KiAmom Onze vorstin opende jaarbeurs met een bosnegersleutel Vlissingse raad besloot tot bouw van nieuw stadhuis WETTELIJKE REGELING VAN DE STICHTINGEN VERGOEDING OORLOGSSCHADE DOOR NEDERLAND EN BELGIË He ■ATEKDAQ 29 OCTOBER 1955. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Enthousiasme groter en spontaner dan op Curagao (Telefonisch uit Paramaribo van onze speciale verslaggever) De galareceptie, die reeds enkele uren na de aankomst van het Ko ninklijk Paar ten gouvernementshuize in Paramaribo gehouden werd, had een veel genoeglijker karakter dan die van Willemstad en Oranje stad. Anders dan op Curasao en Aruba, was hier een beperkt aantal genodigden aanwezig, die echter allen aan H. M. werden voorgesteld. De Koningin kreeg een kleine 500 handen te drukken, wat zij gedaan heeft in deze zwoele en hete atmosfeer, en waarvan zij zich met helden moed gekweten heeft. De wonderschone tuin van het gouvernementshuis was sprookjesachtig verlicht en vormde het rijkste decor voor dit doel, dat men zich denken kan. De rijtocht van de met zes paarden bespannen calèche door de stad op Vrifdagmorgen is een waar succes geworden. Het enthousiasme was veel groter en spontaner dan op Curasao en over al stonden dichte rijen mensen juichend langs de weg. De opening van het Ghandi-wees- huis van de in Suriname wonende Hindoestammen had honderden aan hangers van de Hindoegodsdienst bij eengebracht. Deze bevolkingsgroep had haar beste beentje voorgezet en vooral de vrouwen hadden zich in al- In de Statenzaal werd Koningin Ju liana door de voorzitter verwelkomd en heeft Hare Majesteit deze rede in het kort beantwoord. Helaas was de verstaanbaarheid in deze zaal slecht te noemen en was de hitte er schier onverdragelijk. De opening van de jaarbeurs van Suriname geschiedde op originele wij ze. Bij de ingang van het terrein was naar de bouwtrant der bos negers een groene poort ge plaatst en Hare Majesteit moest nu met een haar aange boden honten bosnegersleutel 't vernnftig geconstrueerde slot openen, hetgeen na enige intruc- tie ook zonder mankeren ge lukte. MODESHOWS De jaarbeurs zelf is niet veel meer dan een plaatselijke warenschouw en moet dan ook als een begin gezien worden. Aan de rondgang langs de verschillende stands waren korte mo deshows verbonden, die zeer de aan dacht trokken en waarbij door Suri naamse meisjes de bijzonder elegante kledij op zeer bevallige wijze werd ge demonstreerd. Sterk de aandacht trok wel de modernisering van het „Koto- missie'-costuum, die als een geslaag de verbinding van oude en nieuwe elementen werd beschouwd. In de na middag gingen Koningin en Prins hun eigen weg. Prins Bernhard bracht 'n bezoek aan enkele bedrijven en een golfclub en de Koningin heeft ver schillende instellingen op sociaal-me disch gebied bezichtigd. Het nieuwe en ruime jeugdcen trum van de broedergemeente trok ten zeerste haar belangstelling en in het longpaviljoen had zij alle dacht van de patiënten. Den Haag in 1954 veiligste stad. Op de dertiende wegverkeersdag is de uitslag bekendgemaakt van de gemeentecompetitie voor de relatie ve verbetering van de verkeersveilig heid over het jaar 1954. Ook dit jaar blijkt, dat Den Haag van de grote gemeenten boven 500.000 inwoners de relatief veiligste stad te zijn. Toch is in Den Haag in vergelij king met 1953 het aantal ongelukken met lichamelijk letsel toegenomen met 3,3 procent. In de groep steden van 100.000 tot 200.000 inwoners heeft Haarlem de beker gewonnen. In deze stad was de toeneming van het aantal verkeerson gevallen met lichamelijk letsel 0.7 procent bij een aantal van 416 onge vallen. De derde groep van gemeenten, van 50.000 tot 100.000 inwoners, zag 's-Hertogenbosch aan de kop staan. De vierde groep van 40.000 tot 50.000 Zwolle, de groep van 30.000 tot 40.000 inwoners Gouda, de groep van 20.000 tot 30.000 inwoners Bloemen- daal. In deze gemeente is, evenals in Gouda, het aantal verkeersongevallen teruggelopen. In Gouda bedroeg dat 8,9 procent, in Bloemendaal 30.4 pro cent. Deze gegevens zijn gebaseerd op de berekeningen van het C.B.S. BEDELAAR. Een bedelaar in Lon den placht de voorbijgangers twee hoeden voor te houden. Op de een was een kaartje geplaatst met de woor den „Levensonderhoud", op de an der stond „Luxe uitgaven". CONFLICT. In de Braziliaanse stad Sao Paulo ontstond dezer dagen een conflict tussen de bestuurder van een gemeentelijke autobus en de beheer der van een benzinestation. De chauf feur had haast geen benzine meer en wilde tanken bij een particulier tank station. De beheerder weigerde, hem benzine te verkopen: hij moest zich maar bij een gemeentelijke benzine pomp vervoegen. Zij maakten zich beiden nog al boos en de chauffeur, die blijkbaar nog wel een beetje brandstof in zijn tank had, beslechtte het conflict, door pardoes de hele benzinepomp omver te rijden. Hij werd later gearresteerd. WEDSTRIJD. Bij een schoonschrijf- wedstrijd tussen elfjarige leerlingen van een school in Beieren en een team, dat uit ouders was samenge steld behaalde de leerlingen met 24 tegen 11 punten een overtuigende overwinning. lerbevalligste Indische gewaden tooid. Er was muziek, een Indiaanse danseres danste voor de Ko ningin en vorstin en gevolg werden niet alleen met hartelijke woorden begroet, maar ook naar Hindoege woonte met bloemenkransen omhr ï- gen. Veel tijd gunde de Koningin zich voor een bezoek aan de R.K. Lepro- zenkolonie, waar de melaatsheid tot in haar verschrikkelijkste vormen bestreden en vaak ook genezen wordt. Met de onvermoeibare energie en toewijding, die haar op deze reis zeer in het bijzonder kenmerkt, ging de vorstin in op de vraagstukken, die de ze gelukkig afnemende volksziekte in persoonlijk en maatschappelijk op zicht oplevert. De patiënten waren door dit uitvoerig bezoek zeer dank baar gestemd en toonden dit door zang en luide juichkreten. Een kort maar hevig vuurwerk bracht een onafzien bare schare mensen op de been. De feestelijke stemming zit er bij de stadsbevolking van Paramaribo blijk baar stevig in. Voor de genodigden werd daarna nog een culturele avond gehouden en zo konden de Koningin en Prins Bernhard zelf aanschouwen hoe ver men het in Suriname op het ge bied van ballet, zang en toneel heeft gebracht. Er viel deze avond heel wat goeds te beleven. TWEEDE KAMER NAM WETSONTWERP AAN Overheidsstichtingen vallen buiten de wet (Van onze parlementaire redacteur) Binennkort zal Nederland, wanneer de Eerste Kamer althans het voor beeld van de Tweede Kamer volgt, voor het eerst in zijn geschiedenis een wettelijke regeling van de stichtingen rijk zijn. Vrijdagmiddag keurde de Tweede Kamer met 55 tegen 12 stemmen het wetsontwerp inzake de stich tingen, dat door de minister van Justitie, mr. Donker was ingediend en verdedigd, goed. Tegen stemden de V.V.D. en de C.P.N., alsmede de heren Schmal (C.H.) en Van Rijekevorsel (K.V.P.). Dokter L. J. H. Brongers heeft Vrij dagmiddag in Middelburg tijdens een receptie afscheid genomen als ge neesheer.directeur van het Gasthuis. Onder de velen, die de vertrekkende medicus de hand kwamen drukken, be vonden zich ook deze leden van het verplegend personeel. (FOTO P.Z.C.) Tevoren was beslist over een twee tal amendementen. Dat van de heer N. v. d. Heuvel (K.V.P.), bedoelende de vermogenseis uit de definitie van een stichtmg te schrappen, werd ver worpen met 34 tegen 31 stemmen. Het amendement van de heer Van Rijekevorsel (K.V.P.) om de over heidsstichtingen onder de wettelijke regeling te begrijpen en aan de rege ring de gelegenheid te geven om bin nen 5 jaar te beslissen of deze stich tingen weer uit de wet gelicht zullen worden of daarin zullen worden ge handhaafd, werd, na een uiteenzet ting van minister Donker, door de heer Van Rijekevorsel ingetrokken. De Kamer vroeg toen stemming over het artikel, waarin met zoveel woorden wordt gezegd, dat de over heidsstichtingen niet onder de wet vallen. Minister Donker sprong op en dreig de: „Verwerping van dit artikel is voor de regering onaanvaardbaar. Zou de Kamer ertoe besluiten, dan betekent dit intrekking van het wets ontwerp". Prof. Oud van de V.V.D. liet zich hierdoor niet uit het veld slaan. Aan gezien hij niet de volstrekte zekerheid had, dat de toezegging van de rege ring ook zal worden uitgevoerd zullen later komende kabinetten zich erdoor gebonden voelen? zou hij tegen het artikel stemmen. Het werd echter aangenomen bij zitten en opstaan. Met prof. Oud (V. Vrijdagavond icerd, als afsluiting van de restauratie in de Nederlands Her vormde Kerk te Retranchement een dankdienst gehoudendie werd geleid door ds. J. B. van Bork. De heer J. A. Hennekeij (midden) feliciteerde de president-kerkvoogdde'heer H. A. den Hamer (links) met het bereikte resultaat. Ds. Van Boric kijktgekleed het uniform van kapitein-veldpre diker, tevreden toe. (FOTO P.Z.C.) V.D.) en zijn fractiegenoten waren al leen de C.P.N. en de heren Schmal (C. H.) en Van Rijekevorsel (K.V.P.) er tegen. De Kamer nam het wetsontwerp Bestaande overeenkomst uitgebreid Blijkens een bekendmaking van het ministerie van buitenlandse za ken in de staatscourant van Donder dag zijn de Nederlandse en de Bel gische" regering overeengekomen en kele wijzigingen in de tussen beide landen 'bestaande regeling inzake de vergoeding voor oorlogsschade van hun onderdanen aan te brengen. Deze overeenkomst zal binnenkort in het tractatenblad worden opgenomen en aan de Staten-Generaal ter goedkeu ring worden voorgelegd. De wgzigingen houden het volgende in: Voor in Nederland en België toegebrachte oorlogsschade aan sche pen geldt de regeling, dat de schade voor rekening komt van het land, van waaruit het vaartuig ten tijde van de toebrenging der schade werd geëxploiteerd. Deze regeling is nu uitgebreid tot de inventarissen van deze schepen en tot het huisraad en de overige persoonlijke bezittingen van de schippers en de bemanning, al les voorzover destijds aan boord aan wezig. daarna met 55 tegen 12 stemmen aan. Met 56 tegen 11 stemmen nam de Kamer het wetsontwerp aan tot aan koop door de Staat van een deel van het in Den Haag gelegen landgoed w „Sorghvliet". Er zal f 1.791.000.rectie voor de oorlogsschade en priva- voor betaald worden. te goederen te Brussel! De exploitatie van het vaartuig wordt geacht te zijn geschied van uit het land waar de eigenaar ten tijde van de toebrenging der schade was ingeschreven in het bevolkings register, dan wel indien hij een rechtspersoon is zijn statuaire ze tel had. Voor oorlogsschade, veroorzaakt door of tijdens vorderingen van sche- Een, geldt de regeling van het hier- oven bedoelde land van domicilie. Voorts wordt de overeenkomst tot vergoeding van oorlogsschade van Belgische zijde uitgebreid tot ingeze tenen van België, die van oorsprong Nederlander zijn, maar buiten Neder land zijn geboren en die verzuimd hebben de eenmaal In de 10 jaar ver eiste verklaring af te leggen, dat zij Nederlander wensen te blijven. Voorzover als gevolg van boven vermelde uitbreidingen van de over eenkomst nieuwe aanspraken op ver goeding ontstaan of bestaande aan spraken worden gewijzigd doordat op het betrokken schadegeval thans de oorlogsschaderegeling van het an dere land van toepassing is verklaard dienen belanghebbenden vóór 1 Januari 1956 bij het bevoegde orgaan een nieuwe aangifte in te dienen Voor Nederland is dit: de directeur van het bureau van het commissa riaat voor oorlogsschade te Den Haag en voor België, de algemene di- HISTORISCHE ZITTING VERFILMD! Onverdeeld enthousiasme tijdens belangrijke vergadering Met onverdeeld enthousiasme heeft de gemeenteraad van Vlissingen Vrijdagmiddag besloten tot de bouw van een nieuw stadhuis op de Nieuwe Markt. De raadsleden gaven bij de aanvang van de behandeling uiting aan hun vreugde en eenparig was men van mening, dat dit een historische ge meenteraadszitting zou worden. Dat de behandeling van dit voorstel een belangrijk gebeuren was, bleek o.m. duidelijk uit de aanwezigheid van een cineast en een geluidstechnicus, die het voor het nageslacht vastlegden op de film- en op de geluidsband. Studiolampen zetten de raadzaal in een fel wit licht, de camera zoemde en op de tafel voor de V.V.D.-fractie stond de microfoon voor de geluidsopname. Het gemeentebestuur zal de gehele stad huisbouw doen verfilmen. Het centrale punt in de raadzaal was de maquette van de Nieuwe Markt., zoals deze in de toekomst zijn zal. De nestor van de raad, de heer J. Marijs, voorzitter van de A.R.-frac- tie, zei, dat zijn fractie er verheugd over was, dat eindelijk dit punt op de agenda voorkwam. Hij informeerde naar de stand van de voorbereidingen met de regeringsinstanties en sprak zijn vrees uit over de beperkende be palingen voor de bouw van grote werken. Tenslotte vroeg de heer Ma rijs naar de mogelijkheid het huidige f emeentehuis te verplaatsen en aldus e bewaren voor het nageslacht. „Vlissingen is toch al zo arm aar historische gebouwen" besloot hij. De heer J. van Wagtendonk, frac tievoorzitter van de P.v.dA. was buitengewoon verheugd, dat de ver gadering op de filmstrook en geluids band werd vastgelegd. Een waar schuwend geluid liet hy horen over de ruimte in het geprojecteerde ge bouw. Vlissingen zal binnenkort 30.000 inwoners hebben en de groei zal mede gezien het Deltaplan ongetwijfeld 'voortgaan. Nadat hg nog enige technische details nader onder de loupe genomen had besloot de heer Van Wagtendonk evenals de heer Marijs met de wens, dat de bouw spoedig mag worden gerea liseerd. Consequenties Aesthetisch volkomen verant woord en van fraaie moderne ar chitecteuur noemde de heer H. van Rooijen (C.H.) het ontwor pen raadhuis, dat hij binnen drie jaar verwezenlijkt hoopte te zien. Enige schrik bezorgden hem de financiële consequenties. In tij den van hoogconjunctuur zullen deze geen moeilijkheden opleve ren, zo meende hij, maar door de zware rentelast kunnen te zijner tijd grote tekorten ontstaan. De heer J. P. Ventevogel (C.H.), evenals de heer Van Wagtendonk was teleurgesteld, dat niet meer Vlissin- gers de maquette bezichtigden en stelde voor, deze bijvoorbeeld in de étalage van het P.Z.E.M.-reclame- gebouw op het Betje Wolfplein te ex poseren. De brug tussen het stadhuis en de winkelgalerij vond hij in tegen stelling tot de heer Van Wagten donk en in overeenstemming .met de heer Van Rooijen niet op zgn plaats. Deze kan de middenstand schade berokkenen, omdat het lijkt, dat de betrokken hoek van de Markt er door wordt afgesloten. Expansie Een belangrijk argument voor de nieuwbouw is de expansie en de reor ganisatie bij de Kon. Mg. „De Schel de" tengevolge van belangrgke or ders voerde ir. J. H. Krietemeyer (A.R.) aan. De gemeente Vlissingen moet hiermee gelijke tred houden. De heer J. L. Verhagen (V.V.D.) prees de eenstemmigheid van de raad tijdens de besprekingen, die over het nieuw te bouwen stadhuis waren ge voerd. Blij was hij ook, dat men geen prijsvraag voor architecten heeft uit geschreven, want nu heeft men een verantwoord architectonisch geheel. Hij constateerde, dat aan het oor spronkelijke plan van 1945 eigenlijk weinig is veranderd. Maar. zo ver volgde hg, het gaat de gemeente on geveer f 170.000.per jaar kosten. Hij stelde voor aan te vragen, of hiervoor misschien de conjunctuurre- serve kan worden aangewend. De heer Verhagen memoreerde nog, dat het in 1940 vernielde stadhuis van Middelburg thans met Rijkssteun is herbouwd. Dat van Vlissingen werd in 1809 stukgeschoten, maar tot dusver niet met Rykssteun her bouwd. Misschien kan hier nog iets uitkomen Ook hij had grote waardering voor het plan en hij hoopte, dat het door voortvarendheid van het college van B. en W. spoedig zou zijn verwezen lijkt. >e winkelgalerij op de achter grond vond de heer J. Koops (P.v.d. A.) minder geslaagd. Hij had daar liever een park gezien, eventueel met beelden en dergelijke. Dit ook in ver band met eventuele uitbreiding. Afschrijving De heer Van Wagtendonk tenslotte zag door de afschrijvingen andere noodzakelijke voorzieningen in het gedrang komen en stelde daarom voor dë benodigde 4.500.000 waarvan ongeveer 3.000.000 moet worden geleend in 100 jaar af te schryven in plaats van in 75. De voorzitter, burgemeester mr. B. Kolff, was verheugd over de onverdeelde instemming met het plan. Hij deelde mee. dat de in vesteringscommissie eerst aan het werk kan gaan, wanneer het raadsbesluit is genomen en be paalde plannen ingezonden zgn. In verband met dc afgekondigde bouwstop krggt men geen eenvou- (Vervolg op pag. 8) Grapjas Op weg naar Peking, waar hij Mao Tse Toenp, de machtige man van China, zou ontmoeten, heeft de heer Pietro Nenni ook Moskou aangedaan. De lieer Ncnni is de lei der van de naar hem genoemde zeer links socialistische partij in Italië. In 1951 heeft hij de Stalinprys voor de Vrede gewonnen. En het comité, dat over die prjjs beslist, greep de ge legenheid aan om Nenni tgdens het oponthoud in de Russische hoofdstad een Moskovitisch menu voor te zetten. Nu Nenni teruggekeerd is in Italië, heeft hij het een en ander over z(jn verre» reis verteld. Het blijkt, dat hij grapjes heeft gemaakt. Onder meer tijdens het eten in Moskou. Hij her innerde in een tafelrede aan zijn grote landgenoot Marco Polo <1254- 1324), die ook naar China trok. De groot-khan Koeblai. zo zei Nenni onder meer. vertrouwde inder tijd aar Marco Polo twee schone mels jes toe, die hij wilde beveiligen voor de listen en lagen aan 't hof. Op het ogenblik is, er geen groot-khan meer, maar wel het hoofd van de volksre publiek. Hij zal ons geen jonge meis jes geven die beschermd moeten wor den, maar inplaats daarvan zullen we van hem de vredesduif krijgen die we naar Italië zullen meenemen als een symbool van de vredeswens van het Chinese volk et heeft ook op de verdere tocht door China en Rusland niet ont broken aan woorden, waaruit bleek dat Nenni vooral goede maat jes wou blijven met de figuren, die het daar voor het zeggen hebben. Niet alleen in Peking heeft hij vrien delijke dingen gezegd over dè poli tiek van de communistische landen, maar ook op de terugweg, in de mar merenvilla van de grootste Russische partijbaas, Kroesjtsjew aan de Zwar te Zee, bleek, dat hij het met alles eens was. In sommige Italiaanse kringen heerste nog de hoop, dat Nenni zich nóg weieens zou aansluiten bij de co alitie, waarin de Christen-democraten de boventoon voeren en waarin ook de partij van de gematigde socialist Saragat een rol van betekenis speelt. Maar die verwachtingen zijn na het relaas van Nenni over Rusland en China in rook opgegaan. Nenni zal ongetwijfeld zo dicht mogelijk in de buurt blgven van degenen, die totnu- toe zijn beste vrienden waren: de communisten van Togliatti. Togliattï profiteert intussen van de zachtmoedigheid waarmee de minister van binnenlandse za ken Tambroni de communisten tege moet treedt. Tambroni's voorganger Scelba, die behalve minister van bin nenlandse zaken ook premier was, kon in de ogen van Togliatti geen ge nade vinden. Die had immers de com munisten straf aangepakt: hij nam bijvoorbeeld maatregelen om hen te verwijderen uit de sleutelposities die zij in de bewogen dagen na de oorlog hadden veroverd. En hg liet hen da nig in de gaten houden. Het lijkt er nu op. alsof Tambroni een deel van dit werk ongedaan zal maken. Het voornaamste wapen te gen de communisten, zo zegt hij. is het verbeteren van de sociale toestan den (een terrein, waarop in Italië nog heel wat te doen is!). Maar hij ver- feet, dat de communisten een voort- urende bedreiging vormen van een democratie volgens Westerse begrip- Een dreiging, die maatregelen voor de binnenlandse veiligheid nodig maakt. Wie weet, is ook dit punt aan de or de gekomen, toen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles dezer dagen met Itali aanse regeerders confereerde. Tot de onderwerpen, die toen werden aange sneden, behoordei' immers ook .vei ligheidskwesties". Dat zgn kwesties, waarover men geen grapjes maakt. COMMUNIST TOGLIATTI goeie grap, Nenni! Op weg naar accoord over werkweek in België. Bij de besprekingen, die Vrijdag middag in het kabinet van eerste- ministèr Van Acker tussen werkge vers en werknemers zijn gevoerd over de vijfdagenweek, is, naar ver nomen wordt, een accoord bereikt wat de mijnen betreft, waar met in gang van 1 Januari de arbeidsduur verminderd zou worden. Het aantal door de werknemers te presteren uren is evenwel nog niet definitief vastgesteld, daar dit van allerlei omstandigheden en in het bijzonder van het resultaat der besprekingen met de E. G. K. S. zal afhangen. In de ijzer- en staalindustrie zijn de werkgevers in principe bereid, de werkwqek van 45 uur met ingang van 1 Februari in te voeren. Een commissie van deskundigen zal de weerslag van deze maatregel op de economie bestuderen. Indien deze deskundigen tot de conclusie komen dat de vermindering van de arbeidsduur te schadelijke gevolgen heeft voor de uitvoer, zal het vraag stuk opnieuw worden onderzocht. OP TWEEDE DAG IN PARAMARIBO: Het Wereldgebeuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5