In het Midden-Oosten is een gevaarlijke toestand ontstaan KAPPIE N VI GROENE WIMPEL éjon?en boeien KOSTELIJK FRANS PRODUCT IN HET DONDERDAG-PROGRAMMA Bijtsen?... Prachtbijts C 3 [WITSALJ PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINgDAG^0CT0BER19^ GEZANT VAN ISRAËL GAF UITEENZETTING Israël voelt zijn veiligheid bedreigd De Tsjecliisclie wapenleveranties aan Egypte hebben in het Midden-Oos ten een uiterst gevaarlijke toestand doen ontstaan. Israël voelt zyn veilig heid bedreigd door de verstoring van het militaire evenwicht. De Israëlische regering heeft in de afgelopen weken duidelijk doen uitkomen, dat er on middellijk maatregelen zullen moeten worden genomen om het evenwicht te herstellen en een uitbarsting in het Midden-Oosten te voorkomen. De Israëlische premier, Mosje Sjarett, vertrok overhaast naar Parijs om er met de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Frankrijk en Engeland besprekingen te hebben. De gezant van Israël bij het Neder landse hof. dr. Ezra Yoran, heeft ten aanzien van die toestand het stand punt van zyn land uiteengezet. Hij kwam daarbij tot de conclu sie, dat men eerst en vooral Israël van voldoende wapens zal moeten voorzien, als tegenwicht voor de wapens, die door Egypte worden ontvangen. De tweede stap, die zal moeten worden gedaan, is het slui ten van een veiligheidspact, dat een duidelijke waarschuwing zal zyn voor enige agressor. Een vei ligheidspact zonder wapens, zou evenwel niet voldoende zijn. Dr. Yoran herinnerde er in zijn uit eenzetting aan, dat de overeenkomst voor wapenleveranties, die onlangs door Tsjechoslowakije en Egypte werd gesloten, door beide landen een normale handelstransactie werd ge noemd, voor de levering van wapens aan een vredelievend land. De gezant zei hierover, dat het evenwel duidelijk is, dat de Egyptische regering en pers zich bezighouden met een propagan dacampagne als aan een. oorlog voor afgaande, waarbij aan Israël agres sieve bedoelingen worden toegeschre ven, teneinde de eigen voorbereidin gen voor een wraakoorlog te verber gen. Alle Israëlische politieke partijen, met uitzondering van de communisti sche, hebben zich Maandag achter De dood loerde weer langs de weg Scooterrijder slipte voor vrachtauto Op de rijksweg van Amsterdam naar Utrecht is Maandagmorgen om streeks kwart voor acht ter hoogte van de spoorwegovergang te Loener- sloot een scooterrijder als gevolg van slippen verongelukt. De berijder van de scooter, de 25- iarlge O. J. A. van H. uit Maasniel kwam uit de richting Amsterdam en passeerde, gaandein de richting Utrecht, een voor hem rijdende vrachtwagen. Bij het naar rechts zweken is hij voor de vrachtauto ge slipt en gevallen. Hij werd overreden en daarbij ge dood. Maandagmorgen half acht is de 61- jarige Haarlemse granitowerker E. P. op de Kerkweg in Santpoort, door een vrachtauto dodelijk aangereden. De man, die, op de bromfiets rijdend, de ze vrachtauto geen voorrang gaf, gleed onder de wagen en viel daarbij waar schijnlijk met zijn hoofd tegen de straat. Het achterwiel overreed hem niet, maar met een schedelbasisfrac- tuur als gevolg van de val, is P. naar het St. Joannis de Deo-gesticht in Haar lem overgebracht, waar hij direct na aankomst is overleden. Herdenking tien jaar In een gisteren afgelegde verkla ring ter gelegenheid van het tien jarige bestaan der Verenigde Naties, heeft de Chileense president van de algemene vergadering, José Maza, een beroep gedaan op de staatslie den, om voort te gaan met het schep pen van „een wereld zonder angst, die niet langer de beste krachten wijdt aan de productie van wapens en waarin niet meer de kreten van de veriatenen, die voor hun rechten vechten, gehoord worden". Secretaris-generaal Hammars- kjoeld zegt in zijn boodschap: „Ik ben van oordeel, dat wij meer be reid zijn het feit te aanvaarden, dat nog slechts een begin is gemaakt met een scheppende krachtsinspan ning, die nog jaren een grote prik kel voor de menselijke geest zal blij- ven". In de Ridderzaal in Den Haag is Maandagavond de nationale herden king van liet 10-jarig bestaan der V. N. gehouden. Als sprekers traden op prof. A. Anema, prof. dr. J. Tinber gen en dr. C. L>. Patijn. In het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam werd o.m. het woord gevoerd door minister S. L. Mansholt. De voorzitter van het lus trum-comité mr. N. J. C. M. Kappey- ne van de Coppello sprak een inlei dend woord. Sepp Dietrich vrijgelaten Sepp Dietrich, deg ewezen bevel hebber van de „Leibstandarte Adolf Hitler" is uit de gevangenis van Landsberg ontslagen. Hi] was door een geallieerd gerechtshof tot levens lang veroordeeld wegens het bedrij ven van oorlogsmisdaden. In de ge vangenis van Landsberg bevindt zich nu nog slechts de gewezen kolonel der S.S. Peiper. een resolutie geschaard, waarin de le vering van wapens aan de Arabische landen wordt veroordeeld en het Is raëlische verzoek om wapens wordt herhaald. (Advertentie) „GEEN GOUD ZO GOED" dal zeggen al drie geslachten van Akkers Kloosterbalsem. Het heerlijk verwar mende wrijfmiddel bij rheumatiek en spierpijn, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen door de huid en de daar onder liggende pijnlijke weefsels drin gen. Bovendien Is Akkers Klooster- balsem* een heerlijke wondbalsem die snel geneest, wonden zulveiten nieuwe huidvorming bevordert, in vele gezinnen is daarom een pot Akker's Kloosterbalsem een huisapotheek op zich zelf. Indonesische missie naar Australië. De Indonesische goodwillcommissie is Maandagochtend onder leiding van mr. Moh. Roem per vliegtuig naar Australië vertrokken. Roem zei, dat het doel van de missie was, de vriend schap met Australië te versterken en bij het Australische volk begrip te wekken voor het vraagstuk Nieuw- Guinea. Op dezelfde ochtend vertrok vice- president Hatta eveneens per vlieg tuig uit Djakarta en wel voor een drie weeks bezoek aan India. Rotterdamse vrachtauto gekanteld. Maandagavond omstreeks zes uur is op de weg van Rotterdam naar Dorarecht een grote vrachtwagen van de Rotterdamsche Tramweg maatschappij van de weg geraakt en omgekanteld. Het ongeluk gebeurde, doordat de wagen, die onderweg was van Rotterdam naar Zierikzee, bij 't uithalen naar links met de voorwie len buiten de rijbaan kwam, waar door het hele voertuig in een greppel gleed. FILMS IN ZEELAND „Gejaagd door de wind" geprolongeerd De voornaamste gebeurtenis in het filmprogTamma blijft nog wel „Ge jaagd door de wind", de ondanks de lengte boeiende, voor-oorlogse film, die in Alhambra, (Vlissingen) tot en met volgende week Donderdag gepro longeerd werd. Daarnaast is er nogal wat wild- West te beleven. „De koning der cowboys", Roy Rogers, opereert in' „Desperado's van- de Dodenrivier" Electro, (Middelburg) en in Luxor (Vlissingen) draait de Western „Nacht m Socorro". In de „Desperado's van de Doden rivier" speelt ook de beroemde Cana dese bereden politie een grote rol en vanzelfsprekend is aan avontuur en spanning geen gebrek. Hetgeen even min het geval is in „Nacht in Socor ro", waarin een berucht revolverheld de voornaamste figuur is. Een flinke dosis romantiek werd niet vergeten, zodat amusement van het gebruike lijke gehalte weer verzekerd is. Grand (Goes) brengt wederom „Boem bij de luchtmacht", een film klucht met de Zweedse komiek Nils Poppe. Een verrukkelyk kolderpro duct met talrijke geestige vondsten. In de serie speciale Donderdag avondvoorstellingen komt Electro (Middelburg) met „De ster", waarin Bette Davis een glansrol vervult. Het is de, wat sterk geromantiseerde maar wel boeiende geschiedenis van een actrice, die afgedaan heeft en die danig veel teleurstellingen moet ver kroppen alvorens zy zich daarbij neerlegt. „Taxi 85 rijdt voor" Grand (Goes) is de simpele titel van een warm- menselijk verhaal, spelend in Parijs en onder regie van Jean Paul le Cha- nois voortreffelijk op het witte doek gebracht. Bernard Blier (als taxi chauffeur) en Danielle Delorme (als het buitenmeisje in de grote stad) geven kostelijk spel te zien en wat meer is: men aanschouwt een levend brokje Parijs. Van harte aanbevolen! Extra-uitkering van 25 pet door Unilever N.V. De raad van bestuur van Unilever N.V. is voornemens aan een op 21 No vember a.s. te houden buitengewone algemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen, aan de houders van de gewone aandelen uit bij vroe gere kapitaalsuitgiften verkregen agio een uitkering te doen van 25 procent in gewone aandelen, welke gerechtigd zullen zijn tot het volle dividend over het boekjaar 1955 en volgende jaren. In verband met deze voorstellen tot uitkering van bonus-aandelen deelt de raad van bestuur van Uni lever N.V. ter voorlichting van aan deelhouders reeds thans mede, dat hy voornemens is, by een onveran derde koers van het pondsterling, op 14 December a.s. op de thans uit staande en op de nieuwe gewone aan delen over het boekjaar 1955 een in terimdividend van 5% (v.j. 5% betaalbaar te stellen. Problemen rond verhoging ziekenfondspremies. Goedkeuring vereist van ziekenfondsraad. De ziekenfondsraad deelt mede: Enige algemene ziekenfondsen in het Zuiden van het land zijn er toe over gegaan met ingang van 9 October een verhoogde premie voor de vrijwil lige verzekering te heffen. De besluiten van deze ziekenfond sen tot invoering van deze premie verhoging, missen de wettelijk ver eiste goedkeuring. De vrijwillig-verzekerden kunnen niet verplicht worden geacht het be drag, waarmede de premie is ver hoogd, te betalen, zo lang de zieken fondsraad de voor premieverhoging vereiste goedkeuring niet heeft ver leend. De desbetreffende ziekenfond sen zijn hiervan op de hoogte. Protest van Zuid-Malukkers bij de Verenigde Naties. Tegen behandeling in Nederlandse woonoorden. De voorlichtingsdienst van de re publiek Zuid-Molukken deelt mede, dat de Zuid-Molukse leiding in Ne derland haar vertegenwoordiger in New-York, de heer K. J. V. Nikiju- luw, opdracht heeft gegeven, met klem by de Verenigde Naties te pro- tèsteren en voorts „een krachtig be roep te doen op het wereldgeweten ter zake van de huidige behandeling, die de Zuid-Molukkers in de Neder landse woonoorden ondervinden van de zijde der Nederlandse regering." Het communiqué zegt o.m. nog: uit in Zuid-Molukse handen geraakte Indonesische documenten blijkt, dat pogingen in het werk moeten worden gesteld, de in Nederland verblijvende Zuid-Molukkers over te halen naar Indonesië terug te kéren, waarbij desnoods geweld moet worden ge bruikt. Deze documenten zijn afkom stig van het hoofdkwartier van de Partai Pant ja Sila te Djakarta en ondertekend door een zekere D. R. Teurupun en door E. Marantika. (Advertentie) Uitsluitend verkrijgbaar b(J apotheker*, drogisten, kapper* co do speclaalbranoh* AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Grote terughoudendheid op Damrak 21 Oct. 24 Oct. Nederland 1955 (3%) 99% 99% Nederland 1951 (3%) 101% 101% Nederland 1948 3%) 99 98% Nederland 1947 (3%) 3 99% 99% Nederland 1937 3 99% 98% Dollarlening 1947 3 pet. 9B 97% Investeringscertificaten 3 100 997s Nederland 1962-84 3 100% 100% Nederland N.W.S. 2% 76% 76% Ned. Indië 1937 A 3 99 Vi 99 Nat. Handelsbank 161 163% Ned. Handelmij. 226% 225 A.K.U. 340% 339% Bergh's en Jurgens 301% Calvé-Delft 299 29874 Kon. Ned. Hoogovens 361 361 Unilever 453% 454% Ned. Kabelfabriek 290 285 Philips 3477a 350% Wll'ton-Feijenoord '265% 255 Billiton 424% 425 Kon. Petroleum Mij. 5887a 594 Amsterdam Rubber 140 139 Holland Amerika Lijn 210 21-2% Kon. Paketvaart 183 183 Rotterdamse Lloyd 175% 173% Ned. Scheepvaart Unie 186% 1853/4 Stv. Mij. Nederland 192% 191% H.V.A. 160% 158% Deli Mij. 160% 159% A.K.U. 3% 101% 101 Bank van Ned. Gem. 4% 107% 104 Centrale Suiker 208 205 Kon. Mij. De Schelde N.B. 230 1. 225 1. Baltimore-Ohio 46% 46% Missouri K.T. 16% New York Central 46% 46% Pennsylvania 25% 25% Anaconda 65 64% Bethlehem Steel 150% 153% General Motors 137 136 Intern. Nickel 77% 761,4 Kennecott 105 104% Republic Steel 49 48% U.S. Steel 54% 55% 21. De Meester had heft niet gemakkelijk in zijn machi nekamer. Toen de Kraak op het water begon te wippen, was het oliekannetje uit zijn handen gevlogen en daarmee was hij volkomen de kluts kwijtgeraakt. Alles wiebelde en sprong hem voor de ogen heen en weer en tot zijn ont zetting zag hij, hoe de schoefas warm begon te worden door het doorslaan van de schroef. Met de grootste moeite wist hij de handle over te halen, 'die de machines stopte en daarmee hield ook het gewip van de goede sleepboot op. Ook op het dek heerste nu ineens een diepe stilte de Maat lag duizelig op de grond en de professor stond na te denken. Maar het was Kappie, die. toen hij over eind was gekrabbeld, deze rust verstoorde. „Wel alle kniezebieters!" schreeuwde hij tegen de ge leerde. „Je uitvinding deugt niet, man! Die tilkïe- pers van jou zouden ons een grotere snelheid geven en WAT doen ze? Knikkebenen, zodat we springen inplaats van fatsoenlijk te varen! M'n arme Kraak is geen hobbelpaard 1" Maar de professor had helemaal niet naar Kappie geluisterd. Een rimpel van nadenken plooide zijn voorhoofd en plotseling verhelderde zijn gelaat. „Ik heb het!" riep hij. „Héél eenvoudig! Een prach tige oplosisng voor dit wip-probleem! We varen on middellijk-terug naar de haven!" FEUILLETON Advertentie Huidjes als satijn f Maar Claudia zou het op dat ogen blik met niemand en met niets eens geweest zijn. Peter was druk bezig zichzelf tot een verschrikkelijke lastpost te maken. Hij meende, dat hij als Claudia's verloofde verplicht was die met allerlei attenties te om ringen; en ieder ogenblik van de dag en iedere seconde van de nacht bij haar te zijn, alleen met uitzondering van die ogenblikken, waarop het fatsoen dat verbood. Het nieuws van de verloving was prompt uitgelekt en het resultaat was, dat Peter opnieuw de sensatie van de kleine stadsgemeente en het middelmuit van alle belangstelling was geworden. Het veroveren van Claudia Ellis was weliswaar niet zo'n spectaculair wapenfeit, als het vallen in de kleigroeve en bovendien was de verloving niet helemaal on verwacht gekomen, maar de plotse linge vloed van welvaart, die voort aan uit de Ellis-huishouding zou kunnen voortkomen, begeleidde het gerucht en dat vooral prikkelde de door TERRY DEAN bevolking van Pottsville. Sinds de dag van Claudia's aan zoek, had Peter een staaltje zelfbe- invloeding ten beste gegeven, dat een Hindu-fakir groen van afgunst had kunnen kleuren. Hij besefte, dat hij verondersteld werd van Claudia te houden, omdat hij immers met haar zou trouwen. Maar weken na de noodlottige dag kon hij nog steeds niet de twijfel die in zijn hart was achtergebleven kwijtraken, of zelfs maar verklaren. Al zijn vrienden en familieleden vertelden hem, dat hij verliefd op Claudia was en dat de langste tijd van zijn verblijf in Pottville al was geweest. Cecilia hield vol, dat hij op slag verliefd op haar was geworden, toen hij in Australië een foto van haar had gezien en dat zij hem al leen maar naar Pottsville had ge stuurd, om kennis met het meisje van zijn dromen te maken en zo die dromen te kunnen verwezenlijken. Claudia was een mooi meisje. Ze was charmant en intelligent. Ze was alles wat een man zich kon wensen. Het was heel goed verklaarbaar, dat de mannen verliefd op haar werden. Eigenlijk was dat onvermijdelijk. Dus moest ook hij wel verliefd op haar zijn, zo redeneerde hij. Beken nen, dat haar schoonheid, haar char me en intelligentie hem helemaal niets deden, zou gelijk staan met toe te geven, dat hij dè normale in stincten van alle mannen miste, dat hij anders was dan zij en dus het best met een kikker vergeleken kon worden. Een ogenblik was Peters mening over zichzelf bepaald niet erg roos kleurig. Maar een minderwaardig heidscomplex had hij toch ook weer niet. Alle mensen, hij had toch even veel smaak als andere mannen, hij was toch even intelligent en had toch ook zijn man lijke belangstelling. Hij kon vrij wel ieder instrument bespelen en in de sport was hij geen kleine jon gen. Hijschilderde wat en zou een uitstekende toneelspeler hebben kun nen zijn. En dan de shows, die hij helemaal op zijn eentje gaf. Het was de grofste laster, hem er van te beschuldigen dat hij ongevoelig was voor vrouwelijk schoon en dat hij Claudia's charme niet kon waarde ren. Ze was om zo te zeggen een prachtkind en liij wist dat. Hij was van het allereerste begin af verliefd op haar geweest, maar zijn aange boren gevoel voor kiesheid had hem er van weerhouden, dat aan de grote klok te hangen en met zijn gevoe- lens te koop te lopen. Hij was een heer en geen ordinaire kerel. Het was tegen zijn principes, om zich bij iemand op te dringen, laat staan bij zo'n overgevoelig meisje. Maar nu de tedere gevoelens ont huld waren en de sluier opgelicht was door niemand minder dan Clau dia zelf, was er geen andere oplos sing mogelijk: Hij moest zich schik ken in het onvermijdelijke en erken nen wat hij in zijn onderbewustzijn telkens al had geweten. Natuurlijk was hij verliefd op haar! En ieder een, die zei dat dat niet waar was, was een huichelaar en een schurk. En zo kleefde hij aan Claudia vast, als een hond aan zijn baas, trots en ongewoon serieus. Claudia zag pas nadat de verlo ving bekend gemaakt was kans om weer eens op haar eentje Dick te ontmoeten. En toen nog had ze een beroep op Kitty moeten doen, om het zover te krijgen. Na schoorvoetend deze bemidde lende taak op zich te hebben geno men, belde deze bij de zaak van Dick aan, om de weg voor Claudia's komst te effenen. Nu de verloving werkelijk een feit was geworden, praatte Dic-k er lang niet zo berus tend meer over als eerst. In zijn ogen zag Kitty schaduwen, die op ontevredenheid wezen. Hij be groette haar koel toen ze binnen kwam. (Wordt vervolgd) Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. AMSTERDAM 24 Oct. Londen 10.6034—10.61%, New York 3.81&— 3.81-&, Montreal' 3.81ft—3.82A, Parijs 1.0790—1.0810, Brussel 7.60%—7.61%. Frankfurt 90.44—90.54, Zürlch 86.80 —86.90, Zürich (vr. francs) 88.93— 98.03, Stockholm 73.47—73.57, Ko penhagen 54.8754.97, Oslo 53.00 53.10, Milaan 60.43—60.53, Argentijn se verr. dollar 3.76%—3.77%, Ja panse verr. dollar 3.76%37.7%, Turkse verr. dollar 3.7014—3.80%, nominaal. Shell Union 56% Tide Water 30% 30% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 1347c 134i,4 Breda 1954 107% 107% Eindhoven 1954 110% U03,4 Enschede 1954 108% 1083/4 Den Haag 1952 I 135% 136% Den Haag 1952 II 134% 1343/4 Rotterdam 1952 I 140 140 Rotterdam 1952 II 136% 1371,4 Utrecht 1952 124% 125 ANP-CBS BEURSINDICES 1953 100 20/10 21/10 24/10 Intern, concerns 276.76 272.20 273.46 Industrie 160.76 159,38 158.16 Scheepvaart 159.33 155.26 155.44 Banken 143.46 142.55 141.50 Ind. fondsen 166.29 164.57 163.11 Algemeen 214.50 211.40 211.44 BEURSOVERZICHT. De beurs is de nieuwe week met een aarzelende stemming begonnen. De verkie zingsuitslag in het Saargebied en de situ atie in het Nabije Oosten noopten zowel publiek als beroepshandel tot grote terug- houdenheid en er was de gehele middag dan ook weinig te doen. Vrijdag j.ï. be droeg de omzet zelfs nog geen f 2 millioen. Vooral de cultuurafdeling stelde begin beurs teleur. Men had hier eerder-hogere koersen verwacht, gezien de opheffing van de exportrechten, hetgeen voor de Indone sische uitvoer en de liquiditeit van ver- schillende maatschappijen bevorderlijk wordt geacht. HVA opende vijf punten la ger op 155% doch wist dit verlies voor meer dan de helft in te halen. Amster dam Rubber en Verenigde Dell per saldo ruim 1 lager. Tijdens het weekend zijn voor de inter nationale soorten hogere koersen verno men, doch gistermiddag werd geopend op ongeveer het slotniveau van Vrijdag. Later trokken deze soorten echter iets aan on der leiding van Kon. Olie, die per saldo vier punten hoger noteerde. Philips en Unilever behaalden tenslotte een koers winst van twee punten, doch AKU bleef achter en noteerde één lager. Ook op de scheepvaartafdeling viel weinig te beleven. De activiteit bleef hier zeer beperkt. De courante soorten sloten per saldo een fractie beneden Vrijdag. De beleggingsmarkt was wederom in mineur. De investeringsbeperkingen werkten hier nog door al waren de nadelige verschillen niet zo groot als Vrijdag. De conversie- lening 1947 punt lager en investerings- certificaten lager. Prolongatie 2% procent. Even nadenken Probeer van dit kruis een recht hoek te maken, waarvan in de mid delste rij de vier sterren horizontaal komen te staan. De oplossing van het kruiswoord raadsel luidt:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6