Prinses Margaret zal niet met Kolonel Townsend trouwen f rnmtm Koningin bezocht bauxietmijn en een bosnegerdorp HOGERE INVOERRECHTEN OP SCOOTERS EN BROMFIETSEN DINSDAG 1 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EINDE VAN EEN ROMANCE Het Wereldgebeuren. Niemand had dit besluit voorzien In Londen is gisteravond officieel medegedeeld, zo meldt U.P., dat prinses Margaret niet met kolonel Townsend in het huwelijk zal treden. Tijdens een ontvangst in het Clarence Honse, de Londense woning van de prinses, werd aan de pers een persoonlijke verklaring van Margaret over handigd. Uit deze verklaring een handelswijze, waarvoor in deze vorm geen precedent bestond bleek, dat zij wel van Townsend houdt maar hem heeft opgegeven voor kerk en koninkrijk. Margarets besluit heeft alle waarnemers met stomheid geslagen. Niemand bad durven voorzien, dat de prinses de man, die ze duidelijk gedurende langer dan drie jaar de voorkeur gaf, tenslotte uit plichtsgevoel zou opgeven. Zowel koningin Elisabeth als de ko ningin-moeder droegen kennis van de inhoud van de verklaring. Des middags was kolonel Townsend die zoals gemeld volgende week naar Brussel terug keert nog bij de prinses gedurende twee-en-een-half uur op Clarence House. In de verklaring van Margaret werd „Ik zou gaarne bekend maken, dat ik besloten heb niet met kolonel Townsend in het huwelijk te treden. Ik ben mij er van bewust geweest, dat ik een huwelijk zou hebben kunnen sluiten voor de burgerlijke stand, in dien ik van mijn erfopvolgingsrechten afstand zou hebben gedaan. Indachtig de leringen van de kerk, volgens welke een christelijk hu welijk onontbindbaar is, en be wust van mijn plichten tegenover het gemenebest, heb ik besloten dit voor alle andere overwegingen -te laten gelden. Ik ben geheel alleen tot dit besluit gekomen, gesterkt door de nim mer aflatende steun en toewijding van kolonel Townsend. Ik ben in nig dankbaar voor het medeleven van allen, die steeds voor mijn ge luk gebeden hebben". De verklaring, ondertekend met „Margaret", was gedateerd 31 October. In hofkringen heeft men te verstaan gegeven, dat de prinses haar officiële taken in de komende week normaal zal vervullen. Maandagavond echter sloeg zij de jaarlijkse „Royal com mand film performance", die door koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zou worden bijgewoond, over. TELEURSTELLING IN V.S. De Amerikanen kregen zo lang zamerhand wel aardig genoeg, van do verhalen over Margaret en plllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllljjil 1 Vliegende duikboot. De 37-jarige uitvinder en vi- ce-president van de „All-Ame- M rican Engineering Cy.'\ Do ll nald Dooïittle. heeft meege- §g deeld dat hij patent heeft ge il kregen op een ontwerp voor een „Vliegend*» duikboot." =- Hii zei, dat het denkbeeld s= verscheidene jaren door het departement van defensie ge- heim gehouden is, maar dat hij nu toestemming had, enkele gegevens bekend te maken. Het gaat om een straal- s vliegtuig, dat op het water kan landen en vervolgens, door wa- E§ ter als ballast in te nemen, als ij duikboot kan functionneren. Men was niet van plan, on- middellijk tot het bouwen van =j M deze toestellen over te gaan. ]llll!llllllllll!!III!l!lllllllll!!tll!llllllllll<!ll!!llllllllll!l!lllllllllllllll!llIt!l!liF Terugkeer van Ambonezen. „Geen overleg gepleegd" Naar de „Badan Perwakilan Rak jat Maloekoe Selatan" mededeelt heeft deze organisatie zich naar aan leiding van de berichten over de te rugkeer van 50 Ambonese gezinnen per maand naar Indonesië, schriftelijk tot minister Luns gewend. In deze brief spreekt de B.P.R.M.S. er haar bevreemding over uit, dat besprekin gen zijn gevoerd over de terugkeer van Ambonezen, zonder dat zij hier in is gekend of betrokken. „Teneinde U niet in het onzekere te laten mogen wij namens de ruim 11.000 Zuidmolukkers in Ne derland verklaren, dat wij elke be spreking en elke overeenkomst over ons en buiten ons om, zullen beschou wen als van nul en gener waarde, al dus deze organisatie. Townsend, meldt U.P. nog, en het nieuws van het afzien van een hu welijk met de kolonel door Marga ret is als een bom ingeslagen. De onmiddellijke reactie was in het algemeen een verrassing en de meeste gevallen een teleurstelling. In Amerika, waar de liefde boven alles gaat Is het opgeven van de lief de voor kerk en koninkrijk een bittere climax. Het nieuws kwam In Amerika tus sen de edities van de middagbladen. Een groot aantal New Yorkers hoor den de bekendmaking het eerst van radio en televisie-programma's. Deze werden onderbroken om korte bulle tins uit te geven. Een kellnerin zeide: „Oh nee ik be wonderde haar zo en nu blykt dat ze niet de kracht had om er mee door te zetten, 't is verschrikkelijk". Een huisvrouw: „Ik zie niet In waarom ze haar niet met rust hebben gelaten. Als er geen kranten en zo bi) waren geweest aan zou ze rustig heb ben kunnen trouwen en erg gelukkig geweest zijn". Een taxi-chauffeur: „Het verbaast mij helemaal niet. Die Engelsen zijn toch allemaal koude naturen". Een zakenvrouw: „Ik geloof dat ze precies de juiste handelwijze heeft ge kozen. Daar was in de eerste plaats het verschil in leeftijd en dat was al behoorlijk groot en daarbij komt dan nog het verschil in stand. En dan krijg je een toestand waardoor het heel moeilijk is om het geluk te berei ken". Medeleven In vele landen onderbraken de ra dio-stations hun uitzenüingen, om het besluit van de prinses mee te delen. Over de gehele wereld leeft men met de prinses mee, aldus Reuter. Over het algemeen heeft men achting voor haar „die de plicht liet gaan voor de stem van het hart". Kolonel Townsend is naar Uckfield, in Zuid-Engeland gegaan. PROTEST VAN A.N.W.B. Concessie aan België. De A.N.W.B. heeft zich tot de mi nisters van financiën en van econo mische zaken gewend in verband met geruchten die de Bond hebben be reikt, dat het in het voornemen zou liggen de invoerrechten op motorrij wielen, scooters, bromfietsen en on derdelen daarvan belangrijk te ver hogen. Motief voor deze maatregel zou zjjn een poging van Belgische zijde om enige Belgische fabrieken, die de concurrentie tegen het buiten landse product niet kunnen volhou den, in het leven te houden, aldus de A.N.W.B. Krachtens de tussen Nederland en HUWELIJKSREIS. In Christchurch (Nieuw-Zeeland) verhuurde de heer J. Robinson in 1938 een strandhuisje aan een pas getrouwd stel, „voor de huwelijksreis. Hij heeft zich nu bij de bevoegde instanties erover beklaagd, dat ze sindsdien zijn pogingen om het huis je weer vrij te maken, hebben teleur gesteld, al hebben ze inmiddels vier kinderen gekregen. PLAATSELIJKE GROOTHEID. De heer N. S. Beck in het Amerikaanse Columbus ontving laatst een merk waardige brief. Op de adreszijde van de enveloppe was een pasfoto van hem geplakt, met daaronder de plaatsnaam. Meer niet. Uit de inhoud bleek, dat de brief afkomstig was van zijn vriend L. G. Lundstrom, die eens had willen controleren, of Beek nu inderdaad plaatselijke bekendheid genoot. VOORLIEFDE. Juliette Greco, die nu debuteert op de planken van het thea ter Antoine in Parijs, is een vriende lijk meisje. Toen iemand haar vroeg, welke literatuur haar voorliefde had, antwoordde zij: „Dat hangt ervan af, met wie ik erover praat. Als het een schrijver is, dan gaat mijn voorkeur uit naar zijn laatste werk". Vijfdagenweek in België. Overschatting van de mogelijkheden? Op een ogenblik, dat de arbeids duur in de meeste Europese landen 50 uur en meer per week bedraagt, moet de invoering van een vijfdagenweek van 45 uur in België als een waag stuk worden beschouwd, zo schrijft het conservatief-Katholieke blad „La libre Belgique". De toekomst zal uitmaken of België, dat 40 procent van zijn industriële productie moet kunnen uitvoeren, zijn krachten niet heeft overschat. Het blad wijst er verder op, dat de vermindering van de arbeidsweek tot 45 uur neerkomt op een salarisverho ging van ongeveer 6.5 procent. Bel gië ontsnapt weliswaar aan een sta king, doch de verkorting van de ar beidstijd zal ten koste gaan van het economische evenwicht, zo conclu deert „La libre Belgique". Het blad spreekt de hoop uit dat de vakbond leiders, wanneer zij zich gesteld zien voor de moeilijkheden, die de verwe zenlijking van de vijfdagenweek met zich brengt, erin zullen toestemmen dat de 45-urenweek, in gevallen waar dit wenselijk is, verlengd wordt tot 48 uur waarbij de supplementaire uren dan tegen het normale tarief uitbetaald zouden moeten worden. Welter lid van de K.V.P. Als consequentie van het Zaterdag door de partijraad van de K.N.P. ge nomen besluit tot goedkeuring van het accoord met de K.V.P. en tot opheffing van de partij, heeft de heer Ch. J. I. M. Weiter zich opgegeven als lid van ue K.V.F.. Hij heeft zieli bereid ver klaard, een candidatuur voor de Twee de Kamer te aanvaarden. België in het kader van Benelux be staande overeenkomst zou België de Nederlandse regering gevraagd heb ben gezamenlijk tot deze stap over te gaan. De A.N.W.B. zegt dat de vervoer middelen waar het hier om gaat, de motorische voertuigen bij uitstek zijn voor de bevolkingsgroep met de klei ne beurs. Nog kortgeleden werd de motorrijtuigenbelasting voor brom fietsen juist met het oog hierop afge schaft. Het lijkt de A.N.W.B. volko men in strijd met het streven van de regering naar handhaving van het prijspeil, indien zulk een dagelijks vervoermiddel van honderdduizenden nu in prijs zou worden verhoogd. Namens de gebruikers van motor rijwielen, scooters en bromfietsen ver zoekt de A.N.W.B., indien de geruch ten juist zijn, de ministers met de meeste aandrang aan dit Belgische plan geen medewerking te verlenen. Gloria Vanderbilt gescheiden Van Leopold Stokowski. Rechter Ignacio Martinez Aguayo heeft aan de schatrijke erfgename Gloria VanderbiltStokowski echt scheiding verleend van de beroemde dirigent Leopold Stokowski, meldt U. P. Zij waren op 21 April 1945 te Calexico in Californië in het huwelyk getreden en hebben twee zoons. De echtscheiding is verleend op grond van tegenstrijdige geaardheid. Gloria was bij de behandeling van de zaak aanwezig; Stokowski had zich door een advocaat laten vertegen woordigen. Drie uur nadat de echt scheiding verleend was, vertrok Glo ria per vliegtuig naar New York. Ze was in een beste stemming, maar wilde niet veel zeggen. In Casablanca heeft de bevolking de monstraties gehouden ten gunste van de naar Frankrijk vertrokken Ben Yoessef. Heel de dag hebben mannen en vrouwen (gesluierd) in de straten van de stad uiting gegeven aan hun verlangen Ben Yoessef terug op de troon te krijgen. Een beeld van deze N.C.R.V. niet meer naar Joego-SIavië. Het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Reis Vereniging heeft besloten, geen reizen naar Joego-SIavië meer uit te schrijven, zolang de regering van dat land geen inreisvisum meer verleent voor predikanten, priesters en jour nalisten. WILDE DANSEN EN KRETEN NIET VAN DE LUCHT Over een pad van kleurige doeken (Telefonisch uit Paramaribo van onze speciale verslaggever) Aan afwisseling en verrassende ervaringen ontbreekt het Koningin Juliana niet op haar reis door de West- Zondagavond scheepte zij zich in Paramaribo in voor de reis naar Moengo. Om ongeveer 14 uur landde de „Prospector", die voor het vorstelijk verblijf was gereed gemaakt, aan de steiger van de Surinaamse bauxiet-maatschappij, een voor dit rijksdeel zeer belangrijke onderneming. Bijna de gehele plaats van drieduizend inwoners bestaat van deze Amerikaanse maatschappij. En hoewel er weinig aantrekkelijks aan deze fabrieken en de omgeving is te vinden, is er toch al het mogelijke gedaan om het leven van alle dag zo aange naam mogelijk te maken. Aangezien Prins Bernhard de Surinaamse jacht gebieden verkende, was het Koningin Juliana alleen, die van alle inrich tingen en voorzieningen, uiteraard vooral van het hospitaal, zoals ge woonlijk met de grootste belangstelling kennis nam. De middag betekende weer een nauwe kennismaking met de vreemde wereld van de primitieve stammen, waarvan er nog zovele in de Suri naamse bossen een verblijfplaats heb ben. In Moengotapoe, een bosneger dorp van vrij grote omvang, was het volk uit de omtrek samengestroomd en steeg de verhitte stemming al naar mate de Koningin langer bleef dan het plan was. Toen zy eindelijk met haar gevolg over het pad van kleurige doeken naar een versierd tapijt temid den van de eenvoudige hutten was ge leid, bleek de koorts-temperatuur te zijn bereikt. Wilde dansen en kreten waren niet van de lucht. De bevolking drong in enthousi asme op en wist nauwelijks nog de afstand te bewaren, zodat de gou- verneu van Suriname, mr. Klaas- sens,. geregeld tussenbeide moest komen. Een plechtige bijeenkomst in de dorpshut volgde nog en daar bij werden weer vele geschenken overhandigd, waarbij de koningin aan de waarnemende kapitein een onderscheiding verleende. Onder groot gejuich vertrok de Koninklijke stoet daarop naar Al- bina, de meest Oostelijke grensplaats van Suriname. De Arobijne is hier van indrukwekkende breedte, bijna drie kilometer. En aan de overzijde ziet men een deel van Frans-Guyana. De perfect van Frans Guyana was hier in Albina dan ook bij de ontvangst van de Koningin aanwezig. Hier in Albi- 1a heerste een overweldigende drukte. .Va te Paramaribo aan land te zijn gegaan spreidden Kottomissies kleu rige doeken over de weg, waarover de koni lelijke bezoekers konden lo pen op weg naar de crème calèche. Surinamers en blanken, enthousiast zingende schoolkinderen, maar voor al vele Indianen stonden langs de we gen opgesteld. Grote belangstelling trokken de Indianen, die zeer uiteen lopende stammen vertegenwoordigden en die in veelkleurige kledij op de komst van de Koningin stonden te wachten. Ook waren er stammen, slechts heel weinig kleding droegen en die zeer primitief beschilderd wa ren met helle kleuren. De Koningin kreeg hier onder meer een merk waardige ambtsketen, die zij zich di rect omhing. Ondertussen stonden de primitieve Indianen vol verbijstering te kijken naar de vreemde wereld, die zich voor hun ogen ontrolde. Ook hier viel weer op de zeer hartelijke, in nemende wijze, waarop de Koningin de bewoners van de meest afgelegen Elaatsen van haar rijk tegemoet wist 5 treden. In de schemering werd de terug tocht naar Moengo afgelegd, waar de bevolking op een receptie ver wacht werd en waar in de avond een vuurwerk werd afgestoken. De dood sloeg toe in het wegverkeer Krantenbezorger liep tegen tram op. Maandagochtend omstreeks zes uur is in de Corn. Krusemanstraat te Am sterdam de 75-jarige D. B.. toen hij de straat overstak, tegen een rijdende tram van lijn 16 opgelopen. De man, die een krantenwijk heeft en bezig was te bezorgen, werd zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd waar hij eni ge uren later aan zijn verwondingen is overleden. De 12-jarige J. H. van D. uit Voor burg is gisteren op het Spui te Den Haag bij het passeren van een bespan nen wagen met mest, die werd be stuurd door de 22-jarige J. C. S. uit Delft, met zijn fiets in de tramrails ge slipt en voor de wagen gevallen. De knaap liep een schedelbasisfractuur op. Hij is tijdens de overbrenging naar het ziekenhuis aan de Zuidwal o leden! Op de Bredabaan te Brasschaet in de bocht aan het Binnenhof is Maan dagmorgen vroeg in de mist een auto tegen een boom gereden. De 17-jarige Van Z. uit Rijswijk (Z.-H.) werd dood uit het ingedrukte voertuig gehaald. De 19-jarige M. de Z. uit Voorburg werd ernstig, maar niet levensgevaar lijk, gewond naar een ziekenhuis ge bracht. De politie te Antwerpen ver moedt, dat de wagen was gestolen« Drie buigingen Wanneer een dagbladschrijver een groot man interviewt, dan ontbreekt maar zelden de vraag naar de liefhebberij. Soms be gint net gesprek met 'lie vraag Als men dan met iemand gelegenheid geeft om over zyn hobby te praten, dan heeft men immers de kans, dat het ijs gauw gebrokei is en dat hij ook met de andere dingen, die men van hem wil weten, vlot over de brug komt. Toen de beroemde Amerikaanse verslaggever John Gunther in het keizerlijke paleis van Addis Abeba in Ethiopië was en voor de troon van de „Zegevierende Leeuw van de Stam van Juda. Haile Selassie I, Uit verkorene van God, Verdediger van het Geloof" de vereiste drie buigin gen had gemaakt, heeft hij waar schijnlijk ook geprobeerd, om de stijf heid van het protocol te doorbreken en met de vraag van de liefhebbery op de proppen te komen. De tolk bracht de Engelse vraag netjes aan de keizer over in het Aramisch, maar Haile Selassie, van wie men weet, dat hij 't Engels wat langzaam maar vrijwel feilloos spreekt, had zijn ant woord al klaar: „Mijn enige stok paardje is mijn werk." Omdat zyn werk zijn sport is, kan de 63-jarige Haile Selassie ber gen verzetten. Hij is zestien uur per dag in de weer, heeft eens ie mand gezegd. En dat kan best waar zijn, want „De Leeuw van Juda" is een organisator, die niets aan het toeval overlaat, en die staatsstukken, die men elders rustig aan ambtena ren zou overlaten, altyd in eigen per soon wil tekenen. Een merkwaardig heid is wel, dat hij voor allerlei an dere aangelegenheden ministers heeft benoemd, maar dat hijzelf de porte feuille van onderwijs heeft gehouden. Het volk van Ethiopië heeft aan de keizer annex minister van onderwijs veel te danken: hij heeft er b.v. voor gezorgd, dat sinds zijn terugkeer uit ballingschap 500 nieuwe scholen zyn gebouwd. Het aantal leerlingen van inrichtingen voor middelbaar onder wijs bedraagt 60.000, het aantal leraren 2500. Voor onderwijs en op voeding wordt dan ook 33 procent van het staatsbudget bestemd. Haile Selassie doet zijn uiterste best, om ervoor te zorgen, dat zijn land zo gauw mogelijk de rij van de onder-ontwikkelde gebieden kan verlaten, om volwaardig mee te spelen in de samenleving van moder ne naties. In feite is hij nog alleenheerser, maar hij was de eerste in de eeuwen oude dynastie, die Ethiopië een grondwet gaf. Het volk heeft daarin nog niet veel te vertellen: de keizer benoemt zelf de leden van het Hoger huis die op hun beurt de afgevaar digden voor het Lagerhuis kiezen En het is geen kwaadsprekerij, wan neer men de ministers aanduidt als marionetten van de keizer. Maar in elk geval is de eerste stap gezet in de richting van de democratisering. En de beminnelijke figuur van de „negus negusti" staat er borg voor, dat van de keizerlijke machtspositie geen misbruik wordt gemaakt. Verder heeft hij he zijne ertoe bijgedragen, om de slavernij aan banden te leggen. En deskundi gen van zeer verschillende nationali teit heeft hij naar Ethiopië laten ko men, om op allerlei gebied adviezen te verstrekken. Tot die specialisten behoort ook de Nederlander Spits, die spits de staatsfinanciën organiseert. Toen Haile Selassie in 1941 met een bevrijdingsleger, bestaande uit 1000 Ethiopiërs, 1000 Soedanezen en 100 Britse officieren de Italiaanse soldaten die zijn land in 1936 hadden veroverd met moed en beleid had ver jaagd, liet hy toch een aantal Ita liaanse deskundigen blijven, van wier studies het zelfstandige ryk profijt zou kunnen trekken. Op de weg naar verdere ontwikkeling van het gebied heeft de keizer het ook en te recht juist geacht om aan buiten landse maatschappijen concessies te verlenen. Een van de belangrijkste is de suikerconcessie aan de N.V. Han delsvereniging Amsterdam (H.V.A.) ra de buurt van Nazareth, 110 km van de hoofdstad Addis Abeba af. De keizer van Ethiopië herdenkt morgen de dag, waarop hij 25 jaar geleden de troon besteeg. De Noorse koning heeft volgens United Press a! aangekondigd. dat hij hem ge schenken zal sturen, waaronder Noorse kaas, die de keizer zo lekker vindt. Ook uit andere landen zal hij zeker gelukwensen en cadeautjes krijgen. Want groot is de kring van zyn bewonderaars, die in gedachten op deze dag drie diepe buigingen voor hem maken. HAILE SELASSIE. mijn werk is mijn hobby De rechtbank in CeUe (West-Duits- land) heeft opnieuw de bond van Volks wagen-spaarders in het ongelijk gesteld. Zij besliste, dat de Volikswagenfabriek nooit een rechtstreeks contract met de spaarders heeft gehad. Het was een zaak tussen de spaarders en het (nazistische; arbeidsfront. De advocaten van de bond willen nu de zaak bij het nooggerechss- hof te Karlsruhe aanhangig maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5