PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Oester-oogst" in Oosterschelde valt dit jaar mee BILT Ex-sultan Ben Yoessef nog niet direct terug op Marokkaanse troon OOSTDUITS VOORSTEL VOOR EEN HERENIGING PREMIER FAURE STELDE DE VERTROUWENSKWESTIE 198e Jaargang-No. 257 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W de Pagte: Hoofdredacteur: W. Leertouwei AdJ.-Hoofdred.: G. A de Kok ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; r 5.85 p kw.; fr p. p. 6.1(1 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 2 Nov. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p advertentie i 4. [ng mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 ceni per regel met «en minimum van 1.—. ..Briever of adres Bureau v d Blad" 25 cent meer Giro No 350300 P Z.C Middelburg Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 1 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg. Finiandstraat 2, telel. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. N Bogerdstraai 24 teief. 26 LANGDURIGE BESPREKINGEN Maar minister Pinay sprak wel van „Zijne Majesteit" (Van een United Press-correspondent) De Franse minister van buitenlandse zaken Pinay en de ex-sultan van Marokko Ben Yoessef hebben gisteren in Celle Saint, zonder dat anderen hierby tegenwoordig waren, drie uur lang met elkaar geconfereerd. Na afloop van het onderhoud werd niet zoals venvacht was bekend gemaakt, dat besloten was de ex-sultan opnieuw de Marokkaanse troon te laten bestijgen. In een verklaring na de conferentie zeide Ben Yoessef, dat een nieuw tijd perk was aangebroken, dat een keerpunt betekende in de geschiedenis van het Marokkaanse volk. Hij noemde het zijn dringendste plicht te voldoen aan het verzoek van zyn volk. Pinay zeide, dat de verklaring, welke Zyne Majesteit aan de pers heeft willen geven, het bewys was van de zorg voor een goed wederzijds begrip op deze conferentie. Zaterdag zal Pinay opnieuw een I snelle ontwikkeling wenst. De sultan onderhoud hebben met Ben Yoessef. zelf had hjj nog niet gepolst. De Franse minister deelde bij zijn te- De nationalistische Istiqlal-partij rugkeer in Genève mede, dat zijn on- is van plan 30.000 tot 50.000 ,?n-offij- derhoud met de ex-sultan „zeer harte- lijk" is geweest. „Ik vond een man", aldus de minister, „die zijn moeilijkhe den had vergeten. Hij is bereid met de Franse regering samen te werken ten einde de hervormingen te verwezen lijken, die sinds 1950 aan de orde zyn". Faure sprak ook met de leden van de Marokkaanse troonraad. Si Bek- kai verklaarde als woordvoerder van de troonraad na afloop: „Ik ben van oordeel dat Frankrijk het voortreffe lijk gebaar zal maken, dat zijn groot heid zal verhogen". Op de vraag, of de terugkeer van Ben Yoessef naar Marokko aanstaande is, antwoordde Si Bekkai dat dit er van afhing in hoeverre het Marokkaanse volk een Democratie Het plan bestaat de Nederlandse kieswet te wijzigen en dan als datum voor de verkiezingen steeds een Vrijdag aan te wijzen. Bo vendien wil men het sluitingsuur voor de stembus niet zetten op vijf uur des namiddags, maar op zeven uur des avonds. Dit om het arbeidsverzuim zo gering mogelijk te maken en dus de arbeidsproductiviteit ook op verkie zingsdagen in tact te houden. ver de verkiezingsdagen bestaat in Europa geen eenstemmig heid. In vele landen houdt men verkiezingen op Zondag. Iedereen heeft dan vrij en iedereen kan vóór of na kerktijd wel even langs een stemlokaal lopen om zijn Durger- plicht te vervullen. In Nederland heeft men de politie ke bewogenheid van de verkiezingen strijdig geacht met de Zondagsrust en men heeft daarom gelukkig!! een andere dag gekozen. Dat geeft wel enig productiever lies in de bedrijven, maar het verlies was niet groot, want het arbeidsver zuim was kort van duur. Dit laatste in tegenstelling tot ze kere landen, waar men van de verkiezingen 'n soort volksfeest maakt. In die landen wordt een vol ledige vrije dag gegeven voor de wandeling naar de stembus. Men houdt er volksspelen, men maakt overal muziek en men vergeet dan dat men alleen maar „ja" heeft mo gen stemmen. Er moet tenslotte enige vergoeding aan de kiezers geschonken worden als men hun de democratische rech- toen ontneemt!! Bij verkiezingen in Nederland gaat het juist om deze democratische rechten en de. vraag is nu geop perd of de democratie er wel mee gediend wordt als men de verkiezin gen verplaatst naar Vrijdag en de sluitingstijd van de stembus latei- stelt. Dat ly'kt ogenschijnlijk een vraag voor een gezellig débatclubje, maar zij heeft toch een veel verder-strek- kende betekenis. Verplaatst men de verkiezingen naar Vrijdag en sluit men de stem bussen om zeven uur des avonds, dan kunnen de journalisten niet meer op de ochtend na de verkiezingsdag direct de uitslagen brengen en even min kunnen zij komen met een ver antwoord commentaar op die uitsla gen. Voor de weekbladen, die in het po litieke leven een belangrijke rol ver vullen, is het helemaal uitgesloten tijdig met een commentaar te komen. De redacties van deze bladen zullen een week moeten wachten en dan tot de ontdekking komen, dat er voor hun voorlichting nauwelijks meer belangstelling bestaat. Door dit vertragen van de publici teit zal dus de interesse voor de ver kiezingen verminderen en schade zal berokkend worden aan de oordeels vorming over de resultaten van de verkiezingen. Een groep journalisten in Gronin gen en Drente heeft thans de aandacht van de Ned. Journalis tenkring gevraagd voor dit kwaad. Waarschijnlijk zal deze organisatie zich tot de regering wenden met het verzoek de verkiezingen niet naar de Vrijdag te verplaatsen en de tijd voor stembussluiting niet later te stellen. Nederland zal dan het beperkte productie-verlies van de huidige ver kiezingsdagen, maar moeten nemen. Om der wille van de democratie en ook omdat Nederland wat het pro ductie-verlies op verkiezingsdagen betreft heel matig uit de bus komt. O ciële" politiemannen op te leiden in verband met de verwachting dat gro te volksmassa's op de been zullen zijn bij de terugkeer van Ben Yoessef in Marokko. Leiders van de partij, die nu voor besprekingen met de sultan in Frank- zijn, zullen er bij de laatste op aan dringen niet voor December terug te keren teneinde hen tijd te geven „het volk enige discipline bij te brengen". Volgens gezaghebbende kringen vreest men aat een vroegere terug keer zou leiden tot ernstige ongere geldheden en bloedvergieten. Het Japanse ministerie van verkeer heeft in October vergunningen afgegeven oor de bouw van 28 schepen van tezamen 387,000 bruto register ton voor buiitenland- he reders, het hoogste maandtotaal sedert de oorlog. In de afgelopen 7 maanden is toestemming gegeven voor de bouw van in totaal 83 schepen van tezamen 1.285.000 brta. voor buitenlandse opdrachtgevers. Ernstige mijnramp in Door een explosie in de mijn Moji- rï, welke op het Noordelyke Japanse eiland Hokkaido nabij de stad Akahi- ra gelegen is, zyn tien mijnwerkers om het leven gekomen, terwijl nog 45 mijnwerkers van de buitenwereld zijn afgesneden. Dertig mijnwerkers, die levend naar boven gehaald konden worden, lyden alle aan gasvergiftiging. De ernstige instorting ontstond tóen door een vonk het in de mijngangen verzamelde gas explodeerde. Voor het leven van de nog ingeslo ten mannen wordt ernstig gevreesd, daar er zich zeer veel gas in de gan gen heeft verzameld. Van gasmas kers voorziene mynwerkers en vrij willigers hakten zich echter onver vaard een weg door het puin naar de 45 ongelukkigen. Het parkeerprobleem m Amsterdam Auto's in overkapping van Centraal station De raadgevend ingenieur ir. P. Per- dijk te Amsterdam heeft een adres ge richt tot de hoofdstedelijke gemeen teraad, waarin hij de idee aan de hand doet: een parkeergarage in te richten onder de perronoverkappingen van het centraal station. Ir. Perdijk's bedoeling is in deze kappen twee vloeren te doen leggen, één op ca 7.5 m en één op ca lö.o m boven de perrons. Daarmee wordt „zo centraal mogelijk" en „tegen betrek kelijk geringe kosten" een parkeerge legenheid geschapen voor ongeveer 2000 auto's POGING VAN GROTEWOHL Door Westelijken afgewezen Een poging van de Oost-Duitsers om door een achterdeur de conferentie van de Grote Vier binnen te komen, is Dinsdag door de Westelyken afge wezen. De Oostduitse regering had de conferentie een document over de hereniging van Duitsland doen toekomen, waarin een voorstel was vervat tot het oprichten van een raad voor het gehele land van Oost- en West- Duitsers. Het plan was ter circulatie in handen gesteld van het secretariaat der conferentie. De Westelijken weigerden het echter te aanvaarden en het document werd niet aan de vier delegaties als officieel stuk verstrekt. Met liet ophalen van het wrak van een tegen het einde van de tweede wereldoorlog neergeschoten Duits le gervliegtuig uit het Attenneer in Salzkammegut, is een einde gekomen aan het sprookjedat verhaalde van de nazi-schatten, welke zich in het vliegtuig zouden bevinden, uit het wrak kwam n.l. inplaats van goud alleen een kist van eierliandgranaten, gevuld met foto's en waardeloze pa pieren. De foto toont het wrakkort nadat het op de oever werd gehesen. Het Oostduitse plan bevatte ook een beroep op de ministers tot het nemen van maatregelen, welke de twee delen van Duitsland dichter by elkaar zou den brengen en zouden leiden tot het stelsel van collectieve veiligheid. Het Westen heeft een afwijzend antwoord gegeven op een voorstel der Sowjets, Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland en premier Gro- tewohl van Oost-Duitsland uit te no digen voor de conferentie der Grote Vier te verschijnen. Het Westen stel de zich daarbij op het standpunt dat het de regering van Oost-Duitsland niet erkend. Uiteindelijk werd beslo ten geen der partyen te inviteren. Intussen is het duidelijk geworden dat de Westelyken met de Sowjets tot een spoedige beslissing willen komen, inzake da eenheid van Duitsland. Doordat Dulles zich in Madrid be vond, stond de conferentie van de Grote Vier Dinsdag op nonactief. Vandaag zullen besprekingen over beëindiging van de koude oorlog wor den hervat, maar tot nu toe is net de Westelyken niet gelukt enige duidelij ke toelichting van de Sowjets over het standpunt inzake de Duitse hereni ging te krijgen. Uit gezaghebbende Westelyke bron wordt vernomen, dat de drie Westelij ke ministers van buitenlandse zaken besloten hebben bij Molotow te blyven aandringen op een ondubbelzinnig ja of nee, in antwoord op de vraag of de Sowjet-Unie oprecht hereniging va;i Duitsland wenst en op welkë voorwaarden. Montgomery naar Eisenhower Veldmaarschalk Montgomery, on- der^opperbevelhebber van de Geal lieerde strijdkrachten in Europa, is Dinsdag per vliegtuig uit Londen ver trokken voor een bezoek op Zaterdag aan president Eisenhower. Montgo mery zei tegen verslaggevers op het vliegveld, meldt U.P., dat reeds enige tijd geleden afgesproken was, dat hij Eisenhower zou bezoeken op diens boerdery in Gettysburg. Enige dagen geleden had hij een te legram ontvangen van de president om het bezoek toch doorgang te laten vinden. Montgomery, die met Eisen hower bevriend is geworden in de oor log toen hij onder hem diende, zei dat het hoofddoel van zijn reis is het ge ven van colleges aan verscheidene mi litaire opleidingsinstituten. De veld maarschalk zal 17 November naar zijn Parijse hoofdkwartier terugkeren. Vier doden bij een brand in Hongkong Twee volwassenen en twee kinde ren werden levend verbrand toen Dinsdag in Honkong in een armoedi- fe huttenwijk een felle brand uitbrak, ie zich snel uitbreidde, meldt U.P. Zestien andere mensen liepen deels ernstige brandwonden op. De autoriteiten hebben een onder zoek naar de oorzaak van de brand ingesteld. VOOR DE ZOVEELSTE MAAL Geschil overkieshervormincx I aanvaardde methode om de kiesher- vjescnu over Kiesnervorming vorming en het wetsontwerp betref- (Van een U. P.-correspondent). Faure heeft gisteren in de Frans» nationale vergadering de vertrou wenskwestie verbonden aai. het wets ontwerp over het houden van ver vroegde verkiezingen in December. Vanavond zal hierover worden ge stemd. De regering stelde de vertrouwens kwestie, nadat de Nationale Verga dering een plan tot kieshervorming met 459 tegen 145 stemmen had ver worpen. Premier Faure verklaarde te heb ben geconstateerd, dat de door hem November zonnig maar koud (Van onze weerkundige medewerker). November is met zonnig maar koud weer begonnen. Te Vlls singen daalde de temperatuur de afgelopen twee nachten tot om het vriespunt, dicht by de grond kwam in een groot deel van Zeeland één tot drie gra den vorst voor. Gisteren steeg de temperatuur tot vijf zes fraden Celsius, in Brabant racht Eindhoven het niet ver der dan twee graden Celsius, een voor begin November zeer lage maximum temperatuur. Nog steeds bepaalt een hoge- drukgebied boven Duitsland en Polen het weer gunstig. Een de pressie bij IJsland en ten Zuid- Westen van Ierland komen wel iswaar wat dichterby, maar zullen het weer nog niet beïn vloeden. il!l!!lllllllll!llllllllllllllllllllll!!ini!lllll!llllllllllllllllllllllllll!llllllll!ll KLEINMAAR DAPPER Aanslag op de pannen is aanzienlijk beter dan vorig jaar De oesterkwekers van Yerseke zyn thans volop bezig met het binnen halen van de „pannen", die dienen voor de aanslag van de oesterbroed- val en die omstreeks Juli in de Ooster-Schelde waren uitgezet. Het is hard werken geblazen, maar er moet heel wat gebeuren voor de schippers hun goede humeur verliezen. De broedval is gunstig geweest; op de „min der goede" pannen telt men dit seizoen toch altyd nog gemiddeld honderd kleine oesters, terwyl op de beste pannen zich soms tweehonderdvijftig of meer hebben vastgezet. En ook op de andere collecteurs, de mosselschel pen, is er een goede aanslag. Gewoonlyk begonnen omstreeks half October de oesterkwekers van Yerseke de pannen binnen te halen. Dit jaar echter is men er reeds begin October mee begonnen, omdat er dit jaar zoveel pannen uitgezet zijn. Ieder laag tij zorgen de mannen, dat „ze er bij zijn'Of dat nu 's nachts is of overdag, het werk moet doorgaan. Op het ogenblik valt de eb zo omstreeks half tien en daarom moeten de vissers al vroeg uit de ve ren, om op tijd by de percelen te zijn. Wanneer de maan nog aan de hemel staat varen ze uit, de wijde Ooster schelde op, waar het nu in de vroege morgenuren bitter koud kan zijn. De hoge commissaris voor de vluch telingen, mr. G. J. van Heuven Goed hart, heeft Dinsdag in het kamp Horst America een spaarbankboekje uitgereikt aan mevrouw Csenki, dir in het kamp Zaterdag moeder is ge worden van een flinke zoon: Arnol- dus. De gelukkige moeder niet de hoge commissaris. Hun grote vijand is de mist, die alle herkenningspunten aan de wal opslokt en het varen dubbel moeilyk maakt. Want hoe gemakkelijk ge beurt bet niet, dat het schip vast loopt of de percelen voorbij vaart. En dan kan men te laat kbmen om nog van het tij te kunnen urofiteren. WEL WAT KLEIN. „Ze zijn dit jaar wel wat klein", vertelde ons Lein van der Have, de voorzitter van de vereniging „De Zeeuwse Oester", te Yerseke. „Maar dat is niet zo'n groot be zwaar. Groeien doen ze toch wel. En als we dan naar verleden jaar kijken, toen we de pannen na het opvissen practisch zonder broed op de kant konden zetten, wel, dan mogen we deze keer wel te vreden zijn". Schip na schip brengt nu de kost bare lading naar de putten bij Yer seke, het winterkwartier. Daar wor den de pannen zo vlug mogelijk ge lost. Bij het volgende laag tij worden de schots en scheef liggende collec teurs dan weer keurig op rijen gezet, omdat anders de pannen met slik be dekt zouden worden, waardoor de oesters dood gaan. Meestal worden de jonge oesters tegen Februari-Maart Tosgestoken van de pannen en op „ziften" uitge zet, maar ook worden ze wel direct op de gronden gezaaid. Maar dat is voorlopig nog toekomstmuziek. Nü is het voor de kwekers alleen maar zaak om de „oogst" zo snel mogelijk binen te halen. Record aantal vluchtelingen in West-Berlijn In October zijn 21.555 personen in West-Berlijn Ingeschreven als vluch telingen uit Oost-Duitsland. Dit totaal is voor dit jaar een record, aldus het Westberlynsc bureau voor vluchtelin- genregistratie. wetsontwerp 1 fende ae verkiezingsdatum als één geheel te behandelen, was afgewe zen. De assemblee had alle voorgestel de kiesstelsels verworpen, behalve een algehele evenredige vertegen woordiging. waarvan de toepassing onmogelijk is. Het regeringsvoorstel aangaande nieuwe verkiezingen bevat slechts één artikel. Het houdt in dat de be voegdheden van de huidige nationale vergadering op 2 Januari 1956 zullen eindigen. Over kieshervorming wordt in dat voorstel niet gerept. Het door de re gering ingediende plan voor kiesher vorming wilde een einde maken aan het samengaan van verbonden par tijen bij verkiezingen, waardoor men op alie zetels van een bepaald kies district beslag kon leggen als men er gezamenlijk in slaagde de "helft plus een van de stemmen te krijgen. De regering stelde voor de 90 de partementen tot kiesdistricten te maken, elk met een bepaald aantal zetels in de nationale vergadering, afhangend van grootte en aantal in woners. Een politieke partij zou al le zetels kunnen krijgen als zij de helft plus een van de uitgebrachte stemmen behaalde. Was dat bij geen enkele partij het geval, dan zouden de zetels naar evenredigheid worden toegewezen. De commissie voor algemeen kies- reent besloot echter Dinsdagavond met 29 tegen 9 stemmen er bij de al gemene vergadering op aan te drin gen. dit regeringsplan niet in overwe ging te nemen, waarna de assemblée het verwierp. Felle brand te Enschede In de binnenstad van Enschede heeft Dinsdagavond een felle brand gewoed, waardoor een vooi*malige schoenfabriek van de firma R. werd verwoest. In deze vroegere schoenfa briek waren gevestigd een werk plaats van een horlogerie en een schoenenmagazijn, daarboven was een woonhuis. Zowel de horlogerie werkplaats als het schoenenmagazijn brandden geheel uit. Ongeveer 3500 paar schoenen gingen in vlammen op. terwiji tal van kostbare machines werden verwoest. Het woonhuis van de familie D. ging eveneens in vlam men op. Verzoek tot uitlevering van ex-*>!eegmoeder In de zaak Anneke Beekman De substituut officier van justitie te Amsterdam, mr J. F. Hartsuiker, die de zaak van het verdwenen Joodse oorlogspleegkind Anneke Beekman behandelt, heeft een ver zoek tot uitlevering van de voort vluchtige ex-pleegmoeder, mevrouw G. M. L. van M. ingediend bij de Erocureur-generaal in de hoofdstad. angs diplomatieke weg zal dit ver zoek aan de Belgische justitie wor den overgebracht. Zoals bekend is mevrouw L. van M. door de rechtbank te Amsterdam tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zij heeft zich echter door de vlucht aan de uitvoering van dit vonnis onttrokken. DE VERWACHT... KOUDE OCHTEND. In de ochtend hier en daar mist, overigens droog en overwegend zon nig weer. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. ZON EN MAAN 3 November Zon op 7.38 onder 17.12 Maan op 19.44 onder 11.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1