PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hevige strijd in Sinaï-woestijn tussen Israël en Egypte Provinciale uitgaven zullen in 1956 met ruim 7 ton stijgen VERRASSENDE AANVAL OP DE EGYPTISCHE POST SABHA Vanc/aag... VOLGEND JAAR EEN NIEUWE CONFERENTIE VAN GROTE VIER? VERWACHT... BLOEDIGSTE TREFFEN SINDS 1948 Komt Veiligheidsraad bijeen? In de Sinaï-woestijn is een hevige strijd ontbrand tussen Israël en Egypte, de bloedigste sinds het sluiten van de Palestijnse wapenstilstands overeenkomst van 1948. De strijd begon met een aanval bij volle maan in de nacht van Woensdag op Donderdag tegen de Egyptische voorpost Sabha bij El Audja. De toestand is verward in de Sinaï-woestyn. Beide partijen maakten' Donderdagavond bekend de andere partij met zware, verliezen te hebben terug geslagen uit haar eigen deel van de woestijn van Sinaï in de „ggde- militariseerde" zóne van El Audja. De Israëlische aanval op Sabha wérd gevolgd door een Egyptische tegenaanval. Volgens CJaïro zouden 2.0,0' Is raëliërs zyn gedood, terwijl 70 Egyptenaren om het leven kwamen. Ook werd er een grote buit gemaakt. De Israëlische regering maakte Donder dagmorgen bekend 50 Egyptenaren te hebben gedood en 40 te hebben ge vangen genomen bij een eigen verlies van 4 doden en 19 gewonden. Engeland, Frankrijk en de V.S., pleegden overleg met Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de V.N. over de vraag of de Veiligheidsraad bijeengeroepen moest worBfen^ Naar United Press bericht, heeftv een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken ver klaard, dat het Foreign Office het- opnieuw uitbreken van gevechten tussen Israëlische en Egyptische strijdkrachten „uiterst betreurens waardig" acht. Generaal Burns, het hoofd van de bestandscommissie van de V.N., had juist een oproep beide partijen gericht om zich van alle agressieve acties te onthouden. Burns zal in het komende weekeinde naar Jeruzalem terug vliegen om een onderzoek in te stellen. Hij sprak met Hammarskjöld en de Westelijke vertegi gaa|Hj| ------ - situati' Commentaar van Nasser De premier van Egypte, Nasser, verklaarde, dat er op Egyptisch ge bied gestreden werd en hij noemde dit een „uitstekend bewijs van de op rechtheid van Ben Goerions aanbod tot vredesonderhandelingen". Binnen tien uur na zijn verklaring in het par lement ontketende het Israëlische leger een krachtige aanval op een Egyptische stelling. Van Israëlische zyde is verklaard, dat de actie ten doel heeft de Egyp tenaren te verdrijven, die zich over de internationale grens m de gede militariseerde zóne hadden ingegra ven. De tegenstanders waren dit ge bied acht dagen geleden binnenge drongen. De wapenstilstandscommis sie van de Verenigde Naties had herhaaldelijk van de Egyptenaren ge- eist, dat zjj zich zouden terugtrek ken, doch hieraan werd geen gevolg gegeven. Ook op andere punten Ook op andere punten brak de strijd los, die, naar Donderdag door U.P. jmpield werd, thans woedt over een lengte van 30 mijl van Gaza tot El Langs de bestandslijn ten Zuiden van Gaza, langs de kust is een Egyp- tisch-Israëlisch artillerieduel begon nen. De Egyptische opperbevelhebber is naar het front in het gebied van Sinaï gevlogen, om persoonlijk het commando van de operaties op zich te nemen. Op een'persconferentie in New York bijeengeroepen in verband met de Egyptisch-Israëlische spanning, heeft de Israëlische ambassadeur Ab ba Eban Donderdag gezegd: „Israël heeft meer kracht en meer wapens nodig. In het licht der jongste ge beurtenissen moeten wij ons meer wapens verschaffen. Hierover hebben wij in Genève gesproken met minis ter Dulles. Spoedig zullen wij be sprekingen gaan voeren met Ameri kaanse aiitoriteiten in Washington om de aanschaf van wapens te ver gemakkelijken". Eban zei, aldus U.P., dat Israël mo menteel niet het plan heeft om de kwestie aan de Verenigde Naties voor te leggen. „Een normale organisatie in de V. N. voor een dergelijke discussie is de Veiligheidsraad en daar hebben wij niet veel invloed", zei hij. Eban ver klaarde nog, dat Israël bereid blijft te onderhandelen met de Egyptische autoriteiten ten behoeve van de vre de en de veiligheid voor beide lan den. Pas op de plaats De provinciale „millioenennota" gisteren verschenen en daarmee tevens het programma, dat Ged. Staten voor hun beleid in 1956 hebben uitgestippeld. Het is geen opzienba rend stuk ditmaal: er worden geen grote plannen of verbeteringen in aangekondigd en over het algemeen draagt de begroting het stempel van een rustig en voorzichtig beleid. Dat „voorzichtige beleid" wordt door Ged Staten nog eens nadrukkelijk onder streept in de begeleidende brief aan de Provinciale Staten, waarin zij be togen, dat zij de tijd gekomen achten „om de pas enigszins te markeren". Dat kan een loffelijk streven zijn, maar is anderzijds niet zonder gevagr. Het gevaar namelijk, dat men gaat menen, dat men er nu wel is en dat de achterstand op verschillend terrein geheel is ingelopen. Wanneer men namelijk in deze brief ook leest, dat Gedeputeer den de opvatting huldigen dat er niet meer gesproken kan worden over een „betekenende achterstand" op de gebieden van volksgezondheid, maatschappelijke zorg en cultuur, dan heeft men toch wel de neiging om hier een vraagteken te plaatsen. Dezer da gen werd ons een communiqué ver strekt over een vergadering, die de Zeeuwse Culturele Adviesraad heeft gehouden en daarin heet het letter lijk: „Reeds nu bestaat er een zekere spanning tussen wat nodig is en het geen het provinciaal bestuur meent hiervoor ter beschikking te moeten stellen". En even verder wordt de ver wachting uitgesproken, „dat het pro vinciaal bestuur niet zal schromen die gelden ter beschikking te stellen, die nodig zijn voor een redelijke uitoefe ning van de stimulerende overheids taak". Het lijkt ons, dat uit deze woor den een ongerustheid en allerminst tevredenheid spreekt, een, ongerust heid, die wellicht te verklaren is uit het „markeren van de pas", dat Ged Staten thans in hun programma heb ben opgenomen. De stemming van de Zeeuwse Culturele Adviesraad is ver klaarbaar, want men is er immers ui Zeeland nog lang niet! Niet op het gebied van de cultuur, zo min als op die van de volksgezondheid en de maatschappelijke zorg. Er is heus nog geen reden om reeds nu te betogen, dat er geen „betekende achterstand r ler is. En het zou dai ook bijzondei jammer zijn, wannee* bepaalde initia tieven thans gedoemd zouden zijn om jaren op uitvoering te wachten Daar om willen wij het maar houden op een andere zinsnele uit de begeleidings brief. namelijk die waarin Ged Sta ten mededelen, dal zij nie- „schromen om noodzakelijke nieuwe lasten op K-v-vdoe* to d"en drukken". SPANNING LANGS DE GRENS VAN ISRAEL EN EGYPTE COMMANDO'S IN ACTIE Egyptenaren volkomen omsingeld (Van United Press) De Israëlische aanval, die Woensdagavond op de Egyptische post Sabha werd ingezet, heeft in het kort het volgende verloop gehad. Enige minuten voordat de feitelijke aanval plaats vond, openden Israëlische batterijen een felle beschieting op Egyptische posten en Egyptische geschutsstellingen. Om 21 uur (Nederlandse tijd) ging een lichtkogel de lucht in ten teken dat de aanval moest worden ingezet. Ongeveer 400 man Israëlische commandotroepen verdeeld in kleine groepen kwamen in snelle legertrucks zover mogelijk naar voren rijden, stapten toen uit en begaven zich te voet verder. De mannen hadden alle zwart gemaakte gezichten om in de maanlichte nacht niet al te snel door de vijand opgemerkt te worden. In het gezichtsbereik van de Egyp tische stellingen gekomen, wierpen de Israëliërs zich voorover en kropen ge luidloos in het warme woestijnzand naar voren. De groepen commando's verspreidden zich en een groot deel wist in de rugzijde van de Egyptena ren te komen. Op een signaal sprongen de commando's op en bestormden van alle zijden de Egyptische post, die vol komen verrast bleek. De Egyptenaren, die volgens de Is raëlische bronnen ongeveer 400 man sterk waren volgens de Egyptische opgaven was het garnizoen slechts 120 man sterk beschikten over een goed onderhouden loopgravenstelsel en wa ren uitgerust met zware machinege weren. Ze trachtten deze machinegeweren in positie te krijgen tegen de aanvallers, die hun in de rug besprongen. Onder grote belangstelling opende mevrouw S. C. de Casembroot-baro- nesse van der Feltz, echtgenote van de commissaris der koningin in Zee land, Donderdag te Haamstede hel nieuwe rusthuis in Haamstede. Met assistentie van de burgemeester van Haamstedejhr. R. H. J. Q. Röell, hees mevrouw De Casembroot de driekleur. Foto P.Z.C.). Mussolini's dochter eist lijk van haar vader op. Gravin Edda Cïano, de 44-jarige dochter van Mussolini, heeft een be roep gedaan op de Italiaanse rege ring om het stoffelijk overschot van haar vader terug te geven. Zjj deed dit beroep ten overstaan van een me nigte vanaf het bordes van een kerk te Forli in Noord-Italië, waar op Allerzielendag een dienst voor Mus solini's zielerust was gehouden. Zjj en haar moeder, die ook aanwe zig was, hadden de regering verzocht 4>m toestemming to', begrafenis van Mussolini op de begraafplaats van zijn geboorteplaats brj Forli. Mussolini is in 1945, op de vlucht voor de geallieerde legers, door par- tisanen ter dood gebracht. De rege ring verklaarde later, dat het lyk verborgen gehouden zou worden zo lang de openbare orde dit vereiste. viert de stichting „Het Ne- |f derlandse Persmuseum" te M Amsterdam haar 40-jarig be- n staan. is het vijf jaar geleden dat ff te Rome het verdrag getekend |f M werd tot bescherming van de n rechten van de mens. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllÉ GEEN VORDERING IN GENÈVE Impasse over Duitse hereniging (Van United Press) De Verenigde Staten en haar Westelijke bondgenoten overwogen Donder dag in Genève de mogelijkheid van een nieuwe vier mogendhedenconferentie met de Sowjet-Unie in 1956, op welke conferentie opnieuw zou moeten worden getracht de dramatische impasse over Duitsland te doorbreken. De reeds lang bestaande impasse tussen Oost en West betreffende het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland om een einde te maken aan een verdeeld Duitsland dreigt ook de nu a3n de gang zijnde ministers conferentie in Genève te doen vastlopen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft gezegd, dat er in aanzienlijke mate overeen stemming is bereikt ten aanzien van een verdrag ter waarborging van de Europese veiligheid. De Amerikaanse minister koesterde dt hoop, dat er in principe voldoende overeenstemming zcu worden bereikt om verdere bestu dering van dit probleem aan een com missie van deskundigen over te dra gen. De resterende geschilpunten kunnen wellicht in de loop van het volgende jaar op een nieuwe conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der vier grote mogendheden behandeld worden. Donderdag hebben de ministers bij na vier uur lang vruchteloos getracht een oplossing te vinden voor het pro bleem van de Duitse hereniging Vol gens Westelijke woordvoerders zijn tijdens de zesde zitting van deze serie geen nieuwe voorstellen ingediend en werd ook niets nieuws bereikt. Man tegen man Het vuren hield echter spoedig op daar lijf aan lijf gevechten in de loop graven ontstonden en de Egyptenaren bang waren hun e.igen mensen te tref- Volgens Israëlische bronnen wa ren de meeste van de vijftig gedode Egyptenaren door het vuur van hun eigen wapens omgekomen Eerst wer den de prikkeldraadversperringen rond de post kapot geschoten, waarna handgranaten en kniptangen de rest deden het werd een gevecht van leven op dood met bajonetten en geweer kolven. Het Israëlische doelwit was een uit steen opgetrokken post die tachtig kilometer ten Zuiden van Gaza en minder dan zestien kilometer van de oude PalcnstïjnsEgyptische grens ligt in de woestijn van Sinaï. Bij hel bestand van 1949 werd een strook van 150 vierkante kilometer in dit gebied gedemilitariseerd. De post is strate gisch gelegen op een kruispunt van belangrijke wegen. Toen ze zagen, dat ze volkomen om singeld waren gooiden ie Egyptena ren bun wapens weg en staken de han den in de hoogte, zo zeide men van Israëlische zijde Vijftig i*;gyp*ena'rer. werden bij de aanval gedood en veer tig gevangen genomen, de verliezen aan Israëlische zijde bedroegen vier doden negentien gewonden, BEGROTING VERSCHENEN Er is 50.000 uitgetrokken voor de onrendabele gebieden De provinciale begroting voor 1956 is thans verschenen en toont aan in komsten en uitgaven een bedrag van 6.824.842. In vergelijking met het vorig jaar betekent dit een stijging van ruim 7 ton of van bijna 12 Er is een post onvoorzien geraamd van 96.436. In de bij de begroting behorende brief vestigen Ged. Staten de aandacht van Provinciale Staten op vijf belangrijke punten, namelijk: 1. er is een raming van 50.000 opgenomen voor onrendabele drinkwater en electriciteitsvoorzieningen; 'i de provinciale waterstaat dient in verband met de Deltaplannen in be langrijke mate te worden uitgebreid; 'a ar is 220.000 meer nodig voor onderhoudskosten op de begroting van het provinciaal wegenonderhoudsfonds, dit in verband met kostenstijging en toeneming verkeer; l er zijn tal van hogere uitgaven te verwachten tengevolge van loonsver hoging en kostenstijging; het verlies op de Noordelijke veerdiensten is rond 105.500 hoger ge raamd dan in 1955, nu in totaal op 485.500. Gedeputeerden waren hierdoor ge noodzaakt de gebruikelijke stelposten voor uitbreiding van de provinciale bemoeiingen met volksgezondheid, maatschappelijkzorg en cultuur achterwege te laten. Zij wijzen er evenwel op, dat deze bemoeiingen thans min of meer op peil zijn ge bracht, zodat van een betekende ach terstand niet meer kan worden ge sproken Voorts hebben zij voor 1956 de extra bijdrage aan het tertiaire wegenfonds van 200.000 geschrapt, omdat dit fonds een batig saldo heeft en bovendien belangrijke wijzigingen in de wegenfinanciering zijn te ver wachten. Onrendabele gebieden De f 50.000 voor de onrendabele ge bieden zijn verdeeld in 30.000 voor de drinkwatervoorziening en 20.000 voor de electriciteitsvoorziening. De belanghebbenden in de herverkave- lingsgebieden worden belast voor het bedrijfspand met 500 ten behoeve van de drinkwater- en 400 voor de electriciteitsvoorziening, alsmede per ha 50, respectievelijk 40. De ge meenten nemen 10 der aanlegkos- ten voor hun rekening, de provincie en de voorzieningsbedrijven samen 50 terwijl het rijk het ontbrekende aanvult. Het is echter nog niet be kend in hoever een soortgelijke rege ling tot stand zal komen buiten de herverkavelingsgebieden. Hoewel Ged. Staten niet in staat zijn bij benadering aan te geven, hoeveel met de totale voorziening van de onrendabele gebieden in Zeeland zal zijr. gemoeid, is uit het eerste project reeds gebleken, dat het hier over zeer grote bedragen gaat. Vandaar dat nu 50.000 is uitgetrokken, hoewel dit bedrag als jaarlijkse last nauwelijks vol doende zal zijn. Ged. Staten willen daarom ten laste van de begroting 1954 nog 100.000 brengen, zodat over de jaren 1954, 1955 en 1956 in totaal f 250.000 beschikbaar zal zijn. Ged. Staten wijzen er op, dat de af- sluitdam in de Zandkreek vermoede lijk zal worden gelegd ten Westen van de steiger te Katse Veer, zodat de dienst op Zierikzee tijdens de uitvoe ring van het Drie-Eilandenplan onge stoord voortgang kan hebben. Er zul len tijdig voorstellen worden gedaan om de wegenplannen te wijzigen in verband met het Drie-Eilandenplan en voor het stichten van een veerhaven aan de Oostkust van Noord-Beveland. Binnenkort zal een afzonderlijk bu reau van de provinciale waterstaats dienst worden ingericht in verband met de Deltaplannen. Het kan zijn, dat de omvang van dit bureau na ver loop van tjjd moet worden uitgebreid. Ged. Staten zullen niet aarzelen daar toe te besluiten zodra de omstandig heden daartoe nopen. De voorbereiding van de aanleg van de wal onder Zierikzee vordert ge staag. Binnenkort zr' het grond- en (Vervolg op pag. 13). Vrijdag zullen voor het eerst West- Duitse waarnemers bij de Geneefse conferentie aan de voorbereidende be sprekingen van Westelijke deskundi gen voor de middagvergadering deel nemen. Commentaar van Bonn In Bonn heerst era zekere vrees, dat de Westelijke mogendheden bij de be handeling van punt twee van de agen da ontwapening met het oog op de crisis in het Nabije Oosten conces sies zouden kunnen doen zonder dat e- in de kwestie van de hereniging van Duitsland en de Europese veilig heid een oplossing komt. Hoewel de Westelijke piannen voor zien in een verband tussen Duitslands hereniging en de Europese veiligheid, bestaat ei geen verband tussen deze twee kwesties en de ontwapening. Aangenomen wordt dal i-: Duitse ver tegenwoordiger bij de N.A.V.O. en waarnemer in Genève, Blankenhorn, bij de Westelijke mogendheden op dit punt inlichtingen zal inwinnen. Panto Heidirigent. Woensdag heeft de beken- de Britse dirigent sir Thomas Beecham in Manchester een concert geleid, zittende op 'n stoel, met pantoffels aan zijn voeten. Na afloop werd hij zo luide toegejuicht, dat hij M naar zijn stoel terug moest hinken om een toegift te diri- geren. Sir Thomas heeft de- ze zomer een operatie aan zijn voet ondergaan. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Prof. dr. Burgers ridder Nederlandse Leeuw. Prof. dr. J. M. Burgers, hoogle raar aan de Technische Hogeschool te Delft, heeft Woensdag een af scheidscollege gegeven wegens zijn vertrek naar Amerika, waar hij zal gaan doceren aan de universiteit van Princetown-Maryland. Kort vóór het afscheidscollege werden hem door de heer D. de Loor, bur gemeester van Delft, de versierse len van ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw uitgereikt. ZACHT. Vrij veel bewolking en later op de dag voornamelijk in het Westen van het. land plaatselijk enige regen. Ma tige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Zacht. ZON EN MAAN 5 November Zon op 4.72 onder 17.08 Maan op 22.19 onder 13.07 198e Jaargang-No. 259 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; I 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 4 Nov. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p advertentie r 4.— Ing mededelingen iriemaaJ tarief. Kleine advertentie* max B regels) 23 ceni pet regel met een minimum van i 1.— Briever of adres Bureau v d Blad' 2ï cent meer. Giro No 359300 P Z.C Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g 2228): Oostburg, Finiandstraat 2, telel. 16; Terneuzen. Brouwerljstraai Zierikzee N Boe.-rdsiraai 24 telef 26.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1