Demonstratieve oefening te Tholen slaagde goed DE BEST GEMENGDE HALF ZWARE SHAG PUROL NIEUWE VOORZITTER BENOEMD VAN VISSERIJBESTUUR van tot ERE-TENTOONSTELLING VOOR KUNSTSCHILDER GER JACOBS JViemeijer shag Agenda 2 PROVIN 01 ALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 31 OCTOBER 1955, GROTE BELANGSTELLING Stad daverde Zaterdagmiddag van vier ontploffingen Vier daverende ontploffingen deden Tholen Zaterdagmiddag sidderen op haar grondvesten. Grote vuilgrijze rookwolken joegen op achter de kerk en verduisterden het marktplein, waar de honderden belangstellenden, hoewel voorbereid op deze oefening van de kring Tholen van de B.B., door de harde slagen toch nog even in een lichte paniek geraakten. „Vijandelijke vliegtuigen hebben een bombardementsvlucht op Tholen uitgevoerd", klonk een metalen stem uit de B.B.-luidsprekers. En daar mede begon de oefening „Verwachting" van de Thoolse Bescherming Bur gerbevolking. Een oefening, waarbij het niet zo zeer ging om een snelle hulpverlening, maar om het werk van de B.B. nu eens in alle fasen te demonstreren. Een groot aantal genodigden, on der wie mr. L. A. Kalcebeeke, provin ciaal adviseur van de B.B. in Zee land, drs. A. J. J. v. d. Made, rijksin specteur van de B,B. en verscheidene burgemeesters uit gemeenten op Tho len, bevonden zich 's middags om streeks drie uur in het raadhuis te Tholen, waar de waarnemend burge meester, wethouder A. de Heer hen verwelkomde. Niet alleen om de pa raatheid van de plaatselijke B.B. te tonen, maar in de eerste plaats meer belangstelling kwekën voor het B.B.- werk is het doel van deze oefening, al dus wethouder de Heer. Zijn woorden waren nog maar nauwelijks verklon ken, toen het geluid van de „ontplof fingen" tot in ae raadszaal doordrong waarop de genodigden zich naar het „rampterrein" bij de kerk begaven, om de B.B.-ers aan het werk te zien. In het begin haperde het even, daar de verkenners van het rampter rein geruime tijd later arriveerden/ dan op het tijdschema was vastge steld. Daarna ging het echter snel. Daar een „voltreffer" een huis tot „puinhobp" had gemaakt, moest de blokploeg van Sint Annaland een omweg maken om het terrein te be reiken, waar énkele „gewonden" la gen. Met brancards werden deze ver voerd, waarna zij ter verdere behan deling aan het medisch .team werden overgedragen. Met behulp van een emmerspuit gingen de B.B.-ers een uitgebroken brand te lijf, later met i een slang op de waterleiding, maai* men kon het vuur niet onder contró- le krijgen. Een telefoontje naar het bèrichtencentrum in de brandweerka zerne bracht spoedig assistentie van de brandweer uit Oud Vossemeer. Later arriveerde er ook een mobie le reddingsploeg uit Bergen op Zoom, die op getrainde wijze enkele slacht offers, uitgebeeld door poppen, van de steigers langs de kerk haalden en naar het gewondennest vervoerden. De plaatselijke dienst van de sociale verzorging zorgde voor voedsel-ver- ing aan de hulpverlenenden en jenezing Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt tie winter uit handen en voeten. aan de slachtoffers. Tevens zorgde men voor de registratie van de slachtoffers. Over het verloop van de oefening heerste na afloop tevredenheid. In de openbare lagere school werd erwten soep uitgedeeld, die leerlingen van de huishoudschool hadden klaargemaakt, 's Avonds werd iri het Hof van Hol land voor de deelnemers aan de oefe ning een filmvoorstelling van B.B.- films gegeven, die later voor belang stellenden werd herhaald. C.J.M.V.-jongensleiders vergaderden in Goes Zaterdagmiddag werd in de Prins van Oranje te Goes een vergadering gehouden van C.J.M.V. jongensleiders op de Bevelanden en Tholen. De lei ding van deze vergadering was in handen van de heer L. Everse te Ou- delande. Bjj de bestuursverkiezing werden in de vacatures van de heren J. Stout- jesdijk te Hansweert en D. van Bo ven te Wolfaartsdijk, gekozen de heren J. Godeschalk te Goes en J- Zuyddiik te Wemeldinge. De C.J.M.V. jongenssecretaris, de heer H. Verhaar uit Amsterdam be sprak vervolgens ma. let clubprogram- Waterschapsbenoemingen Bij Koninklijk besluit zijn be noemd in de provincie Zeeland tot 'voorzitter van het waterschap „Dé Valkenissegeul", de heer L. Th. Vo gelaar te Krabbendijke; tot gezwo rene van het waterschap „De Van Citterspolder", de heren W. Nieu- wenhuijze te Borssele en M. Boon man te Nieuwdorp (gemeente 's H. Arendskerke), alsmede met ingang van 1 November1955 tot lid van het bestuur voor de waterkering van de calamiteuze Leendert-Abra- hampolder de heer M. W. van A- renthals te Kats (gemeente Kort- gene). Ir. J. D. Dorst te Goes Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 November a.s. als opvolger van mr. H. van der Beke Callenfels tot Voorzitter, tevens Secretaris-Pen ningmeester van het Bestuur der Vis serijen op de Zeeuwse Stromen aan gewezen, ir. J. D. Dorst te Goes. Met de benoeming van ir. Dorst is de leiding van het Visserijbestuur in handen gelegd van een bekende Zeeuw, die in vele functies op agra risch gebied getoond heeft een orga nisator van formaat te zijn. Hij werd in 1904 te St. Annaland geboren en bezocht de R.H.B.S. te Bergen op Zoom, om vervolgens in Wageningen voor landbouwkundig in genieur te gaan studeren. Na het vol tooien van zijn opleiding, begon ir. Dorst zijn loopbaan in 1928 als ad junct-secretaris van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. Na een jaar vertrok hij naar Friesland, waar hij tot 1932 als leraar aan de Rijks Landbouw Winterscholen te Leeuw arden en Drachten werkzaam was. In 1932 volgde toen zijn benoeming tot secretaris van de Z.L.M., in welke functie hij werkzaam bleef tot deze vrije organisatie werd opgelost in De Landstand. In 1932 werd hij tevens directeur van de keuringsdienst Zee land van de N.A.K., welke functie hij nog bekleèdt. Tevens bouwde hij als secretaris vele landbouworganisaties op. In 1939 kreeg hij tevens de leiding van het Provinciaal Voedselcommis- sariaat voor Zeeland, dat uitgroeide Itvin UITSLAPEN.... De schoolkinderen uit Sint Anna land, die op de School met de Bijbel, de openbare lagere school en de Chr. kleuterschool hun lessen ontvangen, kunnen in de komende maanden wat langer uitslapen. Ten behoeve van de kinderen van buitenaf, die deze scho len bezoeken, beginnen de lesuren des morgens eerst om 9.30 uur. Deze re geling gaat in op 1 November a.s. en eindigt op 31 Maart 1956. De deu ren van de kleuterschool gaan om 12 uur open en die van de andere scho len 's middags om half één. We hoe ven er natuurlijk niet bij te vertellen, dat alleen de kinderen, die in Sint Annaland wonen, wat langer in bed mogen blijven. ULTRA-MODERN. De gemeente Axel heeft dezer da gen de nieuwe én ultra-modème rol- trommel-vuilnisauto in gebruik ge nomen. De ingebruikneming betekent niet alleen, dat het ophalen van het huisvuil op stofvrije en hygiënische wijze geschiedt, wat vroeger vaak te wensen overliet maar dat ook de wekelijkse rondgang aanzienlijk bekort wordt. Voor de inwoners èn voor de reinigingsdienst betekent de nieuwe auto een grote vooruit gang. OVER FIETSEN EN FIETSEN. Twee bejaarde mannen zaten op de achterste bank van de bus Middel' burgviissingen over het verleden te mediteren. Zij roemden de degelijke kwdliteit van allerlei gebruiksartike len in de goede oude tijd en spraken hun afkeuring en wantrouwen uit je gens de zaken van het heden. „Neem noe bevobbeld de fietsen es zei nummer één en hij wees naar bui tenwaar een jongeman op een sport- fietsje de bus probeerde bij te hou den. ,£>at dieng ku-je toch gin fiets mi-noeme. Dat bin gin stangen. Dat bin breipriemen Nummer twee knikte instemmend. .Erie en dertig jaer e'k op dezelfde fiets gerejeMae dat was dan ok een echte fiets, weet-je. Mee dikke bu- ZG1 En terwijl hij dn vervoering met het hoofd kniktezei hij nog nagenietend: ,£uzen as gaspupen!" MOSSELZAADVANGST. De Zeeuwse mosselzaadvissers op de Waddenzèe hadden tijdens de af- elopen'week op Dinsdag en Donder- lag te kampen met ruw weer, zo zelfs, dat velen Woensdag niet meer zijn uitgevaren. Ter compensatie van deze verloren dag werd aan hun, die Woensdag binnen de havens van Har- lingen of Wierïngen bleven, vergun ning verleend om Donderdag te vis sen, Ook ditmaal was de mosselzaad- vangst weer bevredigend al meende men op sommige banken een belang rijke verinindering van het mossel-, zaad te constateren. 55 JAAR GETROUWD. Onder grote belangstelling vier de in. de afgelopen week het echtpaar L. van der Maas-Klei- riepier te Oosterland zijn 55-jarig huwelijksfeest. De bescheiden feestelijkheid in de conferen tiekamer werd o.m. bijgewoond door kinderen en kleinkinderen van het jubilerende paar. BORDUURWERK. Mej. G. Talhoen heeft een heel werk gehad aan het borduren van de Aardenburgse gemeentevlag. Zij deed het werk geheel vrijwillig en belangeloos echter met grote toe wijding. Daarom ontving zij dezer da gen van de gemeente een aandenken. Burgemeester J. M. A. C. van Dongen booa haar in aanwezigheid van de beide wethouders en de gemeente secretaris een fraaie gong aan. tot een grote organisatie. Zijn verzet tegen de bezetter was echter oorzaak, dat hij in 1942 uit zijn ambt werd ontzet en alsgijzelaar in het kamp St. Michiclgestel terecht kwam. Onmiddellijk na de bevrijding van het Zuiden kwam ir. Dorst op zijn post als Prov. voedselcommissaris te rug. Tegelijk nam hij ook weer het secretarisschap van de herrezen Z.L, M. op zich en fungeerde als liquidair van de Landstand. In 1946 toen ir. Dorst zijn handen vol kreeg met de oprichting van -de Stichting voor de Landbouw in Zeeland, waarvan hij: secretaris werd en bovendien zijn functie van Schadecómmissaris voor Zeeland voor de oorlogsschade veel aandacht vroeg, nam hij ontslag als secretaris van de Z.L.M. en als Prqv. Voedselcommissaris. In 1950 droeg hij het secretariaat van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland over en werd opnieuw Prov. Voedselcommissaiis. In deze functie trad hij in 1953 opnieuw sterk op de voorgrond, toen hij belast was met de voedselvoorziening in het rampgebied en de ontruiming van <3e agrarische bedrijven in de over stroomde polders. Van de vele andere functies waarin ir. Dorst de landbouw in het algemeer en die van Zeeland in het bijzonder dient, zij nog vermeld het voorzitterschap van de Zeeuwse Melkfederatie, lid van het dagelijks bestuur van het E.T.I, en lid van de Centrale Cultuurtechnische Commis sie. Voor zijn verdinesten werd ir. Dorst in 1946 onderscheiden met zijn be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, waarop in 1954 zijn bevordering tot Officier in deze orde Directie Veiling Zuid-Beveland" De heer S. G. Nooteboom, directeur van de veilingsvereniging „K.E.O." te Krabbendijke, die pnlangs mede werd benoemd tot directeur van de Vei lingsvereniging ,;Zuid Beveland" te Goes, zal met ingang van 1 Novem ber a.s. ook de leiding van laatstge noemde veiling op zich nemen. Bij zijn afwezigheid zal de heer Noote boom op de Krabbendijkse veiling worden vervangen door de heer A. Dommisse. Herbenoemingen Bij Koninklijk Besluit zijn herbe noemd tot burgemeester der gemeen te Renesse mr. G. F. Lunsingh Ton- ckens en tot burgemeester der ge meente Zaamslag, de heer H. D. Trimpe. S."STOK VIS ZONEN N. V. IN BRITANNIA TE VL1SSINGEN Dr. ir. Van den Berg verlaat Zeeland Dr. ir C. van den Berg te Goes, sedert 1945 hoofd van de wetenschap pelijke afdeling van Landbouwher- stel, vertrekt per 1 November a.s. naar Wageningen, waar hjj is be noemd tot directeur van het Insti tuut voor Cultuurtechniek en Water huishouding. Gereformeerde ouderlingen in Zierikzee bijeen In het verenigingsgebouw te Zie rikzee vergaderden Zaterdagmiddag de ouderlingen van de Gereformeerde Kerken in Zeeland. Ouderling P. J. van der Heiden te Zierikzee opende na samenzang van Ps. 119 17 de bijeenkomst met gebed en las Efeze 5 110. In zijn welkomstwoord be groette hij in het bijzonder de afge vaardigden uit Zeeuwsch-Vlaanderen, die de verre reis naar Schouwen-Dui- velapd hadden gemaakt. Ds. W. J. Meister, Gereformeerd predikant te Middelburg refereerde over „Gestald ten van vroomheid in het kerkelijk leven". Spr. zette uiteen, naar aan leiding van Galaten 4 19 wat we onder het woord „gestalten" moeten verstaan. De mening en opvatting hierover van Ds. Schortinhuis uit "de vorige eeuw was voor ds. Meister weliswaar een aanknopingspunt, maar wat diens navolgers er van ge maakt. hebben, is verwerpelijk. Het zwaartepunt van het geloof ligt niet in het gevoelsleven, maar in het uit gedrukte Woord van Godi Christus moet zeker gestalte krijgen, maar dit is niet in een bepaald schema te 1 wringen. Die gestalte kan zich op verschillende manieren uiten en open baren. Ds. Meister wekte op, dat in woord en leven de Christus uit ons te herkennen moet zijn. Het geloof sluit de vereniging met Christus in, wat vroeger de „mystieke unie" ge noemd werd. Wij moeten weer op nieuw en meer de nadruk leggen op de werking van de Heilige Geest en op de heiligmaking. Spr. besloot met een woord van de kerkreformator van de vorige eeuw, Abraham Kuy- per: cEr is geen mystieke band met Christus mogelijk dan in de weder geborene. Met belangstelling hadden de vele ouderlingen deze inleiding aange hoord en na de pauze, waarin thee geserveerd werd, volgde een geani meerde bespreking over dit onder werp. Nadat gezamenlijk gezongen was: Mijn ziel hoe treurt gij dus versla gen, sloot ds. Meister met dankge bed. Helicopterdienst In het verslag van de vergadering die de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen te 'Terneuzen hield (P.Z.C. van Zaterdag) stond vermeld, dat de gemeente Terneuzen aan de helicopterdienst op Rotterdam slechts 3286,72 wilde bijdragen. Dit is evenwel onjuist. Het juiste bedrag luidt: 2.286,72. Oefening van het Rode Kruis Onder auspiciën van de Kring Zeeland van het Rode Kruis zal Maandag 14 November a.s. in Vlis- singen op het terrein van de Kon. Mij. „De Schelde" een grote avond- oefeiiing worden gehouden, waar aan allo colonnes van Walcheren kunnen deelnemen. Voorts zijn vo'e autoriteiten van het N.R.K. uit Zeeland uitgenodigd de avond bij te wonen. De oefening zal onder leiding staan van de chef-staf van het Rode Kruis, dokter H. Frima uit Zoutelande en van de colonnecom- mandant de afdeling Vlissingen, dokter Stumphius. Zij begint om 19 uur. Op zijn negentigste verjaardag In de grote zaal van Hotel Britan nia te Vlissingen werd Zaterdagmid dag door burgemeester mr. B. Kolff een tweedaagse schilderijententoon stelling geopend. De geëxposeerde werken waren afkomstig van de 90- jarige kunstschilder Ger Jacobs en van zijn echtgenote mevrouw Jacobs- Hendrickx. Jammer genoeg vormde een lichte bronchitis voor de heer Jacobs een beletsel om bij de opening van deze tentoonstelling aanwezig te zijn. Ongetwijfeld zou hij op hartelijke wqze zijn gehuldigd door tal van zijn getrouwe bewonderaars, die hem niet alleen als kunstenaar eren, maar die ook weten welke belangrijke rol Jacobs heeft gespeeld bij het op ho ger plan brengen van de schilder kunst in Zeeland. Thans m'oest die huldiging achterwege blijven. Burgemeester Kolff heette in zijn openingswoord mevrouw Jacobs-Hen- drickx en haar dochter mevrouw Kuiper hartelijk welkom. Aan de da mes wérden bloemen aangeboden. De heer Kolff schetste in het kort de betekenis van Jacobs. Toen Jacobs in 1914 verdreven door de eerste wereldoorlog uit BBelgië naar Vlissingen kwam, was hij reeds een zeer gezien schilder. Uit zijn eerste tijd in Vlissingen stamt het ontroerende schilderij, waarop men het huiskamer-interieur van zy'n woning aan de Breewater- straat ziet met in die kamer mevr. Jacobs, die aan haar oudste kind de eerste voetstapjes leert. Het zijn ech ter vooral de schilderijen van de zee, waardoor Jacobs zich onderscheidde. De zee heeft hem zeer geboeid. Jacobs, heeft Vlissingen niet meer verlaten én in de loop der jaren heeft hij zich voor de Zeeuwse beeldende kunst grote verdiensten verworven. In 1920 stichtte hij de kunstkring Het Zuideö, dienog altijd bestaat. 'Advertentie i Weg die pijn! j In in 10 minuten I Een groot aantal leerlingen werd door hem opgeleid. Om Jacobs te eren werd in overleg met zijn familie deze tweedaagse tentoonstelling georganiseerd. De heer Kolff vestigde de aandacht op de goede expositie-gelegenheid in de grote zaal van Britannia. Er is een foede lichtinval. Spi% eindigde met e verwachting uit te spreken, dat meer exposities in deze zaal gehou den zoudën worden. Na dit openingswoord bestond ge legenheid tot het bezichtigen van de tentoongestelde werken, die tezamen een vrij volledig overzicht geven van Jacobs' kunstenaarsloopbaan. Men ziet de geleidelijke overgang van de romantisch-realistische doeken uit zijn eerste tijd, naar het forser ge penseelde spel van licht en kleur, aat hem in zijn latere jaren zozeer aan trok. Van mevrouw Jacobs 'waren er de bekende bloemen-stillevens, waar mee zij naam maakte. Mr. J. F. van Deinse overleden Oud-deken "van de Orde van Advocaten Neem i AKKERTJE ...dal helpt direct! Ernstig geval van kolendampvergiftiging Zierikzees gezin aan de dood ontsnapt Zaterdagmorgen verscheen de heer C. Blok, wonende in een barak aan Vissersdijk te Zierikzee, niet op zijn werkzaamheden bij de Coöpera tieve aan het Sas. Dit wekte be vreemding bij medearbeiders, die be sloten het huis via een raam binnen te klimmen. In dé slaapkamer trof fen zij het echtpaar Blok-Kingelberg bewusteloos op bed aan, terwijl een zeven maanden oude baby in de wieg eveneens bedwelmd was. De gewaar schuwde arts P. Vogelaar trachtte terstond met behulp van een zuur stofapparaat het bewustzijn terug te brengen, maar slaagde hierin niet di rect, zodat het gehele gezin naar de Corneliastichting werd overgebracht. De toestand van het echtpaar verbe terde in de loop van Zaterdagmiddag. De baby bleek in het geheel geen na delige gevolgen te hebben ondervon den. Bij een door de politie ingesteld onderzoek kwam vast te staan dat het hier een geval van kolendamp vergiftiging betrof. Vogels beschadigen fruit in Zeeuwse boomgaarden In de Zeeuwse 'fruitboomgaarden is op het ogenblik een vogelinvasie aan de gang. Waar er nog appels aan de bomen hangen, zijn grote zwermen spreeuwen gekomen om zich te goed te doen aan deze vruchten. Daarnaast zijn er ook veel Vlaamse gaaien. In verschil lende boomgaarden is het zo erg, dat de kwekers een speciale vogel- keeider in hun boomgaarden moes tén zetten om de vogels te verjagen. De meeste fruitkwekers zijn nu met man en macht bezig om de laatste appels te plukken. De dieren zullen hun vernielend werk daarom niet lang meer kunnen uitoefenen, want de fruitpluk schiet flink op. Vroe ger had men nimmer last van de vogels in de appelboomgaarden, maar vorig jaar echter is het be gonnen. De schade die er door aan gericht kan worden is groot, want de vogels pikken her en der in de vruchten, zodat deze praktisch waardeloos zijn. Zondag Is te Middelburg plotseling overleden mr. J. F. van Deinse, advo caat en procureur aldaar. Hjj was 77 jaar oud. Mr. van Deinse werd op 28 Mei te Hulst geboren, bezocht het gym nasium in Den Haag en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden. In 1903 vestigde hij zich als advocaat en procureur te Middelburg, waar hij in brede kring gerespecteerd werd als een algemeen geachte figuur. Hij be kleedde velschillende functies en- ambten. Zo was hij in 1906 penning meester van het Provinciaal Waters noodcomité in Zeeland. Van 1910 tot 1949 vèrvulde hij het penningmeester schap'van het Groene Kruis te Mid delburg en in 1943 werd hij benoemd tot Deken van de Orde van Advoca ten in het arrondissement Middel burg. Dit ambt bekleedde mr. Van Deinse tot 1952. Tijdens eèn zitting van de rechtbank in November 1952 werd van hem als deken officieel af scheid genomen. De president, mr. C. R. F. van Roggen, herinnerde er bij deze gelegenheid aan. dat mr. Van Deinse ongeveer 34 jaar lid was van de Raad van Toezicht. Voorts memo reerde de president de uitmuntende verhouding, die altijd tussen recht bank en de deken had bestaan. De overledene bekleedde in zgn werkzaam leven voorts nog de func ties van president-commissaris van het N.V. Bad- en Strandhotel te Domburg, van president-commissa ris van de N. V. Domburgse Zeebad inrichting en van president van de Domburgse Golfclub. Mr. van Deinse was ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw en ridder in de Orde van Oranje Nassau. Erkend de beste Mk Koop bij uw winterkleding eens ee'ii nieuwe tas en of nu 5.75 of 25.wenst te besteden, 't Geschenkenhuis heeft de nieuwste modellen in nlastic en in leer en steeds iets anders dan anders. n Damestas- naar Veertig jaar Rode Kruis op Zuid-Beveland De afdeliqg Zuid Beveland van het Nederlandse Rode Kruis herdacht dit jaar het veertig jarig bestaan. Zater dagavond werd dit jubileum in beslo ten kring in het „Slot Ostende" te Goes gevierd. VANDAAG. Middelburg Electro: „Carnaval story", (18 jr.). 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Verborgen moederschap", (18 jr.), 20 uur; Kunstzaal Van Bcnthem en Jut ting: Expositie Jeanne Bieruma— Oosting en Charlotte Kruymel. Vlissingen Luxor: „Meisjes zonder mo raal", 118 jr.), 20 uur; Alhambra: „Ge jaagd door de wind", (14 jr.), 14 en 19 uur. Goes Grand: „Teodora, de Byzantijnse keizerin", (14 jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2