PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westen stelt voor: spectaculair stelsel van radarcontrole H« Terneuzen verminderde subsidie in helicopterdienst BILi RUIME MEERDERHEID HIELD FAURE IN HET ZADEL DEVIES VAN ISRAËLIËRS NU: OOG OM OOG, TAND OM TAND Vandaag... DE VERWACHT. ^ARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 198e Jaargang-No. 254 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: E' van de Velde en F. B den Boer, Adjunct: W de Pagtei Hoofdredacteur: W Leertouwe; Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent pt week; I 5.85 p kw.; fr. p. p. t 6.U- per kw Losse nummers 10 een Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telel. *355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 61, telef. 3841; Goes, Lange VorsUtr. A3, telef. 2475 Ib.g.g. 2228); Oostburg, FlnJandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat i: Zienkzee. N Bogerdstraa- 24 teiel 26 Zaterdag 29 Oct. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p advertentie r 4.— (ng mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent per regel mei een minimum van L— „Brieven of adres Bureau v d Blad' 25 cent meer Giro No 35930(1 P Z.C Middelburg VEILIGHEIDSPLANNEN ONTVOUWD IN GENËVE. Weinig kans op Geneefs compromis over grote vraagstukken In de Geneefse conferentiezaal zijn Vrijdag de Westelijke en de Rus sische plannen voor een veiligheidsstelsel in Europa ingediend. Zij heb ben geen verrassing gebracht en in conferentiekringen hebben zij de op vatting versterkt, dat een compromis over de grote vraagstukken nog niet binnen het bereik der politieke mogelijkheden ligt. Tegenover een Westelijk voorstel om Duitsland door vrije verkiezin gen te verenigen en de Russen bepaalde garanties (inclusief radarcon trole) te bieden wanneer een verenigd Duitsland zich bij de Navo zou aansluiten, stelde de Russische minister van buitenlandse zaken dë eis, dat de Navo binnen twee of drie jaren zou worden ontbonden om plaats te maken voor een veiligheidsstelsel, waarin ook de Sowjet-Unie partij zoirzijn- Het garantieverdrag, dat de Weste lijke mogendheden bereid zijn aan de Sowjet-Unie aan te bieden, wanneer het zich door een verenigd Navo- Duitsland bedreigd zou voelen, is door minister MacMillan (Engeland) in vrij grove lijnen ontvouwd, die een brede interpretatie mogelijk maken. Het sluit Edens voorstellen voor een gordel van verminderde bewapening In, die zich aan beide zijden van de Oostelijke grens van een verenigd Duitsland over een onbepaalde diepte zou moeten uitstrekken. Niet alleen zou in de gordel een effectieve con trole op de omvang der strijdkrachten moeten worden toegepast, doch de Westelijke ministers hebben boven dien een spectaculair stelsel van- ra darcontrole voorgesteld. De Russen zouden in de Westelijke strook van de gordel een radar-waarschuwingsstel sel mogen onderhouden. De Westelij ken zouden hetzelfde recht ten Oosten van Oder en Neisse moeten krijgen. Uitdrukkelijk ljebben de Westelij ken gesteld, dat zulk een garantiever- De werkers Het is geen pleizierig denkbeeld, dat ir. P. J. Philips (van de N. V. Philips) heeft geopperd toen hij voor de radio sprak in de rubriek „Uit het bedrijfsleven". Hij meende, dat de Nederlander voor een eenvou dige woning een huur van 18 a 20 6ulden per week zal moeten betalen. 'at is dan wat de woonruimte wer kelijk kost. Hoe men tot die hogere huur zou komen, kon ir. Philips ui teraard in z\jn korte rede niet toe lichten, maar dat die opvoering van de huren uitermate moeilijk zal zijn begrijpt zonder dat iedereen toch wel. En ook ieder begrijpt, dat men niet op korte termijn tot hogere hu ren kan geraken. Van dat laatste standpunt bezien had dus het advies van ir.- Philips om door het berekenen van „wer kelijke" huren tot een vermindering van de woningnood te komen slechts betekenis voor een verre toe komst. Actueler en daarom waardevoller was een tweede advies, dat ir. Philips gaf. Hij viel het huidige stelsel van contingentering der wo ningbouw aan. Nu zijn over dat stelsel reeds vele kwade dingen gezegd. Het berust op berekeningen van woningbehoefte, bevolkingsuitbreiding enz., waardoor sommige provincies met minimale woningcontingenten uit de bus ko men. In die provincies is herhaaldelijk gepleit voor een redelijker vorm van berekening, maar men heeft daar naar in Den Haag geen oren gehad. De heer Philips wil nu breken met het hele stelsel van bouwvolu me-toewijzing of toewijzing van aan tallen woningen. Hij is er voor om aan de gemeenten zekere aantallen bouwvakarbeiders toe te wijzen. Zo zou een gemeente bijvoorbeeld toestemming kunnen krijgen om ge durende een jaar 90 bouwvakarbei ders te laten werken. Verwacht mag worden, dat dan de aannemers en de werknemers tezamen er naar zullen streven om een zo groot mogelijk aantal woningen te produceren en dat za! waarschijnlijk méér zijn dan een toegewezen contingent. Er is immers nu geen grens ge steld. jet denkbeeld van ir. Philips is I vooral voor een provincie als L Zeeland aantrekkelijk. Door het huidige ongelukkige con lingen leringsstelsel met zijn aantallen woningen, blijven in Zee land ongeveer 250 woningen per jaar ongebouwd. De aannemers en de bouwvakarbeiders zijn in Zeeland aanwezig om in een uiteraard wat langzamer tempo dan normaal deze 250 woningen te bouwen, maar jij krijgen de kans niet, omdat geen toestemming voor de bouw wordt ge geven. Bij de bevoegde instanties in Den Haag is thans wel het besef doorge drongen, dat aan deze wantoestand een eind moet komen. Men aarzelt echter met liet kiezen van een op lossing. Welnu dan is. daar thans de op lossing van ir Philips om aan deze droefenis een einde te maken. En als het zou kunnennog vóór 1 Januari 1956. drag slechts in werking zou kunnen treden in verbinding met een hereni ging van Duitsland. Het zou in étap pes kunnen worden verwezenlijkt, waarbij de laatste stap evenwel eerst gedaan zou kunnen worden, wanneer het herenigde Duitsland zou beslui ten, tot de Navo en de West-Europese Unie toe te treden. Vrije verkiezingen Voor de procedure om tot een hereniging van Duitsland te ge raken, hebben de Westelijken teruggegrepen naar het in Ja nuari 1954 in Berlijn ingediende plan van Eden. Het voorziet in verkiezing van een constituëren- de vergadering voor heel Duits land door middel van vrije ver kiezingen. Daaruit zou een re gering voor geheel Duitsland moeten voortvloeien, die over een vredesverdrag zou moeten onderhandelen en het recht zou moeten hebben, zich naar eigen keuze bij een militair pact aan te sluiten. Het Russische voorstel is tot in alle details identiek met de door maar schalk Boelganin reeds in Jali in Ge- nève ter tafel gebrachte plannen. Het culmineert in de eis, dat binnen twee of drie jaar na het sluitèn van een col lectief veiligheidsstelsel zowel de Na vo als het pact van Warschau zouden worden opgeheven. In het door de Russen gewenste col lectieve veiligheidspact zouden de bei de Duitse staten afzonderlijk een plaats moeten hebben, zolang vereniging van Duitsland niet mogelijk is. De Russen willen alle Europese landen en ook de Verenigde Staten tot het pact laten toetreden. Zij wjljen voorts een per manente raadgevende commissie vor men en de Chinese volksrepubliek als waarnemer toelaten in alle organen van de organisaties Ruimte voor overleg Minister Dulles heeft de Westelijke voorstellen „historisch" genoemd. Zy gingen volgens hem veel verder dan men vroeger ooit gegaan was. Daar entegen werden Molotows voorstellen door een Britse woordvoerder als „ab soluut niets nieuws" gekarakteri seerd. De Russische minister heeft de toelichting van zijn eigen plan met een vergezeld laten gaan van een voorlopig afwijzend bescheid op de Westelijke plannen. Molotow heeft echter een studie van de Westelijke voorstellen toege zegd. Minister Pinay, die Vrijdagoch tend in verband met de vertrouwens kwestie in de Franse Assemblée naar Parijs was vertrokken, kon halverwe ge de zitting zijn plaats aan de confe rentietafel weer innemen. De verga dering van Vrijdag duurde ruim drie uur. Vrouw door gasverstikking om het leven gekomen. Tengevolge van gasverstikking is Vrijdagmorgen in haar woning, Prins Hendrikstraat 10 te Koog aan de Zaan, om het leven gekomen de 68- jarige weduwe, mevrouw A. M. de B. Een melkboer kreeg vanochtend aan haar woning geen gehoor. Hij waar schuwde de politie. Naar de oorzaak van de °rasontsnapping wordt een onderzoek ingesteld. IN FRANSE NATIONALE VERGADERING Straks nieuwe hindernis: wet op verkiezingen Na een debat, dat niet langer duurde dan een half uur, heeft de Franse premier, Edgar Faure, gisteren opnieuw van de Nationale Vergadering een vertrouwensvotum gekregen. De Assemblee hechtte met 271 tegen 159 stemmen haar goedkeuring aan een radicale motie, waarin instemming werd betuigd met de politiek van de acht maanden oude regering en ver wierp een tegen de regering gerichte socialistische motie. Dé regering ziet zich voor een nieuwe proef gesteld, als over enkele da gen gedebatteerd zal worden over de wet op het houden van vervroegde verkiezingen. In de socialistische motie werd „met spijt" geconstateerd, „dat de regering niet in 'staat is, aan de hui dige moeilijkheden het hoofd te bie den, niet in staat is, in Noord-Afrika de vrede te herstellen, en onwillig is, de sociale rechtvaardigheid te verze keren". Premier Faure deed tijdens het debat een beroep op degenen, die hem in't verleden gesteund heb ben, om hem te helpen een poli tiek te volgen, die ten doel heeft, de Franse levensstandaard met honderd procent te verhogen. Hij verzocht om een stemming, enkel en alleen gebaseerd op de vraag, of men zyn politiek in de afgelo pen acht maanden goedkeurt of verwerpt. Faure gat cijfers, vol gens welke de Franse levensstan daard kortelings verbeterd is. Stemmen over kiezen Wat de wet op het houden van ver vroegde verkiezingen betreft, welke binnen enkele dagen op de agenda van de Nationale Vergadering staat, heeft Faure te verstaan gegeven, dat hij geen bezwaren heeft tegen Motorrijder verongelukt nabij De Heen. Vrij dagmorgen is op de verkcers- .veg' van Nieuw Vosmeer naar Steen bergen even buiten De Heen een do delijk ongeluk gebeurd, waarvan de 38-jarigs motorrijder A. Hectors uit Nicuw-Vosmeer het slachtoffer is ge worden. De heer Hectors, die op weg was naar zijn werk bij de legerplaats Os- sendreeht, moet door de slagregen het zicht op de weg kwijt zijn ge- raakt, waardoor hij in volle vaart c gen een vrachtauto uit Hendrik ld- I Ambacht opreed. De motorrijder werd vrijwel op slag gedood. Het stoffelijk oversehot is naar het ziekenhuis to Steenbergen vervoerd. Het slachtof fer was gehuwd en laat vrouw en één kind achter. bespreking van veranderingen in de Kieswet tegelijkertijd met de wet op vervroegde verkiezingen. SPANNING STIJGT IN MIDDEN-OOSTEN Vergeldingsaanval op Egyptisch kamp bij El Koentilla Als vergelding voor de Egyptische aanval van afgelopen Woensdag op een Israëlische politiepost in de gedemilitariseerde zóne bij El Auja, is in de nacht van Donderdag op Vrijdag een Israëlische overval gedaan op een Egyptisch kamp ten Zuiden van die zóne en wel bij El Koentilla. Tien Egyptische militairen werden daarby gedood en twintig gevangen genomen. Drie Israëliërs kwamen om het leven. De Israëlische aanvalsgroep ter sterkte van een compagnie vernielde 17 Egyptische voertuigen en maakte materiaal buit, waaronder twaalf machinegeweren. Intussen heeft Israël de Egyptische regering ervan in kennis gesteld, een politiek te zullen vol gen van „oog om oog, tand om tand". sche strijdkrachten zich hebben teruggetrokken. Alle Egyptische stellingen langs de Israëlische grens zijn gealarmeerd in verband met berichten over Israëli sche troepenbewegingen in de grens gebieden van Beersheba en Ramat Rahel, zo heeft 'n Egyptische woord voerder meegedeeld. Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse za ken verklaarde in verband hiermee: „Als zij ons met rust laten, zullen wij hen met rust laten. Als zij' willen dat wij hen met rust laten, laat ze ons dan met rust laten". De woordvoerder zei, dat Egyp te weigert, de gedemilitariseerde zóne van El Auja te ontruimen. Egyptische soldaten zo betoogde hij, bezetten nog steeds Israë lisch gebied, hoewel de Israëli- M viert de Nederlandse bloe- men- en stillevenschilder Dik n Isselman te Den Haag zijn 65e verjaardag. 1 MORGEN=i is het 125 jaar geleden, dat Aardenburg door een paar- dui- m zend Vlamingen werd overval- len, die -de stad echter de vol- gende dag met medeneming m van de stedelijke kas en de kas van de ontvanger van 's rijks- belastingen weer verlieten, ff waarbij zij nog een vergeefse aanval deden op Oostburg. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „Dzjenghis Khan" niet voortijdig afgebroken. De oefening van twee Nederlandse tankbataljons die op 25, 26 en 27 Oc tober is gehouden in de omgeving van Paderborn, (Did.), is volgens de leger-voorlichtingsdienst niei voor tijdig afgebroken, maar in overeen stemming met het tevoren uitgege ven bevel voltooid. De door de Nederlandse onderdelen bij deze oefening aangebrachte scha de is nog niet nauwkeurig vastge steld, maar zal naar verwachting ver beneden het bedrag blijven van één millioen Duitse mark". Het Finse parlement heeft Vrijdag eenstemmig de toetreding van Finland tot de Noorse raad, waarin Noorwegen, Zweden en Denemarken vertegenwoor digd zijn, goedgekeurd. Z.-VLAAMSE KAMER VAN KOOPHANDEL Geen verdere stappen voor haven op zandplaat bij Breshens Ernstige kritiek werd uitgesproken aan het adres van het Terneu- zense gemeentebestuur tijdens de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, die Vrijdagavond in „Grandhotel Rotterdam" te Terneuzen gehouden werd. De aanleiding daartoe vormde een mededeling van dit gemeentebestuur, dat het voor de proef met de helicopterverbinding met Rotterdam zestien cent per in woner wenst bij te dragen, hetgeen neerkomt op een totaalbedrag van 3286,72. Aanvankelijk was het gemeentebestuur bereid bij een proef van een jaar maximaal 5000 by te dragen. Maar toen de proefperiode werd gebracht op zeven maanden wenste men nog maximaal 3500 bij te dragen in het exploitatieverlies van de helicopterdienst. De voorzitter der Kamer, ïr. C. A. L. Horstman» verklaarde, (lat het hem bekend is, dat de subsidie op zestien cent per inwoner is bepaald, omdat de helihaven niet in Terneu zen is gekomen. Hij betreurde dit omdat het niet een algemeen Zoeuwsch-Vlaams belang betreft en deze geringere bijdrage van invloed zal zijn op de exploitatie en te vre zen Is. dat de proeftijd met een maand za! moeten worden ver minderd. In geen enkel schrijven heeft het gemeentebestuur van Terneuzen het verlenen van de maximale bijdrage verbonden aan het vestigen van de helihaven in die gemeente. De heer Horslmann dankte verder het ge meentebestuur van Axel, dat de he lihaven exploiteert en de directie van de ZVTM voor de medewerking bij de totstandkoming, passagebespreking enz. van de helicopterdienst. Nadat enige leden hun ontstemming over de houding van het Terneuzense ge meentebestuur in deze hadden uitge sproken, werd het bestuur der Ka mer gemachtigd uit te zien naar een middel om via een andere instantie de daardoor nog benodigde subsidie te verkrijgen. Voorts werd er op gewezen dat voor de helicopterdienst, vooral wat de verbinding met Rotterdam be treft, een behoorlijke belangstelling bestaat, ofschoon men ten onrechte veelal meent, dat de prijzen, die zo wel voor Rotterdam als voor Brus sel enkele reis 15, en retour 27 bedragen, aanmerkelijk hoger liggen. Vier vluchten zijn tot nu toe uit gevoerd, en in totaal werden 61 pas sagiers vervoerd, waarvan 19 naar Rotterdam en 20 van Rotterdam naar Axel. De Kamer besloot zonder hoofde lijke stemming adhaesie te betuigen aan een advies van de Kamer van Koophandel te Amsterdam inzake de afschaffing van kwitantie-zegel. Het bestuur werd gemachtigd om na met de Kamer të Middelburg hierover contact te hebben opgeno men, by de minister van Verkeer en Waterstaat de nodige stappen te doen om te verkrijgen dat dusdani ge maatregelen worden getroffen, dat de vergrote Moerdijkpont „Dordrecht", die dienst doet óp het veer PerkpolderKruiningen en die eigendom is van het Rijk, ook by sterke wind tijdens de wintermaan den in dienst lian blijven. Verder be sloot de Kamer het college van Ged. Stagen te verzoeken over te gaan tot het invoeren van tien-vaartenkaar- ten inplaats van de thans in gebruik zijnde Doekjes op de veren. Veerhaven Breskens Naar aanleiding van een eer der in de Kamer besproken en aan de Rijkswaterstaat voorge legd plan om een veerhaven aan te leggen op de plaat bij Bres kens en de geul tussen deze plaat en de vaste wal af te dammen, was een schrijven ingekomen van (Vervolg op pag. 5) De conferentie van de grote vier in Genève is begonnen. Deze telefoto geeft een overzicht weer van de con ferentiezaal. Links achter de Russi sche-, links voor de Engelse-, rechts achter de Amerikaanse-, en en rechts voor de Franse delegatie. KORTE PREDICATIE HET BIJZONDERE OF HET GEWONE En na het vuur het suizen van een zachte koelte. 1 Kon. 19:12. Het schijnt mogelijk te zijn de Rooms-Katholieke Kerk als een zeer bijzondere kerk aan te merken. Op vallend is haar theologie: magistraal en vrijwel allesomvattend. In het oog springt ook haar organisatie: sterk en evenwichtig. Haar plaats in het openbare leven is al even bijzonder; zij beheerst in vele landen de staat kundige verhoudingen. Maar het meest bijzondere is wel haar ere dienst: de Heer is aanwezig i?t de ge stalte van brood en tof)» zeer wer kelijk aanwezig. Dit alles ir uitermate boeiend. Wij zoeken graag het byzondere. Dat döèt ons nog iets. Het is echter het le venswerk van Luther geweest om aan te tonen, dat wij ons vergissen. Hij heeft aangetoond, dat er alleen maar een bijzondere God is, maar geen bijzondere kerk, noch een bij zondere theologie of organisatie. Luther heeft dezelfde ontdekking gedaan als Elia. Deze profeet mag op zoek geweest zijn naar het bijzonde re, hij mag gemeend hebben dat bij zondere gevonden te hebben in de éclatante overwinning op de Karmel, hij kan het bijzondere verwacht heb ben in de geweldige stormwind, of in de aardbeving, of in het vuur, maar hij ontdekt, dat alleen God zélf bij zonder is. God is namelijk zo bijzon der, dat Hij komt in het suizen van een zachte koelte. De ontdekking van Elia is dus de ze: de bijzondere God komt helemaal niet op so'n bijzondere manier, maar in het geringe, het onaanzienlijke, het gewone. Elia heeft geleerd en na hem ook Luther: God komt als een gewó- ne God, juist omdat Hij zo bijzonder is. God komt niet in zo iets bijzon ders als een storm of aardbeving of vuur, maar in zc iets simpels en ge woon als het suizen van een. zachte koelte. Het Nieuwe Testament predikt de ze bijzondere God op dezelfde wijze: Hij komt heel gewoon als mens op aard, in een kribbe, aan een kruis. Het hoogtepunt van Gods komen is, dat er ergens in een vergeten hoekje van de wereld iemand doodbloedt. Dit alles heeft de Hervorming onf- dekt en zij ziet geen kans dit gewo ne handelen Gods met eet. bijzondere kerk, een bijzondere theologie en or ganisatie te omgeven. Gods handelen neemt geen gestalte aan in een bij zondere kerk. God zélf is bijzonder niet zijn kerk. De kerk der Hervorming kan niet anders doen dan haar gewone theolo gie en organisatie dienstbaar maken aan de verkondiging var. de bijzonde re God, Wij kunnen de Rooms-Katho lieke kerk slechts vragen met ons mee te doen, want we kunnen niet genoeg dankbaar zijn, dat God zo ge wóón doet. I. P. C. van 't Hof. WISSELENDE BEWOLKING. Wisselende bewolking met enkele buien. Matige Noord-Westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. ZON EN MAAN 30 October Zon op 7.31 onder 17.20 Maan op 16.32 onder 633 31 October Zon op 7.33 onder 17.18 Maan op 17.04 onder 7.56 1 November Zon op 7.35 onder 17.16 Maan op 17.45 onder 9.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1