Snelheidsbeperking tot 40 K.M. per uur voor bromfietsen Veranderingen in de verhouding Hervormd- Gereformeerd „VRIJE WERELD HAD MOETEN DOORVECHTEN IN KOREA "Otaaitafelqes'pzekke.n K.L.M. BESTUDEERDE DE TRANSATLANTISCHE ROUTE ZATERDAG 29 OCTOBER 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T MINISTER ALGERA KONDIGT AAN In overleg met bedrijfsleven De minister van verkeer en waterstaat, mr J. Algera, heeft Vrydag in zijn openingstoespraak tot de dertiende wegverkeersdag van de K.N.A.C. in het Kurhaus te Scheveningen aangekondigd, dat overwogen wordt, de snelheid van bromfietsen, gelijk dat in Duitsland en Frankrijk reeds het geval is, tot 40 kilometer per uur te beperken. De minister zeide contact te hebben opgenomen met het bedrijfsleven in de vorm van het bestuur van de R.A.I. Daarbij heeft hij een door hem zeer gewaar deerde bereidheid van het bedrijfsleven ontmoet, om eigener beweging in productie en import van bromfietsen rekening te houden met een snel heidsbeperking. Aansluitend hierop wordt ten departemente thans be studeerd, in hoeverre op afdoende wijze door overheidsvoorschriften aan dit streven steun kan worden gegeven. Daarbij, zo zeide minister Algera, zal wellicht een maximum sneiheid. welke dan 40 kilometer zou moeten zijn, niet kunnen worden ontbeerd. Voorts dient te 'worden voorkómen, dat bromfietsen op de weg worden gebracht, wier vermogen uitgaat bo ven de door het bedrijfsleven aan vaarde snelheidslimiet. De onveiligheid van het verkeer, zo zeide minister Algera, geeft nog steeds reden tot grote zorg. Van 1953 af tot 1955 nam het autover keer in Nederland met ongeveer 30 procent toe. Dit moet voor iedereen duidelijk zijn dat het niet mogelijk is ons we gennet in gelijke mate te verbeteren en uit te breiden, zo zeide de minis ter. Ook hier zal men zich moeten wen nen aan de gedachte, dat, blijft het motorverkeer een zodanige ongeken de stjjging vertonen, in de toekomst de afwikkeling van het verkeer min der vlot zal verlopen dan in het ver leden het geval was. Hiermede wil ik bepaald niet zeggen", zo zeide de minister, „dat ook maar iets dat zweemt naar een langzaam-aan-poli- tiek ten aanzien van de wegenaan leg verkeerstechnisch verantwoord zou zijn, doch ik mag toch niet na laten er op te wijzen, dat de Rijks waterstaat met de beschikbare mid delen en krachten doet wat mogelijk is om het rijkswegennet aan de be- Grote manoeuvr es in Verenigde Staten. Vreemde „aanvallers" groeten met gebalde vuist Amerikaanse land- en luchtstrijd krachten zullen van Maandag a.s. af deelnemen aan de belangrijkste ge combineerde manoeuvres, die sedert de tweede wereldoorlog in de V.S. zijn georganiseerd. 130.000 infanteristen en 30.000 man van het luchtmachtpersoneel worden in. het kamp Polk aan de westgrens van Louisiana, waar sedert verschei dene weken een oorlogssfeer heerst, verwacht. De „aanvallers" zullen een speciaal uniform dragen. Zij zullen „een vreemde taal" spreken, valse namen hebben en met gebalde vuist groeten. Er zullen geluiden, die bij een veld slag behoren, worden nagemaakt en via luidsprekers worden uitgezonden. Men zal gebruik maken van alle mo derne middelen, zoals televisie, radar enz. Er zullen ook bepaalde typen militaire vliegtuigen worden be proefd. H.K.H. prinses Irene heeft Donder dag te Tilburg het monument voor de brigade „Prinses Ireneonthuld. Op deze foto die kort na de onthul ling werd gemaaktzien we v.l.n.r. de beeldhouwer E. baron Speyart van Woerden H.K.H. prinses Irene met achter haar generaal B. R. P. F. Hasselman en minister Staf In zijn begroetingsrede zeide de voorzitter van de K.N.A.C., jhr mr J. Th. M. Smits van Oyén dat men begonnen is met een kruispunt-actie, om de gedachte: „kruispunt: rem men" er bij het publiek in te ha meren. Wanneer deze gedachte werkelijk ingang vindt en bij het naderen van de kruispunten langzaam wordt ge reden, dan zal het aantal ongeval len hier sterk kunnen worden vermin derd. Commentaar van de R.A.I. Van de zijde van de R.A.I. wordt opgemerkt, dat de snelheidsbeper king een zeer ingrypende maatregel is. Fabrikanten en importeurs heb ben inmiddels besloten om in het be lang van de verkeersveiligheid reeds bij de constructie van de in de han del gebrachte bromfietsen de moge lijkheid te bereiken, snelheid te be perken tot 40 kilometer per uur. De ze maatregel zal in het komende voorjaar merkbaar worden, wanneer de technische voorbereidingen van de nieuwe modellen zijn voltooid. Maand gevangenis voor wachtmeester uit Vmkeveen. De rechtbank te Utrecht heeft Vrijdagmorgen de 37-jarige wacht meester der rijkspolitie, P. H., ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een maand, wegens mishandeling, de dood tengevolge hebbend. Volgens de tenlastelegging heeft H. op 31 Juli van het vorige jaar op een tentoon stellingsterrein te Virfkeveen de 22- jarige K. van der V. met een gummi stok op het hoofd geslagen, toen de ze protesteerde tegen het bevel van de politie om het tentoonstellingster rein te verlaten. Van V. is daags na het Incident aan een schedelbreuk en een schedelbloeding gestorven. De officier van justitie te Utrecht, mr. W. H. Overbeek, had een geld boete van honderd gulden of twintig dagen geëist. De rechtbank heeft in haar vonnis overwogen, dat geen sprake kon zijn van noodweerexces. De wachtmeester was in staat, de jongeman twaalf meter voor zich uit te drijven. Ter zitting is gebleken, dat de wacht meester van zijn gummistok gebruik maakte toen Van der V. overeind krabbelde. De rechtbank vindt, dat verdachte bij het hanteren van zyn gummistok ér rekening mee had moeten houden dat ook het hoofd van Van der V. geraakt zou kunnen worden. ADMIRAAL TURNER JOY Blokkade van communistisch China zou zege gebracht hebben Admiraal G. Turner Joy, de chef-onderhandelaar, heeft in een bjj MacMillan uitgegeven boek, verklaard dat de vrye wereld had moeten doorvechten tot de overwinning in plaats van de voorwaarden van de Ko reaanse wapenstilstand te aanvaarden. De militaire overwinning in Korea was niet onmogelijk, aldus "Joy; zelfs niét buitengewoon moeilijk. Door'het* bestand daarentegen heeft „communistisch China enorm gewonnen aan prestige en invloed in geheel Azië". Joy oefent in zyn boek scherpe cri- tiek uit op de bestandsvoorwaarden en op de oorlogvoering in Korea. Joy die elf maanden de voornaamste on derhandelaar voor de V.N. te Kae- song en Panmoenjon is geweest, ver klaart dat de „bedreiging met ge weld" het enige middel is om de com munisten tot ernstige onderhandelin gen te brengen over de overbrugging van de principiële tegenstellingen tussen Oost en West. De admiraal verklaart: „het was 't weloverwogen oordeel van de voor naamste militaire bevelhebbbers in Korea dat de instelling van een doel treffende blokkade van communis tisch China waarschijnlijk de militai re zege zou hebben gebracht, in min der tijd dan besteed werd aan de be standsonderhandelingen en met min der bloedvergieten". Toen de Chinezen in November 1951 over de Yaloe trokken, had den de V.N. moeten antwoorden met een grootscheepse aanval op het Chinese vasteland, aldus Joy, die zegt dat de Westelijke militai re leiders ervan overtuigd waren dat Rusland zich niet in de stryd zou mengen. „Het onbevredigende slot" van het Koreaanse conflict heeft communis tisch China, naar de mening van Joy, tot het enige land ter wereld ge maakt dat de V.S. heeft gedwongen tot stilstand. Dat heeft de commu nistische agressie in Indochina aan gewakkerd in plaats van verminderd. In het sterfjaar van Bellini, 1835, componeerde Gaetano Donizetti een opera die 120 jaar lang repertoire gehouden heeft, ondanks de zwakheden van de opzet, waartegen het publiek zich met groeiende he vigheid is gaan verzetten. Lucia di Lammermoor is een romantische Italiaanse opera, die volkomen ernstig bedoeld is maar waarvan een opvoering vele elementen doet blijken, die onweerstaanbaar op de lach lust werken. Bellini en Donizetti waren Tlooz JZutqez gekoute maar zij krygen dan ook alle gelegenheid deze te laten uit komen. En de tegenspeler, de tenor Edgardo di Ravenswood, krijgt niet veel minder kansen. Vandaar dat de affiches on veranderd een zeer goed zan gerspaar vermelden, want de moeilijkheden zijn zo groot, dat men uitsluitend met veel talent de opgaaf kan ondernemen. Twee fragmenten vooral heb ben de opera beroemdheid ver schaft. Het fameuze sextet uit het tweede bedröf is een van de brillantste ensembles van het lyrisch toneel. Het zet de par tijen in een fraai melodisch evenwicht, dat grote expres sieve kwaliteiten bezit, Lucia serieuze concurrenten. Van 1825 af bracht elk jaar min stens één nieuwe opera van Bellini, tegenover drie of vier van Donizetti. Bellini had een sterke lyrische begaafdheid, zijn natuur was dromerig en melancholiek, zijn melodieën werden door Chopin zeer be wonderd en in diens Nocturnes is enige invloed van Bellini te bespeuren. Donizetti was vita ler en hij bewoog zich ook op het gebied van de komische opera, op welk terrein de com ponist van „Norma" en „La Somnambula" nooit kwam. Met werken als „La Fille du Régi ment", „La Favorite", „Elisire d'Amore" en vooral met „Don Pasquale" behaalde Donizetti grote successen. Van zijn wer ken die niet bij de Opera Buffa gerekend moeten worden heeft alleen „Lucia di Lammermoor" zich op het repertoire gehand haafd. Hoe is dit mogelijk bij een opera, die zozeer de zwakheden van het genre vertoont Waar in de aria's en ensembles ge zongen worden door figuren, die geen van allen tot karak ters zijn uitgegroeid. Waarin het toneelbeeld een houterig geheel vormt, waarin de situa ties de drakerigheid bezitten, die door dr. Johan Wagenaar in zijn Utrechtse tijd zo ver rukkelijk geparodieerd en ge persifleerd werd. Hoe kan zelfs ons Nederlandse publiek, dat toch nuchter en spotziek ge noeg is, telkens weer te hoop lopen als er een opvoering van „Lucia" wordt aangekondigd Wel, de oplossing is dat het bel canto in deze partituur een kans krijgt, waarvoor alle overwegingen op de achter grond treden. Van de première af in 1835 te Napels in de San Carlo is de titelrol Lucia de geliefde partij geweest van alle colo ratuursopranen ter wereld. Al leen zangeressen met bijzonde re stemrniddelen begiftigd kunnen deze ról beheersen, heeft op aandrang van haar broer Enrico, en misleid door een vervalste brief die haar van de ontrouw van haar ge liefde Edgardo moest overtui gen, een huwelijkscontract ge tekend met Lord Arturo Buck- law. Op dat ogenblik komt Ed gardo binnen, die zij nog steeds liefheeft, en uit die situatie komt het ensemble voort, waar zich Alisa de kamenierster van Lucia en haar opvoeder en vertrouwde Raimondo bijvoe- gen. Het andere fragment dat te recht beroemd geworden is, is de waanzinscène, die men niet als een louter bravourstuk voor de sopraan moet beschou wen, maar die werkelijk ont roerende passages bevat. Nog twee andere gedeelten verdienen de aandacht. In het eerste bedryf komt een duet tussen de twee gelieven voor (waarvan een motief in de vorm van variaties in de waan zin-aria terugkeertdat door een bekoorlijke caratine van Lucia wordt gevolgd. En de slotscène van de tenor is een waardig tegenhanger van de waanzinscène van de sopraan. Vermelden we nog in dit laat ste bedrijf een mooie basaria waarin Raimondo verhaalt hoe de ontzinde Lucia in de nacht haar echtgenoot Arturo heeft gedood. Het overige van de partituur slaat oo lager plan. De koren der jagers in het eer ste bedrijf en vooral dat van de bruiloftsgasten zijn van een te gemakkelijke en goedkope vinding. Sinds enige jaren Js deze po pulaire onera in haar geheel op de plaat verkrijgbaar in en kele uitvaven. Die van Colum bia is onder de nrs. CX 1131'32 (33) op in ons land geperste platen verkrijgbaar. Zrj geeft op vier kanten de opera, zoals die gewoonlijk wordt vertoond, d.w.z. dat dé eerste scène van het derde bedryf tussen de ba riton en de tenor is overgesla gen. en ook moet men het mid dengedeelte van de waanzin aria missen, waarin Arturo en Raimondo Lucia komen onder breken. Maar afgezien daarvan, Is dit een zeer mooie opname, waarin de technische verzor ging en de bezetting der par tijen op even hoog plan staan. De opname werd te Florence gemaakt onder leiding van de 75-jarige Tullio Serafïn, die het koor en orkest van de Flo rentijnse Meifeesten (die gro tendeels uit personeel van de Milaanse Scala schijnen te be staan) met jeugdig vuur aan voert. De hoofdrol is in handen van Maria Meneghinl-Callas, de veelzijdige zangeres, die zowel Mascagni's Santuzza als Wag ners Isolde kan zingen. Het is een warme stem van drama tisch timbre, die niettemin staccato en legato met dezelfde virtuositeit beheerst. De tragi sche heldin van Walter Scott krijgt in haar uitbeelding een diepte die zij van lichtere colo ratuur-sopranen moet missen. In de waanzinscène overtreft zij alle zangeressen die ik ooit in deze party hoorde. Giuseppe Di Stefano is als haar tegenspelen Edgardo niet minder overtuigend. Zyn tenor is vooral ir. de slotscène van dramatische zeggingskracht. De-bariton Tito Gobbi zingt met prachtige stemkleur de verraderlijke broer van Lucia, Eurico. Raphael Arie is een no- nobele Raimondo, al komt zyn magnifieke bas beter uit in Russische o ra's. Ook de klei nere rollen zyn door kunste naarsvan 3e eerste rang bezet. Vrijspraak voor achttal uit „gelukkige gevangenis". Gevangenbewaarder zit Acht gevangenen van de „Geluk kige gevangenis" van Pont l'Evèque in het Franse departement Calvados die beschuldigd waren van verval sing van vrijlatingsdocumenten, zijn Donderdagavond vrijgesproken. Een gevangenbewaarder, Fernand Billa, zit thans een gevangenisstraf van drie jaar uit, omdat hij de ge vangenen liet doen waar zy zip in hadden. De gevangenen mochten o.m. vriendinnen ontvangen, racewedstrij- den bijwonen en hun ontbijt op béd gebruiken. VOORBEREIDING VOOR PILOTEN Proeven op papier met straalvliegtuigen De K.L.M. is. zoals men zich zal herineren in 1954 op papier begonnen met het maken van vluchten met straalverkeersvliegtuigen op het tra- STEMMEN UIT DE KERKEN Rapport over samensprekingen tussen de beide kerken Er is de laatste tientallen jaren wel het een en ander veranderd in de verhouding tussen Gereformeerden en Hervormden, met welke eersten we dan bedoelen degenen die behoren tot de Ger. Kerken, die liet Synodale ver band hebben bewaard. Wanneer er een intree of afscheid is van een predi kant bij een van beiden, worden er wederzyds uitnodigingen gezonden voor een vertegenwoordiging. Het behoort nü tot de gewoonten om daar aan gevolg te geven. En wanneer er dan by de bekende toespraken, hel kluifje, waarop de goe-gemeenten nog al happig is, iets wordt gezegd, zingt men, zoals ir.s een paar weken geleden op Tholen overkwam, het liedeke dat het goed wonen is aan de wateren van „De Eendracht". Wat zo j mep ook al anders doen, wanneer in zo'n geval de mond open gaat Wanneer men niet van plan was ongeveer dit voor het grootste percen tage te zeggen, zou de mond wel gesnoerd blyven. We lezen tegenwoordig van bepaalde activiteiten, die gezamenlijk gc schiedcn. Hier in Zeeland hebben we deze winter de vervolgcolleges, uit gaande gezamenlyk van een commissie uit de N.H. Kerk en de Ger. Ker ken. We lezen van een gemeenteavond, die door de kerkeraad van een Her vormde en Ger. Kerk, gezamenlyk op touw wordt gezet. We horen van een bepaalde campagne, waar twee kerkeraden gezamenlyk achter staan We horen zelfs van gezamenlijke kerkdiensten. Nu zult ge misschien opme.'ken, dat samenwerking er altijd geweest is. Zie maar naar zovele scholen met de Bijbel, waar het bestuur van het begin af aan van gemengde samen stelling is geweest. Zie maar naar de talloze Christelijk" verenigingen, die immers over het 't land een net van vertakkingen hebben. Samrn- verking tussen Hei vormden en Ge reformeerden is er altijd geweest! Da' is waar! Maar. het is toch iets an ders of Hervormde en Gerefor meerde mensen als particulieren iets doen, dan wel of er iets uitgaat offi cieel van twee kerken gezamenlijk In het eerste geval zyn er een be paald aantal mensen, die elkaar „lig gen". In de practyk is het zo ge weest dat men van Ger. zijde bij de Hervormder precies uitzocht wie men hebben wilde. Men dacht er niet aa> iedere Hervormde te nemen, waa •nen van Ger. standpunt gezien, oo: veer gelijk aan had! Juist hiertege» waren de voornaamste bezwaren vai Herv. zijde gericht wat betreft de sa menwerking in de Chr. verenigingen. bij ject van Prestwick (Schotland) naar Gander (New-Foundland) over de Atlantische Oceaan. Deze vluchten zijn uitgevoerd met de Havilland „Cornet 3", straalverkeersvliegtuig met vier straalmotoren. De „Cornet 3" gelijkt aërodynamisch zeer veel op de grotere „Cornet 4" die in aanbouw is en die, naar wordt verwacht, te gen het einde van 1957 voor het eerst de lucht zal ingaan. Een aantal gezagvoerders van de K.L.M. heeft zich, door deel te nemen aan deze vluchten op papier, kunnen voorbereiden op het toekomstige luchtverkeer met straalverkeers vliegtuigen. De vluchten werden ge maakt in een kamer op de luchtha ven Schiphol, waar de gezagvoerders aan de hand van actuele weersvoor spellingen in aanwezigheid van een instructeur een vliegplan opstelden. Dit plan stelde hen in staat, met in achtneming van de binnenkomende gegevens over de werkelijke (op dat ogenblik op het traject heersende) weersomstandigheden, de vlucht uit te voeren met behulp van een navi- gatiekaart van de Noordelijke route over de Atlantische Oceaan. In totaal zijn op deze wyze vijf en zeventig vluchten met de „Cornet 3" uitgevoerd van Prestwick naar Gan der. Twee en vyftig konden volgens dienstregeling worden gevlogen, ne gen maakten de reis Prestwick- New York, dertien gingen met het oog op slechte weersomstandigheden in Gander naar 'n uitwijkhaven. Op 1 vlucht bleek het weer in geheel Ca nada en in het Noorden van de V.S. zó slecht, dat de „Cornet 3" van Prestwick via Santa Maria op de Azoren naar Gander werd geleid. Uit de gegevens is gebleken, dat de gemiddelde vlieg tijd met de „Cornet 3" vijf uur en tien minuten bedroeg op het stuk Prestwïck-Gander. Ter vergelijking diene .dat een „Super Constellation" gemiddeld negen uur en vijf en twintig minuten nodig heeft voor dit traject. Door deze eerste serie vluchten is veel ervaring opgedaan over brand stofreserves enz. In de komende maanden zal het werkterrein worden verlegd naar het traject Amsterdam-New York. Het plan bestaat dan de vluchten te ma- men met andere vliegtuigtypen nl. mét de Douglas dc-8 of de' Boeing 707 verkeersvliegtuigen met straal motoren. Dit plan zal doorgaan als de nodige speciale gegevens over de ze vliegtuigen op trd worden ont vangen Zoals men weet duurt het tot 1959 voordat de eerste Douglas •loet hij het mét deze woorden: ..De ^c.~® en Boeing 707 verkeersvlieg tuigen aan de burgerluchtvaart wor- Vervolg op pag. S) l den afgeleverd. Men wilde zich niet neerleggen datgene wat van Ger. zyde al dan niet werd goed gevonden. Van Ger. zyde moet men ook deze Hervormde bezwaren kunnen begrypen. Hoeveel contacten er ook moch ten zyn tussen Gereformeerden en Hervormden; hoeveel Ger. predikan ten het met Herv. meisjes eens zyn geworden om samen door het leven te gaan en hoeveel Herv. predikan ten met een Ger. vrouw zyn ge trouwd, officieel overleg is er tussen beide kerken practisch niet geweest. Gezien de geschiedenis was dit ook niet gemakkelijk. Ook hierin heeft de oorlog verandering gebracht. Toen stonden beide kerken, gezamenlyk met anderen schouder aan schouder en toen is de verstarde verhouding toch wel definitief doorbroken. Nu zijn er na de oorlog, maai sinds 1952 officieel samensprekingen ge weest tussen een aantal mensen die door de beide synodes waren be noemd. Van deze samensprekingen was een uitvoerig rapport aanwezig op de Synode der Ger. Kerken. Dit rapport is aanleiding geweest tot een uitvoerige discussie. „In lange tijd is op de Gen Synodes niet zo uit voerig gesproker over de verhou ding tussen de Ger. en de N.H. Kerk als in Leeuwarden thans hut geval is geweest". Aldus begint Prof Ridder bos zijn bespreking- van *ht deel van zitriric dPt avrmde Wanneer hij zijn oordeel van net geen er op de synode vergaderingen op dit punt gezegd is samen vat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7