Retranchement is trots op zijn drie eeuwen oude standaardmolen RDTERDQN Elke tand een brillanf Itvin MIDDELBURGSE RECHTBANK HERDACHT MR. VAN DEINSE MEER BELANGSTELLING VOOR CULTUREEL WERK IN ZEELAND Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JJOJNiJ£j.rUJ.AVj iNuv MOLENAAR VISSER LEEFT VAN DE WIND Bouwwerk van Bartholomeus de Vos dit jaar wederom gerestaureerd Meer dan drie eeuwen reeds, om precies te zijn driehonderd twaalf jaar, trotseerde de prachtige houten windmolen van Retranchement weer, wind en oorlog. Meer dan drie eeuwen staat de molen al in het land van Cadzand, als een toonbeeld van rust. Maar vooral de laatste jaren heeft hy het zwaar te verduren gehad. En zou Monumentenzorg zich het lot van de tijdens de laatste oorlogsdagen verwoeste molen niet aangetrokken hebben, dan zou Retranchement nu geen molen meer gehad hebben. Nadat hy in 1947 ge heel was opgeknapt, is dit jaar de onderbouw, het zogenaamde kruis, door bemiddeling van de Vereniging „De Hollandse molen" en met steun van Monumentenzorg, geheel gerestauree rd. Er is veel geld aan besteed, maar dat is de „meulen" ten volle waard! En onder zijn machtige wieken woont de 67-jarige Willem Visser, de molenaar. Bijna een halve eeuw lang al draagt de molenaar elke dag 40 tot 50 zakken graan naar boven om het te vermalen tot de grondstof voor het dagelijks brood. Willem Visser houdt van zijn molen, die een deel van zijn leven geworden is! De molen werd op 24 Juli 1643 door Bartholomeus de vos gebouwd. Hij had hiervoor toestemming verkregen van de Raad van State en elk jaar moest hij voor het „gebruik van de wind" een pachtsorh van drie gulden betalen. Of de molen steeds op dezelf de plaats gestaan heeft is met hele maal zeker. Sommigen menen, dat hij febouwd werd op het noordelijkste astion, daar men dit nog steeds de „ouwe meulen" noemt. Óp andere kaarten en plannen staat de molen echter aangegeven op de plaats, waar hij momenteel nog staat. Dónkere wolken. Donkere wolken pakten zich tij dens de oorlogsdagen van 1944 bo ven het oude stadje en de molen sa men, toen de geallieerden de strijd om Antwerpen begonnen. Willem Visser kan zich de dag der bevrijding na wekenlange besclueting met gra naten nog goed herinneren. Wat was er van zijn molen overgebleven? Het eens zo trotse bouwsel was getroffen door verscheidene granaten en de molenaar stond aan de voet van niet meer dan een trieste puinhoop. Hy dacht reeds dat de molen afgebroken zou worden, omdat hij de hoge restau ratiekosten niet kon betalen. Maar geluld tig trok Monumentenzorg zich het lot yan de oude molen aan en in 1947 werd hy door de gebroeders Beijk uit Afferden totaal gerestau reerd. De Retranchementenaren ken den hun molenéén van de drie overgebleven open sfandaardmolens in Zéeland na de restauratie niet meer terug. Uit de trieste puinhoop was de mo len trotser en grootser verrezen dan Meer dan drie eeuwen trotseert de Jirachtige houten open-standaard mo- en van Retranchement reeds weer en wind en oorlogshandelingen. De mo len is één van de laatste drie over gebleven windmolens van Zeeland. (Foto P.Z.CJ men hem vroeger gekend had. Hij overheerste met zyn frisse kleuren weer het beeld van het stadje e: reeds van verre staken de wieken al vanouds boven de bomen uit. En zo draagt de molenaar nu a' weer sinds 1947 elk moment als ei voldoende wind staat de zakken graan naar boven. Al vanaf zyn negentien de jaar doet hy dat. Overdag en 's nachts. Als hij slaapt, voelt hy pre cies of er wind op komst is. Dan staat hij op en brengt met een enkele duw van zijn arm de wieken in bewe ging. Hij stort het graan in de „kuup" en de zware molenstenen be ginnen hun arbeid, aangedreven door de wieken. Het gehele bouwwerk trilt en steunt dan onder het geweld van die maaiende wieken, die nu weer eens sneller en dan weer eens iangzamer draaien. Wind. Want Willem Visser leeft van de wind! Als er geen wind is, kun nen de wieken ook niet draaien en kan er dus ook geen meel ge malen worden. De wind is zijn VAN TOT TUSSEN SCHIP EN KADE De veerboot op de dienst Vlissin- gen^-Breskens v.v. kon Dinsdagmor gen vroeg tengevolge van de mist niet in de fuik afmeren, weshalve het schip in Vlissingen door middel van een loopplank met de oever ver bonden werd. De mist was kennelijk nogal dicht, want de heer F. IC. die met zijn fiets aan de hand aan boord wilde stappen, zette een voet naast de plank en plonsde in het (bijna) ijskoude water. Het slachtof fer" was echter de zwemkunst mees ter en hees zich spoedig aan een trap, die overboord gehangen werd, op de boot. Dit buiten het seizoen ge nomen bad in de haven leverde de onfortuinlijke gelukkig alleen een nat pak op. NATTE MAAND In de afgelopen maand werd op het proefbedrijf „Scheldemonden" te Brui- nisse een regenval gemeten van 94.8 mm. Het gemiddelde cijfer voor Oc tober is 77 mm, zodat er enigszins sprake kan zijn van een natte maand. Bijzonder nat waren 6 October met MOF 't Wintert. Dat valt nu, in de eerste dagen van Novemberniet meer te loochenen. De Bilt verwacht voort durend koude ochtenden en hoewel het zonnetje in de middaguren zijn uiterste best doét, veel meer dan een bleek winterzonnetje wordt het toen niet meer en De Bilt mocht wat ons betreft, gerust koude ddgen voor spellen. Om van de nachten dan maar te zwijgen. Dan daalt het kwik meer dan ons lief is Néé, de nazomer heeft wel radicaal afgedaan. De zonnebrillen kunnen wel definitief naar zolder en de kachels kunnen er, voorzover het nog niet ge beurd mocht zijn, af. Zelfs signaleerden wij tn een der Zeeuwse steden een dame meteen mof! Jawel, een echte handmof, zo n onvervalste uit de Camera Obscura, waar Saartje mee liep, Saartje met de mof. 't Was een pronkstuk, een juweel van een handmof, om zo bij te zetten in een oudheidkundig museum. Maar daar zou de eigenares, die dit prae- historische kledingstuk nog uitste kend wist te waarderenvermoedelijk wel scherp tegen geprotesteerd heb ben! 17,5 mm neerslag en 26. 27 en 28 Oc tober met 37,5 mm samen. BESCHUTTE WERKPLAATS. Ook Bruinisse beschikt thans over een beschutte werkplaats voor min der validen. De voormalige onderwij zerswoning van het hoofd der open bare lagere school aan de Molen straat werd hiertoe ingericht. OLIEBOLLENDAG. Vrijdag aanstaande worden te Sint- Laurens oliebollen gebakken. En niet weinig ook...... Een aantal dames be- fint er al vroeg in de morgen mee on er leiding van de bakkerijleraar, de heer S. Sanderse. De bollen zullen dus ongetwijfeld voortreffelijk worden. Het ligt in de bedoeling er 3000 te maken en die vervolgens langs de deuren uit te venten. De ingrediënten werden reeds vrijwel alle gratis ter beschikking gesteld. De opbrengst komt ten goede van de vluchtelingen- actie. ZILVEREN ZUSTER. Dinsdag had Bruinisse een zilve ren zuster. Het was die dag na melijk een kwart eeuw geleden, dat zuster Van den Berge als wijkverpleegster in dienst kwam van het plaatselijke Groene Kruis. IN DE AETHER. Zondag aanstaande zal de jeugdi ge Middelburger J. Verweij in het middagprogramma van de K.R.O. blijk geven van zijn virtuositeit op de mondharmonica. De uitzending draagt de titel ,,De Springplank" en is speci aal bestemd voor amateurs, die op muzikaal gebied werkelijk iets pres teren. grootste vriend envijand Willem Visser en zjjn molen zijn één. Hij hoort precies aan het draaien, van de wieken of het goed weer blijft en of er regen of onweer op komst is. Hoe, dat kan hij niet verklaren, maar hij weet het. Dat vertellen de wie ken hem. Boven op het „bordes" heeft men een prachtig uitzicht over de duinen rij met de zee aan de ene zijde en het bloeiende Zeeuwsch-Vlaamse land aan de andere zijde. In de „kast" het huis van de molen die men door het kleine deurtje binnenkomt, herin neren nog tal van bijzondere dingen aan de Middeleeuwen. Zo is er een windrichtingwijzer, eenvoudig maar doeltreffend, en een weegschaal, zo oud als de molen zelf. De gewichten en de „instrumenten" om het malen te regelen, verschillende versierselen in het houtwerk, die herinneringen opwekken aan de vroegere kunstzin nige eigenaars, het zijn allemaal stil le getuigen van de oude tijd. Molenaar Visser is tevreden met zijn molen en zyn werk. Hy zou zijn molen tenminste niet graag willen ruilen voor zo'n „nieuwerwetse" elec- trlscho molen, waar je alleen maar op een knopje behoeft te drukken om ge malen graan te verkrijgen, Nee, geef de oude molenaar maar een windmo len! En met hem de inwoners van Retranchement, die na het oorlogs geweld een molen hebben terugge kregen, mooier en sterker dan ooit. Goïfwaarnemingspalen. Van de zijde van de Rijkswater-1 staat, directie Zeeland, wordt bekend- femaakt, dat in afwijking van de me edeling in de bekendmaking van 7 October j.l., de vijf golfwaarnemings- palen, die voor de mond van de Oos- terschelde zullen worden geplaatst, niet zullen worden voorzien van een groen schittbrlicht zoals in die be kendmaking is vermeld, doch van een wit schitteriicht dat 1,5 sec. uitstraalt en 1,5 sec. is gedoofd. Vlissingse Nutsspaarbanfc over October 1955. Bij de Vlissingse Nutsspaarbank werd in October 1955 in totaal inge legd 647.459,76 en terugbetaald 473.244,36, zodat het tegoed met 174.215,40 steeg tot 13.442.152,20. Er werden 228 nieuwe rekeningen ge opend en 97 afbetaald, zodat het aan tal rekeningen aan het eind van die maand 21.175 bedroeg. De inleg van het schoolsparen beliep 2648,25 en de spaarbusjes leverden 2203,92 op. Er zijn thans 2398 busjes in omloop. Het aantal schoolspaarrekeningen be draagt 3667. Gespecificeerd over de verschillen de afdelingen bedroegen de cyfers over de afgelopen maand: Hoofdkantoor: inleg 304.906,72, terugbetaling 286.112,98, meer inge legd dan terugbetaald 18.793,74. Afhaaldienst: inleg 7612,72, terug betaling 10.030,64, meer terugbe taald dan ingelegd 2417,92. Souburg: inleg 22.635,28, terugbe taling 15.735,49 meer ingelegd dan terugbetaald 6899,79. Goes: inleg 184.021,39, terugbeta- ling 109.208,05, meer ingelegd dan terugbetaald 74.813,34. YVolphaartsdijk: inleg 50.213,36, terugbetaald 20.822, meer ingelegd dan terugbetaald 29.391,36. Kortgene: inleg 23.006,56, terug betaling 32,59, meer ingelegd dan terugbetaald 22.973,97. Terneuzeninleg 46.122,04, terug betaling 28.512,33, meer ingelegd dan terugbetaald 17.609,71. Zaamslag: inleg 941, terugbeta ling 1000, meer terugbetaald dan in gelegd 59. Axel: inleg 8000,69, terugbetaling 1790,28, meer ingelegd dan terugbe taald f 6210.41. In Tiel benoemd. Ds. W. Dusarduyn, werkzaam aan de Stichting voor Sociaal en Cultu reel werk, te Middelburg, wonende te IJzendijke, is benoemd tot econoom by de Stichting-Komgronden in Tiel. Handenen Lippen LüüiPüilOL Benoemingen bij Prov. Waterstaat in Zeeland Naar wy vernemen is in de vaca ture, welke bij Prov. Waterstaat te Goes is ontstaan na het vertrek van ir. A. B. J. de Koning benoemd ir. W. de Beyl uit Zierikzee, thans dis- tricts-ingenieur voor Schouwen-Dui- veland, Tholen en St. Pliilipsland. Als opvolger van de heer De Beijl is benoemd ir. L. A. van den Berg, llians werkzaam op het bureau van Ie hoofdingenieur-directeur van de Prov. Waterstaat te Middelburg. „EEN WELBESTEED LEVEN" Sprekers roemden werk van overleden oud-deken De arrondissementsrechtbank in Middelburg heeft Woendag tijdens een openbare zitting mr. J. F. van Deinse herdacht, de oud-delicn der Orde van Advocaten, die Zondag j.l, in Middel burg overleed. De president, mr. C. R. F. van Roggen, zei, dat de heer Van Deinse algemeen geacht was door zijn onkreukbaar karakter en zijn grote plichtsopvalting Behalve door de tal rijke functies, die de overledene in Zeeland bekleedde, verwierf hij ook daarbuiten bekendheid door zijn vele publicaties in juridische periodieken. „De advocatuur, die de heer Van Dein se gedurende meer dan 17 jaar heeft uitgeoefend", aldus mr. Van Roggen, „vormde de hoofdzaak van zijn wel besteed leven". Spreker memoreerde verder, dat de overledene meer dan 17 jaar rechter- plaatsvervanger in de rechtbank is ge weest. De rechtbank waardeerde zijn bekwame medewerking steeds bijzon der. Ook was mr. Van Deinse geruime tijd plaatsvervangend rijksadvocaat. „De overledene was een uitmuntend advocaat.. Van zijn vele uitstekend verzorgde conclusies en welover.wo- Advertentie - KOU. GRIEP. KOORTS zijn snel en afdoend te bestrijden met: Molenaar Willem Visser in Retran chement leeft van de wind! Als de wind van richting verandert, moet hij Meer dan drie eeuwen trotseerde de hulp van het kruiwiel in de goede richting te draaien. (Foto P.Z.CJ Zeeuws kunstenaar exposeert te Eindhoven. Van morgen Vrijdag af zal in het Rembrandttheater te Eindhoven een schilderijen-expositie gehouden worden door de kunstenaar Teun Gijssen, die zijn jeugd in Zeeland doorbracht. De heer Gijssen werd op 7 Februari 1910 te Kruiningen gebo ren en woonde er tot 1930. Hij ver bleef daarna een jaar in Dordrecht en vervolgens een jaar te Voorburg. In 1932 keerde hij naar Kruiningen te rug, waar hij bleef tot 1936. In dat jaar vestigde de schilder zich voor goed in Geldrop. De tentoon! telling wordt heden avond geopend door de bekende let terkundige en criticus G. P. M. Knu- velder. De oud-directeur en conserva tor van het (Brabants) provinciaal genootschap voor kunsten en weten schappen, de heer Thijs van de Griendt, zal een inleiding houden over de betekenis van Teun Gassen als. 'schilder. Werkt snel en zeker! mn Tegen hoofdijn, kiespijn, griep en rheumatische pijnen. J CULTURELE ADVIESRAAD BIJEEN Maar daarvoor is geld nodig De Zeeuwse Culturele Adviesraad besprak dezer dagen tijdens een ver gadering in het P-Z.E.M.-gebouw te Middelburg een aantal vraagstukken Inzake de subsidiëring in dc culturele sector. Daarbij kwam naar voren, dat cr thans allcrwege meer belangstel ling komt voor cultureel werk in Zee land, mede waardoor de overheid meer verzoeken dan voorheen ont vangt om financiële steun. - Deze toeneming van activiteiten wérd door de Adviesraad met instem- Knaapje liep onder auto Dc vijfjarige A. van Schilt uit de Molenbaan te Halsteren is Woensdag middag bij een ongeluk op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Tholen om het leven gekomen. Het ventje reed op een autoped van schooi door de Baan van Vogelenzang te Halsteren cn wilde ter hoogte van de De Leeiiwstraai dc verkeersweg oversteken. Eerst liet hij een truck met aanhangwagen, die uit de richting Tholen kwam, passeren, maar stak daarna plotseling de weg over. Op dat moment naderde uit de richting Ber gen op Zoom een vrachtauto, bestuurd door A. B. uit Goes, die door de korte 3fstand een aanrijding niet meer kon voorkomen. Het jongetje werd gegre pen en tegen de grond geslingerd, waarbij het zo ernstig werd gewond, dat het korte tijd daarna overleed. Een spoedig gewaarschuwde dokter kon geen hulp meer verlenen. ming begroet, maar men ontveinsde zich niet, dat hiervoor niet onbeperkt uit de provinciale middelen kan wor den geput. Reeds nu bestaat er een ze kere spanning tussen wat nodig is en hetgeen het provinciaal bestuur meent hiervoor ter beschikking te moeten stellen. In dit verband werd er op ge wezen, dat de taak van de overheid hier niet die is van „fianacier der cul turele bedrijvigheid", maar zich be perkt tot het stimuleren van verant woord-geachte activiteiten. Men kreeg de indruk, dat niet alle organisaties op cultureel terrein in Zeeland vol doende begrip hebben voor dit stand punt. Anderzijds werd de verwachting uitgesproken, dat het provinciaal bestuur niet zal schromen die gel den ter beschikking te stellen, die nodig zijn voor een redelijke uit oefening van deze stimulerende overheidstaak. Na uitvoerige discussies werd ten slotte een definitief advies samenge steld voor Ged. Staten met betrekking tot culturele subsidies op de komende provinciale begroting. De vergadering stond onder leiding van het. lid van Ged. Staten, de heer M. J van Poelje, in verband met ziekte van de voorzit ter. mr. dr. A. J. J. M Mes Storing in electriciteitsnet Ten gevolge van een storing in het electriciteitsnet heeft Woensdagavond een gedeelte van Zierikzee rond het Jannewekken en 't Vrije zich met kaarsen en petroleumlampen moeten behelpen Omstreeks kwart voor tien had het P.Z.EM.-personeel de kabel storing weer hersteld. gen pleidooien nam de rechtbank steeds met genoegen kennis. Door zijn grote zorgvuldigheid en nauwgezet heid was hij bovendien het echte pro totype van een goede procureur, zoals deze in de 19e eeuw steeds zo gaarne gezien werd", zei mr. Van Roggen. Door zijn innemend optreden steeds een gentleman, bleef hij aan. de andere kant altijd strijdvaar dig en streed hij met open vizier. „Als deken van de Orde van Advo caten drukte de heer Van Deinse door zijn voorbeeld van hoge plichtsbe trachting zijn stempel op de balie. Zijn heengaan betekent de afsluiting van een tijdperk, doch voor volgende tijdperken blijft zijn voorbeeld voor de advocaten en procureurs alle na volging waardig", aldus de president. Namens de rechtbank betuigde spre ker diepgevoeld medeleven met dit zware verlies aan de nabestaanden van de overledene en wel in het bij zonder aan zijn echtgenote en aan zijn zoon, die steeds met zijn vader in de advocatuur samenwerkte. Andere sprekers Namens het parket sprak de officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dus- sen, een kort woord. Spreker sloot zich aan bij hetgeen de president had gezegd. Hij memoreerde verder, dat de heer Van Deinse steeds Zeeuw ge weest en gebleven is. Mr. Van der Dussen roemde de integriteit, de eer lijkheid en de bekwaamheid van de overledene, karakter-eigenschappen, waardoor deze steeds algemeen gezien en geacht was. De deken van de Orde van Advoca ten, mr. C. M. Kegge, sloot zich aan bij hetgeen de president en de officier van justitie hadden gezegd. Hij ver klaarde, dat het voorbeeld van nauw gezette plichtsbetrachting, door de heer Van Deinse steeds tijdens zijn leven gegeven, ook na zijn heengaan voor de balie alle navolging verdient. De zoon van de overledene, mr. J. F. C. van Deinse, dankte mede namens zijn familie de rechtbank, het parket en de balie voor de vele vriendelijke en waarderende woorden, die met be trekking tot wijlen zijn vader i gesproken. Advertentie <§5 <§5 VANDAAG. Middelburg Electro: „Der Zigeunerba ron", (a.l.), 10 en 21.15 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jutting: Expositie werken Jeanne BierumaCosting en Charlotte Gruymeï, 918 uur. Vlissingen Monument aan de Marineha ven: Plechtige herdenking der bevrij ding van Vlissingen, 20 uur; Luxor: „Anchors Aweight", (a.l.), 20 uur; Al- hambra: „Gejaagd door de wind", (14 jr.), 19 uur. Goes Grand: „Aida", (a.l.), 20 uur; Prins van Oranje: „De A.V.R.O. trek aan de bel", 20-uur;" Schuttershof: Feestavond K.A.B., 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2