NAJAARSVERGADERING VAN A.R.-BESTUURDERS WALCHEREN LANGERE OPENSTELLING WINKELS OP 26 EN 28 NOVEMBER SPORT EN WEDSTRI JDEN MARKTBERICHTEN DINSDAG 1 NOVEMBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN BRITANNIATE VLISSINGEN Causerie van ir. W. F. Schut Dc Zeeuwse Vereniging van Anti- Rcvolutionnaire gemeente- en provin ciebestuurders hield Maandag haar najaarsvergadering in hotel „Britan nia" te Vlissingen. Dc voorzitter, de heer A. A. van Eeten, burgemeester van Nieuwer- kerk, opende de druk bezochte ver gadering met Schriftlezing en gebed. In het bijzonder heette hij welkom het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout en de burgemeester van Sou burg, de heer A. H. S. Stemcrding. Verder deelde hij mede, dat de bur gemeester van Vlissingen, de heer mr. B. Kolff, door ambtsbezigheden ver hinderd was, doch wel aan de lunch zou deelnemen. De secretaris, de heer H. U. Bouw man, burgemeester van Grijpskerke, bracht hierna het jaarverslag uit en de penningmeester, de heer J. Marijs te Vlissingen, het financieel verslag. De ontvangsten bedroegen over 1954 f 838,77, de uitgaven f 496,62, alzo een een batig saldo van f 342,15. Beide ver slagen werden goedgekeurd. Als be stuursleden werden herkozen de he ren J. Marijs, Vlissingen, C. de Putter, Axel en L. A. Verburg, Stavenisse en gekozen de heer J. G. Markusse te Kamperland. Hierna hield de heer ir. W. F. Schut, directeur van het Instituut voor Stad en Landschap van Zuid-Holland, een causerie over: „De stedebouw voor dorp, stad en streek, een taak van overheid, deskundige en leek". Spreker vroeg zich af of dit onder werp wel actueel is, gezien het nieuwe program van de A.R. partij. Hij be treurde dat hieraan niet de vereiste aandacht geschonken is. Er staan zo vervolgde spreker in ons land grote dingen te gebeuren. In dit verband wees spreker op de voortschrijdende industrialisatie, de verdere droogmaking der Zuiderzee en vooral het Deltaplan. Reeds aan de eerste mens werd door God opdracht gegeven de rijke schepping te bebou wen en tot ontplooiing te brengen, dus een zeer progressieve opdracht. Wij moeten als christenen in de ont plooiing der schepping niet achter staan, doch juist een eerste plaats in nemen. Bij de stedebouw moet niet alleen economisch en aesthetisch ge dacht worden, maar een brede plaats ingeruimd worden voor de sociale ver houdingen. Bijzondere aandacht moet besteed worden aan de tegenwoordige verkeersproblemen, waar feitelijk het gehele stedebouwkundige vraagstuk zich op toespitst. Breedvoerig schetste spreker de vele facetten, aan de stedebouw verbonden en de moeilijkheden vooral ten platte- lande, waar nog veel wanbegrip heerst. In zijn causerie besprak de heer ir. Schut verschillende voorbeelden van goede en minder goede woningbouw en slraat-aanleg en wees b.v. op de Paul Krugerstraat en de Pres. Roose- veltlaan te Vlissingen, de eerste als slecht en de tweede als zeer mooi aan gelegd. Spreker eindigde zijn boeiende eau- RAAD SEROOSKERKE. Sluitende begroting 1956 door de raad goedgekeurd. Plannen voor nieuwe riolering. Het college van B. en W. van Seroos- kerke heeft de gemeenteraad tijdens de Maandag gehouden openbare ver gadering onder voorzitterschap van burgemeester P. Dregmans een slui tende begroting aangeboden. Zonder noemenswaardige discussie heeft de raad deze begroting vastgesteld. De inkomsten en uitgaven van de gewo ne dienst beliepen een totaal bedrag van 107.83S.17, met een post voor onvoorziene uitgaven van 2625,36. De inkomsten van de kapitaaldienst bedroegen 155.576,17 en de uitgaven 217.825,28, aldus een nadelig sal do van f 62.258,11. Van Ged. Staten van Zeeland werd een schryven ontvangen, waarbij machtiging werd verleend een riole ring splan te maken. Dit waren wel de twee belangrijkste zaken van de uit zeventien punten bestaande agen da. Verder werd besloten over te gaan tot de vaststelling van een nieuw ambtenarenreglement, alsmede een nieuw arbeidsovereenkomstenbesluit. De bouwverordening werd gewijzigd in die zin, dat gebouwen waarin zich twee of meer woningen bevinden, voorzien moeten zijn van een schuil plaats. .De gemeentelijke leges voor een gewone jachtacte werden vast gesteld op 7,50, terwijl de leges voor een bijzondere jachtacte werden be paald op 3,50. Aan de heer P. den Hollander werd overeenkomstig zijn verzoek per 1 Januari 1956 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking als gemeentewerk man. In aansluiting hierop werden B. en W. gemachtigd sollicitanten op te roepen voor deze vacature. Voor het bijzonder gewoon lager onderwijs in de gemeente werd voor 1956 per leerling een bedrag van 35 uitge trokken. In het gemeentelijk verga derlokaal zullen op kosten van de gemeente coulissen aangebracht wor den. Over een eventuele vergoeding voor het gebruik hiervan zal later nog gesproken worden. De commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland zal per 1 Janua ri een subsidie ontvangen tot een be drag van twintig cent per consult,, terwijl aan de stichting „Nationaal Rheumafonds" een subsidie verleend werd van één cent per inwoner. Na het vaststellen van de vijfde wijzi ging der begroting voor 1955, werd op voorstel van B. en W. besloten nog niet toe te treden tot de ziekte kostenverzekering voor gemeente ambtenaren. Tijdens de rondvraag informeerde de heer M. Izeboud (A R) naar de bouw van brandputten, waarop de voorzitter echter nog niets naders kon mededelen. serie met er op te wijzen, dat vanuit het Calvinistisch beginsel alles gericht moet zijn op de bevordering van Gods eer ook in het maatschappelijk en staatkundige leven. Op deze inleiding volgde een brede gedachtenwisseling. Aan het eind van de morgenvergadering verwelkomde de voorzitter de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, en de direc teur van gemeentewerken, de heer J. Moll. De voorzitter wenste mr. Kolff ge luk met het besluit van de gemeente raad tot het bouwen van een nieuw stadhuis Na de lunch heette de burgemeester de vergadering welkom in Vlissingen en sloot zich aan bij de woorden van de voorzitter betreffende het nieuwe stadhuis. De heer J. Moll gaf vervolgens een aantal bijzonderheden over de com- posterings-inrichting, die daarna werd bezocht. Met belangstelling werd de in volle werking zijnde inrichting be zichtigd, waarna de excursie werd vervolgd en een bezoek gebracht werd aan de rioolzuiverings-installatie te Oost-Souburg. ONTVANGST. Vooraf werd het gezelschap officieel door het gemeentebestuur van Sou burg in de raadszaal ontvangen, waar bij de ere-wijn werd aangeboden. De burgemeester gaf een overzicht van de totstandkoming en de kosten der zuiverings-installatie en wees er op dat de raad besloten heeft thans ook West-Souburg van riolering te voorzien. De heer Smit gaf tenslotte vele tech nische details over de installatie, waar na deze werd bezocht en waarmede deze leerzame dag werd besloten. Bromfietser brak arm bij botsing met vrachtauto. Als gevolg van een botsing met een vrachtauto heeft Maandagmiddag in Middelburg de bromfietser L. H. uit Vlissingen een arm gebroken. Het on geval gebeurde omstreeks 15 uur op het kruispunt PoelendaelewegDe Ruyterstraat. H. kwam uit de richting Koudekerke en van de andere kant af naderde de vrachtauto. De bestuur der van deze wagen, F. van O. uit Goes, wilde linksaf slaan om naar de veiling te rijden. Hij verzuimde daar bij de bromfietser voorrang te verle nen, waardoor deze in onzachte aan raking met de vrachtauto kwam met bovenvermeld gevolg. H. is per taxi naar het Gasthuis over gebracht. In verband met dit ongeval wijst de Middelburgse politie er nog eens op, dat weggebruikers, die van richting veranderen te allen tijde het doorgaand verkeer voorrang moeten verlenen. T eraardebestelling A. W. Nieuwenhuize. Onder grote belangstelling werd Maandagmiddag op de begraafplaats te Oudelande het stoffelijk overschot van de heer A. W. Nieuwenhuize, ont vanger-griffier van de waterschappen Baarland en Ellewoutsdijk ter aarde besteld. Naast de leden van het schutters gilde, die hun medelid ten grave droe gen, woonden o.m. ook de besturen van de waterschappen en leden van de kerkvoogdij der Ned. Herv. ge meente de droeve plechtigheid bij. Aan de groeve sprak de heer P. D. Blomaard, vroeger hoofd der openbare lagere school te Oudelande, als vriend, terwijl ds. W. L. Heijmans, Ned. Herv. predikant ter plaatse, woorden van troost tot de nabestaanden sprak en de dank vertolkte voor de nauwgezet heid, waarmee de heer Nieuwenhuize zijn functie als secretaris-ontvanger van de kerkvoogdij had vervuld. Een zoon van de overledene dankte voor de betoonde belangstelling. Middelburg Kerkhervorming werd in de Nieuwe Kerk herdacht In de vrijwel geheel gevulde Nieu we kerk in Middelburg werd Maan dagavond uitgaande van de plaatse lijke afdeling van het Nederlands Bij belgenootschap een herdenking van de kerkhervorming gehouden, die een interkerkelijk karakter droeg. De dienst werd geleid door ds. Jan Wit, Waals Hervormd predikant in Nijme gen en lid van de commissie voor de psalmberijming, vroeger te Middel burg. Medewerking verleenden het Geref. Evangelisatiekoor en de Chr. zangvereniging „Soli Deo Gloria". De orgelbegeleiding was in handen van de heer Jan Rijn. In een met grote aandacht beluister de rede schetste ds. Wit de betekenis van het psalmlied voor de reformatie. De psalmen, zo zei spreker, werden reeds in de eerste christelijke gemeen ten gezongen. In de R.K. kerk werden naast de psalmen vele andere liede ren gezongen. De reformatie wilde zich beperken tot de berijmde psal men, die door de gehele gemeente ge zongen zouden worden. Spreker gaf vervolgens een beknopte geschiedenis van de psalmberijming vanaf Luther. De huidige dateert van 1773. Een aantal dichters heeft zich nu aan een geheel nieuwe berijming ge zet. Deze commissie is bijna met haar werk gereed. Daarna zal de berijming nog door de interkerkelijke commissie en door de kerken moeten worden aanvaard. Ds. Wit meende dan ook, dat de nieuwe berijming in de Protes tantse kerken niet eerder dan in 1963 of 1964 zal worden ingevoerd. Hij las tenslotte enkele door de com missie ontworpen psalmen voor, waar onder ook psalm 21 van de overleden dichter Martinus Nijhoff. Met het staande zingen van het Lutherlied werd deze bijeenkomst besloten. Palen gaan in de grond voor scholenbouw. Sedert ruim een maand is men in Middelburg bezig met de voorberei dende werkzaamheden voor de bouw van het scholencomplex aan de Ol menlaan. Dit bouwwerk bestaat, zoals bekend, uit eén 8-klassige lagere school en 'n 10-klassigc U.L.O.-school. Het wordt.gesticht door de vereniging „De Christelijke Burgerschool" in Middelburg. Met de werkzaamheden is men in middels zover gevorderd, dat zeer bin nenkort waarschijnlijk Vrijdag a.s. de eerste heipalen in de grond ge slagen zullen worden. Het zijn beton nen palen, waarvan er in totaal een negentigtal geheid zullen worden. Men hoopt spoedig met het heien gereed te zijn. Ondertussen is ook reeds, waar mo gelijk het leggen van vloeren begon nen. Nog voor het aanbreken van de winter zal de eerste-steenlegging voor deze bouw geschieden. Collecte. De opbrengst van de collecte voor het P.I.T., die Zaterdag in Middelburg werd gehouden, bedroeg 689,77. Oost- en West-Souburg Vergadering N.C.V.B' Voor de afdeling: Souburg: van de Ned. Christen Vrouwen Bond hield ds. De Groot uit Vlissingen een lezing over „Amos en de sociale vragen". Te vens werd verslag uitgebracht van de algemene vergadering, die in Utrecht werd gehouden. Afdeling P.v.d.A. vergaderde De afdeling Souburg van de Partij van de Arbeid vergaderde onder voor zitterschap van de heer C. Potter. De afgetreden voorzitter, de heer J. de Priester, werd tot ere-lid benoemd. Vervolgens werd uitvoerig gespro ken over de aanstaande verkiezing van de Tweede Kamer. Collecte De collecte ten bate van het „Pro testants Interkerkelijk Thuisfront" heeft te Souburg 190.18 opgebracht. Vlissingen Bevorderingen gemeente- personeel per 1 Jan. 1956. Bij de dienst gemeente-personeel te Vlissingen worden met ingang van 1 Januari 1956 de volgende personen be vorderd. In de afdeling financiën en belasting: J. A. Geluk, hoofdcommies 2e klasse, bevorderd tot hoofdcom mies H. Stroo, adjunct-commies le klasse, bevorderd tot commies. Afde-, ling algemene zakenJ. P. Wijtenburg. adjunct-commies le klasse, bevorderd tot commies. Afdeling bevolking: W. Veenhof, klerk le klasse, bevorderd tot adjunct commies 2e klasse. Afdeling personele zaken en onderwijs: J. Marijs, ad junct-commies le klasse, bevorderd tot commies; B. Volmer, klerk le klasse, bevorderd tot adjunct-commies 2e klasse. Sint Laurens Vergadering N.C.V.B. De afdeling St. Laurens van de Ned. Christen Vrouwenbond hield haar maandelijkse bijeenkomst onder leiding van mevrouw D. H. Baas- - Kemp. Het onderwerp „Mijn Bijbel en ik" werd behandeld door ds. J. C. Gou- mare, Gereformeerd predikant te Grijpskerke. Mevrouw M. Bommel- jéWisse bracht verslag uit van de algemene vergadering te Utrecht. RAAD GOES BIJEEN (Slol vai pag. 2) Een ander voorstel, dat nog de tongen los maakte, was dat om ont heffing te verlenen van het verbod, winkels geopend t - hebben tusren 18 en 21 uur op 26 en 28 Nov. a.s. De heer Haverbock (PvdA) en Bak ker (KVP) pleitten liier voor bet winkelpersoneel. De winkels mogen volgens de wettelijke bepalingen reeds tussen 29 Nov. en 4 December langer geopend zijn, en daarom von den zij het niet juist het winkelper soneel' nog meer te belasten. De lieer Bakker zag bet practische nut er ook niet van in, omdat het publiek toch reeds 6 avonden heeft om inko pen te doen. De heer A. Vermaire (midd. partij) was van mening, dat wel degelijk be hoefte aan een langere openstelling op de twee genoemde data bestaat. Hij geloofde ook, dat het in de mees te gevallen niet het personeel zelf is, dat het meeste bezwaar maakt. De heer Van Riesen was ook van oor deel, dat het personeel wel eens iets voor zijn patroon en diens zaak mag over hebben. De heer Zuidema meen de dat een en ander ook in het be lang van het publiek was. Het voor stel werd tenslotte aanvaard met de stemmen van de heren Havei'hoek en Bakker tegen. Het voorstel om subsidie voor het A.R- kiesvereniging vergaderde De A.R. kiesvereniging te Sint Laurens vergaderde onder leiding van de heer J. Koole Mz., die in zijn ope ningswoord het plotselinge overleden bestuurslid, de heer J. M. Moutcr- man, herdacht. De heer J. Hommas uit Nieuwdorp sprak over het onderwerp „Is dit niét liet trotse Babel", waarin hij liet uit komen, dat het bij de aanstaande Tweede Kamerverkiezingen om grote dingen gaat. Een drukke bespreking volgde op het onderwerp. Vervolgens werd de propaganda besproken, ter wijl een volledige inzet werd ge vraagd in de a.s. verkiezingsstrijd. Zoutelande Vergadering V.V.V. Zaterdagmiddag hield de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer te Zoutelande haar ledenvergadering, onder voorzitterschap van de heer G. Gabriëlse, die meedeelde, dat wegens het bedanken van de heer J. Jobse als secretaris, het bestuur mevrouw A. de PreeRiekwel heeft benoemd tot administratrice. Alle inlichtingen zullen voortaan verstrekt worden door mevrouw A. de Steur. In 1955 werden 31 advertenties ge plaatst voor een bedrag van 304.20. Iri totaal werden 2863 gidsen ver spreid. Op 20 Juni werden op Zoute lande 840 gasten geteld. Op 20 Juli 1487 en op~ll Augustus 1933. Gedu rende het seizoen werd Zoutelande be zocht door 6717 gasten. Op het Wes- 'Usrsliand stonden 130 houten strand tenten, op het Zuiderstrand 225. Het totaal aan baten is voor 1956 begroot op 7000 de exploitatie van het strand op 2750.— en de reclame op 1300. De leden gingen in principe ac- coord met de plannen van het be stuur, het strand van Biggekerke te huren. Een gedeelte van de opbrengst van de daar te plaatsen strandtenten zal voor Biggekerke zijn, terwijl Big gekerke zal zorgen voor een overgang naar het strand (bij 't Vossenhol) en de leden van Biggekerke gebruik mo gen maken van de Zoutelandse Gids. Promotie- en degradatie regeling le en 2e klasse Vlissingen, Middelburg, Goes, Axel en Hulst hierbij betrokken De promotie- en degradatieregeling voor de le en 2e ldassers (amateurs) van de Koninklijke Nederlandse Voet balbond is thans bekend gemaakt. De kampioenen van de le klassen A, B en C (in de le klasse C speelt zoals bekend Vlissingen) zullen een gehele competitie om het kampioenschap van Nederland spelen. De nummers laatst en voorlaatst van de eerste klasse A, B en C zullen automatisch naar de tweede klasse degraderen. De kampioenen van de 2e klasse A en B van de districten Zuid I en Zuid II (in deze districten spelen dus ook Middelburg, Goes, Hulst en Axel) zullen, dus in een groep van vier, een gehele competitie spelen om twee plaatsen in de eerste klasse. De heer Melse zitting in bondsvergadering KNVB In de vacature in de bondsvergade ring van de KNVB, die ontstaan is door het overlijden van de heer M. Zwartepoorte uit Goes, is de heer J. P. Melse candidaat gesteld door de verenigingen Axel, Hulst, Goes, Inter nos, Middelburg en MOC. De heer J. P. Melse is derhalve bij enkele candi- daatstelling gekozen tot lid van de bondsvergadering als afgevaardigde van de Zuidelijke 2e klasse-amatcur- verenigingen. Spelers voor wedstrijd Nederland-Noorwegen De keuzecommissie van de K.N.V. B. zal voor de wedstrijd Nederland- Noorwegen, die Zondag 6 November a.s In het Olympisch stadion te Am sterdam wordt gespeeld, het Neder landse team uit de volgende 15 spe lers samenstellen: De Munck (Fortuna *54), Feyt (Willem H), Wiersma (PSV), Kuys (NAC), Van Kerkum (Feyenoord Klaassens (VVV), Van der Hart (For tuna '54), Schaap ('t Gooi), Brusse- lers (PSV), Appel (Fortuna '54), Bosselaar (Feyenoord), De Bruycke- re (Willem II), Brooymans (Willem H), Carlier (Fortuna '54) en Clavan Scheveningen-Holland Sport). Schaatsenrijder Andersen kreeg auto-ongehik. Van deelneming Olympische spelen uitgesloten De bekende Noorse schaatsenrijder Hjalle Andersen heeft op weg naar het trainingscentrum Vaalaadalen een ernstig auto-ongeluk gekregen. Hij verloor in een bocht de macht over het stuur van zijn wagen. De auto vloog acht meter in de lucht en kwam inleen beek, die langs de weg liep, terecht. Met ernstige wonden aan een knie en aan het hoofd werd Andersen naar een ziekenhuis in Aa- re vervoerd. Van deelneming aan de Olympische spelen te Cortina d'Ampezzo is hier door geen sprake. Resultaten juniorenvoetbal De uitslagen van de tijdens het af gelopen weekeinde gespeelde voetbal wedstrijden van de juniorencompeti tie van de K.N.V.B., afdeling Zeeland, luiden als volgt: Groep A I: Serooskerke A IArne- muiden A I 31. Groep A II: Yerseke A IKrabben- dijke A I 0—1. Groep A III: Hontenisse A IHulst A II 2—2: Hulst A I—Terneuzen A I 0—2; A.Z.V.V. A I—Axel A I 0—5. Groep B IV: Kwadendamme B I— Patrijzen B I 2—3; Lewedorpse Boys B INieuwdorp B I 60. Groep B VII: Axel B I—A.Z.V.V B I 0—8. Groep B VIII: Graauw B IClinge B I 08; Vogelwaarde B I—Hulst B I 2-4. Nederlands jeugdelftal voorlopig samengesteld Zaterdag 5 November speelt het Nederlands jeugdelftal te Norwich een voetbalwedstrijd tegen het Engel se jeugdelftal. Het voorlopig Neder lands jeugdelftal speelt Dinsdag op het P.S.V-terrein te Eindhoven een oefen wedstrijd tegen een jeugdploeg van P.S.V.. De opstelling van het voorlopig Nederlands jeugdelftal luidt: Doel: Gijzel; achter: Verplanke en Dinge- na; midden: Renders, De Haas en Bur gerhof; voor: Ceulen, Vreeken. Buis, Lenz en De Kreek. ambulancevervoer te verlenen en hiervoor een gemeenschappelijke re geling met andere Bevelandse ge meenten aan te gaan, werd aanvaard, nadat de heer De Munck nog had op gemerkt, dat een en ander meer op weg ligt van de ziekenhuizen. De heer Polderman liet als zijn mening horen, dat de regeling nog royaler zou moeten worden opgezet, in ver band met de verdere toeneming van het verkeer. Zijn oordeel dat de nieu we ambulance-wagen te klein zou zijn, werd niet door de voorzitter onderschreven. Integendeel, de wagen is door twee doktoren goedgekeurd. De gemeenterekening over 1952 werd vastgesteld en van de heer J. A. Blokpoel werd tenslotte een per ceel grond aan de Zuidvlietstraat aangekocht. Bij de rondvraag deelde de voorzit ter nog op een vraag van de heer Ivnibbe mede, dat het niet in de be doeling ligt, om de begroting 1956 vooraf in een officieuze vergadering te behandelen. Nadere, mededelingen over de plannen van het Schutters hof komen na de behandeling van (le begroting, zo kreeg do heer Vroome te horen. Chr. Mefaalbewerkersbond bijeen. In Middendorp te Zoutelande ver gaderde de Christelijke Metaalbewer kers Bond, afdeling ZoutelandeMe- liskerke. De voorzitter, de heer P. Brasser, opende de vergadering met Schriftlezing en gebed. Hij verwel komde in het bijzonder de districts bestuurder, de heer J. Lodder, die het onderwerp „Wijzigingsvoorstellen van de C.A.O. in de grote metaalindus trie" behandelde. Op de lezing volgde een levendige bespreking. De volgen de vergadering zal in Meliskerke worden gehouden. Examens Te Bergen op Zooni slaagden voor de „blauwe band" judo: C. Grootjans, J. Kooman en J. Flipse uit Vlissingen. Voor de „groene band" judo slaagden: B. de Meulmeester en L. de Boo van Uyen uit Vlissingen. Voor de „oranje band" slaagde J. Dert uit Vlissingen. Bouw Langevielebinnen- brug in Middelburg aanbesteed. Namens B. cn W. van Middelburg heeft de directeur van gemeentewer ken Maandag in de Stadsschuur de bouw van een nieuwe Langevielebin- nenbrug aanbesteed. Op dit werk kwamen de volgende inschrijvingen binnen: Aann.-bedrijf Zeeland. Middelburg, f 105.870; J. Ge- schiere, Middelburg, f 107.000: Fa. Iieijkamp. Vlissingen, f 107.500; Fa. Otte, Nieuwdorp, f 118.200; E. G. Lin- denbergh, Vlissingen, f 125.000; S. A. Versluijs, Middelburg, f 127.800; L. v. d. Klippe, Vlissingen, f 129.500; J. Lagasse, Koudekerke, f 143.800; C. v. d. Klippe, Vlissingen, f 148.000; Fa. v. Noordenne, Giesendam, f 149.000; L. J. Dekker, Vlissingen, f 151.000; Waicherse Aann. Mij., Middelburg, f 173.800. De gunning werd aangehouden. Ongeval met motor. Toen de heer D. d. D. uit de Beati.x- straat te Axel van zijn werk op de C.N.A. te Sluiskil huiswaarts keerde per motor, kwam hij ter hoogte van Axel-Sassing bij het passeren door 'n autobus van garage „Cito" uit Axel, te vallen. De motor werd beschadigd. Dokter v. d. Berg uit Axel verleende eerste hulp. De heer d. D. moest zich voor een gebroken sleutelbeen in het ziekenhuis te Sluiskil laten behan delen. A.Z.V.V.-Nieuwdorp 2-3 Voor de eerste klasse der Zeeuw se Zaterdagmiddagvoetbalcompetitie speelde benjamin A.Z.V.V. op het ter rein bij de jeugdherberg te Axel te gen Nieuwdorp. Reeds direct demon streerden de gasten een technisch be ter spel, doch de enthousiast spelen de Axelaars konden nog geruime tyd stand houden. Door twee fraaie doel punten ging Nieuwdorp met een 2-0 voorsprong de rust in. A.Z.V.V. mis te een tweetal fraaie kansen, maar de schoten waren naast of over het doel van de Nieuwdorp-keeper. In de zevende minuut na de rust voerde Nieuwdorp zelfs de voorsprong tot 0-3 op. Dit betekende echter geens zins, dat A.Z.V.V. zich gewonnen gaf. Met twee goals in drie minuten tijd verkleinden zij de achterstand. On danks verwoede pogingen der A.Z. V.V.-voorhoede, kwam door de goe de Nieuwdorp-verdediging in deze 2- 3 stand geen wyziging meer. VEEMARKT ROTTERDAM 1 Oct. Aanvoer in totaal 1987. Vette koeien en ossen 1285. Varkens 649. Scha pen of lammeren 53. Prijzen in cents per kg. Vette koeien le kw. 260—280, 2e kw. 246—260, 3e kw. 220—240. Varkens (lev. gew.) ie kw.. 130, 2e kw. 178, 3e kw. 175. Prijs ïn guldens per stuk. Lameren le kw 120. 2e kw. 100. 3e kw. 90. Vette koeien: le kw iets stijver in prijs, verder onveranderd, enkele prima's bo ven notering. Varkens (lev. gew.) iets la ger in prijs. Lammeren onveranderde prij zen. MARKTBERICHTEN VLAS Rotterdam 31 Oct. Waterroot vlas: lage soorten van 1.50 tot 1,75. middensoor ten tot 2.20, best vlas tot 7 2.85. Dauw- root vlas: lage soorten van I 1.25 tot 1.50, middensoorten tot 1.35, best vlas tot 2.20. Breekvlas: van I 0.80 tot 1.45 naar gelang van kwaliteit en bewerking. Ge zwingelde lokken: van 0.70 tot 1.10. Het aanbod was wederom groot, vrijwel all'e vlasserijen zijn met zwingelen begon nen. Hoewel er voldoende vraag was om de meeste aangeboden partijen op te ne men, waren de prijzen voor de meeste soorten iets lager. Er bestaat goede vraag voor betere soorten, enkele middensoor ten waren trager. Lage partijen van de oude oogst worden weinig gevraagd- Aan bod van dauwrootvlas ruim, enkele soor ten waren iets lager doch voor de beste partijen zijn de noteringen onveranderd. Breekvlas van goede kwaliteit overan- derd, vrij gering aanbod. Aanbod van ge zwingelde lokken wat groter, prijzen on veranderd vast. VISMIJN VEERE. 31 Oct. Aangevoerd: 8851 kg export garnalen 65—69; 3193 kg handelsgarnaien 6571; 130 kg schar 41—50: 30 kg bot 37 48; 24 kg wijting 2934; 15 kg tong (middel) 179—346 78 kg rog 36—40. VEILING TERNEUZEN. 31 Oot. S!a B H 13; Bloemkool B 25 42; Knolselderij C 8; Bintjes B 12; I 9— 10,50; Andijvie 21; Kassnijbonen 134; Kro ten 10; Rode kool 4—14; Savoye kool 8 20; Witte kool 26: Brcekpeen II 57; Prei 2227; Spinazie afw. ".718; Toma ten A II 45—57; C II 25; CC 20; Uien 5—17 Appelen: Goudreinetlen fabr. 2227; Jonathan keuken 30—34; fabr. 2223; Lombart Calville fabr. 19—23; Zoete ap pelen 2533; Overige soorten appelen 11 —22. Peren: St. Remy 18—25: Overige soorten peren 2836. VEILING MIDDELBURG. 31 Oct. Appelen: Jonathan A 4215; 1 33—52; n 30—31; keuken 26—35; Goud- reinette A 43^46; BC 37; I 39; keuken 35 —37; Cox Orange Pippin I 46—50; keuken 4155: Golden Delicious I 55; keuken 50; Laxton Superbe I 4415: keuken 3338: Zoete Ermgaard I 41: keuken 35. Peren: Conference A 49—51; B 4447: C 33—42; I 4517: keuken 37—44; Lèg:- pont I 4344; keuken 3142; Beurré Alex Lucas I 43: keuken 24; Gieser Wildeman keuken 3335; Black Alicante I 121130; II 96—129. Aardappelen; Bintjes bonKen 13: grote S; Blauwe Eigenheimers grote 12; Koop- mans Blauwe grote 10; Meerlanders gro te 9—9.50. Groenten: Bloemkool A 3276: B 16 40; C 10—22; ëla per stuk 3—9: Savoye kool 11—24; Rode kool 513: Boerenkool 19; Witte kool 3—9; Prei 8—26: Andijvie 7—23; Bospeen 15—31; Waspeen 24: Wijn peen 3—2): Boskroten 8—14: Kroten per kg IC-13: Uien per kg 13—17; Witlof 77 —90: Spruiten 47—61: Spinazie 3657. GRAAN BEURS ROTTERDAM Rotterdam 31 Oct. Binnenlandse granen Officieuze noteringen per -00 kg franco Rotterdam. Rode tarwe op vochtconditie bij tame lijk aanbod 26.45/26.50. Witte tarwe door concurrentie van de zachte buiten landse tarwe uit regeringsvoorraad tot 26.75. Voedergranen over het algemeen kalm prijshoudend. Peulvruchten vooral groene erwten en schokkers flauw, zaken van weinig bete kenis tot teruglopende prijzen. Groene erwten ca f 40. Schokkers f 48. Bruine bonen tot 63.50. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM R'dam 31 Oct. K!el33róa?pe!en 35 mm opwaarts: Eigenheimers 3.509. Bintjes 9.5010.25. Bevelandere 9.50. Koopm*as Blauwe 10. Meerlanders 88.50. Bintjes van de kleigrond voor export 35 mm opwaarts in twee maten gesorteerd 10.75—11 Alpha 35 mm opwaarts 10. Voeraardappelen 3.103.40. Prijzen be rekend per 100 kg en op de handelsvoor- waarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. KERKNIEUWS Bevestiging en intrede ds. I. J. van Houte in Middelburg. Zondag1 6 November a.s. zal ds. I. J. van Houte uit Wapserveen (Dr.) in zijn ambt van predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente te Middelburg worden bevestigd, in de Nieuwe Kerk door ds.F. Don van Middelburg. De dienst zal aanvangen om 10 uur. Ds. V".n Houte wordt pre dikant met een bijzondere opdracht, namelijk om werkzaam te zijn onder de groep van Vrijzinnig Hervormden te Middelburg. Ds. van Houte zal des avonds om 7 uur zijn intrede doen in de Koorkerk. Erepromotie van dr. Visser 't Hooft De universiteit van Oxford heeft Zaterdag het eredoctoraat in de god geleerdheid verleend aan dr. W. A. Visser 't Hooft, de secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken. Dr. Visser 't Hooft van de Neder lands Hervormde kerk is in 1900 ge boren. Hij werd in 1949 secretaris van de Wereldraad. Waar zijn onze scheden? Alwaki 29 v. Genua n. Port Said. Alhena 30 v. St. Vincent n. Las Patmas. Annenkerk 29 v. R'dam n. A'dam. Boschfonteyn 30 p. Kaap St. Vincent n. Marseille. Groote Beer 30 p. Algiers. Humber 27 180 m. Z.W. v. Ouessant. Kaljjdon 30 p. MaMa n. Londen. Laagkerk 30 te Aleppey. Larenberg 29 p. Kanarische eil. n. A'dam. Lawak 29 te Los Angeles. Loenerkerk 0 p. Ceylon n. Madras. Maasdam 29 v. New York n. Southampton. Maas 30 te Ceuta. Macoma 31 te Beira. Muiderkerk 29 te Port Said Oranje 30 p. Kaap St. Vincent. Oranjefonteyn 31 te Port Elisabeth. Rondo 30 v. Newport News n. Zeebrugge. Rijndam 30 te Le Havre. Schie 29 v. R'dam n. Bremen. Schouten 31 te Tanga Sliedrecht 29 te Hamburg. Slamat 30 v. Genua n. Port Said. Utrecht 31 v. Colombo n. Aden. W. Alton Jones 29 p. Gibraltar n. Phila delphia. Willem Ruys 30 p. Sabang n Colombo. Willem Baiendsz 3ï te Curasao. Wonorato 31 te Suez. Zuiderkruis 29 p. Dakar r.. Kaapstad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3