PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Molotow roemde geest van Genève en zijn Oost-Duitse vrienden Op 1 Januari 1957 electrisch materieel op de Zeeuwse lijn r?S WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vandaag... DE -I VERWACHT... BLOEDIGE INCIDENTEN AAN GRENZEN VAN ISRAËL 198e Jaargang-No. 252 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. per kw. Losse nummers 10 cent. Donderdag 27 Oct. '55 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 1 4j—. (ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van i Ij—. ..Brieven of adree Bureau v d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—«0, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2881 of 304); Middelburg, Markt 61, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. N Bogerdstraat 24. telef. 28. zei, dat Israël deze aanval zeer ern stig opneemt. Een Egyptische woordvoerder ver klaarde in Cairo, dat Israëlische troepen in het gedemilitariseerde ge bied waren gekomen en hadden ge schoten op een Egyptische post Dij de grens van dit gebied. De Egyp tische troepen namen daarop tegen maatregelen. Zij namen een Israë lische militair gevangen, toen de Israëlische troepen zich terugtrok ken. Een woordvoerder van de Egyptische premier, Nasser, ver klaarde Woensdagavond in Cairo, dat Egypte de veiligheid van zrjn troepen en grenzen zal verzeke ren. Hjj zei, dat Israël het ge demilitariseerde gebied van El Audja had geschonden door er troepen, vermomd als politie, te legeren. Ook Dinsdag was van Israëlische zijde geklaagd over beschieting van een Israëlische patrouille door Egyp- tenaren. Woensdag maakte 'n Israë lische woordvoerder voorts bekend, dat langs de grens met Syrië gescho ten is op een Israëlische vrachtauto. Dinsdag Is driemaal vanuit Syrische stellingen Israëlisch gebied bescho ten, zo voegde hij hieraan toe. Premier Sjarett van Israël heeft Woensdag in Parijs achtereenvolgens gesproken met de Engelse minister van buitenlandse zaken MacMillan en diens Amerikaanse collega Fos ter Dulles, die eerst getweeën van gedachten hadden gewisseld over de toestand in het Midden-Oosten. Vol gens diplomatieke kringen heeft Dulles, evenals MacMillan, ver klaard, dat de Westelijke politiek niet definitief kan worden vastge steld voordat de gehele kwestie van het Midden-Oosten zou zijn onder zocht door de ministers der drie Westelijke grote mogendheden, Sja rett en Molotow, de Russische minis ter van buitenlandse zaken. Dit zou binnenkort in Genève geschieden. begint de kinderboeken- week die duurt tot en met vol- gende week Woensdag. Het is 3 de eerste keer dat deze in ons H land wordt gehouden. ïlllllll!lllllllllllll!ll!llllllllllllllllllllll!lllll]lllllll[lll«lllll|||||||||!||!|if KOUDER Wisselende bewolking met voorna melijk in de kustprovincies enkele buien. Matige, langs de kust af en toe krachtige Noordelijke wind. Tempe raturen lager dan gisteren. ZON EN MAAN 28 October Zon op 7.28 onder 17.23 Maan op. 15.46 onder. 3.54 GROTE VIER ARRIVEERDEN IN CONFERENTIESTAD Tankers: meer dan de helft van schepen in aanbouw. Shell Tankers grootste scheepvaartmaatschappij. Van ale schepen, die dit jaar in aanbouw zyn, bestaat 53 procent uit tankers. Dit deelde de heer E. H. Larive, di recteur van Shell Tankers N.V., gis teren mee op een bijeenkomst van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te Rotterdam. In zfjn lezing over samenstelling en taak van zijn vloot vertelde hij voorts, dat met 467 schepen van 2000 of meer ton deadweight, ruim zeven millioen ton deadweight alles bijeen, Shell Tankers N.V. de grootste scheep vaartmaatschappij ter wereld is. Van bovengenoemde 467 schepen is Shell Tankers niet in alle gevallen de eigenaresse. Een deel van deze vloot vaart voor Shell Tankers in charter. Ditzelfde geldt voor een vloot van 450.000 ton draagvermogen in totaal, die wordt beheerd door een aan de groep verbonden maatschappij. fil!lllllllllllllllllilll!lllllllllllllllillllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIIIIIII| Israël gedwongen tot preventieve oorlog? M Gisteravond werd van Israë- i lische zijde het voornemen mee- i gedeeld, om aan de Westelijke j Grote Drie te kennen te geven, dat „handelend zal worden op- getreden", wanneer steun van H Westelijke zijde achterwege blijft. Israël zou, wanneer geen maatregelen worden genomen i H tegen de verstoring van het nachtsevenwicht in het Mid- den-Oosten als gevolg van de H -emmunistische wapenleveran- ;ies aan Egypte, wel eens ge- lwongen kunnen worden tot »en preventieve oorlog. In elk sjeval zou de Iseraëlische rege ns -ing voor ernstige beslissingen 1 H vomen te staan. Beroep van Eisenhower op de Sowjet-Unie. In een verklaring voor de pers heeft president Eisenhower Woensdag de Sowjet-Unie uitge nodigd, te Genève dezelfde ver zoeningsgezindheid te tonen als die, waardoor de Amerikanen zijn bezield, teneinde de grond slagen voor vrede en vooruit gang te leggen „waarop de ge hele wereld wacht". „De wereld hoopt, dat de con ferentie van regeringsleiders van Juli j.l. een „nieuwe geest" heeft geschapen, die het moge lijk maakt, in de toekomst op lossingen voor de internationa le vraagstukken te vinden. Of dit inderdaad zo is, moet uit de komende conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken der „Grote Vier" blijken", aldus de Amerikaanse president. Indonesische regering wil grote volksverhuizing. Westelijken wensen evenwel een vrije hereniging van Duitsland De minisfers van buitenlandse zaken van de „Grote Vier", die in de komende weken in Genève zullen moeten trachten, de „Geest van Genè ve" op concrete politieke problemen tussen Oost en West toe te passen, zijn Woensdag in de conferentiestad gearriveerd- Molotow was de eer ste, die op het vliegveld Cointrin neerstreek. Hij verliet het vliegtuig met een brede glimlach op zijn gelaat, kort na het middaguur, toen een warme najaarszon over de stad scheen. Toen Foster Dulles en MacMillan aankwamen was de avond reeds aan het vallen en hen sloeg een koude wind tegen. De Fransman Pinay kwam later in de avond per trein. Bij de aankomst der ministers was niets te bemerken van de omvangrijke veiligheidsmaatregelen waarmee de ontvangst bij de vorige conferenties gepaard ging. Een paar gehelmde wachtposten stonden aan de ingang van het vliegveld en een compagnie van de Zwitserse wielrijderstroepen fungeerde als erewacht. Hij liet voorts de chef van zijn inlichtingsdienst, Iljitsjow, Woens dagavond reeds de pers bijeenroe pen. Deze deelde o.m. mee, dat de Russische delegatie in Oost-Ber- lijn was afgestapt om daar de lei dende personen der Oost-Duitse regering te ontmoeten. Hij prees de „hartelijke en vriendelijke" atmos feer, die daar geheerst had, en de „volledige overeenstemming die bleek te bestaan over de kwesties van de veiligheid in Europa en de Duitse eenheid". Het was de jour nalisten trouwens reeds op het vliegveld opgevallen, dat Molotow deze problemen in een andere volg orde opsomde dan Dulles. Terwijl de Rus de Europese veiligheid als eerste punt noemde, stelde Foster Dulles de eenheid van Duitsland voorop. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ 3 de eerste uitingen der minis ters na hun aankomst herinnerden de wachtende journalisten aan de moei lijkheden, die de conferentie zal heb ben te overwinnen, nu zij de in Juli geschapen geest in klinkende politie ke munt zullen moeten omzetten. Mo lotow liet het niet bij zijn brede lach, doch voegde daaraan terstond een lofrede op „de °"eest van Genève" toe. Hij was gekomen, zo zeide hij, om in deze geest bij te dragen aan een ver mindering der spanningen en aan een versterking van de vrede. Begrenzen De leden van de Tweede Kamer hebben hun oordeel gezegd over de Millioenennota en dus over het financieel beleid van de Neder landse regering. De heren waren niet gerust. De uitgaven van de staat stijgen te sterk, het aantal ambtena ren neemt van dag tot dag toe van de toename der defensie-kosten is het einde niet te zien en het land- bouwegalisatiefonds werkt met ge weldige tekorten. Dat zijn enkele opmerkingen, die gemaakt werden, in het voorlopig verslag, dat de Tweede Kamer uit bracht over de Millioenen-nota. Straks zal de regering daarop ant woorden en dat antwoord laat zich wel voorzien. Zij zal zeggen, dat het de Kamer leden zelve zijn, die wel algemene pleidooien houden voor beperking van de staatsuitgaven, maar die di rect daarna komen met verlang lijstjes, welke vele mililoenen kosten. De stijging van de staatsuitgaven is niet gering. Voor de gewone begroting geldt, dat de uitga ven in 1956 niet minder dan 36 hoger zullen zijn dan in 1952. Ver geleken bij 1955 zal 1956 een stijging vertonen van 10 Wat het ambtenarencorps betreft heeft men per 30 Juni j.l. een op voering tot 10.000 man boven de ef fectieve sterkte aanvaard. Dit is verontrustend. Wanneer men het vervelende woord bezuiniging niet wil noemen, dan zal er toch een weg gevonden moeten worden naar iets, dat men dan „begrenzen van de overheidstaak" moet noemen. Dat begrenzen echter is alleen mo gelijk, wanneer men het werkelijk wil. Zo pas kwam „Het Vrije Volk" nog met een treffend voorbeeld. Het blad wees er op, dat er wel wat zit in de klacht over de steeds maar stijgende staatsuitgaven. Als voorbeeld werd toen genoemd het departement van maatschappe lijk werk, dat in bepaalde mate con curreert met het departement van sociale zaken. In 1953 gaf Maatschappelijk Werk 76 millioen gulden uit. Voor 1956 zal dat 122 millioen moeten zijn. Het aantal ambtenaren is opgevoerd van 715 tot 933. Vroeger vormden de departemen ten van sociale zaken en maatschap pelijk werk een geheel. Men moet zich thans afvragen of de splitsing niet geleid heeft tot een ongemotiveerd, ja concurrerend op draven van de uitgaven. Bij deze verzuchting van „Het Vrjje Volk", mag een kleine toelich ting niet ontbreken: het departe ment van sociale zaken wordt ge leid door een P. v. d. A.-minister en dat van maatschappelijk werk door een K.V.P.-mon. De mogelijkheid is dus aanwezig, dat in de opmerkingen van „Het Vrije Volk" enige politieke gevoelig heid meespreekt. Maar dat mag toch niet belet ten in die opmerkingen een kern van waarheid te ontdek ken. Die kern is deze, dat men nu eens deze en dan weer gene om politieke of sociale redenen zijn zin gevend, de staatsuitgaven voortdurend ver der opvoert en het ambtenarencorps gestadig uitbreidt. Er zal ergens een streep gezet moeten worden en een „tot hiertoe en niet verder" moeten klinken. Wordt die streep niet gezet, dan blijft het bij klaagzangen in de Twee de Kamer "over te hoge staatsuitga ven enhartelijke medewerking aan de verhoging dezer uitgavenl! Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Duits onderzoek in zaak van Breda-vluchteling Polak In Liineburg is door de procureur- generaal een voorbereidend onder zoek geopend naar de zaak van Willem Polak, een der zeven oor logsmisdadigers, die met Kerstmis 1952 uit de gevangenis van Breda zijn gevlucht. De Nederlandse regering heeft uitlevering gevraagd van Polak, die in West-Duitsland is gearresteerd, gevraagd. Polak was schuldig be vonden aan het doden van drie Ne derlandse verzetslieden en mede plichtigheid aan de terechtstelling van een vierde. Het voorbereidend onderzoek betreft deze punten. H.M. de Koningin heeft bij haar be zoek aan Oranjestad op Aruba een bezoek gebracht aan het San Pedro Hospitaal. V ooruitzichten De agenda van de conferentie heeft beide vraagstukken in één punt sa mengevat. De Westelijke voorstellen beogen, de Russen, en tegelijk de Po len en Tsjecho-Slowaken, een veilig heidspact tegenover Duitsland aan te bieden, wanneer zij met een vrije her eniging van dat land accoord gaan. De kansen, dat dit zal gebeuren, wor den in conferentiekringen in Genève evenwel zo goed als uitgesloten ge acht. De uitdrukkelijke verwijzing naar overeenstemming met de Oost- Duitse regering, waarmee de Russi sche delegatie begonnen is, lijkt deze opvatting te bevestigen. Behalve deze vraagstukken zullen de ministers ook de ontwapening en de bevordering van contacten tussen Oost en West moeten aansnijden. Aangenomen wordt, dat zij inzake de ontwapening niet veel meer zullen kunnen doen, dan een nieuwe stimu lans geven aan het werk van de ont wapeningscommissie der Verenigde Naties. Zij wensen dit probleem in elk geval niet uit handen dezer commis sie te nemen. Kansen op overeenkom sten biedt evenwel het laatste agen dapunt, doch het geldt hier uitwisse lingen van culturele en economische aard, die een minder verstrekkende betekenis hebben. Als eis op Westelijk Nieuw-Guinea wordt toegewezen. „Een deel van de zestig millioen zielen tellende bevolking van Java zal naar Westelijk Nienw-Gninea moeten worden overgebracht, indien Indone sië zijn eis ten aanzien van de souve- reiniteit over dit gebiedsdeel krijgt toegewezen", aldus heeft Mohammed Roem bij zijn aankomst in Melbourne verklaard. Roem, die aan het hoofd staat van een Indonesische parlementaire good- will-missie, die als gast van de Austra-1 lische regering een bezoek brengt aan Australië ontkende, dat indien Indo nesië eenmaal in het bezit was van Westelijk Nieuw-Guinea, het land ook het Australische gedeelte voor zich op zou eisen. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Anak Agung Gde Agung, heeft naar aanleiding van de verklaring van de heer Saravanamut- tu, Ceylons vertegenwoordiger in In donesië, verklaard, dat hem niets be kend is van een aanbod van de Rus sen, om een atoominstallatie in Indo nesië op te richten. Bij het koninklijk bezoek aan n Aruba was de persfotografen een speciale plaats toegewezen M langs de routewaar de Konin- p gin en de Prins zouden passé- ren tijdens hun rijtoer. Enkele M kinderen, die graag een plaat- g je" wilden maken van hun Ko- ningin, wisten voor zich het g beste plaatsje te veroveren. ïiïl!lllllllll!ll!llllllllllllllllllllllll!!!lll!lll!llllllllll!llllllll!lllllll!llllllllllllli! Prinses Margriet bij opening kinderboekenweek. H.K.H. Prinses Margriet heeft Woensdagmiddag met haar klas van het Baarns lyceum de openingsmiddag in het nieuwe De La Mar-theater te Amsterdam bijgewoond van de, onder auspiciën der „Vereniging ter bevor dering van de belangen des boekhan dels" georganiseerde kinderboeken week 1955. Het is de bedoeling van de Nederlandse Spoorwegen om met ingang van 1 Januari 1957 met electrisch materieel op het traject VlissingenBergen op Zoom te gaan rijden. Vóór die datum zal de electrificatie van de Zeeuwse lijn dus een feit moeten zijn. Men wil reeds in November van het volgend jaar met proefrijden beginnen. Dit deelde de directeur van de P.Z.E.M., ir. T. Michielsen, mede tydens een causerie, die hij over de electriciteitsvoor- ziening in Zeeland hield voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden. Met name ging ir. Michielsen in deze causerie na of de tarieven van de P.Z.E.M. bijzonder hoog zijn, zoals hier en daar in de provincie wel wordt opgemerkt. Hij concludeerde, dat na vergelijking met elders en de geografische situatie in aanmerking genomen, de tarieven in Zeeland zeker niet tot de hoogste van het land kunnen worden gerekend. In het begin van zijn toespraak ging ir. Michielsen de ontwikkelings geschiedenis van de electrische be- drijven na, waarbij hij vooral aan dacht aan Zeeland besteedde. Met be hulp van verschillende grafieken zet te hij uiteen, hoc men tot het samen stellen van de tarieven komt. Hij wees er daarbij op, dat door het onregel matig afnemen van de stroom op ver schillende uren van de dag de kosten ook verschillend zijn. Men zou daar om elke minuut andere prijzen moe ten berekenen. In de praktijk is dat uiteraard onmogelijk. Voor grote af nemers, wier gebruiksschema min of meer vaststaat, kan men aan de hand van de door hen veroorzaakte maxi male belasting, ongeveer uitrekenen, in welke mate zij een beroep doen op het vermogen van centrale en netten. Dit wordt in de vorm van .en bepaald bedrag per kilowatt aan hem bere kend. Aldus komt de tariefbasis tot stand van groot-industrieel verbruik, terwijl ook grootverbruik op soortge lijke grondslag wordt berekend. Voor kleinverbruik zou dit systeem tot onbillijke en hoge stroomrékenin- gen leiden. Hier heeft men daarom een huishoudelijk vastrechttarief vastgesteld, waarvan het vaste be drag op ervaringsbasis wordt bere kend. SPANNING IN HET MIDDEN-OOSTEN Sjaret pleegde overleg met Dulles en McMillan. Israël heeft Woensdag bij de V.N.- commissie voor toezicht op het Pa lestijnse bestand, een klacht inge diend wegens een Egyptische aanval op een Israëlische politiepost te Bee- rotajim, in het gedemilitariseerde gebied van El Andja. Een politieman sneuvelde, dire werden gewond en twee politiemannen zijn ontvoerd, al dus heeft een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buiten landse zaken bekendgemaakt. Hij CAUSERIE IR. MICHIELSEN P.Z.E.M.-directeur: „Stroomtarieven zijn niet te hoog" Uitvoerig ging ir. Michielsen in op de vraag of de P.Z.E.M.-tarie- ven hoog zijn. Hij betoogde in dit verband met nadruk, dat de P.Z. E.M. weliswaar technisch een mo nopolistisch bedrijf is, maar zeker niet in economisch opzicht. Men heeft wel degelijk rekening te hou den met de concurrentie van ande re energievoorzieningen, gas, olie enz. Vervolgens vergeleek hij di verse Zeeuwse tarieven met die, geldig in andere delen van Neder land en constateerde daarbij, dat Zeeland weliswaar in de bovenste helft van de „tarievenreeks" zit, maar daarin toch lang niet boven aan staat. Neemt men bovendien de vele on gunstige factoren in aanmerking dure kabels door de zee-urmen, meer personeel door de geografische ge steldheid, de aanschaffingswaarde van de totale investeringen twee a drie maal zo hoog als bij andere be drijven enz. dan wekt het zelfs verbazing, dat de tarieven hier niet veel hoger zijn. Na deze causerie werden enkele vragen gesteld. In antwoord hierop deelde ir. Michielsen o.a. mede, dat de opwekking van electriciteit door midel van windmolens uit technisch en economisch oogpunt niet bijster aantrekkelijk is. Kan echter op deze wijze een molen behouden blijven, dan willen de Nederlandse electriciteits- bedrgven daaraan graag meewerken. Ten aanzien van het incasso-systeem van de P.Z.E.M. verklaarde ir. Mi chielsen, dat men de indruk heeft, dat de sinds anderhalf jaar in gebruik zijnde spaarbusjes goed voldoen. Koning van Nepal gaat kabinet vormen. Drie politieke partijen in Nepal heb ben een aanbod van de 35-jarige ko ning Mahendra aanvaard om deel te nemen aan een coalitie-kabinet onder zijn leiding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1