PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Opzienbarende eis van El Glawi: Ben Yoessef moet terugkeren Toerisme in West Z,-Vlaanderen eist samenwerking BIL! GEEN ONREGELMATIGHEDEN BIJ RHEUMA-ACTIE Vandaag.. DULLES GAAT OP BEZOEK BIJ TITO IN J0EG0-SLAVIË 198e Jaargang-No. 251 Dagblad uitgave van de firma provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 26 Oct. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 1 4 (ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum vaD 1«—„Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58-60. telef. 2355 4 Kitten (b.g.g. 2861 oi 3041: Middelburg. Markt 51. telef. 3841: Goer. Lange Voratatr. 63. telef. 2415 Ib.g.g. 22281: Ooslburg. IMndiBul 2. telel. 16: Tementen. Bro.merilatraat 2: Ziertneee. M Bogerdsuaa 24. telef. 2» NIEUWE PROBLEMEN IN NOORD-AF RIKA Vertraging bij de vorming van Marokkaanse regering De pasja van Marrakesj, El Glawi, heeft Dinsdag geëist, dat ex-sultan Mohammed Ben Yoessef, die twee jaar geleden met zijn medewerking werd afgezet en vervangen door sultan Ben Arafa, onmiddellijk op de troon zal terugkeren- De Marokkaanse nationalistische beweging „Istiqlal" heeft Dinsdag een uitnodiging van de kabinetsformateur Ben Slimane afgeslagen om deel te nemen aan de eerste representatieve Marokkaanse regering. De verklaring van El Glawi heeft llllllllllli! veel opzien gebaard. Hg was de onbe twiste leider van de pro-Franse Ma rokkaanse traditionalisten die in Au gustus 1953 de afzetting van sultan Ben Yoessef teweegbrachten wegens diens sympathie voor de nationalis ten. El Glawi, die de leider is van hon derdduizenden krijgshaftige Berbers, was de krachtigste aannanger van sultan. Ben Araïa en hij heeft zich gesteund door bepaalde Franse kolo nisten, tot het uiterste verzet tegen vervanging van Arafa door een troonraad. Later zou El Glawi zich met het terugtrekken van Ben Arafa hebben verzoend, doch verscheidene malen verklaarde hij, dat een troon raad niet in overeenstemming is met de Marokkaanse tradities en hij eiste de benoeming van een andere sultan. werd voorgelezen in het keizerlijk paleis in Rabat, zei hy, dat zyn be zoek van Dinsdag aan de'troonraad niet moet worden beschouwd als een erkenning van de raad, wiens legi tieme aard hij zegt nooit te zullen er- Jm«K EL GLAWI spijt? Vreemde woorden In ons goede land zijn nogal wat „sluimerende" genootschappen. Het woord genootschap zelf klinkt de hedendaagse mens ouderwets in de oren en men verbindt er vrij snel de gedachte aan van een zekere achttiende eeuwse of negentiende eeuwse rust. Welnu, het genootschap Onze Taal was zo'n rustig genootschap, waar van alleen de bestuursleden wisten, dat het levend was en vele anderen dachten, dat het op de rand van een sluimertoestand was geraakt. Enkele dagen geleden heeft „Onze Taal" echter bewezen, dat het nog tot grote en goede activiteit in staat was. Het genootschap heeft in Amster dam een taaidag georganiseerd, die er wezen mocht. Misschien moet het wel aan de komst van een nieuwe spelling toegeschreven worden, dat „Onze Taal plotseling zo actief is ge worden, maar hoe dat ook zijde rust had afgedaan. Met twintigste-eeuwse vaart werd voor de taaidag propaganda gemaakt en daardoor trok die dag grote be langstelling. Ook in pers en periodiek heeft het onderwerp van die taaidag veel weerklank gevonden. Dat is een gelukwens waard voor het genootschap.en voor het Neder landse volk. Het hoofdoel van de taaidag was op te wekken tot de strijd te gen de slordigheid en de laks heid by het gebruik van de Neder landse taal. Door die slordigheid en laksheid sluipen regelmatig allerlei buiten landse woorden binnen in onze taal, zonder dat er ook maar enige nood zaak bestaat voor het gebruik van die vreemde woorden. Zoals onze overgrootvaders en -moeders dweepten met vele Franse woorden het woord „hemd" was een akelig woord, want dat voorwerp moest „chemise' genoemd worden zo dweept men thans met hele series Engelse. Duitse, Franse en zelfs Ita liaanse woorden. Het Haarlems Dagblad heeft er naar aanleiding van de taaidag op ge wezen, dat het vooral de reclame mensen zijn, die zich graag van vreemde woorden bedienen. Een be langrijk deel van het Nederlandse volk is met een natte vinger te lijmen, wanneer men aan voorwerpen voor de verkoop buitenlands-aandoende na men geeft. Een das wordt een tie, een jas een coat, sigaretten worden „cork-tipped" enz. Ook in de wereld van de radio en de mode lopen taalverwringende mensen rond en ze doen het niet eens voor hun plezier. Ze moeten succes hebben en daarom tasten ze het Nederlandse volk in een van z'n zwakke zijden: de lust tot pronken met vreemde woor den. Dat men op die manier de Neder landse taal verlaagt, dringt nauwelijks tot de taalverwrin gers door. Daarom is het goed, dat „Onze Taal" zijn protest tegen slor dig taalgebruik op een gespierde wij ze het land in geslingerd heeft. De Nederlandse taal is een erfdeel, dat waardevol en schoon genoeg is om het ongeschonden te bewaren. Men zal er in pers en periodiek, in school en huis, in de wereld van de radio en van het bedrijf scherper op moeten toezien, dat de taal tegen vreemde insluipsels wordt beschermd. Door die-taal te beschermen, ver stevigt men uiteindelijk het Neder landse volkskarakter en dat komt aan de gehele natie ten goede! kennen. Hij juichte de komende te rugkeer van Ben Yoessef naar Frank rijk toe, doch sprak zich bovendien uit voor terugkeer van de oud-sultan naar Rabat. De weigering van de „Istiqlal" om deel te nemen aan een regering is niet nieuw. Enige dagen geleden was dit reeds bekendgemaakt, doch het besluit is Dinsdag bevestigd op een bespreking van een delegatie van de „Istiqlal" met Ben Slimane. Deze had aanvankelijk nog gehoopt, de be zwaren van de „Istiqlal" tegen de troonraad, die uit vier man bestaat in plaats van uit drie zoals indertijd op de Frans-Marokkaanse bespre kingen in Aix-les-Bains was over eengekomen, te kunnen overwinnen. Men verwacht dat Ben Slimane met de definitieve samenstelling van zijn regering minstens tot Maandag zal wachten, om de leiders der nationa listische partyen in de gelegenheid te stellen, contact op te nemen met oud-sultan Ben Yoessef, die Zater dag uit ballingschap op Madagascar, in Frankrijk verwacht wordt. Debat over Fame's beleid Vandaag wordt in de Franse Nationale Vergadering op ver zoek van de socialistische fractie een debat gehouden over de alge mene regeringspolitiek. De socialistische afgevaardigden willen spreken over 't regerings voorstel, om in December a.s., dat is zeven maanden voor de officiële termijn, algemene V( te doen houden. De meent, dat een nieuwe spraak gewenst is, willen onpo pulaire maatregelen, die door de toestand in Noord-Afrika nood- zakelgk zijn geworden, voldoende steun ontvangen in de volksver tegenwoordiging. verkiezingen De regering iwe volksuit- RESULTAAT VAN POLITIËLE ONDERZOEK: Het bestuur van het nationaal rheumafonds heeft zich naar aan leiding van de berichten, die in en kele bladen over zijn „verrassings actie" zijn verschenen, terzake om inlichtingen tot de minister van jus titie gewend. Thans heeft de procureur-gene raal bij het Haagse gerechtshof het bestuur in verband met die persbe richten gemachtigd aan het volgen de bekendheid te geven: „Het re sultaat van het politiële onderzoek dat naar het verloop van de beken de rheuma-actie van liet nationaal rheumafonds is ingesteld, geeft geen /l/lonuntent voet 2e „Dzené'-!*>ziqa2e enkele grond voor de veronderstel ling, dat de deelnemers door mani pulaties met de verrassingscouver- tjes enige invloed hebben uitgeoe fend op de uitslag. Ook overigens is bij dit onderzoek niet gebleken van enige onregelmatigheid". Het bestuur deelt voorts mede, dat als voorlopig resultaat van be doelde actie de netto-opbrengst, met inbegrip van de ontvangen giften, op ruim twee millioen gulden ge steld mag worden. Na de totale af wikkeling, die eerst-overeenkomstig de voorschriften van het ministerie van justitie- in Februari 1956 kan worden afgesloten, is het definitieve bedrag vast te stellen. i s neelsc! 1 te Ne' viert de Amerikaanse to- neelsehryver Edward A. O'Neal j§ s New York zijn 80e verjaar- m ""llilliiillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In hut klein Heide-kamp bij Arnhem heeft de commandant van de derde divisie, kolonel L. de Zeeuw, Dinsdag morgen officieel afscheid genomen. Het afscheid ging gepaard met een parade en een défilé. Op de foto een moment tijdens het dé filé voor de oude en de nieuwe com mandant. Militair verdrag tussen Egypte en Saoedi-Arabië. Egypte en Saoedi-Arabië zijn Dins dag overeengekomen, een tweezijdig militair verdrag te sluiten, aldus heeft Radio-Caïro Dinsdagavond gemeld. Deze overeenkomst werd bereikt na een bespreking van anderhalf uur tus sen de Egyptische eerste-minister, ko lonel Gamal Abdel Nasser en de Saoe- di-Arabische troonpretendent en eer ste-minister, Emir Feisal Al Saoed. De staatslieden kwamen te Cairo bijeen. Dr. Fisher: klip voor vorstelijke huwelijksbool. Kolonel Townsend heeft Dins dag, evenals de voorgaande da gen, prinses Margaret in Claren- se House bezocht. De aartsbisschop van Canterbu ry, dr. Fisher, verklaarde Dins dag in Manchester op vragen van verslaggevers: „Een redelyke kerk kan niet elk ogenblik haar leer wyzigen". Hy verwees naar een vlugschrift dat hy in Decem ber j.l. schreef en waarin hy ver klaarde: „De kerk moet nooit een huwelyk erkennen, dat, om welke reden dan ook, niet voldoet aan de door God gestelde bepalingen." De heer M. P. Voute overleden. In alle stilte is Dinsdagmiddag in Baarn het stoffelijk overschot ter aar de besteld van de Zondag op 72-jarige leeftijd overleden president-commis saris van de Stoomvaart Maatschappij Nederland N.V., de heer M. P. Vou te. TIJDENS GENEEFSE PAUZE: Navo-ministers zijn het eens met plannen van Grote Drie De ministers van buitenlandse zaken van de Navo-landen hebben gisteren op een vergadering in Parijs hun volledige goedkeuring gehecht aan het standpunt, dat de Westerse Grote Drie op de komende besprekingen van de Grote Vier te Genève zullen innemen. De vijftien ministers van buiten landse zaken zonden boodschappen aan president Eisenhower, bondskan selier Adenauer en de bevelhebber van de Nayo-strijdkrachten in Europa, generaal Gruenther. Zij wensten hun een spoedig herstel. Besloten is, dat de regeringen van de landen, die niet te Genève verte genwoordigd zijn, via de Navo-raad op de hoogte zullen worden gehouden en, naargelang de politieke toestand zich ontwikkelt, zullen worden ge raadpleegd. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, die de slottoespraak hield, las een Dins dagochtend door hem van president Eisenhower ontvangen boodschap voor, waarin deze de raad zijn harte lijke groeten deed toekomen en waar in hg de nadruk legde op zijn blijven de toewijding aan de Noord-Atlanti sche Verdragsorganisatie. Foster Dulles zeide, dat de Navo- ministers een groot aantal waarde volle denkbeelden aan de hand had den gedaan, waarmede de ministers der „Westerse Grote Drie", bg het treffen van hun laatste voorbereidin gen voor de komende Geneefse be sprekingen, rekening zouden houden. Noenmaal in Brioni Foster Dulles, zal op Zondag 6 No vember de gast zyn van maarschalk Tito van Joego-Slavië op een noen maal te Brioni. Hij zal op 5 Novem ber uit Genève naar Wenen gaan en de dag daarop naar Brioni. Zondag avond 6 November keert hij naar Ge nève terug. GESLAAGDE „STREEK-V.V.V. DAG" binnenkort zal bij Tilburg door H.K. H. Prinses Irene een monument ter ere van de „Irene"-brigade worden ont huld. Dit monument, voorstellende een soldaat met het vaandel van de brigade, is een geschenk van de ko ninklijke vereniging „Ons Legeraan Tilburg; het is vervaardigd door ba ron Speyart van Woerden. De foto werd gemaakt in een brons gieterij in Leiden: rechts het gipsmo del, links het monument, waaraan op het. ogenblik de laatste hand wordt ge- Steun van gemeenten nodig bij voeren van propaganda-acties In de Dinsdag te Breskens gehouden streek-V.V.V.-dag van de negen in West Zeeuvvsch-Vlaanderen samenwerkende plaatselijke verenigingen voor Vreemdelingenverkeer is door diverse sprekers nog eens met nadruk gewezen op de noodzaak van samenwerking. Samenwerking zowel tussen de verenigingen onderling als met de diensten voor toerisme in het na burige Belgisch Vlaanderen. Tydens de ir* de middaguren gehouden ont vangst door het gemeentebestuur van Breskens onderstreepte de burge meester van deze gèmeente, de heer J. A. Eekhout, bovendien het belang van een goede propaganda en hy achtte het gewenst, dat ook de gemeen tebesturen hier financieel in bydragen. Spr. vroeg zich ook af, of de op richting van een „Streek-V.V.V." geen aanbeveling zou verdienen. Tydens de in de namiddag gehouden vergadering gaf de heer G. W. Oskamp, directeur van de Prov. Zeeuwse V.V.V., een analyse van het toerisme in West Zeeuwseh-Vlaanderen en spraken de heren J. Blon- trock, directeur van de Stedelyke Dienst voor Toerisme van de stad Brug ge en M. van den Bossche, vertegenwoordiger van de Dienst voor Toeris me te Knokke, over de waarde en het belang van samenwerking tussen deze beide steden en West Zeeuwseh-Vlaanderen. Bij de ontvangst ten gemeentehuize zei bimgemeester Eekhout o.m. dit V.V.V.-bezoek op hoge prijs te stellen, mede omdat de gemeente door het vreemdelingenverkeer economisch sterk gemaakt kan worden. Spr. stip te nog aan, dat de V.V.V.-Breskens de oudste vereniging op dit gebied in West Zeeuwseh-Vlaanderen is en hij achtte het verheugend, dat thans ge sproken kan worden van een hechte samenwerking tussen de diverse ver enigingen onderling. „De wil om West Zeeuwseh-Vlaanderen ook op dit gebied vooruit te brengen is er", aldus de heer Eekhout. Niettemin is er naar de mening van de burgemeester van Breskens nog veel werk te verrichten en in dit ver band noemde hg het inrichten van re creatie-oorden (met zomerhuisjes), het stichten van jeugdherbergen en het ontwikkelen van de mogelijkhe den, welke er in het nieuwe Braak- mangebied liggen. De voorzitter van de Breskense V. V.V., de heer E. Seuss, dankte de bur gemeester voor diens betoog, waarna de voorzitter van de Prov. Zeeuwse V. V.V., mr. J'. Moolenburgh, in een kor te toespraak wees op de wenselgkheid om het provinciale bureau uit te brei den. Hij belichtte voorts o.m. de ide- ele zijde van het toerisme. Spr. zag dit in het aankweken van onderling begrip, waardoor, aldus mr. Moolen burgh, zelfs de vrede gediend kan worden. Nadat de genodigden, onder wie ook enkele burgemeesters uit West Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten, een excursie hadden gemaakt naar de graansilo van de Coöp. Aankoopver eniging „West Zeeuwseh-Vlaanderen" en Verduyn's Suikerwerkenfabriek, kwam men in hotel „Het Wapen van Breskens" in vergadering bijeen. Onzekerheid Hier sprak de heer Seuss een wel komstwoord, in het byzonder tot de vertegenwoordiger van het provinci aal bestuur, mr. Jan de Vries, tot de bestuursleden van de Prov. Zeeuwse V.V.V., de heren Moolenburgh, G. Houtekamer en N. Priester, de heer O. van der Gronden, directeur van de Binnenlandse Dienst der A.N.V.V. en tot de Belgische gasten. Spr. schetste de onzekerheid, welke thans in de Breskense V.V.V.-kringen heerst, nu er nog steeds geen beslis sing is genomen over de plaats van de nieuwe veerhaven en nu Rijkswa terstaat bepaalde plannen heeft ten (Vervolg op pag. 2) Nader is medegedeeld, dat de be sprekingen. die Dulles hét afgelopen weekeinde in Rome met Italiaanse leiders heeft gevoerd, over de volgen de onderwerpen gingen: Toelating van Italië tot de V. N.. actievere deelneming van Italië bg aangelegenheden die het gebied van de Middellandse Zee raken, veilig heidskwesties, de hereniging van Duitsland en de ontwapening. De Russische minister van bui tenlandse zaken Molotow heeft verklaard, dat hg „positieve resul taten" verwacht van de komende Geneefse conferentie. Het overleg zou tot een verdere vermindering van de internationale spanningen kunnen leiden. |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiin 1 Koninklijk dankwoord 1 tot mannen van De Ruyter. H Koningin Juliana en prins Bérnhard hebben Maandag- avond afscheid genomen van de H opvarenden van de „De Ruy- ter". Hare Majesteit deed dit p in een korte toespraak via de scheepsomroep. Zij dankte allen §1 hartelijk voor de prettige dagen aan boord en voor het geschenk dat zij van de opvarenden heeft M gekregen: een koperen minia- tuurlcanon op voetstuk. De Ko- ningin wenste allen een goede vaart en behouden thuiskomst. H De ,.De Ruyter' zal via San Juan op Puerto Rico naar Ne- H derland terugkeren. De reis van St Maarten naar Paramaribo zal het koninklijk paar Donderdag per vliegtuig maken. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllülllllllllil Vlag met gouden sterren voor Raad van Europa. De Raad van Europa heeft eindelijk een vlag. Na jaren van overleg, discus sies en onderhandelingen zijn het par lement van de raad en het comité van ministers het Dinsdag eens geworden over een symbool dat iedereen bevre digt: een kring van twaalf vijfpuntige gouden sterren op een azuren veld. DE VERWACHI... ENIGE REGEN Veranderlijke bewolking met van 't Noorden uit enige regen. Matige tot krachtige, iangs de Waddenkust tij delijk harde wind tussen Zuid-West en Noord-West. Voornamelijk in de Noordelijke provincies lagere middag- temperaturen. ZON EN MAAN 27 October Zon op 7.26 onder 17.25 Maan op 15.27 onder 2.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1