Kamerleden bezorgd over sterke stijging van overheidsuitgaven Zeven zuidelijke ziekenfondsen tegen Ziekenfondsraad WOENSDAG 26 OCTOBER 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 BESCHOUWINGEN OVER DE M1LLIOENENNOTA Veel te groot verschil tussen ramingen en uitkomsten Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de algemene financiële beschouwingen Blijkens de millioenennota is de regering van mening, dat het oordeel over de ontwerpbegroting-1956 niet onverdeeld gunstig kan luiden. Vrij algemeen kon men zich bij deze mening aansluiten. De sterke stijging der overheidsuitgaven vervulde vele Kamerleden met zorg. Zij wezen op het feit, dat dg ontwerpbegroting voor 1952 de uit gaven voor de gewone dienst stelde op 3801 millioen, terwijl voor 1956: 5169 millioen geraamd wordt. In vier jaren ziet men dus een stijging mei 36 procent. Vergeleken met de oorspronkelijk vastgestelde begroting voor 1955 geeft dit voor 1956 voor de gewone dienst een stijging te zien van 4677 tot 5169 millioen, dus met ruim tien procent. Velen vragen zich af welk nut een bespreking van begrotingscijfers eigenlijk heeft. Blijkens dc voorlo pige cijfers over 1954 wordt een overschot op de gewone dienst, de buitengewone dienst 1 en het landbouw-egalisatiefonds tezamen verwacht van 692, millioen, terwijl aanvankelijk een tekort was ge raamd van 601 millioen. Het ver schil is dus bijna 1300 millioen. Dit enorme verschil tussen ra ming en uitkomsten is niet bijster geschikt om veel waarde te doen hechten aan de ramingen voor de toekomst. Welke consequenties Nu werd in de le helft van 1955 bij de Rijkspostspaarbank, de algemene spaarbanken en de boerenleenban ken tezamen rond 240 millioen meer ingelegd dan terugbetaald tegen in dezelfde periode van 1954 slechts rond 185 millioen. De ruimere inkom sten der burgers zijn blijkbaar voor een niet onbelangrijk deel bespaard. Volgens de gegevens uit de mil- lioenen-nota daarentegen zijn de eveneens gestegen inkomsten van 's rijks schatkist ten volle tot beste ding gekomen en zelfs meer dan dat. Vormt een en ander niet een aanwijzing voor de gegrondheid van de twijfel of verhoogde belastingen de totale binnenlandse bestedings- drang wel afremmen? Indien deze twijfel juist is, aldus deze leden, dan is dit vooral in deze tijd buitengewoon te betreuren. Wij leven thans in een tijd van volledige werkgelegenheid en van gebrek aan arbeidskracht. Moet de overheid hier in niet een reden te meer vinden om in de publieke sector bijzondere zorg te besteden aan een matiging van de uitgaven? Defensie Leden, die zich accoord verklaar den met de plannen voor de defensie uitgaven wilden echter wel hun ern stige bezorgdheid uitspreken, dat thans gewaagd wordt van kosten van vervanging en onderhoudskosten, welke nog meer zullen vragen dan in het driejarenplan voor de opbouw werd voorzien. Overigens wilden ■llllllllllillllllllllllllllllllllllitllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH De dreiging achter de glimlach. „Eén der grootste triomfen" van de huidige „glimlachoor- log" der Sowjets is, dat de Ame rikanen elkaar thans verzeke ren, dat alles goed gaat, aldus heeft de Amerikaanse democra tische partijleider Adlai Ste venson Maandag tijdens een lunch te Chicago verklaard. „Het gevaar voor een groot conflict is verminderd, maar de moeilijkheid om in ons eigen kamp de eehheid te bewaren is groter geworden. Het is heel goed mogelijk, dat wij thans één der gevaarlijkste tijdper- ken van onze eeuw ingaan", al- dus Stevenson. Hij maande aan tot uiterste voorzichtigheid. op de toekomst niet vooruitlopen en daarom volstonden zij met een beroep op de minister van financiën om de laatste zin van zijn nota, waarin ge zegd wordt, dat een behoedzaam fi nancieel beleid noodzakelijk blijft, ook te doen gedenken bij het beleid in defensie-aangelegenheden. Landbouw Een zeer belangrijke post, aldus vele leden, welke de vermoedelijke uitkomst voor 1955 aanzienlijk heeft doen afwijken van de raming, is het Kinderboek van het jaar Eenstemmig heeft de jury, inge steld door de commissie voor de i collectieve propaganda van het Nederlandse boek ter bekroning van het kinderboek 1954, de prijs toegekend aan mevrouw A. Rutgers van der Loeff-Ba- senau voor haar kinderboek „Lawines razen". In haar overwegingen zegt de jury o.m.: „Het boek is niet alleen artistiek, maar ook pae- dagogisch volkomen verant woord, zonder ooit te vervallen j in banale moralisering". Zuid-Molukkers worden niet gedwongen terug te keren. Verklaring van Indonesische H.C. „Het is geenszins de bedoeling van de Indonesische regering, om de in Nederland verblijvende Zuid-Moluk kers in Nederland te dwingen naar Indonesië terug te keren". Dit heeft hei Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag Dinsdag verklaard naar aanleiding van een communiqué van de voorlichtingsdienst der R.M.S. in Rotterdam. Hierin wordt o.a. gezegd, dat „volgens in Zuid-Molukse handen geraakte Indonesische documenten de Zuid-Molukkers in Nederland moeten worden overgehaald naar Indonesië terug te keren, desnoods met geweld". DUEL. In Californië waren twee „flin ke" boerenzoons in voortdurend con flict over de gunsten van een aantrek kelijk, jong meisje. De kerels vochten het niet uit maar namen een auto en reden met een 80 kilometer vaart op elkaar in. Op het allerlaatste moment draaiden zij het stuur om en toen be gon het duel om elkaar en de wagens zoveel mogelijk te beschadigen. Re sultaat: twee zwaar gewonden en twee wagens voor de sloper. AANGEBODEN. In Memphis plaatste een huisvrouw een advertentie in een plaatselijk blad: Kleine boxers te koop. Eigendom van mijn man, waar de 75 dollar voor 50 dollar of minder. Als een man antwoordt, telefoon op de haak leggen. Reorganisatie in Britse legerleiding. Premier Eden heeft Dinsdag in het Lagerhuis bekendgemaakt, dat maarschalk sir William Dickson, stafchef van de R.A.F., is benoemd in de nieuwe functie van voorzitter van de commissie van stafchefs van leger, vloot en luchtmacht. Deze groep is ingesteld om de regering van advies te dienen. Eden deelde voorts mede dat het gezag en de invloed van de minister van defensie, Selwyn Lloyd, versterkt zal worden. Onder Selwyn Lloyd zul len de plannen en de opleiding voor gemeenschappelijke actie op het ge bied van burgerlijke en militaire ver dediging worden gecoördineerd. Sir William Dic-kson, die 57 jaar is, zal als stafchef van de R. A. F. opgevolgd worden door luchtmaar- schalk sir Dermott Boyle. Sir Wil liam zal als voorzitter van de com missie van stafchefs Groot-Brittan- nië vertegenwoordigen in de militai re commissie van de Navo en ande re internationale verdedigingsorga nisaties. „Oostzee" bestelt schip in Hamburg. De N.V. stoomvaart-maatschappij „Oostzee" te Amsterdam deelt mede, dat aan de Howaldtswerke Hamburg A.G. te Hamburg opdracht werd ge geven tot de bouw van een motor vrachtschip van ruim 10.000 dwt met beperkte passagiers-accomoda tie. nadelig saldo van het landbouw-ega lisatiefonds. Hier valt een stijging van 64 mil lioen tot 186 millioen te constateren. Deze stijging en de raming van 164 millioen voor 1956 zijn teleurstellend. Is de regering niet van mening, dat het bijpasen van nadelige saldi in de toekomst moet eindigen? Hoe ziet zij de weg, die moet voeren tot het verdwijnen van de subsidies op het voedselpakket? Vele letlen meenden, dat de finan ciële politiek er op gericht moet zijn verdere verbetering van 't peil van onze culturele en sociale voorzienin gen in volgende jaren mogeljjk te ma ken, terwijl ook voor economische doeleinden waaronder begrepen het Deltaplan nog belangrijke bedra gen nodig zullen zijn. Credieten en prijzen Er bestaan sterke aanwijzingen, dat werlcnemers een achterstand hebben b\j de inkomstenverdeling en dat een te groot aandeel van de wel vaartsvermeerdering aan het bedrijfs leven toevalt. Maatregelen ter cor rectie kunnen volgens vele leden niet achterwege blijven. Hierbij ware in het bijzonder te denken hetzij aan een complex van prijsverlaging, hetzij aan een verho ging van lonen en salarissen, dan wel aan een combinatie van beide. Zij verzetten zich krachtig tegen het denkbeeld van enkele leden om in 1956 weer een belastingverlaging van rond een half milliard in te voeren. Ex-pleegmoeder van Anneke Beekman gevlucht. De 53-jarige ex-pleegmoeder van Anneke Beekman mevr. G. M. L. van M., die zoals bekend door de rechtbank te Amsterdam tot acht maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld met bevel tot onmiddellyke gevangenneming, blijkt thans voort vluchtig te zijn. Terstond na de uitspraak werden op de gebruikelijke wijze via het po- litietelexnet alle politie- en grenspos ten gewaarschuwd. Doch de dame, die voorheen in Hilversum, maar laatste lijk in Maastricht woonachtig was, bleek niet meer op het aldaar aan de justitie- bekende adres aanwezig te zijn en evenmin op een bekend adres hi België. Rusland wil in Indonesië atoominstallatie bouwen. Rusland heeft aangeboden per 1 April 1956 een atoominstallatie in In donesië op te zetten, aldus heeft de Ceylonse gevolmachtigd minister voor Singapore en Indonesië, M. P. Sarava- namutta, op een persconferentie me degedeeld. „De Russische ambassadeur heeft dit in mijn aanwezigheid aan de minister van buitenlandse zaken medegedeeld, toen ik drie dagen geleden in Indo nesië was", aldus Saravanamuttu. Hij zeide verder, dat de atoominstal latie 2500 kw electriciteit zal produce ren. In het Vredespaleis in Den Haag zal Vrijdag a.s. de Begum Liaquat Ali Khanambassadrice van Pakistan in Nederland, namens haar regering een schilderij overhandigen, dat een plaats zal krijgen in de zaal van de Raad van Beheer van het paleis. De foto toont het schilderij, vervaar digd door de Pakistaanse schilder Abdar Rahman Chugtai. De vrouwen figuur is een uitbeelding van vrede en toewijding, hetgeen het kunstwerk bijzonder geschikt maakt voor een plaats in het Vredespaleis. Gheorghe Tatarescu, die voor de oor log liberaal premier van Roemenië en na de oorlog minister van buitenlandse za ken is geweest, is na vijf jaar gevangen schap vrijgelaten. ULTIMATUM WERD GENEGEERD Ambachtsheer schonk zijn portret M. W R. van Vollenhoven, ambachtsheer van Kleverskerke, heeft de gemeente Amemuiden een schilderij geschonken. Op dit doek is de ambachtsheer afgebeeld in zijn statiegewaad van buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister op 35-j. leeftijd in Brussel. De maker van het schilderij is Jacques Madyol en het doek dateert uit 1917. Mr. Van Vollenhoven, die thans in Madrid woont, bezocht -- zoals be kend vorig jaar Amemuiden, Premieverhoging voor vrijwillig verzekerden zonder goedkeuring (Van onze speciale verslaggever) Zeven ziekenfondsen in het Zuiden van ons land zijn aan het muiten ge slagen. Het zijn het bijzonder afdelingsziekenfonds Nijmegen en omstre ken, het algemeen ziekenfonds Onderlinge Ziekteverzekering voor het Bis dom Breda te Breda, het centraal ziekenfonds voor 't Bisdom 's-Hertogen- bosch te Tilburg, het algemeen ziekenfonds voor Tilburg en omstreken te Tilburg, het algemeen ziekenfonds in het Bisdom Roermond te Sittard, het algemeen ziekenfonds voor'Bergen op Zoom, Roosenaal en omstreken te Bergen op Zoom, en het algemeen ziekenfonds Breda en omstreken te Breda. Deze fondsen hebfien met ingang van 9 October, zonder de wette lijk vereiste goedkeuring van de Ziekenfondsraad, de premie voor de vrij willig verzekerden verhoogd van 1.60 tot 1.90 per week. Zij motiveren deze stellig aanzien lijke lastenverhoging voor de minst- draagkrachtige, kleine zelfstandigen met het argument, dat de honoraria van de medewerkers aanstonds met terugwerkende kracht verhoogd zul len moeten worden, zodat er nabeta lingen zullen moeten worden gedaan. Gemeend wordt, dat voor deze verho ging de goedkeuring van de Zieken fondsraad niet nodig zou zijn, omdat de fondsen zelffinancieel verant woordelijk zijn voor de vrijwillige ver zekering. Op grond van dezelfde overweging veronderstellen ze even min goedkeuring nodig te hebben voor honoraria-verhogingen van de medewerkers voor wat betreft de vrijwillig verzekerden. Opgeschort Waar de betrokken ziekenfondsen in het Zuiden 253.824 vrijwillig ver zekerden hebben ingeschreven, is er ernstige bezorgdheid in deze kringen. Met klem heeft een groep van hen, feorganiseerd in het Nederlands Ver- ond van Middenstandsverenigingen en de Centrale van Vak en Stands organisaties de Ziekenfondsraad ge vraagd alle invloed aan te wenden om deze verhoging te voorkomen. De Ziekenfondsraad is ook onmiddellijk in het geweer gekomen, toen hij ken nis kreeg van wat er in het Zuiden gaande was, maar de resultaten zijn tot op heden maar zeer pover geble ven. Alleen werd bereikt, dat een achtste organisatie, die aanvankelijk ook bij vens heeft deze telg uit het oude be- d.e ,zaa]i betrokken was, het algemeen kende geslacht Van Vollenhoven ziekenfonds voor Zeeuwsch-V laande- dat vele magistraten en weten- ren te Terneuzen een voorstel van de schapsmensen voortbracht Arne- voorzitter van de Ziekenfondsraad muiden een tweetal werken, die van beeft aanvaard en de verhoging 14 da- zijn hand verschenen, geschonken. Het zijn de Memoires, beschouwin gen, belevenissen, reizen en anecdo- ten", waarin mr. Van Vollenhoven", zijn werkzaam leven beschrijft en „Het geslacht Van Vollenhoven", 'n genealogische beschrijving. Burge meester W. H. van der Heide beziet die gelegenheid zegde hij dit portret hier het dezer dagen gearriveerde aan het gemeentebestuur toe. Te- I portret. (Foto P.Z.C.) gen heeft opgeschort. Dat voorstel gedaan in een be spreking met vertegenwoordigers van de betrokken fondsen, behels de een opschorting gedurende 14 dagen teneinde aan de Ziekenfonds raad voor de vereiste wettelijke goedkeuring een calculatie te ver strekken, op grond waarvan de fi nanciële commissie van de Zieken-1 fondsraad een oordeel jou kunnen geven. Voor Maandagrrfrodag 12 uur zou de Ziekenfondsraad bericht ont vangen moeten hebben. Slechts het Zeeuwsch-Vlaamse fonds heeft tij dig medegedeeld de voorwaarden te accepteren. De andere zeven fondsen lieten niets meer van zich horen, zodat nog Maandagmiddag door de Zie kenfondsraad 'n bericht uitgestuurd werd, dat de vrijwillig verzekerden van deze fondsen niet verplicht wa ren de premieverhoging van 30 cent te betalen, zolang de vereiste goed keuring daarvoor niet was ver leend. Of die verhoging ooit verleend zal worden is een open vraag. Het is nog geheel onzeker in welke ma te kostenstijging als gevolg van herziening van de honoraria van de onderscheidene groepen van mede werkers in de naaste toekomst is te verwachten. Reductie Bovendien hebben vele fondsen in de afgelopen jaren aanzienlijke over schotten geboekt op de exploitatie van de vrijwillige verzekering. Er zal ernstig moeten worden overwo gen in hoeverre eventuele nabetalin gen uit deze overschotten kunnen worden gedekt. Hier komt nog bij, dat de regering voor het jaar 1955 een bedrag van 8% millioen gulden ter beschikking heeft gesteld van de ziekenfondsen voor gewenste pre mie-reducties, waarvan een be paald bedrag zelfs geheel naar ge lieve van de fondsen mag worden ingewend. Die reductie komt neer op een bedrag van 65 cent per verze kerde per week. Wanneer de fondsen in het zuiden nu me nen een premieverhoging van 30 cent te moeten doorvoeren voor hun vrijwillig verzekerden betekent dit dat de reductie voor deze categorie wordt te ruggedacht tot slechts 35 cent. De vraag is op dit ogenblik, wat er nu verder gaat gebeuren. Het is een vraag, die uiteraard door alle Nederlandse ziekenfondsen van het grootste belang is. Vermoedelijk zullen de betrokken verzekerden wel weigeren de verhoging te beta len en dan zullen de fondsen waar schijnlijk hun toevlucht zoeken bij de civiele rechter. Dit zou enerzijds te wensen zijn, omdat dan voor eens en voor goed wordt uitgemaakt of het standpunt, dat de fondsen voor de vrijwillige verzekeringen geen goedkeuring nodig hebben van de ziekenfondsraad, al of niet juist is. Als laatste consequentie ligt hier in dit conflict de bevoegdheid van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid tot ontbinding van de recalcitrante fondsen. De regering van Saoedi-Arabië heeft een internationale inschrijving geopend voor de aanleg van een spoorweg, welke de hoofdstad Riad, via Medina en Djed- dah, met de Rode Zee zal verbinden. De afstand is ongeveer duizend kilometer. Het Wereldgebeuren Bye bye, Bao Dai Het is voor eerste- minister Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam geen grote toer geweest, om het referendum te winnen van Bao Dai, het staatshoofd. Bao Dai lag bij de meeste Vietnamezen al lang uit de gratie. Dat hij tijdens zijn balling schap in Honkong de reputatie ver wierf, een rasechte boemelaar te zijn, was tot diep in de rimboe bekend. Dat was in 1946 en 1947, toen Ho Chl Minh, communist met Moskouse op leiding, in Vietnam de lakens uit deelde. In 1947 begonnen de vijande lijkheden tussen communisten en anti-communisten. Deze laatsten rie pen toen Bao Dai te hulp, maar die wilde alleen terugkomen als de Fran sen, de eigenlijke machthebbers, de onafhankelijkheid van het land en zijn eigen keizerschap erkenden. Die eis lag de Fransen zo zwaar op de maag, dat zij pas in 1949 toestemden. Ho Chi Minh veroordeelde Bao Dai prompt ter dood. toen Bao voet aan Vietnamees land zette. Deze liet zich eerst niet van de wijs brengen, maar later kreeg hij ook van niet-commu- nistische kant zoveel tegenwerking, dat het hem te warm onder de voeten werd. Hij vertrok anderhalf jaar ge leden naar een kasteel aan de Franse Rivièra, waar hij het weer flink op een fuiven kon zetten. Bao Dai behoeft voorlopig nog niet zijn toevlucht te nemen tot de bedelstaf: het grootste deel van zijn vermogen had hij voor alle ze kerheid al in het buitenland belegd, net als Egypte's koning. Faroek. toen die zijn onttroning zag aankomen. Maar waarschijnlijk heeft de Viet namese ex-keizei in deze dagen geen reden om geld aan feestjes uit te ge ven. Een overweldigende meerderheid van het volk heeft immers gekozen voor de stelling „Ik zet Bao Dai af en erken Ngo Dinh Diem als staats hoofd van Vietnam, met de opdracht, een democratisch regiem in het leven te roepen". Ter gelegenheid van dit feit worden nu wel festiviteiten ge houden, maar niet aan de Franse Ri vièra. doch in Z.-Vietnam, waar 'n na tionale feestdag is georganiseerd. Neo Dinh Diem. die president wordt, zal de republiek uitroepen. Het kabi net is afgetreden en heeft hem ge vraagd. een nieuwe regering te vor men. Men moet bij de beoordeling van het stembusresultaat uiteraard rekening houden met de menta liteit van dit Oosterse volk en de om standigheden, waaronder het referen dum is gehouden In het algemeen spreekt men zich daarginds liever niet uit tegen degene, die het roer in han den heeft. „Doet men, alsof men het volledig met hem eens is. dan zal men •nog het minste last van hem hebben", zo wordt geredeneerd. Maar in dit geval waren toch ook de persoonlijke factoren wel doorslag gevend. Bao Dai had het duidelijk ver bruid. En Ngo Dinh Diem had men. le ren kennen als een nationalist in hart en nieren. Een nationalist bovendien, die niet van schipperen weet. Hij heeft dan ook in de loop der jaren al ver scheidene aanzoeken, om regeringspo sities in te nemen, van de hand gewe zen, omdat hij voorzag, dat hij niet zo ver zou kunnen gaan :n zijn nationa listische politiek, als hij graag zou wil len. Een paar jaar geleden, om precies te zijn in Mei 1953, verbleef Ngo Dinh Diem niet ver van ons land: hij deed toen zijn intrede in een Bene dictijnerklooster in België, waar hij een tijdje vertoefde als oblaatf iemand, die zich zonder kloosterling te worden bij de orde aansluit). De nieuwe Viet namese president is namelijk Rooms- Katholiek, een hefcl bijzondere situatie dus in dit land. waar het Boeddhisme dc overheersende godsdienst is en waar men de belijders van andere re ligies eigenlijk min of meer als buiten staanders beschouwt. Dat hij is gekozen, heeft Ngo Dinh dan ook, zoals gezegd, voornamelijk te danken aan zijn nationalistische woor den en daden, en bovendien aan zijn matigheid en rechtschapenheid. De communisten in Noord-Vietnam hebben inmiddels laten weten, dat zij het met het referendum helemaal niet eens zijn. En daar hebben zij hun re den toe: Ngo Dinh behoort tot hun vu rigste tegenstanders. Hij heeft in 1946, toen hij weigerde om deel te nemen aan de marionettenregering van Ho Chi Minh, verklaard dat hij nog min der geneigd was, met de communisten samen te werken dan met de Fransen. Een paar maanden daarna vermoord den de communisten een van zijn vijf broeders; naar men zegt door hem le vend te begraven. Neen, de communisten hebben van Ngo Dinh Diem geen vriendschap te verwachten. En de Westelijken? Die moeten af wachten. Want de nieuwe president zal zijn eigen weg willen gaan. NGO DINH DIEM ...tegen schipperen... t De Nederlandse mijnenvegers „Onver vaard" en „Onverdroten" zijn Donderdag avond in Gothenburg aangekomen voor niet-officieel bezoek tot 24 October.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5