WERELDNIEUWSDIENST WEM VOOR U! P.Z.C. en United Press Ben Yoessef als nationalistische held in Nice verwelkomd NOOIT EEN COMPROMIS TEGEN BELANGEN DER CYPRIOTEN ENGELS SOLDAAT TEGEN WIL EN DANK PANTOFFELHELD DINSDAG 1 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 I MET INGANG VAN HEDEN ZAL de buiten 5jï sic landse dienst van de P.Z.C. een aanzien- lijke verbetering ondergaan: ons blad wordt aangesloten op de nieuwsdienst van UNITED PRESS. jf; UNITED PRESS is een wereld-persbureau, dat zijn hoofdkantoor te New York heeft, Ij; maar over de gehele wereld nieuws ver" zamelt en verspreidt. Bovendien verzorgt United Press foto's alsmede films voor televisie-stations. Voor deze diensten wer- ken over de gehele wereld verspreid on- ij; geveer 6000 journalisten, persfotografen ij; en zakelijke vertegenwoordigers. Op deze ij; pagina zijn uitsluitend artikelen en berich- ij! ten van U.P. opgenomen. sj: f Voor de transmissie van het nieuws beschikt United Press over eigen telex-lijnen en ra diokanalen tot een lengte van ongeveer 175.000 km. In Euro pa alleen gaat het U.P.-nieuws over ongeveer 23.000 km tus sen 200 steden van Helsin ki tot Rome, van Wenen tot Dublin. Het Nederlandse kantoor van United Press, gevestigd te Amsterdam ontvangt 24 uur van de dag onafgebroken nieuws over de hoofdtelexlijnen van het Europese net, die van Frankfurt naar Londen vice versa via Amsterdam lopen. Frankfurt op zijn beurt staat in directe, onafgebroken te lexverbinding o.a. met de Scan dinavische landen, Zwitserland Oostenrijk, Italië, terwijl Lon den verbindingen heeft met Frankrijk, België, Ierland en met alle overzeese landen." Per radio wordt het nieuws overgebracht naar en van 48 verschillende landen en gebie den. Knooppunten van dit ra dioverkeer zijn New York, Lon den, Tokio, Manilla, San Fran cisco, Rio de Janeiro. Van Djakarta, waar dc United Press een eigen corres pondent heeft (het enige in ternationale persbureau dat permanent in DjakarL is ver tegenwoordigd) gaat 't nieuws voor Nederland bv. recht streeks en S. la minute per ra dio via Manilla naar San Fran cisco, vandaar direct per te- lexlijn naar New York, per eigen radioteletype naar Lon den en van Londen per eigen telexlijn naar Amsterdam. Op deze wijze is een be richt uit Djakarta in enkele mi nuten de wereld rond. In totaal bedient United Press op het ogenblik 4541 kranten, radio- en televisie stations in de gehele wereld. Bovendien ontvangen nog honderden kranten het United Press-nieuws indirect door mid del van nationale persagent schappen in sommige landen. Op zee ontvangen 85 sche pen de United Press-berichten door middel van Ocean Press, een dochteronderneming. Behalve de verslaggeving verzorgd door de „vastecor respondenten in de wereld, or ganiseert de United Press een zeer uitvoerige, allround repor tage van belangrijke interna tionale gebeurtenissen. Naar conferenties als die van Ban doeng of Genève zendt de Uni ted Press steeds tenminste een half dozijn reporters, bij voor keur van verschillende natio naliteit, en specialisten op ver schillend gebied. Het spreekt vanzelf, dat deze verslaggevers bp zulk een gelegenheid be schikken over speciaal aange legde, eigen tele-verbindingen. Ook naar plotselinge gebeurte nissen zoals rampen, revoluties en dergelijke, zendt United Press onmiddellijk speciale ver slaggevers ter assistentie van de plaatselijke vaste corres pondenten. Het United Press nieuws, bij afkorting „U.P.-nieuws", wordt in vele tientallen talen vertaald door de eigen staf van vertalers redacteuren, die in de verschillende bureaux, zoals dat te Amsterdam, werk zaam zijn. Het spreekt vanzelf dat deze redacties, en de Uni ted Press-correspondenten over de hele wereld, voortdurend letten op nieuws dat voor een bepaald land, bv. Nederland, van bijzonder nationaal be lang is of bijzondere belang stelling trekt bij het nationale publiek. Want de United Press ofschoon een Amerikaanse on derneming, is een internatio naal nieuwsagentschap dat voor een internationaal publiek werkt. Voor het buitenlands nieuws beschikt de P.Z.C. in de toe komst over A.N.P., Reuter en United Pres-s, Ook hier geldt weer: Snel P.Z.C. Gedegen Actueel GRIEKSE PREMIER ZEGT Nieuw beroep op V.N.? De Griekse premier Constantïne Karamanlis heeft Maandag in Athene in een interview met United Press verklaard, dat zijn regering nooit een compromis zal sluiten tegen de be langen van de Cyprioten in. De Griek se regering zal de eisen van de Cy prioten moreel en politiek volledig steunen zoals deze door aartsbis schop Makarios werden geformuleerd. De premier betoogde, dat zijn rege ring de algehele normalisatie van de betrekkingen met Turkije voorstaat, doch dat hieraan vooraf dient te gaan de volledige schadeloosstelling van de Griekse eigendommen, welke tijdens de ernstige ongeregeldheden in Turkije verloren gingen. Rita Hayworth wil weer scheiden. Dick Haymes heeft geen bezwaar. De zanger Dick Haymes heeft ver klaard dat zijn vrouw, Rita Hay worth, haar advocaten opdracht heeft gegeven een echtscheidingsprocedure te beginnen. Haymes zeide, dat hij verwittigd is door Hartley Crum, raadsman van Rita, dat zij haar advocaten in Neva da, Woodb'urn en Farrum, opdracht heeft gegeven een echtscheidingspro cedure aanhangig te maken. Haymes zing hier op het ogenblik in een nachtclub, de Chez Paree, ter wijl Rita in Parijs is, waar zij in ge zelschap van haar vroegere echtge noot, Aly Khan, gezien is.. Haymes zeide, toen hem de plannen van Rita om te scheiden ver teld werden, dat zijn enige wens was dat Rita gelukkig zou zijn. De filmster verliet Haymes nadat zij op 29 Augustus in hun huis te Ma- libu Beach in Californië ruzie hadden gehad. In sommige kringen is geopperd, dat Rita van Dick wilde scheiden om weer met prins Aly te kunnen trou wen. 0 De heer L. W. van Sint Maartensdijk, pedel der vrije universiteit te Amsterdam, is. ter gelegenheid van het. 75-jarig be staan der universiteit, onderscheiden met de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Volgens de premier overweegt men een nieuw beroep te doen op de Ver enigde Naties in New York, wanneer niet langs andere weg een oplossing voor het geschil kan worden gevon den. Veldmaarschalk sir John Harding, de nieuwe Britse gouverneur op Cy prus is voor dringende besprekingen met zijn regering naar Londen ge vlogen. Hij zeide op het vliegveld dat er enige tijd mee heen zou gaan voor een einde gemaakt zou zijn aan het terrorisme. De crisis op Cyprus, al dus Harding, hangt af van de poli tieke situatie. Verwijt aan minister Kernkamo. Na verklaring over het Brokopondo-project. De verklaringen, die minister Kern kamp over het Brokopondo-project heeft afgelegd tegenover een redac teur van een Amsterdams dagblad in een exclusief interview, hebben blij kens een bericht in het dagblad „De West" enige ontstemming gewekt, omdat de Surinaamse regering niet zou zijn gekend in de maatregelen, die de minister noemde. „De West" noemt de houding van minister Kernkamp incorrect en voegt daaraan toe dat men gezien de publiciteit, die aan de verklaringen van minister Kernkamp is gegeven, men deze week een communiqué van de Surinaamse regering over deze kwestie mag verwachten. Prof. Kernkamp onthulde ïn be doeld interview dat het Brokopondo- project niet langer in de lucht hing, aangezien een Nederlandse industri ële combinatie zal worden gevormd, die in samenwerking met Amerikaans kapitaal, in Suriname een bedrijf voor de productie van 40.000 ton alumi nium per jaar zal oprichten. Van die jaarproductie zou vermoedelijk de helft naar Europa gaan en de helft naar de Verenigde Staten. De handelwijze van minister Kern kamp was volgens „De West" incor rect, omdat er een wijziging is geko men in de bestuursverhoudingen tus sen Nederland en Suriname. Het blad bedoelde kennelijk, dat minister Kern kamp onvoldoende rekening had ge houden met de pas verkregen auto nomie. Een kijkje in het hoofdkwartier van United Press in New-York. Dit is hei voornaamste nieuwsbureau op de twaalfde verdieping van de wolken krabber op de 220 East '/2nd Street in New York City. Alle denkbare vor men van moderne nieuwsvoorziening zijn hier in gebruik. Hier wordt het nieuws uit de gehele wereld bekeken en ook uitgezonden tiaar alle hoeken van de aarde. Een typisch voorbeeld van de wijze, waarop dit gigantische nieuwsapparaat in New York werkt. TERUG UIT MADAGASCAR DIENSTVERBAND VAN NEGEN JAAR Tien minuten per dag in de kazerne Vele merkwaardige verhalen stam men uit Merry Old" Engeland, maai één van de merkwaardigste en meest recente is toch wel het geval van soldaat Edward Francis Lee van de befaamde Coldstream Guards, zo meldt U.P., die de komende negen jaar in pantoffels moet lopen zondei dat hij ooit zijn soldaten/cistjes mag aantrekken. De BI-jarige Lee heeft namelijk last van zijn voeten en de doktoren hebben dit lid van een oud soldat engeslacht nu opgedragen geen zware soldatenschoenen meer te dra gen. Hij moet echter in hel leger blij ven tot zijn dienstverband verstreken is, dat icil zeggen nog negen jaar „Ik kan het beslist niet veel lan ger verdragen. Ik sterf van verve ling aldus deze ppantof fel held tegen wil en dank. „De enige parade, waaraan ik mee mag doen, is die op de dag. dat wij soldij uitbetaald krijgen en dan mag ik niet eens in de houding staan", al dus Lee, die zei zich te schamen om zijn soldij in ontvangst te nemen. Hij vertelde dot hij al om een baan tje 'had gevraagd om maai iets te doen te nebben, maai er was hem ge zegd. dat er niets te doen was. Zijn 17-jarige vrouw is ook niet erg mgenomen met deze onverwachte si tuatie. „Ik word doodzenuwachtig van die pantoffelparade om mij heen-, terwijl ik ..et huishouden doe", zo verklaarde zij. Het enige, wat Lee te doen heeft is zich elke dag bij zijn kazerne in Chel sea te melden. Na tien minuten mag hij dan weer naar huis gaan. Eens per xiaand moet hij zijn kist- ïes blinkend oppoetsen, waarna een soldaat ze komt ophalen voor de in- nprtieparade. Lee staart ze dan met toenemende 1 oefheid na Documenten van berkenbast Raaio-Moskou heeft berichtzo meldt U.P., dat. oudheidkundigen meer dan 100 documenten van berkenbast ui hel oude Novgorod hebben aange troffen, welke auc dateren van de tie tot de 16e eeuw. De berkenbast, waar met een benen ren lettertekens in gegrift waren werd door radio-Moskou een geheel nieuw type van beschreven documen ten genoemd, welke tot nu toe in de archeologie onbekend was. Volgens radio-Moskou bewees de vondst, dat er in Novgorod reeds zeer vroeg een hoog percentage van de be volking geletterd geweest was. want de documenten waren „geschreven door en gericht aan zowel rijken als armen zag. waarmee haar vader door zijn landgenoten begroet werd. Daarop -ertrok d< stoet van 24 wagens. De concubines kregen een blauwe Grevhoundbus toegewezen, welke achter de wagen reed. Ben Yoessef heeft tegenover de kabinetschef van Pinay verklaard, zich voorlopig in het gebied van Pa rijs te willen vestigen. De leden van de Marokkaanse troonraad zgn in Parijs aangekomen. Nederlandse zeeman in Hongkong veroordeeld. De president van het Hof van de Scheepvaart te Hongkong, A. G. Parker, heeft Maandag negen Neder landse zeelieden allen opvarenden van het Britse vrachtschip „Poplar Hill" vrijgesproken van de be schuldiging van insubordinatie. Een van de beklaagden echter F. O. uit Amsterdam werd tot twee maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens een poging om op 17 October j.l. de gezagvoerder van het schip. kapt. John Anthony Wil liams, aan te vallen. ^iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"11!11111! Vredi?er huwelijksleven j in kleine plaatsen j p De Beierse regering heeft, naar P U.P. meldt, statistieken gepu P bliceerd, welke aantonen, dat P er meer huwelijksgeluk of al P ;hans hechtere huwelijken in p kleine plaatsen dan in grote P p steden te vinden zijn. P En dat verschil is niet gering. p H want uit de statistieken voor H L954 blijkt, dat in dorpen met. p minder dan 2000 zielen mindei p H dan een-vierde van het aantal p P echtscheidingen voorkomt, dat ff zich in steden met meer dan p 100.000 zielen voordoet. p In gebieden op het platteland p p bedroeg het aantal scheidingen p p per 10.000 inwoners slechts vier tegen 17,6 op de 10 000 stadsbe- p woners. p p Ret Beierse bureau voor de sta- p p ristiek achtte het echter raad- p P <aam om uit en ander geen con- p P tlusies te trekken. p lWlllllllII]llllllllllllllllllllllll!lllllllllll!llllll!ll!llllll|llllllllllll!llllliill!illl|l Marokkanen kwamen over uit Rabat De ex-sultan van Marokko, Sidi Mohammed JBen Yoessef, die ruim twee jaar geleden uit het protectoraat in ballingschap naar Madagascar werd gestuurd, is Maandag per vliegtuig op het vliegveld van Nice gearriveerd, terugkerend als een nationalistische held, meldt U.P. Het regende hevig toen het vliegtuig tot stilstand kwam onder de waak zame ogen van ongeveer 300 politiemannen die het vliegveld en de omge ving bewaakten. Bij het hotel „Du Golf" te Beauvallon stond eveneens veel politie te wachten op de aankomst van zijn stoet van 24 auto's. Aan het hoofd van de auto-stoet, die door een motor-escorte naar het hotel ge bracht werd, ging een grote zwarte Cadillac, die door de Franse autoriteiten voor de sultan bestemd was. Frankryk betaalt de rekening van de gehele show, inclusief de verblijf kosten van de sultan en zijn entourage van twee vrouwen en 16 concubines. De eerste man die aan boord van de DC-6 ging was Henry Yrissou, eerste assistent van minister van buiten landse zaken, Pinay. Daarna stapte Ben Yoessef uit het vliegtuig en wan delde naar de stationsgebouwen, waar hij met luide vreugdekreten werd begroet door ongeveer 200 Ma rokkanen, die achter een draadver sperring hadden staan wachten. 'v Gekleed in een golvend grijs Ara bisch gewaad ging Ben Yoessef de Het hoofdkwartier van United Press in New York, waar het wereldnieuws binnenkomt en wordt verwerkt. Een wolkenkrabber van maar liefst veer tig verdiepingen aan de 220 East Jt2nd Street in New York City. aankomsthal binnen, na eerst een warme glimlach aan zijn opgewon den landgenoten te hebben geschon ken. Yrissou, die 20 minuten met Ben Yoessef in het toestel had gesproken, begeleidde de verbannen monarch. Ben Yoessef wilde de pers wel te woord staan, maar wenste geen ver klaring af te leggen. Rondom hem waren zijn zoons en dochters en leden van zijn gevolg geschaard. Zijn vrou wen en concubines verlieten kalm het vliegtuig, terwijl Ben Yoessef zich met de pers onderhield en poseerde voor de fotografen en cameramensen van film en televisie. Cordon verbroken. Toen Ben Yoessef naar buiten trad, begonnen de 200 Marokka nen, waarvan de moesten voor deze gelegenheid speciaal uit Rabat waren komen overvliegen, opnieuw te juichen. Zij zwaaiden met hun armen en riepen: „Leve zijne majesteit", leve de onaf hankelijkheid". Zij braken door het politiocor- don om Ben Yoessef heen en ver drongen zich rond hem om hun heerser de hand. te kussen en eer te bewijzen. Het werd zo'n ont zettend gedrang, dat de politie zich tenslotte genoodzaakt zag in te grijpen. Daarna ontving de sultan een ze ven leden tellende delegatie van het bestuur der Marokkaanse Istiqlal- partrj en twee andere delegaties, die resp. Marokkaanse zakenlieden en Marokkaanse studenten vertegen woordigden. De jongste van de vier dochters van Ben Yoessef schreide van ont roering, toen zij het enthousiasme

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7