PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Explosieve toestand rond Israël te Genève druk besproken Veertig millioen gulden voor de herverkavelingZeelaiV Vandaag... VERDRAG VAN VRIENDSCHAP TUSSEN RUSLAND EN JEMEN BEN SLIMANE ZOEKT CONTACT MET EX-SULTAN BEN Y0ESSEF VERWACHT... 198e Jaargang-No. 255 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W de Pagter Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; t 5.85 p kw.; fr. p. p. I 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 31 Oct. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p advertentie I 4.—. [ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie1; max 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van l 1..Brieven of adres Bureau v d Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C Middelburg. Hur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 tb.g.g. 2228); Oostburg. Finiandsiraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee. N Bogerdstraai 24. teief. 26. PROTESTEN VAN DULLES EN MACMILLAN Kwestie van Europese veiligheid reeds op dood spoor geraakt Tijdens het weekeinde was in Genève de aandacht volkomen afgeleid van de vraagstukken der ministerconferentie en geheel en al gericht op de spanningen in het Midden-Oosten. Een beroep van minister Dulles op zijn Russische collega heeft, naar uit Amerikaanse bron verluidt, geen vermindering der spanning gebracht. Veeleer werd na besprekingen, die minister Dulles Zondag achtereenvolgens met Molotow en met de premier van Israël, Sjarett, voerde, de toestand even explosief geacht als tevoren. Minister Sjarett beklaagde rich na zijn onderhoud met Dul les er over, dat de Amerikaanse regering nog geen beslissing had kun nen nemen. Hij voegde er aan toe, dat Israël met onverminderde kracht er naar zou blijven streven, zich van wapens te voorzien. Naar verluidt, heeft minister Dulles, toen hij Zondagmiddag Molotow in diens villa even buiten Genève bezocht, een krachtig protest geuit te gen de Oostelijke wapenleveringen naar Egypte. Hij heeft deze min of meer gesteld als een testproef voor de bereidheid van de Russen om de politieke ontspanning, waarover zoveel gesproken is, tot werkelijkheid te maken. Een soortgelijke klemmende waar schuwing had in de voorafgaande da gen reeds de Britse minister van bui tenlandse zaken tot Molotow gericht. Noch Dulles, noch Mac Millan heb ben daarbij echter enige toezegging van Molotow gekregen. Het officiële standpunt van de Russische regering tegenover Tsjechische wapenleverin gen aan Egypte is, dat hët hier een normale handelsovereenkomst tussen Praag en Gaïro zou zijn, waar de Sowj°t-regering geheel en al buiten zou staan. De reeks van besprekingen over het brandende probleem zal in Ge nève vandaag worden voortgezet. Opnieuw zal minister Mac Millan zich tot Molotow richten en voorts is voor hedenavond een onderhoud tussen de Russische minister en Sjarett vastgesteld. Naar verluidt, wil nok de premier van Israël een dringende oproep op de Sowjet-re- gering doen om haar invloed aan te wenden om de wapenleveringen stop te zetten. Daarbij wil hij ken nelijk de vijandschap van Israël tegenover het pact van Bagdad uitspelen. Deze ontwikkeling heeft intussen tijdens het weekeinde de eigenlijke vraagstukken der conferentie, Duits land en de Europese veiligheid, ge heel en al naar de achtergrond ge drongen. Algemeen heerst in de wan delgangen de overtuiging. dat de be: snrekingpn daarover reeds in de eer ste drie dagen der conferentie op een dood spoor zijn geraakt. Zij zullen vanmiddag worden voc rtgezet. Spaak besorak kwestie van watevwroiTo« De Belgische minister van buiten landse zaken. Spaak, heeft Zaterdag in zijn kabinet besprekingen gevoerd met enkele zijner collega's en ambtenaren over het probleem der Belgisch-Neder landse waterwegen teneinde de hou ding van België te bepalen bij de on derhandelingen die binnenkort met betrekking tot dit vraagstuk zullen worden gevoerd. De hengst Alexander, dia naar de West ivas verscheept om daar de crème caleche te trekken doch daar ziek geworden is, arriveerae Zaterdag middag met een toestel van de K.L M. in Nederland. Op de foto zien we het onfortuinlijk'- dier na zijn korte transatlantisch' reis achteruitlopend - de machiw verlaten Op uitnodiging van de Spaanse re gering zal de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles Dinsdag een bezoek aan Ma drid brengen met het doel, besprekin gen te voeren met het staatshoofd, generaal Franco, de minister van buitenlandse zaken Martin Artajo en andere functionarissen van de Spaan se regering. Na deze besprekingen zal minister Dulles naar Genève te rugkeren. Morgen is het namelijk Al lerheiligen en dan zullen de ministers in Genève niet vergaderen. Drie slachtoffers van verkeersonveiligheid Op de rijksweg MaarheezeWeert is Zaterdag de 64-jarige landbouwer F. B. uit Maarheze door een auto overre den en daarbij op slag gedood. Het slachtoffer hoorde en zag- slecht. Zaterdagmorgen is op de grote ver keersweg van Bergen op Zoom naar Putte ter hoogte van de beruchte bocht bij Puts-Molentje de heer A. M. uit Bergen opZoom met zijn motor verongelukt. Dë heer M. moet in deze bocht door de gladheid van de weg de macht over het stuur verloren hebben en in volle vaart zijn gevallen. De motorrijder werd zo zwaar gewond dat hij kort daarna ter plaatse overleed. De heer M. was gehuwd en vader van zeven kinderen, De heer De B., uit Bergen op Zoom, die eveneens op de motor zat werd zwaar gewond per ziekenauto naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. De berijder van een bromfiets, de 38- jarige H. T. uit Den Haag, heeft toen hij in de Frans Halsstraat reed, vol gens de politie geen voorrang verleend aan een bestelauto. Hij liep een ernsti ge hoofdwonde op en werd naar de Ursula-kliniek të Wassenaar vervoerd, waar hij later is overleden. ....is het wereldspaardag. H ....wordt de Nederlandse to- M neelspeler en voordracht- kunstenaar Frits Bouwmeester te Amsterdam 70 jaar. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf HET KRUITVAT MIDDEN-OOSTEN Tsjechen willen in Soedan wapenfabrieken bouwen 3n Caïro zal vandaag een „verdrag van vriendschap en goede betrekkin gen" worden getekend door Jemen en de Sowjet-Unie, aldus is Zondag in Caïro bekendgemaakt. Het koninkrijk Jemen ligt aan de Rode Zee. Het grenst in het Noorden en Westen aan Saoedi-Arabië, in het Zuiden aan Aden. Volgens het Egyptische blad Al Ahram heeft Tsjecho-Slowakye aan Soedan aangeboden, wapen- en munitiefabrieken in dat land te bouwen. in een schryven aan de voorzitter van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gewag gemaakt van de „toe nemende mate van agressiviteit van Israël en het schenden van de wapen stilstandbepalingen tussen beide lan den". Dit, aldus de brief, kan slechts leiden tot een verslechting van de toestand en tot een gevaar voor de vrede. Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken heeft meegedeeld, dat Israëlische strijdkrachten de Israëlische zijde van de gedemilitai'iseerde zóne van El Auja zijn binnengegaan als tegen maatregel voor een Egyptische be zetting van delen van Israëlisch ge bied. De Israëëlische strijdkrachten zul len niet worden teruggetrokken voor dat Egypte hetzelfde heeft gedaan, verklaarde hij. Inmiddels heeft het hoofd van de wapenstilstandscommissie der Verenigde Naties in Palestina, ge neraal Burns, de Egyptische en Is raëlische regering, mede namens de secretaris-generaal der. Ver enigde Naties, verzocht om alle agressieve en vergeldende acties achterwege te laten. Het was hem gebleken, dat versterkingen van beide zijden werden gezonden naar het gebied van El Auja. Burns bevindt zich in het hoofd kwartier der V.N. om verslag uit te brengen. De permanente afgevaardigdè van >yrië bij dc Verenigde Naties heeft Een fraaie opname van het haventje van Brouwershaven dat ook na de bouw van een keersluis als één der aardigste plekjes van Schouwen be houden blijft. (FOTO P.Z.C.) Opheffing van de K.N.P. Partijraad keurt besluit goed ïn de Zaterdagmiddag in Den Haag gehouden partijraadsvergaderingen van de K.N.P. is met de statutair ver eiste meerderheid van stemmen beslo ten tot goedkeuring van het accoord met de K.V.P. en tot opheffing van de partij. Welsch Ie;dt zakenkabinet in het Saargebied De veertig afgevaardigden van de Saarlandse Landdag kwamen Zater dag bijeen om besluiten te nemen, in verband met het feit dat de grote meerderheid van de bevolking het Europese statuut heeft afgewezen. Nadat het aftreden van de regering- Hoffmann was goedgekeurd, werd op het voorstel van de aftredende pre mier Heinrich Welsch met 36'tegen 4 stemmen de communisten geko zen als hoofd van een zakenkabinet. Voorts besloot de Landdag, dat er op 18 December verkiezingen voor een nieuwe Landdag zullen worden ge houden ,De huidige Landdag, die op 17 December zal worden ontbonden, zal nog slechts wetsvoorstellen van dp komende overgangsregering behande len. Dit werd bepaald, omdat de pro- Duitse partijen, die voor de verwer ping van het Europese statuut hebben gezorgd, niet in deze Landdag zijn vertegenwoordigd. Volgens de „Daily Express" heeft een woordvoerder van de Britse ambassade te Brussel verklaard, dat kolonel Townsend Maandag over een week definitief zijn werk in de Belgische hoofdstad hervat. DE MAROKKAANSE KWESTIE Ben Ar af a is afgetreden Ex-sultan Ben Yoessef van Marok ko is Zondag met zijn gevolg per vliegtuig van Madagaskar naar Frankrijk vertrokken na een balling schap van twee jaar. Hij zal zich voorlopi" aan de Rivïèra vestigen. Ben Slimane, de 63-jarige Marok kaanse kabinetsformateur, is uit Ka- bat naar Zuid-Frankrijk vertrokken, om by Ben Yoessefs aankomst aan wezig te zijn. De Franse regering heeft Zondag avond bekend gemaakt dat sultan Ben Arafa van Marokko is afgetre den. De Franse regering verklaarde in een communiqué dit aftreden te ver welkomen omdat het de vrede in Ma rokko betekent. De sultan stelde president Coty van zjjn aftreden op de hoogte in een IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Koe keek niet uit Plotseling kwam Zaterdag in de prille ochtend tussen de bo men langs de Velserweg in Am sterdam een koe vandaan, die zonder blikken of blozen de rij weg overstak. Een naderende truck met oplegger kon de aan rijding niet meer voorkomen en de koe had haar laatste wande ling gedaan. Zij moest ter plaat se worden afgemaakt. De truck werd beschadigd. 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM PLANNEN VOOR 1956 Cultuurtechnisch werk op Walcheren in 1957 gereed De Herverkavelingsconimissie Zeeland heeft voor 1956 werkplannen aangenomen, die een totaalbedrag van f 40 millioen zullen belopen. In onderling overleg met de Agrarische Subcommissies is besloten zo wordt in het goed verzorgde Herverkavelingsnummer van het Zeeuws Landbouwblad medegedeeld deze gelden als volgt over de diverse ge bieden te verdelen: Scbouwen-Duïveland 22 millioen, Tholen 11 mil lioen, Zak van Zuid-Beveland 6 millioen en Waarde 1 millioen. De ervaring met de machinale uit voering gedurende de zomer heeft geleerd, dat net tempo van de werk zaamheden sterk kan worden opge voerd. Dit is van groot voordeel ge bleken en daarom zal het komende jaar ongetwijfeld op deze weg moe ten worden voortgegaan. De zomer- uitvoering brengt echter met zich mee, dat een zo nauwkeurig moge lijke „planning" noodzakelijk is, op dat de landbouwers weer tijdig hun voorlopige nieuw ingedeelde kavels in gebruik kunnen nemen. De invloed van het weer is nu eenmaal zeer groot bij verkavelingswerkzaamhe den. De opgestelde plannen kunnen daardoor wel eens ingrijpend gewij- zir moeten worden. Bij het uitkiezen van de complex- wei-m 1 hel volg--nik jaar, heef" men zr laten leiden doen Ie gedneh te welk complex het meest urgent is. bijv. in verband met inplant van boomgaarden of in verband met de noodzaak om wegen en waterlopen zoveel mogelijk gelijktijdig met de complexwerken uit te voeren. De plannen voor de waterlopen werden weer beïnvloed door het tijdstip van de bouw van de gemalen. Het ko mende jaar zal bijv. begonnen wor den met de bouw van de gemalen te Tholen, Ouwerkèrk, den Osse, Prom- melsluis en Ellewoutsdijk. Verdeeld over de diverse onderde len van het herverkavelïngs-werk zal volgend jaar 13.570.000 aan we gen en waterlopen (incl. dammen, betuiningen, kunstwerken en gema len worden besteed. Voorts 11.420.000 aan egalisatie en grondverbetering, 2.700.0U0 aan drainage (metNuitzondering van de materiaalsaankopen), 1.580 000 aan i'vp otricit-_" i kil Ollli aan grondonderzoek, O90-000 aan ooeröerijbouw, 240.000 aan beplan tingen. 1.960.000 aan materialen- aankoop. dra-inearbuizen, tiNrfnNolra, enz.), 1.320.000 aan schadevergoe dingen en 6.560.000 aan overige posten en onvoorzien. WALCHEREN. Walcheren zal voor het grootste gedeelte in 1956 cultuurtechnisch ge reedkomen, zo wordt verder medege deeld. De rest zal in 1957 worden vol tooid. Bij de overwegingen, welke vakken in 1956 en welke in 1957 zul len worden behandeld, is nagegaan in welke de behoefte het grootste is en daarom voorrang dient te krijgen. De Herverkavelingscommissie be steedt regelmatig complexwerken aan, waarbij het werk zowel in de winter als in de zomer wordt uitge voerd. Vooral het zomerwerk geniet de laatste jaren de voorkeur. Wel moet land dan buiten cultuur blijven, waarvoor de gebruiker een schade vergoeding wordt toegekend, maar de uitvoering kan vlotter gebeuren dan in de winter en de grond lijdt niet. Na enige stagnatie in het voorjaar van 1955, toen de begrotingsgel den niet toereikend bleken om in het ge wenste tempo voort te kunnen wer ken, wordt thans volop gewerkt, dank zij de gelden, die liet ministerie weer voor Walcheren beschikbaar heeft willen stellen. Ongeveer vijftig draglines niet de daarbij behorende vrachtauto's, ca. 20 km smalspoor met locomotieven en kipkarren voor het grondtran sport zullen hun- taak in 1957 vol tooien, zo vertrouwt de Herverkave lingscommissie. Al komt de drainage iets achter bij de egalisatie, toch be staat het vertrouwen dat ook dit werk. in 1957 beëindigd zal 'cunnen worden! Mede doordat iiPt In de be doeling ligt, om in 1956 volop met de moderne draaineermachines te gaan svsTl«m- brief, waarin bij zeide; „Wy zijn van mening dat het onze plicht is af te zien van alle rechten op de troon en onze onderdanen te vragen zich te verenigen zodat ei geen hindernissen zullen zijn op. de weg naar de per soon van Sidi Mohammed Ben Yoes sef". In Casablanca en andere Marok kaanse steden liehhrn duizenden Ma rokkanen Zondag, evenals op de twee voorafgaande dagen, betogingen ge houden voor terugkeer van Ben Yoes- sef. Het gezin en het gevolg van ex-sul tan Ben Yoessef bestaat uit 38 perso nen. Voor zijn vertrek schonk de sul tan de naaimachines, die zijn vrouwen tijdens de ballingschap op Madagas kar gebruikt hadden, aan een lepra kolonie. Het speelgoed van zijn kin deren deelde hij uit aan zijn bedien den. De ex-sultan zal zich in Frankrijk vestigen in Beauvallon. een plaatsje aan de Rivièra in dc. buurt van Saint Tropez. In een hotel Ier plaatse wor den veertig kamers op de eerste ver dieping voor Ben Yoessef en zijn vrouwen in gereedheid gebracht. Tientallen monteurs, kamermeisjes en anderen waren er de gehele Zondag druk aan het werk. Het hotel is voor lopig gesloten. Brj demonstraties in Rabat kwam Zaterdag oen betoger om het leven. Twintig personen liepen verwondin gen op. Moestapha Ben Raissi Bout- sjaib, vice-voorzitter. van de Marok kaanse ifdeling der organisatie van kolonisten „Présence Francaise" is Zaterdag in Casablanca doodgescho ten. De dader ontsnapte. NerManflar eewond bij aitfo-o"«r«lnb in Frankrijk Politieagent kwam om het 'even De directeur van Luycks fabrieken en inleggerijen te Amsterdam, de 48- jarige J. Luycks, is Zaterdagavond bij een auto-ongeluk in Frankrijk gewond en met zijn echtgenote overgebracht naar een ziekenhuis te Gonesse. Het echtpaar was op weg naar Pa rijs met twee zoons en wel om de 19- jarige dochter, die in Parijs studeert, op te zoeken. Tussen Le Bourget en Gonesse botste de heer Luycks met zijn auto tegen een Franse wagen op Door de schok werden beide auto's tegen een derde geworpen. Het ongeluk had een bijzonder tra gisch gevolg, want het "kostte korte tijd later het leven aan de 58-jarige politie-agent Pierre Breguigny uit Go nesse, vader van 5 kinderen, die zich naar de plaats van het ongeluk had begeven om proces-verbaal op te ma ken. -Toen hij de weg overstak werd hij gegrepen door twee Franse auto's, waarvan de een de ander passeerde. Hij was op slag dood. OPKLARINGEN. Opklaringen maar ook enkele ver spreid optredende buien en in de och tend plaaseJijk mist MaMge tot zwak ke wind uit Noordelijke richtingen. Vanmiddag ongeveer dezelfde tempe raturen als gistermiddag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1