PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Washington wil aansluiting bij het pact van Bagdad District Zeeland van de E.V.O. hield jaarvergadering BILT ÏSTIQLAL EIST WEER EEN ZELFSTANDIG MAROKKO Vandaag... ISRAËLISCHE PREMIER WIL BESPREKING MET NASSER DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 258 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W de Pagter Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A de KoK. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; I 5.85 p kw.; fr. p. p. t 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 Nov. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p advertentie t 4. Ing. mededelingen irtemaal tarief. Kleine advertentie* max regels) 23 cent per regel mei een minimum van t 1.— „Brieven o t adrea Bureau v d Blad' 25 cent meer. Giro No 359300 P Z.C Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 lo.g.g 2z28i; Oostburg. Finjandstraat 2, telet. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee. N Öogerdstraai 24. telef 26 SPANNING IN MIDDEN-OOSTEN Moskou breidt diplomatiek offensief in Arabische wereld uit (Van United Press). In goed ingelichte diplomatieke kringen in Genève wordt vernomen, dat de Verenigde Staten zich waarschijnlijk op korte termijn bij het pact van Bagdad zullen aansluiten, waardoor deze alliantie van vijf mogendheden, Turkije, Irak, Pakistan, Engeland en Iran in het strategisch zo belang rijke Midden-Oosten ten zeerste versterkt zou worden. Volgens deze bron nen zou Amerika deze stap zeer ernstig overwegen, gezien de huidige toegenomen spanning in dat gebied. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, en zijn Britse ambtgenoot MacMillan zouden het er volkomen over eens geworden zijn dat de zogenaamde Noordelijke keten, welke door Pakistan, Iran, Irak en Turkije wordt gevormd, een barrière aan de Zuidelijke grenzen van de Sowjet-Unie is, welke een „sleutel" inhoudt tot de veiligheid in het Na bije en Midden-Oosten. aan koerste, maar de Westelijke vermoedens werden door de uit zending van radio-Moskou geheel bevestigd. Westelijke functionarissen menen dat de Sowjets zo snel mogelijk deel willen nemen aan het werk van de commissie van toezicht op het Pa lestijnse bestand. Moskou wenst voorts dat het Israëlisch-Arabische conflict voor de Veiligheidsraad ge bracht wordt, waardoor het dan waarschijnlijk een debat over de toe stand in het gehele Midden-Oosten zal kunnen forceren en het beweerde agressieve doel van het pact van Bagdad aan de kaak zou kunnen De Russische pogingen om invloed in het Midden-Oosten te winnen zou den belangrijk hebben bijgedragen tot het voornemen van de V.S. zich bij het pact aan te sluiten. De Ver enigde Staten hebben tot nu toe krachtige morele steun aan deze al liantie gegeven, welke als kern het Turks-Iraakse verdrag heeft, dat eerder dit jaar werd gesloten. Pakis tan, Engeland en Iran traden later tot het pact toe. Een uitbreiding van de Amerikaan se bijstand aan Pakistan, Turkije en Iran, welk land zich pas enkele we ken geleden bij het bondgenootschap heeft, aangesloten, zou dit defensie ve pact van „tanden" voorzien. En geland stuurt reeds op vrij grote schaal wapens naar Irak en onlangs zijn in Bagdad twaalf zware „Centu- riontanks'1 aangekomen. Diplomatie ke waarnemers wijzen erop, dat het toetreden van de V.S. een machtig wapen voor de pact-landen zou zyn om eventuele aanvallen af te schrik ken. Zij menen tevens, dat hierdoor op de lange duur het pact meer aan trekkelijkheid zal krijgen voor ande re landen, die er nu nog schuw te- fenover staan of zich daar zelfs rachtig tegen verzetten, zoals Egyp te. Frankrijk heeft zich van het be- fin af aan weinig enthousiast voor e alliantie van Bagdad getoond en er zijn op het ogenblik geen aanwij zingen dat het met de pact-landen wil samengaan. Moskou wil meedoen Intussen heeft het Kremlin Woensdag via radio-Moskou de drie Westelijke ministers in Ge nève duidelijk gemaakt dat de Sowjet-Unië beoogt volledig deel genoot van de Westelijke landen te worden waar het betreft de toe komstige politiek ten aanzien van het Midden-Oosten. In de uitzen ding van radio-Moskou werd ge zegd dat de Sowjet-Unie bereid was bij te dragen tot verbetering van de huidige betrekkingen tus sen de landen van het Midden- Oosten. Minister Molotow had te Genève reeds eerder tijdens per soonlijke gesprekken met Dulles en MacMillan laten doorscheme ren dat de Sowjet-Unie hierop Tank reed in een modderkuil Militair omgekomen De twintigjarige dienstplichtige hu zaar P. J. G. B. van het 43ste eska dron zware tanks is Woensdag om half elf op de Oirschotse hei met zijn tank in een met modder gevulde kuil gereden. De tank liep vol water. B„ die er niet in slaagde zich te bevrij den, kwam door verdrinking om het leven. Zijn stoffelijk overschot is overge bracht naar hét R.K. Binnenzieken- huis te Eindhoven. Hij was afkomstig uit Maastricht. Ex-koning Leopold van België viert vandaag zijn 5 he verjaardag. Deze recente foto toont koning Leopold tijdens een huiselijk intermezzo met zijn dochtertje Marie-Christine. Gelijk gerechtigd Voor alles zou de Sowjets echter voor ogen staan om als gelyk-ge- reclitigden van het Westen mee te spreken. In Westelijke bronnen heeft men nadrukkelijk deze mogelijkheid verworpen. Het Westen is niet van zins voor chantage-tactiek te wijken en het zal zich ook niet laten intimideren door de wapenleveranties van com munistische tlanden aan Egypte. Alles wijst er echter op dat de Sowjets dit nieuwe en in aanvang zeker succesvolle diplomatieke of fensief in het Midden-Oosten tot het uiterste zullen trachten uit te buiten. In kringen van de Sowjet-delegatie werden bedekte toespelingen ge maakt, volgens welke de Sowjet-. Unie van plan is om in alle Arabi sche landen, waar dat mogelijk is, een grote diplomatieke- en handels missie te vestigen. Volgens andere berichten zouden de Sowjet-diplomaten in de landen van het Midden-Oosten onder voor zitterschap van de zeer actieve Rus sische ambassadeur in Cairo, Daniël Solod, bijeenkomen, om de toestand in dat gebied te bespreken en gege vens uit te wisselen. Eén van de eerste landen, waar Moskou binnen kort een missie wil vestigen is Jemen, dat het reeds uit 1928 stammende vriendschapsverdrag met de Sowjet- Unie hernieuwd heeft. Jacht op handelaars in blanke slavinnen De politie te Modena heeft de jacht geopend op een bende van handelaars in blanke slavinnen. Er waren talrij ke klachten binnengekomen van va ders, die hun dochters hadden verge zeld naar vreemde rendez-vous-plaat- sen, nadat de meisjes op bepaalde advertenties hadden geschreven. In de annonces, die werden geplaatst in verscheidene in Milaan en Boulogne verschijnende kranten werden „luc ratieve betrekkingen aangeboden aan meisjes met een aantrekkelijk uiterlijk". Als plaats van ontmoeting werd meestal „buiten station" en an dere bijzondere openbare gelegenhe den afgesproken. VERRASSING VOOR PARIJS Troonraad bood ontslag aan (Van United Press). De Marokkaanse Istiqlal-partij heeft Woensdag opnieuw aangedrongen op Marokkaanse onafhankelijkheid en souvereiniteit binnen het kader van de verbondenheid met Frankrijk. Dit geschiedde bij monde van het be stuurslid der Istiqlal-partij, Bouabid. Hij verklaarde, dat een revisie van het verdrag van Fez, dat in 1913 werd gesloten, noodzakelijk was. Bjj dit verdrag werd Marokko een Frans protectoraat, waarbij Frankrijk de zorg voor buitenlandse zaken en defensie op zich nam. Bouabid legde zijn ver klaring af na onderhoud met ex-sultan Ben Yoessef. De verlangens van de Istiqlal gaan verder dan Waartoe Frankrijk zich tot nu toe bereid heeft verklaard. In het dorp Kabel, diep in het =j s binnenland van Suriname, dat H H.M. koningin Juliana en Z.K. H. prins Bernhard per corjaal ee bezochten, bezichtigde H.M. H het Juliana-hospitaal van de M Evangelische Broedergemeente Spanning in gebied van Gaza (Van United Press) De Verenigde Naties-commissie voor de Palestijnse vluchtelingen heeft in een rapport aan de algemene vergade ring der Verenigde Naties verklaard, dat de „ernstige economische omstan digheden" der Arabieren die langs het grensgebied van Gaza wonen, „de spanningen en de psychologische druk" in dit gebied verscherpen. Naar de schatting van deze commis sie zijn langs de grenzen bij Gaza en tussen Jordanië en Israël ruim 200.000 Palestijnse Arabieren verzameld, die dringend economische hulp nodig heb ben. De partij heeft voor haar eisen een geschikt ogenblik uitgekozen, nu Ben Yoessef in Frankrijk terug is na twee jaar in ballingschap op Mada gascar te hebben vertoefd wegens zijn beweerde sympathieën voor Istiq lal en soortgelijke nationalistische organisaties. Woensdag is de Marokkaanse troonraad afgetreden. Het ontslag werd aan de ex-sultan aangeboden en het schijnt slechts een kwestie van dagen of weken te zijn, dat Ben Yoessef op de troon terugkeert, waar schijnlijk vóór de 18e November, de 28e verjaardag van zijn troonsbestij ging- De Franse regering spreekt in war me bewoordingen over Ben Yoessef. De Franse minister van buitenlandse zaken Antoine Pinay verklaarde: ;ot samenwer king met" de Franse regering bij de invoering van de hervormingen, die sedert 1950 in studie zijn". Het verlangen van de Istiqlal druist in tegen alle verklaringen, die zijn afgelegd door Z.M. Ben Yoessef, ,Hij heeft de vroegere "geschillen ver geten. Hy is bereid to' ki"1 waarin hij uitdrukking gaf aan zijn besluit dë bestaande Frans-Marok kaanse overeenkomst te eerbiedigen, aldus een woordvoerder van de Fran se regering. Hij liet uitkomen, dat de eis niet door dé Franse regering aan vaard zou worden. viert Koning Leopold m s E van België zijn 54e verjaar- dag; is het 100 jaar geleden, pi dat de destijds beroemde Franse beeldhouwer Frangois Rude, die onder meer het re- ee liëf „La Marseillaise" aan de M Are de Triomphe te Parys ee vervaardigde, waarvan in H 1941 een afgietsel werd geplaatst in de oude kathe- e| draal St. Etienne, te Parijs ee overleed; ee 1 viert de Nederlandse te- ee kenaar en illustrator Piet H. Spijker te Amsterdam zijn 50e ee H verjaardag. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM BEN GOERION BESCHULDIGT MOSKOU Voorstander van samenwerking (Van United Press). David Ben Goerion, premier van de nieuwe Israëlische regering heeft gis teren Rusland er van beschuldigd de stoot te hebben gegeven tot de Tsjechi- sch-Egyptische wapentransactie. De Tsjechische regering is er zich ten volle van bewust, aldus de premier, tot welk doel Egypte de grote hoeveel heden tanks, vliegtuigen, kanonnen en onderzeeboten zou gebruiken, die Tsjecho-Slowakije zou leveren. „Ons doel is vrede, maar geen zelfmoord", zo zeide Ben Goerion, „agres sieve plannen tegen onze vrijheid en bestaan kunnen alleen maar leiden tot een gevaarlijke explosie, waarvan de gevolgen thans nog niet kunnen wor den overzien". Hij bood aan om met de Egyptische premier Nasser en andere Arabische leiders samen te komen om een einde te maken aan het conflict over Israël. Met dit aanbod liet Ben Goerion de beslissing van oorlog of vrede aan de Arabische natie? over. Hjj verklaar de voorts, dat els de Arabieren nog niet bereid zouden zijn tot een duur zame vredesschikking, hij zou instem men met een beperkte schikking, die zou voorzien in het volledige uitvoe ren van de bestandsovereenkomsten der V.N. Het programma, dat Ben Goerion aan het parlement voorlegde voorziet in de versterking van de militaire krachtsinspanning en de organisatie van een verdedigingslinie ter be scherming van de landbouw in de grensgebieden en intensivering van de immigratie. Op buitenlands gebied wil de nieu we regering handhaving van de be trekkingen van vriendschap en we derzijdse bijstand met alle vredelie vende landen onafhankelijk van hun.régime en een voortdurend streven naar een vreedzame samen- werking met de Arabische landen. Men meent in het programma een middenweg te zien tussen de wensen van Ben Goerions arbeiderspartij en NOG VELE VERVOERSPROBLEMEN Veerdiensten nog „zorgenkinderen" Verschillende gevaren bedreigen het eigen vervoer, zodat liet zaak is dat de E.V.O. de algemene verladers- en eigen vervoerdersorganisatie voor de belangen van de bij haar .aangeslotenen op de bres staat. Dat de E.V.O. dit ook doet, bleek Woensdagmiddag in de jaarlijkse vergade ring van het district Zeeland, in hotel „Centraal" te Goes, waar de dis trictssecretaris, de lieer A. Drost een overzicht gaf van de werkzaam heden van de E.V.O. Hoewei deze organisatie in Zeeland.' 1130 leden telt, kon de voorzitter, de heer J. Duvekot uit Goes, slechts en kele leden welkom heten. Nadat hij o.m. had medegedeeld, dat de georga niseerde landbouw in Zeeland als lid voor het di3trictsbestuur heeft voor gedragen de heer H. van Iwaarden Jr. te Sluis, bracht de secretaris zijn uitgebreid verslag uit. Hij wees hierbij op diverse vraag stukken, welke er voor het eigen ver voer op nationaal en internationaal terrein liggen. Zo is ook het vervoer ten nauwste bij de Europese integra tie betrokken. Er kunnen hierbij ern stige gevaren voor de toekomst drei gen. wanneer de vrijheid van keuze van verlader en eigen vervoer niet gewaarborgd zijn. Met verwijzing naar Duitsland, waar het eigen vervoer een hogere belasting per ton-kilometer dan het beroepsvervoer werd opgelegd, wees spreker er op, dat de toestand in Nederland nog gunstiger is, mede dank zij het werk van de E.V.O. Voorts herinnerde hij aan het stre ven van de organisatie voor een ver dere verbetering van het wegennet en de aandacht welke, in samenwer king met andere werkgevers-organi saties, aan de Rijtijdenwet wordt ge schonken. Van de zijde van de werk nemers wil men namelijk een ver mindering van de werktijd van 55 tot 48 uur. Dit zou tot ernstige moeilijk heden voor de bedrijven leiden. Daar om zijn in een nota hiertegen be zwaren geopperd. De E.V.O.-keuringsdienst mag zich in een groeiende belangstel ling verheugen. In de Zuidelijke provincies is deze zelfs zodanig, dat overwogen wordt het aantal keuringswagens met één uit te breiden. Er worden ongéveer 3500 keuringen per jaar verricht, waar van tussen I October 1954 en 30 September 1955 alleen in Zeeland ^eeds 164. Spreker liet in dit ver band ook een waarschuwend .voord horen, om geen tweede- lands-wagens te kopen, zonder •mi deskundig onderzoek. ANDERE ACTIVITEITEN Als verdere activiteiten van de E. V.O. werden o.m. gememoreerd de cursus voor expeditiepersoneel en de oprichting van een verladersclub voor Walcheren en Zuid-Beveland, waar men verschillende vraagstuk ken kan bespreken. Voor de andere delen van Zeeland wordt de oprich ting van dergelijke clubs eveneens overwogen. De veerdiensten in Zeeland noemd: de heer Drost in zyn verslag „zor genkinderen". Op de lijn Vlissingen- Breskens is verbetering ingetreden, nu zo nodig een derde boot in de vaart kan worden gebracht. Het veer Anna Jacobapolder-Zijpe heeft steeds weer reden tot critieir. De ho ge tarieven vormen een zware belas ting voor het bedrijfsleven op Schou wen. Als enige afdoende oplossing voor de veerproblemen op de Wes- tersehelde zag spreker de aanleg van een tunnel. Na nog te hebben gewezen op de E.V.O.-voorlichtingsavonden, wel ke 14 November te Goes en 12 De cember te Middelburg worden gehou den, maakte de heer Drost tenslotte met voldoening gewag van het steeds groeiende ledental. Landelijk zal dit binnenkort de 18.000 overschrijden, waarbij Zeeland met zijn 1130 leden een goed figuur slaat. De drie aftredende leden van het districtsbestuur, de heren J. de Jon ge Mz., Ellewoutsdijk, M. Doeleman H. J. zn., Zierikzee en ir. J. M. Stoel Feuerstein werden bij acclamatie herkozen. De heren J. Duvekot, Goes en J. Mol, Vlissingen werden op nieuw aangewezen als afgevaardig den voor de algemene vergadering te Utrecht. Bij de bespreking van een en an der wees de voorzitter nog op de wenselijkheid van een bodehuis in Goes. Hij hoopte dat bodes, verladers enz. binnen niet al te lange tijd hier voor een oplossing zullen vinden. die van de linkse groeperingen. Mosjé Sjaret wordt minister van buitenlandse zaken. Besprekingen in New York Vertegenwoordigers van Frankrijk, Groot-Brittannië en de V.S. bespreken in New York een plan om een einde te malven aan de spanning in het ge demilitariseerde gebied van El Audja, in de .grenszone tussen Israël en Egypte. Israël heeft bij de Veilig heidsraad geklaagd over een Egypti sche overval in dit gebied, terwijl voorts werd gezegd, dat Egypte zich niet stoort aan het verzoek van de V.N. om El Audja te ontruimen. Cairo versterkt daarentegen de daar aanwezige troepenmacht. De Syrische regering heeft Enge land, Frankrijk en de V.S. gewaar schuwd, dat Syrië zich „als gqvolg van dc herhaalde Israëlische agressie op de verschillende wapenstilstands fronten" niet langer gebonden voelt door zijn internationale verplichtin- Vliegtuigramp in Verenigde Staten Alle inzittenden omgekomen (Van United Press) Bij Plattesville in Colorado (Ver enigde Staten) is Dinsdagavond een vliegtuig van de United Airlines neer gestort. Er waren 39 volwassen passa giers, een baby en een bemanning van vijf koppen aan boord, die allen zijn omgekomen. Het toestel, een viermotorige DC-6b. explodeerde in de lucht. De wrakstuk ken kwamen vlak bij een hoofdver keersweg terecht. Het weer was op het moment van de ramp uitstekend. Een boer vertelde aan de politie, dat hij had gezien, dat het vliegtuig in de luch! m brand was gevlogen Het vliegtuig was op weg van Denver naar Portland (Colorado); het verongelukte achttien minuten na de start. MEER BEWOLKING. Over het algemeen meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tus sen Zuid en Oost Dezelfde tempera- m als gisteren of iet* hogere. ZON EN MAAN 4 November Zon op 7.40 onder 17.10 Maan op 20.59 onder 12.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1