PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Saarlands bevolking stemde tegen Europeanisering B. en W. Vlissingen vragen raad crediet van 4.500.000 VOLKSSTEMMING VREDIG VERLOPEN Regering-Hoffmann trad af Mandaat Europese commissie verlengd DULLES BESPRAK MET SEGNI PROBLEMEN VAN GROTE VIER VUURGEVECHT AAN SYRISCH- ISRAËLISCHE GRENS Vandaag... DE VERWACHT... 198e Jaargang-No. 249 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok' ABONNEMENTSPRLTS, 47 cent per week; J 5.85 p. kw.; fr, p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 24 Oct. 1955 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minimum p. advertentie 4.— tng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel mei een minimum van 1.- Bureau v. i Giro No. 35! „Brieven of adres Blad" 25 cent meer. WO P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 3041: Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228): Oostburg, Finlandstraat 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, N Bogerdstraat 24, telef. Tijdens 'de verkiezingen in het Saar- gebied traden Nederlandse burge meesters als officiële waarnemers van de West-Europese Unie op. Op deze telefoto een burgemeester (van Ma- rum in Groningen) in het stemlokaal. pilllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllH Gemakkelijke taak. De stemmentellers in Saarland zijn Zondagavond tot de voorlopige conclusie gekomen, dat het Saarsta- tuut verworpen werd met 423.434 tegen 201.973 stemmen, (in procenten uitgedrukt met 67.7 procent tegen 32.3 procent) Van de kiesgerechtigden heeft 96,7 procent van de kiesgerechtigden aan de stemming deelgenomen. Hef aantal ongeldige stemmen is 15.725. In Saarbrücken stemden 377.414 tegen het statuut en 180.806 voor; ongeldig waren 16-422 stemmen. De stemming verliep zonder incidenten. De regering van Saarland is afgetreden. De uitspraak tegen het statuut betekent een grote overwinning van de Duitse partijen. Slechts uit enkele kleine gemeenten werd gemeld, dat daar een (zeer kleine) meerderheid voor het statuut bestond. In alle andere delen van het land spraken de Saarlanders zich in overweldigende meerderheid tegen het statuut uit. Zelfs in de gemeenten aan de Luxemburgse grens, waar de stemming voor het statuut nog het beste werd geacht, zegevierde het Duitse front volkomen. In de grotere steden behaalde het Duitse front overal twee tot driemaal zoveel stemmen als de partijen die vóór het statuut waren. Het hoogtepunt van het verblijf op Curagao ivas het bezoek van de Ko ningin en de Prins aan Banda Abao, het derde district. In een imitatie knolhoeliuisje werden de Koningin en de Prins spontaan gehuldigd. Op de foto een groep Curaqao-ers die ge schenken aanbiedt. Saarlandse regering werd Zon dagavond door de Saarlandse Duitsgezinde partijen geëist, na dat haar grote overwinning in de volksstemming vaststond. Dd Duitsgezinde partijen hebben üe Westeuropese Unie verzocht de democratische vrijheden aan de Saar te blijven garanderen en van De ministerraad van de Westeuropese Unie heeft, naar in Saarbrücken officieel verklaard is, het mandaat van de Europese commissie voor de volksstemming verlengd tot de uitslag van de verkiezing door de minis terraad zal zijn bepaald en een raad voor Saarland zal zijn gevormd. Dit zal waarschijnlijk niet voor midden November zijn. De partijen krijgen tien dagen tijd om bezwaren tegen de stemming in te brengen en pas daarna zal de commissie aan de ministerraad rapporteren. Het voortbestaan van het mandaat van de Europese commissie wordt, een belangrijke factor geacht, die ertoe kan bydragen, de orde en rust in het Saargebied ook na de stemming te verzekeren. Weliswaar heeft de commissie geen bevoegdheden om zelf op te treden, doch alleen al haar aanwezigheid kan reeds kalmerend werken, te meer daar de ministers hun beslissing over de uitslag niet alleen zullen laten afhangen van de stemcijfers, doch ook van 't rapport der commissie over de omstandighe den waarin de stemming plaats vond. Voor de handhaving van de orde is uitsluitend de Saarregering be voegd, die evenwel op grond van de bestaande overeenkomsten met Frankrijk het recht heeft hulp van Franse zijde in te roepen. Zondag werd in Saarbrücken be kend, dat troepen van het Franse Corps de Sécurité Républicain in garnizoen dicht bij de Saarlandse grens waren samengetrokken. Offi cieel geldt het hier een maatregel, die in verband zou staan met de toestand in Algerije en Marokko. De campagne van de politieke partyen is Zaterdagavond geëindigd met massabetogingen. De president van de Europese commissie, de Belg prof. Dehous- se, heeft toen per radio een ver klaring aan de kiezers gegeven die protesten heeft uitgelokt van de drie Duitsgezinde partijen. Deze hebben 'de verklaring als een inmenging in de stemming opgevat. Zij nebben hun protest niét alleen aan de commissie zelf doch ook aan de ministerraad der West-Europese Unie ge- gericht. Prof. Dehousse had in zijn ver klaring opheldering gegeven over een aantal punten van het sta tuut, waaromtrent in de loop van de campagne door de pro- Duitse partijen een onjuiste voor stelling was gewekt. Hy had met name de bewering tegengespro ken, dat de Saarlanders, wanneer zij het statuut aanvaardden, het gevaar zouden lopen om straks als Frans soldaat onder de wape nen te worden geroepen. Nieuwe onderhandelingen over de toekomst van de Saar met deelneming van een nieuwe de landdag en de regering te ver langen, dat deze zullen aftreden. De partijen willen, dat zo spoedig mo gelijk verkiezingen voor een nieu we landdag worden gehouden. Zij verklaren dat het de taak van een regering, die overeenstemt met de werkelijke wil van de bevolking, zal zijn nieuwe onderhandelingen te be ginnen. Voorts hebben ae Duitse partijen verklaard, dat de beslis sing van de Saarbevolking naar haar mening niet mag worden op gevat als een votum tegen Frank rijk. In een regeringsverklaring wordt gezegd, dat het huidige kabinet de lopende zaken zal behandelen, totdat binnenkort een overgangsregering gevormd zal zijn. Zo spoedig mogelijk moeten verkiezingen gehouden wor den voor een nïeüw parlement. „De regering blijft verantwoorde lijk voor de rust en orde en zal deze met alle middelen handhaven", aldus de verklaring, waarin de bevolking wordt aangespoord rustig en ordelijk te blijven. GENËVE IS „VOL" Voorbereidend overleg in Franse hoofdstad. De ministers van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten en En geland, Dulles en MacMillan, zijn Zondag resp. uit Rome en Londen te Parijs aangekomen, waar zij met hun Franse ambtgenoot Pinay een gedachtenwisseling zullen hebben al vorens zij zich gedrieën naar Genève zullen begeven, waar Donderdag hun conferentie met Molotow begint. In de Italiaanse hoofdstad had de Amerikaanse minister met premier Segni en minister van buitenlandse zaken Martine een gedachtenwisse ling over de politieke toestand in het algemeen en over de vraagstukken, die speciaal verband houden met de komende internationale besprekingen. Volgens een communiqué was uit het onderhoud een volledige overeen stemming tussen de standpunten der beide regeringen gebleken. Voor zijn vertrek naar Parijs is minister Dulles ook nog door Paus Pius de twaalfde in audiëntie ont vangen. In naam van president Eisenhower heeft minister Dulles president Gron- chi uitgenodigd voor een officieel be zoek aan de Verenigde Staten. Met het oog op de gezondheidstoestand van de Amerikaanse president werd nog geen datum vastgesteld. Huisvesting Drie grote internationale con ferenties tegelijkertijd plaatsen de organisatoren in Genève die alle gedelegeerden moeten onderbren gen voor enorme moeilijkheden. In geen van de 98 geregistreer de hotels ter plaatse is op het „Een bijzonder gemakkelijke taak bij deze rustige volks stemming". Dit was de mening van de heer J. M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aardenburg, die als neutrale waarnemer in het ziekenhuis te Saarbrücken, waar zieken en bejaarden hun stem kwamen uitbrengen, zijn functie uit oefende. Het was feitelijk over bodig om hier een neutrale waarnemer te plaatsen, want van zieken is nauwelijks poli tieke onrust te verwachten. Niettemin moesten ook hier de algemeen geldende voorzorgs- m maatregelen genomen worden. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vietnam voor 95 nrocent tegen Bao Dai? De tot dusver binnengekomen uit slagen van het referendum ïn Zuid- Vietnam, dat Zondag werd gehouden, geven een overweldigende meerder heid te zien voor premier Ngo Dinli Diem. In officiële kringen te Saigon is gezegd, dat naar schatting 95 pro cent van de stemmen tegen het staatshoofd Bao Dai is uitgebracht. In het eerste arrondissement van Saigon werden b.v. 44.954 stemmen voor de premier uitgebracht en 277 voor Bao Dai. In Dalat, de zomerre sidentie van de koninklijke familie, kreeg Bao Dai 104 stemmen en de premier 26.288. De stemmers konden kiezen uit twee formules, te weten: „Ik zet Bao Dai af en erken Ngo Dinh Diem als staatshoofd van Viet nam, met de opdracht, een democra tisch regiem in het leven te roepen" en „Ik zet Bao Dai niet af en erken Ngo Dinh Diem niet als staatshoofd van Vietnam met de opdracht een de mocratisch regiem in het leven te roepen". ogenblik nog een bed beschikbaar. De conferentie van de Grote Vier brengt naar verwachting ten minste 2500 personen naar Genè ve. De internationale tarweconfe- rentie van de Verenigde Naties wordt bijgewoond door ongeveer 1000 gedelegeerden uit 78 landen en de G.A.T.T.-bijeenkomst door bijna 1500 gedelegeerden. Genève heeft zelf ongeveer 200.000 inwoners. VOOR HET NIEUWE GEMEENTEHUIS Productieprogramma „De Schelde voor nieuwbouw belangrijk argument Reeds enkele jaren bestaat in de gemeente Vlissingen het plan tot het bouwen van een nieuw stadhuis op de Nieuwe Markt. Vrydag aanstaande zal de gemeenteraad zich uitspreken over de desbetreffende voorstellen van B. en W.: a. te besluiten tot de bouw van het nieuwe stadhuis; b. het architectenbureau Roosenhurg-Verhave-Luyt te Den Haag op te dra gen ie plannen bestekklaar te maken en c. het aan het college van B. en \V. te verstrekken crediet voor de bouw voorlopig te bepalen op s 4.500.000. Over de tot dusver bestaande plannen schreven wij enkele weken gele den reeds uitvoerig. Sindsdien zyn hierin echter enkele wyzigingen aan gebracht en nadere gegevens bekend geworden. Als argument voert het college van B. en W. o.m. aan, dat het bestaande gebouw in de loop der jaren te klein is geworden. De bij andere instellin gen in gebruik zijnde vertrekken werden geleidelijk door de gemeente lijke admiinstratie in gebruik geno men, zodat men zou kunnen zeggen, dat de gemeente er eerst langzaam aan ingegroeid is om er tenslotte uit te groeien. Van de dienst van ge meentewerken, die op de tweede ver dieping is gehuisvest, moest het te kenkantoor in een barak in de Nieuw- straat ongebrr.cht worden en vandaar werd onlangs verhuisd naar de bo venverdieping van het postkantoor. De oorspronkelijke trouwzaal werd door de secretarie in gebruik geno men en thans worden de huwelijken voltrqkken in de raadzaal, die ook alweer te klein is sinds het aantal raadsleden werd uitgebreid tot 21. Ook de totaal beschikbare oppervlak te is in verhouding tot het aantal ambt.' - -"n, dat ter secretarie werkt, Bezwaarlijke ligging 0«-ijk is de bezwaarlijke lig ging van het gebouw ten opzichte van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" en de ligging uit stede bouwkundig oogpunt. Van het allergrootste belang be schouwen B. en W. het, dat „De Schelde* o.m. in verband met reorga nisatie dringend behoefte heeft. Aan NIEUWE INCIDENTEN Vijf Syriërs ontvoerd als gijzelaars Langs de gehele 80 kilometer lange grens tussen Syrië en Israël zyn Zondag aan de Syrische kant troepenbewegingen waargenomen, zulks naar aanleiding van een overval van Iraëlische troepen, die vijf Syriërs meevoerden als gijzelaars voor een even groot aantal Israëliërs dat door de Syriërs wordt vastgehouden. Kort na de overval, waarbij volgens Is raëlische militaire kringen de Israëlische troepen geen verliezen leden, openden alle Syrische stellingen langs de zwaarversterkte grens het vuur, blijkbaar uit vrees voor een grote aa nval. Volgens een Syrische woordvoerder werden bij het incident aan Syri sche zijde een officier en twee soldaten gedood, terwijl er vijf militairen gevangen werden genomen. Het Syrische leger is in alarmtoestand gebarcht. Er zyn versterkingen naar de grens gestuurd. marskjöld verslag over de toe stand aan <le grens tussen Is raël en de Arabische landen te komen uitbrengen. Onderweg zal Burns te Damascus met Sy rische leiders het jongste grensincident bespreken. Hefc werd niet onmogelijk geacht, dat hij'zal pogen een regeling te treffen voor de uitwisseling van de militairen, die de twee partyen vasthouden. Sjarett in Parijs Mosje Sjarett, premier van Israël, heeft bij aankomst te Parijs gezegd, dat hij Engelands besluit, om de wa penleveranties aan Irak te bespoedi gen, air een gevaar voor Israëls vei ligheid beschouwt. De premier zal in Parijs met de mi nisters van buitenlandse zaken van de Westelijke Grote Drie spreken over de gespannen toestand in het Midden-Oosten. In Genève hoopt hij Molotow te ontmoeten. M begint de actie, georgani- seert door de Ned. federatie H voor vluchtelingen, onder het motto „dé vluchteling wacht H op uw sleutel." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiW saldi-reserve van vorige jaren wor den aangewend, evenals de algemene reserve, tot 'n bedrag van 1.500.000. Het restant van ongeveer 3 millioen moet dus ten laste van de gewone dienst worden afgeschreven. Hiervoor adviseert het college een termijn van 75 jaar. Dit houdt in, dat de gewone dienst, zodra de bouw is voltooid, jaarlijks een kapitaalslast moet op vangen van 145.000 terwijl de ren te uit de reserves 12.500 komt e vervallen! Het hoofdkwartier van generaal Burns gaf later een communiqué uit, waarin Israël er van werd beschul digd, Zaterdagavond bij een „goed voorbereide" overval vijf Syriërs te hebben ontvoerd. Waarnemers had den bloedsporen gevonden, die leid den van de plaats van de overval naai- de Israëlische grens. Inmiddels is generaal Bums per vliegtuig naar New York vertrokken om op uitnodiging van secretaris-generaal Ham- Volgens dr. White te Washington maakt president Eisenhower het goed en is hij precies volgens het tijdschema op weg naar herstel. bepaalde terreinen, waarop ook het gemeentehuis ligt. Aangezien het gehele productie plan van „De Schelde" is geba seerd op het spoedig in gebruik nemen van het terrein, waarop het stadhuis staat, is het van groot belang, niet alleen voor „De Schelde", maar voor het gehele Vlissingse economisch leven, dat de plannen tot uitbreiding van de werf met bedoeld huizenblok zo spoedig mogelijk tot uitvoering kunnen komen. Het nieuwe stadhuis Voor het aesthetisch aanzien van het nieuwe stadhuis op de Nieuwe Markt heeft de architect o.m. aan de volgende materialen gedacht: het gevelwerk in warme grijsrode bak steen-mengeling; de gevelkolonunen en de keïderbekleding in lichte na tuursteen het dak en de torenbekro ning met koper bekleed en het in gangsportaal, de hal en de trappen belegd met natuursteen. De keuze van degelijke materialen voor wand-, vloer- en plafondafwerking zal evenals de toe te passen verlichting, verwarming en verdere installatie nog nader worden overwogen. De kosten B. en W. achten het in het huidige stadium van voorbereiding nog niet mogelijk een exacte raming van de kosten op te geven. Globaal kan wor den gerekend op een inhoud van 35.000 kubieke nieter. Als bedrag van de bouwkosten met inbegrip van grondkosten e.d. ';nt> voorlopig wor den begroot ïn t; taal 4.500.C00. Tot gedeeltelijke dekking van de financiering kan een gedeelte van de WEINIG VERANDERING. Veel bewolking met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. ZON EN MAAN October Zon op 7.22 onder 17.29 Maan op 14.48 onder 0.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1