KA PP SP IN DE GROENE W'MPEL BESCHUTTE WERKPLAATS VOOR MINDER VALIDE ARBEIDERS WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN MAANDAG 31 OCTOBER 1355. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 GEMEENTERAAD VLISSINGEN J. Marijs: „Discreminatie woningbouwvereni gingen Een deel van de werkplaats der oude PZEM-centrale in Vlissingen zal in gericht worden als beschutte werk plaats voor minder valide arbeiders. Dit besloot de Vlissingse gemeente raad o.m. tijdens de Vrijdag gehouden vergadei'ing. De ruimte zal van de PZEM worden gehuurd, de nodige voorzieningen zullen worden getroi- fen en werktuigen en gereedschappen zullen worden aangeschaft. Wethou der J. Post antwoordde op een vraag van de heer J. van Wagtendonk (Pv dA) dat verschillende andere ruim ten op haar geschiktheid waren on derzocht. De PZEM werkplaats komt echter het meest in aanmerking. De beschikbare ruimte is ongeveer 250 vierkante meter. Er zal een.kantoor- tje worden ingericht, een waslokali- teit niet 8 wasbakken en 12 kastjes en voorts zullen toiletten worden aangebouwd. De ligging van de werk plaats achtte de heer Post voorname lijk geschikt, omdat deze dicht by de Kon. Mij. „De Schelde" ligt en van deze maatschappij waarschijnlijk de meeste opdrachten tc verwachten zyn. Voor een en ander werd door B. en W. een crediet verleend van in to taal 19.500 Naar aanleiding van enkele onder- wijsvoorstellen- werd het woord ge voerd door de heer J. Koops (PvdA) Er moet volgens hem naar gestreefd worden naar vakonderwijs lichamelij ke oefeningen op de openbare scholen vanaf het eerste leerjaar. Hij vroeg zich af, of voldoende bevoegde leer krachten beschikbaar zijn en sugge reerde tijdig een oproep te plaatsen. Voor de Chr. U.l.o.-school was o.m. medewerking gevraagd voor het aan schaffen van leerboeken machine- schrijven, waarover de heer Koops enige opheldering werd verstrekt door wethouder W. Poppe, evenals over de aanschaf van een vloeistof - duplicator voor de Prins Bernhard- school. Het WD-raadslid. de heer J. L. Verhagen had evenals de heer J. van Wagtendonk (PvdA) liever gezien, dat aan de ingang van het sportveld drie cassa's werden geplaatst in plaats van twee, maar wethouder Post antwoordde hem, dat de ontwor pen cassa's ruim genoeg zijn voor dubbele bezetting, zodat de verkoop vlot kan verlopen. Ook stelde dit raadslid enkele vragen over mogelijke verruiming en uitbreiding van de uit gangen -"an het sportveld. De „fles senhals" vond de heer Van Wagten donk, dient wel verbi'eed te worden. De wethouder zei toe de mogelijkheid hiertoe te onderzoeken. In antwoord op een vraag van de heer C. J. Gillis sen Verschage (PvdA) deelde de heer Post mee, dat aan de dienst gemeen tewerken -opdracht is gegeven een plan te maken voor een nieuwe mate- rialenbergplaats op het sportvelden complex. RIOLERING De heren F. G. Smit (PvdA) en H. van Rooijen (CH) vroegen of revisie van de pompinstallatie voor de rio lering nabij de watertoren inderdaad voldoende resultaat zal opleveren, omdat gebleken is, dat de riolering in het betrokken stadsdeel niet zo best functioneert. Wethouder M. A. van Popering zette uiteen, dat het aan schaffen van een nieuwe pomp veel voorzieningen en daarom veel geld zou vorderen. Hij wilde daarom het advies van de fabriek afwachten. De houten brug over de water gang door de Hogeweg is een be lemmering voor het verkeer en er dient iets aan gedaan te worden, meende de heer Van Rooijen. De wethouder van openbare werken was het daarmee eens, maar de gemeente kan hieraan niets doen, omdat de brug eigendom is van de Polder Walcheren. Door de zogenaamde halve-premie- bouw worden de woningbouwvereni gingen sterk op de achtergrond ge steld. De heer J. Marys (AR) vond dit een discreminatie van deze ver enigingen, die 40 jaar lang veel heb ben gepresteerd en „nu in de hoek worden gedrukt". Dit naar aanleiding van een crediet-aanvraag van de wo ningbouwvereniging „Goed Wonen". IJSBAAN Een ijsbaan-rolschaatsbaan bij de Keersluisbrug vond de heer Gillissen Verschage wel de ideale oplossing, maar wethouder Van Popering zette uiteen, dat dit een vrij dure liefheb berij zou worden. De raad besloot tot herstel van de ijsbaan aan de Nieuwe Vlissingseweg. De heer Marijs drong er nog op aan, dat het onderhoud be ter zou zijn dan vóór de oorlog. De raad verleende eervol ontslag aan de heren W. J. Andriessen als lid in de commissies voor het badbedrijf en de oudheidkundige verzameling, C. J. Gillissen Verschage als lid van de commissie voor het badbedrijf en J. Koops als lid van de commissie voor het woningbedrijf. Benoemd werden de heren F. G. Smit tot lid van de commissie voor de strafvordering en het badbedrijf, J. Koops tot lid van de commissie voor financiën en de oudheidkundige ver zameling, G. Geldof tot lid van de commissie voor het badbedrijf en J. J. Kempe tot lid van de commissie voor het woningbedrijf en sociale za ken. Toon Hermans in éénmans-show De „ster" Toon Hermans, die tien jaar geleden aan het firmament van het Nederlandse cabaret werd ont dekt, straalt thans meer dan ooit. Dit hebben Zeeuwse bewonderaars!sters) kunnen ervaren, toen Toon Zaterdag en Zondag in „de Prins van Oranje" te Goes en hotel „Britannia" te Vlis singen op de planken kwam met zijn éénmans-show, waarmee hij zijn tien jarig artistenjubileum viert. Met deze show introduceert hij een voor Nederlapd nog nieuwe theater- vorm op een zo aantrekkelijke wijze, dat men er graag de naar het oude beproefde recept opgediende cabaret programma's om vergeet. Het is al leen twijfelachtig of de Nederlandse cabaretwereld naast Toon nog wel zoveel andere krachten telt, die in staat zijn om het alléén klaar te spe len hun publiek werkelijk een gehele avond te boeien. Toon Hermans verstaat in ieder ge val deze kunst uitstekend en heeft de mogelijkheden van een éénmansshow ook volledig uitgebuit. Niet om zijn eigen persoon in het „spotlight" te doen triomferen, want hij blijft de wat bescheiden, wel blijmoedige, soms kwajongensachtige artist, die op een fijngeestige en beschaafde ma nier zijn publiek de levenssspiegel voorhoudt. Het gehele programma ademt zijn eigen, persoonlijke stijl, waarmee hij zo volkomen breekt met de traditionele kleinkunst en waar aan hy ongetwijfeld juist ook zijn grote nooulariteit heeft te danken. Behalve met zijn oerkomische praatjes en liedjes excelleert Toon ook met zijn mimiek. Hij weet met een enkele beweging op vaak rake wijze de figuren uit te beelden, die hij ten tonele voert. Er was een uitstekend décor, ter wijl het trio Govert van Oest Cniano), Robby Pauwels (guitaar) en Hans van Rossem (bas) voortreffe lijk begeleidde. Ben avond vol ge zonde humor, die werkt als een ver frissend had! RAAD BIGGEKERKE. Raad gaf opdracht voor ontwerp uitbreidingsplan Critiek op wegentoezicht De gemeenteraad van Biggekerlce kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemeester L. J. Dregmans. Onder de ingekomen stukken bevond zich een koninklijk besluit, waarbij beslist werd op hét beroepschrift te gen de financiering van de school voor christelijk volksonderwijs. In dertijd werd dit beroep door de raad ingesteld en thans afgewezen. Aan het architectenbureau irs. Rot huizen en 't Hooft te Middelburg werd opdracht gegeven tot het ont werpen van 'n uitbreidingsplan voor de kom van de gemeente en voor het buurtschap „Groot-Valkenisse", dit in verband met de vaststelling van liet Streekplan Walcheren. Dit geldt voor de gehele duinstrook, zoals deze op het streekplan staat aangegeven voor landhuisjes en eventueel voor kampeerterrein. Tot leden van het burgelijk arm bestuur werden herbenoemd de heren J. Moens en W. Verschiere. Aan het Nationaal Rheumafonds zal een éénmalige subsidie worden verstrekt van één cent per inwoner. De begroting van het burgerlijk armbestuur werd goedgekeurd met een subsidie van de gemeente van f 5555. De gemeentebegroting voor het dienstjaar 1956 werd in behan deling genomen. In deze begroting was m tegenstelling met vorige ja ren een bedrag, groot f 3000, vast gesteld voor het betalen van pre mies voor woningverbetering. De voorzitter deelde voorts mede, dat de subsidie voor de muziekver eniging is verhoogd van f 50 tot De begroting bedraagt f 111.116.32 aan inkomsten en uitgaven (gewo ne dienst), met een post van onvoor ziene uitgaven van f 29,74. De ka- «JfnnlAïnnrf QOn inl/nmctATl Terneuzen Rondvraag Terneuzense gemeenteraadsvergadering Tijdens de rondvraag van de vo rige week gehouden Terneuzense raadszitting werd, nadat tevoren reeds drs. M. H. Camps (R.K.) daarop de aandacht had gevestigd en verbetering van de bestaande toestand had gepleit, door ver scheidene raadsleden gewezen op de klachten welke te Sluiskil bestaan ten aanzien van de rijkswaterlei ding aldaar. Niet alleen klagen de omwonenden over de stank die deze waterleiding verspreidt doch even eens over de schade die zij veroor zaakt, doordat het schilderwerk van de woningen wordt aangetast. Het bleek echter, dat't gemeentebestuur in deze weinig kan doen, daar dit 'n waterstaatsaangelegenheid betreft. Wel echter werd de suggestie ge daan, dat de benadeelden zelf een actie tot schadevergoeding begin nen bij de verantwoordelijke in stantie, de rijkswaterstaat. Het col lege blijft echter eveneens steeds aandacht deze zaak besteden. Verder vestigde onder meer de heer N. Dieleman (P.v.d.A.) er de aandacht op, dat thans, na vele jaren, weer houtboten de haven van Terneuzen aandoen. Voor grotere schepen zijn echter de kranen on voldoende en hij vroeg het colle ge eens te meer te willen aandrin gen bij de betreffende instanties op het plaatsen van geschikte kranen bij het Zuiderdok. De raad verleende verder eervol ontslag wegens vertrek uit de ge meente aan de heer A. Verbeek als onderwijzer aan de Zuïdlandschool en als lid van de commissie tot we- IS aVSKooTaTs 'gerente- neesheer en wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aan de heer J. Lourens als gemeen- Biggekerke P. J. Wismeyer nam afscheid van christelijke school Vorige week werd in de school van het Clir. volksonderwijs te Big- gekerke afscheid genomen van de heer P. J. Wismeijer wegens diens vertrek naar 's Hertogenbosch. Na opening door de voorzitter," de heer P. Wijlchuijsen, vertoonde de heer Wismeijer een film in het kader van de Verkeersactie. Na de pauze werd het woord gevoerd door de heer Wïjkhuijs namens liet- schoolbestuur. Hij was dankbaar voor hetgeen de heer Wismeijer voor de school heeft gedaan. Namens liet bestuur en het personeel werd hem een luchtfoto van Biggekerke aangeboden. Burgemeester J. L. Dregmans, die met de wethouders vertegenwoor digd was, betreurde dat de heer Wis meijer nu reeds naar elders vertrok. De burgemeester bedankte hem ook namens het Rode Kruis van Koude- kerke en'Biggekerke, waar de heer Wismeijer zitting in had. Namens 't Groene Kruis dankte de burgemees ter mevrouw Wismeyer voor de wijze waarop zij de belangen in het bestuur behartigd had. Mejuffrouw Klaasse. onderwijzeres, dankte namens 't personeel de heer Wismeijer voor de prettige samenwer king gedurende zijn verblijf van drie jaar inBiggekerke. De heer Prins voerde het woord namens het perso neel van de school voor Geref. onder- wijs en sprak tevens zijn dank voor de samenwerking als collega's. Ds. A. D. H. Roscam Abbing sprak een cJa"bwoord namens de Herv.. Ge meente waar de heer Wismeijer orga nist is geweest en tevens leider van de jeugdkerk. Tenslotte dankte de heer Wismeijer allen voor de hartelijke woorden. Hij meende op de tijd, dat hij in Biggeker ke had gewerkt, met genoegen te rug te kunnen zien. Collecte. De collecte voor het P.I.T. bracht te Sint Laurens f 48.19 op. Marklb^-'^Hten EIERVE1LING MIDDELBURG. 29 October. Minimum eierprys pluimveehandelaren t 2.76 per log. Middelburg Kadervergadering C.N.V. Het Christelijk Nationaal Vakver- bon hield Zaterdagmiddag in het Schuttershof te Middelburg een ka dervergadering voor de Christelijke Besturenbonden op Walcheren. Deze bijeenkomst stond onder leiding van dé heer P. Meliefste, voorzitter van de Christelijke Besturenbond te Mid delburg. Als spreker trad op de heer J. Roolvink, bestuurder van het C.N.V. te Utrecht. Breedvoerig behandelde de heer Roolvink de loon, en prijspolitiek en zette het standpunt van het C.N.V. over de vrijere loonvorming uiteen. Spreker wees er op, dat sinds een jaar het indexcijfer voor het eerst se dert 1945 niet gestegen is, dank zij de politiek van de minister van eco nomische zaken en zijn strijd tegen de kartels. Dit streven verdient de volle steun der vakbeweging. Het C.N.V. kant zich tegen een al gehele loonronde, doch ijvert voor een bedrijfstaksgewijze vrijere loonvor ming. in tegenstelling met het N.V.V. Spreker was er van overtuigd, dat met een vrijere loonvorming de werk nemers veel meer gebaat zullen zijn. Verder heeft het C.N.V. een com missie ingesteld om de regeling der kinderbijslag in studie te nemen. Als grondslag gaat het Vakverbond er van uit. dat het loon van een gezin met 2 kinderen zodanig moet zijn, dat de kinderbijslag behoort te vervallen en deze pas bij het derde kind moet beginnen. Op deze rede volgde nog een druk ke gedachtenwisseling, waarna de goed bezochte vergadering door de heet Roolvink met gebed werd beslo ten. Toneelavond voor C.O.A.K. Uitgaande van de Dienst Welzijns zorg Leger werd dezer dagen in het Middelburgse Schuttershof een to neelvoorstelling gegeven voor de mili tairen van de C.O.A.K. door het Am sterdamse gezelschap „Jan Nooij". De R.A.O.-officier, tweede luitenant Van Raay, sprak bij de aanvang van de avond een openingswoord, waarin hij speciaal majoor Potteboom, com mandant der le C.O.A.K. en me vrouw Potteboom welkom heette. Het stuk „Er komt een vriend van avond" van Jacques Companeez en Ivan Noë, speelt in Frankrijk tijdens de bezetting. In een zenuwinrichting bevinden zich behalve werkelijke zie ken ook pseudo-patiënten, leden der Maquis. Vanuit dit instituut, dat een verzetsbolwerk is. leidt commandant rokkenen. Gérard de operaties, die de Duitsers op hun terugtocht schade moeten be- De titel van dit spel is gebaseerd op het code-bericht van radio Londen, dat de „grote actie" inleidt. Hoewel het stuk dus op een zeer serieus the ma is gebouwd, wisten de uitvoeren den de patiënten op zodanige wijze in komische situaties te betrekken, dat de humor toch een grote plaats kreeg toebedeeld. De regie was in ~oede handen bij Alex Faassen Sr. „Jan Nooij bracht het stuk in een alleszins aanvaardbare vertolking, waarin geen der leden uit de toon viel. Vereniging Dipconessenarbeid De buitengewone ledenvergadering der Vereniging voor Diaconessen- Arbeid in Middelburg, die dezer da gen werd gehouden, heeft met alge mene stemmen een voorstel van het bestuur aangenomen tot verhoging der contributie per 1 Januari 1956 van f 5 tot f 6. Een en ander is ge schied in nauw overleg met de afde ling'' Middelburg van „Het Groene Kruis", die eveneens tot contributie verhoging tot f 6 per 1 Januari 1956 is overgegaan. Notarieel examen De heer C. Reijnierse uit Middel burg slaagde voor het laatste deel van het examen candidaat-notaris. Vlissingen Tentoonstelling van kunstnijverheid In de kunstzaal „Bikker" aan de Badhuisstraat te Vlissingen is gedu rende drie weken een kunstnijver- heidstentoonsteiling te bezichtigen van handweef- en geverfde japonstof- fen, pottery, beeldhouwwerken, sie raden, natuurcomposities en hout- plastieken. De expositie werd Zater dagmiddag geopend door dè echtge note van de "Vlissingse burgemeester, mevrouw M. Kolff-Kruisinga. Zij sprak er haar verheuging over uit, dat het hier ditmaal een expositie van kunstnijverheidswerken betreft, die voor elk wat wils biedt. Men be hoeft geen verstand van kunst te heb ben om van hetgeen er te zien is te kunnen genieten. Mevrouw Kolff prees de aangename wijze, waarop de tentoonstelling is ingericht en hoop te, dat de expositie veel belangstel ling zal trekken. Tijdens en kort na de opening was de belangstelling reeds groot. De zaal kon de velen die gekomen waren nauwelijks bevatten. De tentoonstelling biedt inderdaad elk wat wils. Op vallend vooral zijn de natuurcomposities van de heer J. H. Bakker uit Vlissingen. Met grilli ge stukken hout, gevonden op strand of in bos. stelde deze kunstenaar en kele mooie werkstukjes samen. Beeld houwwerk is er te bezichtigen van de Vlissingse kunstenares mevrouw Lies- beth Messer-Hepbroek. Mevrouw Margot Steinmetz-Vink uit Amers foort drapeerde handgeweven stoffen en mejuffrouw Hille Birnie zorgde voor een aantrekkelijke collectie aar dewerk. Gouden en zilveren sieraden en bijzondere stenen werden ge toond door mejuffrouw Nel van der Chijs en de heer Richters uit Lage Vuursche zorgde voor de aanwezig heid van enkele verfijnde werkjes in houtplastiek. Al met al een expositie die de aan dacht waard is. f 240.975,40 en aan uitgaven een be drag van f 250.075,48. Een kinderbijslagverordcning voor het gemeentepersoneel werd vastge steld. Het getal opcenten op de hoofdsom op de grondbelasting werd verlaagd, zowel voor gebouwd als ongebouwd; deze zyn nu resp. 30 procent en 60 procent. Besloten werd tot wijziging van de bouwverorde ning met betrekking tot de bouw van schuilplaatsen. Omdat de klokketoren momenteel achter de stellingen verborgen is in verband met de restauratie, werd aan B. en W. voorgesteld tijdens de restauratie een electrische klok aan het gemeentehuis te bevestigen. Deze klok kan dan na de restauratie in het gemeentehuis geplaatst worden. De heer P. Polderman merkte op, dat het toezicht op de wegen de laat ste tijd nogal verscherpt is. Men heeft nu niet alleen met politie-toe- zicht te maken, maar ook van het Wegschap wordt er toezicht uitge oefend op de wegen. Hij meende hier over klachten gehoord te hebben. De voorzitter meende dat er meer dis cipline en strengheid betracht moet worden om de wegen in een zo goed mogelijke staat van onderhoud te houden. De heer Polderman meende echter, dat er wel wat soepelheid be tracht kan worden wat betreft het toezicht. Nieuwvliet Raad komt bijeen Dinsdagavond om zeven uur komt de gemeenteraad van Nieuwvliet in openbare vergadering bijeen. Tijdens deze vergadering zal de gemeentebe groting 1956 worden aangeboden. Verder vermeldt de agenda een wij ziging van de legesverordening, de bouwverordening en de verordening op de heffing van opcenten op de grondbe lasting. Verder een voorstel van B. en W. tot overname van de Cadzandseweg in beheer en onderhoud yan de pro vincie Zeeland, alsmede een voorstel tot toekenning van kolentoeslag aan ouden van dagen. Burgerlijke Stand. TERNEUZEN. Bevallen: A. Z. de BlockVan Vlaende ren, z.; C. H. van der BentWillemsen, z.; F. ScheeleMeeusen, z.; A. N. Schuren— Verbist, d.; J. F. van der MarkKoiijn, d. Ondertrouwd: P. C. J. Aoke, 29 j. en L. L. van der Velden, 28 j. Getrouwd: G. A. M. van Loo, 21 j. en J. L. van Kouteren23 j.; C. van Liere. 26 j. en N. Klaassen, 21 j. Overleden: L. W. van Luik, 50 j.. e. v. A. van Aken; J. Wiedes, 79 j., gen. gew. met C. N. van de Velde; C. Wiihelm, 52 j., e. v. J. Verhelst; J. Kusters, 69 j.; C. den E-xter, 84 j., e. v. S. Remijnsen; A. A. Klein, 72 j., wed. van E. M. S. Cuyle. HOOG EN LAAG WATER 1 November Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierïkzee Wemelding-e U.+N.A.P 2.04 2.41 2.34 3.21 3.45 3.57 2.55 2.65 1.74 2.00 U.+N.A.P 14.18 .2.39 14.49 15.35 16.00 16.13 2.53 2.58 1.65 1.92 U.N AF. 8.26 2.00 8.59 2.12 9.35 2.30 8.59 1.46 9.23 1.73 U—N.A.P. 20.57 2.15 21.30 22.04 21.24 21.44 2.27 2.45 1.63 1.92 te-tuinman. Tot lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim voor de kom werd benoemd de heer F. Clem- minck. Tot leden van de woonruim tecommissie voor de kom werden benoemd de lieren B. Burger. B. van den Bos, J. M. Fraanje, D. M. Öllebek en H. J. Rijnberg en voor Sluiskil de heren H. A. Brakman, Dourleijn, F. Jurriens, D. M. Öl lebek en H. J. Rijnberg. Een voorstel tot wijziging van de verordening opcenten grondbelas ting werd z.h.s. aangenomen, even als een voorstel tot het verhogen van het bedrag per leerling inge volge art. 55 bis van de l.o.-wet 1920. Na enige discussie werd verder nog besloten, een bijdrage van f 300.te verlenen voor een toneel voorstelling voor de schoolgaande jeugd. De Z.V.U. zal echter worden gevraagd zelf voor een deel bij te dragen in de kosten van deze voor stelling. Een bijdrage ten behoeve van de handboogmaatschappij „De Herleving" te Sluiskil werd even eens goedgekeurd, met echter de stem van de heer F. Dieleman (S. G-P.) tegen. Tenslotte werd nog de gemeente begroting over het dienstjaar 1956 aangeboden. Benoeming Benoemd tot vicaris aan de Hervormde gemeente te Terneuzen. candidaat J. Lal- leman te Vlaardingen. Variétévoorstellingen Voor de leden van het Terneuzense spaarfonds S.M.A.B. werd vorige week als opening van het wintersei zoen een drietal variétévoorstellingen gegeven, waarvoor veel belangstel ling bestond. Zowel Carla met haar sprekende pop ais de jongleurs Gery ana Marion en* de accordeonvirtuozen, de drie Jacksons oogstten daarbij veel succes, terwijl ook de illusionist-kunstschut- ter-telepaath Eddy Schuyer en de Dutch Rolling Stars met hun rol- schaatsenshow, op een bijzonder ge slaagd optreden kunnen terugzien. De conference en de muzikale omlijs ting bleken respectievelijk by Marius Mac Phail en Koos Vermeulen in goe de handen, zodat van een alleszins geslaagde inzet kan worden gespro ken De avonden werden geopend door de voorzitter van het S.M.A.B., de heer F. van Doeselaar. Tijdens de pauzes werden verlotingen gehouden ten bate var do kinderreizen. Oostburg Geen subsidie toegekend In het raadsverslag van Oostburg in de P.Z.C. van Vrijdag, werd ver meld, dat de subsidieverzoeken van de Koninklijke Bond „Pro Rege' „Interdiocesane Stichting Kath. Be roepskeuze Voorlichting" en de com missie voor de „Hygiëne van liet Kind" werden goedgekeurd. Dit be rust echter op een misverstand. Deze voorstellen werden niet door de raad aangenomen, 26. „Ze zitten nóg een gaat je te boren in de KraakI" piepte de Maat bezorgd te gen Kappie. „Ik-kik wil niet meer varen op een gaatjes schip! S-stel je voor, dat on ze sleepboot met propeller en ski's en gaatjes en al onder m'n voeten wegzinkt! Ik wil er af! Ik denk, dat hier alleen ellende van komt!" „Zever niet zol" riep Kappie zenuwachtig. „De stuurman m&g niet denken! Hier denkt de gezagvoerder en dat ben ik! En daarom. Maar verder kwam hij niet, want op dat momen: voer er een hevige trilling door de Kraak; een zware goif overspoelde het dek en de sleepboot begon zich me! enorme snelheid voort te be wegen. „Alle sakkers-nog-an-toe!" brieste Kappie. „Daar star ten ze het schip, zonder dat ik het sein daarvoor geef! Waar is de Meester? Waar is die aardappel van een KnordusV. Zijn geroep drong echter niet door lot de Meester en de geleerde, die zich in de machinekamer bevon- Relranchement Dankdienst in de Ned. Herv. kerk te Retranehement Met een plechtige dankdienst, die geleld werd door ds. J. B. van Bork, is Vrijdagavond do restauratie van de Nederlands Hervormde Kerk la Retranehement afgesloten. „Het is geen ingebruikneming, omdat onze voorouders hier reeds God hebben gezocht en velen van hen op deze plaats zyn begraven. Het enige wat wy gedaan hebben is de kerk probe ren te behouden voor ons én onze kinderen" aldus ds. Bork in zijn pre diking, waarvoor hij als tekst had ge kozen I Koningen 8:28 en 29. De kerk, die in 1944 door granaat- vuur zwaar werd beschadigd, werd in 1951 aan de buitenkant opgeknapt en dit jaar, dank zij de samenwerking tussen de Rijksdienst voor „Monu mentenzorg en de Ned. Herv. ge meente, geheel gerestaureerd. Een nieuwe verlichting en een verwar ming werdemaangelegd. Tijdens de dienst kregen vele spre kers de gelegenheid om hun dank tot uitdrukking te brengen en de ge meente te feliciteren. De heer H. A. den Hamer dankte als president-kerk voogd de bouw- en restauratiecom- missïe van de Ned. Herv. Kerk en Monumentenzorg voor het werk, dat zij hadden gedaan en hij sprak woor den van waardering tot het gemeente bestuur en de aannemer. De heer J. A. Hennekeij vertelde van de moei lijkheden. die de kerk van Retranehe ment in de loop der eeuwen had mee gemaakt. voordat de houten barak van 350 jaar geleden geworden was tot de kerk van nu. Hy dankte voor al ds. Van Bork voor de energieke manier, waarop deze zijn schouders onder het karwei van de restauratie had gezet. Ds. L. S. Blom, praeses van de ring Sluis, wenste de gemeen te geluk namens de zustergemeenten Aardenburg en St. Kruis, namens het bestuur van de Prov. Ver. van Vrij zinnige Hei-v. Gemeenten en als Zeeuws vertegenwoordiger van de P. C.V.H. en hij hoopte, dat Retranehe ment zou uitgroeien tot een bloeien de gemeente. Verder voerden nog het woord ds. L. P. W. Groenveld; ds. J. van de Graaff namens de Classis en de Regionale Commissie Zuid de heer J. Moll namens de Algemene Kerk- voogdijraad en de Ver. van Kerkvoog dijen en de heer J. J- de Bruijne na mens de Vrije Evangelische Gemeen te. De heer J. A. Leenhouts, burge meester van Retranehement, sloot de rij van sprekers. Namens het gemeen tebestuur wenste hij kerkvoogdij, kerkeraad en gemeente succes met het bereikte resultaat. Hij was trots op zyn gemeente, die de kracht had gehad om de restauratie door te voe- ren. De heer E. A. Canneman, de archi tect van de Rijksdienst .voor de Mo numentenzorg, die de leiding van de restauratie heeft gehad, kon door een plotselinge ziekte niet aanwezig zijn. „Voetbaltoto" bij „Middelburg" De voetbalvereniging „Middelburg" zal, evenals reeds een groot aantal andere verenigingen in ons land, een voetbalpool krijgen. De contactcom missie is met de plannen voor deze „toto" al ver gevorderd, zo meldt het clubblad. Men is er van verzekerd, dat de animo van het publiek zeer groot zal zijn. De inzet zal vrij laag zijn, zo ligt in het voornemen van de commissie. Bij redelijke deelneming wordt voor goéde prijzen ingestaan. Het geheel zal uiteraard geschieden onder naleving van de hierop van toepassing zynde voorschriften. Deze .toto" zal de eerste in Zeeland zijn. „Middelburg" gaat jubileren De Middelburgse Voetbal- en Ath- lctiek Vereniging „Middelburg" zal volgend jaar haar 40-jarig be staan vieren. Men is niet van plan dit lustrum onopgemerkt voorbij te laten gaan. Ter viering van dit feest worden thans dan ook plannen gesmeed. Daartoe is een feestcom missie in het leven geroepen, die onder voorzitterschap staat van de heer B. Gundelach. Het ligt in de bedoeling deze lustrumviering tot een evenement van formaat te ma ken, zo wordt in het clubblad van de vereniging bericht. ZeelandiaNw.-Borgvliet 3—1 De groen-zwarte Zeelandianen heb ben een ruim verdiende overwinning op Nieuw-Borgvliet weten te beha len. Door snelle aanvallen werd de Brabantse verdediging uit elkaar ge rukt, maar toch was het Borgvliet dat de leiding kon nemen. Bij een mislukt schot caramboleerde de bal via een der Zeelandia-verdedigers in het doel. Deze reeds na 10 minuten verkregen achterstand deprimeerde de Zeelandianen geenszins en na ruim 20 minuten kwam de beloning voor 't betere spel. Peperzak plaats te de Borgvliet-doelman met een boogbal voor een onoplosbaar pro bleem (11). De gelegenheid om nog voor de rust dc leiding te nemen was er zeker, smaar de vele kansen gin gen door slecht schieten teloor. Na de thee lag binnen de minuut nummer 2 in het Brabantse doel (2 1)Een handige combinatie van het binnentrio der hoofdstedelingen werd door Van Iren met een goed doelpunt besloten. Op beheerste wijze slaagde dezelfde speler erin nummer drie te scoren. (31). De kansen op een grotere overwinning waren er ze ker, maar de afwerking was daartoe juist iets te slordig. Een Borgvliet- offensief vermocht geen succes op te leveren en met een 31 zege voor Zeelandia werden de kleedkamers op gezocht. den. Daai nadoen - ze de inacmne aangezet, om te' kijken of de propeller wel zou werken. En die werkte I De Kraak schoot over het water, op- getiia a.oi de sKï'i. iet wijl tiet regelmatige gezoem van de enorme schroef door de lucht klonk. De goede sleepboot was nu eindelijk ook gestart.... KFWk.M!FUWS NED. HERV. KERK Tot president-kerkvoogd van de Ned. Herv. kerk te Kapelle werd ge kozen de heer A. J. van Liere. GEREF. KERK Drs. O. Jager te Vrouwenpolder heeft het beroep naar de Geref. Kerk te Veen- dam niet aangenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7