, p bruidegom, getuigen, familie- leden en ambtenaren toen naar p p de school getrokken, waar het H gemeentebestuur op de zolder- verdiepingen is gehuisvest. In p p snel tempo werd een klas, P waarin op dat moment les werd gegeven, ontruimd en eerst na- s dat die beslommeringen achter p de rug waren, kregen bruid en bruidegom gelegenheid officieel p M hun ja-woord uit te spreken... liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Chauffeur vrijgesproken Donderdagmorgen is voor het kan tongerecht in Bergen op Zoom F. de B. uit Noordeloos verschenen, die ais bestuurder van een truck inet aan hangwagen op 7 September naby de boerderij Schaliehoef bij Bergen op Zoom een aanryding zou hebben ver oorzaakt met een autobus uit Mid delburg. Hierby gebeurde ook een aanryding tussen een motorrijder uit Goes en een vrachtauto uit Kruisland. De vrachtauto en de autobus botsten tegen de bomen, waardoor het gehele verkeer naar Zeeland werd geblok keerd en moest worden omgelegd. De B. werd ten laste gelegd, dat hij niet voldoende was uitgeweken bij het passeren van het tegemoetko mend verkeer. Bovendien was zijn wagen, die later bij Roosendaal we aangehouden, te hoog en te breed laden. De B. vertelde voor de kan rechter, dat hg niets van de aam ding met de Middelburgse autobus g merkt had en rustig was doorgereden naar Roosendaal, verdachte vond het vreemd, dat juist zijn wagen de aan rijding veroorzaakt zou hebben, ter wijl er verscheidene auto's met soort gelijke ladingen voorbij kwamen. C. M., de bestuurder van de Middel burgse autobus, die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat hij in de bocht van de weg met de aanhang wagen in botsing was gekomen, waar door hy dé maent over het stuur ver loor en, tegen, een boom ï-eed. Doordat de deur van de bus na de botsing klemde, kon C. M. de wagen niet snel genoeg verlaten om het nummer van ae vrachtwagen op te nemen. N. v. O. uit Middelburg, die zich bij de aanry ding ook in de bus bevond, was, toen hij als getuige werd gehoord, niet de finitief in zrjn verklaringen. Hoe de lading er uit zag en waaruit de la ding bestond, wist hij niet meer. De ambtenaar O.M. stelde vast, dat er niet bewezen was, dat De B. schuld had aan de aanryding en vroeg vrij spraak. Wel stond vast, dat ae wa len te hoog en te breed geladen was. ''oor dez-1 overtreding eiste hij de irmale boete: 30.subs, zes da- c-n De kantonrechter sprak De B. rij betreffende de aanryding; boven dien moest hij een vryspraak laten volgen voor de tweede overtreding, want deze was wel in Roosendaal ge constateerd, maar niet in Bergen op Zoom, zoals was opgegeven. meentebestuur en de secretarie ge dwongen naar Kloetinge te evacueren. Met de eerste boot, die .ia de bevrij ding naar Schouwen-Duiveland ver trok, reisde wijlen mr. Schuurbeque Boeye naar Zierikzee terug. Het op bouwwerk werd door de ramp weer afgebroken en voor de tweede maal zag de burgemeester zijn gemeente evacueren. Met alle energie, die in zijn toen reeds door ziekte aangetaste lichaam aanwezig was, werd met het herstel van de watersnoodschade be gonnen, een taak, die hij niet meer heeft kunnen voltooien. Een bekro ning van zijn werk is ongetwijfeld het bezoek van H.M. de koningin en ko ning Gustaaf van Zweden aan Zierik zee, begin van dit jaar geweest. Daar na maakte hij nog de vermoeiende busreis met de gemeente-delegatie naar Saint Hilaire in Frankrijk. Deze zomer openbaarden zich de ziekteverschijn selen, die zijn gestel ondermijnden. De overledene, die ridder was in de Orde van Vasa en lid van de Orde van Sint Jan, bekleedde vele functies, zo was 'hij onder meer commissaris van de Nutsspaarbank, voorzitter van het Rode Kruis te Zierikzee, curator van het prof. Zeeman-gymnasium in Zie rikzee, voorzitter van de Ziekenhuis vereniging Schouwen-Duiveland, lid van de raad van beheer van de water leiding Maatschappij, voorzitter van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Schouwen-Duiveland, plaatsvervangend kantonrechter en ere-voorzitter van het Oranje-comité. Mr. Schuurbeque Boeye publiceerde tijdens zijp leven veel op het gebied van de demografie en het bevolkings vraagstuk, onderwerpen die zijn spe ciale belangstelling hadden. Advertentie j In onze speciale serviezen- afdeling méér dan honderd tafel-, thee- en onbijlserviezen. Vanaf het eenvoudigste tot het fijnste servies, terwijl ieder on derdeel afzonderlijk te koop is. Ieder servies onder volle garantie. Voor 'n servies naar l/oor 'n Servies naar VANDAAG. Middelburg Electro: „Odyssee", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De dans om de galg", (14 jr.), 20 uur; Kunst zaal Van Benthem en Jutting: Exposi tie werken Jeanne BlerumaOostlng en Charlotte Kruymel, 918 uur. Vlissingen Luxor: „Ontvlucht uit Col- dltz'V (14 jaar), 20 uur; Alhambra: „De woestijn leeft", (alle leeftijden), 19 en 21 uur. Goes Grand: .Gejaagd door de wind", (14 jaar), 19 uur; De Prins van Oran je: Z.V.U.: „Het wederzijdte huwe lijksbedrog" door toneelgroep „Puck'',

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2