Middelburgse raad benoemde een nieuwe gemeentegeneesheer Wordt U gekweld PRIKKEBEEN EN URSULA IN VLISSINGSE JEUGDLEESZAAL in <S.ijpe Imwm Almanak AANGEDANE KEEL JEUK OP ZEEUWSE VEILINGEN NEEMT DE DRUKTE THANS AF Agenda r tcu v i N v i alta aeuuwhe vuorant VV«J^xvói/AU 2 IN U V thiii-dlUti I9ÖÖ NA KORT DEBAT OVER DE AANBEVELING Crediet voor de inrichting van het openluchttheater beschikbaar gesteld In vlot tempo heeft Dinsdagmiddag de Middelburgse gemeenteraad een weinig omvangrijke agenda behandeld. Een van de belangrijkste voorstellen was dat tot benoeming van een nieuwe gemeente-geneesheer. Deze functie omvattende het geneesheer-directeurschap van het Gasthuis en het ambt van gemeente-arts komt in handen van de heer \V. W. Stevens, thans huis arts te Vaassen. De benoeming geschiedde z.li.s. na een kort debat, waarin met name de heer B. A. Hesselink (V.V.D.) bezwaar maakte tegen het plaatsen van slechts één naam op de aanbeveling. De voorzitter, burge meester mr. dr. N. Bolkestein, antwoordde, dat B. en W. en het bestuur van de Godshuizen het over deze gegadigde eens werden. Men kan van laatst genoemd college dat zelfstandig is niet eisen dat het met nog een tweede candidaat komt. De raad zou dit wel van B. en W. kunnen ver langen, maar in dit geval kan niet meer aan de voordracht van het bestuur der Godshuizen worden getornd. Enige discussie was er ook over het voorstel tot medewerking aan de ver bouwing van de Hervormde school aan de Zuidsingel. De heer M. A. L. Hubregtse (P.v.d.A.) miste een advies van de commissie van financiën. Wat zal dit werk gaan kosten? Wethouder Kögeler antwoordde, dat het hier slechts gaat om het nemen van een principebesluit, geheel in overeen stemming met de wet. Ook de heer A. J. Schot (S.G.p.) vond het voorstel van B. en W. te vaag, terwijl na hem nog drs. Th. J. Westerhout en de heer I. van Loo (P.v.d.A.) bezwaren ontwikkelden, waarvoor eveneens de heer J. S. Hoek (A.R.) iets bleek te voelen. Nadat de heer Kögeler nogmaals had betoogd, dat het er slechts om gaat te besluiten of deze school verbeterd kan worden, hetgeen dringend nodig is, ging men z.h.s. met het voorstel accoord. Een crediet van f 25.250 werd ge vraagd voor de inrichting van het openluchttheater in „Toorenvliedt". Desgevraagd antwoordde mr. Bolke stein, dat B. en W. niet kunnen ver zekeren, dat dit bedrag geen aanvul ling meer zal behoeven. De heer L. A. Schenk (V.V.D.) vroeg of „Nieuw Walcheren" zelf voor de hogere kosten zal zorgen, die de door deze stichting te verzorgen onderdelen eventueel zullen vergen. De voorzitter bevestigde dit en wet houder Kögeler voegde er aan toe, dat „Nieuw Walcheren" het bekende be drag van f 30.000 in zijn geheel be schikbaar heeft gesteld voor dit doel. Het voorstel werd aanvaard onder aantekening, dat de heer Schot tegen was, waarop de voorzitter nog een woord van dank sprak aan het adres van „Nieuw Walcheren" voor de van die zijde ondervonden medewerking. Uiting van waardering Na enige discussie' werd vei-der be sloten nog een aanvullende subsidie van f 1575 toe te kennen in de restau ratie van de Gasthuiskerk. De heer W. Berdenis van Berlekom werd herbenoemd als voorzitter van het bestuur der Godshuizen. Hierbij door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Topnl. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert door de nieren enis onschadelijk voor hart en maag. Bii apoth. en drog. 0.95 merkte mr. P. van Empel (C.H.U.) op, dit voorstel van B. en W. als een uiting van waardering te zien voor de figuur van de voorzitter, die zeer verdienste lijk werk deed. De voorzitter sloot zich bij deze woorden aan. Eervol ontslag als gemeente-arts werd verleend aan dokter P. C. J. van der Slikke. Mr. Bolkestein sprak een kort woord van dank voor hetgeen de ze scheidende medicus voor de Zeeuw se hoofdstad heeft gedaan. Grond aan de De Ruyterstraat en de Piet Heinstraat werd verkocht aan de Stichting Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw voor de bouw van wo ningen, in totaal 24. Desgevraagd deelde de voorzitter bij dit punt mee, dat het hier inderdaad woningen uit de „militaire sector" be- Advertentie j Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel.NOXACORN, neemt da pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocatne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende <E0' treft. Zij zijn gedeeltelijk bestemd voor militair personeel en gedeeltelijk voor de bewoners van de huizen, die aan dc Zuidsingel zullen worden af gebroken voor de uitbreiding van de Bergbuyskazerne. De overige voorstellen gingen zon der meer onder de hamer door. Bij de aanvang van de vergadering deelde burgemeester Bolkestein nog mee, dat mevrouw A. J. P. C. de Vlie ger-de Vlieger (P.v.d.A.) een voorstel had ingediend om het ambtenaren reglement zodanig te wijzigen, dat de gehuwde ambtenaressen kunnen wor den gehandhaafd en dat gehuwde vrouwen in gemeentedienst, kunnen treden. Het voorstel werd in handen van B. en W. gesteld, die er eerst het Georganiseerd Overleg in zullen ken nen. Bij dc rondvraag zei de voorzitter, dat het aantal nog te realiseren her- bouwplichten niet 40 bedraagt zo als mr. Bolkestein in de begrotings zitting bad meegedeeld maar 25. Volgens spreker vevindt zich hier onder nog een aantal, dat voor realise ring zeker in aanmerking komt. Hij wees er nog op, dat met de lierbouw- plichten fraaie resultaten zijn bereikt, gezien het feit, dat er bij de aanvang 600 onvervulde waren. Om Britse „fanfaretitel" Tijdens, het Zaterdag in Londen gehouden concours om de Britse ti tel heeft de in Zeeland welbekende fanfare „Munn and Felton Works" onder leiding van Harry Mortimer zich als eerste geklasseerd. Dit or kest trad in Mei j.l. op in de Middel burgse 'Concert- en Gehoorzaal. Tweede werd de „Ransone and Marless Works Band" onder leiding van Eric Ball en derde de „Manches ter C.W.S. Band" onder leiding van Alex Mortimer. Vier, vijf en zes klas seerden zich achtereenvolgens de „Creswell Colliery Band" onder lei ding van Eric Ball, de „Blake Dyke Milla" en de „Morris Motor Works", beide laatste korpsen onder leiding van Harry Mortimer. Het avondcon cert. dat wegens de grote belang stelling twee maal werd gegeven, trok 16.000 toeschouwers. VAN TOT REDDER GEHULDIGD. De heer D. van Belzen uit Arne- muiden redde op 5 Juli van het vorige jaar een man uit het water bij de sluizen in de buitenhaven te Vlissin- fen. Dinsdagmorgen overhandigde urgemeester mr. B. Kolff van Vlis- singen de moedige redder met enige hartelijke woorden èen zilveren aan steker met inscriptie. Bij deze bijeen komst waren onder meer aanwezig het college van B. en W. en de com missaris van politie, de heer C. v. d. Mark. PAARD OP AUTO. De heer E. Cuelenaere te Aarden burg botste met zijn auto tegen een KRAS Onlangs werd tijdens een landelijke bijeenkomst van Hervormde vrou wengroepen in Vlaardingen een dame van vier-en-tachtig gehuldigd, omdat, zij ondanks haar hoge leeftijd nog al tijd actief aan het verenigingsleven meedoet. Een krasse dame, nietwaar? maar wacht even met uw verbazing over deze verenigingsveterauewant er zijn nog krassere voorbeelden. Eu zelfs in uw eigen provincie'. Mevrouw Lambrechtse-W alraven in RHland-Bath negentig jaar oud! is namelijk nog altijd actief lid van de Hervormde vrouwengroep aldaar en als er op haar een beroep vjordt gedaan voor een vrije voordracht. dan weigert ze nooit! Is bet wonder, dat de vrouwengroep run Rilland-Bath met gepaste trots •»g aandacht van het hoofdbestuur nee ft gevestigd op deze negentwja- riaeEre wie ere toekomt! Negen tig is altijd nog héél wat krasser dan vierr-en-taohtig paard van de landbouwer A. B. te Draaibrug, dat op de weg stond. Toen de heer C. het paard bemerkte, rem de hij direct af. Het paard maakte van schrik een zijsprong en kwam op de motorkap terecht. Deze werd vrij ernstig beschadigd. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Het paard werd slechts licht gewond. ANKER VERLOREN Een van de vele euvelen, die aan schepen kunnen overkomen is het verliezen van één of meer ankers. Dit euvel komt nogal eens voor. Dezer dagen wat het 't Duitse schip „Vaeth 9", dat in het Kanaal door Zuid-Beve land dit belangrijke attribuut ver speelde. Ondanks alle pogingen van de bemanning om het weer op te vis sen, lukte dat niet. Gespecialiseerde vissers uit Hansweert zullen nu trachten het anker weer boven wa ter te brengen. Ze verzachten de met beproefde, keel-verzach' tendc bestanddelen van Vicks VapoRubl Doeltreffend! Heerlijk! In het tot jeugdleeszaal ingerichte lokaal van de school aan de Bouwen Ewoutstraat te Vlissingen waren Dinsdagmiddag tientallen hoofdfigu ren uit kinderboeken in levende lijve samengestroomd om mee te dingen naar een van de prijzen, die voor de beste weergave van een bepaalde fi guur of groep waren beschikbaar ge steld. Dit alles in het kader van de jeugdboekenweek. Prikkebeen en zus ter Ursula waren in een diepzinnig gesprek gewikkeld met Old Chatter- hand, terwyl de Chinees Wang zyn drafje voor de jury liep. Assepoester sorteerde er de bruine bonen uit de erwten, enkele Grietjes hadden haar Hans thuisgelaten en één van de drie matrozen van Michiel de Ruyter be studeerde aandachtig de zonderlinge verschijning van Daantje. Sommige kinderen hadden echt veel werk gemaakt van deze schmink- en verkleedpartij al dan niet door moeder geholpen en anderen toon den zich als het ware van nature ge schikt om zonder verdere voorzienin gen de plaats van een kinderboeken hoofdpersoon in te nemen. De jury werd voor een zware taak gesteld en daardoor bleek juist, dat dit initiatief van de Vlissingse Openbare Leeszaal bijzonder geslaagd was. De jeugdbibliotheek mag zich in een goede belangstelling verheu gen en de feestelijke vertoning van Dinsdagmiddag liet duidelijk zien met hoeveel beleving en interesse de boeken door de jongeren wor den gelezen. Prijswinnaars van de verkleedpartij, die in de jeugdleeszaal te Vlissingen ter gelegenheid van de kinderboeken week werd gehouden. Groepen: origi neelsten: 1. Jan Smits (figuur Wang); 2. Mea Janssen (figuur Pippi Lang kous); eervolle vermelding: Jan de Wijze (figuur Daantje). Groep: 1. Ria Janssen en Jos de Witte (Prikkebeen en Ursula); 2. Wim en Frits de Kaart (Klein Duimpje en de Reus). Jonge ren: 1. Anneriet f mits (figuur Asse poester); f. Hannie Frank (figuur De gelaarsde kat). Verdere eervolle ver meldingen: Thea Visser (Pinokkio); Jacqueline Ficheroux (Okkie Peper- noot). f Advertentie ©v«R £6 IUEIN£ G&Voêgens oes LEVEVS „wild"-dineetje een Spencer V moet dit niet verkeerd lezen eo'n wild-dineetje gaat 't meestal heel rustig toe. Trouwens het jagen self is bij ons een kalme sport. Heel anders dan bijvoorbeeld bij de Australische bosnegers, die zolang achter een kan goeroe aanlopen tot 't beest zich van moeheid maar geiconnen geeft. De jachtsport is zo oud als de wereld en jagers zijn traditionele fijnproevers. Het zal II dan ook niet verbazen, dat zoveel jagers Spencer verkiezen. Want ook voor hen is een Spencer een genot, dat een traditie werd. A. E. S. Hamerlinck pauselijk onderscheiden Ridder in de orde van de H. Gregorius de Groote De heer A. E. S. Hamerlinck te Sas van Gent is pauselijk onderschei den en benoemd tot ridder in de Orde van de II. Gregorius de Groote. In een intieme bijeenkomst heeft pastoor F. J. Smeltzer van Sas van Gent de be noeming aan de gedecoreerde bekend gemaakt en hem de ordetekenen uit gereikt. De heer Hamerlinck, technisch di recteur van de N.V. Centrale Suiker- Maatschappij te Sas van Gent, ver wierf zijn grote verdiensten op soci aal-maatschappelijk en charitatief ter rein. Naast zijn drukke beroepsbezig heden vervult hij talrijke functies, waarin hij zich een nauwgezet en ■JjVerig werker heeft getoond voor al le' belangen welke hij kon dienen. Hij is o.a. voorzitter van het Sociaal Cha ritatief Centrum te.Sas van Gent, voorzitter van de R.K. Gezinszorg in die gemeente, penningmeester van 't geestelijk charitatief centrum, be stuurslid van het Wit-Gele Kruis en bestuurslid van de Stichting R.K.H.B. S, te Schoondijke. Pastoor Smeltzer schetste in tref fende woorden de vele verdiensten, die de heer Hamerlinck zich in het organisatieleven heeftverworven. Van vele zijden mocht de onderschei dene hartelijke gelukwensen in ont vangst nemen. Econoom benoemd bij het E.T.I. voor Zeeland Drs. van Beusekom uit Leeuwarden Naar wij vernemen Is met ingang van 1 December benoemd tot. eco noom bü het. E.t.i. voor Zeeland drs. G. van Beusekom te Leeuwarden. Drs. Van Beusekom studeerde aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam. Belialve economisch docto randus is hij candidaat in de rechts wetenschappen. Voordat drs. Van Beusekom naar Leeuwarden ging was hij werkzaam ter m-ovinciale griffie'te Arnhem. Bevordering bij visserijpolitie Bij besluit van de minister van Fi nanciën is bevorderd tot opziener bij de visserijpolitie op de Zeeuwse stro men ter standplaats Yerseke de heer J. J. Boot, thans schipper b\j deze dienst. (Advertentie) Niet krabben. De helder vloeibare D.D.D. kal meert de jeuk in enkele seconden,' doodt de ziek tekiemen en geneest lot diep in de huidporiën. 111 REDELIJKE PRIJZEN Geen abnormale drukte bij fruitpluk De drukte, waarvoor de Zeeuwse fruitteler zich ieder jaar weer ziet geplaatst, namelijk de pluk van het winterfruit, behoort practisch weer tot het verleden. Bij enkele kwekers hangen nog kleine hoeveelheden „Golden Delicious" aan de bomen, maar van betekenis is dit niet meer. Nu men met het plukken klaar is, wordt alles uitgesorteerd en wat niet bestemd is voor opslag in koelhuis of bewaarplaats, wordt geleidelijk naar de veilingen afgevoerd. De kwantiteit van het winterfruit is in vergelijking met voorgaande jaren dit najaar belangrijk minder zodat (Advertentie Vier betrouwbare middelen doen wonderen De 4 middelen verenigd in Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt en hebben hun betrouwbaarheid wel aldoende bewezen. Tezamen v/erken zij nóg beter dan elk afzonderlijk. Zij helpen vaak waar andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! Raad Zierikzee komt bijeen De gemeenteraad van Zierikzee zal Donderdag 10 November om 8 uur in openbare vergadering ten stad- huize bijeenkomen. De agenda ver meldt de behandeling van de begro ting 1956 van de gemeente en de voorlopige vaststelling van de ge meente-rekening 1950. KUNST „Het wederzijds huwelijksbedrog" voor z.v.u. te middelburg. Het is met oude toneelstukken als met oude boeken: ze kunnen tegelijk muf en curieus zijn, tegelijk een graf steen uit een voorbije tijd en een mo nument van springlevende werkelijk heid. Wanneer men in 't blijspel „Het wederzijds huwelijksbedrog", dat Pie- ter Langendijk in het jaar 1712 schreef, een stuk voor alle tijden zou zien, dan zou men het werk van Langendijk toch wel sterk overschat ten. Dat het in Nederland nog reper toire houdt, heeft het in hoofdzaak te danken aan een bijkomstigheid en v/el deze, dat het zich zo bijzonder leent voor behandeling in de middel bare scholen. Het bevat humor, die ook nu nog leeft, het is lichtelijk moraliserend en het is gespeend van zekere rea- lismen, waarmee men de opgroeiende jeugd liever niet wil verontrusten. Daarnaast is óók voor volwassenen het aanschouwen en beluisteren van Langendijk's schepping nog wel aan vaardbaaral is het dan een mvaardbaarheïd op het nippertje. De toneelgroep Puck bracht het blijspel Dinsdagavond in de Middel burgse schouwburg voor de leden van de Z.V.U. Het werd een goede voorstelling, omdat er een kleine concessie was gedaan aan het pu bliek: er werd met twintigste eeuwse vaart gespeeld. Dat maakte de hu mor spitser en de fleurigheid inten siever. De prettigste rol in het stuk is die van Klaartje (de dienstbode). Lan gendijk bekommert zich niet veel om karaktertekening, maar van die dienstbode heeft hij een kostelijk ty pe gemaakt, dat door Tine de Vries geestig en uitbundig op de planken werd gezet. Wanneer nog Wim van den Heuvel (de edelman Lodewjjk) en Jan Blaaser (de verlopen soldaat) genoemd worden, dan zijn de spelers aangediend, die het meest tot 't wel slagen van de opvoering bijdroegen. Om hen heen bewogen zich de an deren in een bonte wirwar van ver rassende handeling en comi-tragi- sche verwikkeling het huwelijksbe drog verwerkelijkend. De tonelisten slaagden er in het publiek sterk te doen meeleven met deze handeling en verwikkeling. Zo kon er tenslotte aan twee kan ten tevredenheid zijn: vóór het voet licht over goede prestatie en achter het voetlicht over een opgewekte toneelavond. w. l. van een abnormale drukte bjj liet binnenhalen van de oogst dit jaar niet gesproken kan worden. Het is de kweker overigens bij het oogsten van het winterfruit niet te- gengelopen. De weersgesteldheden zijn dit jaar wel bijzonder gunstig geweest. Lange perioden van slecht weer waren er niet en ook van wind en storm grote vijanden van de fruitkweker heeft men weinig last gehad. Het najaars-zonnetje heeft de vruchten goed doen kleuren en voor al de „Jonathans" hebben dit iaar 'n prachtige rode blos. Al met al heeft de kweker dit jaar weinig tegensla gen gehad, ook al omdat de lagere oogst aan kilogrammen grotendeels weer wordt goedgemaakt door goede prijzen. Parallel met de drukte bij de kwe kers, loopt de bedrijvigheid op de veilingen. Kreeg men veertien dagen geleden nog record-aanvoe ren te verwerken, vorige week was dit al veel minder. Algemeen verwacht men, dat de aanvoeren de komende weken zelfs zeer snel af zullen nemen, want dan zijn er geen voorraden meer bij de kwe kers. Nu de nry'zen goed blijven, wordt namelijk door hen weinig risico genomen om tot bewaring over te gaan, zodat veel recht streeks geruimd wordt. By de afzet zijn West-Duitslnnd, Engeland en België deze laatste vooral voor de Zeeuwse veilingen goede afnemers. Voorts zijn er enke le partijen peren verladen naar Zwe den, terwijl er enkele belangrijke partijen appelen naar Oost-Dmts- land zjjn gegaan. Ook het binnen land is en blijft een vrij goede afne- mei". Over het geheel genomen Is het beeld van bewaring en afzet tegenge steld aan dat van verleden jaiir. Vo rig jaar was er een enorme voor raad van fruit, terwijl voorts de kwa liteit veel te wensen overliet o.a. door de hagel-schade. Dit jaar evenwel kan men niet van „gevaarlijke" voorraden spreken, de kwaliteit is zeer goed en ook de afzet verloopt i redelijk. De heer J. Huigen vierde veertig-jarig jubileum De heer J. Huigen, chef van het luchtverkeersbeveiligingsstation te Vlissingen, heeft Dinsdag zijn veer tig-jarig ambtsjubileum gevierd. Tij dens een huldiging op het hoofdkan toor van de rijksluchtvaartdienst in Den Haag werd de jubilaris toege sproken door de directeur-generaal van deze dienst, de heer J. W. F. Backer, die de verdiensten van de heer Huigen noemde. Ook het hoofd van de afdeling luchtverkeersbevei liging, de heer O. J,. C. Sehs, voerde nog het woord. Bij deze huldiging kreeg de jubilaris verscheidene ca- deaux. De heer J. Huigen, die 1 Mei 1S99 in Rotterdam werd geboren, aan vaardde in October 1946 de functie van chef van het luchtverkeersbe veiligingsstation in Vlissingen. Daar voor" was hij werkzaam bij de Rijks luchtvaartdienst in Beek (Limburg). Winterschieting te Aardenburg In de zaal van 's Lands Welvaren te Aardenburg werd door de Schut tersvereniging „Sint Sebastiaan" in samenwerking met de schuttersver enigingen uit Eede en Middelburg in België aan de winterschieting deelge nomen. Bij de koningschieting wist O. Ongenae uit Sint Kruis de hoog vogel neer te halen en hij werd tot ko ning uitgeroepen. Bij de prijsschieting was de hoogvogel voor P. van Dam me uit Oostburg, de zyvogels voor F. Gysel en G. Blondeel beiden uit Aar denburg. De meeste vogels werden geschoten door de heer J. de Rijcke uit Sluis. (Advertentie i Wat moeilijk, als je voor 'n man een cadeautje moet kopen! 't Geschenkenhuis heeft echter vele practische herencadeau tjes, waar U succes mee zult 'nebben en...... vanaf 90 cent tot 90 gulden. Voor „Hem" naar l/oor„Hem vaar VANDAAG: Middelburg Eleotro: „Een vrouw ver dedigt zich", (18 jaar). 19 en 21.15 uur; Kunstzaal Van Benthem en Jut ting: expositie Jeanine Bieruma- Oosting en Charlotte Kruymel, 9—18 Vlissingen Luxor: „Anchors Aweight", (alle leeftijden), 20 uur; Alhambra: „Gejaagd door de wind", (14 jaar), 19 uur. Goes Grand: „Paniek in Gibraltar". (14 jaar), 20 uur; De Prins van Oran je: i'iimavond Chr. Besturen Bond, 19,30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2