mm PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT smss Stemming Geneefse conferentie: vriendelijk tot geprikkeld Schoondijkes wederopbouw vergt nog twee jaar Vand aag. PRINSES IRENE ONTHULDE BEELD VOOR „HAAR" BRIGADE SYRIË WAARSCHUWT TEGEN WAPENLEVERINGEN AAN ISRAËL VERWACHT. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. tf] V» fl B l« JB Bi ffli H gj pA^ *&-■/$ V W tfUJ (?«-• teLja pLE K B BB B B tng. mededelingen driemaal tarief. Hoofdredacteur: W_ Leertouwer. W PS B BS flH SBH V W BH B wB BB 1 B Kleine advertenties (max 8 regela) Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. 23 cent per regel mei een minimum "ÏÏÏTsï1^™»: p. Tl6.10 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 1 l-~- -f»ev» per »w. Lorre 10 cent. B^d„ m«"- Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 88—«0, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 8881 of 304); Middelburg, Markt 61, telef. 3841; Goea, Lange Vorststr. 2. telef. 18; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. N Bogerdstraai 24. telef. 28. GROTE VIER ACHTER GESLOTEN DEUREN Garanties mogelijk tegen herleving van militarisme in Duitsland De ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier hebben Don derdagmiddag in het Volkerenpaleis te Genève hun eerste vergadering gehouden. Deze vergadering, die onder voorzitterschap stond van de Franse minister Pinay, duurde drie en een half uur. Vandaag komen de ministers opnieuw bijeen. Op de vergadering van gisteren werd het woord gevoerd door Pinay (Frankrijk), MacMillan (Groot-Brittannië) Molotow (Sowjet-Unie) en Foster Dulles (Ver. Staten). Tevoren waren enkele procedure-kwesties geregeld. Een Engelse woordvoerder deelde na de bijeenkomst mede, dat het Westelijke memorandum over vereniging van Duitsland en gelijktijdige sluiting van een Europees veiligheidsverdrag, door het secretariaat vóór de conferentie was rondgezonden en dat het document reeds lang voor het begin van de vergadering in handen van de Sowjet-delegatie was. Wij beschouwen het document als reeds ingediend, zo zei hij. Doch Mo lotow vindt van niet. Vóór hierover een debat ontstond, was de stem ming op de vergadering vrij normaal en vriendschappelijk, doch daarna was zij soms geprikkeld. De Westelijke ministers van buiten landse zaken waren Donderdagoch tend overeengekomen, dat zij het memorandum op de eerste vergade ring reeds ter sprake zouden bren gen. Terwille van de „Geest van Genè ve" hebben zij er echter mee inge stemd, him plan niet voor vandaag, als Molotow zijn eigen voorstellen zal hebben ingediend, te publiceren. De perschef van de Russische de legatie, Iljitsjef, verklaarde Donder dagavond op een persconferentie, dat minister Pinay zonder voorafgaande toestemming van de andere minis ters en zonder de algemeen gelden de regels te volgen, had getracht onmiddellijk over te gaan tot het eerste agendapunt, doch dat na een levendig procedure-debat het voor stel van Molotow was aangenomen om pas vandaag met dit eerste agen dapunt de hereniging van Duits land en de veiligheid in Europa te beginnen. Nieuw klimaat In het begin van de bijeenkomst wenste de directeur van het Europe se bureau van de Verenigde Naties, de Nederlander A. Peut, de minis ters veel succes. Hij zei, dat de or ganisatie van de Verenigde Naties gaarne alle hulp bij de conferentie zal verlenen die nodig geacht wordt. In zijn openingstoespraak zei de Franse minister Pinay onder meer, dat, wat het eerste agendapunt be treft, geen enkele belemmering be staat voor een onmiddellijk besluit over de modaliteiten van een plan voor verbinding van het herstel van Duitslands eenheid met de uitwer king van een veiligheidsstelsel. Als een dergelijk besluit uitblijft, kunnen verder geen vorderingen worden ge maakt, aldus de Franse minister. De Franse regering hecht ook grote waarde aan het agendapunt „ontwikkeling van contacten tus sen Oost en West", zo zei Pinay voorts. Het moet mogelijk zijn, stap voor stap te komen tot her stel van een verenigd Europa door een „nieuw klimaat", ge schapen door ontwikkeling van economische, culturele en mense lijke contacten tussen Oost en West. Toenadering Nadat zijn Britse collega, MacMil lan, had verklaard te geloven, dat de verschillende standpunten die Oost en West ten aanzien van diverse vraagstukken innemen, tot elkaar gebracht kunnen worden, was het woord aan Molotow, die zei, dat on der de huidige omstandigheden ook het Duitse vraagstuk slechts gelei delijk kan worden opgelost door mid del van vermindering van de inter nationale spanning m Europa, een betrouwbaar stelsel van collectieve veiligheid en als gevolg van toena dering een betere samenwerking tus sen de twee delen van Duitsland. Garanties De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, die als laatste sprak, deelde mee, dat de Verenigde Staten bereid zijn, deel te nemen aan garanties in verband met hereniging van Duitsland, om herleving van een Duits militarisme te verhinderen. Hij geloofde, dat déze verzekeringen met alle recht matige veiligheidsverlangens, ook die van de Sowjet-Unie, voldoende rekening houden en dat zij het moge lijk dienen te maken, dat nu maat regelen genomen worden voor de hereniging van Duitsland, die reeds lang over tjjd is. Dulles meende niet, dat verwacht mag worden, dat wat het derde agendapunt contacten tussen Oost en West betreft, reeds direct vér gaande maatrgelen kunnen worden getroffen die alle veiligheidsoverwe gingen zouden negeren. De ministers hebben een telegram gezonden aan president Eisenhower, waarin zij hem een spoedig herstel wensen. Een Britse woordvoerder deel de na de vergadering van Don derdag mede, dat de ministers besloten hebben, de besprekingen achter gesloten deuren te voeren en dat slechts communiqué's, waarover zij het alle vier eens zijn, aan de pers zullen worden verstrekt. Is het 250 jaar geleden, dat H de Nederlandse schilder, etser en tekenaar Romulus (Bona- ventura J. van Overbeeck) in p H de oude Lutherse Kerk te Am- EE sterdam werd begraven. M is het 100 jaar geleden, dat H de Nederlandse dichter Hajo §e A. Spandaw, bekend door zijn M vierdelige „Lofzang op de Vrouwen", te Groningen over- H leed. - iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ PLECHTIGHEID IN TILBURG Haar eerste officiële daad op Nederlandse bodem Prinses Irene heeft Donderdag haar eerste officiële daad op Nederlandse bodem verricht. In Tilburg onthulde zij het monument ter ere van de Ko ninklijke Nederlandse Brigade „Prinses Irene", die elf jaar geleden strij dend de Wolstad binnentrok. Bij deze onthulling waren onder meer aan wezig de minister van oorlog en marine, ir. C. Staf en de chef van de generale staf, generaal B. R, P. F. Hasselman. Bij het plantsoen, waar het monu- I Nadat een minuut stilte in acht ment, dat is vervaardigd door E. ba- was genomen voor de gevallenen ron Speyart van Woerden, een plaats werd de plechtigheid besloten met heeft gekregen, stondejn de Konink lijke Militaire Kapel, een vaandel- wacht van het Garderegiment Fuse liers „Prinses Irene" met het regi mentsvaandel en een erecompagnie Fuseliers van het 41e Gardebataljon Fuseliers opgesteld. Voordat prinses Irene tot de ont hulling overging, werd 't woord ge voerd door de voorzitter van de Ko ninklijke Vereniging „Ons Leger", jhr. F. Beelaerts van Blokland, die o.m. de echtgenote van de overleden commandant van de- Brigade, me vrouw De Ruyter van Steveninck, welkom heette. Na de onthulling werden kransen gelegd en onderhield prinses Irene zich geruime tijd met de maker van het gedenkteken. Op de nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam is Woensdagmiddag een gedenkteken onthulddat het graf siert waarin zich de urn met aarde en as van het concentratiekamp Buchen- wald bevindt. Na de onthulling werd er een groot aantal bloemstukken bij het graf ge plaatst als eerbetoon aan de tallozen, die in dit kamp het leven verloren. een groots défilé. De parade werd afgenomen door minister Staf, waar bij rechts van hem prinses Irene stand. Na de parade maakte de prin ses een rondrit door de stad, waar bij zij op de Heuvel, bij het stand beeld van koning Willem II, werd toegezongen door honderd kinderen van een kleuterschool. Bij het in Zuid-Vietnam geliou- den referendum, waardoor het j| volk zich kon uitspreken over de vraag, of premier Ngo Dinh p Diem als president in de plaats M moest komen van oud-keizer p Bao Dai om het volk te leiden, p namen voor het eerst in de ge- p schiedenis van de verkiezingen p in Vietnam, vrouwen aan de stemming deel. ff (Telefoto A.N.P mm Prinses Margaret bij aartsbisschop van Canterbury. Prinses Margaret is Donderdag door de aartsbisschop van Canterbury in het paleis van Lambeth ontvangen. Het onderhoud tussen de prinses en de aartsbisschop heeft een uur ge duurd. De prinses werd bij haar bezoek door een hofdame vergezeld. Zij ver liet het aartsbisschoppelijke paleis 'door een zijingang, aldus een groöt aantal verslaggevers en fotografen ontwijkend, dat bij de hoofdingang wachtte. Van officiële zijde is niets medege deeld over het doel van Margarets bezoek aan de aartsbisschop. Het was niet vermeld op de officiële afspra- kenlijst van de prinses. Aangezien Prinses Margaret de aarts bisschop bezocht en niet andersom, wordt verondersteld, dat het alleen maar om een vertrouwelijk gesprek ging. Als zij de aartsbisschop in ken nis had willen stellen van een besluit, zou de geestelijke waarschijnlijk bij haar ontboden zijn. Verpleeghuis voor zieke gerepatrieerden geopend. Donderdagmiddag heeft de minis ter van maatschappelijk werk, mr. F. J. F. M. van Thiel, in Wijk aan Zee het verpleeghuis van de „Stich ting tot verzorging van chronische patiënten en minder-valide perso nen" geopend. DE SPANNING IN HET MIDDEN-OOSTEN Militair verdrag tussen Egypte en Saoedi Arabië. Syrië heeft de drie Westelijke grote mogendheden gewaarschuwd, dat iedere wapenleverantie aan Israël de vrede in het Midden-Oosten zal ver storen. Dit verneemt Reuter van bevoegde zijde in de Syrische hoofdstad, Damascus. Volgens dezelfde bron heeft Syrië zich met deze kwestie eveneens tot de Sowjet-Unie gewend. Naar gemeld wordt heeft de Sowjet-Unie Syrië de verzekering gegeven, dat het Sowjet-blok geen wapens aan Israël zal leveren. Donderdag hebben Saoedi-Arabië en Egypte in Cairo een militair ver drag gesloten, dat voorziet in onder linge samenwerking 'bij de verdedi ging van beide landen. De onderteke ning geschiedde door premier Nasser em Emir Feisal, de premier en kroonprins van Saoedi-Arabië. Vol gens de termen van het verdrag zal Dader van moord te Zeist bekent De 28-jarige fabrieksarbeider C. B uit Zeist, die Dinsdag is aangehouu- omdat hij ervan werd verdacht np Woensdag 12 October des avonds te Zeist de 22-jarige leerling-verpleeg ster mej. W. van S. te hebben aange rand en daarna te hebben vermoord, heeft Donderdagochtend bekend. B. heeft tijdens een langdurig ver hoor een bekentenis afgelegd en on middellijk daarna zyn bekentenis her haald tegenover de commissaris van politie te Zeist. Nadere bijzonderheden konden niet worden verkregen. „enige agressie tegen een van beide landen als agressie jegens beide wor den beschouwd". In het gedemilitariseerde gebied van Dan, in Noordoost Israël, is bij een treffen tussen Israëlische politie mannen en een groep Syrische militai ren een Syriër gedood. Ook in het ge demilitariseerde gebied van El Audja, op het schiereiland Sinaï, blijft de spanning stijgen. Volgens de Israëli ërs zijn opnieuw Egyptische militai ren het Israëlische gedeelte van deze zóne binnenngedrongen en hebben zij zich daar ingegraven. Syrische bladen melden, dat de Sowjet-Unie reeds aan bepaalde Ara bische landen heeft voorgesteld ver dragen tot wederzijdse beveiliging te sluiten. Zij schrijven ook, dat de Sow- jetrussische ambassadeur heeft me degedeeld, dat zijn land aan Syrië nu reeds, zonder enige voorwaarde, alle hulp wil geven, die het nodig heeft. RAADHUIS MET MEI IN GEBRUIK Gebrek aan bouwvolume oorzaak van ontvolking van het platteland Een weinig verscholen achter een rij huizen staat aan de weg van Breskens naar Schoondijke, juist binnen de bebouwde kom van Schoon- dijlce, sinds jaren een klein houten noodgebouwtje, dat vroeger wit ge schilderd geweest is en dat daarvan nog de sporen draagt. Het doet de be zoeker wat wonderlijk aan op deze „keet" de aanduiding „Gemeentehuis" te zien staan. Daar zetelen de burgemeesters en de gemeente-secretarissen reeds sedert kort na de oorlogshandelingen, die mèt 235 huizen in de gemeente ook het gemeentehuis geheel verwoestten. Het eind van deze misère is echter in zicht. Over ongeveer een half jaar waarschijnlijk in Mei 1956 zal het nieuwe gemeentehuis, dat momenteel wordt opgetrokken aan het Dorpsplein, officieel in gebruik genomen worden. Een riant en uiteraard modern gebouw zoals vele an dere gemeenten van een zelfde grootte en zelfs grotere zich gaarne zouden wensen! Vrijwel één geheel met het nieuwe gemeentehuis vormen het postkan toor en de muziektent, welke laatste tussen beide gebouwen in de straat- wand is gebouwd en dus geen sta-in- de-weg is zoals zijn voorganger op een kruispunt van hoofdwegen. Het bouwkundige gedeelte van 't gemeentehuis zal in Maart of April aanstaande worden opgeleverd. Dezer dagen zal het meubilair worden be steld, waarvoor echter een levertijd wordt bedongen van zes maanden, zodat eerst in Mei het raadhuis in gebruik kan worden genomen. Beneden vindt men er o.m. de ge meente-secretarie, de kamer voor de burgemeester-secretaris, een archief bewaarplaats, een ruime garderobe en een bode-kamer. Boven bevinden zich de raadzaal, de kamer voor B. en W. en het bureau voor bouw- en woningtoezicht. Achter het gemeentehuis worden de brandweergarage, de garage voor de lijkwagen, de gemeentelijke berg en werkplaats en een grote fietsen- bergruimte gebouwd. Dit gehele com plex wordt centraal verwarmd met een oliestookinrichting. De bezoekers aan de gemeente-secretarie zullen zich niet van het secretarie-personeel gescheiden zien door loketten, maar over een moderne „balie" hun woord kunnen doen. Postkantoor De bouw van het nieuwe postkan toor is reeds verder gevorderd dan die van het raadhuis en waar schijnlijk zal dit gebouwtje medio December reeds in gebruik wor den genomen. Hier bevindt zich beneden het kantoor met wacht ruimte en boven de woning voor het gezin van de kantoorhouder. Tussen beide gebouwen in na dert de muziekkiosk zijn voltooi ing. Zoals reeds gezegd, werden bij de oorlogshandelingen 235 woningen to taal vernield; 200 zyn er thans ver vangen. De ingebruikneming van het bovenomschreven complex houdt nog niet in, dat het herstel van de ge meente voltooid zou zijn. Daarmee is naar schatting nog wel ongeveer twee jaar gemoeid Het is begrijpelijk, dat burgemees ter F. A. van Rosevelt onwillekeurig een vergelijking trekt tussen de ge meenten, die door de oorlog en aie, welke door de watersnoodramp wer den getroffen. In de laatste is in twee jaar tijd dank zjj bijzondere faciliteiten meer hersteld dan in de eerste in een decennium! Er is echter geen sprake van, dat de bur gemeesters uit de oorlogsrampge- meenten dit de watersnoodrampge meenten zouden misgunnen; integen deel. Maar toch ontkomt men er niet aan de vergelijking met wat wee moed voor Schoondijke en dergelijke gemeenten te bezien. Evenals bij het aanbieden van de jaar lijkse normale begroting, maakte de Britse minister R. A. Butler bok nu gebruik van het rood lederen koffer tje voor het overbrengen van de be. grotingsdocumenten. De foto toont minister Butler bij het verlaten van zijn woning aan het Smith's Square in Londen. Ontvolking Een probleem echter, dat de bur gemeesters der W.-Zeemvsch-VIaam- se gemeenten dus ook burgemees ter Van Rosevelt met zorg ver vult, is de ontvolking van het plat teland tengevolge van enkele „samen- Vervolg op pag. 2) Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Over wegend matige, maar langs de kust af en toe krachtige wind uit Wes- telgke richtingen. Koude ochtend. In de middag de zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MA AN 29 October Zon op 7.29 onder 17.21 Maan op 16.07 onder: 5.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1