Koninklijk Paar bezoekt het binnenland van Suriname JIMMY BROWN als politie-chef JJoor modieuze SWAGGERS en JAPONNEN STREEKCONFERENTIE VAN N.U.S.O. IN MIDDELBURG HOGERE STRAFFEN BEPLEIT VOOR VERKEERSMISDRIJVEN Pijnlijke voeten? Th. Timmerman MAANDAG 31 OCTOBER 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 DAGTOCHT VAN ACHTTIEN UUR Fantastische reis in corjalen (Telefonisch uit Paramaribo van onze speciale verslaggever) Een dagtocht van achttien uur in een tropisch klimaat li{kt zeker te veekvan het goede. Maar het Koninklijk paar en zijn gevolg zal deze afwisselende en boeiende reis naar het binnenland van Suriname op Zaterdag in goede herinnering houden. Van de Koningin werd veel gevraagd. Zij werd binnen geleid in ui terst vreemde levenskringen, maar zi| wist zich met nimmer versagende moed en hartelijke gezindheid aan haar taak te geven- Dit onderdeel van het statiebezoek aan de West werd daardoor werkelijk tot een his torische belevenis. Om zeven uur des morgens was de Koninklijke stoet al op pad. Ge lukkig schreef het protocol deze dag geen officiële kledij voor. Ook Prins Bernhard en minister Kernkamp zagen er zeer sportief uit en het geheel kreeg het voorkomen van een informele en genoegelijke explora tie van een door verreweg de meesten onbetreden gebied. Binnen het uur was de autotocht naar het vliegveld Zanderij volbracht. Ogenblikkelijk werd overgestapt in de motorrijtuigen, die enige malen per week de verbinding onderhouden met Kabel, 120 km ten Zuiden van Paramaribo gelegen. Wekte in het begin de savannengordel nog herin neringen aan de Veluwe op, al spoe dig naderde de zoom van het oer woud. Bij de politiepost Kwakoegron werd even uitgestapt en kon het eerste contact met de plaatselijke bevolking tot stand worden gebracht. Ruime aandacht besteedde Koningin Juliana aan het naar haar genoemde hospitaal van de Evangelische broe dergemeenschap te Kabel, een voor treffelijke inrichting, waar op veler lei wijzen de talrijke ziekten van het bosland bestreden worden. Bij Kabel-Noord, waar de brede en prachtige Surinamerivier werd be reikt, schakelde het vrij grote gezel schap plotseling van het moderne op het zeer primitieve vervoermid del over. Honderden inlanders, meest Djoeka's of bosnegers hadden zich hier samen gegroept en de Koningin liet zich de kapiteins (burgemees ters) die alle in blauw uniform wa ren gestoken, met de vereiste plicht plegingen voorstellen. In corjalen De inscheping in de corjalen had onder de levendigste belangstelling van oud en jong plaats. Koningin en prins namen plaats in rieten stoelen onder een baldakijn van palmblade ren. Het gevolg werd in het tweede bootje ook door een afdak beschut, al de anderen kregen een houten bankje in een open kano. Het was iedereen wonderlijk te moede, die deze tocht meemaakte. De zwzfrte roeiers namen de soela's of stroomversnellingen met grote kundigheid; op één plaats slechts lieeft de Koningin de corjaal moeten verlaten en de weg door het bos ge nomen. Inderdaad was deze water val niet zonder enig gevaar en zeker niet&zonder sensatie. Hoezeer prins Bernhard de spor tieve prestaties van zijn zwarte roeiers wist te waarderen, bleek na derhand uit het hartelijk afscheid en uit de oranjelinten, waarmee hij hun vereerde. De corjaaltocht van Kabel-Noord langs Berg en Dal werd onderbro ken door een drietal bezoeken aan onderscheidene nederzettingen. Kad- joe, 'n dorp van heidense bosnegers, zindelijk en opvallend door eigen stijl en karakter, werd bezichtigd terwijl de zon het heetst op de hoof den brandde. Men zag dansen van het primitiefste genre en de kapitein van het dorp werd door de Koningin onderscheiden. Geschenken Geheel verschillend was de ont vangst in liet negerdorp Koffiekamp, een zendingspost van de broederge meente, waar het meer geciviliseer de stadium kennelijk reeds bereikt was. Onder christelijke liederen en klokgelui werd het koninklijk paar door de gehele bevolking naar de ver gaderzaal begeleid, waar op plechti ge wijze allerlei goede woorden werden gesproken en veel geschen ken producten van de handwerk nijverheid der bosnegers werden overhandigd. Dat het koninklijk paar veel be langstelling toonde voor het zoge naamde Brotolcondo-project, het grootse plan voor een stuwdam, spreekt vanzelf. De tijd ging echter sneller dan ooit en zo was het reeds vrijwel donker, toen de vorstelijke corjaal in Berg en Dal aankwam. De negerbevolking had achter de landingssteiger met electrisch licht een feestversiering geïmproviseerd en vermaakte zich (n de wachtenstijd uitbundig en ongegeneerd volgens eigen stijl en zede. Zeer spontaan werden Koningin en prins ontvangen, gehuldigd, toegezongen en met ge schenken overladen. Er was weinig tijd overgebleven. De Koningin dank te zeer hartelijk en stapte toen op een motorjacht over. Van Berg en Dal naar Paranan was bijna vijf uur varens en toen wachtte nog een autotocht van bijna een uur naar Paramaribo. De nach telijke vaart over de Surinamerivier met de volle maan hoog aan de he mel en het oerwoud vol van myste rieuze geluiden, was van een ver stillende en gedroomde schoonheid. Geen, die niet onder de indruk kwam van deze machtige natuur van Suri name, die wel zeer sterk moet inwer ken op de zo gevarieerde bevolking. Wat wij Zondagmiddag op het on vergetelijk mooie gouvernements plein te Paramaribo te zien hebben gekregen, overtreft alles, wat tot dusver op het programma heeft ge staan. Het was een zó kleurig, zó ge varieerd en zó hartelnk volksfeest als elders in het Nederlandse rijk nauwelijks mogelijk zou zijn. In een lange, schier eindeloze op tocht trokken de vele bevolkings groepen, die Suriname telt, voorbij aan het Koninklijk paar, dat onder de grote luifel van het gouverneurs- palels was gezeten. Nu eens plech tig en statig, dan weer uitgelaten vrolijk. De indianen, alB oudste bewoners des lands, gingen voorop; men de Nederlandse kolonisten hun afstammelingen, daarna de bos landcreolen en zo ging het maar door, iedere groep in eigen klederdracht, met eigen symbolen en muziekinstru menten, sommigen in dans-rhythme, anderen in waardige pas. Een eindeloze stoet was het, die zich op het grasveld opstelde, rustig in het begin en afwachtend, maar steeds onrustiger, toen eerst de Ko ningin en de prins op het balcon van het paleis het geheel in ogenschouw namen rondom stonden -tiendui zenden mensen, maar de orde bleef volkomen bewaard en daarna zich op het veld begaven om met iedere groep een bijzonder contact op te nemen. De indianen waren al begon nen te dansen en toen d& kleine le nige boslandcreolen eenmaal hun tam-tam hadden ingezet, kwam daar geen einde aan. Bg iedere groep haast moest het Koninklijk gezelschap zich losscheu ren. Kleine zwarte jongetjes doken tussen de Koningin en Prins door en plotseling was iedereen van iedereen familie geworden. Dit betekende, dat de Chinese meisjes in haar schoonste zijden gewaden hun raadselachtige glimlach en oogopslag verloren en dat de Hindoestanen hun stille sta tigheid plotseling kwijt raakten. Wie ongeduldig werden, dat waren de Ko tomissies, een wonderlijke vrouwen groep aan welke niemand een bijzon der Koninklijk privilege zou misgun nen. Overal waar de Koningin verscheen en met de leiders der volksgroepen zich op vrije en innemende wijze on derhield, werden haar geschenken aangeboden. De padvinders droegen liet een na liet andere voorwerp net paleis binnen. Een corjaal (kano) van het prachtigste houtsnijwerk lag op de vorstin te wachten. Een wonder van volkskunst en een getuigenis van aanhankelijkheid ook, wanneer men de op de zitbank aangebrachte inscriptie las. Er mag wel een apart vrachtschip komen om dit alles naar Soestdijk te vervoeren! MET TWEE INLEIDINGEN Vertegenwoordigers in provinciale jeugdraden wenselijk geacht De Nederlandse Unie van Speeltuin organisaties (N.U.S.O.) hield Zater dagmiddag In de bovenzaal van de Middelburgse Schouwburg een niet drukbezochte, maar geslaagde streekconferentie. Voorzitter van deze bij eenkomst, waarin twee inleidingen te beluisteren vielen, was de heer A. Schellïngs uit Vlissingen. Deze merkte in zijn welkomstwoord op, dat dit de tiende maal is, dat een dergelijke conferentie gehouden wordt. De N.U.S.O. is in de laatste jaren gegroeid, zo deelde spr. verder mee. Zij bvat thans ruim 500 verenigingen, die tezamen 340.000 kinderen in hun werk betrekken. „Dit aantal is meer dan welke jeugdorganisatie ook", zei de heer Schellïngs. „Daarom dienen wij de bestaande of nog te vormen pprovincïale jeugdraden te overtuigen van de noodzaak, dat daarin een afgevaardigde van de N.U.S.O. wórdt opgenomen". De N.U.S.O. heeft in onze provin cie nog veel werk te verrichten ,zo bleek ook uit de toespraak van de heer Schellings. Er zijn o.a. plannen tot stichting van een speeltuin in IJzendiike, Arnemuiden, Burgh, Krabbéndijke en Sas van Gent. De inleidingen van deze conferentie; „Het goede kinderboek" en „Veilig verkeer", noemde spreker ook voor de speeltuinverenigingen belangrijk. De speeltuinorganisaties kunnen met goede boeken namelijk veel bijdragen tot de opvoeding van het kina in net Twee rijders bereikten finish y,Overbeeke-rit" Zaterdagavond werd op Walcheren voor leden vap „De Zeeuwen" en „Scheldegouwen" de jaarlijkse „Over- beeke-rit" gehouden. Voor deze oriënterings- én kaartleesrit over een afstand van 70 km hadden 24 „equi pes" ingeschreven, 12 motorrijders en 12 automobilisten. Het traject voer de over vele binnenwegen in een groot deel van Walcheren. Een en an der leverde vele voetangels en klem men op. Zo bereikten van de 24 deel nemers slechts 2 de werkelijke finish. Achttien rijders belanden op een ver keerd adres en 4 vielen uit. Er kwamen dus slechts 2 équipes voor een prijs in aanmerking. Het waren beiden automobilisten. Win naar werd de heer J. v. d. Kreeke, met 218 strafpunten, tweede de heer A. de Pree, ook uit Middelburg, met 231 strafpunten. Na afloop maakte de voorzitter van de wedstrijdcom- missie, de heer D. Roelse, in het Ne derlands Koffiehuis de uitslag be kend. De prijzen werden echter niet uitgereikt, daar de mogelijkheid be staat, dat protesten worden inge diend. Op de Parijse wlnterbaan heeft de Fransman Roger Gaignard de 200 meter wielrennen met vliegende start in 12,2 sec. gereden. Hiermede vestigde hij een we reldrecord voor amateurs op overdekte banen, Tot nu toe bestond geen wereld record in dit nuimmer. algemeen. Wat het veilig verkeer be treft kunnen zij de kinderen de hel pende hand bieden bij het geven van een verkeersopvoeding. Als eerste hield hierna mej. A. J. Moerkercken van de Meulen, direc trice van het bureau „Boek en Jeugd" een inleiding. Spreekster wees er o.m. op, dat thans in Nederland de eerste kinder boekenweek wordt gehouden, hetgeen z(j van groot belang achtte. In Ame rika werd hiertoe in het verleden het initiatief genomen. Het bleek stimu lerend te werken op het schrijven van kinderboeken. Hierna sprak de heer C. M. Lange- veld, verkeersdeskundige uit Bussum, over „Veilig verkeer".-Voor de speel tuinverenigingen ligt er op dit ge bied een taak. Ook zij kunnen er aan medewerken de kinderen tot goede weggebruikers op te voeden. Spreker, die op tal van scholen in zijn omgeving, verkeersonderrient gèeft, gaf in dit verband vele prac- tische wenken. Hij noemde het ook van groot belang, dat de ouders zelf Ir de verkeersregels thuïsraken om met die kennis hun kinderen weer te verrijken. Sprekend over de mate, waarin de verkeersonveiligheid is toegenomen, zei de heer Langeveld, dat onvoor zichtigheid en egoïsme van de weg gebruikers de voornaamste oorzaken 'zijn van de vele ongelukken. Om de onveiligheid een halt toe te roepen, zal een Ieder zelfdiscipline moeten betrachten. Korporaal door electrische stroom gedood Zondagmiddag is op het stations- emjlacement te Amersfoort de 23- jarige dienstplichtige korporaal J. Middel uit Eindhoven dood aange troffen op een tank, die per trein uit Düren in Duitsland naar Nederland werd vervoerd. Het blijkt, dat de jon geman is overleden, doordat hij door electrische stroom uit de bovenleiding is getroffen toen hij op de tank was geklommen. Het slachtoffer was on gehuwd. Hij diende bij de vijfde bat terij zware tanks. 60. Drie dagen lang gebeurde er niets bijzonders, doch toen werd er weer een flinke inbraak gemeld. Bij een textielzaak op de Kloveniers Burgwal. Een volgens de regels van de kunst opengescheurde brandkast, waaruit dertien duizend gulden was gestolen. In de kast lag een klein briefje waarop dit stond getikt: „En nu is het uw beurt, meneer de grootspreker, die zich hoofdcommissa ris van politie noemt!! Binnen een etma#l hebt U ge zegd!!!" Jimmy liet 2ich alie bijzonderheden van de in braak nauwkeurig beschrijven door inspecteur Willem Wijzer, maar hij bracht geen bezoek aan de textielhandel op de Kloveniers Burgwal. Jimmy had zijn tijd wel voor andere dingen nodig. Hij ll&t de chef van de recherche, inspecteur Van Tienoogen bij zich komen en deze droeg hij op Luie Lowletje op te sporen. „Kijk maar op de be kende adresjes. Het zou me verwonderen als je hem niet in een oogwenk te pakken hebt. Houd 'm echter stevig vast, want hij is gevaarlijker dan Jullie denken". Daar na sprak Jimmy met inspecteur Wijzer. „Neem een over valwagen en zet er zoveel agenten is ais er maar in kunnen. Alle bewoners van het perceel Vondelstraat 319 moeten worden opgepakt, speciaal is 't mij te doen om - de hoofdbewoner, advocaat Van den Tongriem. Denk om de achtefkant. Die kijkt uit op het Vondelpark en het is voor de heren gemakkelijk langs die kant de be nen te nemen". Inspecteur Wijzer salueerde en ver dween. Hij had op dat ogenblik wel een beetje respect voor de Wijziging van de Kieswet Het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp „vierde wijziging van de Kieswetr' is ver schenen en Meruit blijkt-, dat vele le den van oordeel z\jn, dat te zijner tijd een bredere herziening van de Kieswet ter hand genomen dient te worden. Zij legden er de nadruk op, dat zM nog wensen koesterden op het gebied van wettelijke regeling der politieke partijen, al hadden zij dan goedgekeurd het voorstel om de na men der politieke groeperingen op het stembiljet te vermelden. Vele andere leden vroegen of er geen aanleiding bestond, de groepen, waarin de provincies voor de verkie zing van leden der Eerste Kamer worden verenigd, meer in overeen stemming te brengen met de feite lijke grootte van de bevolking der provincies. De huidige indeling be rust immers op totaal verouderde bevolkingscijfers. Vele andere leden waren daarentegen van mening, dat het aantal kiezers, niet de grootte van de bevolking beslissend zal moe ten zijn. Ook volden zij in sterkere mate, dan tot dusver is geschied, mogelijk maken, dat militairen en verpleegden in ziekenhuizen ter plaatse hun stem uitbrengen, zo no dig in de inrichting, waar zij verblij ven. De Vrydag als stemmingsdag, ln- plaats van de Woensdag, vonden vele leden niet aanvaardbaar aangezien dit o.a. grote moeilijkheden met zich zou brengen in verband met het pu bliceren van de uitslagen door de dagbladen. Christelijke vakbeweging in West-Duitsland Een groep Christelijke vakvereni gingsmensen heeft gebroken met de machtige algemene West-Duitse vak verbond en Zondag in Essen een Christelijke vakbeweging opgericht. KL» uit de AETHER DINSDAG 1 NOVEMBER. HILVERSUM L 402 m. 746 kc/s, 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 8.00 Nnw. en weerberichten, 8.15 Plechtige Hoogmis. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voordracht met muziek. 10.40 Koorconcert. 11.05 Or gelconcert. 11.30 Voor de zieken. 12.00 An gelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuln- bouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Gram. 14.00 Voor de kinderen. 14.30 Kamerorkest en solist. 15.30 „Heiligenverering", 'caus. 15.50 Gram, 16.15 Sport. 16.30 Vespers. 11.15 Voor de jeugd. 17.35 Gram. 17.46 Regeringsuitzen- ding: Nederland en de wereld: „Het Ne derlands onderwijs en de migratie", door Drs. J. van Campen. 18.00 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Utrechts Sted. ork., koor en solist. (21.4022.10 Voordracht). 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gr. met toelichting. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO, AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.16 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening, AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.16 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Sopr. en piano. 11.30 Orgel spel. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededei'lngen. 12.35 Promenade orkest en solist, 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of gram. 13.20 Promenade-ork. en solist. 13.55 Beursberichten. 14,00 Gr. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Cello en plano. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de jeugd. 16.45 Gram. 18.55 „Paris vous parle". 19.00 Voor dc kleuters. 19.05 Gevar. programma. 10.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Act. 20.15 Gevar. programma. 22.10 „Palie- donië", hoorspel. 22.25 Pianorecital. 22.50 Kon, bezoek aan Suriname. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 Conf. Grote Vier te Genève. 23.15 Act. of gram. 23.30— 24.00 Gram. VERKEERSVEILIGHEID IN HET GEDING Vragen aan de minister van justitie de justitiebegroting: zouden vele Ka merleden de suggestie aan de hand willen doen om aan het tweede boek van het Wetboek van Strafrecht, dat regelingen bevat ten aanzien van tal van speciale delicten, een titel toe te voegen betreffende verfeeersmlsdry- ven. Hierin zouden dan o.a. kunnen wor den opgenomen de misdrijven, welke thans zijn omschreven in de wegen verkeerswet. maar daaraan zou een aantal andere verkeersmisdrijven kunnen worden toegevoegd. Deze le den dachten hierbq o.a. aan een spe ciale bestraffing van het z.g. joy riding. Het zou ook de mogelijkheid openen om, door deze delicten deel te doen uitmaken van het gecodifi ceerde strafrecht, de bedreigde straf fen belangrijk te verhogen. Deze le den hadden n.l. de indruk, dat de ma ximaal opgelegde straffen yoor ver keersdelicten niet meer correspon deren met het reële gevaar en ook niet met het heersende rechtsgevoel. Zaak-Anneke Beekman In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de Justitie-begro ting werd de minister gevraagd of te gen de commissaris van politie in Hil versum, die, naar Kamerleden meen den te weten, niet voldoende mede werking heeft verleend bij de opspo ring van Anneke Beekman, geen maat regelen genomen dienen te worden. Ook vroegen tal van leden of de po litie te Maastricht wel actief genoeg getracht heeft het bevel tot inhechte nisneming va® een der verdachten in deze zaak, welk bevel door de recht bank bij haar veroordeling is gegeven, te effectueren. Is het waar, dat dit be vel een halve dag is blijven liggen? Automobiliste maakte drie gewonden Drie mensen zijn gewond toen Za terdagmiddag de vijftigjarige Bussum- se automobiliste mevrouw V. met haar auto tegen een winkelpui reed in het centrum van Bussum. Mevrouw V., die binnenkort haar rijvaardigheidscxamen moest doen, raakte uit de bocht toen zij van de Havenstraat de Brinklaan insloeg. Is het juist dat binnenkort de in diening van een wetsontwerp kan worden verwacht, dat de maximum- strafbedreiging tégen dronken auto mobilisten zal verhogen? Andere leden konden zich bij de aan drang om de verkeersmisdrijven over te brengen naar het Wetboek van Strafrecht niet aansluiten. Acht men gevoelen dan kan men deze even goed verhogen in de wegenverkeers wet. Overbrenging naar het Wetboek van Strafrecht zou daarentegen al lerlei moeilijkheden opleveren bij de omschrijving. Een andere mogelijkheid, welke men gaarne onderzocht zou willen zien, betreft de uitsluiting van de verplichting van de verzekeraar tot vergoeding van de eigen schade van hen, die onder de invloed van alcohol rijden. De verzekeringsmaatschap pijen durven, vermoedelijk om con- currentieredenen, deze uitsluiting niet aan. Zou zij echter niet een rem kunnen zjjn op bet rijden door per sonen, die alcohol gebruikt hebben? Constantijn Huygensprijs uitgereikt A. Roland Holst nam prijs voor Vestdijk in ontvangst Op de slotzitting van de conferentie der literaire crltiek in Den Haag werd Zaterdagavond de Constantijn Huy gensprijs 1955 uitgereikt, de meester prijs der Jan Campert-stichting. Deze was dit jaar, gelijk bekend, toegekend aan de auteur Simon Vest dijk, die wegens ziekte niet in staat was de prijs persoonlijk in ontvangst te nemen. De voorzitter van de Jan Campert- stichting, mr. A. Mout, zeide dat onze letterkunde, geen tweede figuur kent, die in betrekkelijk korte tijd zoveel heeft gepresteerd met werk van zo grote verscheidenheid en op zulk een niveau. Hij is in alles een meester. De prijs werd in ontvangst genomen door de dichter A. Roland Holst,. Vervolgens reikte mr. Mout de bij zondere prijzen uit voor net jaar 1955 aan de dames mevrouw A. ter Braak Faber en mevrouw dr. E. Du Perron De Roos, voor het werk dat zij hebben verricht aan het verzamelen van het werk van respectievelijk Menno ter Braak en E. du Perron. Pijnloze behandeling van Ingegroeide nagels Kalknagels Likdoorns Elke morgen van 912 uur. Gedipl. Voetkundige Bellamypark 54, hoek Kerkstraat VLISSINGEN Telefoon 2228 Bus van bóót en trein stopt op het Bellamypark. cc DAME5 Sen HEREN 3SSSSH\ in grote verscheidenheid voorradig Lang en kort in verschillende kleuren en kwaliteit, alles onder volle garantie! Ook Broeken, Laarzen, Handschoenen, Caps en Pijpen in alle modellen en kleur Wl. f. Jeremiasse GOES OOSTWAL tl Ledervvas in a 11 e kleuren KIOKSTRAAT 9 GOES MiftftPisiwr. UMóF-NOORDSTRAA! UH2 zowel in MIDDELBURG als in GOES Diverse prijsklassen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5