PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grote Drie opperen nieuw project voor Europees veiligheidsstelsel Productiviteit in vlasindustrie van Z.- Vlaanderen werd „gemeten" BILT NG0 DINH DIEM: PRESIDENT VAN ZUID-VIETNAM Vandaag... FAURE EN ADENAUER WILLEN VRIENDSCHAP HANDHAVEN 198e Jaargang-No. 250 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B den Boer, Adjunct: W. de Pagter Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS, 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 25 Oct. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4. (ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 3 regels) 23 cenl per regel mei een minimum van I.—. „Brieven of adrea Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304): Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorstslr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstraat 2, telef. 1 Terneuzen, Brouwerljstraal 2; Zlerlkzee. N Bogerdstraa' 24. telef. 26. EENSTEMMIGHEID IN PARIJS Pleidooi voor overleg met andere betrokken landen Het Westen zal in Genève een nieuw plan voor een Europees veilig heids,stelsel, gebaseerd op hereniging van Duitsland, voorstellen. Het voor ziet in onderhandelingen in fazen, eindigend met een gelijktijdige sluiting van een veiligheidsverdrag tussen Oost en West en hereniging van Duits land door vrije verkiezingen. Aldns is Maandagavond meegedeeld na afloop van de bijeenkomst ,van de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten, te weten MacMïllan, Pinay en Dulles, te Parijs. Zij bespra ken de rapporten van deskundigen over hun komende conferentie in Ge nève met hun Russische collega Molotof. Volledige overeenstemming werd bereikt over de te volgen politieke gedragslijn. Het Westelijke plan is slechts een ruwe schets en er zal geen ontwerp verdrag worden opgesteld als Rus land het plan niet in beginsel aan vaardt. Over het algemeen meent men echter, dat de Sowjet-Unie nog niets voelt voor vrijlating van Oost-Duits- land en dat zij zal blijven aandringen op het sluiten van een veiligheidsver drag vóór er onderhandeld kan wor den over hereniging van Duitsland. Dit is echter voor het Westen onaan vaardbaar. Naar in conferentiekringen ver luidt, hebben de Westelijke ministers Maandag ook gesproken over de be wapeningskwestie. Zij zullen vandaag van gedachten wisselen over het Mid den-Oosten. Zij zullen trachten, een gemeenschappelijke gedragslijn op te Waterwegen België werkt al jarenlang aan de voorbereiding van drie grote waterwegprojecten, die in sa menwerking met Nederland uitge voerd moeten worden. Dat zijn de projecten voor het Antwerpen-Moer- dijk-kanaal, voor de verbetering van het kanaal GentTerneuzen en voor het wegnemen van de stop (kanaal- versmalling) bij Ternaaien. Aanvankelijk heeft de vraag of België deze omvangrijke projecten ge makkelijk kon financieren geen rol van betekenis gespeeld, Men nam aan, dat die financiering wel in orde zou komen, wanneer maar eenmaal overeenstemming met Ne derland was bereikt. Nu echter de kans op uitvoering van deze grote projecten stijgt, wordt de kwestie van de financiering nader bestudeerd en enige tijd geleden kon men reeds de opmerking horen, dat die financiering volstrekt niet een voudig lag en dat de Belgische rege ring nog voor moeilyke problemen gesteld zou worden. Een redacteur van het Algemeen Handelsblad wees er Zaterdag j.l. op, dat België uit andere hoofde dan de waterwegen-projecten reeds voor zware uitgaven staat. Voor het komende begrotingsjaar zal door de Belgische regering ten be hoeve van alllerlei buitengewone uit- ?aven een bedrag van 11 milliard rancs geleend moeten worden. Minister Van Audenliove heeft een ambitieus wegenplan waarvoor af zonderlijke leningen zullen worden uitgegeven (Thans b.v. een van frs 2,5 milliard). Deze wegenverbeterin- £en o.a. de autoweg Antwerpen uik gaan vóór nieuwe projecten. Gezien de Belgische leningscapaciteit lijkt het niet waarschijnlijk, dat men nog een additionele frs 10 milliard voor de drie projecten Moerdijk-ka naal, Gent-Terneuzen en stop van Ternaaien in enkele jaren zou kun nen fourneren. Voor de uitvoering van deze werken, die samenhangen, moet men stellig met een periode van 10 jaar, misschien wel meer, re kenen. En in 10 jaar kan. vooral op verkeersgebied, zeer veel veranderen. Het is derhalve voor de Belgische re gering op dit moment moeilijk zich op een concreet plan vast te leggen en hierover een verdrag te sluiten. Tot zover de mededelingen in het Algemeen Handelsblad, Zè zijn zowel voor Zeeland als voor West-Brabant wel van zoveel betekenis, dat er na drukkelijk de aandacht op gevestigd moet worden. Vrij algemeen heeft in Zeeland de opinie bestaan, dat de verbete ring van het kanaal GentTer neuzen zich. snel zou voltrekken, wanneer maar eenmaal overeenstem ming tussen Nederland en België was bereikt. Ook in Brabant, waar men nogal geporteerd was voor het Moerdijk-kanaal, werd op een snelle afwikkeling van de plannen gere kend. De oplossing van een aantal West brabantse waterbouwkundige proble men werd zelfs uitgesteld in afwach ting van de beslissing over het Moer dijk-kanaal. Dat ziet er nu heel wat minder rooskleurig uit. Het is niet teveel ge zegd. wanneer wordt geconstateerd, dat de Belgische regering zich nog heel lang en ernstig over de finan ciële zijde van waterwegen-rojecten moei. beraden. Zelfs wanneer er een verdrag met 'Nederland zou komen en België de gelegenheid krijgt tot uitvoering van ae projecten, dan zal dat waarschijn lijk een verdrag zijn, waarin de Bel gen zich niet aan een termijn van uit voering kunnen binden. Om de eenvoudige reden, dat zij voor de uitvoering financiële oplos singen moeten zoeken, die thans nog niet zichtbaar zijn. stellen voor besprekingen hierover met de Israëlische premier, Sjaret, en Molotof. Saar Minister Pinay deelde aan ver slaggevers mede, dat de West- Duitse minister van buitenland se zaken, Von Brentano, het memorandum heeft goedge keurd, dat de Westelijke minis ters in Genève aan Molotof zul len voorleggen. Pinay had Maandag na de ministersconfe rentie een onderhoud van twin tig minuten met Von Brentano, voornamelijk over de verwer ping van het Saarstatuut door de Saarlanders bij de volks stemming van;-.Zondag. Andere landen Het parlement van de Raad van Eu- ropa zal deze week een beroep doen op de Westelijke Grote Drie, om op de aanstaande conferentie van Genève geen enkele overeenkomst met de Sow jet-Unie te sluiten, zonder voorafgaand overleg met de andere betrokken lan den. Zo er een voorlopige overeen komst over algemene principes mocht worden bereikt, vindt de raad, dat voor de uiteindelijke goedkeuring en de ge detailleerde toepassing daarvan, de instemming van die andere landen moet worden verkregen. Deze wensen zijn neergelegd in een ontwerp-resolutie van de commissie van algemene zaken, die eenstemmig is aangenomen. Daar alle landen en grote politieke partijen in die commis sie vertegenwoordigd zijn, lijdt het geen twijfel, of de resolutie zal ook door de voltallige vergadering worden aanvaard. Zuid-Afrikaanse delegatie verliet commissie van V. N. In „apartheidspolitiek" geen inmenging gewenst. Spoedig nadat de speciale politieke commissie van de algemene vergade ring der Verenigde Naties Maandag was begonnen met de behandeling vain de „apartsheidpolitiek" in Zuid- Alrika, heeft de Zuidafrikaanse af vaardiging de bijeenkomst verlaten. De Zuidafrikaanse delegatie pro testeerde tegen wat zij noemde, de voortgezette inmenging van de Ver enigde Naties in de binnenlandse aangelegenheden van de Zuidafri kaanse Unie en verklaarde niet aan een debat te zullen deelnemen. De delegatie behield zich echter het recht voor in de commissie te rug te keren en deel te nemen aan de stemming over ingediende resolu ties. Dit is de tweede maal dat tijdens de huidige zitting van de algemene vergadering een land niet langer aan de werkzaamheden van een orgaan van de wereldorganisatie wil deelne men. Op "1 October heeft Frankrijk haar delegatie bij de algemene ver gadering teruggetrokken, omdat het er bezwaren tegen had, dat de kwes tie Algerije op de agenda werd ge plaatst. Nadat de Zuidafrikaanse delegatie de vergadering had verlaten, werd de zitting tot Dinsdag verdaagd. HET VOLK BESLISTE Frankrijk en Amerika hebben hem al erkend. Op basis van de voorlopige uitsla gen van het referendum in Zuid- Vietnam is gisteren reeds bekendge maakt, dat morgen de republiek zal worden uitgeroepen. In Saigon en andere grote steden werden 23 ka nonschoten afgevuurd. De premier van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem, heeft in het referen dum dat Zondag is gehouden in ver band met de kwestie, wie in de toekomst staatshoofd moet zijn, tot dusverre 424.216 stemmen behaald. Met een geweldige voorsprong heeft hjj Bao Dai achter zich gelaten. Men spreekt van een meerderheid van 99 De Franse regering heeft in ver band met de uitslag van de stemming bekendgemaakt, dat zij aanneemt, is het 400 jaar geleden, dat |r Karei V te Brussel in een ont- roerende rede afstand deed van het bewind over de Nederlan- den ten behoeve van zijn zoon Philips H, die de volgende dag H als heer der Nederlanden werd il ingehuldigd. n lm De Saar met haar bruggen en holen- schepen; rechts voor het Stadttheater van Saarbriiclceneven voorbij de eerste brug rechts het blokvormige ministerie van financiën. dat Bao Dai staatshoofd is gewor den. Ook de Amerikaanse regering zal Ngo Dinh Diem voortaan als staats hoofd van Zuid-Vietnam beschou wen. Zij zal de Zuid-Vietnamese re gering echter eerst van haar besluit tot „blijvende steun" in kennis stel len, wanneer de uitslag van de volks stemming haar officieel is medege deeld, aldus wordt te Washington van officiële zijde vernomen. Op de Kade te Veere is men thans bezig met het aanbren- H gen van een waterkeringdie het oude stadje en vooral de H huizen langs de kade moet H M beveiligen tegen hoge water- stand. Deze kering heeft een hoogte van ca. J/.50 hoven N.A P. en zal na uilvoering van het M Drie-Eilandenplan weer ver- dwijnen. H (FOTO P.Z.C.) Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Goedkeuring handvest West-Europese Unie. Bepalingen over Saargebied werden aangehouden. Het handvest van het parlement der West-Europese Unie is, nadat alle tekst-onderdelen die betrekking hadden op de verhouding tot het Saargebied waren aangehouden, Maandag door dat parlement te Straatsburg met op éen na algeme ne stemmen aanvaard. Daarbij werd evenwel het voorbehoud gemaakt, dat er overleg zal worden gepleegd met de raad van ministers over die delen van het handvest, waarvoor de toestemming van de ministerraad nodig is, alvorens het handvest defi nitief in werking zal treden. In zijn inleiding tot de discussie zei de voornaamste ontwerper van de tekst, het Nederlandse lid jhr. Van der Goes van Naters, dat het op het ogenblik, vooral na de afwijzing van het Saarstatuut door de bevol king van het Saarland, heel moeilijk is de doelstellingen van de West-Eu ropese Unie te omschrijven. De politieke omstandigheden zul len de West-Europese Unie haar ge stalte geven, zei hij. NA VERWERPING SAARSTATUUT: In Saarland voorlopig een zakenkabinet Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft in een boodschap aan premier Faure van Frankrijk verklaard, er vast van overtuigd te zijn, dat de bestaande goede betrekkingen tussen West-Duitsland en Frankrijk niet in gevaar zullen worden gebracht door het feit, dat de Saarlanders 't Europese statuut heb ben verworpen, aldus is te Parys be kendgemaakt. In zijn antwoord zei Faure, dat er zich nieuwe moeilijkheden hebben voorgedaan waardoor de taak gecompliceerder is geworden. Dit feit zou evenwel geen afbreuk doen aan de vastbeslotenheid van Frankrijk en West-Duitsland, om Europa en het begrip tussen beide landen te dienen. Bekendgemaakt is dat, tot nieuwe verkiezingen in Saarland worden ge houden (waarschijnlijk midden-Janu- ari) het bewind wordt overgenomen door een zakenkabinet. Als leider daarvan zal waarschijnlijk optreden de heer Welsch, die vroeger minister van arbeid in de Saarlandse regering is geweest eD afgetreden regering- Hoffmann'zal de lopende zaken be hartigen totdat zulk een zakenkabi net zal zijn gevormd. Fernand Dehousse, de Belgische voorzitter van de commissie d?» toe zicht heeft uitgeoefend op het refe rendum, zei op een persconferentie, van mening te zijn, dat Europa niet „dood" is, al had de Europese formu le de nederlaag geleden. Er zouden nieuwe formules gezocht moeten worden. VERBETERINGEN ZIJN MOGELIJK Rapport kan aanleiding geven tot interne verbeteringen Het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Raadgevend Efficiency Bureau hebben in opdracht van de Stichting Productiviteitscentrum van de Nederlandse vlasindustrie z.g. productiviteitsmetingen in de vlasïndustrie uitgevoerd. Hieraan werd deelgenomen door 20 bedrijven, waarvan verschil lende in Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze Zeeuwse deelneming is begrijpelijk als men weet, dat in Zeeland 45 van het Nederlandse vlaslint wordt gepro duceerd. De resultaten van dit onderzoek zijn van groot belang, omdat de on dernemers nu kunnen nagaan, ir welke afdeling van hun bedrijf on doelmatig wordt gewerkt. Het on derzoek had betrekking op regelen (verwijderen van de zaadbollen) en het zwingelen (het slaan van de ve zel uit de bast). Het roten (los we ken van de vezel) zal afzonderlijk worden behandeld. CIJFERS. Wanneer men ziet naar de produc tie van gerepeld vlas in kg per ma chine-uur dan loopt dit uiteen van 224 tot 1240 kg. In Zeeuwsch-Vlaan deren blijkt het gemiddeld te liggen op 700 kg, in Noord-Brabant (met een zeer modern bedrijf) op 920, maar Zuid-Holland (580), het Noorden (Groningen, Friesland, Drenthe, 420) en Noord-Brabant zonder dit moderne bedrjjf staan op 660 kg. Zeeuwsch- Vlaanderen staat hier dus aan de spits van ons land. Hetzelfde geldt voor de productie per manuur, uit eenlopend van 38 tot 150 kg en met Zeeuwsch-Vlaanderen op 72 kg ge middeld. Voor de productie van vlas lint staat Zeeuwsch-Vlaanderen lager genoteerd. Voor Zeeuwsch-Vlaan deren zijn de gemiddelden resp. 49 en 6 kg. Per machine-uur ligt alleen het Noorden, per manuur ook Noord-Bra bant exclusief het moderne bedrijf achter. Ten dele liggen deze verschil len in de gebruikte machines, ten de le aan de extra-verzorging van het vlaslint (het z.g. opmaken) en verder door kwaliteitsverschillen. Voor zover zij echter op het gebied van het werk tempo, de werkmethode, de werkom standigheden en de organisatie lig gen zal een volgend rapport hierop ingaan. Ook wanneer men beseft dat de hoogte der. uitbetaalde lonen en de overige op de productie druk kende kosten compenserend kun nen werken, mag men nu al con cluderen dat de efficiency bij het zwingelen het belangrijkste on derdeel in Zeeuwsch-Vlaanderen nog sterk kan worden opgevoerd. Dit ligt ook in de lijn der ver wachting daar vele bedrijven nog vrij jong zijn en ontstaan uit een soort huisnijverheid, maar vooral ook omdat in Zeeuwsch- Vlaanderen bij het vlas meer de nadruk valt op de handel dan op de productie. Ongetwijfeld zal dit nuttige rap port aanleiding zijn tot het treffen van interne maatregelen. Men mag de vlassers prijzen om het welbegre pen eigenbelang dat hiermee wordt gediend. De achterstand die Zeeuwsch Vlaanderen nog altijd iets heeft op 't oeroude vlasdistrict rond Kortrijk kan alleen zó worden ingehaald. 0 De 27-jarige Oostenrijkse koordanser Helmut Horlands heeft te Brïgittenau, een voorstad van Wenen, 130 uur op zijn koord doorgebracht. Hij zegt, hiermee een nieuw wereldrecord te hebben g estigd. De commissie had 140 klachten ontvangen gedurende de gehele ver kiezingscampagne. Tydens de stem ming zelf waren er slechts enkele onbelangrijke incidenten geweest, 't Internationale corps van waarnemers had „bewonderenswaardig werk ge daan." De pro-Duitse leiders in Saar land geloven, dat er nieuwe on derhandelingen tussen Frankrijk, West-Duitsland en een nieuwe Saarregering moeten worden ge voerd over de toekomst van net gebied. Naar hun mening moet de Saar politiek bij Duitsland terug komen, waarbij rekening moet worden gehouden met de recht matige economische belangen van Frankrijk en het Saargebied. Het resultaat van de volksstem ming heeft in diplomatieke kringen te Londen ongerustheid gewekt Het grote aantal stemmen tegen het Eu ropese statuut toont aan dat, vol gens de woorden van minister Mac Millan, de meerderheid van de be volking van Saarland „een zware verantwoordelijkheid" voor de ge volgen van deze uitslag op zich heeft geladen. „Seafury" tijdens landing op Valkenburg verongelukt. Bom ontplofte; vlieger gedood. Een Seafury-jachtvliegtoig van de Marine Luchtvaart Dienst is Maan dagmiddag tijdens een landing op het vliegkamp Valkenburg^ geëxplodeerd en in brand gevlogen. De enige inzit tende, de 34-jarige luitenant-ter-zee vlieger D. Th. Challik, kwam daar door om het leven. Het ongeluk ge beurde, doordat een bom van 250 pounds, die onder het toestel was be vestigd, tydens de landing door nog niet opgehelderde oorzaak ontplofte. De omgekomen vlieger was de commandant van Squadron IH, dat bestaat uit eenpersoons „Seafuries" en bestemd is voor de dienst op Hr. Ms. „Karei Doorman". De luitenant ter-zee-vlieger Challik, die bij het uit breken van de oorlog in Nederlands- Indië vertoefde en zijn opleiding kreeg in Engeland en Canada, heeft zich onderscheiden in de strijd tegen de Japanners en tijdens de eerste po litionele actie. Voor zijn optreden in de oorlog tegen Japan verwierf hij "**~~"rskruis. Hij laat nderen achter. VERWACHT. NOORD-WESTELIJKE WIND. Over het algemeen veel bewolking met enkele verspreide buien. Over wegend matige Noordwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. ZON EN MAAN 26 October Zon op 7.24 onder 17.27 Maan op 15.08 onder 1.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1