Uit zand, klei en asfalt groeit een flinke werkhaven KLMJffi KAMERLEDEN OVER KERKELIJK EN BURGERLIJK HUWELIJK boeien De stroom is daar gemiddeld zes me ter diep. Die diepte te overwinnen, vergt zinkstukken en zand. Op een strandje ten oosten van de tramhaven zijn de rrjswerkers de hele dag bezig met het bouwen van deze zinkstukken. Eenmaal gereed, worden ze versleept en gezonken op de juiste plaats. Op zo'n gezonken stuk klap pen onderlossers hun ladingen zand neer en dan is weer het woord aan de zinkers voor het volgende zink- stuk. Zo wordt de diepte van het water geleidelijk teruggebracht tot men met de bouw van de eigenlijke ha- vendam kan beginnen en dat op een ondergrond die niet beter kan zijn. Als het weer niet al te veel tegen zit wordt zo een kleine vierduizend vierkante meter per week gezonken. HavencHjk en Havendam bonwt men op de bekende wijze nl. het op werpen van twee kleikaden, waartus sen het zandlichaam van de dyk wordt gespoten. Dat zandlichaam wordt weer met klei afgedekt en daarover komt een beschermende laag asfalt. Het fabriekje, dat dit proaukt levert, staat al achter de zeedijk in de onmiddellijke nabijheid van het werk. De benodigde klei komt van de Klundert en, zoals reeds gezegd, haalt men het zand dicht uit 8e buurt, nl. van het benedeneinde Advertentie Teqen de stroom is b«t kwaad roeien. Ga wet de Stroom mee en rook óók Voorkwam priester strafvervolging In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van justitie werd het bekende Haar lemse geval besproken, waarin door een R.K. priester een kerkelijk hu welijk werd voltrokken tussen een man, die naar burgerlijk recht nog met een andere vrouw getrouwd was, en een ongehuwde vrouw, terwijl dit huwelijk met door een burgerlijk hu welijk was voorafgegaan (uiteraard niet, aangezien immers de man reeds getrouwd was). Even ten Westen van Hellevoetsluis bouwt men aan een werkhaven. Unks het silhouet van het stadje; reohts de Westelijke havendijk die over het slik wordt uitgebouwd. Grote belangstelling voor schoolverkeersexamens. Het bestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel van de „Commissie Eenheid in de Verkeers- examens" om op 6 Maart 1956 het schriftelijk gedeelte af te nemen van de schoolverkeersexamens. De zeer grote belangstelling van. de scholen voor het verkeersexamen blijkt wel hieruit, dat in 1955 circa 170.000 kinderen van de hoogste klassen het examen hebben afgelegd. Voor 19566 wordt nog een groter aantal verwacht. L-j-LX.IU-i#! WOENSDAG 2 NOVEMBER. HILVERSUM I. 402 m 746 bc/s. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.15 Gram. 8.25 Idem, 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst, 9.40 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 1'2.00 Vocaal ens. en sol. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.37 Middagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke muziek. 13.45 „Don Giovanni", opera (2e acte). 15.00 Jeugd- conoert, 15.45 Gram. 10.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelspel. 18.15 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 R.V.U.: „De Hunebedden in Nederland" door Dr. P. Glazema„Functie en betekenis". 19.00 Nieuws- en weerberichten. 19.10 Volkslie deren. 19.30 Buitenl. overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiiokrant. 20.20 Dankstond voor ge was en arbeid. 21.30 Gram. 21.45 Salonorlc. 22.10 Internat, evangelisch comm, 22,20 Volksmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 2320— 24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 m 1007 he/a. T.00 VARA. 10,00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuwa. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 „De VARA 30 jaar", toespraak. 8.18 Nieuws. 8.30 Gram. 8.80 Voor de huisvrouw. 9.00Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolra dio. VARA: 10.20 Voor de vtouw. 11.00 Ge- var. programma. 12,00 Accordeonorkest en solist. 12.30 Land- en tuinbonwmededelln- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Or gelspel. 13.00 „De VARA 30 jaar", toespr. 13,15 Nieuws. 1320 Tentoonstelilngsagenda. 13.33 Hawaiian muziek. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 14.30 Voor die Jeuigd. 10.00 Voor de zieken. 10.30 Gram. 17.00 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending. Rijksdelen Overzee: Jeugduitzending. „De brievenbus gaat open", correspendenltie- club o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.30 Act. 18.40 Lichte miuziek. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Kon. be zoek aan Suriname. 19.25 VARA-varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gelukwensen. 20.10 Lichte muziek. 20.45 „De familieraad", hoorspel. 21.40 Lichte muziek. 22.05 „18 Variaties op het VARA-thema", klankbeeld. 23.00 Nws.- en SOS-berichten. 23.15 Soc, nieuws, in Esperanto. 23.20—24.00 Dansmuziek. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV. 17.00—17.30 Voor de kinderen. Bij Hellevoetsluis begint de nieuwe verdediging tegen de Zee (Van onz© speciale verslaggever) Op het Haringvliet rumoert de herfstwind. Er ligt daar bjj de Slykplaat een ronkende zandzuiger. Sleepbootjes zeulen met zandbakken, die tot hun nek in het woelige water liggen, naar de mond van het Voornse ka naal. Daar lijkt de waterbouwkundige werkwoede volledig te zyn losge broken. Een perszuiger ledigt de aangesleepte zandbakken in niet al te veel tijd; langs de hoge kanaaloever stapelen zich elke dag meer basalt blokken op. En kjjkt men even ten westen van het altjjd nog wat stille Hellevoetsluis, dan schijnt de ongereptheid van de slikken, waar tot voor kort alleen maar wat strandvogels rondstapten op zoek naar voedsel, voor goed verloren te zyn. Daar spuiten de persleidingen het zand in brede banen uit. Daar rumoert een grote dragline en verplaatst tonnen grond met een paar zwaaien. Daar steekt zowaar reeds een nieuw stuk dijk triomfantelijk boven 'tslik uit in de richting van de brede stroom en zyn peilbootjes, van kleurige vlaggen voorzien, naarstig bezig met opme tingen. Over 'n oppervlakte land en water van enkele vierkante kilometers heeft de stilte en de ongerepte wijdheid plaats gemaakt voor het rumoer en het dynamische beeld dat elk waterbouwkundig werk nu eenmaal altijd om geeft. Men bouwt daar ten Westen va n Hellevoetsluis een haven. En die bouw op dit tijdstip alleen al is 'n be wys dat Nederland haast heeft by de bestrijding van de erfvijand door alle eeuwen heende zee. Wi) staan aan de vooravond van een belangrijke beslissing, nl. de maatregelen die noodzakelijk zijn om op lange termijn Nederland beter te gen de aanvallen van de zee te be schermen dan tot nu toe het geval was. Op welke wijze dit zal geschie den, staat nog niet vast, maar wel is zeker, dat daar rond het Goereese Gat, net zo goed als rond de andere zeegaten, belangrijke werken tot uit voering zullen komen. Vandaar dat dynamische beeld rond de uitmonding van het Voornse kanaal in het Haringvliet, waar tot voor kort alleen het sil houet van de veerboot naar Flakkee en een enkele vissersboot of beton- ningsvaartuig de wijdheid van de zee arm braken. HAVENDIJK GROEIT De mannen van Zanen en Verstoep trokken begin Augustus naar Helle voetsluis en weinig dagen later was de slag om een goed tegen wind en stromen beschermde ligplaats voor veel schepen begonnen. Nu reeds trekt een, weliswaar nog niet afge werkt, maar toch in zijn vorm reeds als dijk her kenbaar stuk grondwerk, een aardig eind de slikken op. Het is de westelijke havendijk die vrijwel geheel op het droge kan worden ge bouwd, omdat hij over het be staande buiten dijkse slik loopt. Maar wel dra komt het diepere water en ook daar is men reeds bezig voorbereidin gen te treffen om de haven- dam een goede functie te ge ven en later bo ven water te krijgen. De 'perszuiger die wekelijks lfi.000 kubieke meter zand verplaatst. van de Sljjkplaat waar de zuiger Hol land VI dag-in dag-uit aan het werk is. Niet minder dan 40.000 kubieke meter zand wordt hier per week door de perszuiger via een buislelding van verscheidene honderden meters leng te naar de plaats gejaagd waar zand van node ls. BODEMVERBETERING Zo'n waterbouwkundig werk ver loopt jiiet zonder moeilijkheden. Zo kwam men tot de ontdekking, dat een deel van de bodem van het naven- bassin, waar men van plan is een los- kade in te richten, te slap van sa menstelling was. Daarin wordt verbetering ge bracht. De bodem van het havenbassin ligt op 5 meter min N.A.P. Men baggert het ge wraakte stuk nu uit tot tot een diepte, van 8 me ter min N.A.P. om daar na het aldus ontstane gat weer met zand te vullen. Zo wordt 'n goe de ondergrond verkregen waarop men iets kan beginnen. Het havenbassin zal een oppervlakte van niet minder dan 10 hectare hebben. Daar omheen komt 12 hectare opslag terrein waar massa-ma terialen, nodig voor de" komende werkzaamhe den, kunnen worden ge borgen. Dit opslagterrein loopt via een talua in het havenbassin over. Een gedeelte zal echter een loskade krijgen. Voor de bouw van die kade ztfl- len o.a. twee betonnen caissons, die voor de dak dichtingen in Zeeland werden gebruikt, dienst doen. Tussen de koppen van de havenhoof den zal een ruimte van ongeveer 139 meter zijn. De eigenlijke doorvaart- breedte zal ongeveer 80 meter bedra gen. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met het bouwen van de oostelijke havendijk en havendam en als het werk niet teveel tegenzit, zal deze werkhaven. gelegen even ten westen van Hellevoetsluis, in April van het volgende jaar gereed zyn. Nu is alles nog een chaos van zand modder, klei en buizen, met als enig houvast het stukje dijk, dat elke dag meer in de slikken vooruitdringt. Opspuiteneen belangrijk werk bij havenaanleg. Even nadenken Hier is een. bord met pitten; door drie lijnen te trekken ontstaan zeven vakjes, die ieder één pit bevatten. De oplossing van de vorige puzzle luid- *de: Vele leden merkten op, dat in dit geval de R.K. kerkelijke overheid een tweede huwelijk in de hand heeft ge werkt zonder dat het eerste ontbon den was, hetgeen in het land sterk de aandacht heeft getrokken. Deze leden wilden van de minister gaarne vernemen, of veel of weinig gevallen van deze aard te zyner ken nis zijn gekomen. Voorts vroegen zij, of het waar is, dat de bedoelde pries ter strafvervolging heeft voorkomen door het betalen van de maximum boete, welke ingevolge artikel 449 W. v. Str. 600 gulden bedraagt. Vele andere leden merkten naar aanleiding hiervan op, dat men hier niet van een tweede huwelijk kan spreken. Immers van tweeën een: of men plaatst zich op het standpunt van het kerkelijke recht, i.e. dus het canonieke recht, maar dan is er slechts van één huwelijk sprake, n.l. het kerkelijke huwelijk, dat door de bedoelde priester voltrokken is, aan- Sezien de kerk immers het burger- jke huwelijk niet als een huwelijk erkent. Of men stelt zich op het standpunt van het burgerlijke recht en dan is er ook maar van één hu welijk sprake, want dan geldt alleen het burgerlijke huwelijk. Verscheidene weer andere leden achtten het in beginsel een moeilijk te beantwoorden vraag, of men ae mensen vrij moeten laten om hun hu welijk uitsluitend kerkelijk en niet burgerlijk te doen voltrekken. Zij zouden geen principieel bezwaar hebben tegen een regeling, waarbij geestelijken zouden kunnen optreden als ambtenaren van de burgerlijke stand, indien zou blijken, dat daar mee aan een ernstige wens van gro te groepen der bevolking zou kun nen worden voldaan en indien daar voor een practisch bruikbare rege ling zou kunnen worden gevonden. Maar het spreekt wel vanzelf, dat- de geestelijke ook dan een huwelyk slechts zou mogen voltrekken, in dien het aan de eisen van het bur gerlijk recht voldoet. FEUILLETON door TERRY DEAN Duidelijk liet ze haar achterdocht blijken. „Wel", zei ze, toen ze in Claudia's slaapkamer samen waren, „wanneer hebben iy en Dick dit aardige plan netje uitgebroed? Je had my er ook wel in kunnen kennen. Je weet toch, dat ik je vriendin ben". Impulsief sloeg Claudia haar ar men om Kitty heen, en kuste haar. „Ik wou je geen pijn doen, Kitty. Geloof me. En Dick heeft er niets mee te maken. Het was een toeval ligheid. Zoiets van twee zielen, één gedachte, denk ik. En het heeft prachtig gewerkt, wees eerlijk". „Voor jou en Dick wel. Ja „Toe Kitty. Alsjeblieft. Wees nu niet boos. Ut „Je was dit al lang van plan, meis je. Je wachtte alleen maar op het vertrek van tante Cecilia Claudia drukte zich dicht tegen Kitty aan. Hun glinsterende haren blond en donker ontmoetten elkaar en vermengden zich. „Ja, ik was het van plan, Kitty. Ik wilde je het direct vertellen, maar Dick was me te vlug af. Hij schakelde je in, voordat ik je uil had kunen leggen, wat we wilden. Ik dacht, dat ik duidelijk genoeg ge weest was trouwens met myn toe spelingen en opmerkingen, maar..." „Maar je dacht, dat het echter zou lijken als ik in het begin nergens van wistom tante Cecilia om de tuin te leiden." ,Zo is het wel ongeveer Kitty. Ik moet Dick op dat feestje al op de ge dachte gebracht hebben „Zonder twyfel", viel Kitty haar cynisch in de rede. „Maar wat denk je. Waar zal dit allemaal toe lei den" „Tot nietsnog niet. Maar in ieder geval kan ik Dick ontmoeten zonder argwaan te wekken. We kun nen ons onmogelijk samen vertonen. Dat weet jij ook wel. Maar met jou „Dus ben ilc'nog niet eens een me despeler in de klucht. Alleen maar decor. Soms denk ik Claudia, dat je even gek bent als Peter. Alleen min der mooi gek." Claudia richtte zich op. „Ik zei, dat het me spijt. Bovendien laat de liefde je soms dingen doen, waarvoor we ons anders diep zouden schamen..." „De liefde? Ik hoop, dat het dat is." Kitty veerde overeind en stond nu recht tegenover Claudia, terwijl ze haar gryze ogen in die van Clau dia boorde. „Soms willen we dingen alleen maar hebben, omdat ze verbo den voor ons zijn. Je had al lang met Dick getrouwd kunnen zyn, voordat tante Cecilia zich met je bemoeide. Waarom deed je dat niet"? Toen Claudia's wangen langzaam rood kleurden, ging ze haastig ver der „Verwijt me nu maar niet, dat iK zelf met Dick wil trouwen. Ik geef toe, dat ik hem wel mag, maar als je één keertje je vingers heb ge brand, pas je de tweede keer wel op. En ik heb ze gebrand en goed ook''. „Jij bent veel te cynisch, wat de liefde betreft", protesteerde Claudia. „Soms lijk je op tante Cecilia." „Tante Cecilia heeft meer gezond verstand, dan jy denkt." Kitty draaide zich om en liep naar het raam. Met een vreemde uitdruk king op haar gezicht staarde ze in de duisternis van de tuin. Claudia kwam naast haar staan en sloeg een arm om haar heen. „Ik wou", zei ze zacht, „dat ik jou kon helpen zoals je het mij kunt. Je hebt me nooit helemaal verteld wat er gebeurd is, Kitty. Als ie Kitty lachte bruut. „Het zou alleen maar erger worden, als ik er over sprak. Zo'n wondje moet eerst helen, van binnenuit. Ik wou niet cynisch of scherp zijn. Ik wil alleen maar, dat jij gelukkig wordt, Claudia. Ge loof me. MaarTiet is nu eenmaal zo, dat liefde alles van je neemt en niets achterlaat. Ik ben bang voor je. Ik wil niet, dat jou overkomt, wat mij overkomen is. In geen geval." „Het lijkt er veel op, dat ik alles geef en maar heel weinig terug krijg. Of is het ook al teveel gevraagd, dat ik een paar uur bij Dick ben"? ,Neen, zeker niet. Maar je maakt het steeds minder voor jezelf, Clau dia. Later „Er bestaat op het ogenblik geen later voor mij! Als dat toch komt en als de situatie dan nog niet ver anderd is zal ik het met alle moed die in mij is tegemoet treden. Ik heb mijn ouders niet vergeten, Kitty." Kitty drukte haar hand. „Ze zullen nooit kunnen zeggen, dat een Black- well haar vriendin in de steek heeft gelaten. Ik doe mee, Claudia, al is het alleen maar om weer eens te kunnen lachen." Nu ze haar woord had gegeven, maakte Kitty er het beste van. Ze was om zo té zeggen de ziel van het viertal. Het beviel Peter best, dat hij haar voortdurend zo dicht bij zich had. Hij was blij, dat hij niet al zy'n vrije tyd met Claudia door hoefde te brengen. Hij was met haar alleen, altijd een beetje met zijn figuur ver legen en verbeeldde zich steeds, dat hij haar niet goed behandelde en haar niet die liefde betuigde die zo dacht hij bij een verloving hoorde. Ze was mooi én begeerlijk en hij ver telde zichzelf honderd keer, dat hij van haar hield, maar zijn tong kleef de aan zyn verhemelte en hij gebaar de onrustig met zijn handen, als zy samen waren. Natuurlijk trok Claudia zich niet veel aan van Peters bleuheid. Ze ging hem er anders door zien. Soms ge loofde ze, dat hij als echtgenoot geen bijzonder beste, maar ook geen bij zonder slechte keus zou zyn. Kitty vertelde Dick ronduit, dat hij was ontmaskerd en na hem daarmee meer te hebben geplaagd, dan hij kon verdragen gaf ze hem met een zoen over aan Claudia. Het viertal werd in Pottsville een geregelde verschijning. Zelden zag men hen in het openbaar alleen, of met z'n tweeën. Eerst begonnen de mensen te praten, want ook in Potts ville was men achterdochtig en kwaaddenkend. Maar Dick en Kitty vormden zo'n prachtig paartje en Claudia en Peter leken elkaar zo toe gewijd, dat men hun hechte vriend schap ging accepteren als een feit. Later sprak men zelfs van 'n prach tig voorbeeld van sportiviteit en we derzijds begrip. Ze speelden golf, tennisten en gin gen met z'n vieren zwemmen. Claudia leefde van de ene dag in de andere en van het ene uitstapje in het andere, op de been gehouden door de wetenschap, dat ze nu voort durend bij Dick kon zyn. Peter be leefde de mooiste tijd van zijn leven, omdat hij genoot van de vriendschap van de van levenslust bruisende Kitty. Letty stelde Cecilia van de gang van zaken op de hoogte en die ant woordde met zorgvuldig geformu leerde en goedkeurende zinnen. Na tuurlijk eindigden de brieven altijd met de onvermijdelijke waarschuwin gen en vermaningen, maar over het geheel genomen scheen Cecilia de dubbele vriendschap best te kunnen appreciëren. De storm scheen aardig te luwen, totdat op de dag, waarop Peter met het vishaakje van zijn eigen hengel het zitvlak van zijn broek aan flarden had gescheurd een zekere meneer Thomas Cavanagh zich bij Elwood in de fabriek liet aandienen. Die schoof de rapporten, die hij juist had samengesteld, aan de kant en keek de bezoeker met een onder zoekende blik aan. „Ja, jongeman"? vroeg hij. „En waarmee kan ik u van dienst zijn." De rijzige vreemdeling, een forse en bruingebrande man, die door de meisjes beslist knap genoemd zou worden, zette zijn actentas op het bureau en stak amicaal zijn hand uit. „Mijn naam is Tom Cavanagh", zei hij en toen hij Elwoods glimlach be antwoordde zag deze zijn prachtig regelmatig en sneewwit gebit. „Ik heb een brief voor u, Waarin mijn positie in uw fabriek duidelijk wordt omschreven." (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6