W Winter Grade Levertraan Begrotingszitting met politiek steekspel van Middelburgs raad a Tèm die zenuwen J ft Imum Almanak TOERISME IN Z.-VLAANDEREN EIST SAMENWERKING SANOSTOL Draisma.... Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 26 OCTOBER 1955 BESCHOUWINGEN MET EN ZONDER POLITIEK Is tekort zonder (officiële) dekking verantwoord of niet? „DITMAAL GEEN algemeen-politieke beschouwingen!" beloofde gis termiddag tijdens de begrotingszitting van de Middelburgse gemeenteraad de P. v. d. ^..-voorzitter, drs. Th. J. Westerhout. En hy was blijkbaar met de beste voornemens vervuld, maar toch kon hy er geen uitvoering aan geven, want de woordvoerder van de rechtse partyen, de heer J. S. Hoek (A.R.) kwam nameiyk wèl met principiële zaken voor de dag. En zo geraakte by de replieken het politieke steekspel onverwacht en in vol le hevigheid op gang, waarbU aan beide zijden het hele politieke arsenaal van Nederland in stelling werd gebracht: progressief, conservatief, door- braak-gelukt, doorbraak-mislukt, ziedaar de woorden, die plus citaten uit professorale debatten, verkiezings cyfers en strikt gemeenteiyke za ken de wapens vormden, waarmee links en rechts elkaar bestreden. Al leen de woordvoerder van de V.V.D., de heer L. A. Schenk, liet de poli tiek met rust en merkte tenslotte wa t vermaakt op, dat hy, „na dit alles te hebben gehoord, maar geen duit meer in het zakje wilde doen in de eerste plaats van een prin cipieel standpunt uit, namelijk dat de overheid de Souvereini- teit Gods dient te aanvaarden met alle consequenties van dien, en de heer L. A. Schenk hield zich voornamelijk aan de zakelijke punten van de begro- ting, waarbij hij met name 't be grotingstekort aan een beschou wing onderwierp. Over dat tekort werd overigens de gehele middag door gesproken en dat was te begrijpen, want daarmee stond of viel de opzet van deze gemeente begroting. Ruim 120.000 bedraagt 't tekort, zodat daarvoor een hogere uit kering uit het gemeentefonds is ge raamd. Maar daarop mag niet voor uit worden gelopen, zo heeft minister Beel per circulaire de gemeentebestu ren medegedeeld: „Maak dus de be groting sluitend zonder deze hogere uitkering". B. en W. van Middelburg nu betoogden, dat men onmogelijk aan het verzoek van de minister kan voldoen, omdat het verzorgingspeil van de gemeente anders in gevaar komt. Is dit een juist standpunt? „Ja!" zei de heer Schenk, „en als raad moeten wij B. en W. alle steun in dit opzicht geven". Maar de heer Hoek was het daarmee niet eens: „Tering naar de* nering zetten. De eis van een sluitende begroting is, dat itifcomsten in overeenstemming zijn met uitga ven. En dat is nu in Middelburg niet meer het geval". Er werd daarover menig woord ge wisseld, waarbij bleek, dat de heer Hoek vrijwel alleen stond met zijn op vatting, die hij bij het slot van de zit ting nog eens tot uitdrukking bracht door te verklaren, dat hij wenste ge acht te hebben gestemd tégen post drie-honderd-vijf-en-tachtig van de begroting: de algemene uitkering uit het gemeentefonds Om thans terug te keren tot de alge mene beschouwingen: drs. Westerhout maakte enkele sombere opmerkingen over het bevolkingscijfer, dat in Mid delburg sinds jaren een statisch ka rakter heeft. „Wij moeten de impasse, waarin Middelburg zich bevindt, trach ten te doorbreken. En voorts is nodig, dat wij met het oog op het Deltaplan ons aanpassen aan de structurele ver anderingen, die de toekomst zal bren gen". Drs. Westerhout bracht met in stemming een artikel uit de P.Z.C. ter sprake, waarin werd gesteld, dat de middenstand gereed zal moeten zijn Twee en een half uur namen de alge mene beschouwingen-met-en-zonder- politiek in beslag, totdat burgemees ter mr. dr. Bolkestein voorstelde, om over te gaan tot de artikelsgewijze be handeling van de begroting. Met welk voorstel de raad accoord ging. In eerste instantie hadden drie sprekers het woord gevoerd en met enkele woorden is het the ma van hun betoog aan te ge ven: drs. Westerhout deed aan de vijfde symphonie van Beet hoven denken; hij liet welis waar het noodlot niet aan de deur kloppen, maar wèl het Del taplan. „Wij staan aan de voor avond van grote gebeurtenissen in Zuid-West Nederland" zo zei hij en vervolgens bezag hij de plaats van Middelburg in de toekomst. De heer J. S. Hoek beschouwde de gemeentepolitiek 'Die duizelingen.die onzeker- 'heid, al die hinderlijke be angstigende klachten, die pijnen dan hier, dan daar. Allemaal „zenuwen"! Sanatogen haalt U er weer helemaal bovenop. Tob niet langer - begin er nog van daag mee. ^cANATOQ *"4*1U het zenuwsterkend tonicum VAN Iwin TOT TEGEN BOOM Op de provinciale weg Terneuzen Axel gebeurde weer eens een ver keersongeval, dat ditmaal gelukkig nog vry goed afliep. De heer K. uit Driewegen wilde op de Spuidijk te Zoute-Spui zyn auto keren, toen de heer W. R., die aldaar woont, juist aanstalten maakte or: K. te passe ren. R. probeerde de manoeuvreren de auto te ontwijken en dit lukte hem ook, maar zijn wagen kwam daarby tot stilstand tegen een boom. Een en ander ging nog met enige snelheid gepaard, zodat de ravage vrij groot was. De heer R. zelf liep slechts en kele schrammen aan het hoofd op. HACHELIJK AVONTUUR Een werkelijk hachelijk avontuur beleefde het zoontje van de heer J. van der Meer te Sint Annaland. Het knaapje was gaan spelen op de ha ven, waar het in verband met het bietenvervoer erg druk is. In over moed had hij een touw van een grij per om zijn hals gelegd en toen de machinist de grijper omhoog deed gaan, ging het ventje mee! Dank zij een gelukkige tegenwoordigheid van geest klom de jongen snel langs het touw naar boven, aldus een ongeluk voorkomend. LOTERIJ De Provinciale Zeeuwse Vereniging tot Bestrijding van de Tuberculose VERSTEKELING De chauffeur P. Dingemanse uit Yerseke, die Maandagmorgen met een vrachtauto uit Nijmegen was ge komen, deed bij thuiskomst een merkwaardige ontdekking. Er kakelde een kip. Op zichzelf niets bijzonders, maar het was wel vreemd, dat het gekakel uit de auto opsteeg! Bij nader onderzoek bleek er zich een kip genesteld te hebben in de re serveband, die achterop de auto was bevestigd! Het dier had de reis ver moedelijk vanaf Nijmegen meege maakt. Voor betaling was ook gezorgd. Want de kip was zo vriendelijk ge ureest om onaerweg een ei te léggen... neemt niet alleen deel aan de Kerst- zegelactie, waarover we enkele we ken geleden reeds schreven, maar zal ook loten verkopen ten bate van de tuberculosebestrijding. Vorig jaar had deze loterij een uitstekende op brengst. Dit jaar kan het even goed of... beter worden! Er zyn immers weer schitterende prijzen te winnen. En wie niet wint, heeft ziin geld toch aan een goed doel besteed! GOEDGEKEURD Enkele dagen geleden is de goedgoedkeuring ontvangen voor de bouw van een nieuwe landbouw- huishoudschool te 's-Heer Arends- kerke! Daar dit het moment was, waarop men nog wachtte, is on middellijk een begin met de werk zaamheden gemaakt. Deze C.B.- T.B.-school verrijst op de Dee, achter de reeds bestaande lagere landbouwschool. JAARMARKT Op de derde Maandag van Novem ber wordt traditiegetrouw in Hulst de jaarmarkt gehouden, die zich in de loop der jaren tot een belangrijk handelscentrum ontwikkeld heeft, waarvoor tot bulten de grenzen be langstelling bestaat. Voor de acht ste maal treft het comité thans maat regelen. Hoewel er dit jaar de on gunstige factor van mond- en klauw zeer is, heeft men toch weer alles in het werk gesteld om de zaak in orde te krygen. om Rotterdamse concurrentie aan te kunnen als de afsluiting eenmaal een feit is. Hij bepleitte een uitbreidings plan, dat het ruimtelijk kader kan vormen voor tal van voorzieningen. Voorts somde de heer Westerhout de volgende wensen op: een behoor lijke Schouwburg, betere huisvesting van bejaarden en bouw van scholen en kleuterscholen. Bij dit laatste on derwerp sprak hij tevens zijn veront rusting er over uit, dat alleen de op leiding voor kleuterleidster van de Chr. Kweekschool subsidie krijgt en die van de Rijkskweekschool niet. Tenslotte bracht hij de mu ziekschool ter sprake: „Wij moeten oppassen, dat deze post niet onevenredig veel vraagt vergeleken bij andere culturele posten. Maar anderzijds, moe ten we niet vergeten, dat de sterke stijging van kosten een gevolg is van dc grote toeloop van leerlingen. Een bewijs te vens, dat er op dit terrein grote behoefte was en een achter stand De heer Hoek roerde enkele princi piële zaken aan en zeide het te betreu ren, dat de Zondagsonrust steeds toe neemt, o.a. door openstelling van win kels enz. Ten opzichte van culturele zaken verklaarde de heer Hoek, dat men hier rekening moet houden met zelfwerkzaamheid en offervaardigheid van de burgerij moet inschakelen en dat met overheidssteun matigheid moet worden beitracht. Ook deze spreker bracht de huis vesting van de bejaarden ter sprake, voorts de woningnood, („Kan een en- Advertentie) - In Uw carburateur kan het 14 C kouder zijn dan buiten. Daardoor kan bij kil en vochtig weer ijsyö'r.ming in de carburateur optreden. EXTRA met speciaal "anti-stalling" ingrediënt tegen ijsvorming. (bij alle blauw/witte Esso pompen) Snéllere start, sneller op temperatuur..... en geen afslaan van de motor! quête onder de bouwers uitwijzen of hier wellicht nog meer kan worden gebouwd?"), alsmede het stagneren van de uitvoering van kapitaalswer- ken. De heer Schenk was niet gerust over de integrale vergoeding van waters- noodschade aan het Gemeentelijk Wa terleidingbedrijf. Hij riep eveneens tot waakzaamheid op: „Onze gemeente kan niet genoeg doen om er de aandacht op te vestigen, dat wij hoofdstad en centrum zijn". Het vreemdelingenverkeer noemde deze spreker een „levensader" voor Middelburg. Voorts vestigde deze spreker de aan dacht op de toenemende kosten voor de maatschappelijke zorg. „Als dit al zo is in de vette jaren, hoe zal het dan zijn in de magere, die er zeker zul len komen?" Mevrouw A. J. P. C. de Vlieger (P. v.d.A.) sloot in eerste instantie de sprekers-rij met een pleidooi voor de gehuwde ambtenares. Daarop was het woord aan het col lege. Kort en zakelijk beantwoordden (Vervolg op pag. 7) (Slot van pag. 1) aanzien van de oeververdediging. De heer Seuss zeide de noodzaak van de ze verdediging in te zien, maar naar zijn mening bestaat het gevaar, dat het vreemdelingenverkeer cultureel èn financieel ten gronde gaat, indien de bestaande plannen ten uitvoer wor den gebracht. Hij sprak dan ook de wens uit, dat Rijkswaterstaat indien enigszins mogelijk met deze belangen rekening zal houden. Vervolgens was het woord aan de heer Oskamp, die allereerst uiteenzet te hoe hij zich als provinciaal di recteur altijd de speciale proble men van bepaalde gebieden indenkt. Na een goed gefundeerd overzicht te hebben gegeven van de ontwikkeling van het toerisme, dat al in de oudste tijden voorkwam en dat nu een bloei periode doormaakt, (in Nederland 187.000.000 aan deviezen in 1954!) gaf spr. een analyse van het toerisme in W.Z.-Vlaanderen. Hij verdeelde dit gebied in drie stroken, a) de kust strook van Breskens tot Cadzand en Retranchement; b) de middenstrook, met plaatsen ^Js Schoondyke, Oost burg, Sluis en Aardenburg en c) alles ten Oosten van deze strook. De heer Oskamp betoogde o.m., dat de Neder landers de Zeeuwsch-Vlaamse kust strook de laatste tijd steeds meer ont dekten en hij achtte hèt van het grootste belang het huidige karakter het rustige element van „familie- badplaatsen^ te handhaven. Daarnaast echter wees hij op de noodzaak van het brengen van gepas te ontspanning, zoals die by voorbeeld geboden zou kunnen worden door mid del van strandfeesten (tweemaal per seizoen), concerten door de plaatselij ke muziekverenigingen, in het dorp of op het strand, het organiseren van bridgewedstrijden, het houden van strandwandelingen, het animeren van tennissen en het geven van gelegen heid tot miniatuur-golf. Voor de „middenstrook" zag spr. een Laak als „toeristisch achterland", waar vanuit de kuststrook uitstapjes naa.r gemaakt zouden kunnen wor den. Voor de plaatsen ten Oosten van deze strook zal nog meer inspanning vereist zijn, omdat deze nog weer ver der verwijderd liggen van de beide (Belgische en Zeeuwsch-Vlaamse) kusten.- Mogelijkheden voor deze plaatsen zag spr. evenwel in het in de Braakman te vestigen recreatiege bied. In 1950 stapte de nu 42-jarige Am- bonese militair sergeant bij het K, N.I.L. J. Mainake op de boot van Java naar Nederland, evenals zovele andere lotgenoten. Hij maakte de reis naar het Noorden geheel alleen: Zijn vrouw, thans 34 jaar, zijn dochter van 10 jaar en een baby konden namelijk de haven niet op tijd bereiken, het geen dus dit gezin uiteenrukte. In het woonoord Middelburg II bij de Seisweg waar de heer Mai nake was ondergebracht, heerste vo rige week plotseling grote vreugde. Eindelijk was het gezin Mainake her enigd, na een scheiding van vijf jaar. Gedurende die tijd werd heel wat cor respondentie gevoerd om de overtocht van Mainake's vrouw en kinderen en van anderen te bewerkstelligen. Maar de vereiste medewerking vanuit Indonesië bleef steeds uit. Enkele maanden geleden kwam ech ter plotseling het bericht, dat mevrouw Mainake met haar kinderen en nog een Ambonees gezin op de man na mocht vertrekken. De „Grote Beer" bracht hen naar Nederland. Een en an der ging zo vlug, dat Mainake hals over kop zijn werk op „De Schelde" in Vlissingen in de steek moest laten om bij de debarkatie in Rotterdam te zijn. Voor het gezin Mainake is dit de tweede hereniging. De oorlog haalde man en vrouw ook uit elkaar. En zo kon het gebeuren, dat zij in de dertien jaren van hun huwelijk tien jaar ge dwongen gescheiden leefden! Dat leed is nu geleden en men ziet hier de ge lukkige echtelieden in hun apparte ment van het woonoord, met de zes jarige Anna, één der beide dochtertjes. Rest te vermelden, dat ook in het woonoord Westkapelle een hereniging is geschied. Reeds enige tijd geleden kon de daar verblijvende G. A. Siwa- lette zijn vrouw en kind weer begroe ten, die ook na lange tijd toestemming voor de overtocht verkregen hadden. AeZ" éë&Jxyie bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers Neem 's avonds voer het slapen gaan "p" DQMSMA'S t .-j levertraan Koninklijke Draisma van Valkenburg N.V. Kind liep onder vrachtauto te Kapelle. Slechts enkele lichte verwondingen. Dinsdagmiddag is er in de Dijk- welsestraat te Kapelle een ongeluk gebeurd, dat wonder boven wonder goed is afgelopen. De bijna 4-jarige kleuter Nico Ruissen, die uit de kleuterschool op weg was naar huis, liep hierbij onder een rijdende vrachtwagen van de fa. Duynhouwer uit Goes. Het kind is vermoedelijk geschrok ken van een hond en bemerkte niet dat hem een vrachtwagen achterop reed. Hoewel de bestuurder, de heer N. uit 's-Gravenpolder niet hard reed, remde hij krachtig. Het kind lag vlak voor het achterwiel van de auto, toen deze stilstond en liep slechts enkele lichte verwondingen op. Dokter FageeSchaeffer uit Kapelle verleende de eerste hulp en bracht het kind naar zijn ouderlijke woning. In Goes komi een jeugdbibliotheek. In gebouw openbare leeszaal. Zeer binnenkort wordt in de Open bare Leeszaal te Goes gestart met een jeugdbibliotheek. Daar zowel het bestuur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek als de commissie tot op richting van een jeugdbibliotheek van mening zijn, dat er een binding moet blijven bestaan tussen de O.L.B. en de ip te richten Jeugdbibliotheek, is na eel wikken en wegen besloten het igenlyke leeszaaltje, achter de grote aal, voor de nieuwe bibliotheek te ;estemmen. Er zullen muurkasten //orden geplaatst, zodat de nieuw aangekochte jeugdboeken daar een plaats kunnen vinden. Hoewel deze oplossing verre van ideaal is, hoopt men zich daar voorlopig te kunnen redden. De jeugdbibliotheek bevat boeken voor kinderen van 618 jaar. Naast de gewone leesboeken zyn er de z.g. „bijboeken", o.a. reisverhalen, levens beschrijvingen, sprookjes enz. Het is de bedoeling dat de kinderen van 10 jaar en ouder, bij hun leesboek zulk een boek kunnen lenen. De jongere kinderen zullen voorlopig met één boek moeten volstaan. De bibliotheek zal driemaal per week geopend zijn voor de uitleen. Tot nu toe lazen de kinderen op het lidmaatschap van de ouders. Er wordt nu een aparte regeling voor de jeugd getroffen. Helaas worden de jeugdbibliothe ken tot nu toe niet gesubsidieerd. Niettemin hoopt men, dat de nu nog kleine jeugdbibliotheek te Goes zal floreren. Motorrijder reed in volle vaart tegen veeauto. Dinsdagavond omstreeks zeven uur is de heer De K. uit Rapenburg (ge meente Vogelwaarde) met zyn mo tor in volle vaart tegen een veeauto van de firma E. P. uit Hulst gereden. Met ernstige verwondingen werd hy naar het ziekenhuis te Huist ver voerd. Het ongeluk gebeurde in de Bagy- nenpoort te Hulst, waar de chauffeur van de veeauto, de heer F. W., plot seling de motor in razende vaart op zich zag toekomen. De heer W. stop te onmiddellijk, maar de motorrijder reed door met het vermelde gevolg. Herdenking 10 jaar handvest der V.N. ook in Middelburg Ook in Middelburg zal het feit, dat tien jaar geleden in San Francisco het Handvest van de Verenigde Na ties werd ondertekend, worden her dacht Een daartoe opgericht comité heeft besloten op Maandag 7 Novem ber een herdenkingsavond te houden. Ty'dens deze bijeenkomst zullen twee sprekers optreden, die elk een belangrijk deel van het werk der V. N. zullen bespreken. Het zijn dr. ir. Hart uit Leiden, die spreekt over ..Hulp aan onderontwikkelde gebie den" en dr. F. Bender uit Amster dam. wiens onderwerp luidt „Unes co, een goed instrument?" De Vereniging voor Intrumentale Muziek in Middelburg zal aan de avond medewerking verlenen. De bij eenkomst wordt gehouden in de bur gerzaal van het stadhuis en begint om 19.30 uur. Voorts sprak de heer Oskamp nog over de noodzaa.k van een voortdurende, „wetenschappelijk gerichte" propaganda, waarbij het vooral ook gaat om vergroting van de plaatselijke en gewestelijke ini tiatieven voor het bieden van spe ciale attracties in de vorm van concerten, exposities en folkloris tische demonstraties (gaaischie ten, bollen!). Als voorbeeld noem de spr. IJzendijke dat zich met zijn tentoonstellingen een naam verwonen heeft. Hierby, aldus de directeur van de Zeeuwse V.V.V., is het vormen van eén „toeristische eenheid" ech ter een eerste vereiste. Enquête Teneinde voor een nieuw seizoen een goed gefundeerd programma te kunnen opstellen, zag de heer Os kamp het als een vereiste om door middel van een enquête herkomst en beweegredenen van de toeristen te be palen. Naar zijn mening moet dit voor 1957 mogelijk zijn. Tenslotte stelde spr. voor, dat de werkcommissie uit de negen West Zeeuwsch-Vlaamse V.V.V.'s contact zullen opnemen met de gemeentebe sturen over de financiering van een nieuw uit te geven folder. De heer P. J. Priester, secretaris van de V.V.V.-Breskens, sprak hierna over de samenstelling van auto- en fietstochten door W. Z.-Vlaanderen, waarbij de heer Houtekamer de sug gestie deed een „sterrit" te organise ren. „Wat doet Zeeland?", zo vroeg zich vervolgens de heer v. d. Bossche, sprekend namens de Dienst voor het Toerisme in Knokke zich af. Hij wees er op hoe zijn dienst propaganda maakte voor onze provincie door bij voorbeeld in de folders vouwbladen aan te brengen, waarop de verbindin gen tussen België en Zeeland worden aangegeven. Spr. deelde verder mede, dat de Nederlanders dit jaar als „vreemdelingen" in Knokke met, 11% (tegen vorig jaar 5 op de tweede plaats kwamen. Evenals de heer Blontrock van de Dienst voor Toerisme in Brugge, die vervolgens het woord voerde, wees ook de heer v. d. Bossche nog eens met nadruk op de waarde van een goede samen- en dus wisselwerking op toeristisch gebied, waarbij hij een aantal practiscne zaken opsomde. De heer Blontrock tenslotte verklaarde zich volkomen bereid tot een nog nau were samenwerking, waarvan de vorm nader bezien zou kunnen v/orden. ■Tadat als plaats en datum voor de volgende najaarsconferentie Cadzand en October waren bepaald, sprak de heer v. d. Gronden nog een kort woord en pleitte de heer v. d. Bossche nog voor het ook in de winter openstellen van de grenspost te Retranchement, waartoe dooY zijn dienst intussen de nodige stappen zijn gedaan. Er volgde nog een geanimeerde dis cussie, waarna men gezamenlijk de maaltijd gebruikte. Tractor in brand Maandagmorgen raakte bij de haven te Kamperland een tractor in brand van de landbouwer K. van Langeraad. Met een tweetal schuimblus-apparaten werd geblust, maar men kon niet voor komen, dat er grote materiële schade ontstond. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Advertentie i Voor bijouterieën, staat 't Geschenkenhuis nummer één. U vindt er „Het laatste Nieuws" in colliers, oor knoppen, armbanden, bro ches. De prijzen vallen U beslist mee. l/oor Bycderién naar VANDAAG: Middelburg Electro: „Desperado's van de Dodenrivier", (14 jaar), 19 en 21.15 uur; Kunstzaal Van Ben them en Jut ting: expositie werken Jeanne Bieru- ma-Oosting en Charlotte Kruymel, 9 —18 uur. Vlissingen Luxor: „Nacht in Socorro", (18 jaar), 20 uur; Alhambra: „Gejaagd door de wind", (14 jaar), 14 en 19 uur. Goes Grand: „Boem bij de luchtmacht" (alle leeftijden), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2