Koningin en Prins bezochten in Paramaribo vele instellingen RAMING VAN UITGAVEN EN ONTVANGSTEN VERANTWOORD NOBELPRIJS NATUURKUNDE VOOR TWEE AMERIKANEN /Ccnincjin bezocht netjeziïczf) ICabci DONDERDAG 3 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T HOGE GASTEN BIJ WONINGPROJECT „AIDED SELFHELP" Prins bekrachtigde oprichting Prins Bernhard Fonds Suriname Woensdag bleven koningin en prins tot in de avond in Paramaribo om ta van belangrijke instellingen te bezoeken, waarbij de koningin en de prins ieder een eigen programma volgden. De koningin bracht allereerst een be zoek aan de Surinaamse fabrieken van Bruynzeel. Daarop bezocht de ko ningin een project van „aided selfhelp". Dit is een complex van woningen, die door de bewoners zelf werden en, voorzover ze nog niet klaar zijn, wor den gebouwd in onderlinge samenwerking, waarbij de overheid steun ver leent door het verschaffen van credieten en bouwmaterialen tegen geredu ceerde prijzen, terwijl er tevens door technische ambtenaren bij de bouw toezicht wordt uitgeoefend. Vervolgens begaf de koningin zich naar de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Suriname-Nederlandse Antillen, welke in het Surinaams museum aan de Tapanahonystraat gevestigd is. De prins had intussen een bezoek gebracht aan het Prins Bernhard- kampement, het centrum van het mi litaire leven in Suriname te Parama ribo. Bijna een uur verbleef de prins in het kampement, dat hij geheel inspecteerde. Daarna vertrok hij naar het politiesportcentrum aan de Commewynestraat. Ook hier vertoefde hij geruime tijd, alvo rens zijn weg te vervolgen naar het vliegveld Paramaribo, dat on der andere gebruikt wordt voor het beginnend binnenlands lucht verkeer en door de sportvliegers in Paramaribo. Sociale instellingen Aan het eind van de middag verliet de koningin weer het gouvernements huis om ditmaal een bezoek te bren gen aan de creche van de stichting voor liefdadigheidsdoeleinden. Onge veer 20 minuten verbleef de koningin in dit dagcentrum voor kinderen van werkende vrouwen en zij liet zich daarbij uitvoerig voorlichten over het werk en de typische Surinaamse pro blemen, die zich bij dit werk voordoen. Van de jeugd ging het naar de ouden van dagen, want het volgen de bezoek van de koningin betrof het .'Lands Weldadigheidsgesticht Boniface, waar de behoeftige ouden' van dagen hun levensavond slijten. Ook hier verbleef de konin gin ruim 20 i. .inuten om zich daar na te begeven naar het r.k.-insti- tuut voor doofstommen. Van het instituut begaf de konin- -ar te schepen van der Zaan", waarmee zij nog die zelfde avond overzee naar het Weste lijk deel van Suriname, Nickerie zou vertrekken. Prins Bernhard had de middag doorgebracht in het Cultureel Cen trum Suriname, waar hij de plechtige oprichting van het Prins Bernhard Fonds Suriname met zijn handteke ning bekrachtigde. Tijdens het bezoek, dat het Jhoge gezelschap aan Commewyne bracht, Binnenkomende trein reed op overstekend publiek in Ernstig ongeluk in Vriezenveen Op het station van Vriezenveen is Woensdagochtend omstreeks kwart voor zeven een ongeluk gebeurd, dat aan de fabrieksarbeider J. S. uit Hengelo, gehuwd en vader van een kind, het leven heeft gekost. Twee vrouwen werden gewond. Het ongeluk gebeurde doordat een trein, die gewoonlijk op het tweede spoor binnenkwam, nu op het eerste spoor binnenreed. Daarop bevond zich op dat moment echter een aan tal mensen, die de spoorlijn wilden oversteken. Het betrof hier - een stoomtrein voor fabrieksarbeiders, die iedere dag van Mariënberg via Vriezen veen naarEnschede rijdt. Toen hij Woensdagochtend het station van Vriezenveen naderde, bemerkte men dat door de nachtvorst een wissel zat vastgevroren, zodat de trein op een ander spoor dan gewoonlijk moest binnenrijden. Er was echter geen tijd meer om het publiek op het station te waarschuwen. Het ge volg was, dat de heer J. S. door de locomotief werd overreden. Een van de vrouwen werd opzij geworpen en kreeg een schedelbasisfractuur. De andere werd slechts licht gewond. Russische leiders naar Birma Premier Oenoe van Birma, die op het ogenblik een bezoek aan de Sow- jet-Uriie brengt, heeft medegedeeld dat hij premier Boelganin van de Sow- jet-Unie en de. secretaris-generaal van de communistische partij van de Sow- 'jet-Unie, Kroesjtsjew, heeft uitgeno digd voor een tegenbezoek aan Birma en dat beide Russische leiders zijn uit nodiging aanvaard hebben. toonde de Koningin grote bewonde ring voor een in Voorburg opgerich te enorme erepoort, welke kunstig vervaardigd was uit niet minder dan 16.000 citrusvruchten van allerlei schakeringen. Het koninklijk paar stapte uit de wagen en liep te voet onder deze wel riekende erepoort door. Hierna com plimenteerde Hare Majesteit de di recteur van de citrusplantage, Jan Mastenbroek, onder wiens kundige leiding deze originele poort gecon strueerd was. Koningin Juliana heeft na van haar bezoek aan het district Comme- wijne in Paramaribo teruggekeerd te zijn Dinsdag een vergadering van de raad van ministers voorgezeten, waarbij zij een gratiebesluit onderte kende, waarbij aan alle burgergevan genen een-viérde van hun straftijd werd kwijtgescholden, terwijl van hen, die tot minder dan een maand veroordeeld waren, de gehele straf wérd kwijt gescholden. Bosneger wilde met koningin dansen M Tijdens het bezoek, dat Hare Majesteit Maandag aan Moen- gotappoe bracht, heeft zich 'n klein incident voorgedaan. Een reusachtige bosneger, die blijk- s baar door het steeds opzwe lt pender getrommel van de drie tom-toms bij zijn dans in een soort trance was geraakt, wil- de de Koningin bij de handen s grijpen om haar in deze dans te betrekken, hetgeen echter snel werd verhinderd door gou- verneur Klaasesz. Een dode en een lichtgewonde Ernstig verkeersongeval te Arnhem Woensdagavond is op de Amster damse weg in Arnhem een ernstig en zeer gecompliceerd verkeersongeval gebeurd, dat aan de 44-jarige H. van V. uit Amsterdam het leven heeft ge kost en waarbij één persoon licht werd gewond. Bij dit ongeval waren niet minder dan 6 vrachtauto's be trokken. Na het ongeluk lagen de wa gens kris en kras over de weg ver spreid. Men is drie uur lang bezig geweest met het opruimen van de ra vage. Linda Christian geeft juwelen terug Ter waarde van 132.500 dollar (Van United Press). De filmactrice Linda Christian heeft sieraden ter waarde van 182.000 dol lar teruggegeven aan een internatio nale juweliers firma, die bij de recht bank had geklaagd dat de fïlmster- met-de-groene-ogen de kostbaarhe den van een bewonderaar had gekre gen die er voor had betaald met een valse cheque. Als compensatie kreeg Linda van „j firma echter een geldbedrag, waarvan de omvang niet bekend is gemaakt. Linda, die gescheiden is van de film ster Tyrone Power, ontving de juwe len als geschenk van Robert H. Schle- singer, een „playboy" uit Milkauwee, die zeide dat hij ze gekocht had van de beroemde juweliersfïrma Van Cleef and Arpels. Maar de firma zeide dat een cheque van 100.000 'dollar die zij van Schle singer ontvangen had, niet gehono reerd werd en dat zij de juwelen te rug wilde.. Aanvankelijk wilde Linda daar niet vaii horen. Zij betoogde dat' zij ze in goed vertrouwen had ontvan gen en dat zij buiten de transactie tus- en Schlesinger en de firma stond. Later kwam het echter tot een schik king en advocaat Samuel Zagon maak te daarover bekénd dat de actrice de juwelen heeft teruggegeven en dat zij een bedrag aan geld heeft ontvangen als pleister op de wonde. De partijen zijn overeengekomen dat de rechter er nu verder buiten kan blijven. In de corjaal van de Aucaner-neger Kewal. bijgenaamd de „100 P.K.-man om de formidabele lichaamskracht, waarover hij beschiktheeft H.M. ko ningin Juliana met Z.K.H. prins Bern hard in Surinameeen tocht gemaakt over de Suriname-rivier. De foto toont H.M. de koningin in het ranke vaartuig kort voor de aanvang van de tocht. MIN. VAN DE KIEFT OVER MILLIOENENNOTA Bewindsman teleurgesteld Verschenen is de memorie van ant ivoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de algemene financiële beschouwingen over de ont- werp-begroting voor 1956. Aan deze memorie is o.m. het volgende ont leend: De vraag, of dc opstelling van de cij fers, zoals de minister van financiën die in de millioencnnota heeft gege ven, niet nog te optimistisch is, moet naar het oordeel van de minister ont kennend worden beantwoord. Aangezien bij liet opstellen van de begrotingscijfers de grootst mogelijke zorgvuldigheid in acht is genomen, is de minister van mening, dat een ver antwoorde raming van uitgaven en ontvangsten is tot stand gekomen. De minister zegt verder, dat op grond van de thans bekende gegevens van een tendens tot verdere stijging van de vermoedelijke uitkomsten voor 1955 geen sprake is. De stelling dat de regering door de wijze van presentatie van de begro- tingsgegevens de ontwikkeling van de rijksfinanciën zou hebben versluierd, moet de bewindsman met kracht van de hand wijzen. Daarop volgt in het vuorlopig ver slag nog een andere kwalificatie die de minister niet minder grievend acht, t.w. dat de splitsing in reële- en over drachtsuitgaven, welke in de mil- lioenennota wordt gemaakt, fictief en misleidend zou zijn. Hiervoor is aan gevoerd, dat beide soorten van uitga ven uit belastingen zouden worden betaald. Deze motivering is voor de bewindsman onbegrijpelijk. Vooreerst is het onjuist te stellen, dat alle reële- en overdrachtsuitgaven uit belastin gen worden betaald. Voorts kan de mi nister niet inzien sterker nog moet Vreemde vondst van vijfjarige De vijfjarige Folkert Nienhuis te- Rhenen was dezer dagen aan de zanderige oever van de Rijn nabij het gemeen telijk pontveer Rhenen- Kesteren aan het spe len, toen hij in de mod der een vreemde vondst deed. Eigenlijk was 't zui ver toeval. Zijn kousjes waren vuil geworden en toen hij deze aan de andere kant van de krib zou uitspoelen, zag hij plotseling een kogel op de bodem van de rivier liggen. Het water was namelijk aan de kant, erg helder. Al gauw vond hij een tweede, een derde en tenslotte had hij zelfs een hele verzameling Ook bij deze munitie bleef het niet. Er lag een eindje verder een revolvertas. Ook deze werd opgevist en in de buurt van deze tas ont dekte hij twee revol vers, een klein en een groot modél. Ouder wetse wapens, doch naar men ons later me dedeelde, voor onmid dellijk gebruik gereed. En om het zaakje te completeren, vond de knaap ook nog een bos sleutels. Er zaten kleintjes aan, maar ook hele grote exemplaren, waaronder lopers. De vondsten gingen van hand tot hand, want er speelden daar nog meer kinderen. De 17-jarige B. C., die dit alles had gezien, was tenslotte zo verstandig het gevaarlijke speel tuig onder zijn hoede te nemen en het op het politiebureau in Rhe nen te bezorgen. Daar stond men voor een raadsel. Jammer, dat de wapens en de andere voorwei-pen door zoveel handen iva- ren gegaan, anders had men misschien nog vin gerafdrukken er op kunnen terugvinden. Dit werd nu een onbe gonnen werk. Iii élk geval heeft de rijkspolitie te Rhenen de zaak in onderzoek genomen. Men ver moedt, dat het. gevon dene weggeworpen in- brekerstuig is. hij bepaaldelijk ontkennen dat de wijze van financiering van de uitga ven bepalend zou zijn voor het karak ter, dat aan dezelve uit economiscn oogpunt moet worden toegekend Tenslotte merkt hij op, dat hij, in dien hij had willen „misleiden", toch zeker deze verfijning niet in de mil- lioenennota had aangebracht, aange zien het verloop van de reële uitgaven een ongunstiger beeld geeft dan het verloop van de totale netto-uitgaven Het stelt de minister van financiën wel zeer diep telèur dat zijn poging om de Staten-Generaal een dieper in zicht in de betekenis van de begroting voor de volkshuishouding te geven, met een dergelijke kwalificatie wordt beantwoord. Oom Billy (110 jaar) overleden. (Van United Press) Billy Adams, als negerslaaf gebo ren, maar vrij man sedert een procla matie van president Abraham Lin coln, is Maandag te Lancaster (V.S.) in de ouderdom van 110 jaar overle den in het ziekenhuis waar men hem de laatste drie jaren verpleegde. •Adams, onder zijn vrienden bekend als „Oom Billy", werd op 15 Mei 1845 in New Orleans geboren. Engelse treiler bij IJsland vergaan (Van United Press). Een in Grimsby, Engeland, thuis horende treiler, de Barry Castle", is voor de Noord /estkust van IJsland gezonken voor twee andere treilers es in konden slagen het lekgeslagen schip naar de kust te slepen. Vier op varenden verdronken. Vijftien andere opvarenden werden gered. Bij Keflavilc strandde een Grieks vrachtschip, de „Titika". Men be schouwt het als verloren. Het kreeg eep gapend gat in de kiel. Dale Carnegie overleden. (Van United Press) Op 66-jarige leeftijdis Dinsdag te New-York overleden de schrijver en docent Dale Carnegie, die ver maardheid verwierf met het boek „How to win friends and influence people" (Nederandse titel: „Hoe maak ik vrienden en goede relaties"). Dale publiceerde het boek, dat hem met een slag vermaard maakte, in het jaar 1936. Het werd onmiddellijk een „best-seller" Spoedig daarop be gon Dale met het organiseren van cursussen voor „Public Relations" in de grote Amerikaanse steden. Als leerkrachten traden personen op, die door hem zelf waren opgeleid. In 1912. toen hij pas 24 jaar oud was, hield Dale zijn eerste openbare lezingen voor de Ymca in New York. Hij organiseerde daarna cursussen die hem reeds spoedig een verdienste van 500 dollar per week opleverden. Ook prijs voor scheikunde naar de V.S. De Nobelprijs voor natuurkunde is dit jaar toegekend aan twee Ameri kanen, prof. W. E. Lamb van Califor nië en prof. P. Kusch, van de univer siteit van Columbia te New York. Zij zullen de prijs gelijkelijk delen. Prof. Lamb kreeg de prijs wegens „zijn ontdekkingen aangaande de fij ne structuur van het waterstofspec- trum", rrof. Kusch wegens „zijn pre- cisiebepaling van de magnetische be weging van het electron". De prijs bedraagt ruim 190.000 Zweedse kronen (ruim 130.000 gul den). De winnaars ontvangen tevens een zware gouden medaille en een oorkonde. Astronomische klok onthuld te York. Ter nagedachtenis aan omgekomen vliegers. (Van United-Press). De Minster-toren te York was het laatste geografische kenteken van Engeland, dat de vliegers in de twee de wereldoox-log passeerden op hun vluchten naar Duitsland. Om hen te herdenken, die nimmer naar dat vertrouwde silhouet terugkeerden, heeft de Hertog van Edinburgh Dinsdag in die toren een unieke as tronomische klok onthuld. Hiérbij waren enkele naaste familieleden van omgekomen Nederlandse vliegers aanwezig. Zij waren op uitnodiging van de Royal Air Force Association overge komen op kosten van de Nederland se regering. Talrijke verwanten van andere buitenlandse vliegers, die op bombardementsvluchten van Enge land uit het leven hadden verloren, woonden de plechtigheid eveneens bij. De klok, die de hertog onthulde, werd ontworpen door D. E. Atkinson en laat de zonnebeweging in het ge hele jaar zien als mede dc avondhe mels van het Noordelijk halfrond. Luchtmaarschalk Sir Robert Saun- dy bood een herdenkingsboek aan, waarin de namen voorkomen van 18.000 vliegers uit het Gemenebest en andere landen. De prijzen zullen tien December door Koning Gustaaf Adolf van Zwe den te Stockholm worden uitgereikt. Honderd leden van de Zweedse acade mie van wetenschappen hebben liet besluit genomen. Prof. Lamb (42 jaar) is sedert 1951 noogleraar in de natuurkunde aan de universiteit van Stanford. Prof. Kusch. specialist op het ge bied van het atoomonderzoek, is in Duitsland geboren, in zijn eerste le vensjaar reeds naar de V.S. meege nomen en als kind genaturaliseerd. Hij is 44 jaar. Tijdens de oorlog was hij betrokken bij wetenschappelijk onderzoek van de universiteit van Columbia. Daarna maakte hij o.m. deel uit van de technische staf van de afdeling wetenschappelijk onderzoek van de „Bell Telephone Company". VOOR SCHEIKUNDE. De Nobelprijs voor scheikunde is toegekend aan prof. Vincent du Vig- neaud, hoogleraar in de biochemie aan de universiteit van Cornell, New York. Prof. Du Vigneaud is 54 jaar. Gedu rende verscheidene jaren heeft hij ge werkt aan het bepalen van de struc tuur der hormonen, die worden afge scheiden door de onder de hersenen gelegen slijmklier. In de afgelopen lente publiceerde hij een rapport over zjjn werk, waaruit bleek, dat hij er niet alleen in geslaagd was de chemi sche samenstelling van deze hormo nen vast te stellen, maar dat hij deze ook langs kunstmatige weg kon ma ken. Deze ontdekking is van groot prac- tisch belang, daar men thans geen gebruik meer hoeft te maken van dierlijke hormonen. Tevens is de weg geopend voor onderzoek op het ter rein van genoemde hormonen. De prijs is toegekend voor Du Vig- neauds werk „in biochemisch belang rijke zwavelverbindingen, in het bij zonder voor de eerste synthese van een polypeptisch hormoon". Professor Du Vigneaud is de eerste geleerde geweest die langs syntheti sche weg het a.ct.h.-praeparaat heeft samengesteld dat gebruikt wordt bij de behandeling van gewrichtsrheuma- tiek. De prijs bedraagt eveneens ruim 130.000 gulden. :cht in duistere zaak van moord te Harderwijk? Amsterdamse jongeman zou er iets van weten. De Koninklijke Marechaussee te Harderwijk heeft in voorlopige bewa ring genomen de 22-jarige Amster dammer L. P. Deze jongeman werd dezer dagen door de hoofdstedelijke politie geverbaliseerd voor een ver keersovertreding. De politie vernam toen van hem, dat hij kort geleden met verlof was teruggekeerd uit Harderwijk, waar hij zijn militaire dienstplicht had vervuld. Hij zou heb ben laten doorschemeren, wel het een en ander te weten over de nog steeds niet opgehelderde moord op de sa natoriumportierster mej. D. v. d. V., in Maart j.l. te Harderwijk gepleegd. De Amsterdamse politie betrok daarop de Kon. Marechaussée te Harderwijk in deze zaak, die thans de jongeman nader aan de tand voelt. De brigade-commandant van de marechaussée te Harderwijk zei desgevraagd, geen enkele medede ling te kunnen doen over de inhoud van de uitlatingen van de jongeman noch over de resultaten die deze hebben opgeleverd of kunnen opleve ren in het nog steeds voortdurende onderzoek. Officiële mededeling Van de zijde der justitie is aan het A.NP. het volgende officieel meege deeld: „De bewuste oud-soldaat is voor ge tuigenverhoor naar Harderwijk ge gaan en daar door de koninklijke ma rechaussee en de rechter-commissaris verhoord. Daarbij zijn geen nieuwe feiten aan het licht gekomen. De jon geman had verschillende dingen ge hoord en gelezen en deze opnieuw hier en daar versierd verteld. Hij bracht met ztjn verklaringen het onderzoek niet veel verder. Dat neemt niet weg dat iedere mededeling, hoe gering z§ ook schijnt, nauwkeurig zal worden onderzocht". Op haar tocht door het binnenland van Suriname bezocht. H M. koninqin Juliana o.m. het dorp Kabel, waar enige Bosneger-kapiteins, in un merkwaardige kledij, met ambtske tens en staf, hun opwachting maakten*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3