Molotow's voorstellen voor een Duitse hereniging verworpen Nieuwe gezondheidswei door de Tweede Kamer aanvaard ERNSTIGE DIJKDOORBRAKEN IN ZUID-IERLAND He DONDERDAG 3 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 TUSSENWEG GEVONDEN VOOR AMENDEMENT-MOL Verbetering financiële positie burgerlijk rijkspersoneel De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag de behandeling van het ont- werp-gezondheidswet voortgezet. Op 19 Maart van dit jaar vroeg minis ter Suurhoff in de Tweede Kamer schorsing van de verdere behandeling van het ontwerp in verband met de aanvaarding van een amendement van dr. Mol (KVP), mede ondertekend door de heren Fokkema (AR), Zegering Hadders (VVD) en Van de Wetering (CH). Dit amendement, dat met 47 tegen 26 stemmen (tegen alleen PvdA en CPN) werd aanvaard nadat de minister het met klem had ontraden, ver langde een paritaire samenstelling voor de overheidsvertegenwoordigers en die der particuliere organisaties en instellingen in de Centrale Raad voor de volksgezondheid. Daar de Centrale raad uit 35 leden zou bestaan, inbegrepen de voorzit ter, bepaalde dit amendement, dat de particuliere leden tenminste de helft van het ledental van de Centrale Raad zouden vormen. In de practijk betekende dat dus een (onbedoelde) meerderheid van 18 tegen 17. Als uitweg heeft de minister nu ge vonden, dat de voorzitter geen stem zal uitbrengen, zodat de overblijven de 34 stemhebbende leden nu inder daad paritair kunnen worden aange wezen. Daar het amendement op art. 6 op 9 Maart echter reeds was aanvaard, heeft minister Suurhoff thans ge bruik gemaakt van de mogelijkheid, een nota van wijzigingen in te die nen, waarbij deze verandering is aan gebracht, nadat de Kamer hedenmid dag art. 6 na een kort ordedebat eerst formeel had verworpen. Pariteit is thans ook voorgeschre ven voor de Provinciale raden voor de volksgezondheid. Tevens is de minister tegemoet ge komen aan de andere nog ingediende amendementen, zodat o.a. in de ad viezen ook gemotiveerde melding zal worden gemaakt van de eventuele afwijkende gevoelens der minder heid (amendement-Mol), en alle drie de kruisverenigingen in de provin ciale raad zitting zuilen nebben (amendement-V. d. Wetering). Aldus gewijzigd Is het ontwerp ge zondheidswet gistermiddag zonder hoofdelijke stemming aanvaard, met aantekening, dat de communistische fractie geacht wilde worden te heb ben tegengestemd. Lonen en salarissen Vervolgens werd aan de orde ge steld het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1955 van het de- Ëartement van Binnenlandse zaken, 'e gewone dienst wordt verhoogd met een bedrag van 45 millioen voor uitgaven voortvloeiende uit een aantal maatregelen tot verbetering van de financiële positie van burger lijk rijkspersoneel. Deze verbetering bestaat m beginsel voor het middel baar en hoger personeel in een ver dergaande denivellering van de sala rissen en voor het lager personeel in een verhoging van de lonen en sala rissen van werk- en vaklieden, ver band houdende met het loonpeil in de particuliere bedrijven. De heer Van de Zande (KVP) zei- de het te betreuren, dat de centrale commissie voor georganiseerd over- Russische voorzorgs maatregelen Molotow stuurt uit Genève om de andere dag een Russisch vliegtuig naar-Berlijn om eten voor de Sowjet- delegatie op te halen, zo meldt U.F. Of dit een veiligheidsmaatregel is, of dat het betekent dat Molotow de Zwitserse kost niet blieft, is niet be kend. Molotows vliegtuig wordt op de luchthaven dag en nacht bewaakt door Russische politiemannen in burger. Eén van hen slaapt in het toestel. Mo lotow laat de benzine voor zijn vlieg tuig uit Praag komen. Eisenhower op 11 Nov. weer naar Washington De geneesheren in het Pitzsimmons- hospitaal in Denver verwachten vol gens de naaste medewerkers van de president dat Eisenhower Vrijdag over een week, op 11 November, te rug zal kunnen zijn in Washington. BEVORDERD. Een 79-jarige oud-sol daat bij de Italiaanse bergtroepen, Giovanni Petrini, heeft dezer dagen bericht gekregen, dat hij tot sergeant is bevorderd. De bevordering komt echter 57 jaar te laat. Petrini nam in 1898 ontslag uit het leger uit protest tegen het feit, dat er geen aandacht was besteed aan zijn verzoek om pro motie. Het blijkt, dat zijn brief inder tijd is zoekgeraakt. TELEPOESIE. Een lezeres van het Londense blad „The TV-Mirror" schreef: „Ik zou graag zien, dat de B. B.C. een nieuw televisieprogramma inlaste en wel een voor katten. Men zou dit programma „Het halfuurtje voor Minet" kunnen noemen. Er zou den dan vissen, muizen en vogels op het scherm moeten verschijnen.. UITVERKOOP. De Franse humoristi sche tekenaar, Jean Bellus, liet zich dezer dagen in een groot warenhuis opnemen in een menigte dames, die zich verdrong in een hoek, waar uit verkoop van hoedjes werd gehouden. Hij wist ook zelf een hoofddekseltje te bemachtigen, zette het op en ging er mee voor een spiegel staan. Een opzienbarende gebeurtenis, zou r zo zeggen. Maar de dames waren zo intens met de hoedjes bezig, dat nie mand hem heeft opgemerkt. lee (G.O.) niet tot overeenstemming is Kunnen komen, terwijl de heer Reu ter (CPN) opmerkte, dat er reeds lang ontevredenheid over het G.O. bestaat. Het is z.i. onbegrijpelijk waar ambtenarén het geduld vandaan hebben gehaald om zo lang te wach ten. Jarenlang is er gesukkeld met de denivellering en nog is men er niét uit. De heer Beernik (CH) verklaar de niet in te stemmen met het loon- beleid der regering, al erkende hg; dat er thans verbeteringen zijn aan gebracht. Gefaald De minister van binnenlandse za ken, de heer Beel, merkte op, dat de Kamer het met het onhverp wel eens is, maar dat bijzonderlijk het G.O. in de onderiverpelijke tot opmerkingen. Hij verklaarde het zeer ernstig te betreuren, dat het G.O. in de ondernapelijke kwestie heeft gefaald. De be windsman deelde mede alles te doen om te komen tot een basis voor het G.O., waarop reëel ge werkt kan worden en waarop conflicten kunnen worden voor komen. Motie Bg de replieken diende de heer Reuter (CPN) een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd de on derhandelingen over verbetering der salarissen van het burgerlgk rijksper soneel in de centrale commissie voor georganiseerd overleg te heropenen. De minister verklaarde, dat de re dering niet bereid is de onderhande- mgen te heropenen. Zn kan niet ver der gaan dan de instelling der com missie van loondeskundigen. Het wetsontwerp werd daarna z.h. aangenomen. Óver de motie zal vandaag worden gestemd. Peron plotseling naar Nicaragua vertrokken Van plan er te blijven (Van United Press) De Argentijnse ex-president Jnan D. Peron is Woensdag per vliegtuig uit Asuncion naar Nicaragua vertrokken. Zijn vertrek vond plaats onder grote geheimhouding. Slechts zeven perso nen waren op het vliegveld om af scheid van hem te nemen. Het juiste reisschema was ook een geheim, maar het feit dat verwacht werd dat hij des avonds omstreeks 6 uur te Lima zou arriveren, deed ver moeden dat hij nog meerdere tussen landingen zou maken. Peron droeg een blauw wind-jacket, grijze broek en een lichtgekleurd over hemd. Hij had een vicuna „Manta", een soort lichte poncho bg zich, en droeg zijn gebruikelijke sportpet. Het vliegtuig was een DC-3 van de militaire transportdienst van Para guay. Naar verluidt is Peron van plan zich in Nicaragua te vestigen. Hij is een persoonlijk vriend van president Anas- tas Somaza van Nicaragua, die tijdens een bezoek aan Argentinië een aantal Argentijnse renpaarden gekocht heeft. De heer W. H. Haasse (W. H. van Eemlandt) overleden Dinsdag is te zijnen huize in Baarn plotseling overleden de heer W. H. Haasse (W. H. van Eemlandt). De overledene was gepensionneerd In disch ambtenaar, die enkele jaren ge leden als vrïje-tijdsbesteding gekozen had het schrijven van detective-verha len. In deze enkele jarer verkreeg zijn werk in geheel Nederland grote be kendheid. Dagbladen en tijdschriften namen deze verhalen in feuilleton vorm op. Enige van zijn meest beken de werken, die bij de uitgeverij „We reldvenster" te Baarn zijn uitgegeven zijn: „De schatgravers aan de Amstel", „Code duizendpoot" en „Arabeske in hèt purper". 0 Tien personen werden gedood en meer dan honderd gewond toen Woensdag in het centrum van de in Oost-Macedonië gelegen stad Serres een grote hoeveelheid kruit ontplofte, welke een winkelier in voorraad had. NOODTOESTAND IN CORK Bij Kinsdale brak de zeewering (Van United Press). Een brullende Oosterstorm beukte Woensdag de Zuidkust van Ierland, waardoor ernstige dijkdoorbraken en overstromingen op grote schaal ont stonden. n het centrum van de stad Cork staat ongeveer een stuk van een vier kante mijl oppervlakte onder meer dan 1.20 water. Volgens de eerste berichten uit de stadjes Kinsale en Bantry zou het zeewater na door de zeedijken gebro ken te zijn kolkend deze plaatsjes binnenstromen. Het grootste deel van de water massa's. die Cork binnendrongen, was afkomstig van de rivier de Lee, welke in het laaggelegen centrum van de stad buiten haar overs trad. Te Bantry, dat ongeveer 30 mijl ten Westen van Cork ligt, vernielden zware stortzeeën de hoofdstraat, ter- wgl kleine scheepjes in de haven tegen de kademuren versplinterd werden. Bij Kinsale brak de zeewering tg- dens het springtij op twee plaatsen, waardoor het centrum van Kinsale blank kwam te staan, terwijl vissers boten en wrakstukken dwars over de havenweg kwamen te liggen. In het plantsoen voor het kleine Vestje te Goes heeft thans het bron- sen beeld van godin Ceres definitief zijn plaats gekregen. (Foto P.Z.C.). Een vissersboot, die op de helling lag, werd door het geweld van de storm losgeslagen. De eigenaar van de boot, die zich aan boord bevond, kon ter nauwernood het vege lijf redden. In tal van huizen en winkels staat het water bijna een meter hoog. In de stad Cork heeft het Rode Kruis nood toestand afgekondigd. Haas beet jager in zijn hand EE (Van United Press) H Een hoofdredacteur van een M Amerikaans blad heeft eens te- gen een aankomend verslagge- veftje gezegd: „Wanneer een hond een man in zijn been bijt, H dan zit daar geen nieuws in. s e: Maar wanneer een man een ij hond in zijn poot Bijt, dan heb ee M je een pracht verhaal". ëe Een Noor heeft het dezer dagen ee nog sterker meegemaakt of lie- ee ver gezegd aan den lijve onder- vonden. Hij was zonder hond op jacht gegaan. Op een gegeven ee ogenblik schoot hij een haas. §j Daar hij echter niet zo'n bar goed H schutter was, bleek de haas al- ee leen aangeschoten te zijn. Toen de dappere jager daarop zijn buit achterna rende, welke hem H dreigde te ontglippen, keerde ee de wanhopige, in het nauw ge- dreven haas zich plotseling om p p en viel de jager aan. Hij gaf p p deze een stevige beet in zijn p p hand.... Daarop verdween de haas als een haas in het kreupelhout en _e W de Zondagsjager moest bij een p dokter zijn hand laten verbin- p p den. p liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Noodlottig ongeluk In Den Haag werd Dinsdagavond de 74-jarige mevrouw A. P. M. B. S. bij het oversteken door een be stelauto aangereden. Tijdens het ver voer naar het ziekenhuis is zij aan haar verwondingen overleden. In de Meelstraat te Zierikzee heerst veel bedrijvigheid. Het stadhuis staat nog steeds in de steigers en het daar achter gelegen Tempelier enhuis wordt eveneens gerestaureerd. Dit gebouw wordt algemeen als het oud ste huis van de stad geacht; reeds «n 1231, wordt het genoemd, waarschijn lijk als een bezitting van de Sint Jansheren. (Foto P.Z.C.). Toelating tot V.N. Van 18 Oostelijke en Westelijke staten (Van United Press). De Westerse mogendheden zgn het eens geworden zich niet te verzetten tegen de toelating van nog 18 Ooste lijke en Westelijke staten tot de Ver enigde Naties, zo verklaarde een woordvoerder van de Britse delegatie te Genève. Hij zeide dat de kwestie van de ge zamenlijke toelating van deze naties waarschijnlijk besproken zou worden tegen het eind van de zitting van de assemblee der V.N., die thans aan de gang is. Het gaat om de volgende naties: Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Al banië en Buiten-Mongolië in het communistische blok. Finland als 'n „neutraal" land. Spanie, de Ierse re publiek, Portugal, Italië en Oosten rijk in het Westerse blok. Jordanië en Libye in het Nabije Oosten, Ja pan, Nepal, Cambodja. Laos m Cey lon in het verre Oosten. De toelating van deze landen tot de V.N. is tot dusverre achterwege ge bleven door de wrijving tussen Oost en West. WOORDENSPEL IN GENÈVE Westen verlangt vrije verkiezingen Na nieuwe drang van de Westelijke ministers heeft Molotow gisteren zijn voorstellen voor een oplossing van het Duitse vraagstuk gepresenteerd. Zjj culmineerden, zoals te voorzien was, in een plan om de beide helften van Duitsland nader tot elkaar te brengen door middel van de vorming van een raad voor geheel Duitsland. Zij sluiten aan bij soortgelijke voorstellen die de Russen aan het einde van de Berlijnse conferentie in 1954 hebben gedaan. Zij bieden geen enkele concrete voorziening voor vrije verkiezingen in heel Duitsland, die door het Westen worden verlangd. De Westelijke minis ters hebben dan ook geen twijfel laten bestaan aan het feit, dat zij het plan onaanvaardbaar achten. Minister Mac Millan karakteriseerde het plan als „een dictaat dat zijn gelijke niet heeft". Pinay constateerde dat de Sowjet- Unie er alleen maar in geïnteresseerd is de Duitsers een „dictaat van een minderheid" op te dringen. Hoezeer de Duitsers dit dictaat waarderen is volgens hem gebleken uit het feit dat sedert 1945 drie millioen hunner uit de Sowjet-zöne zijr gevlucht. Minister Dulles heeft deze gang van zaken in het bijzonder betreurd, aangezien de nieuwe Russische voor stellen inzake de Europese veiligheid volgens hem in een aantal punten „aanzienlijke overeenkomst" met de Westelgkf voorstellen tonen. „Op he. stuk van de veiligheid heb ben wij een zekere mate van parallel- lopende gedachten bereikt, zo meende de Amerikaanse minister. Alle drie de Westelijke woordvoerders hebben er evenwel op gewezen, dat deze toena dering geen practische betekenis kan hebben, zolang de Russen weigeren een hereniging van Duitsland onder vrije coi 'ities toe te laten. De indruk, dat dit niet het geval is, heeft zich in Genève versterkt nadat de Russische plannen eindelijk op ta fel liggen. In brede lijnen willen deze een samenwerking tussen beide Duitse republieken tot stand brengen, door middel van de vorming van een raad voor heel Duitsland en van gemengde commissies uit Oost en West. De voorstellen zijn in flagrante te genstrijdigheid met het Westelijk standpunt aangezien zij de Oostduitse republiek als een gelgkwaardige part ner willen zien erkend, zonder het communistische systeem in dit deel van het land aan te tasten. Vrije verkiezingen De Amerikaanse minister sprak de hoop uit dat Molotow met nieuwe voorstellen zal komen, die de weg voor vrije verkiezingen in Duitsland zouden vrij maken. In de loop van de discussies stelde Molotow voor om als eerste stap tot een toenadering der beide helften van Duitsland binnen drie maanden de buitenlandse troepen uit het gehele land terug te trekken. Slechts enkele goed gecontroleerde contingenten zou den, naar Molotow voorstelde, in Duitsland mogen blijven. Voor de rest zouden de buitenlandse troepén „bin nen him eigen grenzen" moeten wor den teruggetrokken. Bovendien zou dan een accoord over de bewapenings- grenzen der beide delen van Duitsland moeten worden gesloten. De discussies over de Europese vei ligheid en over Duitsland zullen Don derdag worden voortgezet. Tot dusver hebben de ministers nog geen beslo ten zittingen aangekondigd, hetgeen in conferentiekringen als èen aandui ding wordt gezien dat zij nog geen mogelijkheden in zicht hebben om tot een compromis te komen. Het Wereldgebeuren. Reiziger Tijdens de huidige conferentie van Genève blijkt wel heel goed, hoe het reizen de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, in het bloed zit. Dins- da. maakte hg van de onderbreking der besprekingen gebruik, om met de „New Drop", een Constellation van de Amerikaanse luchtmacht, naar Madrid te vliegen, waar hg in het pa leis El Parjo met het Spaanse rege ringshoofd generaal Francisco Fran co praatte. Zondag a.s. trekt hg er op uit, in andere richting. In Brioni zal hg een onderhoud hebben met het Jóego-Slavische staatshoofd, maar schalk Tito. Trouwens: er is nóg een deelnemer aan de conferentie van Genève wei nig stoelvast, en wel de Franse mi nister van buitenlandse zaken Pinay, die vorige week een halve dag eruit moest breken omdat zijn regering op de wip stond en die tijdens het be zoek van Dulles aan Spanje opnieuw verdween, wederom naar zijn vader land, om er een gesprek te hebben met de ex-sultan van Marokko Ben Yoessef, die juist met zijn tamelijk uitgebreide familie uit Madagaskar was aangekomen. et is niet zo, dat Dulles nu van de gelegenheid gebruik moet maken om voor net eerst van zgn leven iets van de wereld te zien. Toen hg nog maar 19 jaar oud was, reisde hij bijvoorbeeld al naar ons ei gen Nederlandse Den Haag, om er als secretaris van zijn grootvader Foster, ook minister van buitenland se zaken, de Tweede Haagse Vredes conferentie bij te wonen. Dat was in 1907. Dinsdag, bg zgn aankomst in het paleis van de Spaanse caudillo, sprak Dulles zowaar een paar zinnen Spaans. Dit Spaans was misschien niet foutloos, maar Franco kon het goed verstaan en ging er glimlachend op in. Ik heb me die kennis van uw taal niet vandaag of gisteren eigen gemaakt, moet Dulles hebben ver klaard. In mijn jeugd heb ik uw land verscheidene keren bezocht en van die visites zgn een paar Spaanse woorden in mgn achterhoofd blijven hangen. Dulles heeft ongetwijfeld nog veel meer in zgn achterhoofd gehad, waarvan een deel tgdens het gesprek met Franco naar voren is gekomen. Een groot aantal kwesties is immers besproken, zoals de verde diging in het Middellandse Zee-gebied het Marokkaanse vraagstuk, vooral in verband met Franse klachten, dat .Madrid de rebellen stiekum steunt, de toelating van Spanje tot' de Ver enigde Naties en mogelijk ook tot de N.A.V.O, enzovoort. En dit alles in het kader van de hernieuwing en ver steviging van de vriendschap tussen Amerika en Spanje. In die vriendschap is een tgdje de klad geweest, en niet zonder reden. Dulles zal zich zeker hebben herin nerd, dat Franco vijftien jaar geleden, op 23 October 1940, van gedachten wisselde met een andere belangrijke buitenlander: Adolf uit Berlijn, die aan de caudillo vroeg, zo vriendelijk te zgn om Spanje mêe te laten doen in de oorlog. Hitler had al een com pleet plan op papier: de operatie Fe lix tegen Gibraltar. Het is toen geluk kig zover niet gekomen, en Franco werd minder sympathiek tegenover de asmogendhederi. naarmate deze laatsten er minder rooskleurig voor kwamen te staan. Een en ander nam niet weg, dat de geallieerden na de oorlog reden had den, om Franco met een flinke dosis reserve te behandelen. De Amerika nen gingen nog het verst in de toena dering, waarbij niet zozeer bewonde ring voor Franco, als wel de behoefte aan bases voor de luchtmacht en ma rine de doorslag gaf. Al gaat het niet met Amerikaanse vaart, er worden nu langzaam maar zeker in Spanje enkele bases voor de Verenigde Staten opgebouwd. Waar schijnlijk is ook het werk aan die centra voor de strijdkrachten door Dulles en Franco nog wel even onder de loupe genomen. Voordat de Amerikaanse staatsman weer in het vliegtuig stapte zei hg, dat het doel van zgn reis, vriendschap te tonen en te versterken, naar zgn gevoel was bereikt. Franco heeft zich in gelijke zin uit gelaten. Hg is maar wat verguld met het feit, dat Spanje nu, net als Por tugal dat aan Engeland is verknocht, op een grote en machtige vriend kan bogen. FRANCISCO FRANCO spreekt U Spaans Zilveren vogels voor .Haile Selassie Geschenk van Koningin en Prins In verband met het 25-jarig rege ringsjubileum van Z.K.M Haile Se lassie, keizer van Ethiopië, heeft de Ne derlandse ambassadeur in bijzondere missie, mr. R. M. Neuerburg, te Addis Abeba namens H.M. de koningin en Z.K.H de prins der Nederlanden de keizei een stel zilveren vogels aangc boden. Van gezaghebbende zijde is verno men, dat de keizer van Ethiopië, Haile Selassie, de 41-jarige kroonprins Asfa Wossem als opvolger gaat inwijden De kroonprins, die thans gouverneur een verenigde zitting van beide ka mers der volksvertegenwoordiging, uitgeschreven in verband met de her denking van het feit, dat de keizer 25 jaar geleden werd gekroond, tot „Negus" worden uitgeroepen. D ekroonprins, die thans gouverneur is van de provincie Wollo, zal als Ne gus meer in de regeringstaak worden betrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 9