Vacantiespreiding voor Schouwens Westhoek noodzakelijk WALCHEREN D0MBURGSE RAAD STELDE DE BEGROTING 1956 VAST BIJNA ZEVENTIEN MILLI0EN EXTRA VOOR TH0LEN Waar zijn onze schepen? WOENSDAG Z KUVLAIDER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 EXTRA PROPAGANDA OP KOMST Wat zal er gebeuren met de Oostenrijkse woningen Hoewel het vacantieseizoen officieel pas op 1 November eindigt, daalde reeds begin September, na een drukke zomer, de stilte van de winter over de stranden van Schouwens Westhoek. Van de prachtige zomerdagen in het laatst van September hebben maar weinigen geprofiteerd; slechts een en keling maakte nog de wandeling over het tegelpad van Haamstede en Burgh, terwyl het strand langzaamaan minder in trek kwam. En de vraag waar de V.V.V.'s in de drie Schouwse badplaatsen zich mee bezig houden, is nu: hoe krygen wij hier gasten in voor- en naseizoen? Een vluchtig on derzoek onder de gezinnen, die in Augustus kwamen, wees uit dat het niet alléén ouders met schoolgaande kinderen waren, die de maand Augustus voor hun vacantie kozen. Bij velen is alleen al de gedachte „Augustusmaand- vacantiemaand er de oorzaak van, dat men zich niet aan de adviezen voor het comité tot vacantiespreiding stoorde. Het heeft geen zin, dat hier in de zes topweken de pensions viermaal verhuurd kunnen worden, terwijl in Juni en September kamers leeg staan! Daar de Westhoek bekend staat om de veiligheid van het strand voor kinderen, moet voor de komende jaren getracht worden in de school- vacantietgd geen gezinnen zonder kinderen aan te trekken, want die kunnen immers in September nog een rustige en zonnige tijd op het strand en in de domeinen doorbrengen. OOSTENRIJKSE HUIZEN. Er is nog iets wat de komende ja ren op Schouwen een belangrijke rol spelen gaat nl. de kwestie van de Oos tenrijkse huizen. Enkele honderden Marktberichten VISMIJN VEERE. 1 Nov. Aangevoerd: 2245 kg export garnalen 65; 8144 kg handelsgarnalen 50 56; 112 kg schar 4668; 8 kg bot 47: 40 leg wijting 3955; 9 kg tong (middel) 277—367; 188 kg rog 36—57. ROTTERDAMSE VEEMARKT. 1 Nov. Aanvoer ln totaai 4256 sluks. Weektotaal 6243. Vette koelen en ossen 700 gebruiksvee 367; idem t.b.c.-vrij 972; vette kalveren 80; graskalveren 331; idem t.b.c.- vrij 302; nuchtere kalveren 832; varkens 168; biggen 259, paarden 98. veulens 16; Schapen of lammeren 362: bokken of gei ten 43. Vette koeien per kg. in ct. Ie kw. 260— 280, 2e kw 246—260, 3e kw. 220—240. Vette kalveren per kg. in et. Ie- kw. 290 —310, 2e kw. 270—290, 3e kw, 220—260. Pr. p. kg. in-ct. Pr p. st. in gld. Ie 2e 3e le 2e 3e kwaliteit kwaliteit Graskalveren 400 350 250 Nuchtere kalveren 63 50 <y) Biggen 53 42 38 210 190 Sl.paarden Schapen Lammeren Kalfkoeien Melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken 140 120 90 120 100 90 1100 950 725 1100 950 725 750 625 550 780 680 580 480 425 350 Vette koeien aanvoer korter, handel ta melijk, prijzen als gisteren, enkele primas boven notering: vette kalveren aanvoer als vorige week. handel tamelijk, niet ge heel prijshoudend; graskalveren aanvoer iets kleiner, handel kalm, prijzen stabiel, nuchtere kalveren aanvoer even groter handel tamelijk, niet geheel prijshoudend: biggen aanvoer iets korter, handel kalm. prijzen onveranderd; slachtpaarden aan voer even kleiner, handel stroef, pr. als vorige week; schapen aanvoer iets minder, handel tameltlk, prijshoudend; lammeren aanvoer iets minder, handel tamelijk, prijshoudend; kalfkoeien en melkkoeien aanvoer als vorige week, handel levendig, 'ruim prijshoudend; vare koeien aanvoer gewoon, handel redelijk, prijzen constant; vaarzen en pinken aanvoer wat minder, handel stil, prijzen als vorige week. staan er in de dorpen van de West hoek en het ziet er naar uit dat de bewoners langzamerhand weer in normale woningen worden onderge bracht. De houten huizen zijn echter nog in prima conditie en het zou bo vendien zeker tegen de wensen van de schenkers ingaan de woningen nu maar af te breken. Op hoog niveau onlangs bracht de Commissaris van de Koningin in Zeeland hiervoor nog een bezoek aan Renesse wordt getracht een be stemming te vinden voor de huizen ten dienste van hét vreemdelingen verkeer. Gesproken wordt over een stichting, wa rby de overheid zelf gaat verhu ren of althans een belangrijke stem in het kapittel wil houden, een sug gestie waarover de V.V.V. niet be paald enthousiast is, daar ook plaat selijk een commissie zich met de ver- iiuurtaak kan belasten. Men heeft echter nog goede hoop, dat alsnog de plaatselijke diensten in de exploitatie van de woningen gekend zullen wor den. DAGTOCHTEN. Niet ir. het minst door de ramp zijn er dit jaar veel autobusdag tochten naar het eiland georganiseerd uit „Holland", maar voor de veelal klein geoutilleerde bedrijven beteken de een plotselinge invasie van 40 tot 80 buspassagiers een zware opgave. Voor het komende iaar is daaruit ge leerd, dat alleen bij goede „planning" en stipte afspraken onnodige vertra ging en onredelijk mopperen kan worden voorkomen. De groepen padvinders en jeugdbe wegingen die jaarlijks hun tenten in de Westhoek opslaan brengen de no dige levendigheid in de dorpen en men mag aannemen dat een gedeelte later als volwassenen weer naar de West hoek van Schouwen trekken zal. Gezien de mogelijkheid, dat de vol tooiing van het dorpshuis in Renesse in 1956 een feit zal zijn, waardoor goede ontspanning geboden kan wor den aan toeristen en kampeerders, en gezien ook de grote Dlannen, die er met Slot Moermond bestaan, is de Vereniging voor Vreemdelingenver keer voor het komende jaar optimis tisch gestemd. Niettemin blijft er nog de ervaring van het afgelopen bad seizoen dat zonnige dagen onbenut blijven door gebrek aan vacantiesprei ding, een euvel dat men het komende jaar door een speciale propaganda en naar men hoopt door een extra bij drage wil voorkomen. Het mooiste strand van Nederland biedt nog te veel schoons om het wekenlang onge bruikt te laten. Middelburg A.R. kwam bijeen In het Nederlands Koffiehuis te Middelburg vergaderde Maandag avond de A.R. kiesvereniging onder voorzitterschap van de heer J. S. Hoek. Het onderwerp van deze bij eenkomst was een bespreking van 't ontwerp-programma van actie voor de komende verkiezingstijd. Tijdens de drukke bespreking werden zowel van bestuurszijde, als vanuit do ver gadering aanvullingen eri wijzigingen voorgesteld. Deze zullen worden doorgegeven aan de hogere partij-in stanties. Zilveren jubileum De heer P. Goeman in Middelburg herdacht Dinsdag dat het 25 jaar ge leden was, dat hij in dienst trad bij het accountantskantoor van de heer B. K. Kraayeveld te Middelburg. Dit feit werd feestelijk herdacht in de met bloemen en planten versierde kantoorlokalen van de maatschap. De heer G. H. Luyendijk sprak de heer Goeman toe en bracht hem dank voor de toegewijd ijver en nauwgezetheid, waarmede deze zijn werk verrichtte en sprak de hoop uit, dat de samenwerking nog vele jaren zou mogen duren. In verschillende toespraken wer den ijver en karakter van de jubila ris geprezen en er werden hem ver schillende geschenken overhandigd. Namens de cliënten sprak de heer W. de Pagter, adjunct-directeur van de firma Provinciale Zeeuwse Cou rant, de jubilaris toe, waarna de heer E. Verlare de jubilai'is, als cliënt sinds bijna 40 jaar van het accoun tantskantoor, eveneens van zijn gro te waardering deed blijken. I Vlissingen Collecten. De collecte voor het P.I.T. heeft ln Oost- kapelle f 54.39 opgebracht. De collecte voor de 'kankerbestrjj- ding te Westkapelle bracht 267,58 op. NA UITVOERIGE BEHANDELING Critiek op diverse te hoog geachte lasten Na een vrij uitvoerige behandeling heeft de gemeenteraad van Domburg de begroting voor 1956 vastgesteld. De begroting vermeldt een totaalcijfer van f 492.991,16. Er is een post saldo reserve in opgenomen van f 8409,81 en een post onvoorzien van f 1780. De voorzitter, burgemeester mr. W. J. E. Crommelin, wees er bij de aanvang op, dal er zich bij de samenstelling van deze begroting grote moeilijkhe den hebben voorgedaan. In dit ver band herinnerde hij aan de bekende circulaire van de minister over het sluitend maken van de begrotingen. Tijdens de algemene beschouwingen uitte de heer L. Dourleijn (P.v.d.A.) enige wensen ten aanzien van scholen bouw. toren restauratie, verbetering van de Ooststraat tegenover het post kantoor. Hij drong aan op het schep pen van meer parkeerruimte in de kom. Hiertoe zouden de Oostelijk van de Hervormde kerk staande woningen aangekocht of onteigend dienen te worden. De heer Joh, de Visser (S.G.P.) pleitte voor grotere Zondagsheiliging Hij wenste alle sportevenementen en vermakelijkheden op Zondag te ver bieden. De heer J. Warners (C.H.) drong er op aan de begroting van de Stichting Badplaatsbelangen sluitend te maken. Bij de artilcelsgewijze behandeling meende de lieer Dourleijn dat Bouw en Woningtoezicht zeer duur is en weinig resultaten geeft. Andere leden sloten zich hierbij aan. Ook werden al gemeen de lasten voor het Wegschap Walcheren hoog gevonden. Men acht te het verkeerd, dat thans reeds 17.000 gulden uit het resrvefonds is gebruikt. Verder werd critiek geuit op het niveau van de posten voor salarissen en vergoedingen bij de vleeskeurings dienst. De goedkeuring geschiedde on der aantekening, dat de heer De Vis ser tegen alle bijdragen is aan instel lingen, die op Zondag optreden of la ten optreden. Subsidies verleend De begrotingen van de Stichting Badplaatsbelangen en van sociale zorg werden aanvaard. Zij vermelden ach tereenvolgens bijdragen van de ge meenten van f 13 500 en f 3070,94. Sub sidies werden verleend aan de Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid a 3 cent per inwoner, aan het consulta tiebureau voor zuigelingen en kleu ters van 20 cent per consult, aan het E.T.I. van 5 cent per inwoner, aan de sociëteit voor bejaarden van f 50, de muziekvereniging „Apollo" f 200 en de „Instuif" f 50. een en ander voor 1956. Het bedrag van vergoeding voor de B.L.O.-school werd vastgesteld op f 27,63 per leerling. Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim en de woon ruimtecommissie werden 'achtereen volgens benoemd de heren H. de Smit en H. C. Hoeners, Aan mej J. W. Job- se werd ontslag verleend als schoon maakster van hét slachthuis en gym nastieklokaal. In haar plaats werd mevr. G. Maranus-Witte benoemd. Bij de rondvraag informeerde de heer De Visser naar de mogelijkheid van een reinigingsdienst voor de buurtschap St. Jan ten Heere. Burgemeester Kolff legde krans bij landmgssteen Programma van herdenking der bevrijding te Vlissingen Ook' dit jaar liceft de burgemees ter van Vlissingen, mr. B. Kolff, op de morgen van 1 November een krans gelegd bij de landingssteen van de Schotse 52ste (Laagland) Di visie op het Oran.jebolwerk. Dit ge schiedde op verzoek der vereniging van oud-strijders van liet vierde ba taljon van de King's Own Scottish Borderers. De vereniging zond hiertoe een krans van kunst-papavers naar Vlis singen, waaraan het volgende op schrift was gehecht: „Ter nagedach tenis van onze kameraden, die hun leven gegeven Lebben.voor de be vrijding van het eiland Walcheren en van Noord-West-Europa. Nisi Dominus Frusta. In Veritate Reli- gionis Confido." De beide laatste spreuken, welke resp. betekenen: „Zonder de Heer is net vergeefs." en „Ik geloof in de waarheid van de godsdienst", komen voor op de baret van het Regiment. Evenals voorgaande jaren zal ook nu weer de bevrijding van Vlissin gen op 3 November 1944 worden herdacht. De plechtigheid wordt ge houden op de Landingsplaats (Mari ne dam) Tussen half acht en kwart voor acht zullen de muziekcorpsen en deputaties van verenigingen op de Zeilmarkt bij het Concertgebouw worden opgesteld. Om tien voor acht vertrekt de stoet naar de Landings plaats. waar de plechtigheid om acht uur zal beginnen. De harmonie „Ons Genoegen" zal daar het Engelse volkslied spelen, waarbij tegelijker tijd de Engelse vlag en de vlag van het Vierde Commando zullen worden ontplooid. Achtereenvolgens spelen ,St. Caeeilia" het Franse volkslied :n „Ons Genoegen" het „Wilhelmus", bij de ontplooiing respectievelijk de Franse en de Nederlandse vlaggen. Hierna zal mr. B. Kolff, burgemées- ter van Vlissingen en ere-voorzitter van de Bond van Buurtverenigin gen, een toespraak houden, waarna het sein voor het halfstok hijsen der vlaggen en het neigen der vaandels zal worden gegeven. Twee minuten stilte worden in acht genomen en dan wordt het sein gegeven voor het hijsen der vlaggen en het heffen der vaandels. Vervolgens zullen kransen worden gelegd en door autoriteiten, organi saties, verenigingen en burgers een eerbiedige hulde worden gebracht. Na deze plechtigheid wordt met de vaandels langs het monument gede fileerd. Expositie van jeugdboeken Onder auspiciën van het R.K, schoolbestuur werd dezer dagen in de R.K. St. Paulusschool aan de Adr. Coortelaan te Vlissingen een jeugd boeken-expositie gehouden. Ongeveer een honderdtal aanwezi gen werd door het hoofd der school, de heer Baeten. in de. hal der school verwelkomd, waarna liet woord werd verleend aan pater Gerlach uit Goes. In een breedvoerig betoog schetste spr. de waarde van het goede boek en haaide hierbij uitspraken aan van diverse bekende schrijvers uit bin nen- en buitenland. Hij noemde de beste St. Nicolaas-vcvrassing voor het kind „een goed boek. Nadat nog enkele boeken in het bij zonder waren besproken en door een aantal meisjes een paar liederen was gezongen, werd deze bijeenkomst ge sloten. Cabaret voor bejaarden Enkele honderden Vlissingse be jaarden hebben Dinsdagmiddag en -avond in het Scheldekwartier geno ten van een cabaretvoorstelling door het cabaret-variété „Luna". Het initiatief voor deze feestelijk heid ging' uit van de Algemene Bond van Ouden van Dagen en werd gegeven voor de afdelingen Vlissingen en Koudekerke, Con- Ambonees protest tegen het bouwen van gezinskeukens Vernieling in Middelburgs kamp De Ambonezen in de Walcherse woonoorden, die aangesloten zijn b(j de Partai Nas'onal Maluku Selatan (P.N.M.S.) voeren thans een protest actie tegen de bouw van de gezins keukens, die in de kampen in volle gang is. In het woonoord aan de Na dorst is het zelfs tot vernieling geko- me De bewoners hebben daar name lijk de voorbereidingen, die bouwvak arbeiders reeds voor de bouvy van de keukens hebben getroffen ongedaan gemaakt door o.m. de planken, waar mee de toekomstige maten waren aangegeven, af te breken. De bouw van deze keukens is een uitvloeisel van de onlangs gewijzigde regeringspolitiek ten opzichte van de Ambonezen. Daarbij besloot de minis ter van Maatschappelijk Werk name lijk de Ambonese gezinnen in de woon oorden zelfstandiger te maken. In ve le kampen zijn deze keukens reeds aanvaard en in gebruik genomen, ook in onze provincie. In Middelburg echter stuit thans de bouw van de keukens op verzet van de P.N.M.S. Woordvoerders van deze partij die niet officieel is erkend hebben verklaard, dat de leden niet zelfstandig willen zijn. „Wij zijn niet vrijwillig naar Nederland gekomen, maar op dienstbevel", zeggen zij „Wij willen deze status behouden totdat wij terug kunnen gaan". Voordat de betrokken aannemer zijn voorbereiding tot de bouw van de keukens trof hadden de bewoners reeds meegedeeld tot afbraak te zul len overgaan. Van bevoegde zijde va>> het Commissariaat voor Ambo- nezenzorg (C.A.Z.) deelde men desgevraagd mee, dat nog geen maat regelen tegen de protesterende P.N. M.S.-ers zyn getroffen. Verdere onre gelmatigheden worden niet uitgeslo ten geacht. De heer A. M. den Boer wnd. burgemeester van Zierikzee Met ingang van vandaag is wet houder A. M. den Boer belast met de waarneming van het burgemees terschap van Zierikzee. De heer Den Boer heeft zitting in de raad namens de anti-revolutionaire partij en is lid van de Gereformeerde Kerk; in ver schillende verenigingsbesturen neemt hg een belangrijke plaats in. De heer Den Boer zal de volgende portefeuil les beheren: politie, brandweer, mu seum, vreemdelingenverkeer en com missie strafverordeningen, publieke werken, volkshuisvesting, landbouw- aangelegenheden en centrale dienst „Noord-Zeeland". Wethouder J. Cats- hoek beheert onderwijs, financiën, ambtenarenzaken en het gasbedrijf, terwijl wethouder mr. C. J. B, du Croo zich belast met sociale zaken, volkscredietbank, woonruimtewet, volksgezondheid en sportpark. Vertraging veerdienst Ten gevolge van de mist is het veer VlissingenBreskens geruime tijd gestremd geweest. De eerste boot vertrok om ongeveer half acht uit Vlissingen en uit Breskens om onge veer acht uur. Hierna is de boot blij ven liggen tot half elf. Daarna is de dienst normaal uitgevoerd. Examen. De heer J. Goossen te Walsoorden, ge meente Hontenisse, slaagde te Rotterdam voor het diploma aannemer van burger en utiliteitsbouwwerken. HERVERKAVELINGSCOMMISSIE ZEELAND Bij de sanering heeft men nog met tal van onopgeloste problemen te maken Behalve de werkplannen voor 1956 waarmee zoals gemeld, een som van 40 millioen gulden gemoeid zal zijn, heeft de HerverkaveHngscom- missie Zeeland in haar October vergadering ook een verzoek van het blok Tholen behandeld, om het crediet voor de uitvoering van de herverkaveling op Tholen met 16,9 millioen gulden te verhogen. De vergadering stemde er mee in, dat dit verzoek aan de minister zal worden voorgelegd Het meer dere crediet is o.a. voor de uitbreiding van het oorspronkelijk vastgestelde wegenplan. Door het vele kleinbedrijf op Tholen is namelijk gebleken, dat meer wegenaanleg noodzakelijk is. dan was voorzien. Het crediet dient ver der grotendeels voor meerdere egalisatiewerken. De oorspronkelijk gedach te bijdrage van belanghebbenden in Tholen zal overeenkomstig moeten worden verhoogd. Indien dit extra crediet wordt goed gekeurd, moet er op gerekend worden, dat de werken op Tholen inplaats van Sn vijf jaar, in zes jaar zullen wor den uitgevoerd en dus eerst om streeks 1960 gereed zullen komen. Blijkens de tot dusverre verkre gen gegevens zullen 26 landbou wers uit de herverkavelingsgebie- den volgend jaar naai de Noord- Oost Polder verhuizen en hun gronden achterlaten ten behoeve van de sanering. Tevens is aan een drietal boeren een bedrijf in de Braakmanpolder toegezegd. Programma koninklijke opera te Gent Het programma voor November van de Koninklijke Opera te Gent is thans bekendgemaakt. Dit program ma vermeldt onder meer werken van Bizet, Lehar, Massenet, Menotti, Strauss, Thomas en Wagner. Het volledige programma voor No vember luidt: Vrijdag 4 November: Le Consul (Menotti), aanvang 19.30 uur; Zon dag 6 Nov.: De Tsarewitsch (Lehar), 14.30 uur; Zondag 6 Nov. Heroiade (Massenet), 19.30 uur; Woensdag 9 Nov.: Le Consul (Menotti), 19-30 uur; Vrijdag 11 Nov.; Carmen (Bi zet). 19.30 uur; Zondag 13 Nov.: He roiade (Massenet), 14.30 uur; Zon dag 13 Nov.: Carmen (Bizet). 19.30 uur; Woensdag 16 Nov.: Carmen (Bizet), 19.30 uur; Vrijdag 18 Nov.; Lohengrin (Wagner), 19.30 uur; Zondag 20 Nov.: Carmen (Bizet), 14.30 uur; Zondag 20 Nov.: De Tsa rewitsch (Lehar), 19.30 uur; Woens dag 23 Nov.: Lohengrin (Wagner), 19.30 uur; Vrijdag 25 Nov.: Mignon (A. Thomas), 19.30 uur; Zondag 2? Nov.: De Vledermuis (Strauss), 14.30 uur; Zondag 27 Nov.: Mignon (A. Thomas), 19.30 uur; Woensdag 30 Nov.: Mignon (A. Thomas), 19.30 uur. Aanrijding Op het kruïsp nt Nassaustraat- Barakkenstraat en Waterpoortstraat te IJzendiike botste een Belgische personenauto tegen de auto van de landbouwer P de M. uit Biervliet. De Belgische auto kwam achteruit de Waterpoortstraat uitgereden. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor; wel werden beide auto's be schadigd. Aagtedijk 29 te Êort Swettenham. Aalsum 29 te Bombay. Aagtekerk 1 te Adelaide. Abbekerk 31 v. Singapore n. Manilla. Adonis 30 140 m. Z.O. v. Kingston (Ja.) Akkrumdljlt 30 215 m. W. v. Payal. Alphard 29 15 m, Z.O. v. Kaap Frio. Alwaki 29 v. Genua. Alamak 29 te Hamburg. Alchiba 30 720 m. O. v. Kaap Race. Alhena 30 p. St. Vincent C.V Alphacca 30 te New York. Amstelbrug 30 200 m. v, Kaap Hatteras. Appïngedijk 29 te Victoria. Annenkerk 30 te Amsterdam Ball 30 v. Alexandria. Biijdendijk 31 te New York. Benïnkust 29 v. Lagos n. Amsterdam. Blitar 29 v Semarang n. Surabaia. ferencier Joop Boeree, de zingende, accordeoniste Jenny van Eisloo, de' goochelaar Geraldini waren de artis- ten, die de oudjes enkele uren van gezelligheid en amusement boden. De grote waardering van de oudjes voor het optreden van de groep werd be wezen door het steeds luid opklinken de applaus. Amemuiden „School met de Bijbel" vijftig jaar- De schoolvereniging „School 'met de Bijbel" te Arnemuiden bestaat Woensdag: (heden) vijftig jaar. Dit zal feestelijk worden herdacht in een bijeenkomst in het verenigingsge bouw „De Arne", waarbij ds. Scho ling zal spreken over „Waarom nog Christelijk onderwgs?" Burpprlii^e Stand. MIDDELBURG Bevallen C. J. Corijn—Van den Dool. d.; J. M. Dunnes—Bosschaarl. a.: C. Koppe- janJoosse, d.; A. C. Hannewijk—Kraak. P. J. Maarmanv. d. Munckhof. d.; W, DavidseMaljaars. d.; H. J. Grootvela— Dongelmans. z.; B A. van Kerkvoort— Wisse, d Ondertrouwd: J. Wisse, 56 j,. en J. P. Poppe, 50 j.; A. Dronkers. 25 j. en. A. Meijer, 26 j.; A. C. Jeras. en A H. Krijger, I 3- Getrouwd: J. Treffers, 22 j. en M. de Boo, 28 j.; C. Meliefste, 29 j. en J. C. Dronkers, 28 j.: B. Portier, 23 j. en L. Wil- leboordse, 23 j.; H. L, F. Schenk, 25 j. en W. de Roolj, 19 j. Overleden: J, Peper, 63 j„ geh. met P. Dekker; C. M. Back, 74 j„ wede P. J. Tisserand; M. P. van den Berge, wede H. van Wezel; ,T. Plantefeber, 77 j„ wedn. M. Platschorre; A. W. van der Plank, geh. met W. J. de Kok; L. Everaars, 87 j., geh. met M. Kurvink. The Esso - Amsterdam 30 150 m. N W, Brothers. Eos 31 te Amsterdam. Groote Beer 31 p. Malta n. Port Said. Gouwe 29 te Konkuari. Haulerwijk 30 10 m. O. v Wight, Heemskerk 31 te Bremen, Helicon 31 te Maracaibo- Japara (KHL) 29 te Lake Charles. Kabylla 29 v. Comoroisland, Kalydon 30 60 m. O. v. Malta Korovlna 29 v. Fredericla n. Kopenhagen Kellia 30 v. Curagao n. Buenos Aires. Kieldrecht 30 v. Brisbane n. New Orleans. Koratia 30 400 m. W. v. Kaap Flnlsterre. Larenberg 29 25 m. Z.O. v. Tenerife. Laurenskerk 1 te Basra verw. Lawak 29 te Los Angelos, Loenerkerk 30 7 m. O. v. Ceylon. Lekahaven 31 p. Kaap Finisterre n. R'dam Liberty Bell 31 50 m. Z.O. v. Ras Fartak Lieve Vrouwekerk 30 110 m. O. v. Aden. Loenerkerk 1 te Madras. Laagkerk 30 te Alleppey. Langkoeas 29 v. Singapore. Mala ram 31 v. Belawan n Colombo. Muiderkerk 28 te Suez. Mijdrecht 30 p. Kielerkanaai. Molenkaerk 31 v. Colombo n. Rangoon Moordrecht 30 p. Kuria Muria Eil. Ondina 30 100 m. W. v. Kaap Enggano. Oranje 31 p. Algiers. Oranjefontein 31 te Port Elizabeth. Oostkerk 31 p. Kaap Finisterre n. Duin kerken. Piperkust 30 v. Freetown n. Dakar. Perna 30 te Lulea. Pendrecht 30 74 m, N.O, v. Gedser v.s. Pr. Ph. Willem 30 20 m. W. v. Lizard. Rondo 30 v. Newport News n Zeebrugge Rotula 30 te Tripoli. Rijndam 31 te Rotterdam. Roepat 30 v. A'dam n. Surabaia. Rijnkerk 30 te Hamburg. Schie 30 te Bremen. Sarangan 29 le Penang. Schouten 28 n. Zanzibar. Schiedijk 29 300 m. Z.O. v. Kaap Race. Sliedrecht 29 te Hamburg. Statue of Liberty 30 p. Little Quoin Ei' Soesidpk 30 1580 m. W. v. Land's End. Stad Leiden 29 v. Basra n. Randar Shah Straat Makassar 1 te Mauritius. Slbajak 29 te Surabaia. Slamat 30 v. Genua. Telamon 31 300 m. O. v. San Salvador. Tibla 30 340 m. O. v. Kaap Leeuwin. Tjilwah 30 te Surabaia. Tjisadane 30 80 m. O- v. Trinslan da Cun- ha, Utrecht 31 v. Colombo. Van Cloon 30 te Nagoya. Van Spilbergen 30 v. A'dam n. Hamburg, Waterman 30 450 m. N. v, Fayal Willem Ruys 1 te Colombo Westiand 30 p. Casquets. Wonorati 31 te Suez. Willemstad 1 te Barbados. Willem Barendsz 1 v. Curacao n. Kaapstad Zuiderkruis 29 p. Kaap Verde. De Herverkavelingscommissie nam met dankbaarheid kennis van het mi nisteriële besluit om voor proefnemin gen met bulldozer-egalisaties 1 mil lioen gulden extra crediet beschikbaar te stellen. Deze proeven zijn reeds be gonnen en blijken zeer bevredigende resultaten af te werpen Behalve een besparing leveren deze werken ook een tempo-winst op. Zoals bekend, kreeg de gemeente Sint Annaland bouwvolume voor 50 woningen toegewezen ten behoeve van de krotopraiming in herverkave- lingsverband. Het overleg met de be trokkenen is inmiddels begonnen. Het is niet mogelijk gebleken de toegezeg de bouwvolume eventueel over te dra gen aan andere gemeenten. Voor de financiering van erfbeplan- tingen is thans een regeling goedge keurd welke inhoudt, dat de kosten van planopmaken, enz. voor rekening van de Herverkavelingscommissie ko men, alsmede de kosten van toezicht op uitvoering en onderhoud geduren de twee jaar Voorts financiert de Her verkavelingscommissie de kosten van aanleg, voorzover het uitbreiding en/ of verbetering betreft, echter onder aftrek van een gering bedrag voor de geschatte waardevermeerdering, die voor rekening van de betrokkene is. Dank zij de gunstige resultaten met de machinale uitvoering heeft het Bu reau van Uitvoering Schouwen-Duive- land deze zomer op een aantal werk zaamheden minder behoeven uit te geven, dan geraamd was. Met behulp van deze besparingen kunnen thans nog een aantal werken worden uitge voerd, die bijzonder dringend zijn. Het betreft hier voornamelijk een aantal kleinere werken, die de Grontmïj. en de Heidemij. in regie zullen uitvoeren tot een bedrag van plm. VA millioen gulden. In de vergadering werden voorts nog uitvoerige discussies gevoerd over een door het secretariaat voorgelegde nota over de uitvoering van de sane ringsmaatregelen. Algemeen leeft de gedachte, dat de sanering in de Her verkaveling Zeeland spoedig zal wor den uitgevoerd. In de vergadering bleek echter, dat er tal van problemen onopgelost zïju. zodat het nog te vroeg is om nadere mededelingen hierover te doen. Aan de minister van land bouw zal worden verzocht zijn oor deel over de gedachte wijze van uit voering kenbaar te maken. KERKNIEUWS Kort geding in de Kerkelijke Wereld Acht lidmaten van de Ned. Herv. femeente van Yzendoorn hebben 'n ort geding aanhangig gemaakt bij de president van de rechtbank te Arnhem tegen de kerkvoogdij die aan een groot aantal lidmaten het stem recht ontnam in verband met een z.g. provisionele schorsing, nu ruim een jaar geleden, en die naar het gevoe len van de kerkvoogdij deze leden rechteloos maakte om mee te stem men over de zaken der kerk. Ge noemde acht lidmaten hebben de rech ter opschorting en nietigverklaring verzocht van de ln de vergadering der lidmaten, waar zjj niet mochten mee stemmen, genomen besluiten. Indien dit kort geding verkoren wordt zul len de Hervormd Gereformeerden en bloc voor het lidmaatschap der kerk bedanken. Aangezien geen enkele in stantie het voor hun rechten op neemt concluderen de betrokkenen, dat men de Hervormden van Geref. modaliteit liever kwijt dan rg'k is. Gelijk bekend, zijn er in de gemeen te van Yzendoorn, die tot de Geref. bondsgemeenten behoort, reeds enke le jaren moeilijkheden, die begonnen zijn bij het beroepen van een predi kant, die tot de modaliteit van de confessionele richting behoort. Inbeslagneming protestantse weekbladen De Evangelische Kerk heeft mede deling gedaan van inbeslagneming van twee protestantse weekbladen in de Sowietzóne van Duitsland. De bladen, „Die Kirche" en „Pots- damer Kirche'1 werden Maandag ge- confisceerd, omdat ze een aanval van bisschop Otto Dibelius bevatten op de communistische „jeugdwgdings- diensten". Deze diensten zijn een communistische tegenhanger van de kerkelijke aanneming. Dibelius, Evangelisch bisschop van Berlijn en voorzitter van de raad van Duitse Evangelische kerken, zei in 't gewraakte artikel dat deze commu nistische riten niet door de kerk wor den erkend. Ds. H. A. Munnik met emeritaat. Ds. H. A. Munnik. de nestor van de predikanten van de Geref. Kerk van Zwolle en een van de oudste dienst doende predikanten in de Geref. Ker ken in ons vaderland, heeft tegen 1 Juni 195( eervol emeritaat aange vraagd. NED. HERV. KERK De kerkeraad der Ned. Herv. kerk te Oud-Vossemeer bracht een beroep uit op ds. Breure te Zegveld. Aangenomen naar Huissen (Geld.) L. L. Biok te Zljpe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3